Motie van „treurnis" over emancipatiebeleid college Ontslagen bij carrosseriefabriek Actie: voetballen op Schuttersveld... I Oversteek plaats op BrÉmslaan volgens 'oude' opzet Waal gispt Fase Centrale vraag: kantoorbouw zinvol of niet? Promotie WOENSDAG 29 OKTOBER 191 W( Waak „Uitlatingen Fase vol komen onjuist". LEIDEN - PvdA-wethouder Cees Waal heeft gisteravond op niet mis te verstane wijze uitgehaald naar zijn collega wethouder Fase (WD). Vooral wat Fase vorige week op een VVD-bijeenkomst zei over "het anti-bedrijven be leid in stadsvernieuwings gebieden" is Waal een doorn in het oog. "Dat is volkomen onjuist" zei Waal gister avond op een vergadering van de PvdA-gemeente- raadsfractie. Waal (ruimtelijke ordening) merkte op dat hij vorig jaar tijdens de begrotingsbehan deling "reeds aangetoond heeft dat de bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden zoals Pancras-Oost juist in leven kunnen blijven dank zij de stadsvernieuwing". Fase (economische zaken) klapte vorige week op de WD-vergadering uit de school over het binnenkort te presenteren economisch beleidsplan. De wethouders Waal en Fase zijn elkaar hierover in de haren gevlo gen. Hierbij zou Fase het on derspit gedelfd hebben. Het raadslid Eikerbout merkte gisteravond fijntjes op dat "de VVD bezig is zich op ver schillende fronten te profile ren". De PvdA-ledenverga- dering heeft haar raadsfrac tie onlangs het verwijt ge maakt dat het eigen PvdA- beleid niet of niet voldoende afstak tegen dat van de WD. PVDA-fractievoorzitter Pe ters meende dat Fase maar eens op het matje geroepen moest worden om duidelijk te maken wat zij op haar spreekbeurt van vorige week bedoeld heeft. "Of ze maakt haar stellingen hard of ze neemt de stellingen te rug", aldus Peters. LEIDEN - Raadsleden van de PSP, CPN, PvdA, CDA en VVD discussieerden gisteravond in het speeltuingebouw aan de Maredijk over de toekomstige bebouwing van het Schuttersveld. Eens werden de sprekers het niet. Maar dat was natuurlijk aan het begin van de avond ook al bekend. Gisteravond presenteerde zich in elk geval ook weer een nieuwe ac tiegroep: een aantal jongens uit de buurt claimde alvast een stuk grond voor een voetbalveld. Met de huidige voorzieningen in de buurt is het niets gedaan, verdui delijkte Philip van Polanen, die namens zijn leeftijdgenoten sprak. Te'vaak moeten de voet ballers hun portemonnee trek ken. Gesneuvelde ruiten De woordvoerder vertelde ook maar meteen hoe het veld eruit moet komen te zien. "Het hoeft niet zo groot te zijn. En het terrein mag zelfs als speeltuin worden gebruikt. Als er maar goede doel palen komen en er geen honden worden uitgelaten. Want daar schieten we niets mee op". De discussie over de verdere invul ling van het Schuttersveld ging weer over de vraag of veel kan toorbouw wel zinvol is. Lijnrecht stonden de partijen tegen over elkaar. Aan de de ene kant de PvdA. de VVD en het CDA. Aan de andere kant het PSP-raadslid Ponsen en haar collega van de CPN Brands, die het nut van kan toren sterk betwijfelden. "Hier ligt de kans voorde gemeente om eens iets te doen aan de grote woningnood", verduidelijkte Ponsen. "Er kan veel worden ge bouwd voor bijvoorbeeld wer kende jongeren. Het mogen ech ter niet allemaal flats worden, want dat verstoort het karakter van de buurt teveel". "Het Schut tersveld is bouwrijp. Je kunt zo beginnen", viel CPN-er Brands haar bij. Kantoorfrikken De andere sprekers waren het er wel over eens dat er sociale sector woningen op het Schuttersveld moeten worden gebouwd. En het liefst zoveel mogelijk. "Maar", zo zei CDA-raadslid Bleijie, "We moeten ook kantoren bouwen. In de toekomst komt de nadruk namelijk te liggen op de dienst verlenende sector. En dat bete kent snel kantoren bouwen". Ponsen bestreed dit. "Ik heb deze week geprobeerd cijfers te vin den, die daadwerkelijk aantonen dat er meer kantoren moeten komen in Leiden. Nergens heb ik ze gevonden. En bovendien denk ik niet dat die kantoren werk zullen scheppen voor Leidse werkzoekenden. Je zult het zien: de werknemers komen zeker weer allemaal uit Den Haag" PvdA-raadslid Groos vond kan toorbouw zeker niet zinloos. "Het is een teken aan de wand dat we in Leiden de laatste tijd zoveel arbeidsplaatsen hebben verlo ren", vertelde hij. "Daar moet snel wat aan worden gedaan. En aangezien je ziet dat er steeds meer mensen in de dienstensec tor terecht kunnen, moeten wij die bron ook aanboren. En dan is het misschien zo dat hier eerst Hagenaars komen werken, maar op den duur zullen die plaatsen voor een groot gedeelte kunnen worden overgenomen door Lei- denaars". "Bestaat Leiden dan soms alleen uit kantoorfrikken?", vroeg CPN-er Brands zich af. "Volgens mij moeten we pok aan de arbei ders denken. We moeten weer proberen schone industrie aan te trekken". Na werk via banenmarkt nu weer op straat LEIDEN - De carrosseriefabriek Deckers aan de Lammen- schansweg in Leiden heeft bij het Arbeidsbureau een ontslagaan vraag ingediend voor zeven men sen. Eerder heeft Deckers in sep tember negen mensen ontslagen in haar vestiging in het Limburg se Weert. Bij deze carrosseriefa briek werken na de ontslagen nog honderd mensen, verdeeld over de vestigingen in Leiden (admi nistratie en productie) en Weert (produktie). Directeur Deckers wijt de ontsla gen aan de terugloop in de bouw sector en het vervoerswezen. "Wij begonnen in mei duidelijk te merken dat het slechter gaat in de bouw. Normaal bouw je zes a ze ven verhuiswagens tegelijk op. Dat kan nu niet meer. Hetzelfde LEIDEN - Dit is er nog over van club- en buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg: een puinhoop. Het gebouw is deze week gesloopt. Dat is een ding wat zeker is. Nog onzeker is de vraag wanneer de wijk Transvaal een nieuw buurthuis krijgt. Toestemming om te slopen had 't Mierennest wel; toestemming om nieuw te bouwen (nog) niet. Later dit jaar wordt hier meer duidelijkheid over verwacht. Voorlopig is het buurt- en clubhuis tijdelijk ondergebracht in het wachtlokaal van de voormalige Morschpoortkazeme. verhaal geldt voor het vervoers wezen". Vorig jaar kende Deckers een piek in de orders. Het bedrijf was met een kraam vertegenwoordigd op de eerste en voorlopig laatste ba nenmarkt in de Stadsgehoorzaal. Via de banenmarkt en via het plaatsen van veel advertenties kon het bedrijf veertien nieuwe vaste mensen aantrekken. Hoewel directeur Deckers zich een principieel tegenstander van het aantrekken van uitzendkrachten noemt haaldè hij begin dit jaar bovendien veertien uitzend krachten in huis: "We moesten wel om de orders af te kunnen werken. Achteraf ben ik er blij om anders hadden we nu 21 men sen moeten ontslaan". De ontslagen vallen onder de men sen die destijds via de banen markt en advertenties zijn aange trokken. De langst in dienst zijn de werknemer die ontslagen wordt werkt er 14 maanden. De orderportefeuille van het car- rosseriebedrijf zit nu ongeveer weer op het peil van '78, aldus di recteur Deckers. "Als je het ver gelijkt met andere bedrijven dan gaat het met ons toch nog zeer redelijk, hoe vervelend het ont slag van zeven mensen ook is. De terugval in de orders is wat ster ker dan in andere jaren". In de jaren '60 was er bijvoorbeeld zo'n terugval tijdens de bestedings beperking, in de jaren '70 tijdens de zogenaamde oliecrisis. Terugloop van orders heeft bij Deckers snel gevolgen voor het personeel. Directeur Deckers: "Wij maken als het ware kos- tuumwerk. Wij verkopen uren aan de klant die zegt hoe hij de carrosseriebak wil hebben. Uren kosten geld. Het ontslag is een vroegtijdige maatregel om over een half jaar niet nog eens tien mensen te moeten ontslaan". Het bedrijf Deckers is sinds 1952 in Leiden gevestigd. Het bedrijf be staat 75 jaar. Dievegges aangehouden LEIDEN - Twee vrouwen ui Den Haag (20 en 19 jaar oud) zijn gistermiddag door de be drijfsrecherche van V&D aangehouden. De twee dames hadden samen goederen ter waarde van 300 gulden ge stolen. Kajuitboot uitgebrand LEIDEN - Omstreeks half twee de afgelopen nacht is op de hoek Langestraat en Oranje- gracht het kajuitbootje van een 16-jarige Leidenaar uit gebrand. Het bootje werd to taal vernield. Brandstichting is vermoedelijk de oorzaak. Man ramt verkeerslicht LEIDEN - Een 23-jarige Leide naar is de afgelopen nacht omstreeks half twee op de Wassenaarseweg nabij de Rijnsburgerweg tegen een verkeerslicht aangereden. Hij reed, zo vertelde hij later aan de politie, 70 kilometer per uur toen hij de macht over het stuur verloor en slipte. Na de aanrijding vervolgde de Lei- denaaar zijn weg. Hij werd een half uur later op het Ra penburg aangehouden. Te gen de man is proces-verbaal opgemaakt. Controle op Churchilllaan LEIDEN - Bij een snelheids controle op de Churchilllaan zijn gisteren tussen twee en vier uur 374 auto's gecontro leerd. Tweee dertig automo bilisten reden te hard. De hoogste snelheid die werd gemeten, was 92 kilometer. Wijkpolitie mag in school LEIDEN - De wijk vereniging "Ak- tief' zal haar onderkomen, een lokaal in de voormalige Hum- melhofschool aan de Jacob van Campenlaan, afstaan aan de wijkdienst van de gemeentepoli tie Leiden. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders heeft de vereniging laten weten af te zien van de optie die zij öp het lokaal heeft. Het verenigingsbestuur besloot tot het afstaan van de ruimte om ver schillende redenen. Zo heeft de vereniging Aktiefal twee ande re ruimten ter beschikking en zou de huur voor een extra lokaal moeilijk op zijn te brengen. Bo vendien voert het verenigingsbe stuur aan dat de wijkdienst van de gemeentepolitie hard toe is aan een eigen vestiging binnen de wijk. De vereniging ziet een en ander - in het kader van haar tienjarig bestaan - als een ca deautje aan de wijkdienst. Hengelsport (1) DVS viste een wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 H.Schlagwein 36 stuks-2535 grain, 2 Wvan Berkel 34-2210.3 W .van Loon 33-2110, 4 T. Hoppenbrouwer 30-1965, 5 H. van Loon 17-1660, 6 M. Bronmeyer 20-1510, 7 J. den Os jr. 15-1150, 8 J. Sinteur 12-850.9 J. Helversteyn 8-800, 10 F Zandbergen 8-800. Hengelsport (2) DVV hield een wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 C. Voorst 34 stuks-2875 gram, 2 C. Cornet 34-1725, 3 S. Stolk 31-2300, 4 K. Laterveer 22-1850, 5 C. Naqtegaal 20-1800, 6 H. Neu teboom 16-1625, 7 A. Later veer 20-1575, 8 P. Blok 16-1275,9 W. Smit 15-1250,10 L. Waltman 14-1175. Hengelsport (3) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het wa ter van de Oude Vest en de Apothekersdijk. Uitslag: 1 P. Verstraten jr. 46 stuks-3600 gram, 2 P. Verstraten sr. 44-1710.3 L.Jansen 32-2360.4 T. Blansjaar 36-2180, 5 P Verhoef22-2170,6W.den Edel 28-2110. 7 P. Ouwerkerk 24-1660, 8 F. van Eijgen 22-1610,9 A.Levahrt 18-1520, 10 E. van Houten 20-1290. Informatie In de Grote Zaal van de Vredes- kerk (hoek De Sitter laan ILo- rentzkade) wordt vanavond door de gemeente een infor matie-avond gehouden over de plannen tot herbestrating en herindeling van de Stiel- tjesstraalde v dWaalsslraa t en de v.d. Hoevenstraat. Aan vang acht uur. Bazar De Stichting Buurthuis organi seert vrijdagavond van zeven tot tien uur en zaterdagoch tend van negen tot twaalf uur een bazar in het buurthuis Cornelis Joppensz, Du Rieu- straat 4 in Leiden. Donder dagavond en vrijdagmiddag kunnen daar spullen naar toe worden gebracht. Behalve de bazar is er ook elk half uur een rad van avontuur. Shakey Sam De Shakey Sam Blues Band treedt donderdagavond op in de Koets-o-theek aan de Kruisstraat. Het concert van deze viermansformatie begint om tien uur. De samenstelling van de groep is als volgt: Sha key Sam zang, gitaar, har monica's, David. Gardeur piano, Jan de Jong bas en Ri- ni Roukema drums. Vietnam Dc Vietnam Werkgroep Leiden, die in de week van 17 tot 22 november voor de tiende keer een huis-aan-huis-en straat collecte houdt, zoekt collectan ten. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Cokkie Vol- mer-BarthLorentzkade 22 in Leiden, tel. 123928, bij Heieen Fekkes, Emmalaan 12 Oegst- geest, tel. 154971, en voor de Merenwijk bij Jeanne van Es., Ambrosiadal 11. tel. 123654 of bij Trudy Buitenbos, Fuch siadal 2, tel. 142319. De op brengst van de collecte zal worden besleed aan de inven taris van een nieuw zieken huis in Lang Son, in het noor den van Vietnam, dat in fe bruari 1979 totaal werd ver woest Het actiecentrum van de PPR houdt vrijdag een thema avond over Vietnam. Dat ge beurt in het gebouw van de Studenten Ekklesia, Rapen burg 100. aanvang half tien. Karei Planting, medewerker van het Medisch Comité Ne derland Vietnam zal het een en ander vertellen over de reis van drie weken die hij in sep tember door Vietnam en Cambodja maakte. leiden - Het PvdA-raadslid Henriëtte van Dongen wil tij dens de begrotingsbehandeling een motie van treurnis uit spreken over het door B en W gevoerde emancipatiebeleid. Haar voorstel maakte gisteravond op de PVDA-fractiever- gadering alle tongen los van haar mannelijke mederaadsle den. "Dit betekent politieke zelfver branding" meende René Eiker bout. Fractievoorzitter Jit Peters meende dat een motie van treur nis tegen wethouders "helemaal niet kan" terwijl PvdA-wethou der Cees Waal steeds probeerde te weten te komen tegen welke wethouder de motie gericht zou worden (bijvoorbeeld tegen VVD-wethouder Fase die de taak heeft om het emancipatiebeleid van de gemeente te coördineren). Het gaat er Henriëtte Van Dongen om "dat de gemeente geen geïn- Van Dongen: voortgezel tegreerd emancipatiebeleid ge voerd heeft". Met andere woor den: emancipatie is niet in wet houderportefeuilles op te delen maar moet als een rode lijn door alle portefeuilles heen lopen. Van Dongen vindt dat het college van B en W de laatste twee jaar het aloude mannenbeleid heeft voortgezet. Voor Van Dongen is een motie van treurnis een lichtere motie dan een motie van afkeuring of een motie van wantrouwen. "Het college moet maar eens duidelijk maken wat zij eigenlijk aan emancipatie gedaan heeft". Fractievoorzitter Peters gaf Van Dongen te verstaan dat een motie van treurnis "principieel niet kan". Vorig jaar heeft de PvdA een motie van treurnis ingediend over het politiebeleid van oud- burgemeester A. Vis. "Een han dig foefje" vindt Peters om zo doende afkeuring uit te spreken over het beleid van een persoon die niet afzetbaar is. "Nu gaat het echter om afzetbare wethouders. Zo'n motie zou zware politieke betekenis hebben". Wethouder Waal rekende uit dat bij zo'n motie over het falend eman cipatiebeleid de vier PvdA-wet- houders op zouden stappen ter wijl de twee VVD-wethouders zouden blijven zitten. Eikerbout: „Politieke zelfver branding" De ledenvergadering van de PvdA heeft onlangs haar ongenoegen uitgesproken over het emancipa tiebeleid (of juist het tekortschie ten hierin) dat de PvdA-raads- fractie voert. Peters merkte op dat de motie van Van Dongen "een motie tegen onszelf zou be tekenen". "Als wij als fractie ge faald zouden hebben in het emancipatiebeleid" (Peters vindt van niet) "dan moeten we dat eerst intern regelen". Op het voorstel van Eikerbout om een motie in te dienen dat be paalde emancipatiezaken binnen een bepaalde termijn zouden moeten gebeuren wenste Van Dongen niet in te gaan. Ook zag zij geen heil in de suggestie van Peters om voor de fractieverga dering van volgende week een notitie te maken waarin op een rijtje zou moeten staan "waar de PvdA-fractie en waar B en W te kort zijn geschoten wat het emancipatiebeleid betreft". Van Dongen: "Dat weten we allang. Ik heb geen enkele behoefte om een motie te onderbouwen die jullie volgende week toch afkeuren. Jullie hebben immers geen zin tegen jullie-zelf te stemmen". Zij smaakte in elk geval het genoe gen van de opschudding die haar motie-plan gisteravond veroor zaakte. LEIDEN - De bewoners van de Brahmslaan en omgeving krijgen ter hoogte van de Max Regerlaan een zebra met verlichting en waarschuwingsborden. Dit heeft de afdeling Verkeer van de ge meente beslist na de tweede in spraakronde. Er ontstonden problemen rond de oversteekplaats toen een aantal buurtbewoners protesteerden tegen het feit dat de gemeente de weg wilde verbreden. "Veel te gevaarlijk voor onze kinderen", oordeelden zij. Zij eisten een ver smalling in de weg. "Zij wilden in het midden van de weg een soort druppel. Een vluchtheuveltje. En dat was voor ons, verkeerstechnisch gezien, niet uit te voeren", zegt Van Groeninge'n van de afdeling Ver keer. "Wij hebben toen een com promis voorgesteld: een zebra. En aangezien de meeste mensen daar wel voor voelden wordt die ook aangelegd". LEIDEN - Mevrouw E. Kerkhoffs- De Heij uit Leiden is aan de uni versiteit van Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de rechts geleerdheid. "De grote raad en zijn functionarissen 1477-1531" was het onderwerp van haar proefschrift.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4