CDA-fractie wil antwoord regering afwachten 'n werkbril Barricaden nog niet geheel verwijderd BRIL 58 Kleine partijen zien niets in abortusontwerp kabinet Ontevredenheid over drugsbeleid Uitslag abortusdebat blijft onduidelijk Rotterdam wil casino in plaats van illegale gokhuizen SCHADE AAN TUINBOUW- GEWASSEN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De kleine po litieke partijen in de Tweede Kamer hebben zonder uitzonde ring veel kritiek op het aboertus- wetsontwerp van de regering, zij het dat hun argumenten uiteen lopen. Slechts de SGP wijst (me de namens het GPV) elke legali sering van abortus af. De andere partijen verwerpen het, omdat het te betuttelend is. Van Rossum (SGP) noemde het wetsontwerp strijdig met de plicht tot bescherming van het ongeboren leven, dat daar krach tens de bijbel recht op heeft. Aanvaarding betekent volgens de SGP, dat er voortaan wettig gedood kan worden. Daarmee begeeft de overheid zich op een hellend vlak, aldus Van Rossum. „Nu zijn het de ongeborenen, wie straks?". Bij CPN, PPR en PSP staat voorop dat de vrouw beslist, dat de abor tus uit het strafrecht moet ver dwijnen en dient te worden be schouwd als een gewone medi sche ingreep, die in het zieken fondspakket moet worden opge nomen. Ook de bedenktijd dient helemaal te verdwijnen. Van der Spek (PSP) vindt dat uit gegaan moet worden van de be staande abortus-praktijk. Dus kan volstaan worden met het schrappen van abortus uit het Wetboek van Strafrecht en is een aparte abortuswet niet nodig. De huidige abortuspraktijk staat ook volgens Wolff op hoog niveau en getuigt van een grote zin van humaniteit en verantwoordelijk- Wolff vreest heid. De wetgeving moet daar recht aan doen en mag geen inzet zijn van partijpolitieke campag- Het schrappen van de strafbaar stelling vindt de CPN belangrij ker dan de rest „die slechts franje is". Van der Spek noemde de strafbaarstelling een aantasting van de individuele vrijheid van de vrouw, waardoor abortus wordt teruggebracht in de taboe sfeer. abortussyndroom, 'ouw een afweging wordt opgedrongen tussen haar eigen noodsituatie en 'het biolo gische gegeven van de inge nestelde ei-cel'. Dat is onethisch en dus ontoelaatbaar, zei de communist. De kleine linkse partijen zijn tegen het vergunningensysteem voor klinieken, omdat daardoor de overheid een rol gaat spelen in de abortuspraktijk. Ria Beckers (PPR) vindt afspraken met een naburig ziekenhuis voldoen de. Zij stelde dat de rechtsbescher ming van de ongeboren vrucht in handen van de vrouw ligt tot het moment van het zelfstandig func tioneren in de samenleving. Kan de vrouw die bescherming niet geven, dan houdt alles op en is er sprake van een noodsituatie waarin zij geholpen moet wor den. Nijhoff (DS'70) heeft weinig moeite met de regels uit het wetsont werp dat vrouw en arts elk in ei gen verantwoordelijkheid beslis sen. Maar ter versterking van de positie van de vrouw wil hij dat de arts beoordeelt of de nood van de vrouw 'naar haar oordeel' niet anders kan worden opgelost. Die drie woorden ontbreken in het ontwerp. Nijhoff legt zich neer bij de voorge stelde strafbaarstelling en het vergunningenstelsel, maar verzet zich tegen de 5 dagen bedenktijd. DEN HAAG (GPD) - Het abortusdebat in de Tweede Ka mer heeft gisteren nog geen duidelijkheid gebracht, door het besluit van de CDA-fractie om eerst het antwoord van de regering af te wachten. Nu al is echter duidelijk dat het CDA niet onder alle omstandigheden bereid is tot een compromis. Van Agt heeft ondertussen via hel radioprogramma Met het oog op Morgen laten weten dat hij hel kabinetsberaad van vrijdag wil uitstellen tot maandag, teneinde ook in het weekeinde nog overleg te kunnen voeren met de rege ringsfracties over een compro mis. Hij wi 1 persoonlijk de be slissende kabinetsvergaderingen voorzitten. Van Agt liet verdei weten dat op dit moment de problemen nogal meevallen. Hij benadrukte dat vice-premiei Wiegel "de zaak" in rustig vaar water weet te houden. Tijdens het laatste fractieberaad voor het debat besloot het CDA gisteren nog geen conclusies te trekken uit de schriftelijke stuk ken. De fractie wil zo lang moge lijk als eenheid optreden, pogend alsnog een unanieme opstelling te bereiken. CDA-woordvoerder Deetman pro beerde dan ook een politieke stellingname zoveel mogelijk te vermijden. Hij gaf aan dat binnen de fractie nog vele reserves leven, maar benaderde het wetsont werp verder op principiële wijze. Voor het CDA staat voorop dat de overheid zo goed mogelijk wet telijke regels moet stellen. Voor de chirsten-democraten staat in de afweging centraal of de hulp- verelening aan de vrouw in nood en de rechtsbescherming van het ongeboren menselijk leven op een goede wijze geregeld is. Maar de abortuswet mag er niet toe leiden dat alléén de wettelijke re gels de normen bepalen voor het handelen van ieder individu. Aan de hand van citaten van onder anderen kardinaal Willebrands en St. Augustinus, benadrukte Deetman juist de alles overheer sende rol van de goddelijke wet ten. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. geheel bew. half bew. geheel bew. motsneeuw licht bew. licht bew. motregen zwaar bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. licht bew. licht bew. In tegenstelling tot het CDA vinden PvdA en D'66 dat het abortus- voorstel van het kabinet juist niet ver genoeg gaat. Ook de WD voert, volgens verwachting, tal van bezwaren aan. Mevrouw Haas-Berger (PvdA) be twijfelde of hét regeringsvoorstel de beslissing over het plegen van abortus wel bij de vrouw laat. De WD'er Dees benadrukte op zijn beurt eveneens dat recht. Een politieke partij mag die beslis sing in elk geval nooit nemen. Problemen hadden de drie fracties ook met het voorgestelde ver gunningenstelsel. Het kan zowel de rechtzekerheid van de vrouw als die van hulpverleners of abor tusklinieken aantasten, zei me vrouw Haas. En ook Dees en me vrouw Wessel-Tuinstra (D'66) wezen het systeem van een dub bele vergunning voor het afbre ken van zwangerschap na dertien weken af. Handhaving van abortus in het Wetboek van Strafrecht wijzen deze drie fracties af. Zij zijn het er wel over eens dat artsen, die on bevoegd aborteren, hoogstens een boete moeten krijgen. Het jaar hechtenis, dat hulpverleners in dergelijke gevallen maximaal te wachten staat, is voor PvdA, WD en D'66 eveneens onaan vaardbaar. Wel bednadrukken de drie woord voerders de gewetensvrijheid van de arts, naast die van de vrouw en de hulpverlener. Op de ze grond moet de geneeskundige kunnen weigeren een abortus te verrichten. Het uiteindelijke oordeel van de li beralen is echter toch anders dan dat van PvdA en D'66. De WD stemt namelijk in met het uit gangspunt van de regering, dat vaststelt dat een goede abortus regeling gebaseerd dient te zijn op een zorgvuldige besluitvor ming bij de vrouw. Zedelijke normen of duur van de zwanger schap zijn niet zo belangrijk. Toch achten de liberalen aanpas sing van het wetsvoorstel nodig. ROTTERDAM (GPD) - In een geheim ambtelijk advies aan het college van B en W van Rotterdam wordt aangedron gen op spoedige sluiting van de in totaal circa 40 illegaal opererende gokhuizen in de ze stad. Het lijkt in de bedoe ling te liggen zo de weg vrij te maken voor de legale vesti ging van een casino. Het is bekend dat de gemeente Rot terdam hiervoor in het verle den al belangstelling heeft ge toond bij de Nationale Casino Raad in Den Haag, Volgens secretaris Polders van de Raad voor de Casinospe len, zal dit echter nog geruime tijd duren en heeft Rotterdam bovendien de concurrentie van nog zo'n 20 andere steden in Nederland. Bij het sluiten van seks- en gok huizen vorig jaar in Rotter dam werd duidelijk dat men met alleen de Wet op de Kans spelen niet erg ver komt De meeste huizen waren een uur na de inval van de politie al weer volop aan het draaien en het heeft er dan ook alle schijn van dat Rotterdam naar andere wegen zoekt om de gokhuizen voorgoed te sluiten. "Vonnis tegen oplichters in advertenties" ARNHEM (GPD) - De Arnhem se officier van justitie, mr. J. Kopp, wil dat de rechtbank in die stad de uitspraken tegen twee verdachten van een miljoenenzwendel in kran teadvertenties openbaar maakt. De vonnissen tegen de twee zouden met naam en toenaam in de krant moeten worden gepubliceerd. Vol gens de officier kan alleen op die manier voorkomen wor den dat in de toekomst nog meer ondernemers slachtof fer worden van hun oplich terspraktijken. Mr. Kopp sprak deze ongewone eis gisteren uit na een bijna negen uur durende rechtszit ting tegen een 34-jarige Arn hemmer en een 29-jarige in woner van Apeldoorn. Zij worden verdacht van een enorme reeks oplichtingen in Nederland en België. De offi cier noemde het tweetal: „Flessentrekkers van natu- De advertenties moeten naar de mening van de officier ge plaatst worden in de landelij ke en regionale dagbladen die in Gelderland verschijnen „en de beide verdachten moe ten ook voor de kosten op draaien", aldus de officier van justitie. Bewonerslijst Groote Keyser goedgekeurd AMSTERDAM (GPD) - B en W van Amsterdam hebben gisteren een lijst met namen geaccepteerd van 22 toekomstige bewoners van het gekraakte pand De Groote Key ser. De krakers wachten evenwel nog met het verwijderen van alle barricaden uit het pand. De 22 toekomstige bewoners vormen drie woongroepen, die bestaan uit 16 volwassenen, twee min derjarigen van 19 jaar en vier kin deren. Ambtenaren van de gemeente be keken gisteren de namenlijst die door Centraal Wonen was over handigd en gaven hun goedkeu ring. De 22 mensen zouden, „er van uitgaande dat de verstrekte gegevens juist zijn", voldoen aan de eisen die de gemeente ten aan zien van woongroepen hanteert. Twee derde van het aantal leden van zo'n woongroep moet ouder zijn dan 18 jaar en twee jaar in de hoofdstad wonen, of samenwo nen met een groepslid dat al twee jaar in Amsterdam woont. Naast deze woongroepen is er nog woonruimte voor plijs minus 20 andere mensen in De Groote Keyser. Ook zij zullen aan de dis tributieregelingen moeten vol doen. De woongroepen zullen ieder een lid afvaardigen naar het bouw team dat in samenwerking met de gemeente de verbouwing van De Groote Keyser gaat begelei den. De krakers van De Groote Keyser wachten echter met het verwijderen van alle barricaden, waaronder staalplaten, tot het De afgelopen dagen werd een deel van de barricaden door de kra kers op dekschuiten voor het ge kraakte complex gedeponeerd. „Maar we moeten eerst zien of alles goed loopt met het bouw team en het aanwijzen van een architect. Als dat naar wens ver loopt, gaan alle barricaden weg. En de gemeente behoudt aan de andere kant ook het ontrui- mingsvonnis", aldus een woord voerder van de krakers. (ADVERTENTIE) Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen öf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071 DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer maakt er in beginsel geen be zwaar tegen dat vanaf medio 1982 bij het medisch biologisch labo ratorium van de gezondheidsor ganisatie toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek (TNO) de industrieën en universiteiten terecht kunnen voor recombi nant DNA-onderzoek op c-3-ni- Recombinant DNA is een techniek in de moleculaire biologie, waar bij in het laboratorium erfelijk materiaal van verschillende soor ten organismen aan elkaar wor den gekoppeld en vervolgens binnengebracht in één organis me als werkzaam erfelijk mate riaal. Op deze manier kunnen nieuwe combinaties ontstaan die in de natuur niet, of hoogst zel den, ontstaan. Tot dusver was de meerderheid van de Kamer slechts akkoord ge gaan met grootschalig onderzoek op een lager risico-niveau (c-1 en c-2). Aan onderzoek op c-3-niveau Regering wil achterstand erfelijkheids- onderzoek tegengaan had de Kamer eerder de voor waarde verbonden dat een "breed samengestelde commis sie van tevoren de ethische en maatschappelijke aspecten van het werken met erfelijkheidsma teriaal zou bestuderen". De instelling van die commissie is vertraagd. Inmiddels is ^r een commissie ad hoe benoemd, die richtlijnen opstelt en het toezicht zal uitoefenen op het nieuwe la boratorium van het TNO. Minis ter Van Trier van wetenschaps beleid zei gisteren op de vergade- Een en ander houdt ook ver band met de enorme hoe veelheden overwegend 'zwart geld' die in deze gokhuizen worden omgezet en met de winsten die er door de gokba- zen worden gemaakt. Niet zelden worden deze aange wend voor weer andere cri minele activiteiten. Zo is het algemeen bekend dat diverse hard-drughjnen vanuit deze hoek worden gefinancierd. De gokbazen zelf zijn door de uitgelekte plannen nogal on rustig geworden. Zo hebben ze al aangekondigd tegen een eventuele sluiting bij de Raad van State in be roep te zullen gaan en ook wordt er gesteld dat de ille gale gokhuizen nooit zullen verdwijnen. Volgens hen komt dat doordat in de legale casino's onder andere via de tv-monitoren foto's van de goklustigen gemaakt kunnen worden, die dan weer naar allerlei instanties, zoals de Fi nanciële Inlichtingen- en Op- sporings Dienst (FIOD) wor den doorgespeeld. „Bij ons kan dat niet en zitten de men sen veel rustiger", aldus een woordvoerder. De gemeente Rotterdam zou nu van plan zijn op grond van de overlastverordening en niet via de Wet op de Kansspelen in te grijpen. Voor de bezwa ren van de gokbazen zou een hoorzitting moeten worden gehouden, dit naar beproefd recept van de hoorzitting over de seksboten in de Maas stad. ring van de vaste commissie voor het wetenschapsbeleid van de Tweede Kamer, dat in de afgelo pen drie jaar internationaal een grote mate van overeenstemming is bereikt over de wijze waarop "veilig" kan worden omgespron gen met het combineren van er felijkheidsmateriaal. Op grond daarvan is hij bereid TNO toe te staan op het derde risico niveau te knutselen met erfelijk heidsmateriaal. Als dat niet wordt toegestaan zal de Neder landse industrie een te grote ach terstand oplopen bij de toepas sing van bio-technologie, zo vreest Van Trier. Het kamerlid Leo Jansen (PPR) be tichtte Van Trier ervan, dat hij met - wellicht piepkleine - risico's wil leren leven, zonder dat er vol doende inzicht is ontstaan in de maatschappelijke aanvaard baarheid van de gevolgen van mogelijke rampen. Jansen wil "eerst een pas op de plaats ma ken" om die maatschappelijke afweging alsnog te maken. DEN HAAG (ANP) - De vorst van dit moment betekent vooral voor de suikerbieten een gevaar. Er zit zeker nog 40 procent van de bie ten in de grond en als het vries weer nog twee tot drie dagen aanhoudt zal er zeker behoorlijke schade aan dit gewas worden aangericht. Dit heeft een woordvoerder van het Landbouwschap gisteren desge vraagd meegedeeld. Maar niet alleen suikerbieten lopen gevaar. Ook aardappelen en open-tuinbouwgewassen komen door het huidige weertype in de problemen. Van de aardappelen staat nu nog zo'n 5 tot 10 procent in de grond. Daar speelt volgens het Land bouwschap een gokelement in mee. Want hoe langer de aardap pelen in de grond zitten, hoe meer ze opbrengen. Van de tuinbouwgewassen staat nog 20 tot 30 procent in de open grond. Voor deze gewassen geldt hetzelfde: nog een of twee dagen vriesweer en ook daar zullen fiin- ke klappen vallen. Enkele boeren hebben de gevolgen van de koude al onder ogen moe ten zien. Suikerbieten die wel waren geoogst maar niet afge dekt lagen bij de boeren, werden door de centrale suikermaat schappij (CSM) niet opgehaald. Door het niet afdekken met plas tic ontstaan aan de buitenste bie ten vorstschade. De CSM besloot daarop alleen afgedekte partijen op te halen. Overigens heeft het landbouw schap het idee dat boeren in het westen var* het land er alles aan doen om hun suikerbieten zo snel mogelijk de grond uit te krijgen. Boeren in het zuiden en het mid den van het land laten de bieten nog even zitten, mot vertrouwen in wat beter weer de komende dagen. DEN HAAG (GPD) - Omdat do PvdA ontevreden was over het nadere antwoord van staatssecre taris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) op herhaalde vragen over uitgaven voor de drugsbestrijding, heeft de Twee de Kamer gisteren de eindstem ming over de begroting van volksgezondheid en milieuhy giëne een week aangehouden. De socialisten willen zich eerst op nadere vragen beraden. In het begrotingsdebat wilde me vrouw Muller-Van Ast (PvdA) vorige week weten wat er is ge beurd met een bedrag van zeven miljoen extra middelen voor minderheden, dat bij „volksge zondheid" was terechtgekomen. Zij voerde daarbij aan dat in de praktijk blijkt dat vooral de con sultatiebureaus alcohol en drugs nauwelijks toegankelijk blijken voor de minderheden. Ook stelde zij dat er nagenoeg geen voorzie ningen voor maatschappelijk herstel en nazorg van verslaafden en ex-verslaafden tot stand zijn gekomen. Mevrouw Muller informeerde wat de bewindsvrouw, die de coördi natie heelt van het alcohol- en drugsbeleid, heelt gedaan om het beleid van de diverse ministeries onderling af te stemmen. Zij herinnerde eraan dat haar fractie over deze zaken reeds twee jaar lang ten antwoord krijgt dat op korte termijn toezeggingen zul len worden uitgevoerd. Mevrouw Veder antwoordde vori ge week op grond van signalen uit consultatiebureaus en ge meenten in het kader van het minderhedenbeleid een claim van zeven miljoen gulden te heb ben ingediend. Daarvan was voor gemeentelijke projecten als me- thadonprogramma's twee mil joen en voor de consultatiebu reaus, in samenwerking met jus titie. vijf miljoen. Deze claim werd door het kabinet gehono reerd. Uit het verdere antwoord van me vrouw Veder bleek dat inmiddels vier miljoen gulden voor concre te projecten ia toegezegd, zodat voor 1981 nog ongeveer drie mil joen beschikbaar is. De PvdA bleek hiermee geen genoegen te nemen. Mevrouw Muller eiste uitstel van de stemming en hoe wel voorzitter Dolman zei dat men het gehele jaar over begro tingen kan praten en het CDA te genstribbelde, kreeg zij toch haar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7