Horeca: overheid moet snel helpen Taxichauffeurs willen snel cao IEL 8. i 'Kerncontracten openbaar maken' Kort zakelijk Sportkantines aanpakken 9 Ander prijsbeleid nodig Nieuwe cao voor banken tss S-T - as. SMRT 3£ËiS WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 ZIEKTEVERZUIM Het ziekteverzuim is in het derde kwartaal van dit jaar iets gedaald. Het verzuimpercentage bedroeg voor mannen 8,3 en voor vrou wen 9,9. In vergelijking met het derde kwartaal 1979 geven deze cijfers een daling te zien van 0,2 voor mannen en 0,7 voor vrou- De gemiddelde verzuimduur in kalenderdagen in het derde kwartaal 1980 was voor mannen 18,8 en voor vrouwen 14,1 dagen. In vergelijking met het derde kwartaal 1979 geeft dit voor man nen en vrouwen een daling van 0,5 respectievelijk 1 dag. SPAREN De Postgiro-Rijkspostspaarbank heeft een nieuwe spaarrekening voor jongeren in de leeftijd van 11 tot 18 jaar geintroduceerd. Het is de junior blauw spaarrekening, die het zelfstandig sparen verge makkelijkt en stimuleert. Aan deze spaarvorm zijn geen voor waardelijke premies verbonden, maar wel een hoge rentevergoe ding, die thans 8 pet bedraagt, zo heeft de Postgiro-Rijkspost spaarbank bekendgemaakt. De kinderen ontvangen o.m. een spaarpas, die ze moeten tonen bij het opnemen van contant geld op het postkantoor. Met deze junior blauw spaarvorm wil de Postgi ro-Rijkspostspaarbank de jeugd sparenderwijs wegwijs maken in het geldverkeer. KALFSVLEES De consumentenbonden in Zwit serland hebben het advies gege ven kalfsvlees -te boycotten. Maandag had het federale dier geneeskundig bureau voor het eerst verklaard dat bij recente controles was gebleken dat en kele fokkers illegaal synthetische hormonen a'an het veevoer had den toegevoed. Gisteren kondig de het federale kantoor een ver- scheming van de controle aan. "Wij constateren dat er niet gelet wordt op de toepassing van de wet en de consumenten moeten dus hun ongenoegen daarover kenbaar maken", aldus Michele Sandrin, voorzitster van een van de consumentenbonden. HAVEN-CAO Het gezemenlijk actiecomité van rotterdamse havenarbeiders vindt dat de tussen de vervoers- bonden en de havenwerkgevers afgesloten haven-cao op geen en kele wijze tegemoet komt aan de eisen van de havenarbeiders. Het comité geeft dit oordeel in een in de havens verspreid pamflet, naar aanleiding van-de uitslag van het vakbondsreferendum over het cao-akkoord. Aan dat re ferendum namen ongeveer 4500 van de in totaal 15.000 havenar beiders in rotterdam en Amster dam deel. Ongeveer driekwart van hen keurde het cao-akkoord goed. ECONOMIE LEIDEN - Unaniem zijn ruim 60 taxi-chauffeurs gistermiddag op een FNV- "taxi-dag" in Vleuten overeengèkomen dat er zo snel mogelijk een landelijke collec tieve arbeids overeenkomst moet komen in het taxi-bedrijf. Via een telegram heeft dé FNV de twee organisaties van de taxi-ondernemers, de FNOP en de KNVTO, verzocht om de ge sprekken over een landelijke cao te openen. Taxichauffeurs uit geheel het land bundelden in Vleuten de wensen die in zo'n cao tot uitdrukking moeten komen: een werkweek van maximaal 50 uur, een vast loon op basis van het wettelijk minimumloon per uur, een grote re compensatie in dagen en geld voor het werken op feestdagen,, extra verlofdagen voor bijvoor beeld het bezoeken van begrafe nissen of verhuizen en het rege- len van de koffie- en lunchpau- Landelijk FNV-bestuurder Elias Niehot noemde de arbeidsvoor waarden waaronder veel taxi chauffeurs moeten werken een grof schandaal: "Abnormale werkweken van 47 tot 60 uur en onderbetaling gaan hand in hand. Wat in andere bedrijfstakken ab surd zou klinken is in de taxi-on dernemingen nog de normaalste zaak van de wereld". Uit een re cent onderzoek van de loontech- nische dienst bij 55 taxibedrijven in 18 gemeentes is gebleken dat 21 procent van de 1018 betrokken chauffeurs minder dan het wet telijk minimumloon ontvangt. Door fooi te vangen kunnen zij op het minimum komen. Chauffeurs vertelden van een taxi bedrijf in Venlo waar het perso neel 90 gulden basisloon per week krijgt plus 23 procent pro visie van het opgereden bedrag. "De chauffeurs maken daar 70 de week. Voor n twee weken tij die chauffeurs 400 guide opgereden bedrag. De weten zelf niet eens wt zij bij elkaar gereden hebben. Zij zitten ver onder het wettelijk mi nimumloon. De rijtijdenwet wordt overtreden". Chauffeurs uit Groningen, Am sterdam. Breda en Eindhoven stelden tegenover soortgelijke klachten uit Delft en Arnhem de cao die zij in hun steden 1 ten hadden. "Die plaatselijke ca- maar zij garanderen in elk geval een redelijk basisloon en redelij ke werktijden. Om aan de wild groei in het taxiwezen een eind te maken is echter een landelijke cao nodig die alle taxi-onderne mingen bindt en alle chauffeurs een redelijk inkomen garan deert", aldus deze chauffeurs. BOVENKARSPEL/MEDEMBLIK (ANP/GPD) - Horeca Nederland, de nationale bond van ondernemers in het horecabedrijf, is niet te spreken over het overheidsbeleid. "Aan het prijsbeleid van de overheid is geen touw vast te knopen", aldus voorzitter Osse vanmiddag op het bondscongres in Bovenkarspel (NH). De ondernemers willen ook dat er snel een einde wordt gemaakt aan horeca-activiteiten in sportkantines, dorpshuizen en schouwburgen. In die sector werd vorig jaar voor 2.5 miljard omgezet, zo zei Osse gistermiddag op een bijeenkomst in Medemblik die aan de vergadering van vandaag voorafging. 92-1.31, spitskool 77, bospeen II 147-176, waspeen AI - per kist 10.20-12 - All 7-13.90 - BI 12-16 - Bil 3.60-7.10 - CII 4.10-6.30. Aanvoer 96 ton. Prei A per kg 199-202, schorseneren AI 1.68-2.13, All KcUltineS 26-40, BI 1,10-1.32, Cl 7-23, knolselderij 58-76, bloemkool 6 per bak I 2.85-2.87, 6 II 2.05-2.39, 8 I 1.51-1.86, 8 II 1.35-1.63, 10 II 1.16, 12 I 1.18. Aanvoer 2600 stuks. Hij achtte het hoogst noodzakelijk dat er een totaalvisie voor de ho- recabedrijfstak komt. Nu was er voor hem nog aanleiding uit te roepen: "overheid waar bent u mee bezig" Osse maakte hét "grootst mogelij ke" bezwaar tegen een.eventuele verdere verhoging van de accijns op alcohol. "Het zal onherroepe lijk tot gevolg hebben dat de ho reca zijn prijzen moet verhogen, hetgeen omzetverliezen tot ge volg zal hebben. Maar nog ge vaarlijker is dat hierdoor op nieuw het duurtebeeld van hore ca wordt versterkt, hetgeen af breuk doet aan de positie van de bedrijfstak", zei hij. De bondsvoorzitter wees erop dat de omzetstijging vorig jaar weer is achtergebleven bij de kosten stijging, waardoor de onderne mers er opnieuw verder in inko men op achteruit zijn gegaan. Alleen al de loonkosten waren in 1979 met ongeveer 7 procent ge stegen. Volgens Osse vormde die stijging in de huidige situatie een te zware belasting voor de arbeidsinten sieve bedrijfstak. De gang van zaken in vooral de kleinere hotels wordt ieder jaar slechter. Hij vreesde dan ook dat een aantal van die bedrijven het komend jaar het hoofd niet meer boven water zal kunnen houden. Hoewel dit volgens hem niet kan worden gezegd van de kleinere restaurantbedrijven, liet hij toch een waarschuwend geluid horen. Osse meende dat de wildgroei van buitenlandse restaurants en eethuisjes een bedreiging voor de restaurantsector vormt. "Veel buitenlanders vestigen maar een restaurantbedrijf. Ontheffingen voor de eisen van vakbekwaam heid en handelskennis schijnen zeer vlot te worden verleend of men vestigt zich maar helemaal zonder papieren" "Overal vind je beunhazerij, maar in deze sector wordt zelfs ge meenschapsgeld gestoken. Wij vinden het prima als bijvoor beeld een dorpshuis voor het beoogde doel wordt gebruikt, maar niet voor bruiloften en par tijen" 'Door CRM is al enige tijd geleden een enquête naar 800 gemeenten gestuurd over een zogenaamd leidraad voor plaatselijk overleg tussen horeca en sociaal-cultu rele instellingen. Horeca Neder land heeft de gemeenten ook ge vraagd om te antwoorden en ont ving die reeds van 510 gemeen ten, van wie de meeste een te op timistisch beeld van de situatie geven", aldus Horeca Nederland. Opnieuw actie kerstboter Discriminatie LONDEN - De Britse kroonprins Charles begaf zich gisteren in Londen De discriminatie van buitenlanders onder het gewone volk. Hij bracht een bezoek aan de vleeshallen. door horeca-ondernemers wordt vaak uitgelokt". Dat is de mening van de bondsvoorzitter op de re cente gebeurtenissen. Onlangs werd een eigenaar van een disco theek beschuldigd van discrimi natie. Osse: "Als er vijf voor de deur staan en er kunnen er nog maar zeven in, dan gaat de hele groep naar binnen, maar er wordt wel gesproken over discrimina tie. Volgens ons is dat uitlokking. De horeca weigert mensen die zich misdragen. We menen dat we recht hebben om te selecte ren. De openbare orde in een zaal moet tenslotte door de onderne mer worden gegarandeerd" DEN HAAG (GPD) - De meer derheid van de Tweede Ka mer wil volgend jaar weer een kerstboteractie. De motie van het kamerlid Van der Linden (CDA) waarin de regering verzocht wordt dit in Euro pees verband te bevorderen, werd gisteren aangenomen met alleen de fracties van PvdA en D'66 tegen. In de motie wordt geconsta teerd dat in de Europese Ge meenschap nog steeds sprake is van een onevenwichtige si tuatie op de zuivelmarkt. Daarbij moet zoveel mogelijk voorrang gegeven worden aan de afzet binnen de EG bo ven de afzet buiten de ge meenschappelijke markt. De regering wordt daarom ver zocht te bevorderen dat in na volging van voorgaande jaren een kerstboteractie gehouden wordt. Den Uyl hekelt houding minister Van Aardenne DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gis teren forse kritiek geleverd op de rol die minister Van Aardenne van economische zaken speelt bij de behande ling van het PZEM-Cogema-opwerkingscontract. In een motie zegt hij het onaanvaardbaar te vinden dat kamerle den tegenover een derde - de Franse opwerkingsfabriek Cogema in dit geval - via een handtekening moeten belo ven dat zij niets uit de contracten, die zij vertrouwelijk mogen inzien, zullen onthullen. Van de 2.5 miljard, omgezet in o.a. sportkantines, had zeker 1.5 mil jard bij de horeca-ondernemers noeten komen", zo zei Osse. Den Uyl vindt dat te ver gaan. Hij wil voordat de Kamer aan de con tracten begint eerst een debat met minister Van Aardenne over die geheimhoudingsplicht. Dat zal morgenmiddag plaats heb ben. Den Uyl's interventie bij de rege ling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer kwam net na dat de progressieve partijen in de kernenergiecommissie bot had den gevangen bij hun pogingen - om het debat vanmorgen over de opwerkingscontracten uit te stellen, óók op grond van het feit dat zij niet als kamerlid aan de eis van een particuliere onderne ming willen voldoen. Met een krappe meerderheid besloten de CDA- en WD-leden van de commissie dat het debat gewoon door kon gaan. Den Uyl echter kaartte de zaak op nieuw aan. Hij spreekt van een zeer principiële zaak die eerst op gelost moet wordenHet gaat niet aan dat een kamerlid zich via een handtekening tegenover derden verplicht, stelde hij. De PvdA- leider had weinig goede woorden over voor minister Van Aardenne die de Cogema-eis heeft overge- Den Uyl: onaanvaardbaar nomen, en kwam met een motie waarin hij het zetten van handte keningen principieel afwijst. Dat betekent volgens Den Uyl niet dat de kerncontracten - die de opwerking van in de kerncen trale van Borssele gebruikte splijtstofstaven regelen - ook meteen openbaar moeten wor den. Den Uyl verwees naar de fensiecontracten en bedrijfsge gevens, die de kamerleden vaak vertrouwelijk moeten behande len. Dan echter moet er via een handtekening geen geheimhou ding worden beloofd. Den Uyl stelde dat de Kamer voor wat het beschikbaar stellen van gegevens betreft ook alleen maar te maken heeft met de regering. Het debat dat de PvdA-fractieleider aanspande kon niet worden beëindigd. Ondanks verschil van inzicht tussen Den Uyl en CDA- leider Lubbers over het zetten van handtekeningen, vonden zij dat er niet verder gepraat kan worden zonder de verantwoor delijke bewindsman, minister Van Aardenne. Dat gebeurt, op voorstel van kamervoorzitter Dolman, donderdag in het begin van de middag. AMSTERDAM (ANP) - De werk gevers- en werknemersorganisa ties hebben vanochtend vroeg in Amsterdam overeenstemming bereikt over een tweejarige cao voor het bankbedrijf, waarin honderdduizend personen werkzaam zijn. Dat deelde een woordvoerder van de werkge versvereniging voor het bankbe drijf mee. In grote lijnen komt het akkoord neer op halfjaarlijkse prijscom pensatie tot en met januari 1982, twee vakantiedagen extra vanaf geling voor vervroegd uittreden voor werknemers die reeds lang in ploegendienst werken. Van werkgeverszijde is voorts toe gezegd. dat de individuele ban ken tijdelijk extra ruimte zullen maken voor totaal 500 school verlaters. Tevens zal er een studie worden verricht naar deeltijdar- de regering nader overleg tussen werkgever en werknemers zal volgen. Tijdens dit overleg zal dan concreet worden nagegaan hoe de bespa ringen die een nieuwe loonmaat regel oplevert, kunnen worden omgezet in stimulerende maatre gelen ten behoeve van de werk gelegenheid binnen het bankbe drijf. De woordvoerders van de vier bij hel overleg betrokken werkne mersorganisaties (dienstenbon den van FNV en CNV, de Unie Bhlp en de vereniging voor ka derpersoneel bij bank- en verze- keringswezen-VKBV) toonden zich tevreden over met name de gemaakte afspraak, dat binnen veertien dagen na een eventuele nieuwe loonmaatregel nader overleg zal volgen. Tijdens dit overleg zal, zoals reeds gemeld, worden bezien hoe de besparingen die een loonmaatre gel oplevert kunnen worden aan gewend voor uitbreiding van de werkgelegenheid binnen het bankbedrijf. "Gevolgen van milieu-wetten voor economie onderzoeken" DEN HAAG (GPD) - Het wordt in toenemende mate noodzakelijk de economische gevolgen van de nieuwe milieuwetgeving voor individuele bedrijven en be drijfstakken tijdig vast te stellen. Meting en regelgeving inzake de effecten is nodig en gewenst. Sommige bedrijfstakken zouden zeer gebaat zijn bij tijdige studie naar de economische consequen ties van nieuwe wettelijke maat regelen. Prof. dr. ir. W. A. de Jong, voorzitter van de raad van bestuur van TNO, zei dat gistermiddag op een Europees symposium over „schone technologie". Volgens hem kan een veelzijde onder zoeksorganisatie als TNO be langrijke bijdragen leveren tot de ontwikkeling van schone tech nologie. De verscheidenheid in onderzoek activiteiten (zoals industrieel, medisch, voedings- en milieuhy giënisch onderzoek) vormt een ideale basis voor de noodzakelij ke projecten. Internationale sa menwerking van de nationale onderzoeksorganisaties is in dit verband zeer gewenst. TNO is al vele jaren bezig met on derzoek op het terrein van mi lieuvervuiling. Ontwikkeling van een huisvuilscheidingsinstallatie (nu in gebruik in Wenen), wer velbedverbranding van afval en steenkool, terugwinning van me talen, meetmethoden voor geluid en stank, biologische bestrijding van plagen en onderzoek naar al ternatieve brandstoffen zijn en kele voorbeelden die De Jong noemde. 'okyo PH (S) 135.0' *1 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 123,00 122,8 10,50 274,00 273,0 SL,, s«- 59,10 235,80 250,0i K 9„„„ 25,ö0d 26.50 ssasr1" asr ir SSUo. Nljvrrdal 18.50 17.50 Ocev.d.Gr. - ,03.00 Sr'"1 Ir SÉ: P* "'»°a i— Ëkss 395.00 395,0 S&ÏKf 88 BELEGGINGS INSTITUTEN g .c.n, SI» '«0 16.50 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 3:2? 1,70 1.80 45,50 48.50 '88 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam- rak heeft vandaag de handel hor vat in een vaste stemming. Al hoewel de koersen van de eerste uren later wel wat te hoog gegre- £64.00 en Akzu, Hoogovens en •e dubbeltjes. Philips ieder twee I 2.70 voor VNU op f81 .'?0 en f 6 winst voor Elsevier-NDU „p

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23