Gemeente kan tweehonderd deeltijd banen maken Gemeente moet meer aan voorlichting doen' 80.000 gulden, afzender: rijk WEÏÏSM Kosten: half miljoen Nieuwe aanblik Witte Singel in herfst 82 ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 \ergadering patiëntenraad in Merenwijk LEIDEN - De patiëntenraad Me renwijk houdt dinsdagavond in het kerkelijk centrum De Regen boog een open vergadering. Alle inwoners van de Meren wijk en de gebruikers van het Gezond heidscentrum zijn welkom. Om half negen wordt begonnen. (ADVERTENTIE! en zilver Een aparte koilektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden 'mmm^Eigen ateliers LEIDEN - Het gaat goed met de bouw van universitaire gebouwen. Als alles even meezit zal een deel van de Witte Singel in de herfst van 1982 deze aanblik bieden. En het feit dat de bouwvakkers gisteren door de hevige sneeuwval met de troffel in de hand achter de kachel konden blijven zitten, doet daar niets aan af. De vertraging, die tot nu toe is opgelopen, is niet noemenswaardig. "Slechts een paar weken", weet de woorvoerder van de universiteit, ïr. W.C. Wildervanck, te melden. Even het geheugen opfrissen: de plannen voor de Witte Singel en het aangrenzende Doelenterrein werden eind 1977 gepresenteerd. Ze kwa men in de plaats voor de oorspronkelijke plannen van de universiteit om kolossale nieuwbouw aan de Witte Singel - met daarbij een faculteitsto- ren van 125 meter - neer te zetten. Besloten werd minder massaal te bouwen; de nieuwbouw moest aansluiten op het kleinschalige karakter van de omgeving. #Het zogenaamde Witte-Singelplan (totale kosten zo'n 100 miljoen gulden), dat wordt uitgevoerd door het Duitse bouwconcern Strabag Bau - AG, omvat onder andere: nieuwbouw voor de universiteitsbibliotheek, de centrale interfaculteit, de letterenfaculteit en de faculteit godgeleerd heid. Of de vroeg ingevallen winter het bouwtempo ernstig zal vertragen? ir. Wildervanck is daar vooralsnog niet bang voor "Daar lig ik nog niet wakker van. We moeten niet meteen in paniek raken. Het is geen project van een paar maanden". "Er is nu alleen nog maar sprake van een strenge herfst. Daar komt bij dat we vorig jaar veel geluk hebben gehad. Een zeer zachte winter". "Bo vendien". zo gaat hij verder, "worden bouwschema's altijd zo flexibel mogelijk opgesteld. Er wordt altijd rekening gehouden met tegenval lers: die worden ingecalculeerd. Dat is natuurlijk ook het geval bij het Witte Singel - Doelencomplex". "We hebben een datumplanning", zegt één van de bouwopzichters. "Dat betekent dat we een gemiddeld aantal onwerkbare dagen op papier hebben staan. Maar als het echt te gek wordt, gaan de algemene kosten natuurlijk flink omhoog. Wat dacht je dat al die kranen en andere appa raten wel niet kosten?". Nieuwe Rijn afgesloten LEIDEN - Volgende" week zullen twaalf bomen langs de walkant van de Nieuwe Rijn (tussen Burchstecg en Hartesteeg) wor den geplaatst Het zijn zoge naamde 'krimiinden' afkomstig uit een park in Sliedrecht. In ver band met de werkzaamheden is doorgaand verkeer niet mogelijk. Ook de woensdagmarkt is naar de overkant verplaatst. Als alles volgens plan verloopt, hebben de bomen vrijdagmiddag hun nieu we plaatsje ingenomen. de Rijksdienst een verkeerd rekening courantnummer in gevuld op de postgiro van de gemeente. Ouders op Herhaling is weer even ver als vorige week. De strijd om de 80.000 gulden binnen te slepen gaat door. (Zoals bekend heeft het Rijk wel de personeelskosten van Ouders op Herhaling betaald en betaalt de gemeente de huur van het pand aan de He rensingel). Ouders op Herha ling is teleurgesteld: "We heb ben het rondedansje voor niks gemaakt. Maar goed dat we meteen achter de foute over schrijving gekomen zijn. Wat was er gebeurdalswe het geld al aan materiaal waren gaan besteden" Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurtcomités wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen (een onder deel van de Stichting Welzijn) bun delt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Professorenwijk. LEIDEN - De bewoners van de Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijk-wijk vinden dat de ge meente best wat meer aan voor lichting kan doen. De stichting die de bewoners vertegenwoor digt, stelt in Wensen en Vragen dan ook dat er meer inspraak avonden zouden moeten worden gehouden over zaken die de be woners en de wijk direct aan gaan. Ook zouden de bewoners graag beslissingsbevoegdheid willen hebben. '.Vel is de stichting erg bin met het nieuwe clubhuis "Cornells Jop- penszoon", al is het wel slecht toegankelijk voor minder vali den. Graag zou de stichting een vaste kracht krijgen die wordt be taald en langdurig in het buurt huis aanwezig kan zijn. Om zo'n beroepskracht aan te trekken is subsidie van de gemeente nodig. )e stichting wil verder aan de ge meente vragen of de straatver lichting niet kan worden verbe terd. Ook zouden maatregelen moeten worden genomen tegen druk verkeer en sluipverkeer bij het Utrechtse Jaagpad, de Thor- beckestraat. Lorentzkadc. Burg- gravenlaan en omgeving. Tenslotte heeft de stichting het over de buitenlandse werkne mers. Nu zijn de enige gastarbei ders in de wijk hoogleraren. Vermoedelijk zullen omwonen den bij de gemeente bezwaar maken wanneer in de wijk een huis zou worden bestemd voor huisvesting van buitenlanders. Een belangrijk argument zou zijn, dat de waarde van hun huis zou dalen. De stichting waar schuwt de gemeente dan ook om LEIDEN - De gemeente kan in vijf jaar tijd tweehonderd deeltijdbanen scheppen. Hiervoor is het nodig dat 150 full-time banen (veertig uur per week) worden omgezet in banen van gemiddeld dertig uur per week. Een derge lijke bevordering van deeltijdarbeid schept dus vijftig nieuwe arbeidsplaatsen en kost een half miljoen gulden. Dit staat te lezen in het rapport deeltijdarbeid, dat deze week verscheen. Om een dergelijk rap port werd al bij de behandeling van de begroting voor 1978 ge vraagd. De motie van de raadsle den Van Oosten, Bleijie, Pas- schier en Wessels waarin werd gevraagd om voor 1 mei 1979 te rapporteren werd indertijd door B en W overgenomen. Om met deze ingrijpende en kost bare operatie te beginnen stelt het rapport voor te beginnen met een proef op één of meer afdelin gen. In een jaar tijd zouden zo veertig deeltijdbanen mogelijk gemaakt moeten worden. Een werkgroep zal de proef intensief begeleiden en na een jaar de re sultaten beoordelen. Het rapport noemt de bevordering van deeltijdbanen om verschil lende redenen gewenst. Deeltijd arbeid is een middel voor het eer lijker verdelen van werk. Meer mensen kunnen zo aan het ar beidsproces deelnemen. Verder sluit - aldus het rapport - deel tijdarbeid aan bij een veranderde rolverdeling tussen man en vrouw. Voorts biedt het uitkomst aan groepen die aangewezen zijn op een beperkte werktijd, zoals bijvoorbeeld gehandicapten, ou deren, studerenden en alleen staanden. Ten slotte acht het rap port verkorting van de werktijd zinvol voor hen die meer tijd aan andere dingen, zoals maatschap pelijke of culturele activiteiten, willen besteden. Voordelen Voordelen van deeltijdarbeid zijn volgens het rapport een hogere productiviteit en minder verzuim en verloop van het personeel. Daar staat tegenover dat het ge ven van leiding en ook de onder linge communicatie moeilijker wordt. Bovendien kost deeltijd arbeid geld. Niet alleen de totale loonkosten nemen toe met zo'n 2V2 procent, ook worden er extra kosten gemaakt voor administra tie, materieel, huisvesting en dergelijke. Deze zogeheten indi recte kosten zullen ongeveer net zo groot zijn als de extra loonkos ten.Zodoende kost elke nieuwe arbeidsplaats de gemeente op de ze manier zo'n tien mille. Het rapport rekent af met de ge dachte dat alleen 'eenvoudige' ondersteunende en uitvoerende functies voor verkorting van de Weer een strandloop in Wassenaar LEIDEN - De A.V. Holland organi seert morgen weer een presta tieloop aan de Wasenaarse Slag. De inschrijving is open vanaf 10 uur, terwijl een uur later gestart wordt. Er is de keuze tussen de afstanden 2, 4, 8 en 12 kilometer. Wie morgen niet kan, heeft de mogelijkheid over twee weken de schade in te halen. K- werktijd in aanmerking komen. Ook de staf- en beleidsmedewer kers en het leidinggevend perso neel zouden hun baan kunnen delen, wanneer de verkorting niet verder gaat dan zo'n vier tct tien uur minder per week. De bevordering van deeltijdarbeid vraagt - aldus de samenstellers van het rapport - om een gericht en actief beleid. Voorgesteld wordt om te beginnen met een voorlichtingscampagne en een enquete onder het personeel. Be halve het toepassen van arbeids tijdverkorting voor het huidige personeel (op basis van vrijwil ligheid) zou in vacatures zo veel mogelijk met deeltijdbanen moe ten worden voorzien. De proef met veertig deeltijdbanen De nimwbouw van de universiteit gezien vanaf het nieuwe bruggetje over de Witte Singel. kost naar schatting 45.000 gul den. Dat zijn slechts de extra loonkosten. Bij het beperkte ex periment verwacht men niet dat de indirecte kosten zullen stijgen. De commissie voor het Georga niseerd Overleg en de raads commissie voor personeelszaken zullen zich binnenkort over het rapport uitspreken. Leerstoel jeugdliteratuur ten. Marijke van Raaphorst, voorzitter van het stichtingsbestuur voor de bijzondere leerstoel, deelde nog mee dat in tegenstelling tot het buitenland ons land geen weten schappelijke opleiding kinder en jeugdliteratuur kende. On derwijzers, pedagogen, psycho logen, letterenstudenten en let terkundigen toonden er wel be langstelling voor. De stichting acht de leerstoel ook van belang met het oog op de rol die het buitenlandse kinderboek in ons land speelt en die het Ne derlandse kinderboek over de grenzen vervult. Hiervan getui gen onder meer internationale bekroningen voor Nederlandse uitgaven. LEIDEN - Ouders op Herhaling aan de Herensingel sprong deze week een gat in de lucht: I'O.OOO gulden op de postgiro rekening erbij, afzender: het Rijk. Ouders op Herhaling is al geruime tijd met het minis terie van onderwijs doende om die 80.000 gulden binnen te halen voor materiaalkosten van de cursussen tot augustus '81. De storting was een com- plete verrassing. Toch vertrouwde Ouders op Herhaling de giro-over schrijving niet helemaal. De enige omschrijving op de gi rokaart was het summiere "Het Rijk". Datzelfde Rijk had de overschrijving ook n iet aangekondigd. Ouders op Herhaling wilde er het fijne van weten. Na een reeks telefoontjes naar het Ministerie van Onderwijs bleek dat dit ministerie niets afwist van die overschrijving Een reeks telefoontjes naar de gemeente schiep ten slotte duidelijkheid: de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft 80.000 gulden gestort voor de randbebouwing aan het Bethlehemshofje aan het Levendaal.... Blijkbaar heeft Clubhuis Cornelis Joppenszoon: slecht toegankelijk in Leiden LEIDEN - Aan de Leidse universi teit is een bijzondere leerstoel kinder- en jeugdliteratuur ge sticht. Dr. J.H.M. Bauer-Van We- chem uit Bentveld is tot hoogle raar benoemd. De stichting voor de bijzondere leerstoel heeft dit meegedeeld. Pogingen dit te bereiken bij een let terenfaculteit zijn op niets uitge lopen: de leerstoel is overge bracht bij de faculteit der sociale wetenschappen. Daaraan werkt de pedagoge mevrouw Bauer als hoofdmedewerker. Als docente heeft zij al enige jaren studenten onder haar gehoor van letteren- De huidige situatie aan de Witte Singel. "Slechts een paar weken vertraging. faculteiten, niet alleen uit Leiden, maar ook van andere universitei-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3