Nederlandse kinderen niet achtergesteld Gemeente verwijt GoudenLeeuw een laks bouwbeleid LLe/c/se agenda 'Politiebureau Ter Aar komt er aan' r>r> Veel anderstaligen op Het Startblokmaar: Grens van betamelijke overschreden m mtm t ïmmmmmb Mur op non-actief mm LEIDERDORP - "Een heleboel ouders denken dat door het grote aantal anderstalige kinderen hier op de kleuter school hun eigen kinderen minder aandacht krijgen dan op een andere kleuterschool. Dat idee willen we wegne men omdat het eenvoudigweg niet zo is. We hebben zo ontzettend veel extra onderwijsmogelijkheden - ook voor de buitenlandse kindertjes - dat achterstelling in het on derwijs beslist een foute voorstelling van zaken is. En helaas doet zich dat op dit moment wel voor". Aan het woord Bep van Zonneveld, lid van de oudercommissie van de openbare kleuterschool Het Startblok in Leider dorp. Zij is evenals enkele andere ouders verontrust over het sterk afge nomen aantal nieuwe leerlin- getjes dat bij de school wordt in geschreven. Met name de kinde ren uit de Nederlandse gezinnen worden in aantal steeds kleiner, terwijl de groep buitenlandse kindertjes relatief steeds groter wordt. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 Vrijdag Ook Leny Kloosterman en Marleen Pennenburg hebben als lid van de oudercommissie moeten vast stellen dat de situatie op de kleu terschool onnodig kritiek begint te worden. Sluiting van de school verwachten zij op korte termijn echter nog niet. Een verminde ring van het aantal leerkrachten en lokalen sluiten ze daarentegen niet uit. Daarom willen zij dat zo spoedig mogelijk het aantal Nederlandse leerlingen in redelijke verhou ding komt met het aantal bui tenlandse. De ouders moeten zich volgens hen beter laten in formeren over de goede voorzie ningen en onderwijsmogelijkhe den die het Startblok aan de Lei derdorpers te bieden heeft. Bep van Zonneveld, Leny Kloosterman en Marleen Pennenburg: "Ideeën uitwisselen bi j de slager en de groenteboer hebben we helaas niet in de hand". Leny Kloosterman legt uit dat kin- leerplichtig zijn en er zonder op- deren op een kleuterschool niet gaaf van reden vanaf kunnen we moeten oplossen. Het is een kwestie van doorvertellen aan el kaar. Moeders praten met elkaar en wisselen zo hun ideeën uit over de school. Zoiets gebeurt bij de slager en de groenteboer en dan heb je er weinig vat op. Het is gewoon niet waar dat Het Startblok de Nederlandse kinde ren achterstelt, omdat wij bij voorbeeld een hulp voor halve dagen hebben die de anderstalige leerlingen het Nederlands bij brengt. Juist daardoor kunnen we meer voor de Nederlandse kinderen doen dan op andere kleuter scholen." zegt Leny Klooster man, die meent dat ook de plaats van de kleuterschool van invloed is op het aantal anderstalige leer lingen. Volgens Marleen Pennenburg ko men vrijwel alle nieuwe buiten landse gezinnen het eerst terecht in de flats die grenzen aan de wijk waar Het Startblok is gevestigd. "Een logisch gevolg hiervan is dat de kinderen van deze gezin nen naar de dichtsbijzijnde kleu terschool gaan. We willen nie mand weigeren bij de inschrij ving, maar we willen dat de ver houding tussen de Hollandse - en buitenlandse kinderen gelijk blijft. Want een school alleen voor buitenlandse kinderen heeft na tuurlijk weinig zin, wanneer je ze moet voorbereiden op een lagere school, waar alleen Nederlandse kinderen zitten." De eerste reactie van de gemeente op het probleem van Het Startblok kenmerkt zich door een grote terughoudendheid en voorzichtigheid ten aanzien van een eventuele publicatie. Al gauw blijkt echter dat niemand kon voorzien dat de kleuter school zo snel in moeilijkheden zou komen. Ondanks het feit dat de gemeente in samenwerking met zoveel mogelijk schoolbe sturen dit probleem heeft gesig naleerd en getracht te voorko- De Springschans EmileSnell is hoofd van de naast de kleuterschool gelegen lagere school De Springschans. Hij geeft toe dat de bestaande knel punten nog druk worden geana lyseerd en dat een daadwerkelij ke oplossing voor het Startblok- probleem niek zo gauw voorhan den is. "Ik begrijp best dat de ou ders van de kleuterschoolleerlin gen met de eerlijkste en spon taanste gevoelens deze gang van zaken naar buiten willen bren gen. Voor ons als lagere school is het duidelijk nog te vroeg." "We hebben een werkgroep ge vormd die bezig is met oplossin gen om de anderstalige kinderen meer over het dorp te spreiden. Dat zou door een toelatingscom missie moeten gebeuren. Deze kan alleen maar advies geven naar welke school een kind het beste kan gaan. De eerste taak van deze commissie is het ver strekken van informatie aan ou ders. Dit idee, evenals de op- vangklas die we voor bij voor beeld de Turkse kinderen in ge dachten hebben, introduceren we binnenkort bij alle scholen hier in Leiderdorp." "Over de angst die de Nederlandse ouders hebben om hun kind op Het Startblok te doen wil ik uit drukkelijk zeggen dat deze onge grond is. De hulp die het Onder wijs Advies Centrum hier geeft is geweldig. Alleen, niet iedereen weet dat. Die informatie moet meer actief worden gegeven." al dus Emile. Leiderdorps wethouder van on derwijs Jos Verdier laat weten dat hij de roddels van de dorps- stam niet wil bevestigen door het geven van aparte informatie over Het Startblok. "De spreiding door middel van een toelatings beleid kunnen we bewerkstellin gen door te kijken naar de huis vesting. We moeten de zaak niet eng bekijken, het is een veel bre dere problematiek. Waar we nu mee te maken hebben is zuiver een Leiderdorpse aangelegen heid. Het is meer een oneffenheid die we moeten wegwerken. En dat heeft nu eenmaal wat tijd no dig, misschien iets meer dan het probleem dat zich tóch vrij snel heeft laten signaleren." ROEL ZAADNOORDIJK smkmi im WÊÊËmm - m üüM W&mm VOORSCHOTEN - Het Gouden Leeuwconcern heeft door een laks bouwbeleid de grens van het betamelijke over schreden. Tot deze uitspraak kwam de raadscommissie voor openbare werken in Voorschoten gisteren eensge zind. Directeur Van der Valk heeft een schrijven van de gemeente ont vangen, waarin wordt gesteld dat gebouwen waarvoor geen bouw vergunning is verleend en die toch zijn neergezet in het be schermde natuurgebied moeten worden afgebroken. Het pand Veurseweg 168 zal moe ten worden herbouwd. Dit pand, een beschermd monument, werd zonder toestemming en in strijd met het bestemmingsplan afge broken. Wethouder Eveleens zette enige vraagtekens bij de eis tot weder opbouw. Volgens hem kan bouw moeilijk worden verplicht, maar een ander gebouw kan wel wor den tegengehouden. Oud papier De WD is tegen de subsidierege ling ophalen oud papier, terwijl D'66 voorlopig een voorbehoud wil maken. Volgens De Graaf (WD) wordt door deze subsidie regeling de oud papiermarkt ver stoord. Hij citeerde enige stuk- Brand in bouw keet Bijdorp VOORSCHOTEN - Een bouwkeet in de nieuwbouwwijk Bijdorp in Voorschoten is vannacht om on geveer vijf uur afgebrand. De po litie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. De brand is niet aangestoken. Het schadebedrag is nog niet bekend, de keet werd helemaal verwoest. ken van oud papierhandelaren, waarin wordt gevreesd voor een groter aanbod dan voor de vraag is gewenst. Wethouder Eveleens meent dat Voorschoten als deel nemer aan de regionale vuilver werking in Leiden de afspraken moet nakomen. Het ophalen van oud papier zorgt voor een ver minderd aanbod bij de Leidse vuilverwerkingsinstallatie en dat is noodzakelijk omdat anders tot een sterke uitbreiding van die vuilverwerking moet worden overgegaan. CDA en PvdA zijn voor een subsidieregeling aan verenigingen, waardoor een mi nimumprijs van zes cent per ki logram wordt gegarandeerd. Bijdorp De brief van de Belangenvereni ging Bijdorp 1 over de slechte be geleiding en het onjuiste toezicht bij de bouw van de koopwonin gen door de Algemene Woning bouwvereniging gaf stof tot een lange discussie. Formeel staat het gemeentebestuur van Voorscho ten buiten deze zaak. De Alge mene Woningbouwvereniging draagt de zorg voor een goude bouw. De zogenaamde bouwpoli- tie van de gemeente zorgt dat er geen onregelmatigheden worden verricht. Volgens de commissie ontbreekt het duidelijk aan een goede voorlichting van de bou wers (woningbouwvereniging en aannemer) aan de kopers. Voor gesteld wordt dat de gemeente tracht de communicatie tussen de partijen te verbeteren. Voorschoten wil op het tracé van Rijksweg 11 voorlopige volkstui nen aanleggen. Gewacht wordt op de toestemming van de pro vincie. De commissie wil in af wachting van die toestemming ook graag een begroting van een andere grondmaatschappij dan de Nederlandse Heidemij. Vol gens de wethouder kan daarvoor worden gezorgd. LEIDERDORP - Het team van de Siem van der Stoelschool in Leiderdorp trots met de bekers die zij hebben gewonnen op het basketbaltoumooi voor lagere scholen. Aan de wedstrijden deden vijftien Leiderdorpse lagere scholen mee, verdeeld over vier poules. De poulewedstrijden werden afgelopen maandag en dinsdag gespeeld. Gisteren werden de finalewedstrijden tussen de poulewinnaars gespeeld. De einduitslag was 1. Siem v.d. Stoel school ,2. De Springschans,3. De Schakel ,4. De Hobbit. Wethouder Verdier van onderwijs reikte de prijzen uitende organisatie van het toernooi was in handen van de basketbalvereniging Leiderdorp. den uitgebreid. Het college in de aanbiedingsnota voor '81: "De huidige bezetting van het politie korps bedraagt 7 personen. Ver wacht wordt, dat ook de post Ter Aar in de komende tijd in over eenstemming wordt gebracht met de voorgeschreven sterkte van 10 personen". TER AAR - De bouw van een nieuw politiebureau in Ter Aar start in het voorjaar van 1981. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Volksgezondheid kun nen de ambtenaren gerust zijn want "het politiebureau komt er aan". Al geruime tijd was er bij de Ter Aarse gemeentebestuurders onzekerheid over het tijdstip waarop er begonnen zou worden met de bouw van het nieuwe poli tiebureau. Onlangs - begin okto ber - werd er nog door het college schriftelijk op aangedrongen bij de Rijksgebouwendienst om spoedig over te gaan tot realise ring van het politiebureau. Secre taris Ph. H. Vonk: "Als er werke lijk het tweede kwartaal van 1981 wordt begonnen met de bouw van het politiebureau dan is de gemeente hier natuurlijk erg ge lukkig mee". Het nieuwe politiebureau komt te liggen bij de 'ingang' van de wijk Middelland. De grond hiervoor is al begin 1976 verkocht aan de Rijksgebouwendienst. Gebouwd werd er echter nog niet. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Ter Aarse politiekorps ook wor- 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, b.g.g. 124925. Caeciliastraat 18, open-huisavond L.V.L., tel 764236, 21 uur. Leids Vrijetijdscentrum - spektakel film Spartaeus, 22 uur. Breestraat 66. Groenoordhallen, Taptade 20 uur. Micro-theater - Oude Vest 33e, "Hij heette Ted", 20.30 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, Le zing door D.J. de Bruijn uit Wassenaar, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film van Maurice Pialat Passe Ton Bac D abord, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Vader Zaliger, 20.15 uur. LAK - Levendaal 150, Villa Muziekthea ter "Het kille ontwaken", 20.30 uur. Universitaire mensa - zaal 1, Kaiser- straat 23-25, forumavond over "Bonds republiek Duitsland: grootmacht?", 20 Leids Vrijetijdscentrum- Breestraat 66, Nieuwe Nederlandse band "Robinson Cruiser", 21 uur. Postzegelmarkt - Goede Herderkerk, Oude Vest, 19.30-22 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Film over Friesland: "Uitzicht op de horizon" 20 ZATERDAG Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve le zaterdag van de Micro theater - Oude Vest 33e, Hij heet te Ted, 20.30 uur. Schouwburg - Vader Zaliger, 20.15 uur. LAK - Levendaal 150, Moderne dans: Kim van der Boon Groep, 20.30 uur. Hervormde wijkgemeente Staalwijk- tocht. Vertrekpunt Rest. Eigenzorg, Sta tionsweg 29, 9-14.30 uur. Natuurwandeling - Inst. voor Natuur beschermingseducatie houdt l'/ï uur durende wandeling. Vertrekpunt Vuur baakplein, Katwijk, 10 uur. Korfbalinstuif - Clubhuis Fides Pacta, Hoek Zoeterwoudsesingel en Crone- steinkade, 14-18 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk, thema-avond "de rol van de vrouw in Nicaragua", 20 uur. Leidse Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Volksinstuif, 20 uur. Nederlandse Ski Vereniging - ski-beurs in Rest. boerderij Meerrust, Dorpsstraat 5, Warmond. Inkoop 10-12 uur. Verkoop 13-17.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. De artsen Groeneveld, R. van Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan en Van Tol hebben een afzonderlij ke regeling. Wijk I - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500 (za terdag); P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752 (zondag). Wijk II - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Zwaart: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866 (zaterdag); A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522 (zondag). Wijk III - Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334 (zaterdag); A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797 (zon dag). Voor de praktijken Y. Groeneveld, R. van Leeuwen, H. Meijer, J. Reinders, P. Tan, M. van Tol, J. Verhage en R. Zwijenburg neemt waar. J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834 (spreekuur zat. en zond. 11-11.30 uur Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H. van Wijk, v.d. Valk' Boumanweg 198, tel. 890529. Spreekuur zat.' en zond. 12.30-13 uur Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E. van Walchren, Oranje laan 29, tel. 152130. Voorschoten - C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493 (zaterdag); S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 7 november tot 14 nöVember door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en door Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Oegstgeest - Apotheek Linnaeus, de Kempenaerstraat lb, tel. 153274. (Zater dag i 8.30-13.00 uur). Vanavond en morgen organiseert de bazaarcommissie van de Hervormde Kerk het Trefpunt aan de Herenweg in Warmond een bazaar. Er is onder meer een rad van avontuur, een stand voor antiek en semi antiek en verkoop van boeken en platen. De opbrengst is bestemd voor een nieuwe geluidsinstallatie in de kerk. De openingstijden zijn: vanavond van zeven tot tien uur en morgen van tien tot zes uur overdag en 's avonds van acht tot negen. Vanaf negen uur morgenavond begint het traditionale kaas- en wijnfeest met de trekking van de loterij. DEN HAAG/LEIDEN - Minister Tuijnman van verkeer en water staat heeft zich bereid verklaard het vervolg van het experimen teerproject "Leidse Baan" te fi nancieren. Dit heeft de be windsman laten weten aan de gemeenten Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude die bij dit pro ject zijn betrokken. De kosten van het project bedragen ruim tien miljoen gulden. Het experimenteerproject ont stond nadat de provincie Zuid- Holland besloot de secundaire weg 16 tussen Den Haag en Lei den voorlopig niet aan te leggen. Doel van het project is een goede doorstroming van het openbaar Ministerie betaalt vervolg project Leidse Baan tussen Leiden-centrum, Leiderdorp en Zoeterwoude- Rijndijk. Naast de financiële steun bood de minister de betrokken gemeen ten, openbaar vervoersbedrijven en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het rapport "expe rimenteerproject Leidse Baan" aan. Dit rapport bevat plannen voor de aanleg van busstroken op die plaatsen waar de bussen veel vertraging ondervinden en het op elkaar afstemmen van verkeers lichten. Ook staan in het rapport voorstellen voor een doorgaande fietsroute van Leiden-centrum naar Leiderdorp. De gemeenten en de provincie moeten de plan nen nu verder uitwerken. Het is de bedoeling dat ze in de komen de jaren worden uitgevoerd. Het project Leidse Baan sluit aan op het experimenteerproject tus sen Leiden en Katwijk dat in 1978 is voltooid. SPAKENBURG - Zaterdageer steklasse IJsselmeervogels heefi trainer Evert Mur de wacht aan gezegd. De oefenmeester had eer contract tot juni 1981. vorigi week kwam de spelersgroep vai de Spakenburgse club bijelkaa en uit dat gesprek bleek dat mei geen i Mur had. He bestuur besloot de trainer on middellijk op non-actief te zettei terwijl het college deze week b€ sloot Mur van zijn taak te onthei fen. Evert Mur die aan zijn derd seizoen bezig was zou volgens d spelers vooral in de begeleidin tekort schieten. Ringen r'ys-r VERLOVINGSRINGEN witgouo - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a.s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keu* in i 400,- tot 500,- per paar Ja DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van F. Muur- ling, A.W. Helder en G. Roest: F. Muur- ling, Plantsoen 23, tel. 125057. Tevens H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur seweg 36, tel. 2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten" zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-19060. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 B< LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16 00-18 00 lentsgelden bn taling te voldoen iving geen Voor betaling van abonnementsgelden d giro 28864 Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66 40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254 1 0 Losse nummers f 0,65 Alq. redactiechef: A van Leeuwen Pfv Alg redactiechef": J M J. Post Rubnekchefs J Kroon (sfad) J P.M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo, Privé M Kool Cobejstraat 77 Leiden tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordi|k Tef 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890647 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Sni|ders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2