99Ze doen er alles aan om Hans en Frits te pakken' Wethouder wijst twintig plekken aan voor bouw kleinere woningen Rechtbank begint met behandeling bouwfraude DRIETAL HO UDT BEDRIJF DRAAIEND Werknemers nemen het op voor hun directeuren Zwaardscheden unieke vondst )80 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 LEIDEN Aanstaande maandag wordt in het Haagse Paleis van Justitie dan eindelijk een begin ge maakt met de behan deling van wat ge makshalve de Leidse koppelbazenaffaire wordt genoemd. De Haagse rechtbank heeft voorlopig vier, indien nodig zes, dagen uitge trokken voor deze ge compliceerde bouw fraudezaak. Hoofdverdachte is de 39-jarige Leidenaar J. van L., directeur van de Lemy bv. Behalve Van L. moeten ook de 25-jarige F.R. uit Leiden, directeur van Hans van Leeuwen riolerin gen, en de 34-jarige W. van der> B. uit Rozenburg zich voor de rechtbank verant woorden. Dit drietal wordt valsheid in geschrifte ten las te gelegd waarop een maxi mum gevangenisstraf van vijf jaar staat. Volgens politie en justitie is met de gigantische bouwfraude in totaal een be drag van ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid. Geld dat aan de belasting is ontdoken, zo als niet afgedragen omzetbe lasting, loonbelasting en so ciale premies. Een onderzoeksteam van de Leidse politie, de Leidse be lastingdienst, de Fiscale re- cherche en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, is met twaalf mensen bijna een jaar lang met de koppelbazenaf faire bezig geweest. Er is wei nig kans dat nog iets van de 25 miljoen verduisterde guldens kan worden teruggevorderd. De hele zaak is eind 1979 aan het rollen gebracht door ambte naren van de belastingdienst. Op maandag 24 maart van dit jaar werd door een zestigtal opsporingsambtenaren op 23 verschillende adressen hui- zoekingen verricht. Van 18 besloten vennootschappen werd de administratie in be slag genomen. Tussen deze bv's zouden onderlinge ban den bestaan. Aanvankelijk zou. de Haagse rechtbank de Lemyzaak op 23 en 24 september behandelen. Omdat de zaak aanzienlijk in gewikkelder bleek te zijn dan werd gedacht, werd de be handeling uitgesteld. Een verzoek van de raadslieden van Van L. en R. om deze twee verdachten onmiddellijk op vrije voeten te zetten werd op 23 september door recht bankpresident mr. Kootte van de hand gewezen omdat nij het gevaar van "collusie" te groot vond. Hij bedoelde daarmee dat de kans groot was dat de betrokkenen al lerlei onderlinge afspraken zouden maken over wat ze wel en wat ze niet tegen poli tie en jusititie zouden zeggen. Wel werd op die dag de 34-ja- rige verdachte W. van den B. vrijgelaten. Van den B. zou de man zijn die ten behoeve van de Lemy als directeur van le ge bv's blanco facturen on dertekende. Komende week zal de waarheid dus aan het licht moeten ko men. Waar het in feite alle maal om draait is de vraag of Van L. inderdaad de spin in het fraudeweb is. Of heeft zijn raadsman mr. Van Zalingen het bij het rechte eind met zijn veronderstelling dat Leide naar A. van D., die naar Mal- lorca is gevlucht, de in de Verenigde Staten verblijven de Van H. en de nog op vrije voeten rondlopende Rotter dammer W.S. (inmiddels werd verhoord maar op grond van een medische indicatie niet in hechtenis genomen) de "grote jongens" zijn' directiekamer van de Lemy bouwtekening "Het recht LEIDEN - De omvangrijke directeurskamer van de Le my bv aan de Overrijn nummer 18. Aan de wand behalve posters van gigantische vrachtwagens en het sensuele gelaat van Blondie-zangeres Deborah Harry, het portret van wijlen president John F. Kennedy. Het, naar eigen zeggen, idool en voorbeeld van de in hechtenis zittende Lemy-directeur. Op het prikbord ansichtkaarten afkom stig uit de Bijlmerbajes en het Rotterdamse Huis van Bewaring. Op de achterzijde boodschappen in de trant van: "Blijf alles zo goed mogelijk regelen, dan kan ik het straks zo weer overnemen, Frits" en "Sterkte jongens. Hans". Aan de vergadertafel zitten de uitvoerders Izaak Gordijn, André van der Aart en boekhouder André Mondriaan. Dit drietal probeert het bedrijf draaiende te houden nu Hans van L. en Frits R., directeur van Hans van Leeuwen rioleringen, het zusterbedrijf van de Lemy, achter slot en grendel zitten. De Lemy ligt voorlopig plat. De meeste lopende werken zijn overgenomen door Hans van Leeuwen rioleringen nv. Nu, ruim een half jaar na de "grote klap", komt de stroom van orders weer langzaam op gang. Izaak Gordijn: "We hebben het al weer aardig druk. Alle aannemers zoe ken langzaam maar zeker weer contact met ons. Als die recht zaak achter de rug is wordt het misschien wel weer net als vroe ger... André van der Aart: "Ik herinner het me nog allemaal als de dag van gisteren. Ik zat in de auto op weg naar Nijmegen. Opeens hoor ik op de nieuwsberichten iets over een fraudezaak waarbij ons bedrijf betrokken zou zijn. Ik heb meteen de auto aan de kant gezet en hoofdinspecteur Mostert (die het vooronderzoek leidde red.) gebeld. "Wat ben je nou aan het doen?" vroeg ik hem. "Dit zijn beschuldigingen en geen vast staande feiten". Later hebben ze het bericht teruggenomen. Maar inmiddels was wel zo'n beetje de hele wereld in rep en roer. Ik ben toen gauw alle grote werken af gegaan en heb de jongens verteld dat ze toch maar vooral moesten doorwerken. We waren op dat moment op zo'n honderd plaat sen aan het werk. Maar door al die negatieve berichten wilde'onge veer de helft van de aannemers waarmee we aan het werk waren niet met ons doorgaan. Alles bij elkaar heeft dat geintje ons onge- Tip André Mondriaan: "De inval op die maandag de 24ste kwam niet als een verrassing. We hadden zes weken daarvoor al een tip bin nengekregen. We wisten dat ze zouden komen. Ze hebben wer kelijk alles meegenomen. Zelfs de zakagenda's mochten niet blijven liggen. Alles verdween in een volkswagenbusje. Zelfben ik op 21 april thuis in Lisse aange houden. Op die dag werd ook Frits opgepakt. Hem hebben ze naar het bureau in Wassenaar ge bracht en mij naar de Zonneveld straat. Na 16 dagen in Assen vast te hebben gezeten ben ik weer vrijgelaten". Van der Aart: "Op die bewuste maandag heb ik onmiddellijk Hans gebeld die zogenaamd spoorloos was. Hij was dus ge woon met vakantie in Italië. "Ik kom direct naar huis", zei Hans. Daarna heb ik een afspraak voor hem gemaakt met de politie. Woensdag heb ik hem samen met Frits net over de grens opgepikt. Waarom? Omdat ik wilde voor komen dat ze hem bij de grens zouden aanhouden en als een een misdadiger zouden opbrengen. Het eerste wat Hans zei was: "Breng me maar gelijk naar de politie". Dat hebben we dus niet gedaan want er was nog een hele boel te regelen. We hadden im mers nog een groot aantal men sen aan het werk. Maandag de 31ste is Hans naar het politiebu reau gegaan. "Heren, hier ben ik", zei hij. We hebben 'm nog steeds niet terug" Onschuldig Het drietal Van der Aart, Gordijn en Mondriaan is zich van geen kwaad bewust. Ook hun direc teuren, Van L. en R., zijn volgens hen zo onschuldig als lammetjes. Wanneer ik het over koppelbazen en fraudespel heb, veren zij ver ontwaardigd op. Volgens het onderzoeksteam van politie, fiscus en Sociaal Fonds Bouwnijverheid werkten jullie bij de Lemy als volgt: "Lemy nam werk aan van een hoofdaanne mer. Lemy schoof vervolgens naar hartelust met haar bouw vakkers. Deze werden bij een lege besloten vennootschap onderge bracht. Een zogenaamde "katte- vanger" werd voor een x-bedrag directeur van deze lege bv ge maakt. De kunst was om die lege bv na drie maanden, de tijd die de belastingdienst en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid nodig hebben om uit te zoeken dat een bedrijf geen belasting en premies afdraagt, af te stoten. Uiteraard zonder dat belasting en sociale premies waren afgedragen. Van der Aart (boos) "Verdomme nog aan toe. Zo hebben wij nooit van ze lang zal ze leven gewerkt. Weetje wie zo werkte? Die W.S., die nog steeds vrij rondloopt. Dat is de grote jongen. Die sleepte stomdronken gasten uit de kroeg om ze voor een paar honderd gul den directeur van een lege bv te maken. Die Mostert weet dat donders goed. Maar S. wilden ze niet hebben. Nee, ze moesten Hans zo nodig hebben. Die S. zou het nu zogenaamd aan z'n hart hebben. Maar die blitser zit met z'n zwakke hart wel elke avond Door Jaap Visser met een halve fles whisky in z'n lijf in een of andere sextent". Van der Aart vervolgt "Wat dat schuiven met werknemers be treft. Onze jongens wisten altijd precies voor wie ze werkten. Wij werkten graag en vaak met on deraannemers. Dat is normaal in de bouw. Je bent verzekerd van een vaste winst. Maar het was ook vaak zo dat we noodgedwongen bij onderaannemers moesten aankloppen. Om de simpele re den dat we zelf niet voldoende mensen konden krijgen. Bij ons krijgen de werknemers een vast salaris. Maar denk je dat een grondwerker tegenwoordig voor 450 gulden netto in de week komt werken wanneer hij 400 gulden kan "trekken". Weet je wat je krijgt te horen als ze hier om werk komen vragen? "Ben je belazerd. Voor die 50 gulden extra kom ik m'n nest niet uit. Ik rommel er wel wat bij". "Heus, we hebben niets illegaals gedaan. We werken nu nog op precies dezelfde manier als we al tijd hebben gedaan. Zwartwer ken was en is er bij ons niet bij. Ze hebben bij controles op bouw werken nog nooit iemand van ons gepakt wegens zwartwerkerij" Xpch moet er iets aan de hand zijn. Ze pakken Van L.enR. toch niet zomaar op? "Hans heeft een keer in het verle den een akkefietje gehad (Van L. werd in 1965 veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk veroordeeld, wegens zijn aandeel in een Rotterdamse kop pelbazenaffaire op kleinere schaal red.) en moet daar kenne lijk nog steeds voor boeten. Eens een dief altijd een dief. weet je wel. Hans wist dat door dat akke fietje op hem werd gelet en dat hij driedubbel voorzichtig moest zijn. Daarom ging hij elke keer wanneer we met een of andere onderaannemer in zee wilden eerst naar "het fonds". Pas als ze daar zeiden dat de zaak in orde was gingen we met zo'n onder aannemer zaken doen" "In de loop der jaren is er een enorme hetze ontstaan tegen Hans. Typisch Leids hè. Iemand die goed zaken doet, het graf in roddelen. Zo gaat het verhaal, dat heeft ook bij jullie in de krant ge staan, dat Hans een keer een be lastingschuld van vijf ton contant zou hebben betaald aan een op sporingsambtenaar die bij hem aan de deur kwam. Monopolie- geld zeker.... Hans zou een schit terende bungalow in Italië heb ben. Die jongen gaat elk jaar met de caravan naar Italiè...." vervalsingen Van der Aart, Gordijn en Mon driaan zijn er heilig van overtuigd dat hun "bazen" straks door rechtbankpresident Mr. Kootte worden vrijgesproken. "Ze hebben al die tijd beweerd dat Hans directeur van al die 18 bv's zou zijn. Inmiddels zijn ze er wel achter dat Hans alleen directeur van Lemy is (hetgeen hoofdin specteur Mostert desgevraagd bevestigt red.). Toch doen ze er alles aan om Hans en Frits te pakken. Er zijn zelfs verklaringen van getuigen vervalst. Onze ad vocaten hebben inmiddels zowel de ambtsedig opgemaakte getui genverklaringen als de oor spronkelijke, geschreven, ver klaringen opgevraagd. In maar liefst 26 gevallen bleken die ambtsedige verklaringen zwaar af te wijken van de oorspronke lijke verklaringen. Dat zegt toch wel wat" Mondriaan; "De boekhouding van 1977 is gecontroleerd door een registeraccountant Drs. L. Vis ser uit Schevmgen. Die man heeft niets onwettigs kunnen vinden. En een man als hoofdinspecteur Mostert ziet in tien minuten dat wij de belasting voor miljoenen hebben opgelicht". "Kijk", besluit het drietal. "Die mensen van het opsporingsteam weten dat ze behoorlijk hebben misgekleund. Maar ze zullen straks niet zeggen: "Sorry, we hebben ons vergist". Toch gaan wij er van uit dat Hans en Frits over een paar weken hier weer keurig netjes achter hun bureau s zitten. Het recht zal zegevie- JAAP VISSER Tesselaar: naar nieuw volkshuisvestingsbeleid Tesselaar: groen inperken. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) wil dat e volkshuisvestingsbeleid stijl voor '82 en de daaropvolgen de jaren wordt ontwikkeld. "Een beleid" waarmee we beter uit de voeten kunnen", aldus de wet houder. "We moeten de woon ruimte in de toekomst op een be tere manier dan nu kunnen ver delen". Om de woningnood in elk geval nu al aan te pakken heeft hij zo'n twintig plekken 'aangewezen' (goed voor 1000 wooneenheden) waar gebouwd kan worden voor een en tweepersoonshuishou dens. "Er is op dit moment een zeer grote behoefte aan woon ruimte voor werkende jongeren, studenten en alleenstaanden". Als de raad de plannen goedkeurt wil het college van B en W het Amsterdamse Research Instituut Gebouwde Omgeving (kortweg: RIGO) opdracht geven de ideeën voor het nieuwe beleid uit te werken. Daarvoor moet 240.000 gulden op tafel komen. Het rijk kan wellicht een deel hiervan, 50.000 gulden, subsidiëren. Daarnaast wil het het college van B en W onderzoe ken hoe de 'kaartenbak' van bu reau huisvesting het beste aan de eisen des tijds kan worden aan gepast. 30.000 gulden zou daar voor moeten worden uitgetrok ken. Meerjarenplan "Wij moeten ook met een nieuwe aanpak komen, omdat het rijk de gemeenten wat betreft het volk- huisvestingsbeleid steeds meer Vijf jaar LEIDEN - Uit handen van dr. ïr. H. A. van Oerle, voorzitter van de Gemeentelijke Archeologische Begeleidingscommissie, ontving burgemeester Goekoop gisteren het jaarverslag 1979. In dit ver slag over het bodemonderzoek in Leiden rapporteert de commissie onder meer uitgebreid over de vondst van veertiende-eeuwse zwaardscheden. Van de 117 lede ren zeaardscheden die werden gevonden in de rioleringssleuven van de Leidse Marktenroute wa ren er 22 versierd. Daar versierde zwaardscheden erg zeldzaam wa ren, wordt in het verslag gespro ken van een unieke en belang wekkende vondst. Het rapport van de commissie be vat verder nog een verhaal over de eetgewoonten van de veer tiende-eeuwse mens. Aan de hand van onder meer gevonden dierlijke botten en andere resten werd vasteesteld. dat de veer- tiende-eeuwer vlees, kip, vis, schaaldieren, eieren en vijgen op het menu had staan. Naast een verslag van de bergings actie van wandschilderingen in de "Overdekte", bevat het rap port tenslotte nog de aanbeveling van de commissie om een zoge naamde "stadsarcheoloog" aan te trekken. De veelheid aan grond werkzaamheden maken zo ie mand volgens de commissie on misbaar. Het is de bedoeling dat het plan zich over een periode van vijfjaar uitstrekt. "Met als belangrijk on derdeel een concreet uitgewerkt programma voor één jaar. Dat. plan moet jaarlijks worden bijge steld. Kortom het volkshuisves tingsplan zal scherp moeten aan geven wat de gemeente wel en niet kan doen". Volgens een begeleidend schrijven is het daarnaast ook wenselijk dat de regiogemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voor schoten en Warmond een soort gelijk plan opzetten. "Wij krijgen daardoor een goed beeld van de regio. Leiden kan bovendien niet meer worden los gekoppeld van de randgemeen ten. Eigenlijk is het gewenst een volkhuisvestingsplan te r ken dat grensoverschrijdend Want in de tweede helft van jaren tachtig is de gemeente Lei den immers aangewezen op bouwmogelijkheden buiten de grenzen". Wat er precies moet worden onder zocht is bekend. Wethouder Tes selaar: "We beschikken wel over veel cijfers. Maar we weten niet precies hoe de verhouding tussen huurwoningen en koopwonin gen moet liggen. En we moeten ook antwoord krijgen op een vraag als: "Hoeveel ruimte kun je een gezin met één kind geven"; om maar eens iets te noemen. Daarover bestaat nu teveel on duidelijkheid". "Het woningmarktonderzoek "ou de stijl" is niet meer toereikend. We moeten permanent inzicht hebben in de registratie van: wo ningzoekenden, woningvoor raad, verhuisbewegingen, vrij komend aanbod van woningen" Inlopen Om het grote woningtekort in Lei den sneller "in te kunnen lopen" heeft de wethouder in overleg met zijn ambtenaren ook een aan tal nieuwe bouwplaatsen ge zocht. De 'gevonden' plekken zullen - als de plannen worden goedgekeurd - bestemd zijn voor één en twee persoonshuishoudens. Op het lijstje staan onder andere: Barba- raschool aan het Levendaal (wordt eerst nog tijdelijk onder dak voor muziekverenigingen), het sportveldje aan de Burggra- venlaan, het terrein van de voor malige christelijke school aan de Hoge Morswcg en bij de Papier molen in de Merenwijk. "Er zullen ongetwijfeld protesten komen", verduidelijkt wethou- De Barbaraschool aan het Le vendaal. Tijdelijk onderdak voor een aantal muziekkorpsen. In de toekomst zal hier evenwel worden gebouwd voor één- en tweeper- soonshu ishoudens Maar gezien de grote woning nood in Leiden zullen we wel moeten. We kunnen toch niet meer met de handen over elkaar blijven zitten. En het gaat hele maal niet meer op om te zeggen dat een flatje je buurt zo ontsiert". (Tl (ADVERTENTIE) en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks leze dure tijden tegen dc scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier v. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden ulelicr.s

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3