AZC START IN BOEDAPEST MET SLEUTELDUEL... Simon laat geen kruimel liggen Van der Wiel opnieuw naar remise Hugo Hovenkamp terug in Oranje Zes voetbalteams uit protest in staking Jumping Amsterdam breekt prijzenrecords TOTO EN LOTTO VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 BADEN - In de achtste ron de van het internationale Tungsram-schaaktoer- nooi in Baden (Oostenrijk) is de Nederlander John van der Wiel remise over eengekomen met de Tsje- choslowaak Jan Smejkal. Ranglijstaanvoerder Boris Spasski deelde in zijn partij met John Nunn uit Engeland eveneens het punt. Oud-wereldkampioen Spasski uit de Sowjet-Unie is nu eerste met 5,5 punt. Hij wordt ge volgd door zijn landgenoot Bel- javski, die uit zeven partijen vijf punten behaalde. In het meestertoernooi won Peter Scheeren met de zwarte stukken van de Oostenrijker Adolf Her zog. De tweede Nederlander in dit toernooi, Frans Borm, verloor van Michael Bilek uit West- Duitsland. Scheeren leidt samen met de Hongaar Horvath met 4 punten. De uitslagen van de voor de achtste ronde van de grootmeestergroep gespeelde partijen zijn: Hölzl (Oos>-Seirawan (Vst) 0-1; Byrne (Vst)-Miles (Gbr) V2-V2; Gligoric (Joe)-Gheorghiu (Roe) V 2-V2; Nunn (Gbr}-Spasski (Sow) V 2-V2; Van der Wiel (Ned)-Smejkal (Tsj) V2-V2; Liberson (Isr)-Ador- jan (Hon) afg.; Janetsjek (Oos)- Beljovski (Sow) afg.; Stean (Gbr>-Vaganian (Sow) afg. De stand aan de kop luidt nu: 1. Spasski 5,5 punt; 2. Beljavski 5 (uit 7) 1 afg.; 3. Nunn 5; 4. Smej kal 4,5; 5. Vaganian 4+1 afg.; 6. Byrne en Van der Wiel 4. Jos van den Heuvel maakte alle ÉC-wedstrijden van AZC tot nu toe mee. Vaak als re eerste keus. In Boedapest zit hij op de bank. "Als ik er in zou komen, heb ik geen last 1 AMSTERDAM (ANP) - Twee elftallen van IJ Boys, twee ploegen van De Meer en één team van AZS zullen zaterdag evenals het tweede zaterdag- elftal van SC Overamstel niet voetballen. Zij protesteren daarmee tegen de beslissing van de KNVB een nationale ploeg af te vaardigen naar het vriendschappelijke toernooi, dat omstreeks de jaarwisseling in Uruguay wordt gehouden. Zaterdagmiddag wordt op het veld van Overamstel een korte demonstra tie gehouden, waarna in het clubhuis een manifestatie plaats vindt. Ed van Thijn, namens het comité Olympische Spelen en mensenrechten, vertegenwoordigers van Amnesty International en van de federatie van Uruguay comités zullen daar het woord voeren. Ook is het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB uitgenodigd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds 1964 is de Hongaarse waterpolotitel alleen nog maar voorbestemd aan ploegen uit Boedapest. De laatste zes jaar is er zelfs geen enkele niet-Boedapest team in geslaagd door te dringen tot de bovenste zesvan de nationale competitie. Bovendien spelen alle voor de nationale ploeg geselecteerde spelers bij Boedapest-clubs. Een unieke bundeling van talent in een land, dat op waterpologebied tot de absolute wereldtop be hoort kan op een dergelijke schaal misschien alleen in de Sowjet-Unie (Moskou) nog wor den gevonden. In Nederland ze ker niet. Toch gaat AZC vanaf vanavond de strijd aanbinden met een van die vermaarde Boe dapest-clubs, van wie Ferencva- ros en Vacas vorig jaar nog de Eu ropa Cups 2 en 1 binnensleepten. Honved dat vorig jaar als vijfde in de vaderlandse competitie ein digde, is gastheer voor de Alphe- naren in de halve finale-poule van de Europa Cup voor beker winnaars. Samen met Academie Sofia (Bulgarije) en Glyfadis (Griekenland) gaan Honved en AZC in de Hongaarse hoofdstad uitmaken, welke twee ploegen zich plaatsen voor de eindstrijd, AMSTERDAM (GPD) - Met een prijzenpakket van 90.000 gulden, waarvan alleen al 30.000 gulden voor de Grote Prijs van Amsterdam annex het eerste duel in dit seizoen van de Europese strijd om de wereldbeker voor springruiters, breekt Jumping Amsterdam ook dit jaar weer alle financiële records. In de kille, maar met 2000 toe schouwers redelijk bezette RAI werden gisteren de inleidende schermutselingen gehouden voor de grote financiële toppers die zaterdagavond en zondag de meest perfecte hippische mani festatie bekronen. Op een enkele uitzondering - Hugo Simon - na maakten de aller grootsten zich nog niet druk om het openingsgewin ter waarde van enkele duizenden guldens of lieten zij zelfs verstek gaan. Zo ontbraken de twee meest gere nommeerde Westduitsers. Paul Schockemöhle zal zich in ieder geval niet in Amsterdam laten zien. Hij neemt deel aan een ken nelijk nóg lucratiever evenement in New York. Over het verschij nen van zijn nog roemruchte landgenoot Gerd Wiltfang hing dikwijls een rookgordijn. hoofdprijs van slechts duizend gulden nog wel een reden voor inspanning, zeker nu vrijwel alle coryfeeën na de opheffing van het paardenbastion Zangershei- de, als zelfstandigen hun boter ham moeten verdienen. Zoals Melchiors vroegere bedrijfsleider den en hij raasde in 40,9 s tien hindernissen 1.50 m - waarmee hij Koh-I-Noor niet minder dan 3,7 sec over troefde. De Westduitser Fritz Ligges bleef met Goya als derde zelfs een kleine zes seconden ach- De wereldkampioen zond zijn Heins: „Het Johan Heins, die zich enkele maanden geleden in het Drentse De Wijk vestigde en inmiddels samenwerkt met de eveneens uit Zuid-Limburg naar Zuid-Dren- the verkaste Jan Broek. Terwijl het vroegere toppaard van Heins, Argonaut, momenteel de verduitste Franke Sloothaak over de hindernissen moet dra gen, heeft Heins in Larramy een perspectiefrijke opvolger gevon den en schat hij voor de toekomst de kwaliteiten van zijn nieuw- verworven Socrates hoog paarden wel naar de RAI, i bleef zelf onzichtbaar. Voor de Nederlandse ruiters i Swift huldigt Karstens en Zoetemelk LEIDEN - Aan de huldigingen van Joop Zoetemelk komt maar geen einde. Op 16 no vember wordt de wielrenner vanwege zijn Tourzege door de Leidse vereniging Swift in het zonnetje gezet. Joop Riet hoven en de zijnen grijpen deze mogelijkheid aan om te vens Gerben Karstens met enige cadeaus te overladen. Karstens is door drukke werkzaamheden met wiel rennen gestopt. Wegens zijn enorme staat van dienst bij Swift (5x clubkampioen van Nederland) zal Karstens naast Zoetemelk in het zonnetje worden gezet. Plaats van handeling is het Anthonius clubhuis. De avond is alleen toegankelijk voor leden en donateurs van Swift. leven bevalt mij erg goed, al brengt het zeker niet minder drukte met zich mee. Ik heb veel handel met Engeland en West-Duitsland. Het wachten is alleen op de bouw van een ma nege. Er moeten daarvoor nog enkele financiële problemen worden opgelost. Misschien had ik wel eerder een eigen koers moeten varen". Ook voor Henk Nooren, die mo menteel vanuit het Westbrabant se Hoeven als paardenhandelaar opereert, telt ieder prijsje mee, maar de beide hoogstgenoteerde Nederlanders op de hippische wereldranglijst moesten op de eerste dag van Jumping voorals nog voorrang verlenen aan twee van de jonge talenten die steeds meer de gevestigde orde bedrei-' gen. De snel naar de top opruk kende Rob Ehrens eindigde in het zwaarste concours met Koh-I- Noor als tweede, Emil Hendrix klasseerde zich met Livius als vierde. Knappe prestaties, die echter ver bleekten bij het geweld waarmee een andere broodrijder door de piste joeg. De winnaar van de eer ste wereldbeker, de Oostenrijker Hugo Simon, twee jaar geleden in Amsterdam goed voor een ver dienste van 15.000 gulden op de slotdag en ook tijdens de vorige editie ruimschoots beloond, is nu eenmaal niet een ruiter die de kruimels voor de mindere goden laat liggen. Eerst kreeg Gladsto ne geen kans om nuchter te wor- Ook in het tweede r de hindernissen tot 1.40 m waren opgetrokken, toonde Hugo Si mon zijn eerzucht en klasse. Met de elegante, in Nederland gefokte vos Little One liet hij opnieuw de obstakels ongeschonden, zonder een concessie te doen aan het noodzakelijke tempo. Van de Nederlanders was ditmaal Johan Heins de beste met Socra tes, die aan het vertrouwen beantwoordde en achter Thomas Fruehmann op Alcazar en Hen drik Snoek op Gaylord de vierde prijs veroverde. Ook Piet Ray- makers klasseerde zich via een zevende plaats op Isocratus S in de top, terwijl Gerd Meier met Pi raat T tiende werd. Hugo Simon toonde gisteren al zijn Ook Kees Kist weer bij selectie van Zwartkruis ALKMAAR (GPD) - Jan Zwart kruis heeft Hugo Hovenkamp weer opgenomen in zijn selectie voor het Nederlands elftal. De verdediger van AZ'67 werd tweemaal achtereen door de bondscoach niet opgeroepen, nadat Jan Zwartkruis zich nogal had geërgerd aan uitlatingen van de AZ-aanvoerder. Hovenkamp bekritiseerde daarbij achteraf het beleid van de bonds coach rond het Nederlandse elf tal. Zijn bekentenis doping te hebben gebruikt, was voor Zwartkruis voldoende reden om Hovenkamp buiten de selectie te laten voor de kwalificatiewed strijd tegen Ierland en de vriend schappelijke interland tegen West-Duitsland. Evenals voor de vriendschappelij ke interland tegen de Westduit sers blijkt de lijstaanvoerder van de eredivisie, AZ'67, de grootste en belangrijkste leverancier voor het Nederlands elftal te zijn, dat woensdag vriendschappelijk speelt tegen Alcmannia Aachen. Bondscoach Jan Zwartkruis zal in de loop van vandaag nog zeven AZ-spelers voor de oefenwed strijd tegen Alemannia Aachen en de kwalificatiewedstrijd tegen België in het kader van de voor ronden van het wereldkam pioenschap over twee jaar in Spanje, uitnodigen. Nieuw daarbij is het gezicht van middenvelder Peter Arntz. Evenals tegen West-Duitsland en Ierland zijn Ronald Spelbos en aanvoerder Jan Peters geselec teerd. Pier Tol, die afgelopen dinsdagavond in het Europacup 3-duel tegen het Bulgaarse Levs- ki Spartak Sofia een hoofdrol vervulde, John Metgod, en Jos Jonker zijn eveneens geselec teerd. Opvallend in de selectie van Oranje is ook de terugkeer van Kees Kist. De AZ-spits, die ook tijdens het Europees kampioenschap in Italië deel uitmaakte van Oranje, moest als gevolg van een oor- en teenoperatie de eerste kwalifica tieinterland tegen Ierland mis sen, zoals hij ook de eerste zeven competitiewedstrijden van zijn Alkmaarse werkgever miste. In het duel tegen Ajax - twee weken geleden - maakte de Europees topscorer van vorig seizoen zijn rentree. Kist speelt morgenavond ook met AZ'67 mee tegen Feyenoord. Kurt Welzl moet andermaal zijn plaats afstaan. Frank Amesen voelt er wel wat voor het komende seizoen voor Bayern Munchen te spelen. De 24-jarige middenvelder van Ajax verklaarde dit gisteren. Na de eerste wedstrijd tussen beide teams had Bayern reeds met de Deense Ajacied contact opgeno men. in zijn overeenkomst met Aiax heeft Amesen de voorwaar de laten opnemen, dat hij voor een relatief gering bedrag (een half miljoen) naar het buitenland verkocht mag worden. Ahmed Keloglu, de 18-jarige middenvelder van FC Den Haag, is gekozen in de voorlopige Turk se voetbalselectie. Keloglu, wiens vader als gastarbeider in Nederland werkzaam is, maakt deel uit van een voorselectie, waaruit bondscoach Okzan Su- mcr het nationale Turkse team samenstelt, dat op woensdag 3 december in Istanboel aantreedt tegen Tsjechoslowakije. De NAC-speler Neeskens is voor vier wedstrijden geschorst en heeft een boete gekregen van 150 gulden. Neeskens incasseerde zondag j.l. zijn derde gele kaart. De Amsterdam-speler Gilissen werd voor drie wedstrijden ge schorst. Tegen De Graafschap werd Gilissen van het veld ge zonden. AZC, dat met bondscoach Ivo Trumbic naar Hongarije is afge reisd, werkt het volgende sche ma af: Vandaag 19.00 uur: AZC - Acade mie Sofia. 20.00 uur: Honved - Glydafis. zaterdag: 18.00 uur: Glydafis - AZC. 19.00 uur: Academie Sofia - Honved. zondag: 16.00 uur: Glydafis - Aca demie Sofia. 17.00 uur: AZC - Honved. die over drie weken vermoedelijk in Moskou wordt gehouden. Hoewel Honved daarvoor favoriet is, mag AZ zich gelukkig prijzen dat die ploeg als gastheer de be palende hand heeft gehad in het vaststellen van het wedstrijd schema. Dat verdient enige uitleg en daarvoor moeten we enkele weken terug, toen het rondtoe rende OSC Boedapest, de num mer twee van Hongarije, in Al phen z'n opwachting maakte voor een vriendschappelijk duel. Vriendelijk ging het daar bepaald niet aan toe, zoals AZC's reserve- doelwachter Jos van den Heuvel (27) zich kan herinneren. "Dat was een keiharde wedstrijd. We hebben uiteindelijk gewonnen, maar sterk vond ik die ploeg niet. Ze moesten het louter van hard heid hebben". AZC mag vanavond en morgen be ginnen tegen respectievelijk Academie Sofia en Glydafis en zondag besluiten met de kracht meting tegen Honved. "Als we het zelf hadden nogen invullen, waren we op hetzelfde schema uitgekomen. Ee hebben het niet alleen met de poule-indeling - de andere in Rijcka is veel sterker - maar ook met deze volgorde niet slecht getroffen", zegt Van den Heuvel, die de afgelopen driejaar alle EC-wedstrijden van de Al- phense club van nabij heeft mee gemaakt en hoopt dat AZC nu eindelijk de felbegeerde finale plaats zal weten te bewerkstelli gen. Tot nu toe bereikte de Alphense ploeg, toen nog onder leiding van de vorig seizoen opgestapte coach George Geurtsen, wel twee keer de halve finale, maar de kroon op het werk ging steeds aan de AZC-neuzen voorbij. "De kans op een finale heeft er méér ingezeten. Twee jaar geleden zijn we in Barcelona getild en vorig jaar werd het in Belgrado onze grootste grootse teleurstelling omdat Ton Buunk toen in de be slissende wedstrijd tegen de Duitse kampioen Spandau in de beslissende wedstrijd tegen de Duitse kampioen Spandau op de midvoorplaats volledig gesloopt werd. Alles draaide toen om Ton. Niet verwonderlijk, want bij in ternationale wedstrijden moet je met een midvoor spelen", zegt Van den Heuvel, die al zes jaar op de bank bivakkeert, maar met AZC meer Europese erve .ing heeft opgedaan dan de huidige vaste doelman Alex Boegscho- ten, die dit seizoen overkwam van het Waddinxveense De Gouwe. Deze ex-internatioral, die opn ieuw op jacht is naar .-en plek in de Trumbic-zeven. hield de Alphe- naar opnieuw op de bank, nadat zijn voorgangers Wim Meijennk en Ronald Meijer dat al eerder hadden gedaan. "Ach, alleen toen Ronald kwam. heb ik me teleur gesteld gevoeld. Hij werd zonder enige reden opgesteld in de voor bereiding op dat seizoen. Toen voelde ik me voer joker gezet en ben ik een jaar niet met het eerste mee geweest. Maar je moet realist zijn cn je beperkingen kunnen inzien," aldus de systeem-ana- lyst bij Fokker. Hij zegt nooit serieus overwogen te hebben naar een andere club te gaan ("sfeer is bij AZC goed; het extra reizen zou een belasting zijn") en nog steeds de drang "om te willen presteren" te hebben, ook al "leer ik op de bank niets meer". Ook al weer Van den Heu vel dat hij in Boedapest nauwe lijks kans op spelen maakt - "als komen, heb ik geen last dan r een finaleplaats hem bijzonder bekoren. AZC heeft het nog niet meegemaakt. WIM VAN WANROOY DEN HAAG - Voor de bijna 35.000 van lotto no. 44 was i prijzenbedrag beschikbaar i f 1.610.496,-. Eerste prijs: 3 winnaars, elk bruto f 198.665,80, tweede prijs: 12 win naars, elk bruto f 13.006,30, derde prijs: 205 winnaars, elk bruto f 1.142,-, vierde prijs: 9.753 win naars, elk f 32,-, vijfde prijs 24.825 s, elk f 12,50. Toto 44 Eerste prijs: geen Toto-gelijk 44 Eerste prijs: 4 winnaars, elk f2.974,40, bruto, tweede prijs:* 6 winnaars, elk f261,80, derde prijs: 115 winnaars, elk f68,30, vierde prijs: 2.273 f5,50. Toto 44a Eerste prijs: 7 w f 5.177,20 bruto, tweede prijs: 168 winnaars, elk f 143,80, derde prijs 1.723 winnaars elk f35.-.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15