Henk Vonhoff: „]k zie mezelf niet als de grote oplosser..." ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 EXTR(\ PAGINA 29 Henk Vonhoff hoopt dat hij een oplossing in Groningen vindt voor zijn zaterdag se sportochtend. De omvangrijke burgemeester van Utrecht die half december Commissaris der Koningin in Groningen wordt, is gewend elke zaterdag een veldloop van 10 kilometer te maken met wat vrienden. De verhalen dat hij zo'n fikse eter is, straft Vonhoff niet helemaal af. „Ik houd van een goed maal", zegt de Bourgondische Amsterdammer die in het Noorden aan de slag gaat. Over zijn voornemens in Groningen, de politiek en meer grote en kleine dingen sprak Vonhoff met parlementair redacteur Jan H. Hensema in zijn Utrechtse burgemeesterskamer „Ik laat hier nogal wat achter en dat is een heel punt van overweging geweest" aldus de nieuwe com missaris van Groningen, de Utrechtse burgemees ter Henk Vonhoff. „Het ambt heeft mij meer ge zocht dan ik het ambt" - Men heeft u gesmeekt naar Groningen te gaan? „Nee, het klinkt altijd zo preten tieus als je het in dit soort termen giet. Er is wel over ge sproken of ik beschikbaar wilde zijn. Ik ben er uiteraard over gaan denken. Ik ben be paald geen padvinder. Maar je weegt je eigen zaken af. Die mag je zeker in de beschou wing betrekken. Bij de plus punten bekijk je ook of je er redelijk en goed kan functio neren. Ik hoop dat dat zal lukken. Het zal niet eenvou dig zijn. Ik volg om te begin nen iemand op die het voor treffelijk gedaan heeft en een grote reputatie heeft, ook landelijk. Dat is dus op zich al geen eenvoudige zaak. In de tweede plaats: de uitdaging is heel erg duidelijk aanwezig. Bovendien geloof ik dat in deze tijd een zekere door stroming in functies steeds zal moeten plaatsvin den" Zes jaar - Henk Vonhoff zit ruim 6 jaar als burgemeester in Utrecht en dat is eigenlijk nog niet zo lang „Dat vond ik niet genoeg. Dat i£ een van de grote problemen. In een afwegingsproces moet je je echter ook afvragen: wat is de mogelijkheid? Je hebt dit soort dingen niet voor het bestellen", aldus de nieuwe commissaris. „Ik heb altijd gezegd dat je van dit soort functies geen duiventil moet maken. Ik heb dan ook altijd de norm van één ambtster mijn gesteld. Dat heb ik uit drukkelijk gedaan tijdens de kabinetsformatie van het zit tende kabinet. Om een eind aan allerlei speculaties te ma ken". - Waarom nu dan commissaris in Groningen? De burgemeester van Utrecht stelt vooraf dat hij zich „niet te buiten zal gaan aan be leefdheidsfrases".. „Gronin gen is wat betreft provinciaal bestuur een van de meest problematische natuurlijk. Maar ook wel een van de meest boeiende. De uitdaging om het ambt van commissaris in de provincie Groningen te vervullen is erg sterk. Ik ken Groningen redelijk wel. Als kamerlid ben ik dan wel geen woordvoerder geweest, maar heb ik wel veel studie ge maakt van het wetsontwerp over de grenswijziging Veen- dam-Wildervank. Voordien kende ik Groningen al van tal van spreekbeurten. Dat lijkt wat oppervlakkig maar voor die spreekbeurten probeerde ik me redelijk te oriënte- Mogelijkheden "Het is een provincie - ook al zijn de berichten nu weer moeilijk - met erg veel moge lijkheden. Ik hoop dus mijn steentje bij te kunnen dragen op dat provinciale team - daar komt het in de eerste plaats op neer - aan die ontwikke ling positief kan gaan bijdra gen. Groningen is natuurlijk - de stad en het hele gebied er omheen - een heel boeiende provincie. Dat is geen be leefdheidsfrase. De materie is weerbarstig genoeg om die aan te kunnen pakken". - Daar houdt u van? „Ja, ja". - Er moet iets te regelen, iets op te lossen zijn? „Dat proberen we ja. Het is niet zo dat ik mezelf als de grote oplosser en regelaar zie. Als er geen problemen zouden zijn dan zou ik het inderdaad niet boeiend vinden. Maar het is uitdrukkelijk niet zo dat ik de grote trouble-shooter, de probleemoplosser ben. Dat ben ik niet. Ik vind dat je mensen moet verenigen om problemen op te lossen. Dat zou ik in Groningen willen proberen, zoals ik het in Utrecht geprobeerd heb". „Waar je .ie goed bewust van moet zijn, is dat je met elkaar aan dezelfde kar trekt. Die kar is - gezien de huidige tijd - al moeilijk genoeg te trekken Dat besef is heel wezenlijk. Het is voor ons benoemde be stuurders een taak om met de gekozen bestuurders een verbindingsformule te vin den. Maar de gekozen be stuurders hebben in een vol wassen democratie natuurlijk nun eigen eerste verantwoor delijkheid" U staat bekend als zijnde links binnen de VVD? Vonhoff stelt voor om de lege soepkommen aan kant te zet ten en aan de broodjes te be ginnen. We praten in lunch tijd. „O, ik wil u niet de mond snoeren hoor". Wat kan dat links in de VVD staan betekenen voor Gronin gen, de meest linkse provincie van Nederland? „Die reputatie heb ik", zegt de nieuwe commissaris. „En waarom heb ik die reputatie. Dat is wel duidelijk. Omdat ik altijd heb uitgesproken, dat het werkelijk een fatale zaak is in een land waarin een aan tal duidelijke hoofdstromin gen zijn, twee van de drie hoofdstromingen (WD en PvdA - red.) elkaar bij voort during uitsluiten. Kijk eens, dat is een curieuze zaak om dat als dat gebeurt, de derde hoofdstroming (het CDA - red.) automatisch wordt in gehuurd om in het landsbe stuur een rol te spelen. Dat is niet gezond. Tegelijk heb ik altijd gezegd: conservatisme en liberalisme acht ik in we zen onverenigbaar. Die twee leven zeer op gespannen voet. Door zo'n situatie komt het socialisme onder sterker ra- dicalistische druk te staan omdat een werkelijke tegen kracht in de discussie ont breekt". Slecht „Tussen liberalisme en socia lisme zijn er op een bepaald aantal zaken duidelijk onder scheiden. Maar ze hebben een duidelijker beeld, dat heel wel bespreekbaar is. Boven dien is die uitsluiting van WD en PvdA slecht voor het CDA omdat het zichzelf altijd moet afhouden van een dui delijke plaatsbepaling. Het moet zich altijd reserveren voor de volgende regerings combinatie. En krijgt daar door een Januskop opge drukt. Kijk naar de Arjos die niet in de CDA-jongeren op zijn gegaan. Erg slecht voor de politiek.'Daarom kun je best ontdekken dat je niet met elkaar kunt samenwer ken". „Dat kan in een politieke situa tie het geval zijn. Maar ik denk wel datje het bespreek baar moet maken. Dat men in congresuitspraken vastlegt dat men per se niet wil sa menwerken met de ander, zo als de PvdA wil. dat geeft ech te onduidelijkheid in de poli tiek. Want men heeft niet in essentie over de politieke vraagstukken met elkaar ge sproken. Zolang socialisten zich met de WD bezighou den en de liberalen met de PvdA is dat niet goed. Als de socialisten zich nu met de PvdA bemoeien en de libera len met de WD dan hebben ze allebei een vruchtbaar ar beidsterrein". „Ik heb mij in het verleden ook wel gekeerd tegen denkbeel den van de heer Van Riel in de WD. En hoe men dat wil noemen, links wellicht, wel dan sta ik met Geertsema (commissaris Gelderland) links in de WD". - Gaat Vonhoff door met die in terne zending binnen de VVD? In Utrecht vond hij tijd om er over te denken? „Ik ben me ervan bewust datje zoiets met de nodige terug houdendheid moet doen. Mijn eerste functie ligt' in Groningen. Door mijn per soonlijk optreden moet ik geen belemmeringen voor het goed functioneren in Gronin gen opwerpen. Je moet daar bij voorzichtig zijn. Men mag van mij verwachten in Gro ningen dat ik streef naar strik te objectiviteit. Maar ik ben niet ontkleurd. Men moet mij in Groningen ook nooit ver wijten dat ik geen socialist t Vonhoff werft stemmen voor zijn partij, de WD. (archieffoto). nHaaMmmoam ben. Ik hoop dat men geen re- niet ergens heen om weg te den vindt om me te verwijten gaan, ook niet naar Gronin- dat ik geen liberaal ben,'. gen. Ik vind het hier in Utrecht fijn, en dus vind ik -Ik neem aan dat u met r - Wat g aat u doen als u zo' nacht het te vroeg om weg te gaan. Toxopeus de lopende zaken jaar in Groningen hebt geze- hebt doorgenomen'' ten? Ik hoop dat ik het ook in Gro- (iIk heb inderdaad een bezoek Pün ningen zo fijn zal hebben dut aan de heer Toxopeus ge- ik - als ik daar weg zou gaan, bracht dat toen nogal de aan- „Dat kun je niet plannen. Ik ga desnoods bij mijn pensione- dacht heeft getrokken" Begin volgend jaar gaat het Noorden, de commissarissen, de gedeputeerden met het ka binet praten. Met de bedoeling om wat méér los te krijgen van Den Haag dan tot nu toe. Lukt dat u als Amsterdammer, die een tijd in Den Haag heeft rondgelopen, om vanuit Gro ningen in Den Haag met de vuist op tafel te slaan? •In vergelijkbare omstandig heden heb ik nu in Utrecht verkeerd en ik heb zelfs wel eens letterlijk met mijn vuist op tafel geslagen. En dat is lo gisch. Hoe dat in Groningen zal gaan? Zullen we in sa menwerking met de gedepu teerden bezien. Ik wil niet dat ik een Goliath ben maar ik wil graag meetrekken aan die kar. Ik ga naar Groningen toe om daar mijn inzet te leveren. Om er voor die bewoners van de provincie iets beters uit te halen. Men kan zich nationaal niet veroorloven dat belang rijke samenlevingen ver ach terblijven, uit de boot vallen. Als men dat doet dan is dat een volkomen verkeerde zaak. Dat is een van de rede nen dat ik ja heb gezegd tegen Groningen" Die hele reputatie dat als je daar bent. dat je je begraaft, datje uit het middelpunt weg bent en dat je je isoleert, dat zijn zaken die ik duidelijk verwerp. Ik heb dan ook de taak om aan te tonen dat het wezenlijk anders ligt. Daar van moet je mensen helpen doordringen. Dat er duidelijk een ander beeld is. Ik ben blij dat ik daaraan kan bijdragen. De PPR hier in Utrecht zei bij mijn herbenoeming in augus tus dat ik altijd bereid was geweest mijn kennissen in Den Haag te betrekken bij de Utrechtse situatie" Eten U houdt van lekker eten, zo gaat het verhaal. Jk begrijp niet hoe dat soort verhalen in de wereld komt" Als ergens een schaal bitter ballen verschijnt, moet je Vonhoff uit de buurt houden. Die schaal is leeg voor je er erg in hebt. Dat is overdreven. U ziet dat ik geen lange armen heb om over iemands schouder wat te pakken, dus daarom alleen kan het niet kloppen" U bent toch wel een Bourgon disch type? -Ik houd van een goede tafel, ja'. Maar het hoeft niet altijd de kwantiteit te zijn, de hoeveel heid. Het is meer een kwestie van kwaliteit. Het eten is een deel van onze cultuur. Ik pro beer dat op gezette tijden te doen. Die reputatie die heb ik. Maar dat ik nu meteen alle bitterballen opeet, is niet he lemaal juist. Bitterballen be horen hoogst zelden tot culi naire hoogtepunten". - Men begint er vaak mee. «Er moet wel erg veel vlees in de bitterbal zitten wil hij goed zijn". Het gesprek wordt onderbro ken door Van der Wijk, de WD-fractievoorzitter in de Staten van Groningen die Vonhoff zo te zien uitbundig feliciteert. De Utrechtse bur gemeester glimt van genoe gen. Na het gesprek betwijfelt hij of de stad Groningen wel stedelijke rechten heeft. De vroegere geschiedenisleraar Vonhoff zal dat ongetwijfeld uitzoeken. Maar men spreekt wel over naar de „stad" gaan. Dus is de vraag of Vonhoff een grote-stadsmens is, van Amsterdamse afkomst die graag op een terras zit of een kroeg binnenloopt. „Ik ben wel een grote-stads mens. Maar ik heb nogal wat wortels met het buitengebeu- ren, in Groningen ook. Ik doe het een en ander op het ge bied van natuurbescherming. Ik ben voorzitter van het Na tionale Park de Hoge Veluwe. Yan jongsaf aan heb ik daar affiniteit mee" Sport Bedrijft u sport? „Ik loop elke zaterdagmorgen een veldloop van tien kilome ter'. - Zo, dat had ik niet ge dacht. „Dat doe ik met een clubje vrienden. In Het Gooi. Dus ik zal in Groningen iets anders moeten vinden. Ik hou van beweging. Ik ben jarenlang scheidsrechter van de KNVB geweest. Och, en ik ben ook wel vrij enthousiast over de voetbalsport moet ik zeg gen' in Groningen treft u in elk ge val weer een eredivisieclub Toen ik in Utrecht kwam zei ik: we zullen de tijd nog eens meemaken dat de FC Utrecht Europa-Cupvoetbal speelt! Dat zei ik in de kleedkamer Ze hadden toen net voor de poorten van de hel weg een 2-1 overwinning op Ajax be haald dat toen nog erg sterk was. Ze zeiden: de burge meester kan ons nog meer vertellen, maar dit jaar speelt Utrecht toch echt Europa- Cupvoetbal. Ik zie helemaal niet in waarom FC Groningen dat niet zou kunnen bereiken. Die potentie is aanwe zig" Afgezien van een ere-divi- sieclub beschikt Groningen in Eelde ook over een eigen luchtverbindingD'66 en PPR willen daar nu wel vanaf ,Daar ben ik een volstrekte te genstander van. Groningen is bepaald niet ver weg. Er zijn natuurlijk allerlei contacten en bovendien moet je buiten je eigen regionale verbanden leren denken. Het Neder lands-gewestelijk denken in de Randstad leidt tot een ge weldige hoop oordelen en vooroordelen ten opzichte van allerlei andere gebieden. Dat vind je in het spraakge bruik in het geschiedenison derwijs, dat sterk Holando- centrisch isch is. Een van de dingen die we ondanks on derlinge verschillen moeten realiseren is de idee dat dit een land is met een beperkte oppervlakte waarin je zeer in tensieve contacten zal moe ten onderhouden. Zolang de NLM behoort tot die con tactmogelijkheden, moet je die niet afbreken. Want alleen daardoor krijg je intensiviteit van het verkeer en krijg je de contacten die er moeten zijn". ,Ik hoop vurig dat nou eindelijk eens dat onzinnige verzet van de PTT'ers afneemt. Een van de redenen dat ik naar Gro ningen ga, is om duidelijk aan te geven dat je helemaal niet uit de wereld weg bent. Dat soort vooroordelen. Je moet aan de andere kant dat beeld ook niet versterken. Datgene waar Groningen zich mee open kan tonen, daarmee moet Groningen open zijn. Dat verhaal over het opheffen van luchtlijnen versterkt een afsluitend beeld. Daar zullen we in Groningen toch met el kaar moeten doorbreken. Daarbij hoefje niets van jezelf in te leveren, maar het is we zenlijk dat dat gebeurt. Gro ningers hebben altijd, denk aan de kustvaart, een sterke uitstralende werking ge had" Inleveren Dat hij en zijn vrouw nogal wat contacten uit de Randstad kwijtraken, beseft. Vonhoff. „Ik doe daar niet tragisch over, maar we leveren nogal wat in natuurlijk. Hier laat je wat, daar vind je wat. zo is het in het leven altijd. Mijn vrouw heeft veel eigen activiteiten. Ze heeft dat ook in haar hele huwelijk gedaan. Ze heeft terwille van veranderingen in mijn leven nogal eens wat af moeten breken. We hebben daar heel redelijk over ge praat. We willen proberen haar die mogelijkheden te la ten behouden" (de echtgeno te van Vonhoff is Eerste-Ka- merlid voor de WD). Wat vindt u van Rietkerk, de WD-fractievoorzitter van de Tweede Kamer als uw opvol ger „Hier in Utrecht? Nou. dat is allemaal nog veel te vers om over te praten Wordt die naam genoemd?" - Die naam wordt genoemd. „Dat zal allemaal nog wel dui delijk moeten worden. Ik denk dat c'° "unmisca 'is hier nu moet beginnen met het vragen van een profielschets. Aan speculaties over mijn opvolging doe ik niet mee. De. gemeente verdient het een betere burgemeester te krij gen dan ik ben geweest. Ik hoop dat ze die zullen vin den". JAN HENSEMA.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29