Niet-gebonden landen willen gaan bemiddelen Nederland wil Europees-Arabisch dialoog bevriezen Saoedi-Arabië verbreekt betrekkingen met Libië Italië in ban olieschandaal Jagielsky moet vakbond sussen Tussen Iran en Irak Pak'm, die karakter volle Lambert de Jong heeft al een échten heel mooi blauwvos jasje voor 1675.- ,03® WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 BUITENLAND (Van onze correspondent Jan Gerritsen) LUXEMBURG - Nederland wil ministerieel overleg tussen de Europese Negen en de Arabische landen, waaraan ook de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zal deelnemen, op de lange baan schuiven. Dit werd gisteren bevestigd door een zegsman die in Luxemburg had deelgenomen aan een politiek overleg tussen de Negen, waarbij de problemen in het Midden-Oosten centraal stonden. Nederland is vanaf 1 januari gedu rende een half jaar voorzitter in de Luropese Gemeenschap. Het ziet er naar uit dat in deze periode opnieuw een Euro-Arabische dialoog zal plaatsvinden. Van de kant van de Arabische landen, alsmede van sommige EG-part- ners 'Frankrijk) wordt een confe rentie op het niveau van minis ters nagestreefd. Nederland wil dat zoveel mogelijk vermijden, zo werd gisteren in Luxemburg be vestigd. De Europese Negen kondigden op hun topconferentie in Venetië in juli jl. aan dat ze de Euro-Arabi sche dialoog op ministersniveau wilden voortzetten, als bijdrage tot vermindering van de span ning in het Midden-Oosten. Tot nu toe werd de Euro-Arabische dialoog - over samenwerking tussen de Negen en de Arabische landen in brede zin - op ambtelijk niveau gevoerd. Het gesprek had tot nu toe weinig concrete resul taten opgeleverd. De Negen en de landen van de Ara bische Liga (inclusief dus de PLO) ontmoeten elkaar over twee weken in Luxemburg. Maar het betreft dan de ambtelijke voorbereiding van een nieuwe fa se van de Euro-Arabische dia loog, die vorig jaar enigszins op dood spoor was geraakt. Ver wacht wordt dat de Arabische landen dan, verwijzend naar de verklaring van Venetië, zullen aandringen op overleg op minis tersniveau. Dat zou dan volgend vooijaar gehouden moeten wor den. Nederland wil dit echter, als enigszins mogelijk, vermij den. Een ministersconferentie met de Arabische landen en de PLO zou voor minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken), die dan voorzitter is van het EG- overleg, allerlei politieke problemen met zich meebren gen. Het zou waarschijnlijk zijn dat PLO-leider Arafat of een van diens vertegenwoordigers aan de conferentietafel zal plaatsnemen naast de Nederlandse bewinds man, die als voorzitter van het overleg zal optreden. Dat zou niet alleen publicitair maar ook poli tiek allerlei problemen kunnen opleveren, met name met de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in het vooruitzicht. NEW YORK (Reuter) - Irak en Iran hebben ingestemd met een voorstel van de beweging van niet-gebonden landen een "goodwill- en onderzoekmissie" uit te voeren om een eind te maken aan de oorlog aan de Perzische Golf. Dit hebben diplomaten in New York bekendgemaakt. Het initiatief binnen de beweging van de niet-gebonden landen is uitgegaan van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Radio-Teheran meldde gister avond dat de Iraakse opmars in het oostelijk deel van de haven stad Chorramsjahr tot stilstand is gebracht. Volgens de radio brachten Iraanse vliegtuigen de Iraaksë troepen zware verliezen toe. In eerdere uitzendingen zei de radio dat de Iraanse strijd krachten nog steeds de oostkant van de brug over de Karoen in handen hadden. Deze brug is de verbinding tussen Chorramsjahr en het zuidelijker gelegen Aba- dan. Ook op andere delen van het front werd hevig gestreden. Abadan, het Iraanse centrum voor olieraf- finage, werd gisteren beschoten door Iraakse artillerie, maar later op de morgen namen de beschie tingen in hevigheid af, aldus ra- dio-Teheran. Ook de hoofdstad van de provincie Choezestan, Ahwaz, lag gisteren onder Iraaks artillerievuur. Chomeini toespraak tot de leden van het Iraanse parlement de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden niet aan. Politieke waarnemers ma ken uit de toespraak op dat de imam de kwestie geheel wil overlaten aan het parlement en zich niet achter een van de uit eenlopende opvattingen wil scharen. worden gesteld, een eis heeft toe gevoegd aan de vier bestaande ei sen voor vrijlating. De commissie wil drie uur zendtijd op de Ame rikaanse televisie. Het parlement zou voor de Amerikaanse televi sie zijn standpunt over de kwes tie van de gegijzelden willen ver- De Duitse televisie meldde gisteren dat de uit zeven man bestaande parlementscommissie die zich over de voorwaarden buigt die aan de Verenigde Staten moeten duidelijken aan het Amerikaanse volk. De Duitse televisie zei dit te hebben vernomen in Teheran. Chomeini prees de Iraanse presi dent Bani-Sadr uitvoerig. Hij vergeleek de Iraanse president met Saddam Hoessein en Carter. De laatsten noemde hij laf omdat ze veilig thuis bleven terwijl Ba ni-Sadr veel tijd aan het front doorbrengt. Het persbureau Pars meldde dat Bani-Sadr gisteren besprekingen voerde met militai re leiders in de provincie Choe zestan. Voorts inspecteerde de president een van de hoofdkwar tieren te velde. Jordanië De Jordaanse koning Hoessein verklaarde na terugkomst in Amman van een nieuw bezoek aan Bagdad dat Jordanië Irak zo veel mogelijk ter zijde zal staan in zijn strijd tegen Iran. Volgens ra- dio-Amman zei de Iraakse presi dent Saddam Hoessein dat "het een genoegen is iemand van de Arabische broeders te zien op staan en daadwerkelijk steun verlenen". Democratie in Turkije 'uitgesteld' ANKARA (Reuter/UPI) - Het Turkse leger kan nog geen sche ma geven voor de terugkeer tot de democratie. Dit heeft de secre taris-generaal van de na de staatsgreep van 12 september in gestelde nationale veiligheids raad, generaal Saltik, gisteren op een persconferentie verklaard. De generaal beloofde wel dat het leger de macht "zo spoedig mo gelijk" aan een burgerregering zal overdragen. Een termijn daarvoor is nog niet te noemen, zo voegde hij er echter aan toe. Het verbod op de activiteit van politieke partijen blijft voorals nog van kracht. De generaal verklaarde voorts dat de grondwet van 1961 van kracht blijft tot een nog in te stellen grondwetgevende vergadering een nieuwe heeft opgesteld. Wanneer de grondwetgevende vergadering er komt, en hoe zij is samengesteld kon generaal Sal tik niet zeggen. De door de natio nale Veiligheidsraad afgekon digde decreten gelden als aan vullingen op de grondwet. TEHERAN - Leden van het Iraanse parlement luisteren naar een rede van ajatollah Chomeini gisteren in Teheran. Onder de aanwezigen bevond zich de voor malige premier Mhedi Bhazargan (midden). Ondanks verwachtingen in die richting werd er niet gespro ken over de eventuele vrijlating van de gegijzelden. BEIROET - Saoedi-Arabië heeft gisteren zijn diplomatieke be trekkingen met Libië verbroken. Het is het tweede Arabische land dat in een tijdsbestek van minder dan een maand een dergelijke maatregel tegen Libië neemt. Irak brak al eerder met Tripoli uit protest tegen de vermeende mili taire steun die Libië zou geven aan Iran, het land waarmee Irak in oorlog is. Het Saoedische kabinet nam de be slissing de banden met Libië te verbreken als teken van scherpe afkeuring over een rede die de Libische leider kolonel Gadaffi op 19 oktober hield. Deze zei toen dat de heilige plaatsen Mekka en Medina in Saoedie-Arabië in feite „door de Amerikanen bezet wa ren" omdat boven Saoedie-Ara bië sinds enkele weken vliegende Amerikaanse radarstations cir kelen. Interessant is dat Soedan en Ma rokko hun steun reeds aan Saoe di-Arabië hebben betuigd inzake Riaads diplomatieke ruzie met Libië. Dit betekent dat de breuk tussen Saoedi-Arabië en Libië nu al direct Interarabische conse quenties krijgt. Als zodanig is het een nieuwe impuls voor de al be staande duidelijke polarisatie in de Arabische wereld naar aanlei ding van de Iraaks-Iraanse oor-, log. Zoals bekend zijn er twee blokken: Syrië, Libië en tot op zekere hoogte Algerije en de PLO steu nen - althans verbaal - Iran, ter wijl Jordanië, Saoedi-Arabië en de Arabische golfstaatjes open lijk of in het geheim achter Irak staan, gisteren In het licht van de verscherping der tegenstellingen in de Arabische wereld is de dinsdag begonnen ontmoeting van zeven Arabische ministers van buitenlandse zaken (die van Syrië, de PLO. Algerije, Saoedi- Arabië, Irak, Jordanië en Koe- (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Olie en schandaal zijn twee begrippen die in Italië bij elkaar schijnen te behoren. Vanwege het jongste olieschandaal zitten sinds enkele dagen een generaal en vijf kolonels in ae gevangenis (twee kolonels zijn nog voortvluchtig), plus tientallen directeuren, boekhouders en tankwagenchauffeurs van oliebe- drijven uit Noord-Italie. Allen worden verdacht van belastin gontduiking op reusachtige schaal: er wordt gesproken van 2000 miljard lire (5 miljard gulden) in de jaren 1974-78. Ter verduidelijking: de belastingcontrole in Italië is toevertrouwd aan een militaire organisatie, de „Guardie di Finanza" of finan ciële garde, die in de betreffende periode onder bevel stond van de nu in hechtenis zittende generaal Raffaele Giudice. Deze fi nanciële politie wordt geacht toezicht te houden op het naleven van de belastingwetten en gaat in de publieke opinie door voor een van de weinige officiële instanties die absoluut eerlijk en onomkoopbaar zijn. Vandaar de storm van verontwaardiging die in het hele land is opgestoken over de olie-affaire. Het mechanisme van de ontdui king schijnt gebaseerd te zijn op het verschil in accijnzen tussen benzine voor de chemische industrie en voor het autovervoer (die lopen uiteen van 40 tot 600 lire per liter) en tussen dieselolie voor centrale verwarming en voor dieselauto's. Verder schijnen de ontduikers gebruik te hebben gemaakt van vervalste formulie ren, waaruit moest blijken dat in werkelijkheid niet betaalde accijnzen wel betaald zouden zijn. Dit alles was absoluut onmo gelijk zonder medeweten en medeplichtigheid van de controle rende instanties, ofwel de „Guardie di Finanza". De tientallen tankauto's die jarenlang dagelijks de kleine oliebe- drijven van Noord-Italië verlieten, brachten met elke reis dui zenden zwarte guldens in het laatje, waarvan een percentage werd aangewend als zwijggeld. Alles ging goed tot in maart 1978 een inspecteur van de accijnzen inTreviso met griep te bed kwam te liggen en werd vervangen door een werkelijk onomkoopbare collega, die een deel van de fraude aan het licht bracht. Hij stelde de officier van justitie in Treviso op de hoogte van zijn bevindingen en sindsdien greep de zaak als een inktvis om zich heen in alle Noorditaliaanse gewesten. Na een aantal arrestaties van kleine oliebaasjes kwam vorige week de grote klap met de inhechtenisneming van generaal Giudice. Sindsdien volgde de affaire het gebruikelijke draaiboek: de generaal liet via zijn ver dedigers weten dat hij niet van plan was zijn mond te houden en nu eens echt zou vertellen wat hij allemaal wist. En dat betekent in Italië dat er vermoedelijk vooraanstaande politici bij betrok ken zijn en dat het dus tijd wordt de doofpot gereed te houden. ZÜRICH - Hoewel er nog niets bekend is over het tijdstip van vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran, heeft de pers zich volledig geïnstalleerd op het vliegveld van Zurich in Zwitserland, waar de gegij zelden na hun vrijlating vermoedelijk een tussenlanding maken. (ADVERTENTIE) weit) veelbetekenend. De minis ters moeten de agenda vaststel len van de voor volgende maand geplande grote jaarlijkse topcon ferentie van staatshoofden en re geringsleiders in Amman. Algemeen wordt aangenomen dat wanneer de zeven ministers (drie uit het pro-Iran kamp, en vier uit dat van sympathisanten van Irak) het niet eens kunnen worden, de Arabische top voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld, waar mee dan gelijk officieel is gede monstreerd dat de Arabieren kennelijk prioriteit willen geven aan de bijzaken (want dat zijn de Iraaks-Iraanse oorlog en de Sa- oedisch-Libische ruzie in feite) die hen hopeloos verdelen, dan aan datgene waar zij het ondanks alles wèl over eens zijn, namelijk hun gemeenschappelijke opposi tie tegen Camp David, d.w.z. te gen de eenzijdige Egyptisch-Is- raëlische vrede en tegen de be perkte „autonomie" voor de Pa- lestijnen in de door Israël bezette gebieden. ZACHTHEID MET KARAKTER Verkeer DDR- Polen beperkt OOST-BERLIJN (ANP) - De DDR zal vanaf morgen het vreemde lingen verkeer met Polen in krimpen. DitheefthetOostduitse persbureau ADN gisteren be kendgemaakt. Het vreemdelin genverkeer tussen Polen en de DDR vindt tot dusver plaats zon der dat paspoort of visum vereist De DDR en Polen zijn overeenge komen "tijdelijke veranderingen in het verkeer van burgers tussen beide landen in te voeren". De overeenkomst houdt in dat alle bestaande bepalingen over het vreemdelingenverkeer tussen de twee landen "tijdelijk" borden veranderd, aldus ADN. Gerechtshof in Suriname behandelt om koopzaken (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Het Bijzonder Gerechtshof in Suriname, dat is ingesteld door de regering-Chin a Sen in Paramaribo, komt van daag voor de eerste keer bijeen en behandelt dan drie gevallen. Dit vooral in Nederland allerwegen bekritiseerde bijzonder ge- rechtscollege is ingesteld om personen die zich aan omkoop praktijken hebben schuldig ge maakt te berechten. Bij de drie gevallen, die vandaag voorko men, gaat het om betrekkelijk kleine vergrijpen. Het ziet er niet naar uit dat ex-premier Arron en leden van zijn regering binnen kort al voor het gerechtshof zul len verschijnen. De drie arrestanten, boeren uit het district Nickerie, worden ervan beschuldigd aan de ex-minister van landbouw, veeteelt en visse rij in het eerste kabinet-Arron, Welly Soenita, smeergeld te heb ben gegeven om in aanmerking te komen voor grote lappen grond. Deze grond werd gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor ze bestemd was. Soenita werd in 1976, toen hij aftrad als minister van landbouw, visserij en vee teelt, door de rechter gevonnist wegens afpersing en machtsmis bruik en zat een jaar in de gevan genis. De verdachten wordt ook ten laste gelegd een dam te heb ben doorgestoken, waardoor de waterhuishouding.in het gebied werd gewijzigd. De zittingen zijn openbaar, maar de zaken die nu voorkomen lijken niet veel aandacht te zullen trek ken bij het publiek. Men kijkt vol spanning uit naar de zaak Arron c.s. Wanneer de politici en de top ambtenaren uit de door de staatsgreep van 25 februari dit jaar verdreven regering, die zich schuldig zouden hebben ge maakt aan corruptieve praktij ken, voor het Bijzonder Ge rechtshof zullen verschijnen is niet bekend. Wel is bepaald dat het Bijzonder Gerechtshof na de zitting van vandaag pas over veertien dagen weer bijeen komt. (ADVERTENTIE) Hoogstraat 5 Gouda tel. 01820-14138 Donkersteeg 3 Leiden tel. 071-121406 WENEN - De Poolse regering heeft gisteren voor de zoveelste keer haar speciale afgezant voor moeilijke zaken vice-premier Ja- gielski naar de Noordpoolse ha ven Gdansk gestuurd om te pro beren de opnieuw opgelaaide on rust onder de arbeiders onder controle te krijgen. Zijn eigenlij ke doel is om de gematigde vak bondsleden van de nieuwe onaf hankelijke vakbondsunie Solida riteit een steuntje in de rug te ge ven tegenover de militante groep vakbondsleden die een splitsing in de nieuwe vakbeweging drei gen te veroorzaken. Vorige week vrijdag werd al tijdens de triomftocht, die de vroegere stakingsleider en nieuwe vak bondsleider door de belangrijk ste Poolse industriegebieden maakte, verwacht dat Lech Wale sa grote moeilijkheden zou krij gen de teugels in handen te hou den. Hij moest toen in Katowice, het centrum van het Poolse mijnwerkersgebied, een algeme ne vakbondsvergadering afbre ken omdat de militante vak bondsleden niet afweken van hun eis, dat als de vakbondsunie niet officieel bij de rechtbank in Warschau zou worden geregi streerd, er onmiddellijk een al gemene staking zou moeten wor den uitgeroepen. Hoewel de nieuwe vakbondsunie bij de rechtbank werd ingeschre ven was de vreugde over het re sultaat van beperkte duur. Nadat de rechter zijn oordeel had gege ven bleek dat de rechtbank een zijdig en zonder ruggespraak twee belangrijke clausules aan de vakbondstatuten had toege voegd. Aan een van de clausules was toegevoegd dat de nieuwe vakbondsunie de Poolse com-, munistische partij als hoogste in stantie erkent, terwijl in een an dere clausule het recht op staking tot een minimum was terugge bracht. Op een gegeven moment was de chaos onder de aanwezige vak bondsleden als gevolg van me ningsverschillen te groot gewor den. Het feit dat vice-premier Ja- gielski naar Gdansk is gestuurd om de brand te blussen is een graadmeter dat de Poolse rege ring de toestand als zeer ernstig beschouwt, omdat tot nu toe al leen deze vice-premier enn ge slaagd is om relatief succesvol met de arbeiders te onderhande len. Voor de nieuwe vakbondsleider Walesa en de overige gematigde groeperingen binnen de vak bondsunie is de zaak penibel ge worden omdat het hoogst twijfel achtig is of zij in staat zijn hun opvatting over het eenzijdig ver anderen van de statuten uit te vechten tot in hoogste instantie. Pas als de hoogste rechter zijn oordeel gegeven heeft wil Walesa de mogelijkheid staking te berde brengen. Intui n blijkt uit de regelen van Oost-Duitsland het personenverkeer tusser DDR en Polen ernstig te bepe ken dat in de buurlande Poolse virus als hoogst besmet telijk wordt beschouwd. de het

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9