'olen werkt AFWIJZING KERNWAPENS KAN NU NOG Coup verijdeld in Bolivia Staatssecre weg na ruz rond kalfsi ikelijkheid Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich hoek van holland harwich W illi K Zuid-A Sowjet-unie versoepelt emigratiebeleid Joden BONN (DPA) - Dc Westduitse staatssecretaris voor jeugd-, ge- zins- en gezondheidszaken, de socialist prof. Hans-Georg Wol- ters, is met ingang van maandag a.s. afgetreden. Op Wolters was in verband met het schandaal inzake het gebruik van oestrogene hormonen bij het mesten van kalveren heftige kri tiek uitgeoefend. De bewinds man die medicus is, had ver klaard dat hij geen reden zag om Onderzoek van justitie tegen Le Monde PARIJS (DPA) - Het openbaar ministerie in Parijs heeft gis teren een gerechtelijk onder zoek ingesteld tegen het Franse dagblad Le Monde wegens een reeks van vijf commentaren waarin de af hankelijkheid van de Franse justitie van de regering aan de kaak wordt gesteld. Tot het onderzoek is besloten na een klacht van de Franse minister van justitie Peyrefitte, op grond van een wet die ver biedt de onafhankelijkheid of het gezag van de justitie in twijfel te trekken. Le Monde richtte zijn kritiek met name op het "Hof voor Staatsveiligheid", door de krant beschreven als een bij zondere rechtbank ten dien ste van de regering. Dit semi- militair gerechtshof, inge steld tegen het einde van de Algerijnse oorlog, behandelt op het ogenblik de zaak tegen de schrijver Roger Delpley. De zes maanden geleden gearresteerde Delpley wordt spionage voor Libië ten laste gelegd. Maar Le Monde en andere kranten wijzen er op dat Delpley eerder dreigde met onthullingen over de be trekkingen tussen de Franse president Giscard d'Estaing en ex-keizer Bokassa van de Centraalafrikaanse Re publiek. Delpley's advocaten wijzen erop dat er nog steeds geen aanklacht tegen hun cliënt is ingediend. Enkele dagen geleden hebben ze krachtig geprotesteerd tegen het verdwijnen van enkele stukken uit de rechtbankdo- cumentatie. De verdwenen documenten bevatten inlich tingen over de diamanten, die Bokassa aan Giscard cadeau zou hebben gedaan. (ADVERTENTIE) Londen reizen v.a. 176,- p.p. Auto-/motor-retour all-in v.a. 1223.-p.p. Bungalowvakanties v.a. 1337.- p.p. 7-daagse treinreizen naar de Zuidkust v.a. 1510.- p.p. Voor meer informatie daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Big Ben Tours, telefoon 01747- 6412 Hoek van Holland Algemeen, telefoon 01747 3944 Hoek van Holland. v reizen, stuurt u mij daarom uw brochures. woonplaats Dc ENIGE route met le en 2e klasse! Geldig vanaf 1 nov 1980 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 (Van onze correspondent Lia van Beekhoven) LONDEN - De internationale vak bondsfederatie. de ICFTU, vindt dat de EG-gedragscode voor Zuid-Afrika schromelijk te kort schiet in het uitoefenen van druk op het regime daar. De interna tionale vakfederatie vergaderde twee dagen in Londen over steun aan de zwarte onafhankelijke ar beidersbeweging in Zuid-Afrika. De bijeenkomst, die werd bijge woond door vakbondsdelegaties uit de Verenigde Staten, Azie, Afrika en Europa, stelde een voorlopig actieplan op. met als uiteindelijke doel de beëindiging van de apartheid in Zuid-Afri ka. Het actieprogramma wil de EG-ge- dragscode versterkt zien en roept vakbondsleden op om grotere druk uit te oefenen op hun rege ringen en multinationale bedrij ven die ondernemingen hebben in Zuid-Afrika. De internationale vakbondsfederatie schrok terug voor het uitroepen van een alge hele en economische boycotactie tegen Zuid-Afrika. omdat die niet door alle landen „effectief zou kunnen worden uitgevoerd". Ze pleitte wel voor een boycot in die landen waar zo'n actie haalbaar De internationale vakbondsfedera tie maakte bekend de zwarte on afhankelijke vakbonden te steu nen met 700.000 gulden voor trai ning en onderwijs. De leider van de internationale federatie, Otto MOSKOU - De ambassadeurs van alle negen lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben gisteren verstek laten gaan bij de jaarlijkse parade op het Moskouse Rode Plein ter herdenking van de Bolsjewitische revolutie van 1917. Voorts waren de diplomatieke vertegenwoordigers van de meeste andere NAVO-landen, China, Japan en Australië afwezig. Ambassadeurs van de NAVO-landen Noorwegen en Turkije waren wel van de partij.Met hun boycot wilden de betrokken landen uiting geven aan hun afkeuring van de Russische militaire interventie in Afghanistan. GENÈVE (UPI/AFP/Reuter) - In oktober is het aantal joden die toestemming kregen de Sowjet- Unie te verlaten, flink gestegen. Dit is gisteren bekendgemaakt door de intergouvernementele commissie voor Europese Migra tie (ICEM) in Genève. De negen EG-landen hebben in Madrid een compromis-voorstel op tafel gelegd om te proberen de onderhandelingen over een agenda voor de Europese veilig heidsconferentie die dinsdag be gint uit het slop te halen. Het voorstel werd, uit naam van de negen, door Luxemburg gedaan. Volgens ICEM zijn in oktober 1.424 Russische Joden aangekomen in het doorgangscentrum van de commissie in Genève tegen 1.037 in september en 770 in augustus. De commissie was oorspronkelijk was opgericht om Europese vluchtelingen na de Tweede We reldoorlog te helpen, houdt zich ook steeds meer bezig met de hervestiging van vluchtelingen uit Zuidoost-Azië, met name uit Vietnam. De dissidente schrijver Lev Kope- lev zal op 12 november met een visum voor een jaar uit Moskou naar de bondsrepubliek vertrek ken. Kopelev (67), die in het verleden verscheidene malen zonder suc ces toestemming had gevraagd om naar de bondsrepubliek te gaan, gaat nu daarheen op uitno diging van twee vrienden, de schrijver Heinrich Boll en de gra vin Marion Donhoff, een van de eigenaars van het blad "Die Zeit". "Ik wil niet emigreren, ik wil alleen maar reizen", verklaarde Kope lev kort geleden tegen westelijke journalisten. Hij vertrekt in ge zelschap van zijn vrouw Raisa. Hij heeft dikwijls de hoop geuit dat de Sowjet-autoriteiten zullen toestaan dat hij na zijn verblijf in de Bondsrepubliek naar de Sowjet-Unie terugkeert. De Russische dissident Joeri Orlov heeft en toe opgeroepen dat op de Europese Veiligheidsconferen tie, die dinsdag in Madrid moet beginnen, besproken wordt hoe het in de de Sowjet-Unie gesteld is met de rechten van de mens. De oproep stond in een verklaring van Orlov, die uit een werkkamp is gesmokkeld waar hij een straf van zeven jaar uit moet zitten. Orlov is voorzitter geweest van de Moskouse "Helsinki-groep", die nagaat of de Sowjet-Unie zich houdt aan de slotverklaring van Helsinki over de rechten van de De dissident kondigde aan dat hij in hongerstaking zal gaan op de dag dat de Europese veiligheids conferentie begint. Er liggen nu in totaal drie voorstel len over een agenda en een tijd schema voor de conferentie. Donderdag kwam Zweden met een voorstel, en vlak daarna dienden Hongarije, Tsjechoslo- wakije en de DDR gezamenlijke een tegenvoorstel in. Voornaam ste probleem bij het opstellen van de agenda is hoeveel tijd er be steed moet worden aan de Russi sche interventie in Afghanistan en de mensenrechten. De VS en hun Europese bondgenoten wil len dat deze onderwerpen vol doende aandacht krijgen, terwijl Moskou juist de tijd hiervoor wil beperken en de nadruk wil leg gen op het behandelen van nieu we voorstellen. D'66 wijst de plaatsing van nieuwe NAVO-atoomwapens voor mid dellange afstand op Nederlands grondgebied „onder de huidige omstandigheden" af. Door deze uitspraak (zaterdag 2 november 1980) heeft het partijcongres de eenheid binnen de partij rond het vraagstuk van de atoombewape ning weten te bewaren en de mo gelijkheid van samenwerking m 1981 met politieke partijen die minder afwijzend staan ten op zichte van de moderniserings plannen van de NAVO (bijvoor beeld het CDA) open gehouden. De partij heeft mijns inziens door de afwijzing van de plaatsing van 48 Tomahawk-kruisraketten in Nederland te koppelen aan „de huidige omstandigheden", ook een eerste stap gezet op de weg die tenslotte uitkomt bij de aan vaarding van deze nieuwe wa pensystemen. Immers ontwikkelingen op allerlei gebied wijzen er op dat het in de cember 1981 (wanneer Nederland over de plaatsing van de kruisra ketten zal beslissen) veel moeilij ker zal zijn om een afwijzend standpunt in te nemen dan in de huidige situatie. Ik denk in dit volband niet alleen aan de mogelijke voortgaande produktie en plaatsing van de Russische SS-20-raket of aan het In Gdansk heeft een groep van zes tig werknemers van de gezond heidsdienst en het onderwijs de zetel van het regionaal bestuur bezet, zo heeft een bestuurslid van MKZ, de onafhankelijke vakbond in Gdansk, telefonisch meegedeeld. De bezetters zouden hier tot maandag willen blijven uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om aan hun looneisen tegemoet te komen. Het loonoverleg tussen verte genwoordigers van de bond en de minister van volksgezondheid, Marian Sliwinski is gisteren af gebroken. De politie van Gdansk is bij de bezetting niet tussenbei de gekomen. Uit solidariteit met de werkers in de gezondheidszorg hebben de werknemers bij het openbaar vervoer in Gdansk, Gdynia en Sopot gisteren een staking van een uur gehouden. De postbestellers in Poznan heb ben hun staking beëindigd nadat een akkoord was bereikt met de minister van verkeer. Het ak koord houdt in dat de postbe stellers vanaf 1 januari niet langer kranten hoeven te bezorgen. De staking was begonnen als pro test tegen een besluit van de PTT dat voortaan weer kranten en tijdschriften in de bestelling moesten worden opgenomen. De postbodes wilden niet elke dag met een zware tas van 40 kilo op pad gestuurd worden. Met in gang van volgend jaar zullen de kranten nu zelf voor hun distri butie zorgen. De onafhankelijke vakbond "soli dariteit" stelt plannen op voor een reeks stakingen, met ingang van 12 november, als het hoogge rechtshof de bond niet met de oorspronkelijke statuten wil re gistreren. Een rechtbank in War schau besloot twee weken gele den tot erkenning van "solidari teit", maar pas nadat de recht bank eenzijdig in de statuten had ingevoegd dat de bond de leiden de rol van de partij erkent. Daar tegen is "solidariteit" in hoger beroep gegaan. De bond, die nu tien miljoen leden zegt te hebben, voorziet de leden van gedetailleerde stakingsin structies. Als tot staking wordt besloten zal het stakingsparool gelden voor fabrieken, winkels, benzinepompen, kranten, kanto ren en luchtvaartmaatschappij en. Tijdens de staking, die vol gens plan zeven dagen moet du ren. zal geen alcoholische drank worden verkocht. De universitei- '~age verloop van de onderhan- elingen tussen Amerika en Rusland over de beperking van de zogenaamde „Eurostrategi- sche" wapens, maar vooral ook aan de ontwikkelingen op con ventioneel militair gebied binnen de NAVO. De Europese leden van het bond genootschap slagen er door de economische problemen waar mee zij worden geconfronteerd niet in om de in 1978 overeenge komen jaarlijkse groeinorm van het defensiebudget met 3 procent in de praktijk waar te maken. Ne derland komt in 1981 niet verder dan 1,5 procent en heeft o.a. de vervanging van militair materieel zoals het gepantserde perso- neelsvoertuig YP-408 en de in voering van nieuw materieel, zo als het meervoudige artillerie-ra- ketwerpersysteem MARS. uitge steld. Ook West-Duitsland kan zich momenteel geen grotere stijging veroorloven dan 1,75 procent. Deze grootste Europese NAVO-partner kampt met een tekort op de lange-termijninves- teringsplannen van naar schat ting 10 miljard mark en kan min der tanks, vliegtuigen of marine vaartuigen kopen dan voor een goede defensie noodzakelijk worden geacht. Met soortgelijke problemen worstelen ook Belgie. ten mogen zelf uitmaken of ze zich bij de staking aansluiten. Openbare diensten als elektrici teitscentrales, de gezondheids zorg, kinderopvang, spoorwegen en levensmiddelenwinkels zul len niet staken, terwijl radio en televisie normaal blijven werken "op voorwaarde dat ze niet wei geren om communiqués van so lidariteit uit te zenden. Kardinaal Paus Johannes Paulus II heeft kar dinaal Stefan Wyszynski over reed om voorlopig aan te blijven LA PAZ/BRUSSEL (AFP/DPA) - Ongeveer twee dagen geleden is een staatsgreep in Bolivia, voor bereid door de democratische groepering binnen de strijd krachten. verijdeld. Dit heeft de vice-president van de Boliviaan se regering in ballingschap, Jai me Paz Zamora, in Brussel mee gedeeld. De autoriteiten hebben hier het stilzwijgen over bewaard omdat ze niet de aandacht willen vesti gen op de bestaande verdeeld heid binnen het leger, aldus Jai me Zamora. In Bolivia verzetten drie verschillende stromingen zich tegen de huidige junta. De groep rond kolonel Luis Arce Engeland en Denemarken. De NAVO slaagt er dus niet in om de gevechtskracht van het con ventionele verdedigingssysteem op een verantwoord peil te bren gen en te handhaven. Dat heeft ongetwijfeld gevolgen voor het bondgenootschappelijk beleid op atomair gebied. Binnen de or- Door x generaal-majoor M.H. vpn Meijenfeldt als aartsbisschop van Warschau en roomskathjliek primaat van Polen, zo is gisteren bekendge maakt door vatikaanse zegslie den. De 79-jarige Wyszyrïski, de vroege re mentor van de uit Polen af komstige paus. gaf herhaaldelijk te kennen dat hij zich wenst terug te trekken uit het openbare leven. De zegslieden verklaarden dat de paus van mening is, dat Wys- zynski's leiderschap momenteel van essentieel belang is voor het overwegend roomskatholieke Polen. Gomez, die de harde lijn wil vol gen, de Banzer-groepering die voorstander is van het houden van verkiezingen en "een gecon troleerde democratie" en de de mocratische groeperingen bin nen het leger. Het Boliviaanse staatshoofd, gene raal Luis Garcia Meza, heeft VN- secretaris-generaal Waldheim voorgesteld een commissie naar Bolivia te zenden, die de situatie van de mensenrechten in het land te onderzoeken. In zijn telegram zou hij hebben onderstreept, dat een dergelijk onderzoek de cam pagne tegen Bolvia de wind uit de zeilen zou nemen. ganisatie en ook in Nederland wordt namelijk een duidelijk verband gelegd tussen de om- vang en kwaliteit van de conven tionele militaire inspanning en de rol van atoomwapens in de mili taire strategie van het aangepaste antwoord. De conventionele militaire inspan ning bepaalt de hoogte van de atoomdrempel en de mogelijk heden om de rol van atoomwa pens in de geldende strategie te rug te dringen. En als - zoals nu het geval is - de conventionele in spanning achterblijft bij de plan nen, daalt de atoomdrempel en wordt de rol van atoomwapens belangrijker. Gevolgen daarvan zijn: een toename van de druk op Nederland om alsnog in te stem men met de plaatsing van nieuwe raketten op ons grondgebied en een vermindering van het verzet tegen een dergelijk besluit op binnenlands politiek niveau en ook bij D'66. Wat ik bij dit alles betreur, is dat de Europese leden van de NAVO zich onder druk van de ontwik kelingen op economisch gebied niet meer inspannen om, bij voorbeeld door standaardisatie op materieel gebied en door een betere taakverdeling, de doelma tigheid van de conventionele de fensie te verbeteren ook in die zin dat een verantwoorde conven tionele militaire bijdrage met re latief minder geld kan worden gegarandeerd De mogelijkheden om op deze ma nier de rol van atoomwapens te rug te dringen, zijn zeker aanwe zig. Maar helaas ontbreekt de po litieke wil om nationale belangen te offeren voor het gezamenlijke belang van een verantwoorde veiligheidszorg. Men gaat de moeilijkheden die hier zeker lig gen liever uit de weg en kiest voor dc relatief goedkope atomaire gevechtskracht. Dat door deze keuze de afschrikkingskracht van het westerse defensiesys teem in stand blijft en wellicht zelfs wordt verbeterd, kan niet worden ontkend. Daar staat h ter tegenover dat wanneer in voorkomend geval de afschrik king faalt, wij voor onze verdedi ging vooral zijn aangewezen op middelen waarvan de inzet zal leiden tot massale vernieting. Waarom spreken politici in Neder land zich met betrekking tot deze ontwikkelingen niet duidelijker uit? Hoe kunnen zij, terwijl /n de relatieve teruggang van de con ventionele gevechtskracht van do NAVO aanvaarden, zich nu nog afwachtend of afwijzend op stellen ten opzichte van de mo derniseringsplannen van de NA- Vietnamezen gered door Nederlands vrachtschip SINGAPORE (DPA/AFP) - Het Nederlandse vrachtschip Smitl- loyd 12 is gisteren met 31 geredde Vietnamese vluchtelingen aan boord de haven van Singapore binnengelopen. De vluchtelingen wier boot in het begin van de week in de Zuidchi- nese zee, 450 km ten zuiden van de Vietnamese kust, ronddreef, hadden nauwelijks nog levens middelen toen een Amerikaans verkenningsvliegtuig hen ont dekte. Ook hun voorraad drink water was uitgeput. Na een voorlopig oponthoud in het doorgangskamp van Singapore zullen de 31 Vietnamezen naar Nederland gaan. In veel Zuidoost-Aziatische landen is de stroom van Vietnamese bootvluchtelingen sterk toege nomen. In de vier voorafgaande maanden was een sterke daling opgetreden in het aantal Vietna mezen dat over de zee andere Zuidoost-Aziatische landen trachtte te bereiken. In oktober kwamen in verschillen de Zuidoost-Aziatische landen bijna 8200 bootvluchtelingen aan, tegen ruim 2500 in septem ber, zo heeft een woordvoerder van het hoge commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen in Bangkok mee gedeeld. VO op atomair gebied? Een van de redenen lijkt mij het groeiend verzet o.a. in de kerken tegen de rol van massa-vernietigingswa pens in het westerse defensiesys- tecni ü<- roomskatholieke vre desbeweging Pax Christi heeft onlangs de bisschoppen geadvi seerd om zich te stellen achter de IKV-campagne ..Help dc kern wapens de wereld uit, om tc be ginnen uit Nederland" En in de Nederlands Hervormde Kerk is een kachtige stroming die zowel het bezit als het gebruik van atoomwapens afwijst. Het politieke belang van dit verzet is dat de politieke keuze van veel Nederlanders bij de kamerver kiezingen in 1981 vooral zal wor den bepaald door het standpunt van politieke partijen met be trekking tot de atoombewape ning in het algemeen en de mo dernisering \an de NAVO- atoombewapening in het bijzon der. Tot aan de verkiezingen is het dan ook politiek verstandig om in het openbaar afstand te nemen van ontwikkelingen op nucleair gebied. Pas wanneer de verkiezingen voorbij zijn zal het m i duidelijk worden dat dc be reidheid in ons parlement om de nieuwe atoom wapens af te wijzen minder groot is dan velen nu wellicht denken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9