Geen mens kan prijzen flesjes controleren PRIJZEN ANTI-VRIES Ruitensproeier blaast straks weer voor vele guldens anti-vries weg verkoper m/v ervaren c.v. monteur Joop Buiteman j Verkoper occasions kamsteeg ®(@)v-a-g Denk eerst even navoerdat u een huisdier neemt. Speelgoedspeciaalzaak van Brussel menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv tot-10 tot -15 graden graden HEMA-flacon 500 ml 3,50) 1,75 2,35 HEMA-flacon 1 liter 2,75) 2,75 2,75 CHEVRON-flacon 300 ml 3,50) 2,90 3,75 SHELL-flacon 250 ml 2,95) 2,20 2,95 VALMA-flacon 130 ml 2,60) 2,60 5,20* D2-flacon 250 ml 3,50) 3,50 4,30* Met Valma en D2 komt men voor vorstvrij houden van een litertankje tot -15 graden met één flacon niet toe. Met Chevron heeft .men in de praktijk vermoedelijk aan een flacon van 3,50 nog wel genoeg. Voordat je het weet, is het weer zover: 's ochtends ijs krabben, dichtgevroren deursloten, moeilijk star tende motor. En niet te vergeten, dat verdraaide ruitensproeierwater. Daar zitje altijd mee op een weg waar ze hebben gepekeld. Eerst wil er niets uit de be vroren slangetjes komen, en als die eenmaal door de motorwarmte zijn ont dooid, heb je alleen maar een ruit vol met harde ijs- vegen als je even spuit. Daar moet zo'n speciaal anti-vriesmiddeltje in. Al heel vroeg in de winter, want met je sproeiwater krijg je het eerste last. Hebt u er wel eens bij stilgestaan hoe makkelijk je voor guldens aan van dat blauwe (of soms rose) spul in het sproeiertankje om keert? Er zijn mensen die een hele stad rondgaan op zoek naar goedkope anti-vries voor de mo tor, terwijl je die maar eens in de paar jaar hoeft te verversen. Maar zo'n flesje voor het sproeier- tankje, dat pakje mee zonder dat je weet of het duur is of goed koop. Hupla, elke keer voor gul dens tegelijk erin. Goedkopere mogelijkheden zijn er nauwe lijks. Gewone anti-vries is niet geschikt, de vroeger toegepaste spiritus helpt ook niet genoeg en kan lak en rubber aantasten. Nu hebben de leveranciers van die speciale ruiten sproeierflesjes alle moeite gedaan om ons dom te houden over de kosten ervan. Probeer de prijzen van verschil lende merken maar eens met el kaar te vergelijken. Dat is geen doen. Om te beginnen hebben ze zowat allemaal verschillende maten fla cons. Wij hebben er als voorbeeld dezer dagen zes willekeurige van gekocht. Toen wij thuis keken, bleken dit de inhoudsmaten te zijn die erop stonden: 500 ml, 1 liter, 300 ml, 250 ml, 130 ml en nog eens 250 ml. Zes flacons dus die wij kregen op onze vraag: „Hebt u anti-vries voor de ruitensproeier". Vrijwel allemaal met een verschillende inhoud. Zodat het een hele re kensom zou worden om de prij zen reëel met elkaar te vergelij ken. Alles uitje hoofd omrekenen in liter of halve liters, begin daar maar eens aan als je in een auto shop of een warenhuis staat. Trouwens, dan ben je er nog niet. De hoeveelheid van dat spul die je bij je sproeiwater moet doen, speelt natuurlijk ook een rol. Nou, daar hebben ze blijkbaar ook over afgesproken om daar zo onvergelijkbaar mogelijke in lichtingen over op hun verpak kingen te zetten. Een zus, ander zo Bij ons inkoopvoorraadje zaten bij voorbeeld een fles van de HEMA en eentje van Chevron, waarvan je van elk 250 ml moest nemen om een liter water tot -10 graden Celcius vorstvrij te houden. Om dat te weten te komen, moet jé dan wel weer eerst aan het reke nen, omdat HEMA ervan uitgaat datje een ruitensproeiertank van 2 liter hebt en Chevron de do sering berekent naar een tankje van een halve liter. Helemaal ingewikkeld wordt het bij de flesjes van Shell, want die houden zich in de eerste plaats niet aan de gangbare doserings berekening met sprongetjes van 5 graden vorst. En in de tweede plaats staat er al helemaal geen doseringshoeveelheid op de fles, maar alleen een paar pijltjes tot hoever je hem leeg moet gooi- Bij Shell kun je zodoende alleen maar kiezen tussen vorstbe- scherming tot -7 graden, of tot -18 graden of tot -30 graden. En dat dan ook nog slechts voor halve-li- tertankjes. Hoe je daar uit moet komen met een tankje van een hele liter, is helemaal een raad sel. Dan zijn er nog de bekende kleine flesjes van Valma en de iets gro tere van het merk D2. In tegen stelling tot de ingewikkelde ver halen op andere flessen, staat daar helemaal niets op. Althans niet iets waar je wijzer van wordt over het gebruik. Nederlands of Frans Valma zegt alleen maar „Voldoen de voor circa 1 liter. Bij zeer strenge vorst inhoud voldoende voor halve liter". Dat staat er dan ook nog eens in het Frans op, en het merkwaardige is datje er vol gens die mededeling al bij gewo ne 'strenge vorst' een heel flesje van op een halve liter moet doen. Wat maakt dat Valma een zéér duur spul is. D2 zegt: een halve fles op 1 liter be veiligt tot 6 graden vorst, een fles op een liter beveiligt tot 12 graden vorst. Hoe het verder moet in ge val van strengere vorst? Denke lijk heb je dan niets meer aan D2. Kans op schade Verder hadden wij nog een literfles van de HEMA, die niet verdund moet worden. Dus zo in het tankje. Handig, dan hoef je ook niets uit te rekenen. Jammer al leen, dat die flessen zulke slechte dopsluitingen hebben. Ons gaan ze veel te makkelijk los. Uitgerekend op deze fles zet de HEMA; „...Zorg altijd voor een fles in de kofferruimte!" U moet zelf weten of u dat risico wil ne men, maar toen wij er eentje kochten, begon de fles bij de kas sa al te lekken. En van de vervan gende fles die wij kregen, begon thuis de sluitstrip al open te gaan toen wij hem maar even aanraak ten. Daar kun je volgens ons een hooo rommel van in je autokoffer krijgen. Toch een lijstje Wij hebben een poging gedaan om op een enigszins reële manier de prijzen te vergelijken van de zes flessen die wij kochten. Alles zo goed mogelijk berekend volgens de aangegeven doseringen en dan voor tankjes van een li ter. Wij hebben van elk merk twee prij zen berekend: voor vorst tot -10 en tot -15 graden. Sommige mer ken hebben het op hun verpak king ook nog over -5, -6 of -7 gra den. Dat lijkt ons onzin, want daar zitje in de winter heel vaak onder. En dan krijg je de neiging om er in paniek nog gauw voor nog meer geld aan sproeier-anti- vries bij te gaan gooien. U kunt de uitkomsten van onze re kensommen zien in de tabel. We moeten er nog bij zeggen dat wij nog enkele flesjes hebben ge kocht voor 'oude prijzen', omdat men nog lang niet overal de nieuw geprijsde wintervoorraad binnen had. De bevoorrading van autoshops en benzinestations vindt momenteel gaandeweg plaats. Is er nu een rekensleutel te geven voor een prijsvergelijking door uzelf, als u keus hebt uit andere merken dan hier staan? Helaas niet, daarvoor zijn de maten en doseringen, zoals gezegd, te ver warrend. Maar let er in elk geval wel op of er een dosering staat aangegeven over hele of halve liters. Want an ders kan het zijn dat u met een litertankje in uw auto twee keer zoveel nodig hebt dan u dacht. Speelgoedspeciaalzaak van Brussel, 'n begrip in Leiden en verre omgeving, opende vorige maand een filiaal in het nieuwe winkelcentrum "De Winkelhof" te Leiderdorp. Natuurlijk gingen we er vanuit dat de klanten ons ook daar zouden vinden. Maar het succes is al direkt vanaf de start zó groot, dat wc nu al aan uitbreiding toe zijn. Daarom zoeken we met spoed voor onze afdeling modelbouw en technische artikeltn een van ca. 20 jaar, die ofwel de dienstplicht al vervult neeft óf daarvan vrijgesteld is. Ervaring is een voordeel maar niet strikt noodzakelijk als de technische belangstelling er maar is. Voor de juiste persoon is dit een baan die zeer gunstige perspectieven biedt. typist(e)/ telexist(e) met goede kennis van de Duitse en Engelse taal voor zelfstandige werkzaamheden bij een klein kantoor in Zoeterwoude Het gaat om de periode van SM 2-80 tot en met 2-1-80, het werk is voor hele dagen. archiefmedewerk(st)er Gevraagd Warmte Technisch Bureau J. Romanstraat 1, c.v. installatie 2321 EX Leiden, Gasinstallatie tel. 071-760955 LANDELIJK ERKEND GAS- EN C.V. INSTALLATEUR VENDUHUIS DER NOTARISSEN LEIDEN WOENSDAG 12 NOVEMBER OM 11 UUR PUBLIEKE VEILING VAN ENIGE MEUBILAIRE GOEDEREN w.o voorkomen: 4 mahonie Biedermeier kasten, voltaire armstoel. 4 armstoelen met leder en torspoten, schrijf bureau, kolomklok, schilderijen. Perzisch kleedje, koper werk, vazen en curiosa. KIJKDAG eveneens op woensdag 12 november van 9 tot 11 uur L. J. HOELEN Veilingmeester Kamsteeg is een gerenommeerde V.A.G.-dealer (Volkswagen/Audi) in de randstad met zes vestigingen. Vanwege de voortdurende groei zoeken wij een voor onze showhal met ruim 150 verschillende modellen. Wij denken hierbij aan iemand die aan de volgende voorwaarden voldoet: - Verkoopervaring vereist, liefst in de automobielbranche. - Goede kontaktuele eigenschappen - Goede algemene ontwikkeling, minimaal op MAVO-niveau. In ruil hiervoor bieden wij: Een auto van de zaak - Een uitstekend basisinkomen plus provisie De overige arbeidsvoorwaarden zijn zondermeer goed te noemen. Degenen die belangstelling voor deze interessante baan hebben verzoeken wij schriftelijk te reageren (liefst met pasfoto) aan onderstaand adres: Kamsteeg Zuid B.V. Postbus 8, 2340 AA OEGSTGEEST .l ooi desar hebben we een bee/ speciaal va kan tic-adres, crycns op de I el uwe. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties kunt u richten aan de heer A.G.A. van Brussel. Haarlemmerstraat 267 - Leiden - Tel.: 071 - 122061 Winkelcentrum "De Winkelhof" - Leiderdorp - Tel.: 071 -413246 ->r randstad uitzendbureau Leiden, Kort Rapenburg 6, 071 - 149541 Alphen a/d Rijn, Vondelstraat 18. 01720 - 93505 (alleen tussen 14 00 en 17.00 uur) WINKEL OP 1e STAND In deze week opgeleverd nieuwbouwplan SASSENHEIM- Hoofdstraat 235 in het centrum gelegen, op hoek van winkel centrum 't Bruine Paard en t o Hema en Zee- mantextiel. Ruim voldoende parkeergelegen heid. Uitstekend geschikt als speciaalzaak. Huurprijs per jaar 21.000,- excl. BTW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25