Wiinie Jabaav op de bres voor vrouw in buitenlandse dienst I "Vrouwen reageren nauwelijks op adver tenties" ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 DEN HAAG - De Neder landse vrouwen zijn honkvast. Zij voelen er bar weinig voor om ver buiten bun vaderland een goed belegde boterham te gaan verdienen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zegt hierover te kunnen mee praten. "Als wij mensen voor pos ten in bet buitenland zoe ken", legt de heer Prinsen van dit departement uit, "is de belangstelling die de dames aan de dag leg gen bepaald niet om over naar buis te schrijven. Op onze advertenties reage ren zij nauwelijks." Gevolg: buitenlandse dienst is zo goed als een mannenwereldje. Van de ongeveer vierhonderd- vijftig Nederlandse amb tenaren in buitenlandse dienst, die over de hele DORDRECHT - De trekken op haar gezicht spreken boekdelen. Ze verraden dat zij zich als vrouw 'beledigd' voelt. Geeft dat ook volmon dig toe. Haar reden, vindt zij, is duidelijk genoeg "Ja", reageert ze veront waardigd, "'t is toch ook belachelijk, dat er maar zó weinig vrou wen (dertien in totaal) in buitenlandse dienst zijn? De vrouw is tevre den, zeggen ze dan." Stopt even en snuift hard. "Wat een mentali teit, hè?", gromt ze. "Weet je wat nou het gekke is? Het is altijd een man die zo'n op merking durft te ma ken....." Nee, Wijnie Jabaay, het Twee de-Kamerlid van de Partij van de Arbeid, wil zeker niet 'alle' Nederlandse vrouwen nu maar direct over de grens sturen om de belangen van ons landje in den vreemde te behartigen. Wél noemt ze het aandeel van de vrouw ronduit armzalig. Louter en alleen daarom heeft zij minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) vragen over deze kwestie gesteld. Om te proberen hierin eens wat verandering te brengen. Susan Bischoff van Heeins- kerck van D'66, eens zelf me dewerkster op dit departe ment, steunt de socialiste in haar streven. Haar handteke ning prijkt ook onder de vra gen. Moslim Over één zaak zijn Wijnie Ja baay en het ministerie het duidelijk niet eens. Het de partement voelt er niets voor om vrouwen naar een land te sturen waar de moslim heerst, 't FvdA-kamerlid heeft daar een heel andere gedachte "Wat mij betreft moet dit óók kunnen", laat ze laconiek ho ren. "Ik zie niet iii waarom dit niet zou kunnen. Laat een maar naar een land als, bij voorbeeld, Saoedie Arabié gaan. Dan kan misschien de discussie op gang komen met vrouwen die er een andere gedachte op na houden." Als aw in buitenlandse dienst niet kan functioneren in een moslimland, zou ook een staatsvrouw zich hier niet kunnen laten zien, denkt me vrouw Jabaay, moeder van twee kinderen. "Ach, we moeten gewoon proberen hoe het allemaal uitpakt. Wat nu gebeurt is een vorm van dis criminatie. En dat wijs ik zonder meer van de hand." Tóch kijkt het ministerie van buitenlandse zaken er 'iets' anders tegenaan dan zij "Je kunt toch overleggen met een vrouw die naar zo'n land gaat", probeert Wijnie Jabaay duidelijk te maken. Even la ter relativerend: "Ik ben nu pas bezig om dit mogelijk te maken. Voorlopig zijn we nog lang niet zo ver 'Vrouw-vriendelijk' Mevrouw Jabaay wenst van de bewindsman dat er in het vervolg 'vrouw-vriendelijke' advertenties zullen worden gepubliceerd. Er zullen voorwaarden moeten komen, vindt zij, waardoor een vi ouw mét een gezin achter zich tóch aan het arbeidsproces kan deelnemen. "Iedereen roept dit ook", zegt de socialiste. "Inclusief de regering. Ik wil nu nu wel eens zien dat Van der Klaauw die dingen in de praktijk brengt. Het kabinet moet niet afwachten tot er vrouwen solliciteren. Nee, de ministers moeten zélf kijken waar ze zitten en hen uitnodi gen voor een gesprek. Een departement kan best wel eens een open dag houden. Wijnie Jabaay En eens praten met eventuele kandidaten voor een post in het buitenland. Ja, je mag dit gerust zien als een positieve discriminatie van de vrouw. Daar heb ik totaal geen moei te meeWant vrouwen den ken zelf vaak dat ze niet des kundig zijn. Het enige dat ze nodig hebben is een extra steuntje in de rug. Meer niet." "Ik vraag me af', roept Wijnie Jabaay uit, "hoe men in he melsnaam durft te zeggen dat een vrouw niet deskundig genoeg is. Het tegendeel kan ze niet eens bewijzen, omdat ze daar de kans niet voor krijgt. De helft van de Neder landse bevolking bestaat uit vrouwen. Die zijn toch net zo intelligent als mannen? Of niet soms?", laat ze er strijd baar op volgen. Parlement Weer wordt het stil. In haar bo venwoning in het hartje van oud-Dordrecht is het sche merig geworden. Wijnie ont steekt wat schemerlampen. Spotjes zijn gericht op teke ningen aan de wand. Het huisje, dat eens een pakhuis was, staat er al eeuwen. Even als al de fraaie panden met hun sierlijke geveltjes aan de overkant van de straat. Daar mogen de proletariërs niet wonen, zegt het kamerlid. De meeste meubels in de kamer zijn van hout en riet. Naast een gemakkelijk lederen tweezitter staat een schaal vol sinaasappels en appels. Te gen de muur een tafel vol sterke drank. Een blanke, houten tafel doet dienst als bureau. Valt dan ineens hard uit: "Neem nou het parlement. Daar is niet eens een crèche bij." Smalend: "Pas vorige week zijn ze eens gaan onderzoeken of daar soms behoefte aan is. Kijk, als je zoiets niet aan biedt, vragen doen ze er niet om. Maar als het er eenmaal is, wordt er wel degelijk ge bruik van gemaakt. En in een ommezien zijn er lange wachtlijsten", beweert Wijnie Jabaay. Vrouwen in buitenlandse dienst, om de lijn van het ge sprek even vast te houden, hebben het niet gemakke lijk.... "Ach, ze weten hun problemen binnenskamers, in eigen ge zin dus, vast wel op te lossen. Je moet niet bij voorbaat zeg gen dat een vrouw zich niet met politiek mag bemoeien. Ik weet zeker dat er uitste kende vrouwen te vinden zijn die op een hoge post in het buitenland gemakkelijk kunnen meedraaien. Ze moe ten alleen dat duwtje krijgen. Uitgenodigd worden dus om te solliciteren. Bovendien, een vrouw moet het op een in het oog lopende post zoveel keer beter doen dan een man Juist daarop wordt ze door haar mannelijke collega's gewogen...." Alleenstaand En al is een vrouw alleenstaand, voor het PvdA-kamerlid mag het niets uitmaken. Tóch geeft het problemen. Wijnie Jabaay: "Buitenlandse zaken is veel te gauw geneigd een echtpaar te benoemen. Neem nou die groene folder Gooit het dunne boekwerkje op tafel. Maakt een hulpeloos gebaar met beide handen. Drukt daarna een nog smeu lende sigarettenpeuk beter uit. Slurpt dan het laatste restje rode wijn dat voor haar op tafel staat naar binnen. Met een stem waarin een zweem van minachting doorklinkt citeert ze uit de folder: "De vrouw kan een waardevolle bijdrage leveren aan het werk van haar man. Waarom draai en ze de rollen nu eens niet om en zeggen ze dat de man een waardevolle bijdrage kan leveren aan het werk van zijn vrouw? Hij kan toch óók voor de huishouding zorgen? Of zie ik dat verkeerd." Wijnie Jabaay, een van de vie rentwintig vrouwen in de Tweede Kamer (het parle ment heeft honderdvijftig kamerleden) wil nu wel eens uit de mond van minister Van der Klaauw zelf horen hoe het komt dat vrouwen zo slecht aan hun trekken komen in de buitenlandse dienst. Schreeuwen Over haar werk in de Kamer zegt de socialiste: "Je moet al tijd hard schreeuwen. Anders kom je niet boven de mannen uit. Moet je je nu eens de vol gende situatie voorstellen: iemand vraagt mij hoeveel kamerleden er in Nederland zijn. En ik zeg 150 van wie 24 mannen. De rest is vrou wenDan kunnen de men sen hun oren niet geloven, denk je niet?" Jabaay: "Weet je wat ze zeggen als ik vertel, dat er in de Ka mer 24 vrouwen zitten? De mensen knikken dan en zeg gen, ach, Wijnie, dat is toch een heel behoorlijk aantal? Zo weinig vrouwen op een dergelijke stoel, moet een te ken aan de wand zijn dat er hoognodig iets moet worden veranderd." Overtrekt ze de situatie nu niet een beetje "Dat wil ik zeker niet doen", roept ze uit. "Ik zal nog een voorbeeld geven. We hebben in ons land zevenhonderd Wat denk je wereld zijn verspreid, maken niet meer dan der tien vrouwen deel uit. Veel wil de Woordvoerder van buitenlandse zaken niet kwijt over deze situa tie. In de Tweede Kamer (de dames Jabaay van de Partij van de Arbeid en Bischoff van D'66> zijn minister Van der Klaauw vragen gesteld hoe dit mogelijk is. De afspraak met de parlementariërs is, dat eerst zij antwoord krijgen vóór er via een ander kanaal ruchtbaar heid aan wordt gegeven. Géén keus Op wervingsavonden van het departement voor personeel in buitenlandse dienst wordt het zowel de dames als heren die ko men opdagen duidelijk voorgehouden: er kan niet worden gekozen naar welk land men graag wil. Prinsen: "Iemand kan niet eisen, dat hij of zij in een Noordamerikaans of Westeuropees land te werk moet worden ge steld. Je komt gewoon in de buitenlandse dienst en wordt geplaatst waar personeel nodig is", aldus de woordvoerder van bui tenlandse zaken. Prinsen, die zelf óók een post in het buitenland heeft bekleed en dus weet waarover hij praat, ver telt dat het werken op een ambassade of consulaat één van de moeilijkste be roepen is. "Er zijn delen in de wereld", licht hij toe, "waar een vrouw niet met zoveel egars en respect wordt behandeld als in het wes ten. Ik denk dat er veel dames zullen zijn, die zich zeker niet voelen aange trokken om diplomaat in, bijvoorbeeld, Bangla Desj te worden. En in lan den met een Islamitisch geloof, daar heeft een vrouw helemaal niets in te brengen. Ze mag er niet eens in een auto rijden. Begrijpelijk dat wij daar geen vrouwen heen stu- Cocktail party Een vrouwelijke ambassa deur kan met name op cocktail parties, waar contacten worden gelegd en onderhouden, op de nodige moeilijkheden stuiten. "Op zo'n party loopt de 'hele' wereld rond", zegt Prinsen. "Niet iedereen accepteert een vrouw als gelijke ge sprekspartner. Je kunt daar helemaal niets aan doen. Maar in de buiten landse dienst moet je er wel degelijk rekening mee houden. Ja, de dames die naar zo'n baan sollici teren, weten dat zelf ook. Zo niet, dan wordt het hun wel verteld", voegt de woordvoerder van bui tenlandse zaken eraan Het eisenpakket van het ministerie om tot de bui tenlandse dienst te kun nen toetreden, is niet ge ring. De kandidaten, zo staat in een foldertje te le zen, moeten intelligent zijn, flexibel, doortas tend, energiek en vin dingrijk. Daarnaast moe ten de solicitanten be schikken over tact en ge schikt zijn voor dienst in de tropen. Veranderen Wat verwacht ze nu eigenlijk van minister Van der Klaauw? "Dat hij aan mijn wensen tege moet komt", reageert ze di rect. "Die folder moet ik elk geval worden veranderd", zegt ze vastbesloten. "Ze hoe ven er bij mij niet mee aan te komen dat een vrouw niet in de buitenlandse dienst wil gaan werken. Op mijn beurt zeg ik, ze wil wél. Ik vind dat cel die buitenlandse posten." lent beschikt als Daarom moet ook een vrouw op belangrijke posten kun nen worden ingezet. Zij is best in staat om problemen, zoals bijvoorbeeld in de Der de Wereld, op te lossen." De ministers van alle departe menten kunnen hun borst vast nat maken. Wijnie Ja baay is van plan om elk jaar opnieuw te vragen wat de bewindslieden op hun minis teries nu precies voor de vrouw hebben gedaan. Af schepen met een dooddoe- nertje is er niet bij. De boosheid van Wijnie is in middels wel wat geluwd. Ze blijft bij haar overtuiging: een vrouw kan in het buitenland net zo goed haar land 'verko pen' als een man. Mannen zien dit echter als een bedrei ging, denkt ze. Zware gevech- haar ideaal te bereiken. Tegen de bierkaai En of dat nog niet genoeg is wordt een behoorlijke zelfkennis gevraagd, al gemeen ontwikkeling, idealistische instelling, realiteitszin, loyaliteit en bereidheid tot het geven en nemen. Een gevoel voor humor en zelfkennis, om de buitenlandse amb tenaar in spe ervoor te behoeden zichzelf belang rijker te zien dan hij is, mag niet ontbreken. Voor een job over de lands grenzen is een academi sche opleiding vereist. Het ministerie leidt de 'selectie' in acht maanden op voor het attache-exa- men. Dan is de kandidaat klaar om te worden uitge zonden. Vrouw De vrouw vervult in het le ven van haar man, de di plomaat dus, een eigen rol. De folder van buiten landse zaken is hierover duidelijk: "Het goed ver vullen van de representa tieve verplichtingen wel ke op een diplomaat (en zijn echtgenote) rusten zijn één van de vele 'ge reedschappen' waarover de ambtenaar moet be schikken. Het is niet goed aan deze loopbaan te be ginnen indien de (toe komstige) echtgenote er niet volledig achterstaat. Niet alleen kan zij een waardevolle bijdrage le veren aan het werk van haar man, maar daar naast rust op haar meest al de taak de dagelijkse huishouding te organise ren en de aanpassings problemen in het gezin op te vangen. In een vreemde omgeving is dit vaak geen Verder meldt de folder: "De vrouwelijke ambtenaar van de buitenlandse dienst heeft het nadeel meestal niet over een der gelijke waardevolle on dersteuning te beschik ken. Hoewel de vrouw door het huwelijk niet wordt uitgesloten van het voortzetten van haar ver dere loopbaan, leert de praktijk dat zij, wanneer ze in het huwelijk treedt, de dienst meestal ver laat." Dit is een reden dat slechts dertien vrouwen in de buitenlandse dienst Minder gemakke lijk "Ook om andere redenen", vervolgt het foldertje, "hebben vrouwen het in dit beroep minder ge makkelijk. Niet alleen is het in een aantal landen zich ongehinderd te ver plaatsen, maar bovendien wordt haar inzetbaarheid beperkt door de overtui ging van het gastland dat volwaardige gespreks partner kan worden be- Als je nu voor de rol die de vrouw is toebedeelt eens 'man' invult Prinsen: 'Natuurlijk, dat kan. Het komt slechts heel zelden voor. Twee keer heb ik het tot nu toe meegemaakt dat de man lilde zorgde, het huis schoon hield, boodschappen deed enz. Zeker, is het best mo gelijk, maar het zal spo radisch voorkomen.''

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17