Positie lagere inkomens bij huisvesting steeds slechter Gezondheidszorg is beter te organiseren Zes jaar geëist legen man die „nooit bekent Amsterdams onderzoek over Leidse situatie: i VI Leidse stadsrubriek 12 )ENSDAG 29 OKTOBER 1980 LEIDEN EIDEN - "De positie van de Leidenaars met de lagere inkomens op de woningmarkt verslechtert zienderogen. Noch bij het bouwen van nieuwe woningen, noch bij het verdelen van huizen worden de juiste maatregelen geno- tnen om hieraan iets te veranderen. Niet-Leidenaars, die fcich hier willen vestigen, ondervinden daarentegen over het algemeen minder hinder van deze situatie. Vrij mak kelijk kunnen zij doorgaans een huis vinden". in '74 bijvoorbeeld 'slechts' 25 procent van de personen met een laag inkomen genoodzaakt bij verhuizing een huurverschil van meer dan 200 gulden te over bruggen. Driejaar later blijkt dat voor maar liefst 71 procent het geval te zijn. jeze algemene conclusies zijn af- ikomstig uit het pas verschenen J258 pagina's dikke boekwerk "De ftiaken verdeeld in Leiden" van een in Amsterdam gevestigd bu reau voor sociaal-wetenschap- ^pelijk onderzoek. 1977 begon onderzoeksterdrs. H. Meinsma met de studie. Leiden werd gekozen, omdat over mid- steden wat betreft ^woonruimteverdeling heel wei- jrnig bekend is. Daarnaast zou z Leiden over tamelijk vee) mate riaal beschikken. Drs. Meinsma baseerde haar conclusies en aan bevelingen op een cijfermatige analyse van de verstrekte woon vergunningen in 1974 en '77. Daarnaast zette zij de ontwikke lingen in het Leidse volkshuis vestingsbeleid op een rijtje. Sliet rooskleurig Iden ding valt direct op: bepaald rooskleurig zijn die cijfers voi- dgens de onderzoekster niet. Was "Sombere gegevens, die echter ook gelden voor jongeren", gaat het rapport verder. Wat wil het geval? "Personen met een minimum loon zouden volgens de overheid maximaal 10 procent van hun in komen aan huur mogen uitgeven. 60 procent van deze inkomens groep betaalt echter meer" Middeninkomens Ook bij het bureau huisvesting moet het één en ander verande ren, oordeelt de onderzoekster. Volgens haar is die gemeentelijke afdeling namelijk niet in staat om op een behoorlijke manier voor de mensen met de lagere inko mens te werken. "Steeds meer krijgt het bureau het karakter van een service-bureau voor de mid deninkomens. Gegevens over de wachttijden tonen dat aan", aldus Meinsma. De schuldige hiervan is volgens haar toch vooral de overheid. "Die voert tenslotte een tweespo- ren-beleid. Aan de ene kant de gemeente haar eigen gang laten gaan, maar dan wel opeens met eigen plannen komen. Zodat het gemeentelijk beleid weer wordt doorkruist. Ik denk weieens dat ze bij het rijk niet eens beseffen hoeveel schade ze daarmee wel niet kunnen aanrichten". "Daar heeft ze gelijk in", meent Korrie Coster van bureau huis vesting. "Maar het is pertinent onzin om te beweren dat wij ons niet genoeg zouden inspannen voor de lage inkomens. Wij doen niet anders. De mensen, die bij ons aankloppen, zijn toch altijd de mensen die niet het geld heb ben om een makelaar in de arm te nemen. Zo simpel zit dat". Oplossingen Veel bouwen is natuurlijk een mo gelijkheid om uit de impasse te komen. "Maar", zo stelt Meins ma, "dan moeten we niet op oude voet doorgaan. Want dan ver wacht ik weinig heil van nieuw bouw". "Tegenwoordig is het zo dat de hu ren van woningwetwoningen veel te duur zijn", gaat ze verder. "Daar komt bij dat de goedkope woningen die er zijn, steeds grover worden verdeeld. Het ge beurt nogal eens dat personen met een hoog inkomen een voor hen te goedkope woning kunnen betrekken. Dat verhindert een goede doorstroming". "Absoluut niet waar", antwoordt Coster. "Wij houden ons heel streng aan de normen. Je komt bijvoorbeeld alleen maar voor een corporatie-woning met een huur beneden de 350 gulden in aanmerking als je minder dan 2450 gulden bruto per maand verdient. Door die mazen kun je niet glippen". Om een beter inzicht te krijgen in het aantal woningzoekenden moet volgens Meinsma voor alle woningen weer een woonver gunning verplicht worden ge steld. "Knelpunten worden daardoor eerder ontdekt. Zodat de gemeente sneller kan optre- den".Het helpen van de zwaksten op de woningmarkt zou volgens het rapport onder meer kunnen worden gedaan door het instellen van verspreid in de stad gelegen woningbureaus, die op make laarachtige wijze werken. Bureau huisvesting voelt daar evenwel weinig voor. Bureaucra tisering zou volgens het gemeen telijke apparaat namelijk het ge volg zijn. "En dat probere we nu juist te bestrijden!", zegt Coster. "Waarom die bureaus nooit kun nen functioneren9 Een voor beeld. Je moet altijd kunnen te rugvallen op de dossiers. Als je je apparaat nu in 'stukken' gaat 'hakken' kan dat toch niet Je houdt splinters over. Nee, dan is het beter om één bureau te heb ben: één centraal punt". 7? ir¥r Dr. Shivanada (links) en prof. dr. Doeleman: "We hebben in Nederland allemaal kleine gezondheidsorganisa ties. Van enige samenhang of samenwerking is geen sprake''. LEIDEN - Ook de gezondheids zorg zal in een tijd van bezuini ging iets moeten doen om de pan uitrijzende kosten binnen de perken te houden. Er zit beslist geen rek meer in de begroting van dit ministerie. De komende jaren zal de gezond heidszorg bijna zo'n tien procent van het nationaal inkomen eisen. Hiermee hoort Nederland bij de landen die aan gezondheidszorg naar verhouding het meest uitge ven. Bezuinigingen zijn dus op zijn plaats. Maar hoe pakje zoiets aan? Je kunt moeilijk, de patiënt zijn medicijnen onthouden waar hij echt beter van wordt. Het Instituut voor Sociale Genees kunde van de Rijksuniversiteit Leiden is de mening toegedaan dat de gezondheidszorg organisa torisch niet goed in elkaar steekt. Als dat wordt aangepakt kan dat miljoenen op de begroting sche len. Van samenwerking, coördi natie en communicatie tussen de diverse instellingen en organisa ties is nog nauwelijks sprake. Ze werken langs elkaar heen en we ten niets van dezelfde plannen of onderzoeken, die eventueel zou den kunnen worden gecombi neerd. Omdat het ministerie van Volksgezondheid hier ook wel mee zit, zijn ze samen tot een voorstel gekomen om eens te kij ken hoe daar op regionaal niveau iets aan gedaan kan worden. Het Instituut voor Sociale Genees kunde is voor vijfjaar een bedrag toegekend, bestemd voor onder zoek en ontwikkeling van een re gionaal systeem van gezond heidszorg in de regio Leiden/Al- phen. Twee medewerkers van het project prof. dr. Doeleman en dr. S. Shivananda vertellen iets meer over de achtergronden Het project heeft overigens de naam PROLOOG (Project in de Regio Omgeving Leiden voor Onderzoek en Ontwikkeling van de Gezondheid) meegekregen, niet te verwarren met de toneel groep Proloog. Waarom zo'n regionaal plan, ter wijl we landelijk moeten bezuini gen? Doeleman: "We moeten juist met kleinschalige projecten begin nen. Van daaruit kunnen we het straks in het landelijk beleid pas sen. Er is namelijk nog geen en kele wet die structureel iets regelt op het gebied van gezondheids zorg. Iedereen kan zijn gang gaan. Er ligt bij de Tweede Kamer een Wetsontwerp Voorzieningen Gezondheidszorg (WVG), waarin de structurele en procedurele re gelingen voor de regionalisatie in moeten worden vastgelegd. Ons onderzoek zal daaraan zeker kunnen bijdragen. Van bovenaf gezien is het beleid gericht op de centralisatie. terwijl we van on deraf tot een centralisatie willen komen". Leg dat eens uit "We hebben hier in Nederland al lemaal kleine autonome organi saties. Denk aan ziekenhuizen, kruisverenigingen, welzijns werk, artsen en aan de andere kant ziekenfondsen, gemeen schappelijke adminstratie kanto ren (GAK), patiëntenverenigin gen en ga zo maar door. Ik noem nu enkele grote instellingen, maar op elke hoek van de straat zit wel iets wat met volksgezond heid te maken heeft. Je houdt het niet voor mogelijk. Ook hier in de regio met 'slecht' 40.000 inwoners is dat al het geval. Van enige sa menhang of samenwerking is geen sprake. Ik zal een voorbeeld geven. We hebben een onderzoek gedaan naar de voorzieningen voor hartpatiënten. Daaruit bleek dat de verschillende artsen, ver pleegkundigen en het GAK alle maal te goeder trouw hun werk deden, maar erg weinig rekening hielden met elkaar en eikaars mogelijkheden. Wij moeten twee dingen goed in de gaten houden: aan de ene kant de kostenbeheersing en aan de an dere kant hoe kunnen we de indi viduele patiënt zoveel mogelijk zorg geven. Vanuit het ministerie in Leidschendam is dat niet te bekijken. Met de Regionale Ad vies Commissie, waarin personen uit diverse sectoren van de ge zondheidszorg zitting hebben, zullen we moeten gaan bekijken met welke concrete plannen we kunnen gaan werken. Op provin ciaal en later op landelijk niveau, kunnen er dan normen worden vastgelegd". Stuurt u het de kant op van natio nalisering van de gezondheid zorg, net zoals in Engeland9 Shivananda: "Nee, beslist niet. De gezondheidszorg in Nederland is erg individualistisch. Iedereen wil alles zelf doen. De kwaliteit van de gezondheidszorg lijdt daar niet onder, wel de kosten. Met de ze wetenschap in ons achter hoofd moeten we zeker niet aan komen met nationalisering. En men komt er in Engeland ook al van terug. Het blijkt toch alle maal niet zo kostenbesparend te zijn als men had gehoopt We moeten het zoeken in samenwer kingsverbanden. Voorbeeld: Niet iedere katholieke of protes tants-christelijke instelling zal met dezelfde hulpverlening naast elkaar kunnen blijven voortbe staan. Niet elk ziekenhuis zal alle specialismen in huis kunnen hebben". Denkt u dat de organisaties in de regio willen meewerken Doeleman: "Het zal langzaam gaan. maar op een gegeven moment zullen ze wel moeten. Over de twee jaar is de wet er door en zal de geldstroom toch echt minder worden. Dan moeten ze wel over stag. Maar eerlij^ gezegd willen wij niet dreigen met machtsmid delen. We hopen dat de mensen die deze organisaties besturen het zelf in zien dat het zo niet lan ger kan. De ziekenhuizen in Lei den en omgeving hebben het al een beetje begrepen. Zij hebben zich verenigd in de Stichting Sa menwerkende Ziekenhuizen Leiden en Omgeving. Nu nog kijken of dat daadwerkelijk iets oplevert". SASKIA STOELINGA gjLEIDEN/DEN HAAG - "Hier staat een keiharde misdadiger, die nooit bekent. Deze man heeft zijn slachtoffers getraumatiseerd. Voor deze terreur op de medemens eis ik zes jaar gevangenisstraf'. Dit zei is de r. Haagse officier van justitie mr. Den Os gisteren tegen de president van de Haagse rechtbank. Deze jarenlange gevangenisstraf eiste hij tegen de 31-jarige P. van D. uit Zoetermeer. Van D. bleef tot het laatst toe ontkennen dat hij betrokken is geweest bij de overval in de Kopermolen op 7 maart van dit jaar. ;eDaarbij werd door vier man bij een geldtransport in de Merenwijk 95.000 gulden buitgemaakt. De daders gingen er vervolgens in een gestolen BMW vandoor. De officier achtte Van D. verder ook schuldig aan inbra ken in o.m. Rijswijk, Wassenaar en Kortenhoef. Daar werden antieke klokken een schilderij en tinnen kannetjes e.d. gestolen. Twee mededaders van Van D. werden eerder dit jaar tot resp. drie en zes - jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zaak van Van D. werd toen aange- 1. houden. Dat gebeurde op verzoek van de raadsman van de verdachte mr. Boekhoff. Deze maakte er bezwaar tegen dat vier getuigen die wel door I de rechter-commissaris zijn gehoord, niet voor de terechtzitting waren opgeroepen. Gisteren mochten de getuigen, onder wie een oom en een zwager van de verdachte, hun woordje doen. De president had vooralsnog weinig ver- trouwen in het kwartet dat voor Van D. kwam getuigen. "Hoe komt het I dat u in mei pas met een verklaring kwam dat Van D. op de ochtend van Ide overval in zijn woonwagen in Zoetermeer koffie zat te drinken?". De getuigen bleven echter stuk voor stuk volhouden Van D. op de bewuste i morgen te hebben gezien. Bij het afleggen van de eed wilde de president van de rechtbank van één van de getuigen zijn hand zien die hij achter zijn rug hield. "U houdt uw vingers toch niet gekruist?". Uitspraak over veertien dagen. (ADVERTENTIE) de3be±(e f/ie mafrn l<>f, tie .fx J-</<</*/<</<>>> (fïayen /x>(, KLAASSENS BREESTRAAT 114 a-b LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Het dak op "Meneer Azië" dacht even dat we hem een Chinese kool kwamen stoven. "U gaat die foto in krant zetten? Hoeft niet hoor. Anders denken mensen misschien dat wij eten altijd eerst op dak leg gen". Onze fotograaf Jan Holvast schoot deze foto na een tip van een bewoner van de flat aan de Stationsweg. De tip gever verbaasde zich erover dat het dak van het Chinees restaurant "Azië" bezaaid is met Chinese kool. De eigenaar van het restaurant vertelt ons dat de kool be stemd is voor eigen gebruik en zeer zeker niet in het res taurant wordt gebruikt. "Eens in de zoveel maanden bestelt m'n vader bij de groenteboer zo'n honderd kilo Chinese Kool. Die eten we zelf op omdat we niet zo goed tegen Nederlandse groente, zoals andijvie en spi nazie, kunnen. Die kool wordt eerst gewassen, daarna een paar uur te drogen gelegd en dan in de vriezer gestopt. We eten het echt allemaal zelf op. We zijn met z'n dertienen dus dat gaat best ard", legt de goed Nederlanus sprekende zoon van "meneer Azië" uit. "Maar u hoeft die foto niet in de krant te zetten hoor", voegt hij er nogmaals aan toe. Ach, eigenlijk is het sop de kool niet waard maar het is een aardige foto. Vandaar Werkloos theater .2503 werklozen in Leiden en het eind is voorlopig nog zoek....". "Ik zou best werk loos willen zijn. Lekker de De Chinese kool wordt een paar uur te drogen gelegd op het dak van restaurant Azie c in de diepvriezer te verdwijnen hele dag een beetje aanrot- zooien". "Nou ja, het is toch logisch dat vrouwen het eerst ontslagen worden?". "M'n dochter zei: 'Waarom ga je dan niet naar het Binnenhof, pap, of zamel handtekenin gen in'. Dat kind is nog zo idealistisch hê?". "Het is al lemaal de schuld van die rot Turken en Surinamers". "Werkloos worden? Dat zal mij nooit gebeuren". "Uitein delijk leg je je er bij neer he. Anders ga je d'r aan kapot". Deze uit het leven gegrepen kreten staan op een stencil van het LAK-theater dat werklozen oproept om toneel te maken over werkloosheid. Onder leiding van de Am sterdamse regisseur Hans Rozenstraten gaat een groepje werklozen vanaf vol gende maandag werken aan een toneelstuk over werk loosheid in het algemeen en de situatie van de spelers in het bijzonder. "We hadden afgelopen maan dag al willen beginnen maar we hebben het een week uit gesteld omdat we nog maar drie belangstellenden had den", aldus Jacqueline Kleij- burg. een van de initiatief neemsters. "Deze week ho pen we er nog wat mensen bij te krijgen zodat we volgende week met een groepje van tien tot vijftien mensen kun nen beginnen. Spelervaring is minder belangrijk. Als de mensen maar achter het on derwerp staan". Het idee voor het werklozento- neel is afkomstig van Drama, een onderdeel van het LAK theater dat cursussen ver zorgt en jaarlijks een aantal toneelprodukties verzorgt. Jacqueline Kleijburg. vrij willigster, en Vincent de Keij- zer, stagiair bij het LAK. heb ben het idee verder uitge werkt. Ze hebben hun plannen voor gelegd aan medewerkers van het Werklozen Advies Cen trum van het Breehuys die onmiddellijk enthousiast wa ren. Voor Jacqueline en Vin cent een stimulans om de in geslagen weg te vervolgen "We hebben de zaak goed voorbereid maar hoe het nu verder moet hangt natuurlijk van de regisseur maar vooral van de groep zelf af. We leg gen ze niets op. Ze mogen zelf aan de slag gaan". Tot volgend voorjaar hebben regisseur en spelers de tijd om een toneelstuk in elkaar te draaien. Het is in elk geval de bedoeling dat het stuk in de lente op de planken wordt gebracht. Waarschijnlijk wordt het zo'n zeven a tien keer in het LAK zelf opge voerd. "Wat er daarna gebeurt moeten we nog bekijken. Hangt ook van het stuk af. Als het een goed stuk is gaan we misschien door met de groep. Het is ook best mogelijk dat de groep in de toekorpst wordt gevraagd om op te tre den op werkloosheidsmaru- festaties en zo". Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het LAK, tel. 124890 (tussen twee en vijf uur 's middags). "Wie het eerst komt wie het eerst maalt", laten Jacqueline en Vincent nog weten. Filmgebied Na een maandenlange periode van voorbereiding gaat het vanavond dan eindelijk ge beuren. Vanavond wordt in de vergaderzaal van Bree straat no. 117 (Stichting Wel zijn) het Centrum Leidse Stadsfilm opgericht. Dit centrum moet volgens de initiatiefnemers, Reinout van Gulick. Virginia en Bernardo Guillen van de filmgroep Tiem, Joop Kamphuis en Ma ria Vos van de Welzijnsraad en gemeentevoorlichter Leo Meijer, een soort van wegwij- zerfunctie gaan vervuilen. "We willen mensen helpen bij het maken van films over hun eigen woon- en werkomge ving en tegelijkertijd de men sen stimuieren om zelf aan het filmen te slaan. Boven dien moet het centrum een soort verzamelaar en tegelijk een distributeur worden van alles wat op filmgebied over Leiden in omloop is". De oprichtingsvergadering van het centrum begint vanavond om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3