LEIDSCH mDAGBLAD Nieuwe autosnelweg Leiden - Bodegraven bij manifestatie Grote ambassade VS J vandaag r iNOtCM Opkomst kan doorslag geven Breuk in fractie PvdA Oegstgeest "Gebeurtenissen Iran in voordeel Carter" Kamercommissie hakt knoop door: Verdachte van grote brand vrijgesproken Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36312 Bureau Witte Singel 1 Hooldredacteur AAM Schuurmans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs zie colofon Adi -hooldredacteur R raauw Amerikaanse presidentsverkiezingen: Reagan 44 pet., Carter 43 pet., An- derson 8 pet., weet niet 5 pet. president van de Verenigde Sta- Waarnemers houden ernstig reke- twee fac- wat doen degenen die nog steeds niet hebben uitgemaakt of ze wel gaan stemmen, hoe hoog is het percentage Ame rikanen dat werkelijk ter stem bus gaat? In de jongste opiniepeiling van New York Times en CBS, die za terdag gehouden is, ligt Ronald Reagan een punt voor op presi dent Carter. Het lijstje: ning met de mogelijkheid dat de opkomst onder de 50 pet blijft. In 1976 maakte nog 54,4 pet. van het electoraat gebruik van het stem recht. Een lage opkomst is in het voordeel van Reagan, terwijl Car ter sterk gebaat is bij een deel name aan het democratisch pro ces door zoveel mogelijk Ameri kanen boven de 18 jaar. Commentatoren zijn van mening dat de beslissing over het presi dentschap dit jaar valt in 14 sta ten. In 1976 waren bijna al deze staten ("key-states") voor Carter, nu zijn ze onbeslist of neigen ze naar Reagan. Het zijn: noorden en oosten: Pensylvania 27, Illi nois 26, Ohio 25, Michigan 21, New Jersey 17, Winsconsin 11 Connecticut 9 Zuiden (thuisbasis van Carter). Texas 26, Florida 17, Missouri 12, Louisiana 10, Kentucky 9, South Carolina 8. Mississippi 7. De campagne-1980 was de langste, duurste en volgens velen ont- moedigendste in de geschiedenis van de VS. De slag om het Witte Huis begon al ruim een jaar gele den en kostte de kandidaten en hun partijen in totaal ongeveer 460 miljoen gulden. De stembureaus sluiten bijna over al om 20 uur (Californië 20 uur New York 23 uur Nederland 06 uur). Als de uitslag in bijvoor beeld Californië (met 45 stemmen in het electorale college de staat met de meeste kiesmannen) lang onzeker is, kan het tot diep in de morgen van 5 november duren voor we weten wie op 20 januari 1981 wordt beëdigd als veertigste president van de Verenigde Sta ten. D1XVILLE NOTCH(AFP) - De eersten die vanochtend hun stem hebben uitgebracht voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen waren de 24 stemgerechtigden in het bergdorpje Dixville Notch in de staat New Hampshire. Van de 24 waren 17 stemmen voor de Republikeinse kandi daat Reagan, en drie voor president Carter. De onafhankelijke kandi daat Anderson kreeg twee stemmen. Eenmaal was gekozen voor een andere onafhankelijke kandidaat en een stembiljet bleek blanco. In 1976 wareri in Dixville Notch 13 stemmen uitgebracht op de toenmalige presi dent Ford en 11 op Carter. MOSKOU (AFP) - De Sow- jet-pers schrijft vandaag dat de mogelijkheid van een ophandenzijnde vrij lating van de Amerikaanse gegijzelden in Iran de ba lans in het voordeel van president Jimmy Carter kan doen doorslaan. "Niemand neemt nog het risico het resultaat van de presidentsver kiezing te voorspellen", aldus de correspondent van de Prawda in Washington. "De kwestie is te weten in welke mate het Iraanse besluit zal kunnen bijdragen aan een herverkiezing van president Carter". Van onze verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN - Niets staat de aanleg van rijksweg 11, de verbinding tussen Bodegraven en Leiden, meer in de weg. Het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht vóór 1985 met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Vijf jaar later, omstreeks 1990, moeten de eerste au to's over de weg kunnen rijden. De kosten van de nieuwe rijksweg bedragen 110 miljoen gul den. De Sowjet-pers wachtte zich er vandaag, evenals trouwens de gehele verkiezingscampagne, voor een keus te maken tussen de kandidaten Carter en Reagan. Het beleid van president Carter wordt niet in Moskou gewaar deerd zoals blijkt uit de dagelijk se aanvallen in de pers tegen "het toenemende Amerikaanse mili tarisme in de wereld". Het blad Troud schreef vandaag opnieuw dat er nauwelijks ver schil was tussen president Carter en ronald Reagan. "Men moet tussen twee kwaden kiezen", al dus het blad dat echter een Ame rikaans weekblad citeerde dat schreef dat "Reagan een stap dichterbij de wereldcatastrofe Staat". De Tweede-Kamercommissie voor verkeer hakte gistermiddag de knoop definitief door. Alle ver anderingen die werden voorge- steld in niet minder dan 160 mo ties, werden van tafel geveegd. De uitspraak van de kamercom missie is zonder meer verrassend. Niemand had verwacht dat zij met de aanleg van rijksweg, als autosnelweg zoals vastgelegd in het Structuurschema Verkeer en Vervoer, zou instemmen. Tot ie ders verbazing echter bleef geen enkele motie overeind. Het departement praat thans met het ministerie zich ziet geplaatst is geld. "De plannen zijn wel klaar", liet woordvoerder Alblas van verkeer en waterstaat van morgen weten, "maar als er geen geld is, kunnen we niets begin- Een tweede moeilijkheid waarvoor het departement zich ziet ge plaatst zijn de bezwaren die tegen de aanleg zullen worden inge diend. Alblas: "Er zijn groepen die zich met hand en tand tegen de komst van die weg zullen ver zetten. In het ernstigste geval kan dit tot zes jaar vertraging leiden" de gemeentebesturen, die straks De Werkgroep Milieubeheer Lei- te maken krijgen met de verbin ding, over het veranderen van de bestemmingsplannen. Het grootste probleem waarvoor Duizenden in Teheran op de been TEHERAN (Reuter/AFP) - Ongeveer 20.000 mensen, onder wie veel scholieren, zijn vanmorgen samengekomen op het terrein van de Amer kaanse ambassade in Teheran. In het gebouw vond een gre e openbare ceremonie plaats die is georganiseerd door de Islamiti sche studenten die 52 Amerika nen vandaag een jaar lang in gij zeling houden. De manifestatie is georganiseerd door de autoriteiten om het ver trek naar ballingschap van aja- tollah Chomeini in 1963 te her denken, evenals het bloedbad op de universiteit van Teheran in 1978 en de gijzeling een jaar later. Zes paviljoens van het ambassade gebouw zijn streng verboden voor het publiek en worden zwaar bewaakt. Een van de Isla mitische studenten verklaarde ter plaatse dat zich op het terrein van de ambassade geen Ameri kaanse gegijzelden bevinden. Vóór het terrein van de ambassade hadden zich enkele honderddui zenden mensen verzameld. Zij schreeuwden leuzen die wel zijn gericht tegen de Verenigde Sta- Aanhoudend koud Eerst nog wat sneeuw, morgen overdag droog en ook enkele opklaringen. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst met minimumtemperaturen van 0 graden op de Wadden tot min 6 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige wind uit oost tot noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 NOVEMBER Zon op: 7.41 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 4.46 uur; onder: 16.40 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.35 en 13.54 uur; laagwater om 9.45 en 21.58 uur. ten, maar niet tegen de gegijzel den zelf. De Iraanse regering zal de gegijzel den van de studenten men, aldus premier Rajai van daag in zijn toespraak tot de de monstrerende menigte. De Iraanse premier gaf geen bijzon derheden over de wijze waarop de gegijzelden zullen worden overgedragen, (zie ook pagina's 9 en 11). DEN HAAG (ANP) - Het Haagse gerechtshof heeft vandaag de 57- jarige Rotterdammer J. T., die werd verdacht van het stichten van een brand waarbij elf mensen om het leven kwamen, vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. De procureur-generaal mr. Bos had veertien dagen geleden vijftien maanden gevangenisstraf geëist wegens brand door schuld. Eer der dit jaar had de rechtbank de man veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar. De rechtbank in Rotterdam had T. schuldig geacht aan opzettelijke brandstichting in twee boven el kaar liggende woningen in de Oleanderstraat in de Rotterdam se wijk Bloemhof op 2 januari van dit jaar. Op het moment van de brand waren in die panden zes tien mensen aanwezig, van wie er slechts vijf wisten te ontsnappen aan de vuurzee. Zeven kinderen en vier volwassenen kwamen om. T. werd aanvankelijk beschouwd als getuige. Hij beweerde iemand te hebben gezien die kort voor de brand iets naar binnen had ge gooid. Die verklaring trok hij la ter in en uiteindelijk werd de man op grond van zijn uitlatingen door de politie als verdachte be schouwd. T. zou zelf met een si- garettepeukje de brand hebben gesticht. Voor het gerechtshof veertien da gen geleden hield T. vol, dat het peukje dat hij het huis zou heb ben binnengeworpen niet de oor zaak van de brand kon zijn ge weest. Hij had de sigaret al twee keer moeten aansteken, omdat die zo slecht brandde. den heeft haar "bittere teleur stelling" uitgesproken over de beslissingen in de kamercom missie. "De politieke wil om ech te terughoudendheid te betrach ten bij de wegenaanleg heeft het telkens glansrijk verloren van allerlei partijpolitieke overwe gingen", aldus de werkgroep. Men is wèl blij met het verzoek van de kamercommissie aan de regering om de aanleg van het zuidelijk deel van de A 22 (Lei- den-HaarLem) tot na 2000 uit te stellen en om af te zien van de aanleg van de A 16 (derde auto snelweg tussen Den Haag en Rot terdam) en de A 3 (dwars door het Groene Hart van Rotterdam naar Amsterdam). De ontwikkelingen zijn ook een grote teleurstelling voor de agra riërs in Hazerswoude, die met de komst van de rijksweg grote problemen voorzien bij hun be drijfsvoering. Zij hebben zich voortdurend fel verzet tegen de weg. De Alphense wethouder J. W. Haanstra was bijzonder tevreden over de besluitvorming in de ka mercommissie: "De speerpunt bemoeienis van Alphense be stuurders is met name dankzij onze CDA-raadsleden zeer doel treffend geweest". Dat nu voor de auto en tegen het openbaar ver voer is gekozen, bestreed de wet houder "De rijksweg kan het hinderlijke industriële verkeer uit de steden houden, dat kan door treinen nooit worden over genomen". De aanleg van de A 21 tussen Haar lem en Leiden werd gisteren voorlopig naar het tweede plan verschoven. Een en ander betekent dat de ge meenten in de bollenstreek nu zelf hun verkeersproblemen moeten gaan oplossen. Met name voor Lisse is het genomen besluit niet zo plezierig. De weg, die was gepland langs Vijfhuizen en Ab- benes en aansluiting zou vinden op de rijksweg Amsterdam-Den Haag ter hoogte van Abbenes zou de aanleg van een omleidingsrou te in deze bollengemeente over bodig maken. C ADI ER EN KEER - Kinderen in het Limburgse Cadier en Keer kon den vandaag al spelen in de sneeuw. Na morgen wordt er ook in andere delen van het land sneeuw val verwacht. Volgens de compu terweerkaarten zal het voor de tijd van het jaar te koude winterse weertype voorlopig nog wel even aanhouden. Gisteren kwam in De Biltmaar ook elders in het land.de temperatuur-meter niet boven het vriespunt. Op sommige plaatsen vroor het zelfs 9 graden. In de afge lopen 130 jaar heeft het KNMI in De Bilt nog nimmer in de eerste dagen van november zulke lage tempera turen gemeten. (Van t r verslaggevers) OEGSTGEEST - Er is een breuk ontstaan in de gemeente raadsfractie van de PvdA in Oegstgeest. De beide raads leden Kohlbeck en Bosman hebben het vertrouwen in hun wethouder, Onno van Belle, opgezegd. Dat hebben zij gisteren in een brief laten weten. Zij willen niet meer met Van Belle samenwerken en dreigen de raad te verlaten, wanneer Van Belle aanblijft als wethouder. Zij ver wijten Van Belle, het niet nako men van afspraken en het voeren \an een 'eigen beleid' - onafhan kelijk van de raadsleden - binnen het college van B en W. Van Belle, die onder meer de porte feuille van financiën beheert is niet van plan op te stappen. Verkiezingen direct op tv LEIDEN - Hoewel men dat aan vankelijk niet van plan was, zal de NOS van 03.30 tot 06.30 uur via Nederland 1 toch rechtstreeks aandacht besteden aan de Ame rikaanse presidentsverkeizingen. De kijkers krijgen het door de Europese Radio Unie aangebo den Amerikaanse programma voorgeschoteld dat zonder Ne derlands commentaar zal worden gepresenteerd. Aansluitend aan deze Eurovisie- uitzending komt de al eerder aangekondigde 'ontbijtshow' van de NOS van 06.30 tot 08.30 uur met uitslagen, commentaren, analyses en interviews. De aangekondigde kabelnet-aan sluiting komt daardoor te ver vallen. 26 PAGINA'S i I "Gewoon zes jonge meiden die gezellig samen zingen". Zie hier de simpele filosofie van The Dolly Dots, ver woord door de donkere An gela. Een formule die heel wat hits heeft opgeleverd, al liet het publiek zondag bij de Pasar Gambir in Leiden die gezelligheid tamelijk gela ten over zich heen komen PAGINA 5 I Verhoging posttarieven valt slecht bij meerderheid Ka mer PAGINA 7 SPD niet eens met voorstel Brandt PAGINA J Feyenoord ziet Hvidovre als sparringpartner voor de wedstrijd tegen AZ'67 PAGINA 13 De eerste windmolen nieu we stijl draait nog dit jaar in Petten (NH) PAGINA 17 PAGINA 19 CNV doet afstand van koop kracht PAGINA 23 STANDJE IN PLAATS VAN COMPLIMENT SOESTERBERG (GPD) - Drie leerlingen van een lagere school in Soesterberg hadden er iets op gevonden om ge prezen te worden als echte Milieuschoonmakers. Tijdens een milieu-actie van hun school gingen zij niet de straat op om vuil te verzamelen, maar liepen zij rechtstreeks naar een vuilstortplaats. Daar vulden zij de zakken die ze hadden meegekregen om die zo snel mogelijk op school in te leveren en de complimen ten van de onderwijzer in ontvangst te nemen. Tijdens het vullen van de zak ken werden ze echter betrapt door surveillerende politie, die al snel de waarheid aan het licht bracht. In plaats van een schouderklopje van de onderwijzer, kregen ze nu een standje. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noleren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Letdsch Dagblad Antwoordnummer 2U. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1