Wat is carnaval Nieuwe president o «P- Recept (nKaKslff (£(2l(FifiK§iV(§lD CU t J<<^ e tmmnirl XfMjjp Gedicht 3. De herfst ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 EXTRA PAGINA 29 De Klepperdoos ver schijnt om de week (el ke veertien dagen). Redactie: Marijke Kool en Anneloes Timme- rije. Bijdragen van: Margot Blonk en Monique van der Meer. Reacties opsturen naar: Klepperdoos, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Soms zie je in een boomgaard de stammen van vruchtbomen witgekalkt. De fruittelers doen dit om hun bomen te beschermen tegen de vorst. Al in de vroege winter trekken zij er op uit met de kwast en de witkalk. In de buitenste laag van de boom, de groeilaag, zit sap. Dit bevriest en zet uit als het ijs wordt. In het vooriaar aaat de zon weer meer kracht kriiaen en dan springen de sapbanen met een knal door de schors heen - net als bevroren waterleidingen-en er ontstaan scheu ren in de schors. De boom gaat er niet dood aan. Hij herstelt zich van zelf vooor het grootste gedeelte. Op de plaatsen waar de boom scheurt zie je dan hars lopen. Maar het is natuurlijk beter om zoiets te voorkomen. De stammen die gekalkt zijn worden niet zo warm omdat de lichte kleurde zonnenstralen doet terugkaatsen. Zo kan het bevroren sap langzaam ontdooien en gebeurt er niets. Over de bij valt een hoop te vertellen. Het is een diertje met interessante gewoontes. Als je het geluk hebt om in de winter een bijenkast te kunnen bezoeken, hoor je de bijen al van een afstand. Ze maken een vreselijke herrie. Hoe harder het vriestdes te meer lawaai. De bijen kruipen dicht tegen hun koningin aan, snorren met hun vleugels en reiken het voedsel uit de honingraten van mond tot mond. Als wij het koud hebben proberen we ook warm te worden door zo veel mogelijk te bewegen; dat doen de bijen ook. De bijen kunnen met z'n allen zó bewegen.dat de temperatuur in de kast wel tot 30 graden kan oplopen. Zelfs in een strenge winter zal het er nooit kouder dan 12 graden zijn. "Ik ben zo blij, zo blij dat m'n neus van voren zit en niet opzij." Nou dat is leuk niet waar, je neus zit altijd van voren dus daar maak je je verder nooit druk om. als er dan ineens iemand blij is dat z'n neus op de goede plaats zit dan geeft dat wel te denken. uit i i be- Dit is trouwens e kend liedje. Binnenkort zullen er weer massa's van dit soort liedjes via de radio of de televisie de huiskamers binnendenderen. let wel denderen, want het moéten meestal stevige krakers zijn. Jul lie begrijpen het al ik heb het hier over de carnavalsliedjes. Dinsdag de elfde november wordt het carnavalsseizoen geopend, zoals elk jaar op die datum. In fe bruari of maart barst dan het ech te carnaval los. Waar wij wonen merk je daar meestal niet zo veel van, behalve bij voorbeeld door de liedjes. In het zuiden van het land echter wordt er volop carna val geviérd. Natuurlijk wordt er in deze omgeving ook wat aan gedaan, maar niet zo uitgebreid als in Brabant en Limburg. Wan neer hier de Crocusvakantie is aangebroken, is het bij onze landgenoten beneden de Moer dijk groot feest. Oorspronkelijk duurde carnaval drie dagen. Het begon op zondag en duurde tot en met dinsdag. Tegenwoordig is het vaak vrijdag of donderdag al hossen geblazen. Carnaval is eigenlijk een katholiek feest. De katholieken gingen vroeger altijd vasten (dat wil zeg gen niet eten om godsdienstige redenen) en om dan afscheid te nemen van het vlees, dat ze een lange tijd moesten missen hiel den ze een groot feest. 'Came va le', dat is Latijn voor 'Vlees vaar wel'. De Amerikanen hebben deze week een nieuwe president gekozen. Het is Ronald Reagan geworden. Heel vroeger was hij filmster en speelde vaak in cowboy-films. Daarna is hij bestuurder gewor den van Californië, een provincie aan de westkust van de Verenig de Staten. Jimmy Carter blijft nog president tot 20 januari 1981. Dan moet hij opstappen en komt Ronald Rea gan in zijn plaats. Eerst dachten deskundigen, die ook wel opi niepeilers worden genoemd, dat het heel spannende verkiezingen zouden worden. Zowel Jimmy Carter als Ronald Reagan maak ten kans on Maar toen de eerste stemmen wa ren geteld, bleek al dat Reagan veel meer kiezers op zijn hand had dan Carter. En toen alle ver kiezingsbiljetten binnen waren, bleek dat Reagan een grote over winning had behaald. Men is bang dat nu Reagan de macht krijgt de Verenigde Staten veel meer wapens gaan kopen. "Een opvoering van de bewape ningswedloop", noemen des kundigen dat. Want als Amerika meer wapens koopt, doen andere landen dat ook. Omdat ze bang zijn dat ze anders voor elkaar on derdoen. Op die manier krijg je natuurlijk nog meer bommen en oorlogstuig op de wereld. En daar is men, terecht, bang voor. Reagan wil in de Verenigde Staten zélf ook wat doen om de werk loosheid te bestrijden. Dat is na tuurlijk wel weer goed bedach van hem. Maar men blijft de toekomst voor zichtig afwachten. Dat is trou wens meestal het geval, wanneer er een nieuwe president word gekozen in Amerika. Omdat he zo'n groot, invloedrijk land waar heel veel landen in de 1 reld afhankelijk van zijn. Reagan blijft vier jaar lang presi dent. Dan wordt er weer een nieuwe gekozen, en wie dat gaat worden, zien we over vier jaar wel bronzen muntje. huid. I. meertje in heide. muzieknoot na 'so'. L slee. 'zodra', laat de laatste drie let ters weg. met je hoofd buigen. I. jij hebt vergist. I. meisjesnaam. I. kookpot. i. Nederlandse Spoorwegen (afk.) f. zo als een kwartel. de eerste twee letters van 'mij- 48. de laatste t 55. iemand die kookt. 58. hemellichaam dat licht geeft. 62. hoofd. 1. kamer in gevangenis. 3. meteen. 4. duivenhok. 5. niet dichtbij, maar.... 6. 'feesten', laat 'feest' eraf. 11. deel van een boom. 12. beroep. 16. roofvogel. 21. boosaardigheid. 23. ga je mee schaatsen ligt? 28. zoet broodbeleg. 38. niet deze, maar.... 41. brand. 44. 'mossel', laat 'sel' eraf. 46. insect. 49. kous. 52. 'meester', laat de meisjesnaam 57. jongensnaam. Als je de puzzel hebt gemaakt, dan vul je met de letters uit de puzzel hel balkje in. Bijvoorbeeld: staat er in hokje 5 van de puzzel een letter V, dan vul je de V ook in hokje 5 in. De 16 letters van de balk vormen samen écn woord. Het heeft na tuurlijk te maken met carnaval. Veel plezier!. Sientje is een meisje van vijl jaar, ze woont in de Molen straat op nummer 5. Ze heeft een poesje die Poesje heet, ze heeft hem altijd bij haar. Sien tje is aan het wandelen, maar ze heeft Poesje niet bij haar. En dan moet ik ook nog zeg gen dat ze altijd vrolijk is. Maar nu niet, wat is er Sien tje.... wat is er? Nu ik zal het je vertellen, haar poesje is weggelopen. En ze is hem overal gaan zoeken maar ze heeft hem niet gevonden. Hij was nog maar klein onge veer drie maandjes. Hij is zwart met op zijn staart een wit puntje. Hij heeft bruine ogen. Ze is moe van het wan delen en gaat op een bankje zitten, ze is zo moe dat ze in slaap valt. Als ze wakker wordt, weet ze even niet waar ze is, nu weet ze het weer, ze was aan het zoeken naar poesje. Ze zit nog half te sla pen maar ze hoort het toch goed want achter haar in de bosjes hoort ze een poesje Ze springt op en gaat op haar buik liggen, nu ziet ze een poesje zitten, en ja hoor het is Poesje maar ze kan er niet bij met haar kleine handjes, ze gaat nog verder op haar buik door de bosjes, maar de poes schiet bijna tussen haar handjes uit maar ze heeft hem nog net! Ze heeft een schram over haar wang, en er zit een scheur in haar jurk maar ze merkt het niet want ze is dolgelukkig dat ze haar poes terug heeft!!!!! Ze gaat gelijk naar naar en ver telt het hele verhaal en ze gaan allebei in bad. Ze lopen nu nooit meer van elkaar weg want Sientje krijgt een heel leuk bandje wat Poesje in het begin helemaal niet leuk vindt, maar dat went wel, en ze laat hem net zo als een hondje uit. Annemarij Spies,10 jaar, Da Costastraat 68, Leiden. Carnaval is een groot volksfeest geworden, zoiets als bij ons drie oktober. Ook mensen die niet ka tholiek zijn doen er aan mee. En de katholieken zelf vasten trou wens bijna niet meer. Het is het feest van de gekke dingen geworden, op die dagen doen de mensen net of ze zich nergens iets van aantrekken. Net zoals 13 het ongeluksgetal is, is 11 het gek kengetal, het carnavalsgetal. Je komt het vaak tegen als het iets met carnaval te maken heeft. Tij dens het echte carnaval 'regeert' Prins Carnaval over een dorp of stad in plaats van de burgemees ter. Prins Carnaval wordt bijge staan door zijn Raad van Elf. En aanstaande dinsdag is het elf no vember. De elfde dag van de elfde maand. Vandaar dat er dan al een soort voorproefje van het grote gebeuren komt. In het westen van ons land gaan ook steeds meer mensen carnaval vieren. Dat doen ze dan in zaaltjes bij de sportclub of op school of bij de carnavalsvereniging. Het gro te verschil met het zuiden is dat hier niet op straat wordt gefeest. Het feest is hier in kleine ruimtes en daar is het overal en heeft bijna iedereen vrij. Wat is nou precies carnaval? Dat is moeilijk uit te leggen. Het is niet alleen maar dronken worden en hossen. Ook is het niet belangrijk dat je je verkleedt. Het is wel leuk, maar je hoeft helemaal niets voor te stellen. Het is meer. maar dat merk je het best door het te vieren. "Agge maa» leut het zeggen ze in Brabant. Dat wil zo veel zeggen als "als je maar lol hebt".. Dat blijkt ook wel uit de liedjes. "Ik heb een kikker in m'n kop au. au." "Ik ben Alie van de wegen wacht". Dat soort dingen konden we de afgelopen jaren beluiste ren. Ik ben benieuwd wat ons dit jaar weer te wachten staat. Vast en zeker iets over de verkiezin gen, want die worden volgend voorjaar weer gehouden. Over de verkiezingen dus en toch over niets, dan zijn het echte car navalsliedjes. "Dries doe niet zo vies" of zo. In het zuiden hebben ze trouwens ook veel andere liedjes, waar wij hier nooit van horen, die gaan over heel andere dingen. Laten wij ons maar be perken tot "Nederland die heeft de bal, die mooie bal van goud." Dan is het al onbegrijpelijk ge noeg. ülf november is het weer zover' Dan is het carnaval. Als je carnaval hebt gevierd op school, of op de club. of er gens anders, en je bent dor stig geworden van al dat hos sen met je carnavalspakkic aan, dan hebben we hier het reept van een lekkere en ge zonde dorstleser. Wat heb je nodig: 2 glazen 2 sinaasappels 1 eetlepel frambozensiroop V2 citroen Spa (rood) im met koud even weg in de koelkast - Spoel de glazen water en zet ze het vriesvak var (3 minuten). - Intussen pers je de sinaasap pels uit en doe je de siroop bij het sap. even roeren!. - Nu pak je de glazen. - Ben je een echte zoetekauw, druk de glazen dan eerst in de suikerpot. - Verdeel het sap over de glazen. - Nu de glazen met Spa bijvul- - En als laatste een paar drup pels citroensap laten vallen in dit frisse en ijskoude drankje. Voor het maken van een masker heb je nodig een stuk gekleurd papier (of karton of ribkarton), een schaar een potlood, papperclips of nietjes. n de lengte precies om je hoofd i je hoofd zit, zodat hij niet kan en paperclip (of nietje) aan de Het papier (breed ongeveer 30 cm) moet passen. Als de papieren koker goed oi afrollen, dan maak je hem vast met i bovenkant en één aan de onderkant. Zet de koker weer op je hoofd en teken op de plaats van je ogen. neus en mond een kruisje, (zie tekening 1). Zet de koker weer af en knip grote gaten op de plaats van de ogen, neus en mond. Wat kan je bijvoorbeeld met de NEUS doen? Een puntneus (zie tekening 2), een kokerneus (zie tekening 3) ol een gewone neus (zie tekening 4). Voor wenkbrauwen, snorren, baarden, haren kun je bijvoorbeeld wol, watten, stukjes bont, ingeknipte en daarna omgekrulde stroken papier (zie tekening 5) gebruiken. Ook met verf, krijt of viltstiften kun je een prachtig masker maken. O irl K*i PPCM y HlfAMCi VAVrpLAKKÊM 1. VASTPLAKKEN vastpcakkeh i1 aan -• /AST PLAKKEN IMKMiPPEH 6tRCOKJ64 OMtCftUUEN Hoe, zetje rug maar krom. Want de wind blaast je om. Hoei, hoei, gaat de wind. Het lijkt wel of hij mij niet aardig vindt. Hoei, hoei, doet hij nu. Dat kost me bijna een para plu. Hoe komt dat nou. wat raar. De wind waait hier en daar. Op en neer, heen en weer. Hoepsakee, geen pom peiepee. Op de grond. In het rond Alle bladeren zijn nu bont. Allemaal zijn ze brum en groen. Daar is helaas niet aan te doen. De herfst i nu eenmaal gekomen. Dus dan krijg je kale bomen Marian van Velzen, IQ jaar, Bakhuis Rozenboomstraat 27. Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29