Gevechten in Beiroet Westen wil in Madrid niet zwijgen over Helsinki "Wetboek moet gewijzigd De lugubere, vermakelijke dictionnaire van Hillairet anmm Leger en falangisten Ajatollah kritiseert wegblijven van leden parlement Geweld op Jamaica na verkiezings winst van Seaga T>T> ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Het Westen wil zich op de komende Europese /eiligheidsconferentie in Madrid niet monddood laten maken voor wat betreft schendingen van de slotakte van Helsinki door de Sowjet-Unie. Het is wel bereid te praten over nieuwe voorstellen die ten goede komen aan de ont spanning en veiligheid in Euro pa. Dit is gisteren vernomen van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De westelijke landen stellen zich volgens het ministerie op het standpunt dat op de conferentie in Madrid, die 11 november be gint, de slotakte van Helsinki overeind gehouden moet worden als basis van de ontspanning in Europa. Zij verzetten zich daar om tegen pogingen van de Sow jet-Unie en haar bondgenoten om een discussie over de naleving van die slotakte te beperken en snel over te gaan op een bespre king van nieuwe voorstellen. Dit is de voornaamste reden waar op de voorbereidende agendabe sprekingen voor de conferentie thans stagneren. In die bespre kingen heeft het oostblok geop perd om de discussie over de na leving van de Helsinki-akkoor- den af te sluiten voor het kerstre ces om dan reeds over te gaan op onderhandelingen over nieuwe voorstellen en het slotdocument. Het Westen is daartegen fel ge kant. omdat het op die wijze niet beknot wenst te worden in zijn mogelijkheden om schendingen van de slotakte van Helsinki door met name de Sowjet-Unie en de DDR aan de orde te stellen. Het wil onder meer wel degelijk Mos kou aan de tand voelen over Af ghanistan en zijn mensenrech- tenbeleid Ook wil het Oost- Duitsland aanspreken over de verhoging van de inreisgelden voor bezoekers vanuit de Bonds republiek. De westelijke landen vinden na melijk dat een toetsing van de naleving van Helsinki tot de voornaamste taak behoort van vervolgconferenties als die in Belgrado in 1978 en die in Madrid nu. Al is het geenszins de bedoe ling aldus buitenlandse zaken in Den Haag, het Oostblok voortdu rend in het beklaagdenbankje vast te pinnen. Discussie Uit dit alles komt naar voren dat voor de westelijke landen de slo takte van Helsinki, waarmee zij tevreden zijn. niet ter discussie staat. Voor het Oostblok staat de akte dat kennelijk wel, gezien de nadruk die het legt op onderhan delingen over nieuwe voorstel len. Nu wil het Westen daar best aan mee doen, maar alleen als er gesproken gaat worden over voorstellen die belangrijk kun nen zijn voor de ontspanning, en vooral voor het veiligheidsaspect daarvan. Met name Nederland zou, naar in Den Haag verluidt wel voelen voor initiatieven in deze richting. Nederland kan zich, aldus welin gelichte kringen in Den Haag, bijvoorbeeld goed verenigen met Franse voorstellen tot een ont wapeningsconferentie. Deze voorstellen zijn reeds op de Noordatlantische raad in de Turkse hoofdstad Ankara in juni van dit jaar door de ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-landen besproken. Er werd toen besloten dat de Franse voor stellen op de vervolgconferentie van Madrid eventueel zouden worden aangekaart. Alhoewel er niet werd gesproken over ontwa peningsconferentie, maar over „een mandaat voor verdere on derhandelingen". De inhoud van dit mandaat zouden vertrou- wenswekkende maatregelen moeten zijn, die van militair be lang zijn gecontroleerd kunnen worden en voor heel Europa gel den. Ook bij de Sowjet-Unie en haar bondgenoten leven gedachten over een ontwapeningsconferen tie. Deze zomer zei het Russische staatshoofd Leonid Brezjnjev in een rede ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de onderte kening van de akkoorden van Helsinki, dat zijn land in Madrid zal aandringen op het houden van een Europese conferentie over ontspanning en ontwapening. Ook bij andere gelegenheden is hiervoor door Moskou gepleit. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - In Beiroet zijn gisteren hevige ge vechten uitgebroken tussen eenheden van het Libanese leger en de milities van de christen- rechtse falangisten. Gisteravond waren de ge vechten geluwd, maar over de afloop kan nog niets worden gezegd. Eerder deze week was de zuid oostelijke Beiroetse voorstad Ain Roumeineh toneel van hevige strijd tussen de falangisten ener zijds en een andere rivaliserende christen-rechtse groepering, die van oud-president Chamoun, an derzijds. De „chamounisten" moesten daarbij het onderspit delven tegen de veel grotere mili ties der falangisten. Zowel de falangisten als de cha mounisten zijn door Israël van zware wapens (tanks en artillerie) voorzien, dit om deze tegen de Palestijnen en de Syriërs (van de Arabische vredesmacht in Liba non) te gebruiken, maar de laat ste tijd gebruiken de christen milities het via Israël geleverde wapentuig hoofdzakelijk tegen elkaar. De voorstad Ain Roumei neh staat in naam onder controle van het Libanese leger, maar de laatste dagen stak het leger geen hand uit om de falangisti- sche-charounistische gevechten te stoppen. Op deze houding is erg veel kritiek gekomen, met name van moslim- en linkse poli tici en van de linkse pers. Sterke arm Het Libanese leger - naast de Syri sche vredesmacht - de enige sterke arm van de centrale over heid en als zodanig de enige wet tige militaire macht in het land (afgezien van de VN-vredes- macht), is in getalssterkte de mindere van de vele partij- en privé-milities die Libanon telt. TEHERAN (Reutcr/AFP) - Ajatol lah Hossein Ali Montazeri, een van Irans hoogste geestelijke lei ders, heeft gisteren de parle mentsleden die donderdag de zit ting van het parlement boycot ten, scherp bekritiseerd. Dit heeft de Iraanse televisie bekendge maakt. Ajatollah Montazeri stuurde de madjlis (het parlement) een tele gram waarin hij het gedrag van de ongeveer 20 parlementsleden on aanvaardbaar noemde. Door hun afwezigheid werd het quorum niet gehaald en kon de madjlis niet zoals verwacht een beslis sing nemen over de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden. De zitting werd verdaagd naar mor gen. In het telegram noemde Montazeri de gegijzelden niet, maar hij laakte de parlementa riërs omdat ze niet genoeg aan lacht schonken aan de proble men die van groot belang zijn voor "het islamitische en revolu tionaire volk van Iran". Waarnemers leidden uit dit tele gram af dat het in kringen van Irans hoge geestelijkheid nood zakelijk wordt gevonden de voorwaarden voor vrijlating van de gegijzelden snel bekend te maken. Het aanvankelijk niet ingrijpen van het leger werd als een „capi tulatie" van het centrale gezag te genover de falangisten gezien. In moslim-linkse kringen werd het vermoeden uitgesproken dat het leger niet direct ingreep omdat vele legerofficieren nog steeds in het geheim zouden sympatiseren met de falangisten. Het is juist om deze reden dat mos lim-links in Libanon altijd wan trouwend gestaan heeft tegen over het leger met zijn overwe gend christen-officierskorps. Maar president Sarkis en leger commandant Victor Khoury (beiden christenen) hebben de afgelopen vier jaar juist getracht het leger confessioneel „uit te balanceren". De gebeurtenissen van de afgelopen dagen hebben de moslims evenwel in hun wan trouwen tegen het leger ver sterkt. De moslims hebben tot nu toe geweigerd het Libanese leger in „hun" wijken en gebieden toe te laten. Zij geven vooralsnog de voorkeur aan de Syrisch-Arabi- sche vredesmacht. Het niet ingrijpen van het leger in Ain Roumeineh bij de gevechten tussen de falangisten en cha mounisten, was een blamage voor de nieuwe Libanese rege ring van premier Shafiq al Waaz- an, die afgelopen zondag werd ingezworen. De nieuwe regering werd al geplaagd door het weglo pen van twee ministers en het dreigende vertrek - onder druk van twee belangrijke moslimmi lities - van zeven andere be windslieden. Een verdere uithol ling van het staatsgezag en toe nemende kritiek op het leger, deed het kabinet uiteindelijk be sluiten om te handelen: gisteren probeerde het leger de orde in Ain Roumeineh te herstellen, en dit liep meteen uit op hevige ge vechten met de falangisten, die daags ervoor alle lokale partijbu reaus van de chamounisten on der de voet hadden gelopen. Het ingrijpen van het leger-, zij het wat laat, is erg belangrijk: militair moet nog worden afgewacht of het leger in staat zal zijn de dol drieste falangisten in toom te houden, terwijl de politieke be tekenis hierin ligt dat de centrale overheid een halt wenst toe te roepen aan de falangisten, die zich steeds meer als een „staat in een staat" gaan gedragen. lannen van Botha zijn wassen neus DEN HAAG (ANP) - De wijzi- gingen die premier Botha van Zuid-Afrika aankondigt, worden met veel trompetge schal begroet, maar werkelijk iets veranderen aan het apartheidssysteem, doen ze niet. De onenigheid binnen de partij van de premier tus sen de "verlichten en ver krampten" is in feite slechts een geschil over de tactiek. De strategie is en blijft: blan ke overheersing. Dit heeft Vusumzi Make (links op de foto), voorzitter van het PAC (Pan Africanist Congres) gis teren op een persconferentie in Den Haag gezegd. Make brengt een tweedaags be zoek aan Nederland als on derdeel van een reis door Eu ropa om steun te krijgen voor zijn organisatie. Later voerde Make besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken. Daar vroeg hij diplo matieke en (financiële) steun voor een aantal humanitaire projecten van het PAC, als het Azania-instituut dat in Soe dan moet komen en waar academisch- en beroepson derwijs zal worden gegeven. Make toonde zich verheugd over de uitspraak van het Ne derlandse parlement over een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Hoewel hij begrip had voor de problemen van de Neder landse regering hiermee, meent hij dat regeringen zich niet altijd moeten verschuilen achter "gezamenlijke actie" en ook in hun eentje een boy cot moeten uitvoeren. Het PAC is voorstander van een isolatie van Zuid-Afrika op elk gebied. Het PAC, dat in Zuid-Afrika verboden is, splitste zich in 1960 af van het ANC (Afri kaans Nationaal Congres). De PAC-leden menen dat het ANC te zeer gericht is op het wijzigen van individuele wet ten en te weinig het systeem als geheel aanpakt. Het sys teem in Zuid-Afrika is kolo niaal van aard, aldus Make. KINGSTON (Reuter) - Brandstich tingen en gewapende aanvallen op politiebureaus kenmerkten gisteren de Jamaicaanse hoofd stad Kingston, na de verkie zingsoverwinning van Edward Seaga op premier Michael Man- ley. Volgens de eerste berichten zijn vijf politiebureaus aangevallen, on der meer door sluipschutters. Militairen werden ingeschakeld om de politie bij te staan. De brandweer rukte veelal niet uit naar gestichte branden, omdat geweervuur het blussen te ris kant maakte. De verkiezingen op Jamaica zijn voorafgegaan door geweld op ongekende schaal. Dit jaar zijn al 700 mensen door politiek geweld om het leven gekomen, waarvan alleen de afgelopen maand al 130. Sinds de sluiting van de stembus sen zijn vier politiemannen doodgeschoten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren laten weten ingenomen te zijn met de uitslag. Seaga heeft tij dens zijn campagne niet onder stoelen of banken gestoken dat hij Jamaica dichter tot de Ver enigde Staten wil brengen. Hij heeft grotere vrijheid aangekon digd voor particuliere onderne mers en grotere betrokkenheid van multinationale ondernemin gen bij de Jamaicaanse econo mie. De hechte banden met linkse en communistische lan den in de derde wereld worden losser gemaakt, ze heeft Seaga la ten weten. Donderdag al kondigde hij aan de Cubaanse ambassadeur te willen uitwijzen. Carter neemt afstand van nieuwe sjah WASHINGTON (AP) - De rege ring-Carter heeft gisteren aan Iran de verzekering gegeven dat de Amerikanen de revolutie er kennen die aan het bewind van de overleden sjah mohammed Reza Pahlavi een einde maakte. Ook maakte men aan Iran duide lijk dat de Verenigde Staten niet van plan zijn de aanspraak op de Perzische pauwentroon van Pahlavi jr. te steunen. "Onze positie is erg duidelijk", al dus de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken John Trattner. "Wij hebben de resultaten van het referendum De zoon van de overleden sjah van Iran, Reza Pahlavi, die zich zelf gisteren uitriep tot de nieuwe sjah. van april aanvaard en de Iraanse regering geaccepteerd als de wet telijke en constitutionele rege ring in Iran". Joegoslavische intellectuelen: BELGRADO (UPD-Een groep van 100 Joegoslavische intellectue len, onder wie bekende dissiden ten, heeft een petitie tot de rege ring gericht tot het schrappen van bepalingen in het wetboek van strafrecht die volgens hen de vrijheid van woord en geweten beknotten. De petitie, die geen datum bevatte, werd gisteren verspreid onder buitenlandse journalisten in Bel grado. Volgens de Joegoslavi sche grondwet heeft elke groep burgers het récht wijzigingen van de wetten te vragen als zij van mening is dat deze wetten niet in overeenstemming met de consti tutie zijn. In het verzoekschrift van de intel lectuelen wordt o.m. gevraagd de verwijzing naar „het kwaadaar dige of onjuist schetsen van de sociaal-politieke gebeurtenissen in het land" te schrappen. De overtreding van het verspreiden van „vijandige propaganda" moet worden vervangen door de overtreding van het „pleiten voor een gewelddadige wijziging van de constitutionele orde". Volgens de huidige bepalingen kan ie mand een gevangenisstraf tot tien jaar krijgen. De groep zegt dat de huidige rege ling de vrijheid van wetenschap pelijke en artistieke creativiteit n gevaar brengt, evenals de vrij heid van geweten, van gedachte, van het openbare woord, van pers en het beginsel van de gelijkheid van de burgers ongeacht hun po litieke overtuiging en het recht van een Joegoslavisch burger om politiek actief te zijn. Het was de tweede petitie van deze aard aan de regering sedert de dood van president Tito een half jaar geleden. Het eerste verzoek schrift vroeg om amnestie voor politieke gevangenen die veroor deeld werden wegens „verbale" misdaden. Tot de ondertekenaars van de nieuwe petitie behoren de dissi denteadvocaat Srdja Popovic, de schrijver Dragoljub Ignjatovic, de schrijver Dobrica Cosic en prof. Ljubomir Tadic. Popovic werd eens tot een jaar gevange nisstraf (in 1976 gewijzigd in een voorwaardelijke straf) veroor deeld wegens het „kwaadaardig verspreiden van onjuiste infor matie en het veroorzaken van openbare wanorde". Die be schuldigingen vloeiden voort uit verklaringen voor de rechtbank tijdens het verdedigen van Igna- tovic. Deze werd veroordeeld wegens het verspreiden van „onjuiste informatie" in een toe spraak tijdens een symposium waarin hij kritiek leverde op het sche, sociale en cultu- beleid van de regering. de hoogle Tad ic was een die verbonde schrift „Praxis" waai schijning halverweg zeventig opgeschort wege de opvattingen d werden gepubliceerd. het tijd- in de ver- de jaren Van c correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Iedereen die maar wil. kan zien in Parijs opwerpen als gids. Je leert een of ander prevelement uit het hoofd, bijvoor beeld wat de 'Guide Bleu' over het Louvre zegt. Je biedt je per advertentie in 'Le Figaro' aan en de rest gaat vanzelf. Het was in het begin van de jaren '50, dat de gepensioneerde kolonel Augus- te Coussillan op deze manier in handen van een beunhaas viel, en hij besloot meteen tot actie over te gaan. Auguste Coussillan was lange jaren directeur geweest van de (Franse) telefoonverbindingen in de Levant. In 1942 was hij met pensioen gestuurd. Hoewel geboren in het mijngebied rond Montlucon. waar zijn vader directeur van een postkantoor was, voelde Coussillan zich open top Parijzenaar. En wat zovelen in de oorlog deden, deed hij ook: hij stortte zich in de historie Boek De gepensioneerde kolonel ontmoette als toehoorder bij een van die honderden Parijse rondleidingen minder een beunhaas dan wel een beunkonijn. En na afloop van de rondgang vertelde de stramme militair de ongelukkige dame: ..Madame, niet alleen hebt u wel een erg grote mond, maar wat u vertelt slaat bovendien nergens op". Coussillon begon na deze ferme taal zelf rondleidin gen voor te bereiden, hij plaatste een advertentie in 'Le Figaro' en het lot sloeg toe. Coussillan had een groot succes. Al vertellende leerde hij er een heleboel bij. voornamelijk wat hij kon weglaten. En ten slotte gaf hij zijn verhalen in boekvorm uit. De boekjes waren zo'n succes, aat zijn uitgever hem vroeg een groter werk te ondernemen. Hieraan werkte Coussillan vier jaar Het werd de tweedelige 'Dictionnaire histonque des rues de Pa ris'. De eerste druk van deze delen van ieder meer dan 700 pagi na's verscheen in 1963. De druk waar ik zelf mijn wijsheid uit put is de zevende. Ze verscheen in 1979 en is zelfs voorzien van een supplement, verzorgd onder anderen door monsieur Appenzeler, ook geen kind als het om de geschiedenis van Parijs gaat. Tegen over de titelpagina van dit supplement prijkt een foto van het 'Centre Beaubourg' Een werk als de 'Dictionnaire Historique' steekt men niet meer in de boterham mentas, zoals de 'Guide Bleu' of de 'Guide Michelin' Het is een pil die, plat op de eerst schoongeveegde tafel gelegd, dient te worden bestudeerd als het houtvuur knapt en de cognac is ingeschonken. Wat monsieur Coussillan niet weet. is het weten niet waard. Hij noemtzich overigens als auteur Jacques Hillairet. Zo zal hij ook de geschiedenis ingaan. Over een titanenwerk als dit stapt men de eerste honderd jaar niet zonder o Moord en doodslag Ook Jaques Hillairet ontkent niet aat ae historie van Parijs, zoals zc verborgen gaan achter de gevels van al die duizenden oude hui zen, er een is van moord en doodslag. Een uurtje studie in de 'dictionnaire' maakt al datje naar watjes verlangd om in je oren te stoppen als je door de straten van Parijs loopt, om al die verklon ken kreten van doodsnood maar niet te hoeven horen Ik heb de dictionnaire nog niet uit (niemand krijgt hem ooit werke lijk 'uit'), maar een van de vreselijkste verhalen die ik erin tegen kwam is dat van de arme prinses de Lamballe, die voor de deur van de - inmiddels al lang afgebroken - 'de la Force' als ver trouwde vriendin van Marie-Antoinette door het revolutionair voetvolk in stukken werd gereten. Daar waar de Rue de Rivoli en de Rue Saint-Antoine in elkaar overgaan werd haar lichaam vanaf de plaats waar de benen sa menkomen tot aan de navel geopend en vervolgens werd haar het hoofd afgeslagen. Met dit hoofd op een stok trok de menigte naar Marie-Antoinette en de koning om het hen te tonen. Het belandde uiteindelijk op de lunchtafel van een andere aristocratische ge vangene, die zijn koelbloedigheid wist te bewaren. In de Rue d'Ankara is nog het 'Hotel de Lamballe' te vinden. De prinses was 34 toen ze het 1792 het leven liet. Haar huis werd geconfisqueerd. In de kelders troffen de sansculotten 4000 fles sen uitstekende wijn aan. Gekkemhuis Een andere curieuze villa die Jacques Hillairet beschrijft, is te vinden op nummer 22bis in de Rue Norvins. Hier was van 1805 tot 1820 het gekkenhuis van de beroemde docteur Blanche geves tigd. Tot de gasten behoorde de dichter Gerard de Nerval, die in de tuinen van het Palais-Royal met een kreeft aan een touwtje was aangetroffen: en monsieur Jacques Arago, die een boek van 62 bladzijden schreef zonder er ook maar een enkele keer de letter 'a' in te gebruiken. Om nog niet te spreken van de hofdame van Marie-Antoinette die gek was geworden omdat de revolutionai- renleider Robespierre niet met haar had willen trouwen Tot de dolste personages die ik in de dictionnaire aantrof, behoort 'la reine Margot', dochter van Catharine de Medici, die al vrijde vanaf haar elfde en in haar drift niemand uit de weg ging Ze trouwde weliswaar - een week voor i« Bartholomeusnai hl de latere koning Hendrik IV. maar die wist niet hoe gauw hU zich weer van deze sex-bom kon verlossen. 'La reine Margot' woonde enige tijd in het statige 'Hotel de Sens' aan de rechter Seine-oever tegenover het lie Saint-Louis. Ze was toen 52. dik en kaal, maar maakte zich pruiken uit de haren van haar minnaars en liet bij de voordeur de kop afslaan van de man die van haar was weggelopen. Monsieur Hillairet is nu 92 en als ik hem bezoek maakt hij de indruk het vlieten van de tijd niet helemaal meer bij te houden. Hij woont in een moderne fiat en al zijn (zeer lezenswaardige) werken staan keurig in leer gebonden bij de hand in een geboend buffetje met glazen schuifdeurtjes. „Ik ken alles uit mijn hoofd", zegt Hillai ret, die er op pocht dat hij geen archief meer nodig heeft voor zgn laatste boek. een studie over de Mont Saint Genevieve (een van de oudste delen van Parijs achter het Panthéon). Jacques Hillairet alias Auguste Cous- illan weet tienduizend din gen over Parijs die wij niet weten. En hij vertelt zo dat zijn dictionnaire echt een cadeau voor Sinterklaas is (Editions de Minuit, Paris). Voorarmere sinterklazen is er een bloemlezing uit de beide delen, nrrar onafivj kelijk pgezet - tenslotte spi monsieur Hillairet alles wat hij weet moeiteloos op die tot titel heeft 'Co du i past wel in de boterlu Dit i nentas (Edit

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9