Onafhankelijkheid verdeelt Antillen nog hevig Hfeer problemen 'Groote Keyser' D'66 komt met eigen plan voor rol universiteit Publikatie vonnis op kosten verdachte geen goedkope stunt GOUD ZILVER Na bezoek van koningin Beatrix en prins Claus \fervoersbond gekant tegen nota van FNV ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 AMSTERDAM (ANP) - Er zijn op nieuw moeilijkheden gerezen tussen de krakers van de Groote Keyser en de gemeente Amster dam over het gekraakte panden complex aan de Keizersgracht in de hoofdstad. De krakers be schuldigen wethouder Wolffen- sperger van herhuisvesting ervan in verklaringen terug te komen op de afspraken die zijn gemaakt tussen gemeente en krakers en enkele huisvestings- en jonge- reninstellingen. Daarmee wordt een oplossing die na de onder handelingen van 30 oktober in zicht kwam, ernstig vertraagd, zeiden de krakers vrijdagmiddag in een verklaring. Zij zullen de barricade van de Groo te Keyser pas opruimen als de gemeente er blijk van geeft alle afspraken te zullen nakomen. De krakers noemen het in strijd met de afspraken dat de wethouder gezegd zou hebben dat de lijst met twintig jongeren voor drie woongroepen van de Groote Keyser (waaronder begin deze week overeenstemming werd be reikt) nog eens getoetst zal wor den door ambtenaren van de dienst volkshuisvesting aan de Amsterdamse huisvestingsnor- Een woordvoerder van de gemeen te ontkent dat Wolffensperger op de eerder gemaakte afspraken te rug wil komen. "Wij hebben deze week volgens afspraak een lijst met twintig personen van de stichting Centraal Wonen gekre gen. De wethouder heeft die lijst goedgekeurd en er vindt geen hertoetsing plaats. Het enige wat wij willen weten is wie er van de toekomstige bewoners (de eerste twintig zullen de krakers van de Groote Keyser zijn) in het bouw team komen te zitten. Wij willen natuurlijk wel graag weten met wie wij straks te doen hebben als wij aan de slag gaan". De krakers beweren dat Wolffensperger heeft gesuggereerd de afspraak niet te willen nakomen dat het JAC, de Stichting Ideèle Kamer- bemiddeling en huisvesting Sikh, alsmede HVO (hulp voor onbehuisden) op basis van hun eigen normen twintig mensen zullen aanwijzen voor de reste rende woongroepen. Dat zou de gemeente volgens de krakers zelf willen doen. De woordvoerder van de gemeente sprak ook dit tegen. De krakers betrekken in hun kri tiek ook burgemeester Polak. Deze zou volgens hen gezegd hebben dat de schade aan de panden van de Groote Keyser op de krakers zal worden verhaald. De krakers noemen dat provoce rend en vinden dat het tevens vertragend werkt bij het streven naar een oplossing van de problemen rond de Groote Key ser. De gemeentelijke woordvoerder zie hierover dat hij dergelijke uit spraken van Polak niet kende en dat Polak helemaal buiten het overleg met de krakers heeft ge staan, dat overleg is gevoerd door de wethouders Wolffensperger en Schaefer, voegde hij er aan toen. Het ligt in de bedoeling dat het bouwteam, bestaande uit verte genwoordigers van gemeente, JAC, HVO, Sikh, Centraal Wonen en de bewoners, woensdag bij eenkomt. Dit team heeft tot taak om onder meer een architect en een aannemer aan te wijzen. De krakers hebben laten weten dat als de gemeente door blijft gaan met vertragingstactiek zij zullen overgaan tot de vorming van een eigen bouwteam. WILLEMSTAD (ANP) - Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus gedurende anderhalve week aan de Ne derlandse Antillen is een opeenvolging geworden van en thousiaste begroetingen door duizenden Antillianen. Rij en dik stonden ze langs de wegen, zwaaiend met Neder landse en Antilliaanse vlaggetjes.- Maar toch was het niet alleen maar een aanhankelijkheids betuiging van de Antillianen aan "hun" koningin. Door het hele bezoek heen liep als rode draad de onzekerheid over de toekomst van de zes eilanden en de verschillen van mening die hierover tussen de Antilliaanse politici bestaan. wacht had. Toch had dezelfde Martina bij het begin van het ko ninklijk bezoek nog gezegd: "Er leeft vanzelfsprekend in ons volk een drang naar zelfbepaling, die zich soms op subtiele, soms op krachtige wijze manifesteert". De gedachte dat de Antillen onaf hankelijk moeten worden is veel eer aan Nederlandse dan aan An tilliaanse breinen ontsproten, maar de Antillianen hebben mas saal duidelijk gemaakt dat wat hun betreft koningin Beatrix hun koningin kan blijven. Op St. Maarten zei het bovenwind se eilandraadslid Vance James het als volgt: "De mensen hebben eem gevoel van veiligheid nu ze bij Nederland horen. Wellicht is dat toe te schrijven aan een ge brek aan vertrouwen in ons zelf' Volgens hem zou het veel beter zijn om het koninkrijkstatuut, waarin de betrekkingen tussen Nederland en de Antillen zijn vastgelegd, verder uit te bouwen. Hij vindt het onzinnig om een dergelijke vorm van samenwer king af te breken in een periode dat de hele wereld naar grotere samenwerking streeft. Achtergrond hiervan is ook, dat de Bovenwinden zich zeer onprettig voelen in de huidige staatkundi ge structuur van de Antillen en zich enigszins als stiefkind be handeld voelen door het bijna 1000 kilometer verwijderde Wil lemstad. De rondetafelconferentie, die naar verwachting over enige maanden gehouden zal worden, moet trachten de uiteenlopende opvat tingen die de eilanden over hun toekomst hebben, samen te brengen in een hanteerbaar com promis. Het enthousiasme dat koningin Beatrix en prins Claus op hun reis ontmoet hebben, heeft aan alle gegevens nog een nieuw politiek feit toegevoegd. "Komt u maar terug, maar het hoeft niet altijd zo officieel te geschie den", zei premier Martina in zijn welkomstwoord tot de Koningin aan het begin van de reis. Gezien de reacties gedurende de elf da gen van het bezoek, zullen de An tillianen een hernieuwd bezoek waarschijnlijk niet in de weg staat. Minister Van der Stee, die als ver antwoordelijke bewindsman voor Antilliaanse zaken het ko ninklijk paar vergezelde, zei tij dens het bezoek dat het hem wel duidelijk was geworden dat ne gentig procent van de Antillianen niets voor een nieuwe lossere band met Nederland voelt. Op de verschillende eilanden kwamen van tijd tot tijd op weinig subtiele manier de meningsverschillen over de toekomst naar voren. Op Aruba, dat er weinig voor voelt om samen met de andere eilan den een vaste band te behouden, was de Antilliaanse vlag niet te zien, maar hing naast de Neder landse alleen de Arubaanse vlag in top. De Arubaanse politicus Betico Croes gaf ook ruiterlijk toe, dat dit opzettelijk gedaan was om de Arubaanse idealen naar voren te brengen Aanhankelijk Waar op Curasao en Aruba tijdens de welkomst-speeches het stre ven naar onafhankelijkheid na drukkelijk werd genoemd, was op de bovenwindse eilanden de aanhankelijkheid aan Oranje en Nederland troef. Op Saba en St. Eustatius zeiden de verantwoor delijke politici zonder meer dat men absoluut niet vap de band met Nederland af wilde. Uit uitlatingen van verschillende Antilliaanse politici valt op te maken, dat de geweldige aan hang van de koningin op curacao, 160.000 van de kwart miljoen An tillianen, twijfel heeft veroor zaakt aan de haalbaarheid van hun onafhankelijkheidsstreven. Gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Neder land, Cassares verklaarde: Uit het succes van de koningin op Cura sao is gebleken dat de onafhan kelijkheid maar bij een heel klein deel van de bevolking leeft". De Antilliaanse krant Amigoe^pro- beerde nog het enthousiasme van de bevolking wat te realtiveren met als argument dat iedereen op de been was uit nieuwsgierigheid en omdat de bevolking een vrije dag had. Maar ook premier Don Martina zei dat hij dergelijke reacties op Curacao niet ver- UTRECHT (ANP) - Niet alleen de voedingsbond maJr ook de ver- voersbonden FNV zien geen brood in de arbeidsvoorwaar- dennota 1981 van de FNV. De voedingsbond voelt er niets voor om de eis voor koopkrachthand- having tot modaal te laten schie ten. De vervoersbonden zien er niets in om met de leden te gaan praten oyer aftopping van de prijscompensatie en de vakantie toeslag. In de FNV-nota staat dat over aftopping te praten valt als er met de overheid en werkgevers concrete werkgelegenheidsaf- spraken kunnen worden ge maakt, maar de top van de ver voersbonden ziet dat niet lukken in 1981 en daarom heeft praten met de leden ook geen zin. 'Zonder raadpleging van de leden is ook wel duidelijk dat ze nee zullen zeggen tegen aftopping", aldus bestuurder Schoonens van de vervoersbonden. Hij wijst er op dat in de vervoerssector in de meeste bedrijfstakken voor 1981 al meeijarige cao's zijn afgesloten (havens, scheepvaart, lucht vaart). De leden zullen het niet pikken dat die cao's alsnog voor aftopping worden opengebro ken. De vervoersbonden, intern ver deeld na de felle botsing van vo rig jaar met de leden in de havens, ontkennen dat ze raadpleging met de leden - en mogelijk nieu we wrijvingen - na de haventroe belen maar liever omzeilen. "We hebben er geen enkel probleem mee om met de leden discussies aan te gaan, maar het is onzin om je nu verschrikkelijk druk te ma ken over zaken waarvan je zeker weet dat er toch geen bliksem van terecht komt", aldus een woord voerder van de vervoersbonden. De industriebond FNV - die even als de vervoersbonden ook al voor 1981 een groot aantal cao's heeft afgesloten - heeft inmiddels laten weten ook geen ledenver gaderingen over de FNV-nota te zullen houden. Alleen als de FNV op centraal niveau met de werk gevers en de overheid tot concre te werkgelegenheidsafspraken zou komen, zal de industriebond zijn leden wel optrommelen en vragen of ze bereid zijn hun cao's alsnog voor aftopping te laten openbreken. GRONINGEN - De politie veegde gisteren in Groningen het gekraakte pand van het voormalige hotel Frigge aan het Gedempte Zuiderdiep schoon (foto). Uit woede daarover drongen later op de dag onge veer vijftig krakers de kamer van Groningens burgemeester Buiter in het stadhuis binnen en bezetten die enige tijd. De poli tie verwijderde daarop hard handig een deel van de krakers uit de kamer, waarna de rest volgde. De kamer bood na de ac tie een chaotische aanblik. Onterecht noemde de bedreigde burgemeester de verontwaar diging van de krakers over de eerder op de dag voltrokken ontruiming van hotel Frigge. "Tot ontruiming werd besloten wegens acuut levensgevaar in verband met de kachels". Een donderdag door hem ontvangen brandweerrapport toonde dat levensgevaar aan. Voorts hebben de krakers, aldus Buiter. een aantal malen ge weigerd op voorstellen van de gemeente in te gaan. Zo had de gemeente hun aangeboden op haar kosten het weekeinde in een hotel door te brengen. Veer tien dagen geleden weigerden de krakers een gesprek. DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid van D'66, Chel Mer- tens, heeft een initiatief-wets voorstel ingediend, waarin een nieuw wettelijk kader wordt ge schetst voor het wetenschappe lijk onderwijs in Nederland. Het is het antwoord van D'66 op het wetsontwerp Twee-Fasenstruc- tuur van minister Pais, dat over hetzelfde onderwerp gaat en op 1 december door de vaste commis sie voor onderwijs en weten schappen wordt behandeld. De aanleiding tot het indienen van een initiatief-wetsvoorstel is ge legen in het feit dat D'66 enerzijds het voorstel van minister Pais niet ver genoeg vindt gaan en an derzijds het gevoel heeft onrecht te zijn aangedaan bij de voorbe reiding van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. Het initiatief-voorstel van D'66 overlapt voor een deel het wets ontwerp Twee-Fasenstructuur van minister Pais. maar gaat op een aantal punten duidelijk ver der. Het opvallendste is dat de ei- gen verantwoordelijkheid voor de instellingen in het initiatief- TT. -• ontwerp veel groter is dan bij het I ltctpl Hph^t vrij centralistische en strakke v'iioivi voorstel van minister Pais. In het voorstel van D'66 komt er een maximale inschrijvingsduur van zes jaar. Binnen deze tijd kan de student kiezen uit een grote hoe veelheid opleidingen van ver schillende cursusduur. Deze op leidingen worden verzorgd door de faculteiten en worden de „ini tiële wetenschappelijke oplei dingen" genoemd en gaan onge veer vijf jaar duren. Ook de uni versitaire lerarenopleiding be hoort tot deze „initiële oplei ding". Behalve dit onderwijs is er de mo gelijkheid om - aansluitend - de zogenaamde in-service-opleidin- gen te volgen. Dat zijn gespeciali seerde opleidingen die verzorgd worden door een faculteit, door een paar faculteiten, of door een faculteit in samenwerking met derden. Bij dat laatste denkt D'66 aan een rol voor bijvoorbeeld het bedrijfsleven. Degenen die deze onderwijsvorm volgen, zullen geen student meer zijn, maar werknemer in tijdelijk dienstverband. Het is duidelijk dat de kosten voor deze werkne mers niet meer alleen door het ministerie van onderwijs en we tenschappen gedragen zullen worden. Mertcns denkt bij de sa lariëring aan het minimumloon. Tot de mogelijkheden van deze in-service-oplei dingen behoort het promoveren. De mogelijkheden om na-academi sche opleidingen te volgen, moe ten volgens de plannen van D'66 uitgebreid worden. Verder zullen de titels drs., mr. en ir. worden afgeschaft. In de plannen van D'66 is alleen nog maar plaats voor een titel na de promotie, dat zou dan, net als nu het geval is, dr. (doctor) moeten worden. Naast al deze zaken wordt in het initiatief voorstel van D'66 de positie van de student aanmerkelijk ver sterkt over abortus Omroepen boven 700 miljoen HILVERSUM (ANP) - De be- groting voor 1981 voor de om roep is voor het eerst de grens van 700 miljoen gulden ge passeerd. Die begroting, die vrijdag aan het NOS-bestuur zal worden voorgelegd, is vastgesteld op 713.414.260 gulden, dat is 55 miljoen gul den meer dan die over 1980. Van die meer dan 713 miljoen gulden is ruim 418 miljoen bestemd voor de NOS, 7 mil joen voor Teleac en ruim 2.3 miljoen voor de Nederlandse Onderwijs Televisie. De rest, ruim 286 miljoen gulden, komt toe aan de overige zendgemachtigden. Van de 418 miljoen gulden voor de NOS is bijna 300 miljoen bestemd voor het technische bedrijf, het dienstverlenings apparaat ten behoeve van de gehele omroep. Het geld voor de omroepbegro ting komt uit de opbrengst van de omroepbijdragen (535 miljoen) en die van de ster- reclame, die voor 1981 wordt geschat op 205 miljoen gul den. In deze begroting is een mogelijke zendtijduitbrei ding per 1 oktober 1981 nog niet verwerkt. (ADVERTENTIE) Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u ruet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koopkan kilo jaartjes goud en zilver, zodat ub.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. Leidseweg 219, Voorschoten, tel. 01717-2975. De Arnhemse officier van justitie mr. Kopp heeft deze week voor sensatie in de rechtszaal gezorgd. In een rechtszaak tegen twee van oplichting op grote schaal ver dachte mannen eiste hij open baarmaking van het vonnis in een aantal dagbladen. De verdachten moeten volgens de officier die advertentie, waarin het rechter lijk oordeel over hun handel en wandel wordt afgekondigd, zelf betalen. Zo op het eerste gezicht lijkt deze handelwijze van de Arnhemse of ficier van justitie een grap of een stunt. Het is het echter geen van beide. Ons strafrecht staat name lijk toe om, als het gaat om ernsti ge delicten, als bijkomende straf naast het vonnis openbaarma king ervan op te leggen. Dat de eis van mr. Kopp nogal wat aan dacht heeft gekregen van de pers is niet zo verwonderlijk. Zoiets is namelijk bepaald geen alledaags verschijnsel in de rechtszaal. Zelf weet de officier zich nog met moeite te herinneren dat hij tien jaar geleden ook al eens zo n eis bij de hand heeft gehad. Toen heeft de rechter die eis toegewe- Aan inwilliging van de eis tot open baarmaking van de uitspraak zit ten overigens nogal enkele be denkelijke kanten. In wezen geeft de strafrechter dan name lijk toe te verwachten dat de ge vangenisstraf en-of geldboete die hij oplegt niet voldoende effect zal sorteren. Dat laatste is juist een van de doeleinden van ons strafrecht: het moet de bevolking bescherming bieden tegen mis drijven. Nu is het probleem wat wij met mensen moeten doen die onze wetten aan hun laars lappen, be paald niet nieuw. Steeds vaker signaleren criminologen en so ciologen dat gevangenissen en huizen van bewaring eerder de misdaad bevorderen dan tegen gaan. Er wordt dan ook al lange tijd gezocht naar andere midde len om sociaal ongewenst gedrag tegen te gaan. In het twee jaar geleden ingediende wetsontwerp Vermogensstraffen zocht de re gering het in de verruiming van de mogelijkheden om bij over treding en betrekkelijk lichte misdrijven geldboetes op te leg gen. Het grote probleem bij dit 'afkopen' van wetsovertredingen is dat getwijfeld wordt of dit het gedrag van de overtreder wel doeltreffend zal veranderen. Vandaar dat inmiddels steeds meer stemmen opgaan om alternatieve straffen in te voeren In Engeland is er al een uitgebreid stelsel van dergelijke straffen, waarbij bij voorbeeld mensen die overtre dingen of misdrijven begaan hebben, werk moeten doen in hun vrije tijd in inrichtingen. De bedoeling van dit soort straffen is om de daders met de neus op de feiten te drukken en ervoor te zorgen dat ze zich anders zullen gaan gedragen. Die mogelijkheid wordt door de Arnhemse officier van justitie met zijn eis ten opzichte van die twee verdachten geheel en al uit gesloten. Hij hanteert in feite het oude systeem van de schandpaal, waardoor in een ver verleden de bevolking gewaarschuwd werd tegen misdadigers en tegelijker tijd de kans kreeg om zich eens goed op hen uit te leven. Waarom de officier dit gedaan heeft, is wel duidelijk. Hij heeft er geen enkel vertrouwen in dat de beide verdachten nog zullen ver anderen. Daarom wil hij het publiek op deze manier tegen de praktijken van de beide oplich ters waarschuwen. Hij rekent er op dat de beide verdachten na hun veroordeling meteen weer zullen beginnen, zoals ze destijds ook na een proces verbaal in Bel gië meteen met dezelfde oplich tingspraktijken weer in Neder land aan de slag waren ge gaan. Met die redenatie neemt de officier van justitie de schadelijke gevol gen van een dergelijke publikatie op de koop toe. Het is namelijk uit onderzoek allang gebleken dat, als iemand veroordeeld wordt, dat op zich al een negatief stempel op zo iemand drukt. Ex- gedetineerden komen vaak moeilijk aan de slag en hebben mede daardoor vaak moeite om niet weer in hun oude fouten en hun oude milieu te vervallen Wanneer men echter met naam en toenaam als oplichter aan het Nederlandse volk bekend is ge maakt, zal er helemaal geen weg terug meer zijn. De grote vraag die bij dit middel waar de Arn hemse officier van justitie voor pleit, gesteld kan worden, is dan ook of het wel enig effect zal heb ben. De t wijt els over iie be scherming die dit middel biedt tegen oplk hting, blijven bed na drukkelijk overeind staan. MR. ROEL SCH U I- DEN HAAG (GPD) - Het debat in de Tweede Kamer over het wets ontwerp voor abortus wordt voorlopig niet voortgezet. Door het overlijden van de vrouw van minister Wiegel is het kabinet nog niet in staat geweest zich te beraden op het antwoord op de beschouwingen van de frac ties. Minister-president Van Agt zei gis teren na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad dat nog geen nieuwe datum is afgesproken voor een vergadering van de mi nisterraad over abortus. De ver gadering die voor maandag over dit onderwerp was gepland, gaat niet door omdat een groot aantal ministers en staatssecretarissen dan de begrafenis van mevrouw Wiegel zal bijwonen. De ministerraad is gisteren niet toegekomen aan bespreking van het plan van de PTT om veertien buitenlandse televisieprogram ma 's op de Nederlandse kabel netten te zetten. Volgende week vrijdag zal dat het eerste ge spreksonderwerp zijn. Van Agt zei te verwachten dat er meteen al een beslissing wordt genomen over het voorstel. Overtreding regelen via betalingsbevel DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter van justitie overweegt een simpele afwikkeling van kleine overtredingen die door politie ambtenaren worden geconsta teerd. De rechter komt er in be ginsel niet meer aan te pas. Het openbaar ministerie moet voor parkeer- en snelheidsovertredin gen, rijden door rood licht en dergelijke kunnen volstaan met het opleggen van een betalings- bevel. De verdachte dient wel uitdrukkelijk gewezen te worden op de mogelijkheid de zaak voor de rechter te brengen indien hij het daar niet mee eens is. In schriftelijke antwoorden op vra gen van de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van justitie voor 1981, stelt minister De Ruiter verder een herziening van het kinderstrafprocesrecht en de zedelijkheidswetgeving in het vooruitzicht. De wet op het notarisambt zal wor den aangepast aan de eisen des tijds. Zo wil De Ruiter onder an dere een grotere openbaarheid voor de notariële tuchtrecht spraak. Uitkeringen aan slachtoffers van vermogensdelicten wijst minis ter De Ruiter van de hand. Het schadefonds geweldsmisdrijven kan niet met deze nieuwe taak worden belast. Op de bagratblg van justitie kan wegens de be perkte financiële armslag ook geen post worden opgevoerd voor dergelijke schadeloosstel lingen. Shell minder DEN HAAG - Bij de Shell Neder land Groep zal het resultaat van de sector olie (Shell Nederland Raffinaderij) dit jaar slechter zijn dan vorig jaar. De sector chemie (Shell Nederland Chemie) zal aanzienlijk slechtere resultaten behalen dan in het afgelopen jaar, zo is in een vergadering aan de Centrale Ondernemingsraad meegedeeld. Voor de sector gas geldt, dat de stij gende prijs van het gas voor een toenemende positieve bijdrage aan het totale resultaat ten op zichte van 1979 zorgt. Hoewel de produktu- .m h.-t is gedaald door een teruggang in de export, de zachte winter, de besparingen en het overgaan door energiecen trales op vloeibare bransstof.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7