AZ laat Feyenoord 'hielen' zien Sparta stuurt Ajax met de muziek mee Alkmaarders speelden voetbal van bovenste plank Hiele 'geradbraakt' SPORT H SPORT SPORT ROTTERDAM - Het Hug hes-effect begint zo lang zamerhand voluit te wer ken bij Sparta. "Nooit op geven, altijd doorgaan, hoe hopeloos de situatie ook lijkt", is het parool dat de Britse trainer aan vele jaren Hollandse voetbal- praktijk heeft ontleend. Het heeft enige tijd ge duurd, maar de man met de pet is er dan toch in ge slaagd dat simpele motto ook weer aan de roem ruchte Rotterdamse club op te dringen. Met de hulp van de twee gelijk ge- stemde routiniers Dick Advocaat en Wim Suurbier heeft de oefen- meester de Kasteelploeg weer het vroeger zo kenmerkende karak ter bijgebracht en heeft hij van een losse verzameling spelers een hecht team gesmeed dat bereid is door het lint te gaan, als de situa tie en de entourage daarom vra gen. Typerend zijn de opmerkin gen van Bert Jansen, toch één van de rustigste spelers van het stel. "Hij is in staat je helemaal gek te maken, net als Brom des tijds. Er was een tijd dat ik zo maar wilde stoppen, nu heb ik weer vreselijk veel plezier. Hug hes, Advocaat en Suurbier heb ben weer een eenheid van het team gemaakt". De opmars van Sparta, dat aanvan kelijk hevig naar klasseverlaging leek te solliciteren, neemt dan ook sensationele vormen aan. Acht punten uit de laatste vijf wedstrijden waren tot voor giste ren gecollecteerd; een ronduit gedenkwaardige overwinning op Ajax zette op zondag 9 november voorjopig de kroon op de her- Na stelwerkzaamheden. 2-0 achterstand denderde het in de pauze opgepepte team Dick Advocaat t Wim Suurbier in sneltreinvaart langs de ver blufte opponent, die letterlijk en figuurlijk met de muziek mee werd gestuurd en zich ook méé liet sturen. Dankzij vier goals in twintig minuten en een paar sublieme momenten van René van der Gijp spookte de opwin ding ouderwets door het knusse Kasteel, waarin 14.000 kijkers aan het slot het winnende Sparta (4-3) een staande ovatie brachten en de naam van Hughes luidkeels scandeerden. Terwijl zijn collega Beenhakker de nieuwe frustatie van zich af schudde in bijtende verwijten C'na rust toonde mijn spelers een stuk onvolwassenheid en een ge brek aan intelligentie, want het duurde twintig minuten voor ze doorzien hadden wat ze in één minuut hadden moeten herken nen"), kon Hughes uitgebreid triomferen. Logisch ook. Ander halve maand geleden nog maar werd zijn hoofd geëist door een deel van de supporters; ander halve maand geleden nog maar leek hij met alles en iedereen, inclusief zichzelf, overhoop te liggen. Zijn spelers werkten niet, waren verwend, of moe, de stemming leek nergens op en zijn toch al nooit sterke tactische vondsten werden stuk voor stuk verkracht. Sparta moest hoogno dig in de steigers, was aan ver sterking toe. De namen die hij noemde werden wat lacherig be keken. Advocaat, Suurbier... Uitgebluste spelers toch?. Hughes hield voet bij stuk, haalde ze binnen en bracht het gelijk aan zijn zijde. "Die twee", sprak hij gisteren innig tevreden, "die twee brengen karakter in het team. Er wordt nu weer gelachen en gedold, maar tijdens de wed strijd worden er zaken gedaan. Dit was een brok pure klanten binding en dat komt mede door die twee, want zij slagen er in het beste te halen uit Van der Gijp" Zijn naam is gevallen: René van der Gijp. In aanleg één van de groot ste voetbaltalenten die in Neder land rondloopt, maar het is ui terst moeilijk de negentienjarige te motiveren. Aan verdedigen heeft hij een broertje dood, aan vallend moet bij hem de vonk ontstoken worden die hem kan laten vlammen. Advocaat en Suurbier hebben het vuur bij hem aangekregen. Eenvoudig door voor hem te werken en zijn fouten te corrigeren in afwach ting van dat ene sublieme mo ment waarmee hij een partij naar een keerpunt kan leiden. "Ze ver zetten zoveel werk voor me, dat ik me verplicht voel iets terug te doen", erkent Van der Gijp. "Zo lang ik niet hoef te verdedigen gaat het goed, moet ik dat wel dan gaat het absoluut mis" Het bleek gisteren in de eerste helft, waarin Sparta geheel in de ver sukkeling dreigde te geraken, omdat het een poos lang niet wist wat het aan moest met Ajax. De Amsterdammers leken aanvan kelijk de tegen Bayem München getrokken opgaande lijn te con tinueren op Spangen. Vooral de veel switchende Lerby en Ame- sen zorgden in de beginfase voor chaotische taferelen in de gelede ren van Sparta. Niemand van de Rotterdammers wist eigenlijk wie hij moest "pakken". Omdat nu eens Lerby en dan weer Arne- sen op de linkerflank opdook, raakte Bert Jansen bijvoorbeeld volledig de kluts kwijt. Omdat Arnesen aan Suurbier was toe bedacht, maar zelf Advocaat op zocht, liepen ook de Spartaanse gastspelers doelloos in het rond. Daarbij kwam nog dat Schoena ker gewoon op het middenveld liep, waar in Rotterdam gedacht was dat hij op Loggie zou worden gezet en dat Rijkaard al helemaal niet op het veld was verwacht. En zeker niet als tegenstander van Van der Gijp, die op het midden veld begon. Arnesen, Lerby en vooral Rijkaard hadden dan ook vrij spel en profi teerden er royaal van. Sparta kon in die fase niet veel anders doen dan hollen, hopen en bikkelen (Van Gaal zag geel). Het hielp niet. Arnesen scoorde enigszins fortuinlijk uit een vrije trap nadat Advocaat hem had neergelegd (zevende minuut), libero Jensen kon Kicft goed tien minuten laten de 2-0 aangeven nadat hij onge hinderd was opgerukt. Een Spartaans debacle dreigde, maar juist toen bleek de waarde van de routiniers. Niet in hun voetbal, want ze moeten nogal Deense defensie-duo Jensen- Ziegler bezweek onder het ge weld van de naar het centrum ge dirigeerde Geels en Loggie, ver gat een even lange man terug te halen en het Van der Gijp op de rechterflank maar gewoon vrij omdat Boeve achter Geels bleef aanhollen. Beenhakker verweet het zijn spelers; hij had de hand m eigen boezem kunnen steken, want ook hy deed niets. Sparta kon dan ook ineens door rennen naar 4-2. Dankzij een één twee over twintig meter van Geels en de afmakende Van der Gijp, een afstandsstrcep van Van Tiggelen en een lange ren van Geels, die een pass van Advocaat van slagroom mocht wat doen om respectievelijk de kwaliteit en het conditietekort te verbloemen; wel in hun inzicht. Advocaat en Suurbier wisselden op eigen gezag van partner (Schoenaker en Arnesen), Jansen ging Lerby consequenter volgen en Ajax werd aan de ketting ge legd. Alleen Rijkaard bleef op vallen bij de gratie van de defen sieve zwakte van René van der G ijp. Toen die laatste echter in de pauze werd doorgeschoven naar de aanval en Loggie zich bij bal verlies meer met de Ajax-jonge- ling ging bemoeien, werden de boeien op slot gedraaid. Terwijl de showband, die weigerde het pauzeprogramma voortijdig te onderbreken, nog bezig was achter het doel van Formannoy, flitste Sparta vanaf de aftrap weg naar de 2-1 van Van der Gijp. Het was de stimulans die het Hughes- team nodig had om Ajax met de muziek mee te sturen. Opge zweept door de trainer (hij had Van Tiggelen ingebracht voor Holverda) legden de Rotter dammers de kwetsbaarheid van Ajax genadeloos bloot. Het Het Kasteel stond volkomen op z'n kop, maar Ajax kon nog terug komen omdat Van der Gijp bik kelhard werd aangepakt en niet meer voluit durfde gaan. Niet vreemd ook, want Jensen be sprong hem en kreeg geel. Boeve pakte hem en zag ook de kaart, die Ziegler al eerder had aan schouwd en die Lerby nog had moeten krijgen. De intimidatie had in zoverre succes dat Ajax, met Wiggemansen voor Wegge- laar, nog op 4-3 kon komen. Schoenaker scoorde, nadat Suurbier het veld had geruimd voor Meyer. Het kon de Sparta-vreugde nau welijks temperen. "Een groot moment en we gaan door, want we zijn in de winning mood. Jammer dat AZ zo ver weg is", draafde Hughes door zonder de zielige zwakte van Ajax daarbij te betrekken. Voor één keer mocht hy.... PAUL DE TOMBE ALKMAAR - Meedogenloos loodste AZ '67 de voetbaljaargang 1980/'81 binnen 8 minuten in doodtij. Ongewild aangespoord door de blunderende Feyenoord-goalie Joop Hiele weekten de Noordhollanders zichzelf na de pauze in een geniale oprisping los van de Rotterdamse concurrentie. In de vorm van een 5-2 triomf eiste de vleesgeworden reclamefolder van het Molenaar-concern in de sneeuwvrij gemaakte Alkmaarse Hout het alleen recht op van het merk 'Neerlands voetbaltopper'. "De weg is nog lang, er zijn pas 12 wedstrijden gespeeld, de compe titie is niet beslist", sprak Joop Kurt Welzl: „Ik wil weten waar ik sta" ALKMAAR - Als enige werk nemer van het AZ-concem nam Kurt Welzl niet deel aan het bescheiden Alkmaarse feest, dat spontaan werd georganiseerd na de 5-2 winst op concurrent Feyenoord. Net als tijdens het duel voelde de Oostenrijker zich na afloop van de topper buitenstaan der. Net zo eenzaam als op de door hem gehate bank ver werkte Welzl zijn teleurstel ling. "Reserve zijn, terwijl ik met 14 goals de topscorer van de'eredivisie ben, het is nau welijks te geloven", venti leerde hij zijn onbegrip over de keuze van trainer Kessler voor Kees Kist. "Ik voel me niet minder dan Kist. Maar nu Kessler voor hem kiest, kan ik onmogelijk mijn positie als topscorer vasthouden". Welzl klampt zich nu vast aan de wetenschap, dat hij met het Oostenrijks elftal komen de week zaterdag tegen Alba nië moet voetballen. "Dan kom ik tenminste weer aan de bak". Na zijn trip naar het vaderland, zal Welzl bij de AZ-leiding op duidelijkheid aandringen ten aanzien van zijn positie bin nen het Alkmaarse voetbal- bestel. "Al vind ik het niet te recht dat ik er naast sta, veel kritiek op de beslissing van Kessler wil ik nu nog niet le veren. Het voetbal is uitein delijk mijn brood en bij AZ verdien ik dat. Ik heb het hier in Alkmaar naar mijn zin, maar als de situatie zo blijf, moeten ze mij maar verko pen". AZ-bestuurslid Gerrit Peters: "Ofschoon Kessler uiteraard de opstelling bepaalt, zal Welzl in dit seizoen zeker nog aan bod komen. Het contract van Welzl loopt tot het einde van dit seizoen en daarna gaan we met hem zeker nog over verlenging van de ver bintenis praten. Want een voetballer van het kaliber- Welzl laat een club niet snel vertrekken". Hiele zichzelf na de verloren slag om de nationale voetbalhegemo nie moed in. Maar toch, ook de jonge doelman vroeg zich in een vlaag van bezinning schuchter af in hoeverre 'zijn' slipper bepa lend was voor het verdere ver loop van de strijd om het lands kampioenschap. Met de 5-2 winst heeft AZ immers andermaal de afstand met Feyenoord verruimd tot 5 wedstrijdpunten. In de 55ste minuut had zich het drama-Hiele voltrokken. Een houdbare inzet van de door Peter Arntz weggestuurde Jan Peters had hij knullig laten glippen en de op eerherstel beluste Kees Kist was er als de kippen bij ge weest zijn fout zonder genade af te straffen. "Zak die ik ben", voorzag Hiele in het AZ-spelers- home zijn op de buis in beeld ge brachte mislukte parade van commentaar. "Dat ik die Kist de gelegenheid gaf AZ op 2-0 te brengen, dat had toch niet mogen gebeuren. Maar verdomme nog aan toe het is wél gebeurd", be leefde het dikwijls bluffende, maar nu timide keeperstalent vol zelfverwijt de grootste deceptie van zijn nog prille carrière. Misser De misser van Hiele had voor zijn elftal verstrekkende gevolgen. De strategie van Feyenoord, dat vorige week zaterdagavond met de 4-1 winst op FC Den Haag bru taal bij AZ had aangeschoven als mede-titelkandidaat, kwam er door op de tocht te staan. Tot die voor Hiele zo ontluisterende 55ste minuut had Feyenoord met een agressief uitgevoerd dek kingsplan respect afgedwongen in de volgepakte Alkmaarse Hout. Geconcentreerd contro leerden de Rotterdammers in de eerste periode de bewegingen van de getalenteerdere Alkmaar ders. Met een bijkans slaafse mandekking beperkte bijvoor beeld Stanley Brard op het mid denveld de opbouwende waarde van Jan Peters, legde Ivan Niel sen zijn landgenoot Kristen Ny- gaard lam, hield Karei Bouwens diens tegenstrever Jos Jonker van al te snode plannen af en be teugelde René Notten de driftige Peter Arntz. En hoezeer Kist en Tol toen met omtrekkende ma noeuvres hun 'klitten' Balkestein en Wijnstekers uit de achterste lijn trachtten weg te lokken, het sorteerde voor AZ allemaal wei nig effect. Anders dan Levski Spartak Sofia wenste de tevoren kansarm geachte Kuip-club zich niet neer te leggen bij het schier onvermijdelijke. Gedisciplineerd nagelde Feyenoord de Noord hollandse topper vast. Wèl kreeg AZ ook in de openingsfase kan sen, maar bijtijds werden de Rot terdamse rijen gesloten. De thuisclub en met name Arntz raakte door die onverzettelijk heid aan Feyenoord-zijde lichte lijk geïrriteerd. Na een fraaie voorzet van Kist reageerde de voormalige Go Ahead-voetballer zijn frustraties onbestraft af met een onbezonnen aanval op het li chaam van Hiele, die de botsing moest bekopen met een dij beenblessure. "Ik kan niet gelo ven, dat collega's elkaar opzette lijk verwonden", nam slachtoffer Hiele zonder veel overtuiging zijn vakgenoot in bescherming. Voor een aanzienlijk onschuldiger vergrijp van Pierre Vermeulen trok de matige Van Ettekoven wèl geel. Na een overtreding van Eddy Treytel botste de Limbur ger provocerend tegen de vroege re Feyenoord-goalie op. "Treytel irriteerde mij", verklaarde Ver meulen. "De gele haart die ik kreeg .was terecht, maai cok Treytel had er één moeten heb ben", bekritiseerde de centrum spits terecht de eenzijdige waar neming van ae spelleider uit Ede. Averij De averij zou voor Feyenoord in de eerste helft niet beperkt blijven tot de bekeuring van Vermeulen. In de 35ste minuut ontwierp de naar het middenveld teruggezak te Pier Tol de eerste doelgerichte AZ-aanval, die hij zelf ook zou bekronen. Op tijd meldde hij zich als afwerker van de combinatie, waarin de weer goedspelende Volendammer Jan Peters en de zich positief ontwikkelende Ri chard van der Meer betrok. Het openingsdoelpunt ontlokte aan Maasstcdelijke kant protesten. "Van der Meer trok de bal van achter de lijn voor", getuigden Joop Hiele en Bennie Wijnste kers in koor. "Zeker een halve meter, ik hield nog speciaal in", betoogde ook André Stafleu. De latere tv-beelden brachten geen uitsluitsel. Lang had Feyenoord ook niet stilgestaan bij het inci dent, het gemor was snel ver stomd. Met flair zocht het elftal van interim-trainer Clemens Westerhof voetballend zijn recht; niets weès op de latere afstraf fing. Dit temeer niet, omdat Niel sen met een paalschot vlak voor ALKMAAR - Fcyenoord- doelman Joop Hiele voelde zich na de tweekamp met AZ '67 "geradbraakt". "Ik", sta melde de jeugdige Rotter dammer, "ik hang nu van rot tigheid aan elkaar". "Na die botsing met Arntz liep ik een dijbeenblessure op. Vervol gens raakte Tol mijn pink, toen hij 1-0 scoorde en dat, terwijl ik al last had van mijn knie". Onmiddelijk na AZ-Feyenoord liet Hiele zich onder behan deling stellen van de medi sche staf van het Rotterdamse Claraziekenhuis. Hiele: "Of het verantwoord was om al geblesseerd in het veld te ver schijnen? Had ik me dan af moeten melden en Hugo van Houten hier voor de leeuwen moeten werpen? Kijk, Hugo heeft aanleg Maar hij moet langzaam worden gebracht. Zo'n jongen mag niet bloot worden gesteld aan het risico dat hij door een dergelijke pot mentaal wordt geknakt", foor een goed begrip: hier sprak een 21-jarige doelman over zijn stand-in, die écn jaar ouder is.... rust aangaf dat Feyenoord zich in geen enkel opzicht verslagen voelde. De troeven werden Feyenoord tien minuten na rust evenwel uit han den geslagen, nadat Kees Kist de uitglijder van Hiele ("Ik wilde mijn lichaam achter de bal bren gen. maar op het laatste moment draaide die weg") had opgepakt om 2-0 te scoren. Alle zekerheden gingen bij Feyenoord toen over boord. Achterin werd overscha- keld op een één-tegen-één op stelling, kortom AZ kreeg de ge wenste ruimte. "En dan geeft de klasse van die ploeg de doorslag", bewonderde Bennie Wijnstekers de dure Alkmaarse formatie. "AZ wacht gewoon op een fout van de tegenstander en slaat vervolgens genadeloos toe". En inderdaad, in een tijdsbestek van acht minuten liet AZ Feye noord 'de hielen' zien. Kist stuur de na 59 minuten Jos Jonker weg om de 3-0 van Arntz voor te be reiden. Kist zelf mocht een mi nuut later de 4-0 vieren na een geslaagde samenwerking tussen Tol en Peters en na een nieuwe rondgang van de secondenwijzer deponeerde Peters na balverlies van Stafleu en een pass van Jon ker de 5-0 achter de onthutste Hiele. "In die periode heb ik laten zien wat mijn sterkste punt is", jubelde Kees Kist. "Met die twee goals heb ik bewezen dat ik kan scoren, in welk systeem dan ook. Van daar dat ik denk helemaal terug te rijn". Merkwaardig genoeg kwam ook Feyenoord terug na de 5-0 van Peters. Geheel volgens de denk beelden van 'tussenpaus' Cle mens Westerhof zette de naar de subtopklasse teruggezette topper waar onmogelijk was, maar de ploeg wel waardering opleverde. Van AZ-coach Georg Kessler, die oordeelde dat Feyenoord mede zijn inbreng had gehad "in deze reclame voor de voetbalsport". Clemens Westerhof daarop inha kend: "Nadat AZ in die periode van pakweg 8 minuten voetbal van de bovenste plank had gele verd, hebben mijn jongens nog de kracht opgebracht om terug te komen". Feyenoord deed dat door toedoen van de voor Brard gekomen Ri chard Budding en Jan Peters, die met een omhaal succes had. Rene Notten liet daarna de kans op nog een goal liggen. Nadat hij rdei Treytel tot een knappe redding had gedwongen, richtte hij vanaf de stip (overtreding Hovcnkamp tegen Nielsen) niet zorgvuldig genoeg. "Feyenoord had die kan sen eigenlijk niet mogen krijgen. Maar na die 5-0 verslapten wij. gingen we rommelen", stak de bepaald niet foutloze Johnny Metgod de hand in eigen boezem. "Iedereen wilde aanvallen, maar kwam niet snel genoeg terug" "En mede daardoor", wist Feye- noord-libero André Stafleu, "konden wij nog in de aanval gaan en met ere verliezen. Want het is beter zo het schip in te gaan dan met een 1-0 nederlaag, zon der datje voorin iets hebt gepro beerd". GERARD VAN PUTTEN In Alkmaar vierde AZ'67 weer een vi Notten (9) kan het Alkmaarse feest niet :torie. Feyenoord werd met een 5-2 triomf teruggezet in de subtopklasse, t'eyenoorder tiene

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13