Minister Wiegel moet uitleg geven in Kamer VERKOOP VAN HUURWONING AAN BANDEN Meerderjarigheid naar 18 jaar WEESSSBSSSÊB Acht jaar geeist tegen roof overvaller Neergeschoten agent vuurde eerst zelf Uitlatingen over Groote Keyser Felle aanval PvdA op beleid volksgezondheid Veel kritiek van CDA op belastingplannen WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 DO/ST PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Pieter Menten krijgt nog een tegen valler te verwerken: de Haar lemse rechtbank heeft na een driejaar slepende civiele pro cedure gistermiddag bepaald, dat hij aan het Amsterdamse veilinghuis Sotheby-Mak van Waay een bedrag van 525.000 gulden moet betalen. Dit hal ve miljoen vloeit voort uit de kosten die het veilinghuis in 1976 maakte bij de voorberei ding van een schilderijenten toonstelling uit Mentens pri- vébezit uit de kosten van het opslaan van de schilderijen in AMSTERDAM (GPD) - Acht jaar gevangenisstraf werd gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de voortvluchtige roofovervaller A. F. (29 jaar). De man wordt beschuldigd van twee gewapende roofovervallen en bedreiging van een politieagent met een pistool tijdens zijn aan houding. Samen met twee vrienden drong F. vorig jaar oktober tegen slui tingstijd een kruidenierszaak in Buitenveldert binnen en eiste onder bedreiging van een pistool de kasinhoud (plusminus 8000 gulden) op. Toen de overvallers er met de buit vandoor gingen, zette de kruidenier samen met een bloemenman de achtervol ging in. Met een volkswagenbus reden ze de vluchtauto klem. De overval lers reden hun wagen daarop over de stoep verder. Toen de kruidenier even later weer achter de auto van de overvallers reed, remden deze af. F., die de wagen bestuurde, hield het stuur met de linkerhand vast en schoot met het pistool in de rechterhand bloemenman Ploeg door de rech- terlong. De tweede overval vond in april dit jaar plaats. Samen meteen helper eiste F. onder bedreiging met een pistool de kasopbrengst van een drogisterij op. Als afscheid loste hij een pistoolschot in het pla fond. Dat F. op 24 september uit het huis van bewaring in Arnhem ontvlucht is, doet volgens de pre sident van de rechtbank, mr. R. Blekxtoon, „weinig goeds aan de zaak". In eerdere verklaringen ontkende F. alle beschuldigingen. F., die al eerder is veroordeeld tot tweeë- neen half jaar gevangenisstraf wegens een schietpartij met de politie, wordt door de politie als zeer gevaarlijk beschouwd. In een psychologisch rapport wordt hij verminderd toerekeningsvat baar gerekend en „een niet bijster weerbare figuur, die zich waar wil makn". Uitspraak over deze zaak volgt over veertien dagen. Menten moet half miljoen betalen aan veilinghuis de tijd daarna en uit een oude schuld van een paar ton, die Menten nog had te beta len. Menten heeft steeds geweigerd de kosten te betalen, omdat volgens hem Sotheby de vei ling gewoon had moeten laten doorgaan. Dat gebeurde ech ter niet, omdat in dezelfde tijd de Israëlische journalist Ka- naan met zijn beschuldiging kwam, dat Menten weldege lijk oorlogsmisdaden had ge pleegd en dat de te veilen schilderijen alle door pure roof in Mentens bezit waren gekomen. Op dat moment gelastte Sotheby de veiling af, mede door de talrijke protes ten in Amsterdam en in den lande. AMSTERDAM (GPD( - De Amsterdamse re chercheur W. Jonker, die in het weekeinde bij een nachtelijke schietpartij negen kogels in zijn lichaam kreeg, heeft zelf de eerste schoten op zijn belager afgevuurd. Volgens een politiewoordvoerder is dit gebleken na een reconstructie van de schietpartij op de hoek van 't Singel en de Brouwersgracht. De schietpartij zou ontstaan zijn na een me ningsverschil over het verlenen van voor rang. Jonker zou met zijn wagen de weg heb ben geblokkeerd, waarna een inzittende van de andere auto zou zijn uitgestapt en met een wapen hebben gezwaaid. De politieman stapte met de handen omhoog uit z'n auto, waarop de man het wapen wegstopte. Hierop trok Jonkers zyn dienstpistool en maakte zich kenbaar als politierechercheur. Hierna ontstond de schietpartij. Door middel van getuigenverhoor en naspo ring van de eigenaar van de auto is de politie achter de identiteit van de schutter gekomen, de 25-jarige, nog voortvluchtige D. A. Y. Ne gen mannen zijn inmiddels door de politie gearresteerd. Er wordt rekening mee gehou den dat de verdachten by heroïnehandel be trokken zouden zijn. Hoewel de politieman niet langer in levengevaar verkeert, verblijft hij nog in het Binnengasthuis. Een team van 20 rechercheurs is op de zaak gezet. DEN HAAG (GPD) - Gemeenten Bij de hervatting van het debat over LEKKERKERK - Veel inwoners van de gifwijk Lekkerkerk-West waren gistermiddag aanwezig bij het slaan van de eerste paal voor de herbouw van de Aalscholverschool. De school was destijds afgebroken in verband met de vondst van gifti ge stoffen in de grond onder en bij de school. Ook veel schoolkinderen woonden het slaan van de eerste paal bij. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat mi nister Wiegel (binnen landse zaken) aan de tand voelen over zijn kritiek op de gemeente Amsterdam in verband met het besluit de ontruiming van De Groote Keyser uit te stel len. Het PvdA-kamerlid Kosto heeft gisteren een interpellatie aangevraagd voor morgen, terwijl ook het kamerlid Waltmans (PPR) vragen heeft ge steld. Kosto deed zijn verzoek naar aan krijgen spoedig het recht de ver koop van huurwoningen te ver bieden. Minister Beelaerts (ruim telijke ordening) heeft zijn verzet opgegeven tegen een PvdA-voor stel om dit recht al op te nemen in de nieuwe Wet Voorkeursrecht Gemeenten. De bewindsman liet gisteravond weten dat een dergelijke bepaling thuishoort in de komende wet op de stadsvernieuwing. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft minister Ginjaar en staatssecre taris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) gebrek aan vooruitziend beleid op bepaalde punten verweten in de gister avond begonnen begrotingsbe handeling van volsgezondheid. De kostenstijging in de komende jaren, de preventieve zorg en de arbeidsomstandigheden in de bouw kregen hierbij veel aan dacht. In het algemeen kwam het beleid er bij de socialisten slecht af, in tegenstelling tot andere fracties. Het beleid is in de afgelopen jaren „te weifelend geweest in de strijd tegen de gevestigde mach ten in de gezondheidszorg, aldus Toussaint. Het vraagstuk hoe de bestedingen in de gezondheids zorg te blijven financieren en het huidige peil te handhaven, staat nu levensgroot voor ons. Er moet aan andere financieringsmetho den worden gedacht. Ook op het stuk van de preventieve zorg had de PvdA (met anderen) veel kritiek. Gevraagd werd waar de reclameverboden voor rook waren en sterke drank blijven, waar is het beleid om 800.000 al coholisten preventief te helpen. Er dient een jaarlijkse preventie nota te komen met een samen hangend overzicht van maatre gelen om het gedragspatroon van de burgers te beinvloeden. De so cialisten kwamen op dit punt met moties waarin ook meer geld voor de preventie werd verlangd. Toussaint herinnerde eraan dat volgens onderzoekingen de ar beidsomstandigheden in de bouwnijverheid zeer slecht zijn en dat er nauwelijks medische zorgverlening en bedrijfsgenees kundige voorzieningen zijn. Hij wilde weten wat de bewindslie den op dit punt denken te doen en of zij gebruik zullen maken van de bestaande cijfers om de levenskansen per beroepsgroep als grondslag voor een beleid te hanteren. Zorg was er vanuit de Kamer voor de situatie in de kraamzorg: er moesten in de eerste helft van dit jaar al 1100 aanvragen om kraamhulp worden geweigerd, zo wist mevrouw Van Ast (PvdA) te melden. De kraamcentra kunnen de inschrijvingen niet meer aan, de stijging in het aantal aanvra gen vergeleken met vorig jaar is al 31 procent en de wachtlijsten zijn groot. Er moeten versneld kraamverzorgsters worden op geleid. het voorkeursrecht kwam de mi nister, die er nog steeds niet zeker van kan zijn dat de Kamer de wet ook zal slikken, de PvdA en het CDA ver tegemoet. Hij liet weten niet langer volstrekt afwijzend te staan tegen het voorstel van de PvdA. Ook CDA-woordvoerder Van Dam noemde dit plan „een aantrekkelijke gedachte". Het aan banden leggevan de ver koop van huurwoningen maakt al geruime tijd deel uit van het wensenpakket van de PvdA. De socialisten zijn van mening dat alleen door een dergelijke maat regel voorkomen kan worden dat grote aantallen huurwoningen als appartementen verkocht gaan worden. Vooral mensen met la gere inkomens kunnen daar het slachtoffer van worden. De komende Wet op de Stadsver nieuwing, waarvan de schriftelij ke behandeling inmiddels be gonnen is, geeft gemeenten het recht in zgn. stadsvernieuwings gebieden de verkoop van huur woningen tegen te gaan. Maar de PvdA, en (zoals nu blijkt) ook een kamermeerderheid, wil dat ge meenten ook buiten deze renova- tiegeieden op kunnen treden te gen de verkoop van grote aantal len huurwoningen in èèn keer. Deze opstelling komt voort uit de ervaring, dat dergelijke op zich nog goede woningen, na enige keren verkocht te zijn snel in kwaliteitchteruitgaan. Zodra zij gebruikt worden voor specula tiedoeleinden wordt de hand ge licht met het noodzakelijke on derhoud. Volgens PvdA-woord- voerder Salomons slaagt alleen de stad Rotterdam erin aan deze ontwikkeling een halt toe te roe pen. leiding van de opmerkingen van burgemeester Polak van Am sterdam, die in felle bewoordin gen minister Wiegel heeft aange vallen. Polak is het niet eens met de kritiek van de bewindsman op het uitstel van de ontruiming van De Groote Keyser door de ge meente. Polak zei maandag „zich door de minister gehinderd te voelen". Polak vindt dat wat er rond het kraakpand gebeurt een verant woordelijkheid is voor het Am sterdamse gemeentebestuur Mi nister Wiegel zei gisteren voor de AVRO-radio „dat het een zaak van de burgemeester is hoe hij het overleg met de krakers wil voeren, maar het overleg duurt natuurlijk wel buitengewoon lang. Het is ook maar de vraag of er wat zinnigs uitkomt". Het ministerie van binnenlandse zaken liet gisteren weten dat het Amsterdamse gemeentebestuur voor 4 november - de overeenge komen datum voor de ontrui ming - wel een verzoek om poli- tie-bijstand bij het departement had ingediend, maar dat dit ver zoek later weer is ingetrok ken. De Tweede Kamer zal vandaag be slissen over de wijze en het tijd stip waarop Wiegel over zijn uit latingen zal worden onder vraagd. Wiegel heeft gisteren ook nog een brief geschreven aan Polak. Daarin schrijft hij dat hij er van uit mag gaan dat, "gezien de re sultaten van het gesprek tussen hem en B en W van Amsterdam op 3 oktober en de opstelling van de Tweede Kamer, alsnog tot on vrijwillige ontruiming van het gekraakte gebouwencomplex De Groote Keyser zal worden over gegaan als de opstelling van de krakers daartoe noopt". De bewindsman vraagt de Amster damse burgervader met spoed om nadere bijzonderheden over hetgeen het gemeentebestuur van Amsterdam nu van plan is te doen met De Groote Keyser. WEERRAPPORTEN i gisteravond 20 l Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Loc am o Londen Luxemburg Madrid Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholf Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tel-Aviv Tunis half bew. half bew. onbewolkt regenbui onbewolkt zwaar bew. half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. bcht bew. regen geheel bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 .111 S* «8 ES Coó 17 9 18 13 18 7 17 13 19 7 15 11 18 12 17 8 14 7 20 3 13 2 18 0 22 0 19 0.1 24 0 19 2 17 0 16 0 1 5 19 0 14 0 13 22 21 0 17 0 17 5 17 0 21 0 22 0 20 0 20 0 4 22 21 03 21 0 23 0 7 2 15 0 17 0 26 0 17 0 28 0 32 0 23 0 PEKING (GPD) - Terwijl Neêrlands regeringstop met de etensstokjes worstelde, deed de Chinese premier Zhao Ziyang gisteravond in Peking een felle aanval op de Sowjet-Unie. De beschuldigingen aan het adres van de Sowjets werden even later door premier Van Agt beantwoord met de conclusie dat Ch ina en Nederland over zaken als vrede en veiligheid in de wereld „vaak gelijkgerichtezo niet identieke" opvattingen hebben Van Agt zei dit tijdens het diner dat de Chinese regering hem en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw gisteravond aanbood in de grote Hal van het Volk. Een paar uur eerder had hij met Zhao de knelpunten in de internationale politiek besproken, Zhao had daarbij als zijn mening gegeven dat de oorlog tussen Iran en Irak de aandacht afleidde van de marsroute die de Sowjet-Unie zou hebben uitgestippeld naar de voor het Westen en Japan van levensbelang zijnde olieroutes door de Arabische GolJ en de Straat van Malakka. De Nederlandse delegatie arriveerde gistermiddag in Peking. Van Agt genoot zichtbaar van de ceremoniele ontvangst (zie foto) die hem op het Tien Anminplein in Peking ten deel viel. Tegen een achtergrond van zo'n 200 met bloemen en zijden sjaaltjes uitgeruste schoolkinderen inspecteerde hij de t'oor de grote Hal Van het Volk opgestelde erewacht. Na het spelen van de volksliederen begonnen de kinderen te springen en met de sjaaltjes en bloemen te zwaaien, terwijl zij uitriepen: „Een vurig welkom voor deze belangrijke gast'. Ouders blijven aansprakelijk tot 21 jaar DEN HAAG (GPD) - De CDA Tweede-Kamerfractie heeft veel kritiek op de plannen van minis ter Van der Stee (financien) om de aanslaggrens voor de inkom stenbelasting te verhogen van 47.000 naar 60.000 gulden, de grens voor de neveninkomsten op te trekken en de teruggave van teveel betaalde belasting te be moeilijken. De fractie vindt dat door deze maat regelen de belastingbetaler sterk benadeeld wordt. Alleen de schatkist wordt er flink beter van. Ook vinden de christen-demo craten dat er een verschil in be handeling ontstaat tussen de mensen voor wie loonbelasting eindheffing is en degenen die in komstenbelasting betalen. Dat geldt dan met name voor de bepaling dat het inkomen voor de inkomstenbelasting 800 gulden lager moet zijn dan het inkomen dat geldt voor de berekening van de loonbelasting, wil men voor teruggave in aanmerking kunnen komen. Ook verwacht het CDA dat mensen die slechts zo nu en dan betaald werk verrichten,, zoals uitzend krachten, vakantiewerkers, ge huwde vrouwen en studenten, er fors op achteruit zullen gaan ten opzichte van mensen die hetzelf de werk vast, maar in deeltijd doen. Het CDA vreest dat deze mensen nu zelf, door het kweken van af trekposten. gaan proberen voor het verschil van 800 gulden te zorgen, zodat zij tenminste belas ting kunnen terugkrijgen. De re gering doet er wijs aan een der gelijk oneigenlijk gebruik van af trekposten niet te stimuleren, al dus het CDA. Ook verwacht de fractie dat op deze manier het zwart werken wordt bevorderd. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Nog voor mei 1981 zal de meerderjarigheid worden verlaagd van 21 naar 18 jaar. Tevens wordt daarmee de leeftijd tot welke toestemming van de ouders nodig is voor het aangaan van een huwelijk, ver laagd tot 18 jaar. De ouders zullen overigens voorlo pig nog wel aansprakelijk blijven voor de kosten van levensonder houd en studie van 18- tot en met 20-jarigen. Deze aansprakelijx- heid kan pas verdwijnen als er een nieuw stelsel van studiefi nanciering is. Ouders zijn echter niet meer aan sprakelijk voor schulden die kin deren van die leeftijd aangaan en kunnen ook niet langer afbeta lingsregelingen of leningen nie tig laten verklaren. Dat heeft mi nister De Ruiter (justitie) de Tweede Kamer laten weten. Met name tegen de financiële aan sprakelijkheid van ouders van meerderjarige, maar nog niet 21- jarige kinderen zijn vanuit de Tweede Kamer nogal wat bezwa ren gerezen. Maar het afzien van deze bepaling zou de Staat ruim f2 miljard per jaar gaan kosten, omdat elke 18- jarige dan immers aanspraak kan maken op een studiefinanciering door de overheid en ook het aan tal verzoeken om bijstand zou toenemen. In tal van ons omringende landen bestaat een onderhoudsverplich ting van ouders jegens meerder jarige kinderen. Volgens De Rui ter gaat het om voortzetting van een bestaande onderhoudsplicht. Het zou niet juist zijn dat de ver plichting voor ouders om zorg te dragen voor een goede opleiding voor hun kinderen zou ophouden omdat het kind tijdens zijn oplei ding meerderjarig wordt. Aan een nieuw stelsel van algehele studiefinanciering door de over heid wordt gewerkt, zo laat de bewindsman weten. Het kabinet heeft daarop met het meerderja- ngheidsvoorstel niet willen wachten. Maar ook dat zal slechts bedoeld zijn voor die gevallen waarin de ouders zelf onvol doende voor de studiefinancie ring kunnen zorgen. Verschil van mening tussen ouders en studerende over de te volgen studie speelt volgens De Ruiter geen rol. omdat het kind immers meerderjarig is en dus zelf over zijn studie zal kunnen beslissen. Ook ziet De Ruiter het niet als een bezwaar dat jongeren van bij voorbeeld 20 jaar onverantwoor de financiële verplichtingen kunnen aangaan. Dat probleem is immers niet aan een leeftijds grens gebonden, zegt hij Iedereen die op het moment dat de nieuwe wet in werking treedt 18 jaar, maar nog geen 21 jaar oud is, zal op datzelfde moment 'vanzelf meerderjarig worden. Daarente gen zullen nu nog minderjarige kinderen die een overeenkomst hebben gesloten of voorkomen in een testament dat bij meerderja righeid van kracht wordt, toch tot hun 21e daarop moeten wachten. Daarvan kan natuurlgk worden afgeweken, als de contract-part ners of de testament-maker het daarover eens kunnen wor den.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7