Energiebesparing verplicht Minister wil volgend jaar weer haring uit Noordzee lyrm» Minister Yan Aardenne kondigt wet aan ACHT NIEUWE CAO'S IN DE METAAL ES£ES| Massaal protest tegen verlaging jeugdloon ir^r'190' ft ft TT sort zakelijk DENSDAG 29 OKTOBER 19 gem kern Holding NV in Rotterdam is fan plan de verlieslijdende afde ling staalbouw van Nelis Uitgeest 3V in Uitgeest, die deel uitmaakt 'an de bouwdivisie van Ogem, te luiten. voorgenomen sluiting heeft tot gevolg dat de werkgelegenheid an circa zeventig man in het ge- ing is. Daarom zal onderzocht /orden op welke wijze elders in iet Ogem-concern herplaatsing nogelijk is, aldus de directie van Jelis Uitgeest. De lopende op drachten zullen volgens contract worden uitgevoerd. ankerstaking e 81-jarige Duitse reder Egon Ol lendorff uit Luebeck, eigenaar de supertanker Schleswig Holstein, heeft toegegeven aan de (esen van de Internationale 'ransport Federation (ITF). Zo- Is bekend staakten sinds enige Üagen 15 Filippino's van de in to taal 29 man tellende bemanning dit schip voor een betere be loning volgens de minimum voorwaarden van de ITF die on der andere neerkomen op een ga- 1348 per maand. Tot aan de staking betaalde de Duitse re der slechts 600 per maand. Met de ITF is nu voor dit jaar een cao ereengekomen waarbij de re der zich verplicht de achterstalli ge gages alsnog vanaf 21 april van dit jaar te zullen voldoen. |LKA e achterhoekse supermarkt-ke ten El ka (350 werknemers waar- 188 part-time) wordt overge nomen door de groothandel Al- beda Jelgersma Holding bv uit Brdea. Elka directeur L. Kip heeft daarvoor zijn handtekening gezet. Dat gebeurde enkele uren S/oordat de dienstenbonden FNV r de rechter zouden stappen hem op die manier tot onder tekening van het overnemings contract te dwingen. Het hoofd kantoor van het Elka-concern in Aalten werd op 26 augustus door personeelsleden bezet omdat bleek dat het bedrijf op de rand van faillissement verkeerde. Vol gens de dienstbonden FNV is dat te wijten aan een volkomen foute bedrijfsleiding. _iekenhuis cao ~e Christelijke Federatie van Overheidspersoneel heeft de Kamer verzocht alles in irk te stellen om te voor dat staatssecretaris Ve- (volksgezondheid) be- kan aanbrengen in de 'oor het ziekenhuis- r deze cao valler» on- )00 werknemers in de gezondheidszorg, in de algemene ziekenhui- psychiatrische ziekenhui- instellingen voor zwakzinni- verpleegtehuizen. De heeft i: eede Kam g nog niet vrij is c LUXEMBURG (ANP) - Mi nister Gerrit Braks van landbouw en visserij wil perse dat Nederland vol gend jaar weer haring mag vangen in de Noordzee. Gisteren heeft hij in Luxemburg, in de Euro pese visserijraad, gezegd het „politiek niet aan vaardbaar te vinden" als er volgend jaar, voor het vierde achtereenvolgende jaar een haringsvangst- verbod voor de Noordzee zou gelden. De Nederlandse bewindsman heeft in de raad voor zijn standpunt steun gekregen van de Fransman en de Ieren. Maar wat wellicht nog belangrijker is: geen van de EG-lidstaten heeft zich tegen zijn stelling verzet. tfraks heeft geen claim willen leg gen op hoeveelheden haring. In februari van het volgend jaar komen de biologen met hun rap porten over het haringbestand in de Noordzee en „hun gegevens wil ik mee laten tellen", aldus de minister. De Nederlandse bewindsman maakte overigens zeer duidelijk dat hij onder geen beding ak koord zal gaan met de biologen als die eventueel tot de conclusie zouden komen dat er opnieuw geen haringvangst kan worden toegestaan. Nog voor het eind van dit jaar moet binnen de gemeenschap het principebesluit vallen dat ha- ringvang&l m de volgend jaar weer mogelijk moet zijn. In fe bruari kan er dan over hoeveel heden worden gesproken. We tenschappelijke gegevens moe ten meetellen, maar er moet ruimte blijven voor politieke be sluitvorming, aldus Braks. De Nederlandse directeur-gene raal van landbouw. Aart de Zeeuw, gaat de groep van hoge ambtenaren voorzitten die in de komende weken het besluit moet voorbereiden hoe visvangsten over de EG-lidstaten verdeeld moeten worden. Die werkgroepen moet ook een oplossing zoeken voor een twee de belangrijke zaak die op dit moment een gemeenschappelijk Europees visserijbeleid nog in de weg staat, namelijk de toe die lidstaten hebben tot viswateren. Het verenigd Ko ninkrijk bijvoorbeeld houdt al geruime tijd vol dat het tot ver uit zijn kusten (vyftig mijl) voor wat visserij betreft, baas in eigen huis wil zijn. In de visserijraad die dinsdag m Luxemburg werd gehouden is, aldus minister Braks, opnieuw bevestigd dat men, voor het eind van dit jaar, tot een gemeen schappelijk visserijbeleid wil komen. De weg naar zo'n beleid werd ge opend toen, op 30 mei, de EG-lid- staten besloten tegemoet te ko men aan de Britse eis dat de bij drage van het Verenigd Konink rijk aan de kas van de gemeen schappelijke markt aanzienlijk verminderd moest worden. Voor die tijd was er met Engeland niet UTRECHT (GPD) - Er is een energiebesparingswet op komst, waarmee een zuiniger gebruik van energie in de toekomst kan worden afgedwongen. Minister Van Aar denne heeft dat gisteravond aangekondigd op een con gres in Utrecht. Die besparingswet is nodig, aldus de minister omdat de zogenaam de energiebalans steeds meer naar de negatieve kant doorslaat. Dit jaar kan het tekort op vier miljard worden geschat, in 1985 op 10 miljard en in 1990 op 30 miljard gulden, dit alles bij een olieprijsstijging van 4 procent per jaar. Met deze cijfers gaf hij aan dat het 'steeds noodzakelijker is energie te besparen. Voor de indtrie (het congres ging over energiebespa ring in middelgrote en kleine be drijven) is dat gewenst, omdat door verbetering van de concur rentiepositie versterking van de export moet worden bereikt, waardoor de ongunstige gevol gen van de invoer van energie kunnen worden opgevangen. Aardgas De minister stelde nog eens dat ons aardgasbezit veel goed maakt op de betalingsbalans, die er toch al zorgelijk uitziet. Maar na het midden van de jaren '80 zal de bijdrage van het aardgas tamelijk snel gaan verminderen. Tot dus ver was de energiebalans nog in evenwicht, maar de behoefte aan invoer wordt steeds groter. Energiebesparing is bij uitstek ook een middel voor het bedrijfsleven om kosten te besparen. Volgens Van Aardenne moet de inspan ning van de industrie op dit ter rein worden vergroot. De over heid wil deze ontwikkeling graag stimuleren, zij het dat haar ener- gieprijsbeleid niet vaak als dienst zal worden gevoeld. Van Aardenne stelde dat het voor ieder bedrijf belangrijk is een ei gen energiebeheer op te zetten, zodat men weet hoeveel energie wordt gebruikt, waar dat wordt gebruikt en wat het kost. Als men een eigen energiebalans heeft, kan er worden bijgestuurd. Be drijven kunnen voor deze zaak bijstand van de Stichting Voor lichting Energiebesparing (SVEN) inroepen. Volgens de minister blijkt uit de er varingen al dat menig bedrijf op korte termijn en met rendabele investeringen besparingen van 10 tot 20 procent weet te berei ken. De overheid verwacht een gemiddelde verbetering van de energiedoelmatigheid van 10 procent in de komende vijf jaar. rondgang over de expositie DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord gesloten over de hoofdlijnen van acht nieuwe cao's voor de metaalnij verheid. De cao's lopen van 1 april 1980 tot en met 31 maart 1982. Zij hebben betrekking op 250.000 werknemers. In het akkoord is de volledige prijs compensatie gehandhaafd per 1 januari, 1 juli en 31 december 1981. Naast verwerking van de 26 gulden toeslag volgens de loon maatregel zijn partijen verder een algemene salarisverhoging van een kwart procent per 1 januari 1981 overeengekomen. Van de loonsom zal één procent worden gereserveerd voor her ziening van de functieclassifica tie. Werknemers zullen al met 62 jaar vervroegd kunnen uittreden. Daarnaast zal de basisvakantie met één dag worden uitgebreid tot 24 dagen en zal de i vakantietoeslag worden aange past aan salarisverhogingen die al hebben plaatsgehad. De belangrijkste cao's waarop het akkoord betrekking heeft zijn die voor het metaal be werkings be drijf, het auto- en garagebedrijf, de elektro-technische installatie bedrijven en het loodgieters- en fittersbedrijf. Aan werkgevers- kant zijn de onderhandelingen gevoerd door de Metaalunie, aan de zijde van de vakbeweging door de industriebonden van FNV en CNV en door de Unie BLHP. Volgens een woordvoerder van de Unie BLHP komt het akkoord neer op een loonsomstijging van tussen6 en 7 procent. Hij noemde, het resultaat gezien wat er in de bedrijfstak mogelijk was een evenwichtig en rechtvaardig pakket van arbeidsvoorwaarden. De cao-besprekingen zullen op een aantal bijkomende punten nog worden voortgezet. 's Werelds grootste kortsluit- laboratori uni in Arnhem ARNHEM (GPD) - Tientallen deskundigen uit de hele we reld, onder wie Russen, Ja panners, Chinezen en Ameri kanen. waren gisteren getui ge van de officiële opening van de uitbreiding van het grootste kortsluitlaborato- num ter wereld, het "De Zoe- tenlaboratorium", onderdeel van de Kema. De opening vormde de afsluiting van een tweedaags symposium. Uitbreiding van dit laborato rium was nodig omdat de vraag van fabrikanten en beproeving van schakelaars, isolatoren en scheiders, die ter beveiliging van hoog spanningsnetten worden ge bruikt, nog steeds toeneemt. Bovendien wordt er elders in de wereld met steeds hogere spanningen gewerkt. Vermogensschakelaars zijn in feite zekeringen die er voor zorgen dat bij een eventuele kortsluiting in een hoog spanningsnet de schade tot een minimum blijft beperkt. Betrouwbare schakelaars zijn derhalve van groot belang voor het blijven functioneren van de elektriciteitsvoorzie ning. De schakelaars worden bloot gesteld aan zeer hoge span ningen, dikwijls vele tiendui zenden Ampère. Het aantal fabrikanten van dergelijke apparaten is beperkt, het aan tal teststations eveneens Naast het De Zoetenlaborato- rium in Arnhem zijn er nog enkele kortsluitlaboratoria in Italië. Frankrijk en Canada. De Kema heeft zich in de af gelopen veertig jaar in de we reld een sterke positie ver worven. Met deze speciale keuringen is jaarlijks een om zet van ruim 15 miljoen gul den gemoeid, vrijwel geheel afkomstig uit buitenlandse opdrachten. Maatregelen „Als God dit zou horen, zou Hij het CDA de grond in boren. 64-1,00; snijbonen 3,50-7,20; sol 34-90; rode kool 22-25; groe- B 95-1,05, spruiten C 68-80. D 59-80; uien 15-56; witlof bloemkool 1x6 1,15, 8st. 90. 10 nolssldenj 40-68; sla 37-63; bleek- 66-74; peterselie 47-61; radijs eldenj 28-29; paprika kg. 32-51. eïMSïïïM; 1 II 34-36; Bospeen II 43-1,19; AI per kist 27-44; All 16-42; BI II 16-18; Breekpeen BII 2,-2,20, 7,20, DII 5,20; Prei A per kg. ■i All per kg. 46; Schorseneren 30-42, BI 80- I 44. II 'n" 2XnW" aan de beurt. k 148-1,06,61121-53,8157-82,811 windenerpie worden veru/arht verlagen. ren dat hun loon met honderden guldens verlaagd dreigde te wor den. Een massaal protest bleef, vreemd genoeg, tot nu toe uit. De grote opkomst van demonstran ten uit alle delen van het land maakte duidelijk dat de jongeren de maatregel toch niet „zo maar"% over zich heen wilden laten ko-* Onder het motto „Wij willen niet dokken voor andermans brok ken,' spraken vertegenwoordi gers van organiaties als Werken de Jongeren, Werkloze Jongeren, soldaten, gedeeltelijk leerplich tigen en tehuisbewoners de de monstranten toe. „Wij moeten de kapitalisten uit hun natte droom helpen. Verlaging van het mini mumjeugdloon betekent niet dat er meer arbeidsplaatsen voor jongeren vrijkomen. Jongeren moeten even veel verdienen als ouderen wanneer ze hetzelfde werk verrichten", aldus een ver tegenwoordiger van een de twaalf organiserende jongeren organisaties. Volgens de nieuwste regerings plannen moeten jongeren onder de 23 jaar per leeftijd en jaar 10 procent minder gaan verdienen dan het wettelijk minimumloon. Nu geldt een vermindering van 7,5 procent. Voor 15-jarigen zou deze maatregel betekenen dat hun salaris gehalveerd wordt. De wedde van de soldaten, die ook aan het minimumloon is gekop peld, gaan sommigen er meer dan 100 gulden per maand op achter- luid gejuich in de actietent „het maagdelijk werkend kind" geof ferd aan premier Van Agt. Deze uitbeelding van de premier von den de CDA en CNV-jongeren niet zo op zijn plaats. Een verbol gen CDA-jorigere probeerde bo ven het geschreeuw uit de zaal zjjn ongenoegen kenbaar te ma ken: „Wij, jongeren met een ge loofsovertuiging, hebben ons vanavond gekwetst gevoeld. Verdere samenwerking met de andere jongerenorganisaties zien we daarom niet meer zitten!" )ENSDAG 29 OKTOBER 1980 BINNENLANDSE AANDELEN ADM Beheer GOUD EN ZILVEK Zifvïr nnbew 1180- 1263, Vorige 1168-1271 BUITENLANDS GELD Oostrnr. «chilling (100' 15.20 15.50 GrhrtisV drachme't IOOi ft ft AMSTERDAM (ANP) - Een kalm Damrak heeft vandaag weer overwegend dalingen te zien ge geven. Een duidelijke uitzonde ring was Kon. Olie, die in navol ging van Wall Street vast gestemd was. Tegen het middaguur lagen de aandelen 4,30 duurder op 206,10. De banken hadden het zwaar te verduren. De NMB moest nog eens om onbekende redenen 8 prijsgeven op 196 ABN /akte t 6 naar 290 en AMRO bank 1,20 naar 62 Van de internationale waarden was Unilever/ 0,40 beter op f 124 Akzo verloor 0,10, 0.20, terwijl Philips derd 16,50 noteerd< moest 0,80 terug op hypotheekbanken en d< rings waarden belanc spoedig op een iets lagt VNU werd 0.80 goedkoper op 80.70, maar Elsevier-NDU rianr ISSCfd169 D vanfJ'l[;e' gaven een zeer licht verdeelde stemming te zien Heineken en Gist-Brocades konden zich goed handhaven De staatsfondsen gaf ten opzichte an giste- noeg onveranderd 58.25 marKi gat ten ren een nagei

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27