Dorus Draak Opmerkelijk debuut van Ivan Wolffers Bloemen en planten boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken „Onder de wolkenwals": vuurspattend geheel Geen matte stoofjesliteratuur van Bouke Jagt „De laatste handelsreiziger" Nieuwe uitgaven op detective-gebied Baantjer verrast niet meer; briljante verhalen Forsyth MUITERIJ NIEUW OPOE BOEKEN PLANK WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 EXTRA Evenals de ons te vroeg ontvallen Boudewijn Büch, die met andere literaire horizonten mee is, blijkt ook mijn nieuwe collega op LD's literaire pagina, Bouke Jagt, een Schrijver. Wat méér is: hij kan toegevoegd worden aan de schier eindeloze reeks "Leidse Schrijvers", als Voorschotenaar. Omdat de meesten, ik zelf voor op, niet of nauwelijks van het literaire werk van Bouke Jagt vernomen hebben, is het niet meer dan vanzelfsprekend hier de nieuwste roman van deze 36-jarige recensent te bespreken. Hoewel Bouke al in 1967 debu teerde met de dichtbundel Gerart van Velsen, maakte hij pas recent naam met geva rieerd proza; in 1978 kreeg zijn debuterende verhalen bundel De muskietenoorlog, zo verneem ik, „allerwegen goede recensies en veel le zers", evenals trouwens de daaropvolgende - nogal on toegankelijke - roman Pijn- boomspook (1979). En nu dan, een jaar later alweer en haast gelijk met het opnemen van de auteur in Leiden's rangen van regionale publicisten, zijn jongste boek "Onder de wolkenwals" (1980). De vreselijkste vloek die een - willekeurige - auteur toege- spuwd kan worden, is dat hij of zij een boek geknutseld heeft dat 'niet om door te ko men is'. En of Onder de wol kenwals dan al literair hoog dravend, toeterend roman tisch of tomeloos gepassio neerd genoemd mag worden, vaststaat dat ik me met dit boek geen moment verveeld heb. Met een uitmuntende inzet en conditie stuwt de verteller, die zich te pas en onpas in het verhaal mengt als 'baljuw', de lezer door de gebeurtenissen. Plaats van handeling: Cura sao en waterige omstreken. enkele blanke eilanders, in het boek vinni ger omschreven: "Daar zit de onsympathiekste, maar inte ressantste kaste: Soubach, Sanders en Dijkers, dat zijn blanke inboorlingen, die ver beelden zich ten onrechte vroeger wat geweest te zijn,en weten dat ze nu behoorlijk op hun retour zijn, nee, die krij gen het moeilijk", (p. 12) ifan deze drie is het vooral San ders die, naarmate het verhaal vordert, 'het moeilijk krijgt' Taas Sanders is reder, maar ook drugssmokkelaar èn (met Dijkers als assistent) moor denaar van een al te lastige verzekeringsagent. Zijn noodlot staat onherroepelijk vast en het is alleen nog de vraag hóe heroïsch hij zich te gen zijn ondergang zal verzet ten. De lezer wordt niet te leurgesteld, want: "Er tuas veel op Taas Sanders aan te merken, maar niet dat hij geen vechter was. Met die weergaloze, laaiende moed draaide hij zich om, ditmaal met het gezicht naar de kust, die hij zolang had willen ont- Schrijver en recensent Bouke B. Jagt wijken. Voor de peremptoire krachtmeting. Rondom hem siste en bruiste het water, het lawaai was thans oorverdo vend, maar nog hield hij het hoofd koel, speurend naar kansopeningen. In de witte spoken die omhoog joegen, te midden van de botsende vloedgolven, in de wolkende sproeiregen, besloot hij dat de tweetoppige rots de plaats moest zijn. Misschien dat een van de miljoenen wispeltu righeden van de golven hem daar de kans bood zich in een seconde vast te klemmen en zich daarover te trekken", (p. 178). Sanders' woedende, tot het ein de volgehouden verzet tegen de onafwendbare dood, be geleid door een passende ka kofonie van storm en kolken de zeeën, vormt het hoogte punt van "Onder de wolken wals". De ontluikende liefde tussen Just en dochter Von- ny. de kleurige beschrijvin gen van eiland en eilandbe woners, de sociale en politie ke insinuaties, de orkaan- dreiging, alles is bijzaak èn noodzaak om Sanders' einde even meedogenloos als exta tisch te doen zijn. Hoewel er kritiek kan zijn ten aanzien van de geringe uit dieping van de karakters en op de hinderlijke, gekunstel de tekstonderbrekingen door de .baljuw'-verteller, is het de kracht in sfeer- en ruim te be schrijvingen die dit boek on gewoon boeiend maakt. Een dergelijke felheid van toon en romantische gedrevenheid komen we in onze matte stoofjesliteratuur maar zel den tegen. "Onder de wolkenwals" heeft het vuurspattende karakter dat een boek boven de druile rige middelmaat doet uitste ken. En Bouke Jagt het talent om met een enkele lucifer de literaire motregen in vonk en vlam te zetten. Bouke B. Jagt, Onder de wol kenwals. Uitg. Elsevier Man- teau, Amsterdam/Antwer pen, 1980. ROB VOOREN Je zal maar Dorus heten, en een draak zijn waar je drakevader en moeder heel wat van verwachten. Het liefst zien ze je opgroeien tot een draak die goed kan liegen, ruzie maakt, voordringt in de winkel en verschroeiende rookwolken uitblaast. Dat is het ideaal van vader Diederik Draak. Maar helaaszoon Dorus is een goedig draakje, dat altijd met andere dieren speelt tot z'n vaders grote verdriet, want echte- draken zijn eenzaam en hebben alleen maar vijanden). Boven dien kan Dorus geen grote vernietigende steekvlammen produce- En dat alles dankzij de kabouter Tube Tandpasta die Dorus bij zijn geboorte de wens had meegegeven "lief en zacht te zijn voor al wat groeit en bloeit in de natuur". Pa Draak zit nu met de brokken: zijn zoon is een goeiige sul. Ten einde raad besluit hij Dorus naar de kostschool te sturen om daar te leren hoe een echte draak zich dient te gedragen. Dat lijkt Dorus niks en hij loopt dan ook weg van huis. Uiteindelijk komt alles nog terecht: Dorus leert weliswaar prachtig vuurspuwen, maar met een heel andere bedoeling dan vader Draak zich had voorgesteld. Als minister van Vrolijkheid zorgt Dorus regelmatig voor een feest met echt drakevuurwerk (een onderdeel dat hij natuurlijk zelf voor zijn rekening neemt). Een fantasievol verhaal met een realistische ondertoon. Schrijver Willem Wilmink weet de juiste toon te treffen door fantasie en realiteit op aantrekkelijke wijze dooreen te weven. Dat zorgt voor de nodige humor: door de draken op puurmenselijke wijze te laten reageren of door een plotselinge nuchtere verwij zing naar de realiteit ontstaat een grappig effekt. "Vader Diede rik Draak was in een goed humeur omdat PSV al vier wedstrijden achter elkaar had gewonnen Hij was een supporter van die club omdat het de club van een gloeilampenfabriek was. En Diederik hield van alles wat gloeide Je kunt je afvragen of jonge kinderen al die fijnzinnige grapjes op hun juiste waarde weten te schatten. Misschien niet, maar ook dan blijft Dorus Draak een aantrekkelijk kijk-lees boek. De kleurrijke paginagrote illustraties van Joop Jongbloed zijn fas cinerend. Voor kinderen vanaf 8 jaar is het verhaal redelijk zelf standig te lezen. Geen goedkoop boek, maar door de degelijke en aantrekkelijke uit voering, waar veel zorg aan is besteed, z'n geld wel waard. Uitg. Heureka, geschr. door Willem Wilmink, ill. Joop Jongbloed, f25,- MARGOT KLOMPMAKER "Plant plezier van week tot week". Bernadette van den Eerenbeemt-Meinders. Heeft u ooit gehoord van een wilde cyclaam? En wist u dat bamboe ook hier welig kan tieren? Bernadette van den Eerenbeemt schrijft over bloemen en planten in huis en tuin op een ongecompliceer de en prettige manier. Het plezier beleven aan bloemen en planten staat bij haar voor op. Al jarenlang verzorgt mevrouw den den Eerenbeemt in het Parool de rubriek "Tuin en planten". Een aantal van deze rubrieken zijn nu gebundeld uitgegeven, voorzien van duidelijke, aantrekkelijke, tekeningen van Leon Thier. Uitg. Luitingh. De laatste handelsreiziger van Ivan Wolffers is een literair debuut, dat een oorspronke lijke humor en gevoel voor beheerste opbouw toont. Er gebeurt weinig sensationeels in het boek. Een ikfiguur be wondert zijn vader, groeit op, wordt man en vader. Midden in dat oproepen van een jeugd in een niet genoemde stad (Amersfoort! roepen voetbal liefhebbers, maar de keiste- delijke decors ontbreken) mousseert de ironie. Heel knap wordt het evenwicht bewaard in de karakterteke ning van de vader en de ikfi guur; de moeder komt al minder goed uit de verf en de broer en later de echtgenote blijven schimmen. Wolffers beschikt echter over het talent ondanks weinig plot en vele verzwijgingen de aandacht gevangen te hou den. Er wordt een merkwaardige originele wereld geschilderd in gedempte halftinten; de kwalen van het burgerlijke realisme zijn Wolffers niet helemaal voorbijgegaan - ei geel in de mondhoek, uit werpselen, kwijlen - maar worden funktioneel gebruikt. Er heerst een stemming van pierrot, wat melancholiek, een beetje schlemielig. De humor blijft ingebed, soms bijna versluierd door de ge woontjes voortkabbelende zinnen: ooit bedacht raakte ik ook be trokken. Elk te verkopen pro- dukt had van mijn vader een nummer gekregen en in een van de grootste schriften die ik ooit gezien had .enz enz". Dan kan ik een beetje zien welke klanten het goed doen en wanneer"legde mijn vader uit. Inderdaad leverde het hem enig resultaat op. Zo kwam hij erachter dat zijn klanten in Scheveningen en in Zandvoort meer badmutsen verkochten dan die in Ermelo en Putten. Voor een dubbeltje per uur mocht ik de aantallen in het schitterende schrift no teren. Wanneer een factuur helemaal verwerkt was, zette ik .enz. enz. Vele pointes zitten tersluiks middenin de alinea als een kwast in hout. Bovenge noemd schrift verandert bij voorbeeld voor de ik-figuur in een gewijde kroniek, waarin hij allerlei getallen en auto nummers noteert, alsmede: "hoeveel slagen ik per dag van mijn moeder kreeg. De nieuwe bijbel kreeg daardoor nog meer betekenis. Uiteinde lijk was het niet vol te houden en verbrandde ik het boek achter de flat in de speelwei omdat ik niet wilde dat het heilige boek ergens anders voor diende. Het was jammer dat er zo'n groot gedeelte van de speelwei meebrandde en de brandweer erbij moest ko men. Abel zag me het vuur aansteken en vertelde het aan zijn vader. Ik moest twee middagen op het politiebu- De titel wordt in het verhaal niet waargemaakt; ook de quasi afgeronde indeling dekt de inhoud niet. Na een schutte rige eerste pagina begint het proza te glanzen in De Jaren van het Bondgenootschap. In De Jaren van het Verval boet zowel de stijl als de vaderfi guur aan kracht in, maar het blijft boeiend. In het korte derde deel Het Ver val verlaat de schrijver het smalle terrein van het bur gerlijk realisme, maar filoso feren ligt hem niet zo. Allerlei literaire trucs komen aan bod, maar het gebrek aan overtui gingskracht groeit daarbij. De gelijkenis met de overleden vader ligt er te dik op. Als schooljongens in het eerste deel het verhaal van de ikfi guur over een Javaanse prins al niet slikken, waarom zou den de lezers dan het verhaal over een Balinese goeroe moeten geloven? Pagina 8 t/m 141 zou een evenwichtiger eenheid met meer samen hang gevormd hebben. Voor een debuut is dit best te excuseren; het blijft immers aardig, dat dit boek slaagt op een terrein, waarop Reve en Wolkers hun banieren ge plant hebben - en waar Reve's en Heeresma's epigonen zo jammerlijk faalden. Ondanks rare fouten in De laatste Han delsreiziger, waarvan ik met schroom "koekie ayam" voor "poeki ajam" vermeld, voor Maleissprekenden. De vormgeving is zo geraffi neerd: geheel in stijl met de inhoud (immers in gewoon heid versluierde scherpzin nigheid en humor) heeft de uitgeverij voor een uiterst on opgesmukte omslag met le lijke letters gekozen. Laat u hierdoor echter niet misleiden, het is een belang wekkend debuut. Het kan zich best meten met de boe ken die bekende schrijvers over het vader-en-zoonthema in de laatste jaren publiceer den. "Beklemmend en aan grijpend", zoals de flaptekst belooft, is De Laatste Han delsreiziger niet, maar zorg vuldige lezers zullen genoe gen beleven aan gedeelten als: Thuis leidde het een spel in, waarin iedereen zijn best deed om het infarct van mijn vader maar zo lang mogelijk uit te stellen. Mijn moeder kookte voortaan zoutloos eten Ze zette het zoutvaatje op ta fel, ver van de plaats waar mijn vader zat. We probeer den allen het goede voorbeeld te geven door geen zout te ge bruiken. De enige die toch het zoutvat greep, ver over tafei reikend, was mijn vader die terwijl we allen zwijgend toe keken, het zout in ruime mate over zijn voedsel strooide. "Denk aan je hoge bloed druk", zei mijn moeder. Na zo'n opmerking proefde hij het eten en besloot dat het nog wat meer zout nodig had". Uitg. Bert Bakker, prijs f 19,50. Rechercheur Baantjer van bu reau Warmoesstraat ver telt Voor de derde keer. Verschenen bij Teleboek bv 12.50). De rechercheur vertelt ver der Voor de derde maal heeft re chercheur A C. Baantjer een reeks voorvallen en voorval letjes uit zijn politieloopbaan in bureau Warmoesstraat tot boek verheven. Het heeft niets te maken met rauwe rellen als op de 30ste april en de veldslagen rond om de kraakpanden. Het gaat veelal om kleine mensjes die niet zo goed raad weten met het doolhof van de wettelijke bepalingen. Of er maar juist al te goed de weg in weten. Menselijke dramatiek in het groot en in het klein. Fijntjes te boek gesteld. Maar na twee voorgangers we ten we het wel. De verrassing is zoek geraakt. En daarmee is de charme van Baantjers ver haaltjes eigenlijk versleten. "Advocaat met slagroom". Door Mique Capel. Versche nen bij Tiebosch Uitgevers maatschappij in Amster dam. Mique Capel studeerde filosofie in Londen en kunstgeschie denis in Amsterdam. Volgens de flap van haar boek kon ze het daarna enkele malen niet vinden met verschillende echtgenoten en wierp zich daarna op de schrijfmachine. Waarmee ze het volgens mij ook niet al te best kan vinden. De wat verknipte onzin die in dit boek achter elkaar wordt ee- zet heeft misschien voor een enkeling bekoring. Voor mij was er maar één lichtpunt aan deze "underground detecti ve": de laatste punt. "Geen terugkeer mogelijk" door Frederick Forsyth. Al eens verschenen bij Bruna in Utrecht, nu weer uitgegeven door Loeb in Amsterdam. Een herdruk derhalve. Maar dat zijn die verhalen wel waard. Vier briljante korte novellen, heerlijk helder van stijl, zui ver van toon en prachtig van opzet. Hier geen woord over de inhoud. Dal zou de verras sing verzieken en juist die verrassende ontknopingen behoren als vissen in dit hel dere literaire water van Fre derick Forsyth. KOOS POST "Muiterij" (oproer en berech ting op schepen van de VOC) door prof. dr. J.R. Bruijn en drs. E.S. van Eyck van Hes- linga. Uitgegeven door De Boer Martitiem, Haarlem. Prijs f49,50. Het boek is voortgekomen uit een doctoraal werkcollege over muiterij aan de universi teit van Leiden in het acade miejaar 1978-79. Onder lei ding van beide hoofdauteurs kwamen de veertien deelne mers aan het werkcollege 44 gevallen van muiterij (in de 17e en 18e eeuw) bij de Oost- Indische Compagnie op het spoor. Zestien van deze zaken zijn in dit boek opgenomen en zij geven de verschillende ty pen muiterij weer die bij de VOC zijn aangetroffen. "Derde Interpolisschaaktoer nooi 1979", met analyses van o.a. Karpov en Timman. Prijs f 16,-. "De Schaakopening" (Sici- liaans-a; Svesjnikov- Rauser- en Najdorf-variant) door Gert Ligtennk en Chris Baljon. Prijs f29,75. Beide boeken werden uitgegeven door schaakfonds Andriesscn/ Keesing, le Jan Steenstraat 104, Amsterdam. "100 vragen over kinderen". Een reeks van 5 boekjes over kinderen uitgegeven door Spectrum in samenwerking met het tijdschrift Libelle. De boekjes zijn geschreven door Ineke Suidman in overleg met tal van deskundigen. Titels: "100 vragen over baby's", de eerste maanden. "100 vragen over peuters", van 1-4 jaar. "100 vragen over kleuters", 4-6 jaar. "100 vragen over schoolkinde ren", 6-12 jaar. "100 vragen over tieners", 12-19 jaar. Prijs per deel f7,80. "Dieet voor vrouwen". Barba ra Edelstein. Slanker worden en blijven. De ze vrouwelijke diectarts bouwt haar theorieën op basis van de door haar vastgestelde verschillen tussen slanker worden van mannen en vrouwen. Zij geeft dan ook richtlijnen voor werkzame dieten die specifiek zijn afge stemd op het vrouwelijk li chaam. Uitg. Spectrum, prijs f 17,50. "Trouwe Roeslan". De geschiedenis van de waak hond Roeslan in een Russisch dwangarbeiderskamp. Als Roeslan plotseling wordt vrijgelaten, kan het dier zich niet aanpassen aan het leven buiten het kamp De natuurlijke neiging van de hond om zich te hechten aan de mens, is bij Roeslan mis vormd door wat de mensen hem hebben geleerd bij de training en zijn werk. De onmacht van de hond om daar iets aan te veranderen wordt hem uiteindelijk noodlottig. Uitg. Spectrum, prijs f21,50. "Handboek voor de wijnlief hebber". David Peppercorn, Brian Cooper en Elwyn Blacker. Een handige leidraad bij het kopen van wijn door de be schrijving van ca. 2000 wij- Daarnaast biedt het boek veel zijdige informatie over o.a. "etikettentaal" en de grote wijnlanden. Het boek is geïllustreerd met kaarten, foto's en tekeningen. Uitg. Spectrum, prijs f45,-. "Salades uit de nieuwe Franse keuken". Ulrich Klever. Uitg. van Dishoeck, prijs 25,50. "Erotisch woordenboek". Dr. Hans Heestermans. Het erotisch taalgebruik alfabe tisch gerangschikt met ver klaring van herkomsten be tekenis van de woorden. Cita ten illustreren hun ge bruiksmogelijkheid. Uitg. Spectrum "Ons Volkslied". A. de Klerk, J. Mul rn H. Stategier. Een facsimile-druk van een oorspronkelijk in 1945 ver schenen bundel Nederlandse volksliederen. 146 oude en bekende liederen zijn verza meld, voorzien van schitte rende illustraties. Uitg. De Toorts, prijs f23.-. "Wat Nederland zingt". J. Oostveen en J. Wiegeman. Eveneens een facsimile-uitgave van een bundel oude en ge liefde volks-, zee-, en studen tenliederen. oorspronkelijk in 1923 uitgebracht, met o.a. De Zilvervloot, Anne Man ken en Io Vivat. De verzorgde vormgeving en illustraties van Jan Wiegman zorgen voor een fraai geheel. Uitg. De Toorts, prijs f25,-. "Geloof is zo broos". Hannah Green. Een nieuwe bundel verhalen van de auteur van o.a. "Ik heb je nooit een rozen tuin bdoOftT Uifg. Hwllan- dia, prijs f 15,90. Zestig jaar jacht- natuurbeleve- nissen van een in jagerskrin gen bekende en geziene per soonlijkheid. Uitg. Zomer en Keuning, prijs f 29,90. "De Saga van Eirik de Rode en andere IJslandse saga's". In geleid en vertaald door Pau la Vermeyden. Uitg. Meulen- hoff. "De vervalsing". Nicolas Born. Uitg Meulenhoff, prijs f 36,50. De confrontatie van de etno- graaf met vreemde volkeren en met zichzelf. Uitg. Ambo, prijs f 18,50. "De blauwe stoel". J.B. Char les I IX. Ml "/..II VMf di dood". A. Moonen. f 17,50. "Over". Mischa de Vrecde. 19,50. Uitg Do Bozige Bn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23