KNVB wil praten over invoering van shirtreclame AZC houdt hoofd koel BILJARTZEGE Lions bezorgt coach hartkloppingen DIO DEEGENAARS OP RECORD]ACHT ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 AMERSFOORT - West-Duitsland heeft geen spaak in het wiel van het Nederlands-Belgisch tanden kunnen steken. De West duitsers verloren gisteravond in de strijd om het Europees kampioenschap biljarten voor landenteams na een zeer span nende wedstrijd met 6-4 van Nederland. Eerder op de avond had de Oranje-formatie Oostenrijk verslagen. Door deze resul taten gaat de finale morgenmiddag tussen België (reeds vier keer kampioen) en titelverdediger Nederland, dat drie titels op zak heeft. Jan Arnouts (libre), Hans Vultink (47-1), Chris van der Smissen (driebanden) zorgden voor winstpartijen. Alleen Louis Ha- vermans (kader 71-2) en Jos Bongers (bandstoten) leden verlies. Bongers stond overigens slechts drie caramboles van een overwinning af. Hij miste echter, waarna zijn tegenstander Dieter Müller de partij uitmaakte. Vanavond staat België tegenover West-Duitsland, terwijl Neder land Frankrijk ontmoet. Oranje-ruiters blinken uit op zwaarste onderdeel.... AMSTERDAM - Op de tweede dag van Jumping Amsterdam speel den de Nederlanders een belang rijke rol in het zwaarste onder deel: een parcours met oplopen de en vervolgens afnemende moeilijkheden. Centraal obstakel vormde een viersprong, waarop tal van ruiters hun illusies zagen vernietigd. Niet minder dan zes Nederlandse combinaties overwonnen echter alle problemen en drongen tot de barrage door in gezelschap van vijf buitenlandse concurrenten. Piet Raymakers gaf op Isocratus de richttijd aan (56,8 sec) die lan ge tijd alleen door het toch nog in Amsterdam verschenen wereld kampioensduo Gerd Wiltfang- Roman werd overtroffen (53,7). Emil Hendrix, Irma Smulders en Anton Ebben bleven wederom foutloos, maar schoten in tempo te kort, Rob Ehrens werd de snel ste van allen (53,2 sec) maar dat ging ten koste van een foutje met Koh-I-Noor. De laatste ruiter, de Zwitser Thomas Fuchs, had meer geluk, toen een balk zwaar werd getoucheerd maar in de beugels bleef hangen en een wilde jacht na 51,3 sec succesvol werd afge sloten. Achter Fuchs en Wiltfang bezetten Raymakers (derde), Irma Smul- ders (vijfde), Anton Ebben (zes de), Rob Ehrens (zevende) en Emil Hendrix (achtste) ereplaat- Rechter wijst geen vonnis in zaak-Ellens ARNHEM (ANP) - De president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma, heeft gis teren zijn tussenkomst ge weigerd in het kort geding dat de voorzitter van De Graafschap in Doetinchem, Jansen Venneboer. had aan gespannen tegen Volendam- trainer Henk Ellens. De Vo- lendam-oefenmeester zou Jansen Venneboer na afloop van de voetbalwedstrijd De Graafschap-Volendam (2-2) op 5 oktober een "gangster" hebben genoemd. Dat stond althans de volgende dag in het dagblad "De Graaf schapbode". Ook de betrok ken journalist was in het ge ding gedagvaard. Mr. Schaafsma weigert echter uitspraak te doen. Hij ziet het spoedeisende belang van de zaak niet in en zegt zich niet te hoeven uitlaten over de gemeende onrechtmatig heid. De rechtbankpresident denkt ook dat een rectifica tie in dit geval moeilijk tot stand zou kunnen komen, omdat de journalist "geen invloed heeft op het beleid van krant en uitgever". Mr. Schaafsma denkt tot slot ook dat er in dit geval geen herhaling van een en ander te duchten valt. Henk Ellens heeft overigens steeds ont kend Jansen Venneboer, zijn vroegere werkgever, een gangster te hebben genoemd. DAMMEN - Wiersma heeft giste ren in de achtste partij van de damtweekamp met N'Diaye zijn eerste nederlaag geleden. De stand in de tweekamp is nu 12-4 voor de Nederlandse wereld kampioen. TENNIS - Louk Sanders is er in geslaagd zich te kwalificeren voor de halve finales van het ten nistoernooi in Hong Kong. De 30- jarige Leidenaar versloeg giste ren de Amerikaan Van Patten met 6-2, 4-6 en 7-5. DAMMEN - Ook de tweede partij in de beslissingstweekamp om de nationale damtitel tussen Rob Clerc en Jannes van der Wal is in remise geëindigd. Eindigt mor gen het derde duel ook in remise dan zal opnieuw een cyclus van drie partijen worden vastgesteld. VOETBAL -Costa Rica heeft giste ren in San José Panama met 2-0 verslagen in een wedstrijd uit de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De eerste ontmoeting tussen beide landen, in Panama, was geëin digd in een gelijkspel van 1-1. VOETBAL - Tijdens de rondreis door Europa heeft de Ameri kaanse voetbalkampioen New York Cosmos in Sevilla gelijkge speeld met 3-3 tegen de Spaanse club Betis. Bij de rust was de stand 2-3. ZEIST- De KNVB gaat opnieuw proberen shirtreclame in het betaald voetbal in te voeren. Eric Vilè, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, zal hierover binnenkort ge sprekken voeren met staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. r de beste Nederlandse presta- Nog voor de behandeling van de begroting van het ministerie van CRM in de Tweede Kamer, medio december, wil de KNVB van de staatssecretaris weten of invoe ring van shirtreclame nu wel poli tiek haalbaar is. Het optimisme van de voetbalbond vindt zijn grondslag in de nota, die minister Gardeniers van CRM donderdag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. In die nota stelt de minister een versoepeling van de Omroepwet voor, waar door sluikreclame niet langer verboden zal zijn. Dat opent de weg voor het betaald voetbal om opnieuw serieus te gaan denken aan invoering van shirtrecla- In een toelichting op de nota zegt de minister, dat bij de handhaving van het reclameverbod een zeke re mate van flexibiliteit moet worden betracht. De Omroepwet verbiedt het uitzenden van reclameboodschappen, omdat daartoe alleen de STER gerech tigd is. Maar, zo zegt de minister nu, het weren van elk reclame element zou echter de informa tieve taak van de omroep kunnen belemmeren. Met deze nieuwe beschikking van de minister is de voetbalbond dan ook uitermate gelukkig. Mr. Eric Vilè: „De Omroepwet heeft de invoering van shirtreclame al tijd verhinderd. We liepen im mers het risico, dat voetbalwed strijden vanwege de sluikrecla me niet langer door de televisie zouden worden uitgezonden. Die hinderpaal is nu gelukkig uit de weg geruimd". Alphenaren "buffelend" naar zege BOEDAPEST - ,,Dit is nou typisch Hollands. Als iets niet moeilijk is, ga je het toch moeilijk maken". De ze wijze woorden kwamen gisteravond in het Komja- di-bad in Boedapest uit de mond van Ivo Trumbic. De coach van het nationale water- poloteam, als waarnemer en als metgezel van AZC/Microlife aanwezig bij de strijd in de halve finale van de Europa Cup Voor bekerwinnaars, blikte al snel naar het laatste fluitsignaal terug op de openingswedstrijd van de Alphense ploeg tegen het Bul gaarse Academie Sofia. In de karakteristiek van Trumbic school een flinke kern van waar heid. AZC miste in het bikkel harde treffen met Academie de overtuiging om zonder proble men „sleutelwinst" voor zich op te eisen. Het gebeurde uiteinde lijk wel, maar de Bulgaren toon den zich dan ook erg mild. Daar om weet AZC zich, dankzij de 5-3 zege, verzekerd van een riant uit gangspunt voor de vandaag en morgen volgende duels met Gly- fada en Honved. Omdat Gastria Honved later op de avond de Grieken een fikse afstraffing (12-3) gaf. hebben de Alphenaren vermoedelijk aan winst op Gly- fada genoeg om zich voor het eerst in hun bestaan te plaatsen voor de Europese eindstrijd. Dat grote doel wordt nu al voor het vierde achtereen volgende jaar nagestreefd, maar werd nog nimmer bewerkstelligd. AZC-Academic werd in de meest letterlijke zin een gevecht om de punten. De Alphenaren scoorden voor de aanvang van het door 1500 toeschouwers bijgewoonde treffen al een vol punt door de Hongaarse jury er op te attende ren, dat de Bulgaar Drevac niet gerechtigd was om te spelen en derhalve alsnog van de spelers lijst moest worden afgevoerd. Na veel discussie waardoor er bijna tien minuten te laat werd gestart, werd AZC door de reglementen DEN HAAG - Het ijshockeyteam De Bisschop/Lions heeft gister avond geprofiteerd van de ver banning van William Klooster en Bob Sunderland naar Leiden. Klooster maakte gisteravond zijn debuut bij het 'versterkte' reserveteam van Amsterdam, dat in Leiden de thuiswedstrij den afwerkt. De international, die tijdens de Olympische Spe len in Lake Placid nog voor Oranje uitkwam, had een groot aandeel in de 8-6 zege bij de on geslagen koploper HIJS. Voor de aanvang had de ex-voorzit ter van HIJSen de huidige coach, Ger Naber, hautain meegedeeld dat zijn pupillen Lions „van de baan zouden vegen". Toen hij hoorde dat de Sleutelstadbewo ners met Sunderland en Klooster naar Den Haag zouden komen, bekende hij „hartkloppingen van te krijgen". gratis toegang). Glas werd op het ijs gegooid, waarna de wedstrijd halverwege de tweede periode tien minuten werd gestaakt. In die turbulente fase kreeg HIJS- speler Ben Roomer een Game Mise-conduct. Hij mocht de kleedkamers dus vroegtijdig op zoeken. Het scoreverloop: Kloosterboer (assist Sunderland) 0-1, Den Heijer 1-1, Sunderland 1-2, Roomer 2-2, Kloos terboer 2-3, Bronkhorst 3-3, Sunder land 3-4, Limogés 4-4, Klooster (as- sist Sunderland) 4-5, Roskam 5-5, Den Heijer 6-5, R. Bakker 6-6, Dietz 6-7 en Schep 6-8. in het gelijk gesteld. Drevac, die nog maar kort voor Academie uitkomt en nog geen competitie wedstrijd voor die club had ge speeld. werd vervolgens vervan gen door Sankov. De Bulgaren hadden een passend antwoord. Zij dreigden AZC in de aanvangs fase van de krachtmeting over de kling te jagen. Tot tweemaal toe moest een Alphenaar (De Heij en Buunk) na een uitgelokte over treding naar de kant. Er was geen sterveling in het bad, die op enige vorm van clementie rekende, maar er stond er wel één op, die dat afdwong: AZC-sluit- post Alex Boegschoten. In die ui terst moeilijke fase leverde hij werk op hoog Europees niveau af. Zijn uitstekende ingrijpen hielp AZC door die man-meer-si- tuaties heen, daarbij goed geas sisteerd door zijn verdediging, die gedurende vier kwarten ui terste concentratie zou weten op te brengen. AZC won opnieuw op punten toen het zelf de eerste de beste nume rieke meerderheid via Gijze Stroboer wel wist uit te buiten: 1-0. Buiten die treffer om zou de Alphense ploeg in de eerste pe riode echter niet meer tot aan vallende daden komen, terwijl de Bulgaarse international Nanov nog een tweede keer door de Al phense doelpaal tot staan werd gebracht. AZC mocht zich der halve zeer gelukkig prijzen met die 1-0 voorsprong. In de tweede periode kreeg de Domburg-formatie meer greep op de Bulgaarse trucs. Noorde- graaf opende met een schot op de paal en Arie Verboom, die zich steeds beter gaat manifesteren, zorgde koelbloedig voor 2-0. Lang bleef die wat meer rustge vende marge niet gehandhaafd. Boegschoten redde voor de zo veelste maal toen Academie herp met een man meer (Stroboer er uit) op de proef stelde. Een over treding van Eric Noordegraaf le verde een voor Nanov niet te mis sen kans op van vier meten 2-1. Daarna liet AZC, dat zich toch weer heid om op 3-1 te komen, liggen toen de Bulgaren extra straftijd kregen van de uitstekende scheidsrechters Paggi (Italië) en Matosic (Joegoslavië), omdat een speler te vroeg in het water te rugkeerde. Met Kirkjkov uit het water zwom de Alphense ploeg ruim anderhalve minuut met een man meer. Het resultaat was slechts een schot van Ron de Vo gel tegen de lat. Het ontbrak de Nederlandse bekerafgevaardig de eenvoudig aan durf en precisie (Van Es tweemaal op de lat) om door te drukken. Of, zoals Dom burg zei: „Als wij in de aanval wa ren, was er de angst voor de snelle uitbraak van de tegenstander. Ze durfden daardoor niet 'in' te zwemmen. Er werd te veel voor uit gedacht". Aanvoerder Ton Buunk legde de afwachtende houding als volgt uit „Die Bulgaren spelen nu eenmaal keihard. Slaan en schoppen dat kunnen ze. Nou. dan weet je -ik heb dat vooraf al gezegd- dat je twee kwartjes moet buffelen. In de laatste pe riode ken je daarvan profijt trek ken". Toen de grootste Bulgaarse „buf felaar" (Kirkjkov) in het slotpart al snel tegen zijn derde en tevens diskwalificerende fout aanliep, kon AZC inderdaad gaan incas seren. De winst werd gestalte ge geven door een doelpunt van Ed van Es, die in een man-meer-si- tuatie een afgemeten pass van Arco Verboom verzilverde. Met die lang verwachte 3-1 viel ei genlijk de beslissing. Toch zorg de Braikov met een snelle tegen stoot na balverlies van Stroboer nog voor enige onzekerheid (3-2), die evenwel op initiatief van de zelfde Stroboer - doelman Alex Sandrov drukte de bal onfor tuinlijk met zijn hoofd in eigen doel - werd weggenomen: 4-2. Noordegraaf maakte er 5-2 van en pal voor tijd bepaalde Blagoev de eindstand op 5-3 toen Buunk langs de kant zat. WIM VAN WANROOY Maar er is nog een andere hinder paal. De Tweede Kamer heeft zich anderhalf jaar geleden in de motie van Hans de Boer (CDA) uitgesproken tegen invoering van shirtreclame in het betaald voetbal. Mocht de KNVB toch overgaan tot invoering van shir treclame, dan zou de subsidie voor de gezondmaking van het betaald voetbal worden stopge zet. Vilé: „En die kameruitspraak ligt er nog De eerste divisieclub Volendam is de eerste vereniging, die profi teert van de twaalf miljoen gul den, die het budget bewakings instituut (bbi) van het ministerie van CRM heeft gekregen. Het bbi is één van de organen van het Ne derlandse voetbalbestel, dat zich bezighoudt met de gezondma king van het betaalde voetbal in Nederland. In het kader van het vier-jarenplan van het bbi experimenteert Vo lendam met een gezinstribune. Deze 'blauwe tribune', zoals het vak van 650 kuipstoeltjes in die kleur wordt genoemd, zal worden afgeschermd van de overige tri bunevakken. Ook krijgt dit deel van het stadion een eigen ingang en een eigen kassa. Immers, in de gedachten van het bbi over het vandalisme voelen veel vrouwen en kinderen en in mindere mate mannen zich onzeker in een vreemd stadion. Die onzekerheid wordt, volgens het bbi, door het bestaande vandalisme onder voetbalsupporters alsmede door de weinig comfortabele accom modatie bevorderd. Deze 'blau we tribune' moet als een veilige tribune herkenbaar worden. Volendam kent de primeur van dit experiment, omdat deze club als eerste een lichtinstallatie heeft gekregen, die gedeeltelijk is gefi nancierd dankzij de subsidie van het bbi. AZ'67 is redelijk tevreden over de loting tegen het Joegoslavi sche Radnicki. Jan Peters: „Ik geloof dat we wel een kans heb ben. De Joegoslaven staan erom bekend, dat zij erg balvaardig zijn. Ik geloof ook dat daar onze mogelijkheden liggen". De volledige loting van de achtste finales van de UEFA-beken Hamburger SV (Wdl)-St. Etienne (Fra), Ipswich Town (Eng>-Wid- zev Lodz (Pol), Grasshoppers (Zwi)-AS Torino (Ita), Standard Luik (Bel)-Dynamo Dresden (Odl), Eintracht Frankfurt (Wdl>- Sochaux (Fra), Lokeren (Bel>- Real Sociedad (Spa) en VFB Stuttgart (Wdl)-FC Koln (Wdl). AZ-spelers vormen de kern van de Nederlandse selectie, die op woensdag 12 november in Aken tegen Alemania Aachen oefent. Hovenkamp en Kist behoren on der andere tot het achttal Alk- maarders, dat is uitgenodigd. De volledige selectie- Pier Tol, Peter Arntz, Ronald Spelbos, Jan Pe ters, Hugo Hovenkamp, Kees Kist, Jos Jonkers, John Metgod (AZ'67), Ernie Brandts, Willy van de Kerkhof. Pim Doesburg (PSV), Ben Wijnstekers (Feye- noord). Hans van Breukelen (FC Utrecht), Toine van Mierlo (Wil lem II), Simon Tahamata (Stan dard Luik). Ruud Krol (AC Na- poli) en Michel van de Korput (AC Torind). i Voor het Nederlands B-elftal, dat op dinsdag 11 november in het Geusselt-stadion tegen MW oe fent, zijn uitgenodigd: Edo Ophof (Ajax), John Dusbaba (Ander- lecht), Roger Schouwenaar (Beerschot), Luuk Balkenstem, Joop Hiele, Pierre Vermeulen (Feyenoord), Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Martin Vreysen (NAC), Ron Jans (PEC/Zwolle), Michel Valke, Piet Wildschut (PSV), Leo Ehlen, Eugéne Marij- nissen (Roda JC), André van Gerven, Romeo Zondervan (FC Twente), Bud Broeken (Willem II). I De selectie van Jong Oranje, die op woensdag 12 november in Volendam tegen Jong Spanje aantreedt, bestaat uit: Edward Metgod (Haarlem), Martin Jol, Heini Otto, Tjalling Dilling (FC Twente), Adrie van der Zwan (FC Den Haag), Sjaak Troost (Feye noord), Roger Raeven (Willem II). Richard van der Meer. Hans de Koning, Ronald Weysters (AZ'67), Frans Adelaar, Willy Carbo (FC Utrecht), Jurrien Koolhof (Vitesse), Ruud Kaiser (FC Antwerp). Ton Lokhof (NAC) en René van der Gijp (Sparta). I Martin van Vianen heeft uitein delijk toch een contract getekend bij FC Den Haag. De 39-jarige oe- fenmeester deed gisteren water bij de wijn door zijn financiële verlangens danig te laten zakken. De opvolger van Hans Kraay te kende een contract dat hem tot het einde van dit seizoen aan FC Den Haag bindt. Maar liefst vijf spelers van het zaalvoetbalteam Koosjardin zijn uitgenodigd om maandagavond in Waddinxveen aan selectie wedstrijden deel te nemen voor de Oranjeformatie. De vijf zijn: Koos BekooyCees de Roode. Pe ter Gijsman, Gé Dubbeldeman en Wim Visser. Het Leids team be staat verder uit Bennie de Roo, Jan van der Reyden (Van Rooyen) en Cees van der Wiel (MJBS) LEIDEN - Hoewel omtrent de kracht en de vorderingen van de concurrentie weinig of niets bekend is rekent men er bij de Leidse Kracht Sport vereniging De Spartaan op dat de toch al zo imposante verzameling trofeëen morgen nog eens een fikse aanvulling zal krijgen. Dat moet dan ge beuren door de jeugd die in Nijmegen met acht man sterk is vertegenwoordigd op de Nederlandse kampioenscha pen en van wie men in de Groenesteeg net als vorig jaar hoge verwachtingen heeft. En dan met name natuurlijk van Dio Deegenaars, het nieuwe paradepaardje van de Leidse gewichtheffers Deegenaars deed de laatste tijd van zich spreken door zo'n beetje om de week een natio naal jeugdrecord scherper te stellenIn Nijmegenwaar hij uiteraard in zijn klasse de to renhoge favoriet is, gaat hij het opnieuw proberen en ge zien de vorm die hij de laatste weken etaleert behoort een nieuwe recordverbetering ze ker tot de mogelijkheden. Naast Deegenaars brengt LKV De Spartaan nog twee uitge sproken favorieten op het plankier in de personen van Jan Nteuwpoort en Jan Klui vers. Normaal gesproken zijn zij regelrechte titelkandida ten, maar in het wereldje van de sport geldt natuurlijk nog steeds dat de prijzen pas aan de finish worden uitgereikt. Drie andere deelnemers, Louis Aarts,Ernst Verhoog en Adrie Bentvelzen zijn zeker ook niet kansloos voor een hoge klasse ring, maar hun mogelijkhe den inschatten is een moeilij ker zaak. En dat geldt hele maal voor de twee debutanten Kees-jan van der Togt en Jaap Looy. Overigens verloor LKV De Spartaan twee zekere kanshebbers voor eremetaal. Koppen en De Groot besloten enkele weken geleden het hal ter te laten voor wat het was. Achteraf gezien niet overdreven, want HIJS had geen afdoende antwoord op het spel van beide topspelers. Dat had ook arbiter Klarenbeek niet. Door zijn lach wekkende beslissingen lokte hij vechtpartijen uit. Klarenbeek zag onder andere een schot van de Hagenaar Bronkhorst dat tegen de paal kwam in het doel belan den. De vonk sloeg ook over bij de ongeveer duizend toeschou wers (Haagse scholieren hadden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11