YYD wil abortus- ontwerp wijzigen föviai Paddestoelen als nieuwe drug cmasa Nationale stickeractie tegen voedselproduktie GOUD ZILVER Eis van zeven jaar cel tegen topman Turkse heroine-organisatie mifKeinpm Begeer mtiïsSs. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 DEN HAAG (GPD) - Monatoetjes, Bonakuipjes, lachebekjes, plas tic colaflessen, Iglo-kant-en- klaar-maaltijden, wittebrood, chips, halvarine en een hele rits andere produkten zijn vandaag in vele winkels in het land van een kleine sticker voorzien. Want het is de nationale plakdag van de ac tie „Mond open, ogen dicht", die de Vereniging Milieudefensie dit voorjaar startte. De maatstaven die de milieuacti visten bij het plakken aanleggen, zijn de energieverspillende pro- duktie van de voedingsmiddelen en de milieu-onvriendelijke ver pakkingen. Milieudefensie hoopt met de actie het koopgedrag van de consumenten te kunnen ver anderen. Achterliggend doel is een verbete ring van de Warenwet. De me ning heerst dat deze wet onde mocratisch functioneert. De con sumenten hebben bijna niets te vertellen over de kwaliteitsnor men van het voedsel dat ze eten. Meer inspraak is de eis.s Op zich staat minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne positief tegenover de actie. Hij was in eerste instantie dan ook graag bereid om begin okto ber het door Milieudefensie uit- De stickeractie deed de bewinds man echter van gedachten ver anderen. Hij wenste afstand te nemen van onwettige elementen in de actie. Milieudefensie is daar zelf ook al van overtuigd. De ver eniging heeft de actievoerders gewaarschuwd dat ze bekeurin gen kunnen oplopen. Milieudefensie benadrukt geen ru zie te willen maken met allerlei winkeliers. Deze middenstan ders worden gezien als „ook maar een pionnetje in het Grote Spel" Wel moeten er in de winkels dis cussies ontstaan over de her komst en de kwaliteit van het voedsel. De huidige voedselproduktie is verre van milieuvriendelijk. Ten koste van een hoog energiever bruik ondergaan goede, gezonde levensmiddelen veel bewerkin gen. De kwaliteit van de produk ten wordt er echter niet door ver beterd. Integendeel. Melk en yoghurt zijn bijvoorbeeld van die produkten wordt geknoeid. Kleur- smaakstoffen erbij. En c ringsmiddelen. En bovendien veel lucht. Het frisse luchtige dessert dat het resultaat is, kan men nauwelijks nog een zuivel- proaukt r Op aanraden van indringende reclamecampagnes doen de mensen graag het Monatoetje na. Ze kopen het fabricaat meestal voor een veel te hoge prijs. Zinlo ze etenswaar, vindt milieudefen sie. En dan nog die milieuver vuilende weggooiverpak- king. Verspilling alom. Als iedere we reldburger zich zou voeden als de gemiddelde Amerikaan, zouden binnen elf jaar alle nu bekende aardolievoorraden zijn uitgeput. Tot deze veelzeggende conclusie kwam het Amerikaanse echtpaar Pimentel dat het energieverbruik bij de voedselproduktie in hun land onderzocht. In Nederland zal de situatie principieel niet an ders zijn. Milieudefensie, gesteund door al lerlei andere organisaties, vindt dat de praktijken van de voed selindustrie aan de kaak moeten worden gesteld. Daarbij is het noodzakeljk steeds de gevolgen van onzinnige en absurde voed selproduktie voor energie- en grondstoffenverbruik en voor de Derde Wereld aan te geven. Voorlichting en discussie zijn der halve de sleutelwoorden sinds de actie in mei van dit jaar van start ging. De afgelopen maand be reikte de campagne een climax met manifestaties, voorlichtings avonden en voedselprojecten. De plakactie bekrachtigt de cam pagne. Daarbij is nog niet bereikt waar het om gaat: vergroting van de invloed van de consument over wat en hoe er wordt gepro duceerd. Milieudefensie vindt dat een ver nieuwde Warenwet de milieuas pecten en inspraak moet regelen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat die wens in vervulling gaat. Weliswaar buigt de Tweede Ka mer zich binnen niet al te lange tijd over een wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet, maar in het wetsontwerp komen de verlangens van de milieuorgani saties vooralsnog niet aan bod. DEN HAAG (ANP) - Ook de WD-fraktie in de Tweede Kamer heeft - evenals de frakties van PvdA en D'66 dat in een eerder stadium hebben gedaan - wijzigingsvoorstel len ingediend op het abortus-wetsontwerp van de minis ters Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie). Van de zijde van de WD is meege deeld, dat de wijzigingsvoorstel len zijn bedoeld als verbetering Verdwenen deurwaarder verduisterde enkele tonnen NIJMEGEN (ANP) - Het ministe rie van justitie heeft onlangs een 42-jarige deurwaarder uit Nijme gen geschorst, omdat hij tussen de drie en vijf ton zou hebben verduisterd. De deurwaarder verblijft momenteel in het bui tenland. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar diens praktijken. De president van de rechtbank in Arnhem heeft inmiddels het in casso-bureau van de deurwaar der op verzoek van het openbaar ministerie failliet verklaard. Vol gens de Arnhemse officier van justitie mr. F. Boerwinkel is het faillissement van een deurwaar der hoogst ongebruikelijk. Deurwaarders staan formeel onder toezicht van de president van een rechtbank. Maatregelen tegen deurwaarders kunnen echter al leen worden genomen door het ministerie van justitie. Het openbaar ministerie is in deze zaak betrokken, omdat er straf bare feiten zijn gepleegd. Een deel van het verduisterde geld behoort de gemeenschap toe. De deurwaarder wordt thans ge zocht door Interpol. (ADVERTENTIE) Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, datt kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koop van kilo baartjes goud en zilver, zodat u b.v. édelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. Leidseweg 219, Voorschoten, tel. 01717-2975. en verduidelijking van het rege- rings-ontwerp, dat volgende week in de Tweede Kamer wordt behandeld. De liberale wijzigingsvoorstellen dragen merendeels een technisch karakter. Een WD-woordvoer- der heeft desgevraagd meege deeld, dat de voorstellen niet moeten worden opgevat als ulti mata en het geheel van de daarin behandelde materie 'bespreek baar' is. Voorgesteld wordt in een abortus regeling vast te leggen, dat de vrouw, die een abortus wil, naar elke geneeskundige kan. Ook willen de liberalen een verkor ting van de bedenktermijnen voor de betrokken vrouw. Een volgend WD-voorstel betreft de invoering van één vergunningen stelsel voor alle klinieken, waarin zwangerschappen worden afge broken. Niet is in te zien, aldus de toelichting op dit wijzigingsvoor stel, waarom aan klinieken, waarin zwangerschappen van langer dan 13 weken worden af gebroken andere kwaliteitseisen moeten worden gesteld dan aan klinieken waarin zwangerschap pen van korter dan 13 weken worden afgebroken. Ook stelt de WD zich op het standpunt, dat de strafbedreiging in het ontwerp beperkt moet blij ven tot een geldboete. Ook PvdA en D'66 hebben op deze punten wijzigingsvoorstellen ingediend. Het meest vergaande voorstel van WD-zijde betreft het zelfbe schikkingsrecht van de vrouw een voor de fraktie 'wezenlijk punt'. Het wijzigingsvoorstel beoogt ook in de wetstekst tot uitdrukking te brengen dat alléén de vrouw zal kunnen uitmaken of de in het overleg met de genees kundige naar voren gekomen al ternatieven een oplossing bieden voor de noodsituatie verkeert. ORANJESTAD - De bevolking van Oranjestad, hoofdstad van het als koningsgezind be kend staande Aruba, was gis teren massaal op de been om koningin Beatrix en prins Claus hartelijk te ontvangen voor een ééndaags bezoek aan het eiland. Zoals op alle eilanden die het paar aandoet, hadden ook alle Arubanen op de dag van het bezoek vrij. Het overgrote deel van de bevolking had zich verzameld op het plein voor het postkantoor in het centrum van de stad, waar een optreden van zang- en dansgroepen verzorgd werd. In zijn welkomstwoord zei de Arubaanse gezaghebber Fi- garoa (op de foto links naast de koningin) dat de Arubaan se bevolking weliswaar geko zen heeft voor onafhankelijk heid, maar dat daarbij de traditionele banden met het Huis van Oranje niet verbro ken hoeven te worden. De koningsgezindheid van het eiland blijkt o.a. uit het feit dat Aruba als enige van de antilliaanse eilanden een ei gen 'Oranje vereniging' heeft. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie, mr. B. Vermeulen, heeft gisteren een gevangenisstraf van zeven jaar geeist tegen de 24-jarige Turk O.S., die ervan wordt verdacht de topman te zijn van een voorna melijk in Amsterdam opererende Turkse heroïneorganisatie. Vol gens de officier heeft S. zich schuldig gemaakt aan het in bezit hebben van bijna negen kfia he roine, aan verkoop var» heroïne en aan uitlokking van transport van heroïne door anderen. De of ficier var. justitie eiste tegen S. bovendien een geldboete van 30.000 gulden. Tegen de 57-jarige A.U. eiste de of ficier een gevangenisstraf van zes jaar. Hij achtte bewezen, dat deze minstens 1,5 kilo heroïne op een adres had afgeleverd in opdracht van S. Volgens de officier moet ook U. gezien worden als één van de topmensen uit de heroine-or ganisatie. Gevangenisstraffen van drie jaar werden geëist tegen de 23-jarige M.U. en tegen de 21-jarige A.S., de broer van O.S. U. heeft zich volgens de officier schuldig ge maakt aan vervoer van heroïne, A.S. aan het verstoppen daarvan. Tegen de vrouw van A.S., de 21- jarige K„ eiste de officier een voorwaardelijke celstraf van zes maanden wegens medeplichtig heid aan dat verstoppen. Tegen O.S. 24-jarige vrouw A.K. tien maanden waarvan acht voor waardelijk wegens het feit dat ze op de hoogte was van de activitei ten van haar man maar daar niets aan deed. Tegen de 19-jarige O.S., ook een broer van O.S., eiste de officier van justitie twaalf maan den celstraf waarvan vier voor waardelijk wegens het bewaren van 69 gram heroïne. De narcotica-brigade van de Am sterdamse politie kwam de Turk se heroïne-lijn in maart van dit jaar op het spoor toen in een Westduitse auto zes kilo heroïne werd ontdekt. Die vondst leidde tot de aanhouding van zeven DEN HAAG (GPD>- Driekwart van alle woningen vertoont technische gebreken. Herstel van de woningvoorraad kost ruim 20 miljard gulden. Voor een aanpassing van oude hui zen aan de huidige woon- technische eisen is een veel voud van dit bedrag nodig. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport „De kwaliteit van de woning bouw, de behoefte aan herstel en verbetering". Uit de gisteren door het minis terie van volkshuisvesting bekend gemaakte resulaten blijkt, dat 26 procent van alle woningen nodig toe is aan groot herstel. De kosten van Gebreken bij driekwart van de vbouw- alle woningen het herstel lopen uiteen van 10 tot 50 procent van de nieuwbouwwaarde. Onge veer 43 procent van de be staande huizen komt in aan merking voor klein herstel (kosten minder dan 10 pro cent waarde) en 4 procent van de woningen is rijp voor de sloop. De slechte woningen bevinden zich niet alleen in de grote steden maar ook in de kleine gemeenten. Vooral de wonin gen van vóór 1930 vergen kostbare ingrepen. Verder blijkt dat zowel bij de eigen woningen als bij huurwonin gen de lagere inkomensgroe pen in gelijke mate in kwalita tief slechtere woningen wo nen. Ten slotte is gebleken dat de eigendomsverhouding (huur of koop) niet zo'n be langrijke rol speelt bij de kwaliteit van de huizen. Kapitein van kniktanker vrijgesproken DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige kapitein L. L. van de „kniktan ker" "Energy Concentration" is gisteren in hQger beroep door het gerechtshof van Den Haag vrij gesproken. De stuurman P. W. werd schuldig bevonden aan het veroorzaken van het ongeval. Hij werd veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. Op 20 oktober werd tegen beide zeelui een boete van 20.000 gulden geeist. Het gerechtshof achtte de schuld van de kapitein niet bewezen, in tegenstelling tot procureur gene raal mr. Bos tijdens de behande ling van de zaak in hoger beroep. Mr. Bos verweet <je kapitein van de tanker toen dat hij had nagela ten een aan de stuurman gegeven opdracht op uitvoering te con troleren. De stuurman had voor het vertrek uit Le Havre naar Rot terdam de resterende lading olie zo moeten overpompen dat de balans van het schip gewaar borgd zou zijn. Turken in Amsterdam, die van de invoer werden verdacht. In Ber lijn werden in verband met de smokkel vijf Turken gearres teerd. Half mei werden opnieuw een aan tal mensen aangehouden, onder wie Nederlanders, Turken, een Ier en een Hongaar. Toen in juli voldoende bewijsmateriaal tegen ).S. was verzameld, sloeg de po litie toe in de top van het heroïne- syndicaat. O.S. en zijn broers werden gearresteerd, alsmede de andere verdachten, die gisteren voor de rechtbank in Amsterdam terecht stonden. De chef van de Amsterdamse nar cotica-brigade, hoofdinspecteur K. Sietsma, verklaarde direct na de aanhouding van O.S., dat de arrestaties een gevoelige slag hadden toegebracht aan de grootste heroine-bende met aan voer uit het Midden-Oosten, die de politie tot dusver heeft opge rold. De Amsterdamse politie nam na de arrestaties verklarin gen op, waarin vrijwel alle ver dachten hun aandeel in de heroi ne-organisatie bekenden. Van die bekentenissen bleef giste ren tijdens de rechtzitting maar bitter weinig heel. Hoewel alle verdachten hun verklaring bij de politie hadden ondertekend, werden de bekentenissen door vrijwel alle verdachten weer in getrokken. O.S. verklaarde, dat hij een stuk had getekend, waar van hij de inhoud niet had kun nen lezen. "Daarvoor had ik te veel tranen in mijn ogen", zei hij. Andere verdachten beweerden getekend te hebben omdat de politie hen zou hebben bedreigd en geïntimideerd, omdat tolken niet deugden of omdat ze hoop ten met ondertekening snel weer op vrije voeten te komen. De advocaten van de verdachten vonden het wettige bewijs, waar op de officier van justitie de schuld van hun clienten baseer de, veel te mager. Mr. Moscovicz, advocaat van M.U., meende dat een bewezen verhaal rond een cassette-recorderdoos met he roïne tijdens de rechtzaak afwe zig is gebleven. "Het enige bewijs is de vondst van wat heroine-spo- ren in de verbrande resten van de verpakking. Waar blijft het be wijs voor 1,5 kilo heroïne dan?" Mr. Heukels, advocaat van A.S., meende dat het vertrouwen van zijn cliënt is misbruikt door O.S "A. was niet de man die de heroï ne bewaarde, maar de man die het zo snel mogelijk kwijt wilde omdat hij er niets mee te maken wilde hebben". Alle advocaten pleitten voor vrij spraak of ontslag van rechtsver volging voor hun clienten. Zo ook de advocaat van O.S., mr. Van Asperen, die meende dat de poli tie (en daarmee justitie) op on rechtmatige manier aan het eer ste bewijs tegen de heroïne-ben- de was gekomen. "De zaak is in maart aan het rollen gekomen door ontdekking van heroine in een auto. De politie wist waar ze zoeken moest omdat de telefoon van O.S. illegaal werd afgeluis terd. Maar de politie heeft geen machtiging gehad om die tele foon af te luisteren. Anders had dat wel in de stukken gestaan" aldus Van Asperen. De rechtbank doet 14 november uitspraak. ROTTERDAM (GPD)-Twee jonge Rotterdammers zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen op genomen in het Dijkzigtzieken- huis nadat zij hadden gegeten van een paddestoel die de hallu cinerende stof psilocybine be vat. De paddestoel, behorend tot de soort die in Nederland ook wel „puntig kaalkopje" wordt ge noemd, is verwant aan de in Zuid- Amerika voorkomende Psilocy- be Mexicana en juist over deze soort is met name in de Verenig de Staten al veel te doen geweest. Het is bekend dat er met deze paddestoel proeven op gevange nen zijn uitgevoerd in de stad Cornell en dat studenten aan di verse universiteiten de paddes toel gebruikten als vervangmid- del voor LSD. Onder de naam Federation of In ternal Freedom werd in de Ver enigde Staten een ietwat mistige religieuze secte rond deze pad destoel opgericht. Inmiddels is het gebruik van dit soort paddes toelen in de Verenigde Staten verboden. Nu lijken Engeland en Nederland dus aan de beurt te zijn. Dit onder de aantekening dat het plukken en gebruik van deze paddestoel in Nederland al enkele jaren geleden werd gesig naleerd, waarna deze als uitvloei sel van de Opiumwet op de lijst van verboden middelen werd ge plaatst. Het gaat in feite om twee stoffen, psilocybine en psilocine. die in wisselende hoeveelheden voor komen in ongeveer 40 van de 1500 in Nederland bekende soorten paddestoelen. In slechts vier van de 40 komen deze stoffen in die mate voor dat ze bij consumptie een sterk hallucinerende wer king hebben. Het legaal gebruik van deze hallu cinogenen beperkt zich tot neu- roklinieken, maar die zijn niet meer aangewezen op het plukken en verwerken van paddestoelen nadat een Zwitserse farmaceuth er in 1961 in slaagde de stoffen kunstmatig te vervaardigen en als geneesmiddel op de markt te brengen. Volgens dr. Bollen van de Land bouwhogeschool in Wageningen, wordt men van het eten van de paddestoel „fors high". Men ver liest alle begrip van ruimte en tijd. Het eten van deze paddestoel is, zeker in combinatie met ande re roesmiddelen, zonder meer le vensgevaarlijk. Daarbij zij echter opgemerkt dat de stoffen niet verslavend werken, aldus dr. Bollen. Hoofdinspecteur H. A. Jansen van de narcoticabrigade in Rotter dam beaamt dat de kleine pad destoelen al enkele jaren geleden werden gesignaleerd, maar dat ze nu weer opduiken. „Het heeft ons ook verrast. Wij hebben er enkele honderen van in beslag genomen, maar het is zeker niet zo dat er al grote aantallen mensen aan ver slaafd zouden zijn. Het is het ver volg op LSD. Maar ze mogen be slist niet worden gezien als een goedkoop vervangingsmiddel voor bijvoorbeeld heroine. Die paddestoeltjes horen thuis in de zelfde alternatieve sfeertjes waar ook hasj wordt gerookt en niet bij verslaafden aan hard drugs'. Emeritus Emeritus prof. Oordt uit Wagenin gen, paddestoelenexpert bij uit stek, geeft als zijn mening dat het „geen goede zaak is wanneer mensen zonder enige kennis de natuur in trekken en daar pad destoelen plukken om ze vervol gens op te eten. Die r r S- i •'v V-.f ten natuurlijk wel de soorten uit elkaar kunnen houden en precies weten wat ze wel en wat ze niet kunnen eten. Bekend is bijvoor beeld dat het eten van een be paald soort inktzwam in combi natie met alcohol ernstige vergif tigingsverschijnselen kan op wekken. Zo zijn er meer gevaar lijke combinaties bekend". „Zelf heb ik", zegt prof. Oordt, „nog nooit enig nadeel ondervonden van het eten van meer dan hon derd in Nederland voorkomende soorten paddestoelen, maar je urlijk we riet idee dat bijvoorbeeld een wit te paddestoel of die met een ring aan de voet van de steel eetbaar zijn, is niet juist", aldus prof Oordt. „Ook hoeft een fel ge kleurde paddestoel niet direct giftig te zijn. De wel eetbare Bole tus Edulis kan verschillende kleuren hebben, die varieren van fel bruin, licht of diep blauw, groen. rood. paars tot zelfs diep zwart. In alle gevallen blijft hij eetbaar. Geur is ook geen goede raadgever. Een dodelijk giftige paddestoel ali de Amanita Phal loides ruikt lekker, maar degecn He chter haald fabeltje dat giftige bare paddestoelen gemakkelijk uit elkaar zijn te houden'. die hem dagen we rof. Oordt: ?et. gaat 1 dood" vijf t het eten van giftige paddestoelen is niet zo bijster veel te doen. Ook al niet omdat die verschijnselen soms wel tot 4U uur na het eten kunnen uitblijven. Maar de gifti ge stoffen zijn dan wel in het bloed opgenomen. Ook kunnen bij het eten van paddestoelen met hallucinogenen de gevolgen lan ge tijd soms wel weken of maan den uitblijven om dan ineens op te duiken. Het is nu de tijd voor paddestoelen, maar het lijkt me vooralsnog veiliger ze in de na tuur te bewonderen dan ze onge controleerd als bewustzijnsver ruimend middel op te eten" Overigens waren de oude Maya's en Azteken al op de hoogte van de gevolgen van het eten van de Psilocybe Americana en voor hen zou LSD dan ook niets nieuws zijn geweest HAVEN-CAO - De leden van de Vervoersbonden FNV in de ha vens van Rotterdam en Amster dam hebben het onderhande lingsresultaat over een nieuwe haven-cao goedgekeurd. De schriftelijke stemming wees uit dat ongeveer driekwart van de geraadpleegde havenarbeiders voor het principe-akkoord stem de. Ongeveer 25 procent was te gen. Aan het referendum deden bijna 4.500 havenarbeiders mee. OMROEP-CAO - Werkgevers en werknemers in het omroepbe drijf hebben gisteren een ak koord bereikt over een collectie ve arbeidsovereenkomst voor 1980. Dat hebben werkc n werknemers in een gezamenlijk communique laten weten. Ér komen in 1981 130 banen bij inde „Aan de gevolgen knelpunten zullen in 1981 overleg De ende sfeer

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7