Oliën die „brandstof besparen" Ford Escort 1300 GL: een zeer plezierige auto Banden bazen boos... VW Passat Fords '81 mmi samengesteld door Koos Post ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 "Het topmodel voor de jaren tachtig". •Zo noemt Volkswagen de totaal vernieuwde PassatDe wagen is niet alleen 15 cm langer, 6 cm breder en 2 cm hoger ge worden maar ook aanzienlijk beter aangekleed. Het komt er ongeveer op neer dat de nieu we Passat standaard net zo Volkswagen is niet het enige Europese merk dat onder de zware druk van de Japanse concurrentie ertoe is over gegaan een of meer modellen van een completere uitrus ting te voorzien. Ook Ford heeft daartoe beslo ten. Althans in Nederland op de modellen '81. Het gebeurt volgens de woordvoeders van Ford Nederland als ant woord op conclusies die konden worden getrokken uit marktonderzoekingen. compleet is uitgerust als het duurste model van nu. Bovendien is er een grotere keus aan motoren: naast de 1,3 en 1.6 liter krachtbronnen (resp. 60 en 75 pk) en de 1,6 liter die sel (54 pk) komt er ook een ver- Geen wonder. Vele Europese wagens - hoe knap technisch ook - staken vaak maar kaal af bij hun Japanse concur renten, die bijna per traditie van allerlei aantrekkelijke accessoires waren voorzien. Daarom heeft Ford Nederland besloten de Fiësta's, Tau- nussen. Capri's en Granada's ook wat meer "toeters en bel- sie met een 1,9 liter vijfcilin der motor met een vermogen van 115 pk. Uiteraard heeft Volkswagen er alles aan gedaan om deze Passat zo zuinig mogelijk te houden, onder meer door het verlagen van de luchtweer- stand. De Passat zal leverbaar worden vanaf ongeveer 19.000 gulden len" mee te geven zonder de prijzen te verhogen. Bij de nieuwe Escort was dat niet nodig, die heeft alles al. Gemiddeld gaat het per wagen om bedragen van zo'n dui zend gulden. Soms wat meer, soms wat minder. Om een voorbeeld te geven: op de al lergoedkoopste Fiësta na zijn nu alle Fords standaard voorzien van een radio. Men ziet het: eens kwamen de Japanners bij de Europea nen afkijken, nu gaat Europa bij Japan te rade Eigenlijk was de Japanse autofa- briek Toyo Kogyo de eerste die een echt antwoord gaf op de energiecrisis van 1973. Het duur de vier jaar - de ontwikkeling van een auto vergt veel tijd - maar be gin 1977 stond de Mazda 323 over vrijwel de gehele wereld in de showroom. Een voor Japanse begrippen revo lutionair gelijnd karretje, klein en handig, redelijk comfortabel, goed geprijsd en voor die dagen lekker zuinig. Het werd een dave rend succes. Maar de concurrentie heeft sinds dien danig aan dit succes zitten knabbelen. De automarkt raakte bijna overbevolkt met leuke kleine modelletjes, de een nog kittiger dan de andere. Dus kon Toyo Kogyo niet ach terblijven en nu staat 323-num- mer-twee onder de felblauw neonverlichting van Mazda. Weer een knap geconstrueerd wagen tje. Aantrekkelijk om te zien. Maar ditmaal niet alleen wat vormgeving betreft van "Euro pese" snit, maar ook technisch op Europees niveau: voorwielaan drijving, tandheugelbesturing (in plaats van de "klassieke" kogel- kringloop) en op alle vier wielen onafhankelijk geveerd. Hoewel men aan de prijs van deze familiewagen wel kan merken dat ten eerste de yen duurder wordt en ten tweede betere tech niek ook in Japan geld kost is men toch concurrerend kunnen blijven. De koper kan kiezen uit drie moto ren: 1100,1300 of 1500 cc. Uit drie versnellingsbakken: vier of vijf versnellingen of een automaat. En uit twee carrosserievormen. drie of vijf deuren. Natuurlijk zijn alle wagens volgens Japanse tra ditie weer zeer compleet uitge rust. De prijslijst begint bij 13.595 gul den en eindigt bij de 3-deurs 1500 GT met vijf versnellingen, die op 17.353 gulden is terecht gekomen Ford zelf heeft de vergelijking gemaakt. Die tussen de nieu we Escort 1300 L driedeurs en de populaire Opel Kadett 1.3 N Special, de meest gevraag de versie van de in Nederland meest verkochte auto. Als men de lijstjes naast elkaar ziet kan men constateren dat de Kadett wat korter draait en een wat langere wielbasis heeft. Volgens Ford zijn dat echter zo'n beetje de enige punten die pleiten in het voordeel van de Kadett. Voor het overige wint Fords nieu weling de strijd steeds op punten. Natuurlijk, anders was deze vergelijking niet getrokken. Op papier dus de Escort win naar. Ook in werkelijkheid? Ik heb een tijdje de beschik king gehad over een nieuwe Escort. Maar het was een 1300 GL. Dus niet de wagen die Ford in zijn vergelijking ten tonele voert. De GL heeft wat meer luxe. En daar moet men stevig voor betalen. Trouwens, de hele Escort-sene is niet goedkoop. Hij begint bij vijftien mille. Dat betaalt de koper voor een driedeurs 1100 Costum. "Mijn" vijf- deurs 1300 GL ging ruim over de negentien mille heen. Daar tussenin ligt de al ge noemde 1300 L met 16.703 gulden. Dat is enkele honder den guldens meer dan de standaard-uitvoering van de in de vergelijking genoemde Kadett 1.3 S, maar die is - zo als bij Opel gebruikelijk - aan de kale kant. Daarmee kom ik op een van de opvallendste kenmerken van de nieuwe Escort. Hij is pret tig compleet uitgerust. Met zelfs een radio aan boord. De mannen aan de wieg van deze "wereldauto" van Ford - hij gaat ook naar Amerika en dat wil wat zeggen - hebben dui delijk zeker één les geleerd uit de Japanse successen: het publiek koopt graag een complete auto. Liever meteen iets meer betaald dan een kaal chassis later aankleden. De eerste Escort werd jaren ge leden door de autopers niet zo bijster goed ontvangen. Er was ook heel wat aan te mer ken op het'produkt dat Ford onder die naam de weg op stuurde. Het heeft dan ook vrij lang voor het publiek de aangepaste versies accep teerde. Ditmaal is het heel anders. Ford heeft niet alleen een complete maar ook een knappe kar af geleverd. Een pittige voor wielaandrijver voorzien van de nieuw ontwikkelde motor van Ford (CHV genaamd) die is gericht "op een wereld waarin Denzine een scnaars en duur artikel is". Maar brandstof kan alleen maar worden bespaard als zo'n mo tor soepel en gemakkelijk draait. En "dat doet deze krachtbron. Hij wordt gedirigeerd door een uiterst glad functionerende versnellingsbak, die in mijn testwagen alleen wat proble men gaf in de achteruit. De auto ziet er zowel van buiten als van binnen goed uit. Met veel gevoel voor details ge maakt. Bijvoorbeeld een op staande rand in de achterklep die niet alleen als spoiler maar ook als beschermer van de achterruit werkt. Deze wordt veel minder vuil door regen en modder. Van binnen is het dashboard leuk de afwerking goed de stoelen zitten redelijk com fortabel, de (tandheugel )be- sturing is licht en prettig exact, het instrumentarium gemakkelijk af te lezen en alle bedieningselementen zijn goed geplaatst. Alles bij ei tuurlijk alle kanten op. Ik heb toevallig de GL gereden. Een kostelijk karretje Spoepel bestuurbaar en handig »n het verkeer, al is hfj wel wat gevoelig voor sterke zij wind. Maar als men een versie mei een 16UU ec motor kiest koopt men natuurlijk ook andere karakteristieken. En vanzelfsprekend ook andere brandstofverbruiken Bg mij varieerde dat verbruik van één op tienenhalf bu erg veel korte stukjes tot één op bijna twaalf bij wat langere afstan den. En met wat meer beleid kan men nog gunstiger sco- Als men voor de heel vinnige Escort 1600 XR3 kiest betaalt men niet alleen veel meer (bijna 24.000 gulden) maar het rijden met zo'n kilometervre ter kost ook meer brandstof. Maar dat is de top van de Es- cort-serie, die - of ik moet me sterk vergissen - zón weg naar het publiek wel zal we ten te vinden. Het Belgische consumentenblad "Test-Aankoop" heeft het volledig verbruid bij drie au-1 toba n den fabrieken Geen wonder want het blad heeft - zoals men enige tijd geleden kon lezen - onom wonden geschreven dat de banden van Kléber, Goodrich en Firestone uit de markt moeten worden genomen Omdat ze te vaak kapot gaan en derhalve als gevaarlijk moeten worden geschouwd. De drie bandenfabrieken zaten onmiddellijk in de hoogste bomen en het Franse merk Kléber heeft al een schadever goeding van vele tonnen geëist. Hoe is het blad aan die door Kléber als "vals, overdreven en in bepaalde mate gevaar lijk voor de Belgische auto mobilisten" genoemde aan tijging gekomen? Elk jaar houdt het een enquête onder zijn ledenOver hun au to's. Dit jaar gingen enkele vragen over banden. Van de ongeveeer 14.000 antivoorden waren er 7607 bruikbaar. Die kwamen van automobilisten die vier banden van hetzelfde merk onder hun wagen had den. In totaal beschikte "Test- Aankoop" derhalve over ge gevens van ruim 30.000 auto banden. Van de 7607 gebruikers bleken er 106 ten minste één keer een klapband te hebben gehad. Dat betekent een risico van één op honderdzestig banden of één op veertig auto's. Uit een diepgaand statistisch onderzoek bleek, dat er geen verband bestaat tussen het kapotknallen van een auto band en het soort banden, de graad van slijtage, het auto type, de rijstijl of de plaats ban de band (voor of achter). Slechts één factor blijkt een in vloed te hebben: het merk. Het minst onderhevig aan klap pen is Bridgestone, gevolgd door in volgorde Pirelli, Goodyear en Umroyal. Een duidelijk verhoogd risico loopt men volgens de studie van Test-Aankoop met drie merken. Firestones knallen dubbel zo vaak als het gemid delde, Goodrich- en Kléber- banden zelfs drie keer vaker. Test-Aankoop kwam tot de conclusie dat banden van de ze drie merken uit de markt moeten worden gehaald tot bewezen is, dat de onontbeer lijke aanpassingen zijn ge beurd.-' Het onderzoek van Test-Aan koop is in grote dank aan vaard door de Franse zuster organisaties "Union Fédérale des Consommateurs". Op ba sis van klgchten van haar le den was deze club ook al tot de conclusie gekomen dat Klé- bers vaker springen dan an dere banden. Ze eiste de dwingende verwijdering van dit merk uit de Franse markt Het conflict woedt nu al een jaar. De fabriek repliceerde met een schade-eis van 20 mil joen Franse frank (10 miljoen gulden). Het proces is dezer dagen noor de rechtbank in Parijs begonnen. Het ziet er na het artikel van Test-Aan koop naar uit dat het niet het laatste zal zijn... kaar, het rijden in deze Escort is een probleemloze bezig heid. Dat komt ook door de uitste kende wegligging. Met vier onafhankelijk opgehangen wielen en een niet ongelukki ge vering blijft het aange naam toeven in de wagen ook al is het wegdek niet al te best of jaagt men de naald van de snelheidsmeter naar zijn top die op ongeveer 157 kilometer ligt Nu is dat maar een betrekkelijk gegeven, want met zo'n zestig mogelijk varianten Kan men met deze Escort-sene na De aanleiding was niet bister over tuigend. Alleen maar omdat directeur Verv schoor van het caravanbedrijf Tabbert Nederland op zijn vakantiereis naar Zuid-Frankrijk nogal wat ongelukken op de au toweg zag vond hij het nodig om in samenwerking met de ANWB een zogenaamde "veiligheidsdag voor caravans" op het Zand- voortse circuit op touw te zetten Althans dat zegt hij. Natuurlijk had het nogal wat voe ten in de aarde voor die grote bond zich voor het commerciële karretje van Tabbert liet spannen (de nieuwe modellen werden ook getoond) maar toen men eenmaal "ja" had gezegd deed de ANWB ook grondig mee. Met twee mobiele kantoren en zes ervaren rij-instructeurs trok de bond naar Zandvoort. Waar men moest ervaren dat men ondanks alle aarzelingen vooraf toch in de roos had geschoten. Het was de hele dag dringen om met zo'n rij-instructeur in auto- met-caravan de baan op te gaan. 's Middags moest er zelfs extra personeel worden ingezet om ie dereen een beurt te geven en alle vragen te beantwoorden. Alles bij elkaar ver over de duizend belangstellenden... Caravanrij den schijnt dus moeilijker dan men denkt. delen ma gang te krijgen: de choke moet meer en langer werken. Dat kost brandstof. Dus is verdunning de oplossing, zeggen ze bij BP Maar dunne olie was totnutoe zoveel vluchtiger en minder sterk. Door toevoeging echter van een natuurlijk en uniek raffinageprodukt (Lavera Hydrocracker Component: oftewel LHC vervaardigd in de BP-raffinaderij in het Zuidfranse Lavera) zou deze oliemaatschappij erin ge slaagd zijn een dunne olie te ontwikkelen, die toch haar beschermende werking be houdt. De „gewone" automo bilist zou hiermee drie tot vier procent besparing kunnen bereiken. Castrol deelt de mening van BP niet dat toevoeging van zoge naamde „additifs" altijd na delige bijverschijnselen zou den opleveren. Integendeel, in zijn laboratoria heeft Cas trol een toevoeging („additif aan normale motorolie ont wikkeld (en patent op aange vraagd en verkregen) die het mogelijk maakt „metalen op pervlakten vrijwel wrij vingsloos langs elkaar te laten glijden" Dat zegt de fabriek die de nieu we geïntroduceerde motor olie Castrol FX bestempeld als "een sensationele stap in de richting van de volmaakte motorolie". De voortreffelijke eigenschappen zijn te danken aan de uitvinding Liquid Tungsten in combinatie met Friction Modifier. Vraag me niet wat dat allemaal precies inhoudt, het gaat er om dat deze toevoegingen de wrijvingsweerstand vermin deren en daardoor het brand stofverbruik duidelijk terug dringen. En terloops ook nog even zorgen voor vlotter star ten bij hoge en lagere tempe raturen. Men ziet het: de oliemaat schappijen zijn voortdurend op ons belang uit Een "gecapitonneerde" auto werd dezer dagen in Amsterdam getoond. Gevaarlijke carrosseriedelen zijn daarbij bekleed met een zachte kunststof (polyurethaan schuim Bayflex). Bumpers, grill, motorkap, verlichting en delen van de voorruit. Alles is daardoor veel veiliger voor de voetganger geworden. Want als hij wordt ge schept dan is de kans op letsel aanzienlijk kleiner. Of het mooi was werd niet gevraagd: het ging de fabriek alleen om doelmatigheid. Daarom maakt de auto-indus trie tegenwoordig steeds gladdere modellen, waarvan de vorm door de windtunnel wordt gedicteerd. BP koos voor verdunning van de olie. Volgens dit bedrijf zijn in een koude motor met „dikke" olie de bewegende Rijden met een caravan toch niet zo simpel En daarom poogt de olie-indus trie te bereiken dat de bewe gende delen van de motor zo soepel mogelijk hun taak kunnen verrichte^. Het is dan ook geen toeval dat ik in korte tijd twee berichten binnen kreeg van firma's die een nieuwe motorolie op de markt brengen. Brandstof- besparende olie wel te ver staan. Het waren BP en Castrol. De eerste kwam met een produkt dat "Visco Route" is gedoopt. Daarna verscheen Castrol FX. Beide bedrijven streven naar hetzelfde resultaat: brand stofbezuiniging door het verminderen van de weer stand. Maar zij hebben wel verschillende wegen naar datzelfde doel ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31