Johan Cruijff wordt vervolgd Voetbaldat kan nooit een gezonde sport zijn MARINE EIST HOOFDVELD VANMVKVOP Wegens fiscale fraude SPORT PAGINA 11 inko- i hun dus Is sporten eigenlijk nog wel ge zond? Laten we even de meest beoefende sport in Nederland nemenhet voetbal. Woensdag ben ik voor de aardigheid eens gaan kijken naar een wedstrijd tussen twee beta lende clubs in het betalende voetbal, want ik dacht: daar zie ik de voetbalsport op zijn zuiverst en fairst beoefend, als ik op het daar vertoonde afga geef ik het voetbal een eerlijke kans. Het ging roepsvoetballers men afhankelijk spelprestatieszij collega's zoals politieagenten en artsen collega's van elkaar zijn.en we weten allemaal dal artsen en politieagenten el kaar nooit afvallen. Ik ver wachtte dus dat die beroeps voetballers, bezig met hetzelf de bestaan in hetzelfde ver band, eikaars schenen en be nen wel zouden ontzien. Dat dit een groot misverstand was, bleek me al snel na het beginsignaal van de scheids rechter,maar het was toch pas na het rustsignaal van de zelfde man dat me de schellen van deogen vielen. Ik had me voor sportjournalist uitgege ven en zat dus op de perstri bune, zodat ik het voorrecht genoot tussen al die beroemde namen van de sportpagina's naar de perskamer te schui felen. Een kaalhoofdige jon geman in wie ik na enig na denken en elimineren van andere sportkoppen Kees Jansma herkende, daalde af van zijn ivoren toren waar hij de wedstrijd per televisie had zitten bekijken,en hij vertelde ons dat Keje Molenaar zijn enkel gebroken had. Dat al thans was de eerste prognose geweest van de begeleidende arts van een der elftallen ik bekeek de wedstrijd Ajax-NEC, maar dat doet voor dit algemene verhaal weinig ter zake). Aankoop Keje Molenaar bleek een jonge veelbelovende nieuwe aan koop uit Volendam te zijn, die al na twaalf minuten door twee man van het veld was gedragen, nadat hij eerst eni ge minuten had liggen te ver krimpen en verkrampen van de pijn. Ik vond het wel deftig dat ik dat harde nieuws nu als een der eersten hoorde, en ik verwachtte niet anders of de luidspreekster die de namen van de speler had opgenoemd de baldadige jongens die met vuurwerk hadden gegooid enige malen vermaand had. en die na de rust nog eens zou verzekeren dat Ajax wel de gelijk gescoord had en wie dat dan wel gedaan had (in beide gevallen klopten haar waar nemingen met die van de zes duizend mensen op de tribu ne), zou dit dramatische nieuws ook wel doorgeven aan al die mensen die in het onzekere waren over het lot van Molenaar, maar tot mijn verbazing hield ze stijf haar mond. Nu had ze eens een nieuwtje, maar nu mochten alleen de niet-betalende luis teraars en kijkers thuis het horen! Ja, het gaat vreemd toe bij dat betalende voetbal, maar ik vond het toch wel een machti ge en zeer zeker ook leerzame avond. Ik begaf me na die me dedeling van Kees Jansma niet naar de perskamer, maar naar de kantine waar de ge wone man gedurende de rust blijkbaar verpoosde, waar ik van een bekende maar heel dikke Volendammer nog zijn gebraden gehaktbal kreeg aangeboden, die naar hij zei volstrekt oneetbaar was. Ik heb hem vriendelijk bedankt en gezegd dat ik eigenlijk op een broodje kroket aasde. Ook de meneer naast me wou de oneetbare gehaktbal niet heb ben, maar het gebaar an sich was natuurlijk heel roerend en vermoedelijk kenmerkend voor de kameraadschappe- Keje Molenaar lijkheid en jovialiteit waar mee voetbalsupporters met el kaar om gaan. Terwijl ik het zicht had op een schier levensgrote poster met Simon Tahamata in Ajax- dress erop, viel m'n oog op twee jongemannen die zich op krukken door de menigte be wogen. Wie die ene was weet ik niet, maar de andere, zo bleek me uit opmerkingen linksen rechts,moest ene Wim Meutstege zijn. een voormali ge rechtsback, die alweer maanden geleden geblesseerd was geraakt. De voorganger dus van de zojuist voor vele maanden uitgeschakelde rechtsback Keje Molenaar, terwijl die Meutstege als voorganger ene Zuidema ge had schijnt te hebben, die zo ernstig geblesseerd raakte dat hij het voetbal moest opgeven evenals de linksback van Ajax, ene Jan Everse, en de voorstopper van Ajax, ene Pim van Dord. Dat kan nooit een gezonde sport zijn, dacht ik, terwijl ik me een weg terug naar de per stribune baande. Toen ik weer zatbleek dat Steen Ziegler, de ausputzer van Ajax, wegens een blessure vervangen was. Ik wendde me tot mijn buur man. die kennelijk vaker naar voetbal ging en daar nogal cynisch over deed, en die vertelde me dat Ajax ge teisterd werd door blessures. Hij noemde er een stelletje op en ik heb ze braaf genoteerd: La Ling, Hamberg, Van Geel, Wijnberg, Van Dord, Meut stege... En daar waren Ziegler en Molenaar dus weer bij ge komen. Ajax werd wel de FC Ziekenboeg genoemd, zei hij. De enige Ajacieden die niet geblesseerd waren, zei hij, waren Ruud Krol. Simon Ta hamata, Guido Pen. Karei Bonsink, Ton Blanker en Ruud Kaiser. Ik noteer het maar even zoals het me ver teld werd. Normaal Is dat een normaal gemiddelde in de eredivisie, heb ik ge vraagd, heeft een club als AZ nu ook zoveel blessures? Maar nee, daar waren juist weer problemen omdat er te wéinig blessures waren, vertelde hij, maar dat was te ingewikkeld om precies uit te leggen Maar zoveel pech tegen zoveel geluk, dat is toch haast ondenkbaar, dan moet er toch een reden voor zijn dat ze bij Ajax zo vaak geblesseerd raken? Deugt de training wel. is de mentaliteit waarmee het veld betreden wordt wel goed'' Want ik herinnerde me dat ik bij de eerste de beste grove tackle van Molenaar dacht: hé, zal ik vandaag eens pre cies noteren wie alle vrije schoppen hebben veroor zaakt^ En toen Molenaareven later (terecht, dacht ik) niet mocht ingooien, maar zijn te genstander dat mocht doen. reageerde hij zo kwaad, zo geemotioneerddat ik het ge voel had dat hij koste wat kost wilde winnen. Weer even later pingelde links buiten Hendriks langs enkele Ajacieden, Molenaar stak er strijdlustig een been tussen. Hendriks bleef in het bezit van de bal. en Molenaar kwam in het bezit van een gebroken en kel die later een gebroken kuitbeen bleek te zijn. Worden ze geblesseerd, of blesseren ze zich zelf, vroeg ik me af. Is het stroeve spel van Ajax te wij ten aan de vele blessures, of zijn de vele blessures te wijten aan het stroeve spel? Typisch de vraag van een leek, dat geef ik toe, maar geen van de experts op de perstribune bleek er een antwoord op te weten... NICO SCHEEPMAKER BARCELONA (GPD) - De rechter in Barcelona heeft gisteren een bevel tot inhechtenisneming van Johan Cruijff uitgevaardigd als hij zich op 27 november niet meldt bij de rechtbank in de Catalaanse hoofdstad om een regeling te treffen met zijn schuldeisers. De Nederlandse voetbal ster, die in de jaren zeventig als aanvoerder van FC Barcelona de grootste attractie was van het Spaanse voetbalminnende publiek, staat voor in totaal vijf miljoen gulden in het krijt. Johan Cruijff Racewereld 'gespleten' LONDEN/ZANDVOORT (ANP) - De breuk in de formule I auto racerij heeft definitieve vor men aangenomen. In het ko mende seizoen zullen er twee wereldkampioenschappen ge houden worden: een officiële, uitgeschreven door de wereld federatie (FISA) en een wilde, georganiseerd door de kortge leden opgerichte 'wereldbond voor autosport' (WFMS). Deze laatste organisatie maakte gisteren in Londen dit voor nemen tijdens een persconfe rentie bekend. Voorzitter van de WFMS is Bernie Ecclestone, de mach tigste man binnen de vereni ging van constructeurs (FO- CA), die al langer aanstuurde op scheiding met de FISA. Het wereldkampioenschap van de WFMS voor beroepscoureurs zoals de strijd officieel wordt genoemd, zal van start gaan met minimaal twaalf teams (23 wagens) en zal vijftien races tellen. De wereldkampioen ontvangt voor zijn prestatie twee miljoen gulden. De voornaamste schuldeiser is de Spaanse Banco Central, die reeds deze zomer gerechtelijk beslag liet leggen op de riante flat van Johan Cruijff, gelegen in de straat Ca- balleros te Barcelona. De bank gaf begin deze week de rechter de opdracht om beslag te leggen op drie ondernemingen van de Ne derlandse voetballer. Daarnaast eist de Spaanse fiscus van Johan Cruijff een miljoen gulden we gens belastingfraude in 1978, het laatste jaar dat hij aanvoerder was van de voetbalclub Barcelo na. Het bestuur van de Catalaanse voetbalclub heeft donderdag het aanbod van Johan Cruijff afge wezen om volgend seizoen voor FC Barcelona te spelen. Cruijff had enige tijd geleden vanuit de Amerikaanse hoofdstad, waar zijn contract met Washington Di plomats afloopt, via zijn manager laten weten dat hij tegen bepaal de condities bereid was om terug te keren naar Barcelona. Het bestuur van FC Barcelona, be ledigd over de zakelijke aanpak van een Johan Cruijff, die alles van de voetbalclubleden vroeg, maar niets correct in Catalonië achterliet, wilde niet op het aan bod van de Nederlandse voet baller ingaan, omdat men niet gelooft dat hij zijn schulden zal proberen af te lossen. Baan Het bondsbestuur van de KNVB heeft gisteravond besloten as- sistent-bondscoach Rob Baan aan zijn contract bij de KNVB te houden, dat tot aan het WK 1982 in Spanje loopt. Baan was per soonlijk al tot overeenstemming gekomen met FC Den Haag om daar de opvolger van de wegens gezondheidsredenen opgestapte Hans Kraay te worden. Pieter den Duik, voorzitter van FC Den Haag. verklaarde in een eerste reactie erg teleurgesteld te zijn over het besluit van het bondsbestuur en liet doorsche- ventuele juridische stap- LEIDEN - Jan Franken sr. zette gisteravond in de UVS-kantine een streep onder zijn dertigjarige carrière als bestuurslid bij de club u it de Kikkerpolder. Uitgebreid werd hem op de te zijner ere gehouden recept ie lof toegezwaaidUVS-voorzitter Piet Kruit rechts) voerde Franken op als 'een man van bescheidenheiddie 30 jaar zijn werk onopgemerkt, doch uitstekend had gedaan"Als dank voorde bewezen diensten deed Kruit de scheidende bestuurder een fiets cadeau. Bovendien werd Franken benoemd tot erelid van zijn vereni- Qtng. Ook Sportstichtingsvoorzitter Piet Biegstraaten roemde de taakopvatting van Franken. Hij had becijferd, dat het vrijwilligerswerk van Franken gedurende die dertig jaar UVS een besparing van circa 180.000 gulden had opgeleverd. Biegstraaten onderscheidde Franken met een plaquette van de Sportstichting Namens de contactcommissie, waarvan Franken overigens voorzitter was, kreeg het aftredende bestuurslid een leunstoel aangeboden."Om uit te rusten", luidde de motivatie. De jeugdcommissie van UVS wilde niet 'achterblijven en betrok ook de echtgenote van Franken in de hulde. Met een leunstoel. pen tegen de KNVB niet uit de weg te zullen gaan. Mr. Eric Vilé, vice-voorzitter van het bondsbestuur: "We hebben" uitvoerig over de zaak-Baan ge sproken, maar zijn toch tot de conclusie gekomen dat de waar dering voor het werk dat hij voor de KNVB verricht dermate groot is dat wij hem aan zijn contract zullen houden. Daarnaast is dat contract er natuurlijk niet voor niets". Gosens Manager Ad Zonderland van FC Den Bosch traint momenteel de Bossche eerste-divisieploeg en niet Rinus Gosens. De in Eind hoven woonachtige Gosens heeft problemen gehad met FC Den Bosch, maar hij ontkent dat het iets met de affaire te maken heeft. Mevrouw Gosens: "Mijn man heeft al jaren last van hoofdpijn. Hij is daarvoor naar de dokter geweest en er zijn foto's van zijn hoofd gemaakt. Wat het nu pre cies is staat nog niet vast. Het zal intussen nog wel even duren voordat hij in Den Bosch weer aan de slag zal kunnen gaan". Michels in de Bundesliga geleden. Het gebeurde in Monchengladbach tegen Borussia. De thuisclub ze gevierde met 2-0 door twee tref fers van libero Hannes voor de rust. Eerst schoot hij een straf schop in na een overtreding van Bonhof tegen Nickel, kort voor de pauze trof hij doel met een schot van 25 meter afstand. Overige uitslagen: Bayer Lever- küsen-VFB Stuttgart 1-1; Schal- ke'04-Munchen 1860 1-0; Armi- nia Bielefeld-HSV 0-2; Borussia Dortmund-MSV Duisburg 5-1; Bayern Munchen-Nurnberg 4-2; Baver Ürdingen-Kaiserslautern 1-0. KATWIJK - Het is niet schijnlijk dat het bestaan van de voetbalvereniging MVKVaan het eind van dit seizoen voltooid ver leden tijd is. Oorzaak: het plaat sen van een enorme zendmast pal naast de middenstip vtn het hoofdveld, dat gelegen is op het marinevliegkamp Valkenburg. Eén en ander betekent, dat de za terdagclub met ingang van dins dag aanstaande geen gebruik meer kan maken van het grootste speelterrein en met 12 elftallen is aangewezen op een trainings veld, dat nauwelijks aan de KNVB-normen voldoet. Momenteel onderhandelt het be stuur van MVKV met de KNVB om in elk geval de competitie tot een goed eind te brengen. De ge meente Katwijk is ingeschakeld om voor een eventuele oplossing te zorgen, waar overigens erg wei nig kansop is.Immers.deoverige voetbalverenigingen m de kust plaats, Quick Boys, Katwijk en KRV, kampen zelf met ruimtege brek en zullen geen kans zien wedstrijden van MVKV tussen tijds in te lassen. In feite is het vaststellen van elke senioren- wedstijd op het terrein van de te genstander de enige oplossing, terwijl de junioren op het over gebleven 'veld' hun kunsten mo gen vertonen. Pas woensdag werd het bestuur van MVKV op de hoogte gesteld van de beslissing om een zendmast op het veld 'neer te planten'een actie die de kampleiding door het mi nisterie van defensie kreeg opge legd. "Dat is natuurlijk knap on beschoft", vindt voorzitter Sté- man, "om daar zo laat mee aan te komen In het ergste geval moeten we 200 voetballers volgende week op straat zettenIk vraag me af of men daar bij defensie wel reke ning mee heeft gehouden". "Wel degelijk", stelt luitenant Wil- lems van de marinevoorlich tingsdienst, "maar een andere plaats was onmogelijk. De plaat sing van de zendmast is met de komst van de Orion (vliegtuig voor defensiedoeleinden) een pu re noodzaak. Dat MVKV daar de dupe van geworden is, is spijtig. Maar men wist dat er iets stond te gebeuren. De marine had de voet balclub wél wat eerder op de hoogte mogen stellen", aldus Wil- lems. Volgens voorzitter Stéman was MVKV in zekere zin op de hoogte van plaatsing van de mast maar "dat zou in een klem hoekje van het veld gebeuren. Door de velden wat te verleggen, zouden we de problemen nog kunnen onder- vangen. Nu komt die mast zowat op de middenstip te staan. Dat is de nekslag voor one MVKV is een personeelsvereniging van de marine, die gebruikt maakt t>an accommodatie van het ministerie van defensie. Om dat de club nauwelijks nog mari- neleden telt, zou de club per 1 ja nuari 1981 veranderen in een burgersportvereniging, die de terreinen van defensie voor 2500 gulden per jaar zou gaan huren "De benodigde papieren liggen bij de notaris", verzucht preases Stéman. "Met man en macht werkten we een beetje aan de we deropbouw van de club. Van een financieel ongezonde waren we omgezwaaid in een springleven de vereniging. Van de zomer heb ben we 5000 gulden in de accom modatie gestoken. Dat is allemaal betaalt door de leden, die we straks misschien moeten vertellen dat ze niet meer kunnen voetbal len. Ik vind het een onverteerbare zaak dat men zomaar één, twee. drie een beslissing neemt, zonder daarbij de gevolgen in ogen schouw te nemen" Club tekent protest aan KATWIJK - MVKV heeft in middels bij het college van Burgemeester en Wethouders van Katwijk geprotesteerd tegen de plaatsing van de zendmast. Ofschoon de mari ne met ingang van dinsdag 4 november met de bouw wilde beginnen, is door de gemeen te Katwijk nog geen bouw vergunning afgegeven. "In dat geval kan er ook niet met de bouw worden begonnen", stelde ambtenaar Meyvogel gisteren desgevraagd. Bij het ministerie van defensie ver wachtte men dat de vergun ning binnen drie weken bin nen zou zijn. "De aanvraag moet nog door diverse instan ties worden bekeken. Er kan nog wel enige tgd in gaan zit ten". aldus Meyvogel. De Katwijkse voetbalvenigmg neemt ook maatregelen om bij het ministerie van defen sie protest aan te tekenen. Volgens velen zou de betref fende zendmast gemakkelijk op een andere plaats dan het voetbalveld worden gezet. A.s. zondag LFC DEN HOORN 1/6T/N UET (3&WD At77E2. 3D &C/7X/SD/MKT W 6Q£'£ 7£CHN'50J£ £*J ~7A:r/SCU£ AAT77 WA/OT/P.' £EA/ AZWAA/AC/e^X l&oe 'A/ <SO£/£ £V ~7&cr/s&/£ A^r/v////o-r/3

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11