„Opper" Meulbroek bleef rijkspolitiekorps trouw NS-stop bollenstreek blijft onzekere zaak KTS: meer individueel onderwijs Arbeidsinspectie legt bouw Zeeman-pand stil [WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 Woubrugse postcommandant met pensioen WOUBRUGGE HOOGMADE - „Het dienst doen was vroe ger prettiger. Mensen, die vroegen of ze een fo to van je mochten ma ken of die je een broodje aanboden, dat kom je nog nauwelijks tegen. Het contact met het publiek is heel an ders geworden". Op perwachtmeester F. Meulbroek, postcom mandant in Woubrugge en Hoogmade, gaat met pensioen. In zijn wo ning in de Van Schel lingerhoutstraat in Woubrugge blikt hij te rug op een 35-jarige loopbaan bij de rijks politie. „Er wordt heel anders tegen het gezag aangekeken", vindt de politieman, „maar vaak is dat ook wel goed. Zoals het vroe ger was, was het ook niet al les". Door de bezuinigings maatregelen, die ook gelden voor de politie, moet de auto meer aan de kant blijven en is waar mogelijk de fietssur- veillance weer in ere hersteld. Tot genoegen van fietslief- hebber Meulbroek: „Dank zij de fiets heb je meer contact met de mensen en je hoort weer eens wat". Tien jaar heeft Meulbroek in Woubrugge gewerkt, waar van korte tijd in z'n eentje voor twee dorpen. Er moest in die tijd nogal eens heen en weer worden gefietst tussen Woubrugge en Hoogmade. De mogelijkheid bestond ook met de „ulm" te gaan, een af korting van „ultra licht mo torrijwiel". In die afgelopen tien jaar heeft de „opper" na tuurlijk veel mensen in zijn werkgebied leren kennen, maar toch voornamelijk uit de oude kern: „De mensen uit de nieuwbouw ken ik nauwe lijks. Die gaan om half acht met de auto naar het werk en 's avonds schuiven ze achter het kiekkastje". Misschien een beetje ouder wets, noemt Meulbroek zich zelf, als de discussie van het dienstdoen bij demonstraties tegen kernenergie of kern wapens ter sprake komt. Sommige politiemensen blij ken het moeilijk te hebben om ingezet te worden bij be togingen, die een doel heb ben, waar ze zelf ook achter staan. „Ik vind het een goede zaak, dat je als politieman je mening mag kenbaar maken aan de korpsleiding. Vroeger was daarover helemaal niet te praten. Als je echter voor het vak van politieman kiest, kies je ook voor wat er uit voort komt. Als je niet naar zo'n demonstratie gaat, moet toch een ander het voor je op knappen. Die krijgt dan zo'n klus in z'n schoenen gescho ven", aldus Meulbroek. De rijkspolitieman is in 1945 tot het korps toegetreden. De eerste standplaats was Mil (N.B.). In de oorlogsjaren heeft hij in die gemeente eni ge tijd ondergedoken geze ten. Terugkijkend vindt het echtpaar Meulbroek die eer ste standplaats de leukste tijd. Na tien jaar vertrok het gezin naar Ellerwoutsdijk. Dat ligt in de „zak" van Zuid- Beveland, zoals de uit Zee land afkomstige politieman het plastisch noemt. Daarna volgden nog Heinkenszand en Hoek bij Terneuzen. Toen de gemeente Hoek werd op geheven en het politionele toezicht werd overgenomen door het gemeentekorps van Terneuzen koos Meulbroek voor de rijkspolitie („Ik was teveel m'n vrijheid gewend") en zo kwam hij in 1970 in Woubrugge. Rustig „Wij hebben het heel fijn naar ons zin hier. Het is een rustige gemeente om er als politie man te moeten werken. Cri minaliteit komt hier heel weinig voor. Veel ellende heb ik wel meegemaakt met de gevaarlijke Herenweg, waar nogal wat ongelukken gebeu ren. Dat grijpt je aan, vooral als er kinderen bij betrokken zijn. Ik ben heel wat keertjes op m'n brommertje in het donker naar de provinciale weg gereden. Vaak was de gemeentepolitie uit Alphen dan al bij het ongeval gearri veerd. De samenwerking met de Alphense collega's is altijd uitstekend geweest", aldus Meulbroek. Zoals veel politiemannen heeft ook opperwachtmeester Meulbroek het wel eens moeilijk met het beleid van de rechterlijke macht „Dan lees je in de krant dat tegen een automobilist die in dronken toestand twee mensen heeft doodgereden, vier maanden gevangenisstraf wordt geëist. Opperwachtmeester F. Meulbroek: „Als je voor het vak van politieman kiest, kiest je ook wat er uit voortkomt". Tqgen een jonge knaap die bij een discogelegenheid een leeftijdgenoot doodsteekt, wordt zes jaar geëist. Veel mensen hebben het daar moeilijk mee, niet alleen poli tiemannen maar ook burgers. Soms denk ik wel eens: je moet maar eerst een paar bor rels pakken, dan mag alles" Broodbakker „Opper" Meulbroek verheugt zich op de vele vrije tijd, die nu voor hem komen gaat. Hobbies zijn fietsen en zwemmen, maar daarnaast nog een heel speciale: brood bakken. Dat is een overblijf sel van zijn jeugd. Van zijn dertiende tot zijn negentien dejaar heeft hij in de bakkerij gewerkt. Thuis bakt vader Meulbroek het brood, zo is het altijd geweest en geble ven. Moeder en de nog thuis wonende zoon Sjaak (hoofd agent bij het politiekorps van Beverwijk) zouden niet an ders willen. Vrijdagmiddag drie uur is het officiële afscheid van de ge meente en van het korps. Om de vele bekenden en relaties gelegenheid te geven de poli tieman de hand te drukken, heeft Meulbroek zelf een re ceptie belegd in "De Wijk". Donderdagavond is iedereen van half negen tot half ell welkom. De nieuwe postcommandant in Woubrugge/Hoogmade wordt H. Romyn. SOB denkt aan station in Voorhout of Sassenheiin Het baanvak nabij Voorhout.Gezien de grootse uitbreidingsplannen i het SOB uit naar de bouw van een station op deze plek. gemeente gaat de voorkeur v BOLLENSTREEK - Komt er nu wel of geen NS-sta- tion in de bollenstreek? Een antwoord op deze veelgestelde vraag kan vooralsnog niet worden gegeven. Duidelijk is in elk geval wel dat de ge meenten in deze regio groot voorstander zijn van een halteplaats, ter wijl de Nederlandse Spoorwegen zelf nog al tijd weinig heil zien in een dergelijke 'stop'. Het bestuur van het samen werkingsorgaan voor de bollenstreek (SOB), waarin alle gemeenten uit deze streek zijn vertegen- VOORHOUT - "Voor veel leerlingen werkt het klassikaal lesgeven goed, maar er is altijd wel een groep die meer individuele begeleiding nodig heeft. Voor die leerlingen willen we op onze school betere mogelijkheden schep pen", vertelt pater Th. Blokland, directeur van de Katho lieke Technische School in Voorhout. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft dezer da gen het "Plan van scholen 1981-1983" gepubliceerd. In dit plan wordt een afdeling indivi dueel onderwijs in consumptie ve techniek voor de KTS in Voorhout genoemd als één van de schoolafdelingcn die voor subsidiëring in aanmerking komt. Consumptieve techniek is de afdeling op een lagere techni sche school, waar brood- en banketbakken, koken en serve ren wordt geleerd. De afdeling consumptieve tech- j niek is voor de Voorhoutense KTS niets nieuws. Al 55 jaar kan men hier een opleiding volgen die leidt tot bijvoorbeeld een be- trekking in de horecasector of als banketbakker. Meer individueel gericht onderwijs in plaats van het klassikaal lesge ven zou voor sommige leerlingen van de KTS wel een hele verbete- I ring kunnen inhouden. Directeur j Blokland verklaart het hiervan: Leerling helpen "We willen als school iedere leer- i ling zoveel mogelijk helpen. Je zit j altijd met een groepje dat wat I zwakker is en eigenlijk meer per- I soonlijke begeleiding zou moe ten hebben. Die mogelijkheid is I voor wat betreft consumptieve l techniek hier niet aanwezig. Als t we meer individueel gericht on- I derwijs kunnen geven, verbre- I den we daarmee de kansen voor de leerling". Het lts-onderwijs is uitgesplitst in vier vakopleidingen: bouw-, me chanische-, elektronische- en consumptieve techniek. Al deze vakopleidingen kunnen op de technische school in Voorhout worden gevolgd, maar de voor naamste plaats wordt hier toch ingenomen door de consumptie ve tak. Zo'n 40 procent van de on geveer 190 examenkandidaten volgt een opleiding in die rich ting. De KTS is dan ook de enige technische school met deze vak opleiding in de bollenstreek. In de wijde omgeving heeft alleen de christelijke technische school in Leiden ook de beschikking over een opleiding consumptieve techniek. De mogelijkheid om meer indivi dueel gericht technisch onder wijs te volgen is voor wat betreft de drie andere vakopleidingen wel aanwezig in de streek. Op de lts in Hillegom zijn individuele vakopleidingen bouw-, mecha nische- en elektronische tech niek. De Nederlandse Katholieke Schoolraad heeft het ministerie geadviseerd een afdeling indivi dueel gerichte consumptieve techniek in Voorhout te vormen. Het ministerie wil nu van de KTS horen hoe ze een dergelijke afde ling denkt in te vullen. "We voe len veel voor het werken met kleinere groepen leerlingen", verzekert directeur Blokland. "Maar er moet nog veel worden gepraat voor we weten hoe we d ie individueel gerichte afdeling gaan invullen. We hoeven bij voorbeeld niet te rekenen op uit breiding van het bestaande ge bouwencomplex, terwijl een meer persoonlijk gerichte on derwijsmethode automatisch meer ruimte vraagt* Directeur Blokland hoopt dat het ruimteprobleem zichzelf zal op lossen. De toevloed van leerlin gen naar het voortgezet onder wijs zal volgens de verwachtin gen in de komende jaren teruglo pen. Als de school jaarlijks min der leerlingen krijgt kan er wel licht lokaalruimte overblijven, die dan voor het individueel ge richte onderwijs kan worden aangewend. Als er een afdeling consumptieve techniek komt, waar de leerlin gen meer persoonlijk worden be geleid, zullen er meer leerkrach ten nodig zijn, leerkrachten wier plaats misschien anders door het teruglopende aantal leerlingen in gevaar zou kunnen komen. Di recteur Blokland noemt dan ook als positief bijverschijnsel van het opzetten van een meer indi vidueel gerichte afdeling, dat er ook als de KTS in de toekomst minder leerlingen krijgt er toch waarschijnlijk geen leraren be hoeven af te vloeien. KTS-directeur Th. Blokland: ..We gaan op onze school betere mo gelijkheden scheppen voor leerlin gen die meer individuele begelei ding nodig hebben". Praktijk woordigd, heeft kortgele den nog eens een brief naar de NS verstuurd waarin wordt aangedron gen op de opening van een halte langs de oude lijn Leiden-Haarlem. Naast dit station wenst de bollen streek bovendien een hal teplaats aan de Schiphol- lijn die volgend jaar offi cieel wordt vrijgesteld voor het treinverkeer. Een aantal factoren zou de nood zaak daarvan moeten aantonen. In de brief wordt onder meer ge wezen op het feit dat geen enkele gemeente in de duin- en bollen streek een directe aansluiting kent op de twee spoorwegver- bindigen die in 1981 dit gebied zullen doorkruisen. Voorts wordt aangevoerd dat de busverbin dingen verre van ideaal zijn. De uitbreiding van Voorhout (de nieuwbouwwijk Oosthout gaat naar alle waarschijnlijkheid 1500 huizen tellen) en de groei van de andere gemeenten leveren vol gens het SOB daarbij nog eens het bewijs dat het woon-werk- verkeer zal toenemen. In de brief wordt gesteld dat de NS er reke ning mee kan houden dat het streekvervoer met zeker 2 pro cent gaat stijgen. Intern rapport Voorts wordt aangevoerd dat in ge val van uitbreiding van gemeen ten in "zeer vroeg stadium open baar vervoer geboden is om het gebruik daarvan te bevorderen". Volgens de heer Meijer, woord voerder van de NS, voelen de Spoorwegen er momenteel nog "niks" voor om een station aan te leggen. De heer Ten Doeschate, woordvoerder van het SOB ver klaart daarentegen dat er bij de NS wel degelijk wordt gesproken over het wel of niet bouwen van een station. Een intern rapport moet, zo blijkt uit zijn woorden, uiteindelijk min of meer uitsluit sel gaan geven of het verant woord is een halteplaats in de bollenstreek te plannen. Volgens Ten Doeschate is niet te voor spellen wanneer dat rapport is afgerond en wanneer de uitslag daarvan op tafel komt. Voorhout Het is inmiddels wel duidelijk dat het SOB sen station op de oude lijn het liefst in Voorhout ziet ver schijnen. Dit met name in het ka der van de eerder genoemde nieuwbouwplannen in deze ge meente. Voorlopige tellingen zouden heb ben aangetoond dat deze bollen- gemeente na 1990 zeker 850 "ïn- en uitstappers" gaat tellen. Dat getal zou volgens niet officiële normen van de NS voldoende zijn. Ten Doeschate voegt daar aan toe dat ook Sassenheim veel plezier van een 'stop' in Voorhout zal hebben, evenals Noord wijk en Noordwijkerhout. "De bus verbindingen in dit deel van de bollenstreek zijn bijzonder slecht. Een station zou de problemen hier wat verwach ten", meent Ten Doeschate. DIENSTREGELING Volgens de woordvoerder van NS moet er echter ter dege rekening mee worden gehouden dat zolang de aansluiting van de Schiphol- lijn met het centraal station in Amsterdam nog niet is gereali seerd er op de oude lijn "geen in passingen mogelijk zijn". Hij verder. "Het is ook nog niet be kend wanneer die aansluiting er komt. Tot die tijd is er geen ruim te op de oude lijn voor een stop trein, temeer daar het aantal trei nen dat tussen Parijs en Amster dam gaat rijden wordt verhoogd. Voorlichter Meijer laat tevens nog eens doorschemeren dat de NS bepaalde regels hanteert voor de aanleg van station. Zo moeten de halteplaatsen goed bereikbaar zijn, bij een bebouwd gebied lig gen en een bepaald aantal reizi gers moet van de stations gebruik maken. "Daar voldoen de sugges ties van de gemeenten uit de bol lenstreek niet altijd aan", aldus Meyer. WARMONDERDAM Hij wijst daarbij met name op de Warmonderdam in Sassenheim. De plek die door vele bollen streekbewoners is aangewezen aps de plaats voor de bouw van een station aan de Schiphollijn. Meijer "De Warmonderdam ligt in een open gebied. De vraag is of daar wel mensen naar toe komen. Meestal is het zo dat zij te voet of met de fiets naar een station gaan. Dat zie ik daar niet zo direct ge beuren". De werkgroep "Bollenstreeksta tion" ontkent dit. De groep, die is ontstaan uit een initiatief van de Sassenheimer Louis Salman, heeft destijds één en ander op een rijtje gezet en kwam tot de conclusie dat van een station aan de Warmonderdam wel degelijk gebruik zou worden gemaakt. Door de aanleg van een grote parkeergelegenheid nabij de hal teplaats zouden, zo veronderstelt de werkgroep, vele inwoners van de streek naar de Warmonder dam gaan om vandaar uit hun reis per trein voort te zetten. MENNEWEG De SOB heeft de NS voorgesteld om naast de Warmonderdam ook de Menneweg in Sassenheim als 'stop' in het onderzoek te betrek ken. Louis Salman verklaarde eerder daar niets voor te voelen, aangezien deze plaats voor dc overige streek bewoners "niet zo interessant is,'. Ten Doeschate gaat er echter vanuit dat de NS alle ideeen die er in de bollen streek leven omtrent de bouw van een station .moet kennen. "Laten wij ons nu niet gaan uit spreken over een bepaalde plaats. Belangrijk is voorlopig de uitspraak of er een station wordt aangelegd". ADRIAAN BRANDENBURG Over de meer praktische invulling van de individuele opleiding consumptieve techniek durft de directeur nog niet veel te zeggen: "In het lager technisch onderwijs worden per vakopleiding drie vormen onderscheiden. Het on derwijs loopt naar inhoud ervan van meer theoretisch (C) naar meer praktisch (A). Ook een leer ling die in zijn onderwijs meer individuele begeleiding nodig heeft, moet uit die drie vormen kunnen kiezen en zelf kunnen bepalen op welk einddiploma hij zich wil voorbereiden". De meer nauwkeurige uitwerking van de onderwijsplannen kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. De KTS is nog maar net van de ministeriële plannen op de hoogte gesteld. Men moet zich nog beraden over hoe en door wie de invulling van de individuele afdeling zal worden gemaakt. Onderzoek naar mogelijke fouten ALPHEN AAN DEN RIJN-Op last van de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld naar de constructie van het in aan bouw zijnde magazijnencomplex van Jan Zeeman Textiel aan de Schans. Vorige week vrijdag stortte een deel van het dak in, waardoor een werknemer ernstig gewond raakte. Vorige week werd ook op het bouw werk een feestje gevierd ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt. Het was dan ook een onverwachte tegenslag, die de betrokkenen vrij dag trof. Een dakbedekkcr maakte door het instorten van het dak een val op de betonnen vloer en werd met diverse fracturen in een ziekenhuis in Emmeloord opgenomen. De arbeidsinspectie stelde naar de oorzaak van het gedeeltelijk instorten van het dak van de in aanbouw zijnde magazijnen een voorlopig onderzoek in. Aangezien het mogelijk is, dat er fou ten zijn gemaakt, is de bouw van het in kwestie zijnde magazijn stilgelegd. Aan het dak en op de eerste verdieping mag niet gewerkt worden. Het gedeelte is met linten afgezet en tot "ver boden gebied" verklaard. Op de rest van het complex mag wel worden gewerkt. Hoofdaannemer van het 25 miljoen gulden kostende bouwwerk is de Nederlandse Bouw Maatschappij uit Rotterdam. De pre fab-betonconstructie is geleverd door de firma Betonson uit Son (bij Eindhoven). Als adviseur voor de opdrachtgever (Jan Zeeman) treedt het beton- en staalconstructiehurrau Jongen- burger uit Alphen aan den Rijn op. De gemeentelijke afdeling houw- en woningtoezicht heeft goedkeuring aan de sterktebe rekeningen gegeven. Al deze genoemde bedrijven en instanties worden betrokken bij het onderzoek, dat nu wordt gepleegd naar de sterkte van de constructie. Hangende het onderzoek heeft de arbeidsinspectie de bouw voor een periode van maxi maal zeven dagen stilgelegd. Binnen die tijd hoopt men tot een oplossing c.q. verklaring te komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25