lM Paul van Solm: "Opzet is volledig geslaagd" Kamphues: veel te danken aan voetbal In drie jaar naar de absolute top van Nederland Voorzitter De Graafschap gangster of niet? m Ton Kamphues - vijf kilo meer - eenmaal spelen is zijn ideaal. "En dan niet eens om het geld, maar om dat circus een keer mee te maken". Het kan, denkt hij zelf. "Ik heb toch een paar jaar op ere divisieniveau gespeeld toen er nog spelers rondliepen als Nees- kens en Mühren en als je dat hebt gedaan moet je toch overal wel mee kunnen draaien, tegen woordig". Zeker nu de nivellering zodanig om zich heen heeft geslagen dat je alleen al met "twee goede benen en een goede conditie" in het be taald voetbal terecht kan komen. "Het is door alle linies veel min der geworden", beseft ook Kam phues. "Volgens mij is er wel ge noeg potentieel, maar dat haakt te snel en te gemakkelijk af. Mis schien door de concurrentie van "amateurclubs", die vooral in en rond Amsterdam bedragen be talen tussen de 10 en 20.000 gul den, maar toch ook door de be geleiding. Die zou in handen moeten komen van oud-voet ballers, dan zou het beter gaan. Hoewel.. Teveel amateurs die de kans krijgen op een overstap, denken gelijk in bedragen van 40.000 tot 50.000 gulden. Die tijd is voorbij en zo werkt het ook niet. Ik begon bij Telstar ook met een onkostenvergoeding van 500 gulden per maand. Pas bij Am sterdam ging ik echt goed ver dienen, maar toen die club de gradeerde moest ik óók inleve ren. Toch kan ik nu veel doen, dankzij het voetbal. Als ik dat niet had gehad, zou ik me nu moeten vervoegen bij Jan Mo daal". PAUL DE TOMBE ZATERDAG 1 NOVEMBER 1980 Leidse semi-prof werkt na langdurige ziekte aan rentree zich op een golf van publiciteit. De meeste bekendheid als voet baller immers, verwierf hij zich 'jammer genoeg" (zoals hij zelf zegt) in de rol van lijdend voor werp. Neergeslagen door zijn vroegere vriend Nico Jansen, zag nij na Feyenoord-FC Amsterdam driejaar geleden nog eenmaal het volle licht van de belangstelling. Eerder was ik nog met hem op vakantie geweest, maar hij ver- Kocht me op dat moment zo'n uppercut dat ik met mijn 83 kilo echt van de grond werd getild" In die dagen werd hij herkend als 'de man die voor de televisie in elkaar was geslagen" Daarna werd het stil rond de mid denvelder/voorstopper. Vol strekt stil zelfs tenslotte, omdat geelzucht hem plotseling over viel en hem in zijn zevende sei zoen als semiprof geheel onttrok aan de toch al geringe publiciteit rond het eerste divisie-gebeuren Vanaf 1 mei tot op dit moment hield de besmettelijke ziekte hem uit de roulatie. Drie weken zie kenhuis en vijf maanden "fruste- rende" rust hebben hem inmid dels echter weer teruggebracht in net sociale verkeer. Hij doodt zijn tijd nu nog veelal met kaarten in één Leidse koffieshop met uit zicht op de onderkant van een brug, waar een fervent Feye- noord-supporter "troost' schenkt, maar volgende week mag hij dan eindelijk ook weer gaan trainen. Dinsdagochtend wordt Kamphues voor de laatste maal bloed afgenomen: 's mid dags begint hij weer bij FC Am sterdam Met vijf kilo zichtbaar meer ge wicht, "als je een tijdje niets doet vliegt het er aan", maar ook met ponden meer ambitie wil hij op 22 november zijn rentree maken bij de Lieverdjes. "Ik zie het wel zit ten met FC Amsterdam", roept hij ouderwets branie-achtig. "In Van der Meent hebben we een fantastische trainer en we heb ben er nu ook een paar goede spelers bij. Tot nu toe hebben we veel met blessures te kampen ge had, maar nu zie ik het veel opti mistischer in met die nieuwe jon gens. Menting van Tongeren uit België heeft al meegedaan en Harry Bücker begint één van de ze dagen. Hij was vroeger één van de grote talenten, die in de VS bij Sacramento en San Diego heeft gespeeld. En dan kom ik ook zelf nog terug" Punt Jn het C-team vooralsnog, "maar ik verwacht dat ik niet lang daarna weer in het eerste sta. Want dat is nooit een punt geweest ik stond altijd in één. Alleen onder Van der Hart heb ik er een paar weken naast gestaan, omdat ik mijn kop in de wind had gegooid. Logisch, vond ik zelf, want de ene week zei óij dat ik fantastisch gespeeld had en de volgende week moest ik opdraven in het C-team tegen Telstar. Dat is het ergste wat je kan gebeuren tegen je oude club" /ooral omdat hij van die "oude" club afscheid had genomen na het sterkste seizoen dat hij ooit speelde. Het vierde jaar in Vel- sen, waar hij zo uit de U VS-jeugd voor een gering bedrag begon, leek zijn doorbraak naar de "sub top" van Nederland echt in te lui den. Zijn persoonlijke revanche op de mensen die hem hadden uitgelachen toen hij de overstap waagde, leek nabij. In het volle besef van zijn beperkingen richt te Kamphues zich destijds ook op de categorie clubs onder de top. "Want ik wist toen ook al dat ik te weinig startsnelheid heb en dat ik technisch minder vaardig ben, maar op dat moment was er echt veel belangstelling voor me. Ik heb bewust voor Amsterdam ge kozen, want destijds liep daar een goed team, dat een grote door stroming van spelers kende. Ik had alleen de pech dat het alle maal minder werd nadat ik was gekomen. Amsterdam degra deerde en er kwamen na elkaar een paar trainers (Van der Hart, Bruins Slot) die er vanuit gingen dat voetballers echt zelfdiscipli ne kenden. Dat waren rare tijden: bloedgezellig, altijd feest, maar je stond wel twee jaar stil en dus ging je achteruit". Als vrije jongen, zonder al te veel verantwoordelijkheid, gaf hij zich in die tijd gemakkelijk over aan de Amsterdamse mentaliteit. Het berouw volgde zoals ge woonlijk pas veel later. "Ik ging er te licht over denken, lekker stappen, je kent het allemaal wel. Had ik dat maar nooit gedaan, dan had ik nu wél bij de subtop per gespeeld, waar ik altijd spe len wilde. Ik ben gewoon blijven steken in mijn ontwikkeling". Danken Hij is eerlijk genoeg om dat zichzelf te verwijten, zoals hij ook reël ge noeg is om te erkennen dat hij ook nu al veel te danken heeft aan het voetbal. "Dankzij het voetbal en dankzij Amsterdam heb ik toch al heel wat van de wereld gezien en ben ik aan een goede baan gekomen. Ook daarom heb ik nu spijt van die lossere jaren. Nu ben ik veel serieuzer. Niet al leen voor het voetbal, ook voor mijn werk. Ik heb een huisje ge kocht en ik woon samen, dus ik weet waar ik het voor doe. En dan, er is natuurlijk nog van alles mogelijk". Hij droomt van Amerika, daar LEIDEN - Ton Kamphues is typisch één van die spelers die het nooit helemaal heeft gemaakt, maar desondanks tevreden meedraait in het Nederlandse profvoetbal. Op zijn niveau kende nu 26-jarige Leidenaar natuurlijk wel hoogtepunten - wanneer puntje bij paaltje kwam slaagde hij er niet in die uitschieters te continueren. zelden rouwig om, maar wèl kenmerkend voor zijn carrière tot nu toe. Zoals hij zelf niet meer kon beantwoorden aan het beloftevolle toekomst beeld dat hij eens bij Telstar op riep ("een tweede Neeskens" heette hij daar); zo liepen ook de contacten met de subtoppers waartoe hij in die tijd kon beho ren steeds op het laatste nippertje stuk. Nu eens was Kamphues "te duur", dan weer voldeed hij toch niet aan het profiel van de ge vraagde speler, telkens werd hij op die manier te licht bevonden. Mede door een achteraf bezien ongelukkige keus, waarvan hij zelf overigens nog altijd geen spijt heeft, daalde Kamphues met FC Amsterdam vier jaar geleden af naar de anonimiteit. Ms om zijn voetballoopbaan te ty peren, voltrok die "verdwijning" Tón Kamphues doodt nu nog zijn tijd met kaarten. Volgende week mag hij weer "de wei" in. LEIDEN - Een paar jaar terug in de tijd. Paul van Solm is, volgens het gemeentehuis van ploeg. En da geboorteplaats 's Gravenhage, net volwassen geworden en sluit met zichzelf een 'deal'. Uni" Zeven jaar hobbelt de net aan een studie MO handvaardigheid begonnen Van Solm mee in het randgebeuren van het basketbal en hij besluit dat de tijd gekomen is voor een Tevreden doorbraak. Driejaar geeft hij zichzelf, dan moet hij opgeklommen zijn tot de absolute top van Nederland. Drie jaar. s dus de bedoe- Niet langer, maar ook niet korter en dus slaat hij na zijn overgang van Pun9h naar BOB een seizoen daarop een aanbod van Parker af omdat hij zelf vindt dat de tijd nog niet rijp is. En dit jaar aarzel de hij opnieuw totdat hij zichzelf op het allerlaatste moment aan zijn afspraak herinnerde. De pe riode van leren was om, de tijd van realiseren aangebroken. Zo stond het geschreven, zo was het gepland en dus kwam Paul van Solm naar Leiden. Om vandaag, duizendvijfennegentig dagen la ter, tevreden te constateren dat hij in zijn opzet voor meer dan honderd procent is geslaagd. "Inderdaad", zegt de bebaarde, momenteel met vriendin en kind in Delft 'woonachtige, Van Solm zeer zelfverzekerd, "het is precies gegaan zoals ik het had berekend. En niet alleen met basketbal, want ik had me nog meer dingen voorgenomen, ondermeer op het gebied van studie en huisvesting. Ook dat is allemaal gelopen zoals het moest, want ik woon en leef nu naar mijn zin en met mijn stu die ben ik praktisch klaar. Die zaken moesten ook wel in orde zijn, simpelweg om de weg te ef fenen voor mijn belangrijkste streven, het bereiken van de bas- ketbaltop. Overigens is het," en nu neemt hij wat gas terug, "niet allemaal vanzelf gegaan. Het heeft heel w^t zweetdruppels ge kost om zover te komen. Want een natuurtalent ben ik beslist niet te noemen." Dat laatste is dan ook de reden waarom de 2.02 meter lange Van Solm vrij zorgvuldig aan zijn car rière werkte en geen overhaaste stappen nam. Na als jong broekie bij Rotterdam Zuid stage te heb ben gelopen meldde hij zich aan Borg verliest TOKIO (ANP) - Björn Borg is in de kwart-finales van het toernooi in Tokio, waar een prijzenpot van 600.000 gulden te verdelen is, uit geschakeld. De vijf-voudige kampioen van Wimbledon ver loor met 5-7, 6-3, 5-7 van de Ame rikaan Bill Scanion. Ivan Lendl, nummer drie van de plaatsingslijst, struikelde even eens over een andere Amerikaan, John Sadri. De drie sets werden in tiebreaks beslist, 7-6, 6-7, 7-6. bij Punch dat tot ieders verbazing Roken en drinken paste niet in het tweede van Nederland wérd ach- strakke werkschema van Van ter kampioen Leiden. Uiteraard een leerzaam jaar voor Van Solm die evenwel Delft liet voor wat het was en vertrok naar Oud Beij- erland om daar bij het BOB van Charis Sideris 'het vak' van for ward nog beter onder de knie te krijgen. BOB was in die tijd nog een goede middenmoter en met Mike Schulz en Wim Benschop vormde Paul van Solm de 'lange' kern van die ploeg. Speeltijd vol doende dus en daar ging het Van - niets overhaast - Hij: "Ik was bang bij Punch minder tijd te krijgen omdat ik eigenlijk net zo'n type speler ben als Toon van Helfteren en vandaar mijn besluit om op te stappen. Want in het kader van mijn doorbraak moest en zou ik spelen omdat dat nu eenmaal de beste manier is om iets te leren. Bovendien vind ik Charis een uitstekende coach. Na het eerste jaar klopte Parker aan de deur, maar ik vond het nog te riskant om de stap te wagen. Was bang om op de bank terecht te komen en daar heb ik nu eenmaal een vreselijke hekel, aan. Dus bleef ik bij BOB en gooide er nog éèn schep bovenop om het jaar daarna wél klaar te zijn voor de grote stap. Ik zei al dat ik, afge zien van mijn lengte dan, over weinig basketb^ltalent beschik. Ik heb echt alles moeten leren. Als een bezetene getrained. Op kracht, maar vooral op schieten. Daar mankeert nog steeds het nodige aan, ik moet daar continu op oefenen. Conditioneel ben ik ijzersterk. Maar ik ga dan ook het hele jaar door." ïhetv de beloning incas seerde voor zijn ascétenleven in de vorm van een eervolle uitno diging voor het nationale team. Dat was de kans; spelen met jon gens als 'Mitch Plaat en Kees Akerboom en tegen heren als Tkachenko en Misjkin. Welis waar ging Oranje in Lugano tij dens het pré-Olympische toer nooi aldaar af als een gieter, maar één der weinigen die aan de boorden van het Zwitserse meer overeind bleef was de heer Van Solm, groter gegroeid. Die een nieuwe delegatie van Parker Lei den vervolgens liet wachten tot de laatste dag van de overschrij vingstermijn, maar die tenslotte toch de pen ter hand nam om de verbintenis van. zijn handteke ning te voorzien. Daarmee was het doel bereikt. "Niet helemaal", corrigeert Van Solm zelf. "Want het was nog een open vraag hoe ik me zou houden in het gezelschap van negen an dere toppers. Ik had wel ver trouwen omdat ik wist dat Han Wallaart, die ik nog kende uit mijn Punch-tijd, iedereen een kans geeft, maar het is natuurlijk logisch dat degenen die het beste spelen ook de meeste tijd krijgen. Wel, tot nu toe is het me ontzet tend meegevallen. Ik had bedon gen dat ik, als het niet zou lukken, per 1 december weg zou kunnen. Maar dat gebeurt dus niet, want het bevalt me uitstekend. Ik speel veel in een ontzettend goede Tevreden over zichzelf staart Van Solm, die aanbiedingen van Am stelveen ("te rommelig daar") en Donar ("veel te ver weg") afsloeg, voor zich uit. Zijn planning voor dit seizoen blijkt overigens ook al te zijn gemaakt. Het landskam pioenschap en de Europa Cup-finale staan respectievelijk één en twee op zijn lijstje en hij meent het serieus. "Tuurlijk", praat hij achteloos, "en je zal zien dat ook dit uitkomt. We hebben het beste team van Nederland. Ik weet dat ze dat vorig jaar even eens zeiden, maar ditmaal maken we het ook waar. Goeie jongens, stuk voor stuk. Is me trouwens enorm meegevallen. Zo'n Steve Puidokas bijvoorbeeld, wat een prof is dat. Heb ik nog nooit mee gemaakt. Wat die gozer daar on verstoorbaar staat weg te halen grenst aan het ongelooflijke. De beste center die hier ooit heeft rondgelopen, zondermeer. Mede door hem speel ik zo goed." Nee, Paul van Solm heeft geen spijt van de overstap, op alle fronten is hij een tevreden man. Problemen met de specifieke Parker-men- taliteit kent hij totaal niet, sterker nog, zelfs zijn voorgeschreven uitgaanskostuum bevalt hem, ook al droeg hij nimmer tevoren een overhemd, laat staan een stropdas. "Daar zijn wel geintjes over gemaakt door vrienden van me, maar ik til er niet zo zwaar aan. Ik vind het eigenlijk juist wel leuk, een beetje uiterlijk vertoon. Bij BOB zou zoiets niet bestaan, maar bij Parker past zoiets. Dat is het verschil," aldus Paul van Solm. Er kan in driejaar blijkbaar heel wat veranderen. AD VAN KAAM r Paul van Solm heeft zijn doel bereikt. Spelen i ARNHEM - Heeft trainer Henk El lens van Volendam de voorzitter van de Graafschap, Jansen Ven neboer, na afloop van de wed strijd tussen beide eerste divisie- ploegen op 5 oktober wel of niet een gangster genoemd? Die vraag stond gisteren centraal tijdens een kort geding, dat Jansen Ven- neboer over dit woordgebruik bij de president van de rechtbank in Arnhem tegen de Volendam-oe- fenmeester had aangespannen Jansen Venneboer eist van Ellens en ook van de journalist Martin Velthorst, die een en ander de vol gende dag in de "Graafschapbo de" publiceerde een rectificatie. De uitgever van de Graafschap bode liet ter zitting weten een dergelijke rectificatie te zullen weigeren. De aanleiding tot deze hele zaak is de electronische tijdsaanduiding in het stadion van De Graafschap m Doetinchem. Ver in de tweede helft bij een 2-1 stand in het voor deel van Volendam sprong de klok plotseling tien minuten te rug. "Opzet", zegt trainer Ellens. "Een technische storing", zegt De Graafschap. De wedstrijd ein digde in een gelijkspel 2-2. De Graafschap scoorde in de laatste lijkmaker t de wedstrijd de ge- üllens verklaarde tegenover ae rechtbankpresident, wr. Schaafsma, aan zijn woorden te hebben toegevoegd dat de voorzit ter van De Graafschap er goed aan zou hebben gedaan om direct het mankement aan de klok te verhelpen of de tijdsaanduiding geheel siop te zetten. "De heer Jansen Venneboer heb ik echter nooit een gangster genoen d' a'. dus Ellens. Hij weigert dan ook "woorden terug te nemen die ik niet heb gezegd". De betrokken journalist bleef vol houden de Volendam from er wel juist te hebben geciteerd. Andere journalisten gaven hem daar overigens geen gelijk in. Uit spraak volgt op 7 november.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13