„Zelfs rijk Wassenaar had een badhuis nodi PvdA -Leiderdorp wil meer goedkope huizen Winst voor 'De Hoop op Welvaart' in Strontrace eidse agenda Oud-beheerder Van Haastrecht: Verbouwing boerdirij Wassenaar vertraag! SLOPERS AAN HET WERK IN L'DORPSE KERKLAAN Zoeterwoudse KNOV: nieuwe voorzitter WOENSDAG 29 OKTOBER 1' WARMONMD - De Strontrace die vorige week Warmond aandeed, heeft in Friesland de volgende einduitslag opgele verd. 1 De Hoop op Welvaart met schipper Age Bantstra in 43 uur en 21 minuten, 2 Lut- gerdina Smeltekop van schipper Nico Hoek (die zelf overigens in Warmond met een gebroken enkel was ach tergebleven) in 43.59 en 3 De Lytse Sipke van Frits de Vries in 48.43. De categorie zware boten (meer dan 30 ton, zoals tjalken en klippers) kende de volgende uitslag: 1 Vertrou wen van Peter Glas in 55.30, 2 Zuiderzee van Gerrit Porten gen in 64.38 en 3 Liberté van Willem Grift in 69.15. De or ganisatie is van plan deze ca tegorie, die nog het meest lijkt op de strontschuiten die vroeger door de Bollenstreek voeren, volgend jaar extra aandacht te geven. WASSENAAR - Het voormalige badhuis van Wassenaar zal waarschijnlijk worden verbouwd tot gewoon woon huis. Er is een voorbereidingskrediet van 15.000 gulden uitgetrokken voor een plan dat de oude bestemming aan het pand moet teruggeven. Dat blijkt uit een desbetref fend ontwerpbesluit tot wijziging van de gemeentebegro ting. De 74-jarige Wassenaarder Van Haastrecht heeft vele jaren het toezicht gehad over het gebruik. Hij was de laatste plaatselijke badmeester, het zwembad uiteraard niet meegerekend. Het pand heeft een groot aantal jaren leeg gestaan, hoewel het gemeentelijk eigendom is. Oud-beheercr van het Wassenaarse badhuis, Van Haa strecht. Weinig mensen in Wassenaar weten volgens Van Haastrecht dat er al eerder van een badhuis in de ge meente sprake was. In 1914 was er één vlak naast de poort in de Bloemluststraat. Daar kwamen toen de gemobiliseerde soldaten. Het was een primitieve uitvoe ring en in het begin van de jaren dertig werd er naar iets anders uitgekeken. Er was even sprake LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp moet meer aandacht besteden aan de bouw van goed kope woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. Er moeten meer Van pam-eenhe- den worden gebouwd. Deze klei nere woningen worden door het rijk zwaar gesubsidieerd en bie den vooral aan jongeren die fi nancieel niet zo draagkrachtig zijn een mogelijkheid om zelf standig te wonen. Het huisves tingsprobleem wordt afgewen teld op deze groe|woningzoe- kenden en kan nietorden geac cepteerd. Deze reeks conclusion opmer kingen is te vindein het be leidsadvies voor d^uisvesting van alleenstaanden^ tweeper soonshuishoudens <i is samen gesteld door een wégroep van de PvdA afdeling eiderdorp. Het zevenenveertig jgina's tel lende rapport is dei week ge reed gekomen. Het ztijdens de begrotingsvergaderirikomende WASSENAAR - Ondanks twee in gediende bezwaarschriften zal de voorbereiding voor de verbou wing van boerderij Bos voor de jongerensociëteit Time-Out in het plan Ter Weer doorgaan. Wel dient Time-Out te rekenen op een paar maanden vertraging. Aan beide bezwaarschriften is enigszins tegemoet gekomen volgens een gewijzigd ontwerp. Het hele project gaat zo'n ander half miljoen kosten, nog afgezien van een extra bedrag als gevolg van de plaatsing op de monu mentenlijst. Dat besloten de partij fracties gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie Techni sche Diensten. De bezwaarden kregen gisteren de gelegenheid hun grieven mondeling toe te lichten. De groep bewoners van de Seringenlaan kwam nieten zal zich nog nader beraden over de oplossing die door de gemeente is aangereikt. Eind 1981 zal de ge meente voor 85.000 gulden een natuurlijke scheiding op het tus senliggende terrein aanbrengen. Daarmee zal de verwachte over last van muziek en brommers worden weggenomen. De werkgroep Oud Wasssenaar verricht op dat terrein archeolo gisch ondezoek. Deze werkgroep heeft ook een bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke ont werp voor de verbouwing. Zij wilde meer van de monumentale boerderij: behouden dan de ge meente in eerste instantie van plan was. De werkgroep heeft nu toegezegd zich neer te leggen bij elk ontwerp dat de goedkeuring van Monumentenzorg krijgt. De historische karakteristieken van de boerderij zullen zoveel moge lijk worden gehandhaafd of her steld. Zo zal het aan de zilzijde aangebouwde karnhuis \irden gereconstrueerd. Wanneer de gemeenteraad H ad vies van de commissie overjemt krijgt de gemeente een sulidie van monumentenzorg. Mocldie lager uitvallen dan de daaioor benodigde extra gelden, daizal dat volgens deze commissiejet ten koste mogen gaan van driu beschikbaargeselde anderklf miljoen voor Time-Out. maand worden gepresenteerd aan ieder raadslid en de leden van het Leiderdorpse college van B en W. Deze week nog wordt het rapport besproken in de leden vergadering yan de PvdA. Het rapport is een gevolg van de toezegging die tijdens de begro tingsbehandeling van vorig jaar werd gedaan van de zijde van de PvdA. Toen werd de wens uitge sproken om een onderzoek te doen naar de woonsituatie en woonwensen in Leiderdorp. Het rapport dat nu is verschenen geeft een uitgebreid overzicht van de samenstelling van de Lei derdorpse bevolking en doet suggesties inzake het toekomsti ge bouwbeleid. De werkgroep van de plaatselijke partij hoopt dat de gemeente en andere partij- fracties nota nemen van de zaken die zijn aangekaart. Volgens het rapport is de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL) bezig met het ontwikkelen van 58 twee- en acht drie-kame rappartementen in de Gaarmees- terstraat. Het ziet er naar uit dat deze onderkomens niet vallen onder de Van Dam-regeling en dus hogere huren van drie tot vierhonderd gulden op moeten brengen. Het rapport meldt ver der dat in het oude gebouw van de Dillenburg genoeg wooneen heden in het kader van de Van Dam-regeling kunnen worden gerealiseerd om een beetje tege moet te komen aan de wensen van de jongeren die zich hebben ingeschreven als woningzoeken de. Volgens schrijver Victor Molken- boer kan de groep woningzoe kenden tussen de achttien en vijfentwintig jaar vrijwel niet aan een woning komen. Een citaat uit het rapport "In het huidige pun tensysteem van de AWL is de leeftijd op het ogenblik van door slaggevende betekenis. Op zich is dit begrijpelijk gezien het schaar se aanbod. Funest is echter dat voortvloeiend uit het aantal be schikbare woningen nadere eisen wórden gesteld om in aanmer king te komen voor een twee- of drie kamereenheid." En even verder "Als jongere mag je je op 18-jarige leeftijd inschrijven, maar nadere bepalingen maken de kans op het verkrijgen van een woning nihil." Het rapport wil niet dat de huisves ting van jongeren (ook studen ten) wordt gezien als een luxe van deze tijd. De maier van toewijzen die nu geheel in handen is van de AWL moet door de gemeente ge beuren. Zodoende zou er meer controle en overzicht zijn op de manier waarop mensen een wo ning toegewezen krijgen. Het rapport rept ook nog over het zo geheten splitsen van flatwonin gen aan bij voorbeeld de "Schan sen", waardoor eveneens meer jongeren gehuisvest kunnen worden. van het Dorpshuis aan de Van Zuijlen Van Neijeveltstraat, maar het werd in 1934 toch het Haven plein. Rond 1930 waren daar op een voormalige vuilnisbelt wo ningen gebouwd rond een plein tje. Ze waren eigendom van de gemeente en die kon ze aan ded straatstenen niet kwijt. Van twee naast elkaar gelegen beneden woningen weni het badhuis ge maakt, dat tot 1970 zou functio neren. Daarna stond het weer leeg. Van Haastrecht "Van meet af aan was ik met het onderhoud belast, maar vele jaren was het volstrekt onduidelijk wie mijn werkgever was. De gemeente was eigenaar van het gebouwtje, maar de Wassenaarse bouwvereniging had de exploitatie in handen. En hoewel ik al gauw lid was van de Katholieke Arbeiders Beweging, hebben ze mij heel lang een rad voor ogen gedraaid. Als ik om vakantiegeld vroeg, stuurden ze mij van het kastje naar de muur. Hetzelfde probleem deed zich voor ten aanzien van het pen sioen. Eigenlijk wist ik pas waar ik aan toe was toen er na vele ja ren een andere directeur bij die bouwvereniging kwam." Hij maakt duidelijk dat ook een plaats als Wassenaar vroeger een badhuis nodig had. Het imago van de welvarende gemeente en de rijke bewoners deed daar niets aan af. "Ook toen al woonde een flink deel van de inwoners in eenvoudige huizen, zonder bad of douche. De meeste klanten wa ren arbeiders en knechts van de middenstanders; zowel mannen als vrouwen. Alleen kort na de Tweede Wereldoorlog kwamen er ook villabewoners op bezoek, want die hadden niet onmiddel lijk de beschikking over vol doende kolen. Een apart verhaal is het gebruik van het badhuis door de Duit sers. 's Morgens om zes uur kwamen die al aangemarcheerd. De soldaten moesten met drie tegelik onder een douche, maar de heren officieren namen af zonderlijk een bad. Daarna moesten ze allemaal aantreden. Wie zich niet goed had afge droogd moest opnieuw de dou checel in en kreeg ze uitgeme ten!" Het massale bezoek aan het bad huis in een woonbuurt heeft vol gens hem nooit tot klachten van omwonenden geleid, ook al gooi den bezoekers hun fiets in het plantsoen. En in de wachtkamer was het altijd zeer gezellig. "Je had toen een aantal notoire ver tellers, waarvan er altijd wel één aanwezig was. Die bleven vaak tot de laatste ronde, zo tegen tien uur 's avonds. Om de tijd te doden werd er ook wel gekaart. Wanor de was echt uitzonderlijk, ook al omdat de mannen en vrouwen op aparte avonden kwamen. Eerst de vrouwen en achter in de week de mannen. Handelsschool Maandagavond 3 november en dinsdagavond 4 november wordt er een voorlichtings avond over de aard en inhoud van het RIO-handelsonderwijs gegeven. Op de RIO-handels- scholen wordt lager en middel baar ondernemersonderwijs ge geven. Het programma omvat een rondgang door de school met bezoeken aan diverse lokalen. Verder zal de kleurenfilm "Op weg naar het ondernemerschap" worden vertoond. De avond wordt besloten met een forum, bestaande uit directieleden en docenten, dat vragen beant woordt vanuit de zaal. Beide avonden bieden hetzelfde pro gramma en beginnen om 19.30 uur. Nicaragua De Novib heeft een delegatie uit Nicaragua uitgenodigd. Eén van de vertegenwoordigers van deze delegatie is Guillermo Martinez, boer en een leidende figuur in een landarbeidersorganisatie die ten tijde van Somoza als on dergrondse organisatie is be gonnen. De organisatie Solida- ridad organiseert in het kader van de actie "Het land voor wie het bewerkt" bijeenkomsten met onder andere deze man. Maandag 3 november zal Marti nez naar de Ontmoetingshal van de hervormde dorpskerk komen om daar te spreken. Paul van der Harst van Solidaridad zal op treden als tolk. De avond begint om 20.00 uur. Vrouwen De vrouwencontactgroep 'Samen kom je verder' zal woensdag avond 5 november een feestelij ke jaarvergadering houden in de zaal van Taberna in Oegstgeest. Om 19.30 uur is er koffie en om kwart voor acht wordt de avond geopend. Er zal een toespraak worden gehouden door me vrouw Attema-Roosjen en de eigen toneelgroep zal het blij spel 'Het levenselixer' van Jo van Leur opvoeren. De zaal staat open voor iedere belangstellen de. Twintig minuten De gemeente vond het een algjae meen belang dat de bevolkinw< zich daar waste en legde er fliij"1 geld bij. Het gebruiken van de zi~^ douches en drie kuipbadë™' bracht weinig geld in het laatjr£ Al hadden Van Haastrecht en zijD( vrouw het nodige om handen mjar de kaartverkoop en de volgorqï^ van baden. De normale tijdsduijj^ was twintig minuten, inclusij aan- en uitkleden. De badmeester was zeker niet oi handig. Zo bezorgde hij tegetfi 1945 de buren stroom voor e« klein pitje en daar waren ze dcjér gelukkig mee. "Gewoon eert kwestie van een paar gaatjes in d gi muur en klaar is Kees. En d(_ stookketel had weinig geheime voor me. Ik verzorgde hem a een van mijn kinderen. De keti uit 1934 heeft altijd gewerk maar vraag me niet wat ik er som van het geëist. De maximaal to< gestane temperatuur werl meermalen overschreden om aa de afname van warm water I voldoen. Later was dat niet met nodig. Ik verstookte drie ton c< kes per maand. De toeloop va baders nam de laatste jaren ster af, omdat veel huizen alsnog ee eigen douche of badkamer kr< gen. In de eerste jaren moesten d klanten soms twee uur wachter maar in de laatste periode gol dat voor mij." Van Haastrecht is een opgeweV man, zonder diepgewortelde rai cune over de manier waarop h vroeger als werknemer is behai deld. Zelfs een ernstige rheum die hem op alle mogelijke mani< ren beperkt in zijn beweginger kijgt hem niet op de knieën. "I 1955 had ik er al last van, maar i wilde niet in de Ziektewet. Ik ko niet worden gemist en veel b< grip voor ziekte hoefde je troi wens niet te verwachten. Wat ni« wegneemt dat ik altijd zeer zeil standig mijn werk heb gedaar zonder ellebogenwerk en naijve van collega's. Heerlijk!" WIM OLIJSLAGER! WOENSDAG Leiden Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; don soo: met film en informatie programma's v 15 tot 17 uur. Femke/Volkshuis - vrouwensoos van 2(r tot 23 uur. Leiderdorp Verpleegtehuis Leytenrode - Hoogmal deseweg 55, creatieve dag voor rheuma- patiënten, 10 tot 16 uur. DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - Pasar Gambir. Koets o theek - Kruisstraat 30, Shake\ 'Sam Blues Band, 22.00 uur. Kantine Dienst Sociale Werkvoorzied ning - raadscommissies economischi LEIDERDORP - De sloop van dewee oude panden aan de Kerklaan in Leiderdorp is vanmorgen begnnen. (foto rechts) Burgemeester en wethouders hebben hiervoor en sloopvergunning afgegeven aange zien de slechte staat van de mren en het dak een goede restauratie onmogelijk maakte. Dp eigenar, stoelenmatter en meubelrestaura teur Jan Bodijn, gaat de tweepanden geheel volgens de oude stijl opbouwen met enkele aanpassigen en toevoegingen om er z'n woning en atelier in onder te brenger (zie tekening boven). Er zal zoveel mogelijk origineel materiaal wrden gébruikt bij de wederopbouw. Zo zullen de oude rozetankers^tenen en Oudhollandse dakpannen hun oude functie opnieuw gaai vervullen. Inmiddels heeft de wel standscommissie haar goedkeiring gegeven aan de bouwplannen voor de nieuwe panden in oudestijl. r Buikhuisen, heid en cultuur. Hooigracht 15 - forum o 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, de film Derzoe Oezala van de Japanner Akira Kurosawa, 20.00 uur Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweft 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den, 19 tot 20 uur. Architectenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur.i Architectenwinkel - Pieterskerkhof 18| vrij advies, 2CL21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen AdviesCentrum, vr van 14 tot 16 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, van 20-21.30 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer-) straat 73b, disco van 20 tot 22.30; vrij v 15 tot 17 uur soos. Caeciliastraat 18 - open avond Leidse Werkgroep Homoseksuelen, 21.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagsdiensl der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot 31 okt door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade. Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d Waalslaan, tel. 4641 Warmond -A. de Vriend, flat 'De Hooge Wei'. 203. Sassenheim, tel. 02522-12022. ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse ondernemers, ver enigd in de plaatselijke afde ling van het KNOV (Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond) hebben tijdens de jaarvergadering P. v.d. Krogt aangewezen als de nieuwe voorzitter. Hij volgt H.J.C. Paardekooper op die zeven jaar als eerste man fungeerde. Verder werd A. Hilgersom in het bestuur gekozen. Hij zal het secretariaat overnemen yan J. v. Gent die nog een jaar in het bestuur blijft om zijn opvolger in te werken. Het is niet alleen de lange duur van het voorzitterschap van Paardekoper, maar vooral de wijze waarop deze zijn functie gestalte gaf, die de nu afgeslo ten periode mankeert", aldus vice-voorzitter Van der Geest. Hij maakte er verder op attent dat de bijzondere zorg van Paardekooper uitging naar leden die door ziekte of ande re oorzaak in de problemen kwamen. "Een werk, veelal in stilte op de achtergrond dat toch van grote betekenis is geweest," zo noemde Van der Geest de werkzaamheden van Paardekoper. De oud-voorzitter is door de le den benoemd tot ere-voorzit- ter. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hooldkantoor Wille Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bit vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement I 46 .30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten btj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé C Smits.. Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, lel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordi|k. Tel. 071-121481 Oegstgeest H Sondors. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olal Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2