EG kondigt staalcrisis af Minister moet meer met bonden overleggen Bouw van oj werk ingsfa b riek in Cap La H aque vertraagd Partners vinden elkaar in beperking produktie Kwart van beroeps bevolking wil deel tijdbaan „KABINET DRAAIT LPG- INDUSTRIE DE NEK OM" Bedrijfsleven terughoudend in handel met Israël i™ s ap ?E lÏÏ'i ia ss. IXm s™ ja &BEBZ 'Is ':,,n'"'3 IJDAG 31 OKTOBER 1980 ECONOMIE enzine t ingang van morgen zullen de jj^rijzen van normale en super- benzine met vier cent (inclusief )tw) stijgen. Per liter worden de naximumprijzen dan resp. 144.8 ;n 148,2 cent. De prijs van diese- olie gaat met 3.6 cent (inclusief )tw) en die van petroleum met 3.5 ent (inclusief btw) per liter om- ïoog. Huisbrandolie wordt 3 cent ;xclusief btw) per liter duurder, ie maximumprijs van LPG stijgt net 0.8 cent per liter (inclusief ptwDit als gevolg van de stij- )lle dging van de waarde van de inge- v roerde ruwe aardolie. HILVERSUM (ANP/GPD) - De nieuwe Franse opwerkingsfar briek van Cogema in Cape la Ha gue, waar de Zeeuwse kerncen trale in Borssele afgewerkte splijtstofstaven wil laten opwer ken. zal twee jaar later worden gebouwd dan het plan was. Dat verklaarde directeur Couture van Cogema gisteravond in VA RA'S "Achter het Nieuws". Een vakbondsbestuurder, die niet voor de camera wenste te ver schijnen, meende dat de bouw wellicht helemaal van de baan is Volgens Couture moest de nieuwe opwerkingsfabriek begin 1985 opgeleverd worden. Moeilijkhe den met het verkrijgen van toe stemming voor de veiligheids normen hebben de bouw echter vertraagd, aldus de Cogema- topman. Hij verwacht de opleve ring op zijn vroegst eind 1986. Couture liet verder weten dat de prijs voor het opwerken hoger zal liggen dan tot nu toe met de klan ten, waaronder Borssele-eige- naar de Zeeuwse elektriciteits maatschappij PZEM, is afge sproken. Couture waarschuwde dat als er geen overeenstemming met een klant komt over de wijze waarop vrijgekomen afval teruggestuurd wordt, de onopgewerkte staven naar het land van herkomst te ruggezonden zullen worden. Ook al het afval dat vrijkomt bij opwerking gaat terug. "Wij zijn geen eigenaar van dat materiaal", aldus Couture. Dat geldt ook voor het vrijkomende h. og-radio-ac- tieve plutonium. Het uitstel brengt volgens PZEM- voorzitter W. Don bij de afvoer van splijtstofelementen uit de kerncentrale richting Frankrijk geen problemen mee. "Er is voldoende opslagcapaciteit bij Cap la Hague", zo zei hij. De elementen, die in 1981 bij de splijtstofwisseling uit de centrale in Borssele komen, moeten hier een jaar blijven om af te koelen. Daarna duurt het nog een aantal jaren voor Cap la Hague ze zal opwerken. Dat gebeurt pas in 1986 of '87", zo zei hij. philips Eur< tair eerste deel van de 'geschiede- Indijiis van de nv Philips Gloeilam- Co lenfabrieken' verschijnt volgen- r. J. [e maand. Btek«i974 is de archivaris en bedrijfs- ratorjiistoricus A. Heerding in op- Iracht van de raad van bestuur legonnen met het verzamelen an gegevens. In dat eerste deel ran de geschiedschrijving be- landelt Heerding de periode '880-1891 waarin de electrische 'erlichting in de vorm van boog- in gloeilampen als commercieel trtikel op de markt werd ge- Dracht. ^onne-energie /t» minister van economische za- -""T^en stelt 2.45 miljoen gulden be- jchikbaar voor demonstratie- projecten met zonneboilersys- V temen. i financiële steun wordt gegeven In het kader van het nationaal Onderzoekprogramma zonne- t energie. Dit programma bestaat ait vier fasen en de eerste daarvan is het marktrijp maken van de £onneboiler. De fasen duren ie- ier ongeveer vier jaar. eerboten le Britse veerboten die diensten over het kanaal onderhouden sullen maandag (3 november) in riun havens blijven. De Britse jeeliedenbond heeft voor die dag ;en staking georganiseerd in verband met een conflict met de Dunard-rederij. zeelieden willen verhinderen ilat de rederij twee cruiseschepen .Dnder. een goedkope vlag gaat la- °;en varen. Zij vrezen daardoor ferlies van arbeidsplaatsen. LUXEMBURG (GPD/ANP) - Vanochtend vroeg hebben de ministers van economische zaken van de negen EG- landen in Luxemburg overeenstemming bereikt over het uitroepen van de "uitgesproken crisistoestand" in de Eu ropese staalsector. winst van de KLM is in het weede kwartaal (juli tot en met eptember) van het boekjaar 980-1981 gestegen van 61.9 nln tot 91.4 min of per aandeel an 100 van 15.54 tot 22.94. Dver het eerste halfjaar daalde de yinst ten opzichte van de over- f f enkomstige periode van het J- voorgaande boekjaar van 92 pin tot 79.4 min of per aandeel f an 23.08 tot 19.92. marktontwikkelingen zijn nu foor de aarzelende wereldeco- fi^Iiomie en de verhoogde vervoer- 'tarieven ongunstig, vooral wat !||;ietreft het passagiersvervoer. Er llfpjn maatregelen getroffen tot van de produktie en :f|)esparingen van kosten. Deson- moet er volgens de KLM basis van de nu bestaande vooruitzichten voor de overige iüree kwartalen rekening mee worden gehouden, dat het boek jaar met een verlies zal worden Jjifgesloten. In 1979-1980 behaal- pi|e maatschappij een winst van 15.3 min. Voor het eerst in de gescheidenis van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap wordt deze "crise manifeste" nu uitgeroepen. In to taal zijn er drie ministersraden voor nodig geweest om tot over eenstemming te komen ïnzake- het speciale staalregime dat, met terugwerkende kracht tot 1 okto ber van dit jaar, tot eind juni vol gend jaar zal gelden. Het officieel afkondigen van de cri sistoestand wordt binnen enkele dagen verwacht. Het speciale re gime houdt in dat de Europese staalbedrijven produktiequota krijgen opgelegd. Van de speciale regeling zal ongeveer zeven tot zeven-en-een-halve procent van de produktie worden uitgezon derd. Volgens de Nederlandse minister van economische zaken Van Aardenne, heeft de nu overeen gekomen regeling het bezwaar 'dat ze zeer ingewikkeld is'. Van Aardenne zei echter ook gelukkig te zijn met de nu getroffen rege ling. 8 DEN - GROENTEN VE1L.1NU •Ö/1980' idappelen 0.61. Andijvie 0,42-1.05, jnkbonen 2,00, Snijbonen 7,50-9,10, «inbonen 7,00-7,20, Boerenkool li-0,70, Spits kool 0,55-0,69, Prei Él-0,88, Spinazie 0,74-0,82, Spruiten A 1-0,94, Spruiten B 0,76-0,78. Spruiten ri.57. Spruiten D 0,80-1.15, Witlof •6,20, Bloemkool 1x6 1,40, Bloem- I 8 st. 0,75, Bloemkool 10 st. 0,40, |)lselderij 0,36-0.73, Sla 0,39-0.57, jjekselderij 0,84, Peterselie 0,40-0,51, Éerij 0,16-0,23. Uiteenvallen Volgens minister Van Aardenne zou, als er geen overeenstem ming was bereikt, "het gevaar voor het uiteenvallen van de Eu ropese staalmarkt groot zijn ge weest en zo'n situatie zou niet in het belang geweest zijn van de Nederlandse, noch de Europese industrie". De Nederlandse bewindsman kon nog niet veel details geven over de weerslag die het opgelegd staalregime voor de Nederlandse staalindustrie zal hebben. "Ik denk dat het zal uitdraaien op een tijdelijke produktievermin- dering in ons land hetgeen een tijdelijke vermindering van werk met zich mee zal brengen. Maar Hoogovens had toch al om werk tijdverkorting gevraagd", aldus de minister. Nederland telt vier staalbedrijven: Estel (Hoogovens) te IJmuiden, Demka in Utrecht, Laura in Zuid Limburg en Netstaal in Alblas- serdam. Gezond De Nederlandse minister Van Aar denne, is van mening dat de to tale produktievermindering die nu aan de Nederlandse staalin dustrie zal worden opgelegd, zal uitkomen op zo'n 13 a 15 pet. Ook zei hij dat de bedoeling van de speciale regime is dat in de tijd van de opgelegde quota, de Eu ropese staalindustrieën weer tot een vrijwillige regeling komen voor productiebeperking. Zo'n vrijwillige regeling bestond tot voor kort, maar ze werd door broken door een aantal Duitse en Italiaanse bedrijven. Ook, aldus Van Aardenne, moet de herstruc turering van de Europese staal industrie verder voortgang vin den zodat wij op den duur weer komen tot een gezonde bedrijfs sector. Estel Door de zorgwekkende situatie op de staalmarkt zal Estel voorlopig geen grote investeringen doen. Dit betekent dat de bouw van een nieuwe staalfabriek en de daar mee samenhangende installaties in Dortmund alsmede de renova tie van Warmband I in IJmuiden naar de toekomst worden ver schoven. Commissarissen en raad van be stuur van Estel (Hoogovens) hebben dat in hun deze week ge houden vergadering besloten. De raad van com missarissen deelt de opvatting van de raad van be stuur, dat het op grond van de ac tuele situatie en de grotere onze- De Amerikaanse ruimtesonde Voyager I maakte deze foto van de Saturnus op 18 oktober, toen hij op 30 miljoen km van deze planeet verwijderd was. Binnen veertien dagen zal de Voyager het dichtst bij de op één na grootste en verst verwijderde planeet van de aarde zijn. BRUSSEL (Belga) - Meer dan 9 miljoen mensen in de Euro pese Gemeenschap verrich ten deeltijdarbeid of tijdelijke arbeid. Dit zijn voor 90 pro cent vrouwen. Ongeveer 25 procent van de personen met een volledige dagtaak zou als dat kon aan deeltijdarbeid de voorkeur geven. Het permanent comité voor ar beidsvraagstukken, waarin vertegenwoordigers van de werkgevers, de werknemers, de regeringen en de Europese commissie alle sociale vraag stukken onderzoeken, be sprak gisteren de voorwaar den waaraan interimwerk moet voldoen. In december bespreekt het permanent arbeidscomité nog andere vormen van ar beidsverdeling zoals part-ti me werk en flexibele pen sioenleeftijd. Daarna zal de Europese Commissie concre te voorstellen doen voor een Europees Beleid om te ko men tot een betere arbeids verdeling. Europees commissaris voor so ciale zaken Vredeling onder streepte, dat inschakeling van tijdelijke arbeidskrachten uitzondering moet blijven en de soepelheid van de bedrij ven niet mag worden aange tast. Anderzijds moet de so ciale bescherming van de tij delijke arbeidskrachten wor den verzekerd. Volgens de commissie kan al leen op uitzendkrachten een beroep worden gedaan bij tij delijke inkrimping van het vaste personeel of bij een tij delijke stijging van de activi teit. De duur van deze maat regel moet worden beperkt. Inschakeling van tijdelijke krachten ter vervanging van stakend personeel moet wor den verboden. «.II uv- giuvuc UlliC- 7*7 7 7 dftrhmomenl "«te"ïrategfscSe Over arbeidsvoorwaarden ambtenaren investeringen te gaan verrichten. Industriebond Volgens de Industriebond FNV staat de overheid welwillend te genover het verlenen van gerich te steun aan het staalconcern Hoogovens voor modernisering van het bedrijf. Definitieve be slissingen zijn nog niet genomen maar men ziet in dat steun gebo den is, aldus bestuurder Henk Krul van de Industriebond FNV die dezer dagen directeur-gene raal H. Lelieveld van het ministe rie van economische zaken over overheidshulp polste. DEN HAAG (GPD) - Er moet een einde komen aan de eenzijdige beslissings bevoegdheid van de mi nister van binnenlandse zaken als het gaat om de vaststelling van de ar EINDHOVEN - "Na de verkoop aan het buitenland van de Neder landse personenauto's-industrie en van een groot aandelen pakket van de Nederlandse vrachtautoindustrie dreigt de re gering nu de levenskrachtige lpg-industrie de nek om te draai en". Dat zei de Eindhovense hoogleraar prof. ir. W. Koumans die verbonden is aan de afdeling werktuigbouwkunde van de TH-Eindhoven bij de opening van een nieuw bedrijfspand van het lpg-bedrijf Vialle in Eindhoven. "Door het op gang brengen van de geruchtenstroom over een mogelijke verhoging van de Ipg-prijs door er accijns over te gaan heffen en door het uitblijven van een duidelijke uitspraak over veiligheid heeft de overheid de omzet van lpg-apparatuur de laatste maanden tot de helft doen teruglopen", aldus prof. ir. Koumans. Volgens hem is een auto waarin op deskundige wijze een lpg-tank is ingebouwd veiliger dan een op benzine rijdende auto. beidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. Dit is een van de belang rijkste aanbevelingen van een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van ministeries, gemeen ten, provincies en over- heidsvakcentrales. Formeel blijft de eenzijdigheid bij vaststelling van de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren nog wel overeind, maar indien de overheid de aanbevelingen van de werkgroep overneemt, kan de minister de arbeidsvoorwaarden slechts vaststellen na overeen stemming met de ambtenaren- centrales. ABVA-voorzitter Dutman vindt het een verdienste van de minister, dat hij met zijn manier van over- legvoeren het overheidsperso neel en de ambtenarenvakbewe- ging tegen zich in het harnas heeft gejaagd, waardoor een werkgroep met spoed en voort varendheid broodnodige verbe teringen in het ambtenarenover- leg heeft voorgesteld. Positief noemde Dutman het voorstel van de werkgroep de ledentallen van de ambtenarencentrales mee te laten wegen in het overleg. De werkgroep pleit ook voor een ander systeem voor de trendbe rekening. Volgens de werkgroep moet het parlement bij de vast stelling van de begroting aan de hand van enkele arbeidsover eenkomsten in het bedrijfsleven de ruimte aangeven waarbinnen het pakket arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel moet worden vastgesteld. De mi nister en de ambtenarencentrales moeten vervolgens onderhan delen over de vertaling in ar beidsvoorwaarden. Volgens de werkgroep mogen ac ties die ten doel hebben verbete ring van de arbeidsvoorwaarden af te dwingen, nooit politieke ac ties genoemd worden. De ambte naren moeten volgens de werk groep tevens het recht hebben solidariteitsacties te kunnen voe ren ten gunste van andere groe pen ambtenaren en acties in vak- centraleverband. De werkgroep bestrijdt de opvatting van de commissie-Toxopeus dat poli tieke acties onder alle omstan digheden zijn verboden. „Die zijn onder alle omstandigheden toe laatbaar", aldus de werk groep. UTRECHT (ANP) - Het komt nog vaak voor dat Nederlandse be drijven terughoudend zijn met het aanknopen van handelsbe trekkingen met Israël. Dit bleek uit de woorden van de voorzitter van de Nederlands-Israëlische kamer van koophandel, drs. H. Menco, op de jaarvergadering van de kamer in Utrecht. Menco gaf als voorbeeld het feit dat er voor de Israëlische technolo- giebeurs, die binnenkort wordt gehouden geen enkele Neder landse inschrijving is gekomen, hoewel 350 bedrijven waren uit genodigd. "Er zijn blijkbaar krachten die Ne derlandse bedrijven ervan weer houden om naar Israel te ko men", zo stelde Menco, daarbij doelend op de angst van het Ne derlandse bedrijfsleven om bij Israël vijandig gezinde Arabische landen in ongenade te vallen. Menco noemde dit een merkwaar dige zaak, omdat bedrijven uit allerlei andere landen, die kriti scher staan ten opzichte van Is raël, wel op betreffende beurs aanwezig zijn. Daar komt volgens hem nog bij dat de export juist voor de Nederlandse industrie van groot belang is. Centr.Suik. 55.00 id. cert. 56.20 Ceteco 121.00 120.00 Kon. Ned. Pap. KNSM eert. Krasnap.sky Hunter D. 195,20 195.20 1286.00 42.50 4b 80. we^rd deze lijn vrijdag GOUD EN ZILVEK Nogal vast in de markt lag ook Coud onbew 40900 - 41000, Vonp- 40570 - WUH C" °P ,50 Snel BUITENLANDS GELD jut n„,10.0001 so'75 'SS Mwdkoperop 2 7 K :i n Franse fr. ioo» 45 4^;'^ van de kwartaalcijfers al flink gc- ZwiUerAe fr 1 looi ii-mm. I22,w stegen, was in de vroege ochtend A™?.!!®' 1?',0 n°8 eens ruim een gulden beter stegen, was in de vroege och Noorse krtmn 1IOO1 40.00 «J» op^l Finse mark iioo» 53.25 56 2s onaanns de ingrijpende maa Joejosi dinar iiooi 5.8O 7.20 *elen die zijn aangekc pwnd 4is daarmee niet uit de toon

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27