LEIDSCH DAGBLAD Botsing in Polen voorkomen I Overleg over toelating Surinamers zit muurvast vandaag Vrijlating gegijzelden is overwinning voor t (r leleconpfo Regering doet aantal consessies 9? ft Premie ziekte kosten: 7,75 procent hoger D'66 wil sterkere positie werknemers SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis li ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36310 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witle Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon PARAMARIBO - De Surinaamse minister van buitenlandse zaken mr. drs André Haakmat heeft de Nederlandse ambassadeur in Pa ramaribo jhr mr. M. Vegelin van Claerbergen ontboden om hem te vertellen dat Suriname geen heil meer ziet in voortzetting van de besprekingen over een eventuele nieuwe toelatingsregeling voor Surinamers in Nederland. Sedert maandag wordt door Nederland se en Surinaamse delegaties in de Surinaamse hoofdstad Parama- Deze besprekingen verlopen stroef en werden, zo bleek pas gister avond, donderdag al gestaakt. Uitgangspunt is de tegenstelling tussen Den Haag en Paramaribo over de vraag of er na 25 novem ber, wanneer de bestaande ver dragen tussen Nederland en Su riname aflopen, een nieuwe bij zondere regeling moet ko- Den Haag staat tot dusver op het standpunt dat Surinamers aan de Nederlandse grenzen vanaf die datum behandeld moeten wor den als elke andere vreemdeling uit een land dat niet tot de Euro pese Gemeenschap behoort. Daaraan voorafgaand werd door Nederland onlangs al een eenzij dige visumplicht voor Surina mers ingesteld. nieuw verdrag, 1 manitaire regeling" voor het per sonenverkeer wordt gegaran deerd hetgeen afschaffing in houdt van de visumplicht. Intussen heeft de Landelijke Fede ratie van Welzijnsstichtingen voor Surinamers in Nederland een brief gezonden aan minister president Van Agt. Daarin wordt aangedrongen op een nieuwe vestigingsovereenkomst tussen Nederland en Suriname, waarin het belang van de staat Suriname en de belangen van alle Surina mers centraal moeten worden ge steld. Deze overeenkomst moet de bestaande, die op 25 november afloopt vervangen, zo meent de Federatie. Zij merkt daarbij verder op dat de door de koninkrijkscommissie in 1975 genoemde bijzondere ban den tussen beide volken niet na vijf jaar ophouden te bestaan. Ook kan de noodgedwongen oriëntatie van Surinamers op Nederland na vijf jaar onafhan kelijkheid niet plotseling eindi gen. Vooral voor het volgen van vervolgonderwijs zijn Surina mers nog aangewezen op Neder land en bovendien is het proces van gezinshereniging nog niet voltooid. De onzekerheid waarin belanghebbenden verkeren over hun rechtspositie na 25 novem ber 1980 is groot, zo staat in de brief te lezen Vrije dag voor rijksambtenaar op 2 januari DEN HAAG (GPD) - Alle rijks- ambtenaren krijgen op 2 ja nuari een vrije dag. Het kabi net heeft gisteren besloten de dag na nieuwjaar alle rijks diensten dicht te houden. Daarmee wordt energie be spaard. Tot de maatregel is besloten, omdat 2 januari een vrijdag is. Het in werking stellen van verwarmingsinstallaties na nieuwjaar voor slechts èèn dag zou veel brandstof kos ten, legde vice-premier Wie gel uit na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. Of het voor de ambtenaren zal gaan om een verplichte snip perdag is nog niet besloten. Daarover zal nog worden ge sproken met de ambtenaren bonden, aldus Wiegel. COMPUTERSERVICEBUREAU PROFESSIONELE AUTOMATISERING Boekhoudpakket SBOP Urenverantwoording UVAC Bruto/netto salaris BENSA Postbus 1107, 2302 BC Leiden 071-769228 DEN HAAG (GPD) - Het aantal werklozen in ons land stijgt zeer snel in de richting van de 300.000. Daarmee lijken de onlangs geda ne voorspellingen van het Cen traal Plan Bureau, dat dit getal aan het eind van het jaar zal zijn bereikt, glashard uit te gaan ko men. Eind oktober werd bijna de 280.000 bereikt en de laatste maanden stijgen de getallen met gemiddeld 10.000. Zeker met de winter in aantocht zijn de ver wachtingen dan ook weinig gun stig. Als een slecht teken beschouwen deskundigen ook de voortdurend voortzettende daling van de ge registreerde openstaande vraag naar personeel (bij de arbeidsbu reaus). In oktober daalde dit to taal met 6100 naar 37.4000. Sedert februari van dit jaar (10.000) is de openstaande vraag bijna lijnrecht gedaald, nadat deze getallen juist afgelopen winter weer iets waren gestegen. De geregistreerde werkloosheid was eind oktober 278.200, dat be tekende vergeleken met een maand eerder een toeneming van 9100 (8400 mannen en 700 vrou wen). Voor seizoen gecorrigeerd was het totaal 277.800. De gemid delde werkloosheid is 6,3 procent van de afhankelijke beroepsbe volking. WARSCHAU (ANP/GPD) - Een botsing is in Polen (al thans voorlopig) voorkomen, maar het land blijft onder grote spanning staan. Tien uur onderhandelen tussen de regering en de onaf hankelijke vakbond "Solidariteit" hebben bij vak bondsleider Lech Walesa "gemengde gevoelens" ach tergelaten. Als de regering alle mondeling gedane beloften ook na komt zal dit een overwinning voor de bond zijn, aldus Walesa na afloop van het overleg met premier Jozef Pinkowski dat tot na middernacht voortduurde. Maar een gezamenlijk slotcommuniqué hebben beide partijen niet kunnen opstellen. Slechts op één punt heeft de rege ring een schriftelijke toezegging willen doen. Het Hooggerechts hof zal zich vóór 10 november uit spreken over de geldigheid van de veranderingen die de recht bank van Warschau eerder deze week op eigen houtje heeft aan gebracht in de statuten van de bond. In afwachting van die uit spraak heeft "Solidariteit" rechtspersoonlijkheid en zal de bond normaal kunnen functione- staan. Volgens westelijke inlich tingendiensten hebben de Poolse vakbondsleiders al een schaduw- regering gevormd voor het geval dat de Poolse regering gevangen wordt genomen door binnenval lende Warchau-Pacttroepen. Volgens diezelfde bronnen wor den in Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije officieren ge schoold in speciale ideologie rond "de contrarevolutie" in Po len. 36 PAGINA'S Henk Vonhoff naar Gronin gen: een bourgondische Am sterdammer aan de slag in het noorden PAGINA 29 WD wil abortus-wetsont werp wijzigen PAGINA Gevechten in Beiroet PAGINA 9 Bevel tot inhechtenisne ming Johan CruijfT PAGINA 11 Directeur Nederlandse Bank: ambtenaar of politi- Echtscheidingen in Spanje vóór de paus komt PAGINA 21 Prof. De Jonge: "Prachtig al dat water in die nieuwe wij ken. Maar voor kleine kinde ren is het levensgevaarlijk" PAGINA 23 Staking Deze DC-8 van de Zweedse maatschappij Scan Air staat in Stockholm gereed c Amerikaanse gegijzelden vrij zouden komen. r Iran te vliegen als de LONDEN (UPI) - Radio-Teheran heeft het Iraanse volk meege deeld dat vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzelden een overwinning voor Iran zou zijn. In een commentaar in het Ara bisch dat wellicht bedoeld was om de Iraanse publieke opinie voor te bereiden op een vrijla ting van de gegijzelden die bijna een jaar vastzitten, zei de radio dat de vrijlating van de spion nen-gegijzelden niet moet wor den opgevat als een on rechtvaardige of een laffe daad. Vrijlating nu zou niet onrechtvaar dig zijn daar de Amerikanen een jaar straf onder controle van het volk hebben doorgemaakt. Vliegtuig Zonnig maar kil Het wordt een weekeinde met droog en zonnig weer maar lage temperaturen. Overdag niet meer dan zes tot acht gra- t. Matige tot 2 NOVEMBER Zon op: 7.35 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 1.32 uur; onder: 15.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.19 uur, laagwater te 6.51 en 19.14 uur. 3 NOVEMBER Zon op: 7.37 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 2.37 uur; onder: 16.00 uur. Hoogwater te 0.01 en 12.21 uur, laagwa ter te 8.04 en 20.22 uur. Een andere aanwijzing dat de vrij lating nabij zou kunnen zijn kwam van het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken dat zei dat de Zweedse chartermaat schappij Scan Air gevraagd was een vliegtuig gereed te houden voor evacuatie van Amerikaanse gegijzelden uit Iran. Een DC-8, die 189 passagiers kan vervoeren, is klaar gemaakt met brancards. Anderzijds heeft een woordvoerder van de islamitische studenten in Teheran gezegd dat de gegijzel den zullen kunnen deelnemen aan de presidentsverkiezingen van 4 november. Hij zei niet hoe dat dan zou gebeuren. Volgens een Zwitserse diplomaat die in Teheran gestationeerd is, had de Iraanse regering een Ame rikaans verzoek van twee weken geleden om de gegijzelden te la ten stemmen, aanvaard. Er waren - echter nog geen regelingen ge troffen. De Zwitserse ambassade in Tehe ran behartigt de Amerikaanse belangen in Iran. schuldigde Washington ervan allerlei complotten te smeden te gen Iran en haalde als voorbeeld aan de mislukte bevrijdingspo ging en de verijdelde staatsgreep, eerder dit jaar. Rajai verklaarde in zijn rede dat Iran ervoor zal waken opnieuw een lakei te wor den van het imperialisme. De Iraanse premier Rajai heeft gisteren opnieuw fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. "Niet Laf' In het commentaar over eventuele vrijlating van de gegijzelden zei Radio-Teheran nog dat dc vrijla ting niet laf is als het doel daar achter is de tirannieke Verenigde Staten te berechten voor hun misdaden tegen Iran in de afge lopen 30 jaar. "Aldus is het vrijla ten de manier om de lange mis dadige geschiedenis van de VS aan de kaak te stellen". "Als Iran dat volbrengt zal het een slag hebben toegebracht aan de on derdrukkers in de wereld die spelen met het lot van het volk. Deze slag zou het voor de wereld tirannie onmogelijk maken haar kop weer op te steken". In het uitvoerige commentaar werd gezegd dat de ajatollah Chomeini en het Iraanse volk „een rechtvaardige methode voor de vrijlating van de gegijzelden hebben opgesteld. Dit is duide lijk gemaakt door de eisen die aan de VS zijn gesteld. De islam, die zijn zonen opvoedt in standvas tigheid en volharding onder alle omstandigheden, dwong de VS concessies te doen". Overigens heeft de Iraanse premier Mohammed Ah Rajai gisteren ook nog eens fel uitgehaald naar de Verenigde Staten. Hij be- DEN HAAG (GPD) - De premies voor de particuliere ziektekos tenverzekering zullen in het al gemeen per 1 januari 1981 met 7,75 procent kunnen worden ver hoogd, dan wel op de aanpas singsdata voor anders lopende contracten. Het ministerie van economische zaken heeft dat be kendgemaakt nadat het (samen met volksgezondheid) overleg had gevoerd met de ziektekos tenverzekeraars. Bij de mate van deze stijging speelt een rol de verwachte stijging van de kosten van de gezondheids zorg, mede in het licht van de het stijgend gebruik van de voorzie ningen. Ook van belang is het kostenverlagend effect van de overheidsmaatregelen die van kracht zijn geworden voor de speeialistentarieven. De regering en de vakbondsdelega tie konden ondanks urenlang overleg geen overeenstemming bereiken over een gezamenlijk communiqué. De bond houdt vast aan het besluit op 12 november een staking uit te roepen, in het geval het Hoogge rechtshof de statutenwijziging door de lagere rechtbank hand haaft. Door de wijziging werd te gen de zin van de bond onder meer de leidende rol van de communistische partij in de vak bondstatuten vastgelegd. Walesa bevestigde dat de resultaten van het bezoek van Pinkowski en partijleider Kania aan Moskou niet ter sprake zijn geweest. "Dat zijn politieke zaken, die gaan ons niet aan". Massamedia Walesa zei dat de regering de bond ook toegang tot de massamedia heeft beloofd. De douane zal drukkerij-uitrusting vrijgeven, die vanuit het Westen aan de bond is gezonden. "De bijeenkomst zou een succes genoemd kunnen worden als al les terecht komt zoals de premier zegt... maar tot dusver hebben we niets op schrift. Er zijn compro missen gesloten, maar geen van de partijen kon het eens worden over een communiqué. Mis schien hadden we er een kunnen maken als we nog vier uur geble ven waren", aldus Walesa. Som mige leden van de vakbondsde legatie lieten een somberder ge luid horen. Verdeeld Waarnemers menen dat de vak bondsdelegatie intern verdeeld was. De "gematigden" zouden hun stempel hebben gedrukt op de eigenlijke onderhandelingen, maar de "radicalen" zouden de opstelling van een slotcommuni qué verhinderd hebben. Ander zijds heeft zowel de regering als de bond het niet willen aansturen op een breuk. Het wachten is voorlopig op het Hooggerechts hof. Ondanks de compromissen blijft Polen onder grote spanning Nieuw beleidsprogramma UTRECHT - D'66 wil het medebe slissingsrecht van werknemers in bedrijven uitbreiden tot benoe mingen van directeuren. Tijdens het najaarscongres in Utrecht be sloten de Democraten gister avond om dit standpunt op te nemen in het nieuwe beleidspro gramma van de partü- De partij heeft nu vastgelegd dat alle medewerkers mede-verant woordelijkheid dragen in het be drijf waar zij werken. Deze ar beidsgemeenschap moet het recht krijgen mee te beslissen over alle ingrijpende besluiten over het ondernemingsbeleid. De Democraten wijzen een verdere uitbouw van het zogenaamde profijtbeginsel van de hand. De commissie, die het voorlopige programma heeft geformuleerd, wil de burgers juist meer laten betalen voor het verlenen van overheidsdiensten. Verder wees het congres het voor stel af om iedereen een gegaran deerd inkomen te verschaffen. Daarmee sloten de Democraten zich aan bij de opvattingen die hierover bij de WD leven. Ook deze partij weigerde eerder dit jaar in het beginselprogramma het principe van een gegaran deerd inkomen vast te leggen, dat uitgekeerd zou moeten worden ook indien de ontvanger weigert een baan te aanvaarden. vandaag opent het Oogmeetkundig Kontaktlenscentrum Haarlemmerstraat 2 (Hoek Turfmarkt) Leiden Oogmeetkundig Kontaktlenscentrum LEIDSCH ^DAGBLAD Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de Iranf komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1