Chinese leiders is weinig tijd gegund Wat heb je aan televisie als je buurman zich eraan ergert? Mao's droom van een China dat zich vertrouwend op eigen kracht rond de eeuwwisse ling kon meten met de wes terse industrielanden, inclu sief de Verenigde Staten, komt niet uit. De pragmatici van nu, zoals premier Zhao Ziyang, zien China tegen het jaar 2000 een middenpositie innemen op de ranglijst van 9 industrielanden. Maar ook dat blijft een krachttoer en het materiaal waarmee die moet worden uitgevoerd, ver toont gebreken of is verou derd. Dat geldt niet alleen voor ma chines, maar ook voor de mens. De predikers van de Grote Ommekeer in Peking zijn, op een enkeling na. van eerbiedwaardige leeftijd. De potentiële uitvoerders van hun beleid weten dat, twijfe len nu de revolutionaire ze- kerheden zijn weggevallen en durven, bang voor een nieu we omslag, de nek niet uit te steken, geen risico te ne- Vrije markt Luister naar een functionaris in de vruchtbare en relatief wel varende provincie Shaanxi. Even buiten hoofdstad Xian (2,7 miljoen inwoners!) wan del ik met hem over een zgn. vrije markt, waar plattelan ders hun waren te koop aan bieden. Ik praat met hem over de toekomst van de commu- nes, Mao's geesteskind: con- centraties van dorpen die een I onafhankelijke economische l eenheid moesten vormen Landbouw, veeteelt, visserij en (lichte) industrie werden hier verenigd. Maar voor hoe lang, nu de nieuwe koers de boeren een bescheiden stuk e eigen grond heeft opgeleverd 'i en de ruimte om daar ge kweekte produkten ten eigen bate ter verkoop aan te bie den? „Ja, de commune bestaat nog wel, maar alleen als organisa tievorm van de arbeid", zegt hij. „Hoe het er op het platte land over vijf a zes jaar zal uit zien. ik weet het niet. Dat moet de praktijk maar uitwij- zen". Deze man heeft door zijn positie nog enig over zicht, maar voor hem evenals andere kaders met wie ik in China sprak, blijft van Mao's uitspraak „de toekomst is licht, maar de weg kronke lig", alleen het laatste gedeel te recht overeind. Voor de „kooplieden" in Lin Tong en hun klanten reikt de toekomst niet verder dan het einde van de dag. Hun leven beperkt zich tot de zorg voor het brood op de plank. In deze langgerekte stoffige dorps straat vermengen zich voor de toerist pittoreske, fotogenie ke armoe met oosterse berus ting en de zoetige geur van zeer vette varkenspoten aan het spit. Anders dan in Pe king of Sjanghai toont de kle ding van de mensen de spo ren van veelvuldig verstel werk. Ik loop hier tegen types op voor wie de vier Grote Mo derniseringen abstracte ge gevens zullen blijven: een in lompen gehulde oude vrouw bijvoorbeeld, blootsvoets en bedelend. Buitenlanders trekken nog veel bekijks in China. Op de foto links bekijken nieuwsgie rigen de delegatie van Van Agt cs. tijdens het bezoek van de Nederlandse premier aan de warmwaterbronnen in de buurt van Xian. Foto rechts: een schamel geklede boer be dient op de vrije markt een klant. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 meer consumptiegoederen, en dat zien jullie ook in de winkels. Maar wat heb je aan een televisie, als je buurman zich eraan ergert? We leven hier bot boven op elkaar, we hebben geen ruimte, zitten elkaar in de weg. Dat is een veel groter probleem dan de vraag of je je nu wel of niet een radio of een horloge kunt aan schaffen". De nieuwe flatwoningen, die we niet alleen hier maar ook in Peking en op het platteland, zien bouwen, bieden volgens hem weinig soelaas. Zeker, het is een verbetering verge leken met de soms bouwval lige bedoeninkjes waar een groot deel van China's mil joenen in wordt samenge perst, maar het bouwtempo ligt te laag en de toeloop naar de steden is enorm. Volgens onofficiële gegevens kent Groot-Sjanghai (ruim 11 mil joen inwoners) 400.000 werklozen, in meerderheid jongeren die na de Culturele Revolutie zijn teruggekeerd van hun verplichte verblijf op het platteland. Officieel is er geen werkloos heid, maar wel criminaliteit. Buitenlandse toeristen heb ben er nog weinig last van, maar voor de stadsbewoners zelf is het een grote zorg, ge tuige de aandacht die de plaatselijke pers eraan be steedt. „U bent hier te kort om onze problemen werkelijk te kunnen begrijpenzegt een stedelijk partijfunctionaris. Maar een deel van de Chinese legpuzzel krijg je toch wel compleet als je de uitspraken van top- en middenkaders, China-kenners en diploma tiek personeel combineert met eigen waarnemin gen. Discipline Niet alleen in Sjanghai, maar ook in de steden Peking, Xian, Wuxi die ik in het spoor van Van Agt bezocht, is een karakteristiek straatbeeld dat van zichtbaar ontspannen mensen die blijkbaar weinig meer hebben te doen dan naar buitenlandse bezoekers kij ken, op hun gemak wat met elkaar praten, of stoicijns in hurkzit tegen de huizen het voortdurende gebel van dui zenden fietsers en getoeter van de schaarse automobie len die hun passeerrecht af dwingen over zich heen laten gaan. De vaststelling van niet alleen buitenlanders in Pe king, maar ook Chinese auto riteiten zelf dat de arbeids- produktiviteit nog laag is en de werkdiscipline gering, wordt duidelijk niet door de praktijk weersproken. Evenmin hoeft er aan te worden getwijfeld dat de nawerking van de Culturele Revolutie, die het Chinese individu in de afgelopen tien. vyftien jaar in een collectief keurslijf heeft geperst, langer zal duren dan de campagnes tegen de Ben de van Vier en de propaganda voor de economische voor uitgang doen geloven. „Veel tiid hebben de leiders niet", zegt een buitenlander in Pe king met jarenlange ervaring in China. „Er moeten resultaten komen, en op korte termijn. Vooral op het platteland, maar ook voor de niet-geschoolden in de steden, is de levensstandaard te laag. Je moet niet vergeten, door de Culturele Revolutie zijn traditionele Chinese ei genschappen als onderne mingslust en handelsgeest ja renlang onderdrukt. Dat komt nu misschien net op tijd weer terug, maar het is voor mij en anderen maar de vraag of de nieuwe koers niet te laat is ingezet". Tegenstellingen De terugkeer yan particuliere winkeltjes, het grotere aan bod in de winkels, de be schikbaarheid van buiten landse informatie, de vrijere geest die door de Chinese sa menleving waart, het zijn za ken die, laat men in diploma tieke kringen niet na op te merken, „het leven hier weer waard maken geleefd te wor den". Dat mag zo zijn, het groeien van de tegenstellin gen - tussen stad en platte land, tussen hoofd- en hand arbeid, tussen managers en bestuurders die tien keer zo veel verdienen als hun onder geschikten - is tastbaar. „Dat is een risico dat op de koop toe moet worden genomen", zeggen leden van de Neder landse kolonie in Peking. „Als je over verdeling praat, moet je je wel realiseren dat er iets te verdelen moet zijn. De Chinese revolutie, inclusief de Culturele, heeft als ver dienste dat het een miljoe nenvolk wist te kleden en te voeden. Maar de tevreden heid over die verworvenhe den is zo langzamerhand wel weggeëbd. De mensen, vooral de jongeren, willen nu „Ook al zijn we blij met de val van de Bende, met het einde van de onderdrukking, is er nog veel ontevredenheid on der het volk", zegt de hotel bediende in Sjanghai „Ik ben blij met de nieuwe leiders, ze moeten de kans krijgen. Vroeger gedroegen de bonzen zich als keizers. Ze logeerden hier gratis, terwijl wij ons voor hen uitsloofden. Nu be talen ze er tenminste voor. Maar het is nog steeds zo dat je als zoon van een boer, boer blijft en als kind van onge schoolde arbeiders weinig kans krijgt op een beter leven dan je ouders hadden". En een Chinese tolk. eertijds een vurig lid van de Rode Gardes („Ik ben zeer dom ge weest") geeft na enig aan dringen toe dat de Bende nog veel aanhang heeft in zijn vroegere machtsbasis Sjang hai. De voorspelling dat China met de Culturele Revolutie niet zijn laatste grote massabewe ging heeft gekend, is niet an ders dan met een natte vinger te maken. Dat de Chinese lei ders niet over al teveel tijd be schikken om de immense problemen van dit land op te lossen tot tevredenheid van zijn miljoenenbevolking, is echter zeker. PEKING - Een ingelijst Groot Vraagteken. Dat is wellicht het alternatief om de kale plekken op Chi nese muren die het verwijderen van de portretten van Grote Roerganger Mao Zedong heeft opgele verd, weer op te fleuren. Vier jaar na de dood van de man die China niet alleen een nieuw maatschappe lijk stelsel maar ook een nieuwe mens wilde leveren, L- lijken alleen zijn opvolgers aan de top van de Chine se pyramide vaste grond onder de voeten te voelen wanneer ze over de toekomst van het land pra ten. Hun boodschap is duidelijk: J geen ideologische strijdmaar economische vooruitgang, overboord met de idealisti sche doelstelling dat allen ge lijk dienen te zijn, ongeacht positie of alkomst. Wie meer presteert krijgt meer, wie niet werkt zal ook niet eten. So cialisme, marxisme-leninis- I me is voer voor theoretici; het is nu tijd om de praktijk als s uitgangspunt te nemen. De staat regelt niet meer, maar stelt alleen de Grote Doelen vast. Provincies en binnen die gebieden communes en be drijven moeten in onderlinge concurrentie economische stapDen vooruit maken. Argwaan De op straat uitgestalde waren variëren van fruit en groenten tot eenvoudige gebruiks voorwerpen en kleding. Schoenmakers lappen schoeisel op terwijl de klant wacht. Een barbier doet zijn werk, terwijl aan <^e voeten van zijn klant kippen ronu- scharrelen die na verkoop met een touwtje om de nek aan het fietsstuur naar huis worden meegenomen. In een ander stalletje worden zwart wit foto's met penseel en olie tot kleurenplaatjes omge toverd, terwijl een paar meter verderop een sjofel geklede plattelander een pijpje zit te roken boven een verzameling dode ratten Mijn begeleider bezweert mc dat deze kadavers niet als voedsel worden verkocht, maar dienen als „levend be wijs" voor de effectiviteit van een rattengif dat de man schijnbaar ook verkoopt. Hij praat met de koopman, een discussie waar al snel om standers zich mee bemoeien. Het hoe en waarom wordt me niet duidelijk, maar als ik een half uur later nog eens naar de markt terugkeer zijn man en handel verdwenen. Op mijn vraag waarom, komt het la conieke antwoord: „Zeker lunchen". Het zij zo. maar aanhoudende vragen aan mijn adres of hiervan lotos en tekst in de kranten zullen ver schijnen, maken duidelijk dat dode ratten door mijn bege- Verslaggever Hans Geleijnse heeft af gelopen week pre mier Van Agt en minister Van der Klaauw vergezeld op hun reis in Chi na. Op de pagina een slotimpressie leider in ieder geval niet ais propaganda voor het nieuwe China worden beoor deeld. Geen ruimte „Praten met de leiders in Pe king heeft voor jullie geen zin", zegt een engclsspreken- de werknemer in het luxueu ze Jiang Jmghotel in Sjang hai. „Zo leer je China nooit kennen We krijgen nu wel De fietstaxi foto bovenj wordt weer-gebruikt in de ste den. Riksha-modellen zijn er niet al teveel. Op de foto een vrachtexemplaar dat tevens passagiers vervoert. De fiets is ook het vervoermiddel voor de boer (foto onder) die de vrije markt bezoekt en met oosterse berusting op zijn klanten wacht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27