Leiden isoleert 12.000 huizen Onderzoek zwem- en begroting polovereniging VOORPROEFJE VAN TAPTADE 9Vader Zaliger'gaat op den duur boeien Mayer overdonderend, maar ook genuanceerd Muziekschool houdt open huis LEIDEN - Volgend jaar moet er een begin worden gemaakt met de isolatie van zo'n 12.000 woningwetwoningen. Een voorstel over de uitvoering van één en ander ligt inmid dels op tafel. uit. "Bovendien moeten we, ge- Zeker is in elk geval dat de klus zes 2ien de hoeveelheid, ergens een jaar gaat duren. De totale kosten grens steIlen Misschien dat we worden op bijna 29 miljoen gul- dle 4000 woningen over 2es jaar den geschat. Dertig procent nog eens bekijken", daarvan, zo n negen miljoen, zal Eigenlijk had dit werk twee jaar geleden al moeten worden uitge- Metingen het rijk waarschijnlijk betalen, Alleen de woningen van vór 1974 komen overigens in aanmerking voor de isolatie. "De huizen die na '74 zijn gebouwd (4000) zitten meestal vrij goed in elkaar", legt gemeenteambtenaar Schilder Nieuw dak Lindehoeve VOORSCHOTEN - De Lindehoeve in Voorschoten krijgt een nieuw dak. Het houten dakbeschot van deze boerderij zal worden ver vangen door isolerende dakpla ten. Sinds de bestemming in 1973 voor het jeugdwerk heeft het dak van het stalgedeelte ernstig van de vochtige atmosfeer geleden. De nieuwe dakplaten zullen warm te- en waarschijnlijk ook geluidi- solerend werken. De totale kos ten worden geraamd op 67.000 gulden. Er zijn nog enkele ge voerd. Het nationale isolatiepro gramma kwam toen tenslotte ook op gang. De gemeente beschikte evenwel niet over voldoende mensen, beweert ambtenaar Schilder. "We zaten toen met een overbeladen stadsvernieuwings programma", vertelt hij. "Die werkzaamheden slokten veel mensen op. En dan moetje de za ken evenwichtig afwegen". "In balans" Bij de behandeling van de begro ting voor 1980 werd duidelijk dat er snel iets aan isolatie moest worden gedaan. Besloten werd een begin te maken met het isole ren van het gemeentelijk wo- ningbezit. Daarnaast zou er con tact worden opgenomen met het rijk. De gemeente kon tenslotte niet alleen voor de kosten op draaien. Inmiddels staat het licht op groen om een hts-er aan te trekken die het technische plan gedegen moet voorbereiden. "De adver tentie gaat heel snel de deur uit", vertelt Schilder. Omdat de gemeente over een tijdje toch begint met de warmte-isola- tie zal gelijktijdig worden beke ken of er bij sommige woningen voorzieningen in verband met geluidshinder moeten worden getroffen. "Een groot aantal woningwetwo ningen ligt, relatief gezien, langs wegen", verduidelijkt Schilder. "In veel gevallen is de geluids hinder te groot". De kosten variëren van twee- tot achtduizend gulden per woning. Veel geld, maar volgens Schilder zal het rijk hiervan een groot ge deelte betalen. "Wij pakken de gevallen zelf bij de kop; de ge meente verricht de metingen. Is de hinder volgens ons te groot, dan geven we Den Haag gewoon een seintje. Of ze maar met geld over de brug willen komen". The Third U. S. Infantry diuisionband tijdens het optreden in de Burgerzaal van het stadhuis LEIDEN - De Amerikaanse Third U. S. Infantry divisionband, beter bekend als de Marne Band, trad gisteravond in het stadhuis op. De band gaf vast een voorproefje van haar optredens die vandaag in Lisse en Waddinxveen plaats vinden. Vanavond nemen de Amerikaanse de musici deel aan de Taptade i Leidse Groenoordhallen. De Marne Band werd op het stadhuis ontvangen door wethouder Srhoutp (cultuur). meentelijke commissies die zich .-Maar we hebben eigenlijk toch over deze zaak moeten buigen. SINT OVER EEN WEEK OP BEZOEK IN LEIDEN LEIDEN - Nog even en het "Zie ginds komt de stoomboot" klinkt uit volle borst als wel komslied bij de aankomst van Sint Nicolaas. Het duurt nog maar één week en de goed heiligman is weer in Leiden. Evenals voorgaande jaren legt zijn stoomboot op 15 no vember om ongeveer half twee aan in de Haven. De Sint maakt daarna een rond rit door de stad. De route (Ha ven - Haarlemmerstraat - Prinsessekade - Breestraat - Hogewoerd - Watersteeg - Nieuwe Rijn - 't Gangetje - Botermarkt - Stadhuisplein) is vergeleken met vorig jaar iets ingekort. Op het Stad huisplein wordt de Sin terklaas ontvangen door Lei- dens eerste burger Goekoop. Op het plein zal Sandy (Ik ben verliefd op John Travolta en Tot ziens teddybeer) enige liedjes zingen. In de optocht loopt ondermeer K&G mee. Ook muziekgezel schap De Burcht is weer van de partij. De verenigingen van Leiden kunnen met hun jeugdafdelingen aan de op tocht meedoen. Elke vereni ging kan zijn clubkas spek ken. Voor de vereniging die één van de drie motto's (Lei den leeft, Leiden museum- stad of Leiden sportstad) het leukst uitbeeldt zijn er aardi ge geldbedragen te verdie nen. wel veel vertraging opgelopen. Want voordat zo'n man eenmaal goed draait ben je zo weer een half jaar verder. Ik verwacht dat we in de tweede helft van '81 pas daadwerkelijk met het werk kunnen beginnen". Hoe de gemeente de twintig mil joen gulden precies gaat betalen, is vooralsnog onbekend. Volgens Schilder zijn er verschillende mogelijkheden. "We kunnen na tuurlijk naar de bank stappen", zegt hij. "Probleem is dan wel dat een huurverhoging waarschijn lijk het gevolg is. En dat is niet de bedoeling". Lenen bij het rijk is een andere mogelijkheid. Som ber is Schilder niet over de finan ciering. "Die twintig miljoen hebben we er zo weer uit. De stookkosten gaan toch omlaag. HAARLEMMERMEER/LEIDEN - Muziekschool-directeur P. Kiel (rechts op de foto met vrouw en kinderen) is sinds gisteren helemaal Haar lemmermeerder-af. H ij heeft officieel afscheid genomen van de school daar nadat hij inmiddels al een week werkzaam is bij de muziekschool Leiden en omgeving. Kiel kwam 14 jaar geleden naar de Haarlemmermeer als eerste directeur van het muzikaal onderwijs. Hij begon daar als enige man. Nu zijn er 60 medewerkers en 3300 leerlingen. Door een fusie twee jaar geleden met de school voor beeldende expressie werd Kiel ambtenaar en directeur van het Instituut voor kunstzinnige vorming. de Haarlemmermeer sprak waarderende De Does krijgt voorschot LEIDERDORP - De begro ting over 1980 van de Zwem- en Polovereniging De Does moet worden doorgelicht door het Veri ficatiebureau van de ge meente. Dit heeft de Lei- derdorpse commissie fi nanciën besloten. Daarnaast zal het onlangs door de gemeenteraad ingestelde comité bestaande uit onder meer de wethouders Gehner en Verdier met het bestuur van De Does gaan praten over een aantal ad ministratieve zaken. Ook zullen energiebesparende maatregelen daan. De gemeenteraad beslist worden bestudeerd. hierover binnenkort. De gemeente staat trouwens niet te De raad staat overigens op het het bad de springen c eniging o^ het tekort - dat op dit moment rond de 400.000 gulden schom melt - verder vergroten, omdat er dan nog de salariskosten van twee gemeenteambtenaren bij komen. Bodemloos Gezien de financiële situatie van De Does zal in elk geval snel een voorschotbetaling aan de zwem vereniging moeten worden ge- standpunt dat het zwembad ge handhaafd moet blijven. Maar veel hoop dat het tekort aanzien lijk kan worden teruggedrongen is er niet. "Zwembaden zijn nu eenmaal bodemloos" moest wet houder Bezemer (PvdA) vast stellen. Eén van de redenen dat het tekort de laatste jaren zo snel oploopt is het teruglopend bezoek. Dit wordt weer veroorzaakt door de tegenvallende seizoenen en het feit dat er in de Leidse regio on derhand te veel zwembaden zijn. Spoedig brug naar Bijdorp VOORSCHOTEN - De bouw van een brug tussen de Vlietwijk en de nieuwbouwwijk Bijdorp be gint zo spoedig mogelijk. Wel licht wordt nog in de loop van deze maand met het werk ge start. Dat laten B en W aan de adviescommissie voor financiën en economische zaken weten. Alleen de bewoners van het prof. Zecmanplantsoen hadden vol gens B en W nog enige moeite met de bouw van deze brug. De brug wordt voorzien van aparte fietspaden en wordt gesloten voor vrachtauto's. sieve verdienste van zowel Van Rijn i als Hermus, dat "Vader Zaliger" nèt genoeg bleef boeien om de zaal nog niet te verlaten. CDA") van' "de meermalen Maar in het gedeelte onmiddel- L.EIDEN - Aanvankelijk dien de men gisteravond in een niet volledig bezette Leidse Schouwburg het ergste te "Vader Zaliger" lijk voor de pauze, Ina vwm jfaassen een zeer herkenbare "Moe" heeft neergezet en ook Sjoerd Pley- sier als "Charlie Toen" zich niet onbetuigd heeft gelaten, groeit het stuk langzaam naar _.rniveau. het verlengde daarvan *s °°k ongeveer het mo rnet "Tony Awards" zen van de "Kring van New- yorkse theatercritici" onder scheiden Ierse toneelauteur Hugh Leonard sleepte zich voort. Wellicht kreeg het publiek deze indruk, omdat Hugh Leonard regisseur Karl Guttmann, voor een zeer gecompliceerde dramatische constructie hadden gekozen. Centraal in het door Luisa Treves ver taalde "Vader Zaliger" staat "Charlie NU" (Cor van Rijn). Van Rijn, een zeer begaafd en begenadigd acteur, had nau welijks enige moeite deze rol zeer overtuigend neer te zet ten. Ditzelfde geldt voor de acteur, die onlangs te kennen gaf, dat hij het "reizen door het land" met een toneelge zelschap wel voor gezien houdt: Guus Hermus. Her mus speelde gisteravond op onnavolgbare wijze "Pa". Vooral Van Rijn en Hermus droegen daarom "Vader Zali ger". In het eerste gedeelte voor de pauze absoluut geen overbodige luxe, want Leo nard heeft de acteurs en de ac trices in de eerste scènes met een broodmager verhaal ge geven opgezadeld. Het was zonder enige twijfel de exclu- ment, waarop alle toeschou wers inmiddels in de gaten hebben, dat door middel van "flash backs" toneel wordt gemaakt. "Charlie NU" (Cor van Rijn) ziet zijn leven aan zich voorbijtrekken en gaat een soms heftige dialoog aan met de mensen, die daarin een belangrijke rol gespeeld hebben. Ellis Gray had een kleine, ondankbare bijrol, die ze zeer slecht speelde. Dat kan niet gezegd worden van Ad Hoeymans (Oliver), die weliswaar een paar onbete kenende bijrollen vervulde, maar daarbij over zijn acteer- kwaliteiten geen misverstand deed ontstaan. Na de pauze boeide "Vader Za liger" steeds meer, niet in de laatste plaats door de soms messcherpe dialogen van "Charlie NU" en "Pa". Een naar het einde toe steeds meer boeiende toneelvoorstelling. Vanavond is er wederom een uitvoering. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De jonge Ameri kaanse pianist Steven Mayer had het zich niet gemakkelijk gemaakt met het programma dat hij gisteravond in de goed gevulde Kapelzaal ten gehore bracht voor de pauze Mozarts Sonate in G gr.t. KV 283 en het Carnaval van Schumann, na de pauze Sieben Silhouet ten op. 53 van Max Reger, drie delen uit Petroucka van Strawinsky en - of het nog niet genoeg was - als toegift het Scherzo op 31. in bes. kl.t. van Chopin. Een gevarieerd programma dat alle gelegenheid gaf zijn pia nistisch kunnen te toetsen. Steven Mayer beschikt over een imposante, haast over donderende techniek, waar bij het overdonderen ook let terlijk op te vallen is: zijn aanpak is vooral in de forte passages tegen het hardhan dige aan. Daaraan moet on middellijk toegevoegd wor den, dat de Estonia con certvleugel die hij bespeelde nu ook niet bepaald uitblinkt door een milde toon. Mozarts sonate ontbeerde hierdoor met name in het eerste deel de melodische lijn, waarbij dan ook nog een merkbare ge spannenheid van de pianist een rol speelde. In Schumann wist hij zich hier- los te maken, zonder het Carnaval met al zijn wisse lende stemmingen een over rompelende indruk ondruk maakte. Zeer onstuimig en vurig, maar ook teder en inge togen gespeeld, zelfs deze onwillige vleugel een innige klank ontlokkend (Eusebius), bleek Steven Mayer wel de gelijk tot een veelheid van nuances in staat. De na de pauze gespeelde Sil houetten van Max Reger, die tot de kleinere werken beho ren die deze componist o.a voor piano schreef, zetten de lijn van Schumann voort: het zijn korte karakterstukjes zonder de vermoeiende zwaarwichtigheid die Reger soms zo onverteerbaar maakt. Bepaald spectaculair was de uitvoering van Petrouchka van Strawinsky, beter be kend als orkestwerk, maar door Strawinsky oorspron kelijk als Burleske voor piano en orkest gecomponeerd. Verknocht als ik ben aan de orkestversie heeft Steven Mayer mij ademloos doen luisteren naar deze bewer king voor piano-solo (van Strawinsky zelf?) Het publiek toonde zich zeer dankbaar en geïmponeerd door dit bijzondere recitel. MIES ALBARDA ZATERDAG Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve le zaterdag van de maand, die is alleen toegankelijk voor echtparen. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film "Passe Ton Bac d'Abord, 20 en 22.15 Micro theater - Oude Vest 33e, Hij heet te Ted, 20.30 uur. Schouwburg - Vader Zaliger, 20.15 uur. LAK - Levendaal 150, Moderne dans: Kim van der Boon Groep, 20.30 uur. Hervormde wijkgemeente Staalwijk- Vredeskerk - Herenstraat 45, hoek 3 ok- toberstraat, verkoop van handwerkarti- kelen en rommelmarkt, 20-21 uur. ANWB-wandeling - jubileumwandel tocht. Vertrekpunt Rest. Eigenzorg, Sta tionsweg 29, 9-14.30 uur. Natuurwandeling - Inst. voor Natuur beschermingseducatie houdt 1 uur durende wandeling. Vertrekpunt Vuur baakplein, Katwijk, 10 uur. Korfbalinstuif - Clubhuis Fides Pacta, Hoek Zoeterwoudsesingel en Crone- steinkade, 14-18 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk, thema-avond "de rol van de vrouw in Nicaragua", 20 uur. Leidse Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Volksinstuif, 20 uur. Nederlandse Ski Vereniging-ski-beurs in Rest. boerderij Meerrust, Dorpsstraat 5, Warmond. Inkoop 10-12 uur. Verkoop 13-17.30 uur. ZONDAG Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, open vergadering Werklozen Belangen Vereniging, maand, van 10-12 uur. LAK - Levendaal 150, kindertheater Pluisje met "Verliefd", 15.00 uur. Schouwburg - Peter Grooney's jeugd- variété Hocus Pocus, 14.30 uur. ANWB-wandeling - jubileumwandel tocht door Leiden. Vertrekpunt: Rest. Eigenzorg, Stationsweg 29, 9-14.30 uur. Jazz on Sunday - Bowling-restaurant, Boshuizerlaan 1, Bob Rigter Kwartet, 15 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Gamelan of Javaanse muziek ter gele genheid van het Islamitisch nieuwjaar, 14 en 15.30 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat 28, optreden van Drs. P., 15.30 uur. Lusthoflaanschool - Lusthoflaan 4, Ds. G. Bosveld spreekt over "Hoe zal de film van uw leven zijn", 19.30 uur. Leidse Volkshuis - Lezing over het rijksmuseum van Oudheden, 10.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. De artsen Groeneveld, R. van Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan en Van Tol hebben een afzonderlij ke regeling. Wijk I - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500 (za terdag); P. J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752 (zondag). Wijk II - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Zwaart W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866 (zaterdag); A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522 (zondag). Wijk III - Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest: H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334 (zaterdag); A.A. van Rijn, Meüssetuin 5, tel. 210797 (zon dag). Voor de praktijken Y. Groeneveld, R. van Leeuwen, H. Meijer, J. Reinders, P. Tan, M. van Tol, J. Verhage en R. Zwijenburg neemt waar. J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834 (spreekuur zat. en zond. 11-11.30 uur Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139' (zaterdag}; H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529. Spreekuur zat. en zond. 12.30-13 uur Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E. van Walchren, Oranje laan 29, tel. 152130. Voorschoten - C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493 (zaterdag); S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen fan vrijdag 7 november tot 14 november door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en door Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Oegstgeest - Apotheek Linnaeus, de Kempenaerstraat lb, tel, 153274. (Zater dag van 8.30-13.00 uur). DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van F. Muur- ling, A.W. Helder en G. Roest F. Muur- ling, Plantsoen 23, tel. 125057. Tevens H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. WIJKVERPLEGING 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-19060. Leerlingen van de streekmuziekschool Rijnakkoord laten horen wat ze hebben geleerd. LEIDERDORP - De streekmu- langstellenden in de gelegenheid ziekschool hield gisteravond om docenten van de school vra- open huis in de Scheppingskerk gen te stellen, te Leiderdorp. Leerlingen van de Vanmorgen werd in Roelofarends- school brachten een muzikaal veen eveneens uit de school ge- programma. Daarna waren be- klapt en vanmiddag van drie tot vijf is er open huis in Het Anker te Hazerswoude-Rijndijk. Tijdens het open huis is er gelegenheid zich in te schrijven voor het nieuwe cursusjaar, dat in januari begint. leidsch ax dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse n s f 0.65 AJq redactiechef: A. van Leeuwen Plv Aiq redactiechef: J.P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Privé M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leidon. tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond. K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp. F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2