-Uzieter beter mee van der WIEL De mysterieuze lichtflits en de kernwapenbestrij ding iM oëlk :y- (CJAzAL-[ LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 21 een Canadese research-reac tor. Op zichzelf is zo'n ontkenning niet veel waard, Israël zou er hoogst onverstandig aan doen toe te geven over kern wapens te beschikken - als dat het geval zou zijn. Dan immers zouden Israëls vijan den zeer veel haast maken ook kernwapens te krijgen. De militaire redenatie luidt, dat een kernwapenmacht al leen te verslaan is na uitscha keling van zijn kernwapens en dat kan alleen met een nucleaire verrassingsaan val. Als Israël geen kernwapens be zit zal het zich volgens die zelfde theorie moeten haasten er een te maken, want zowel Pakistan als Irak zouden druk bezig zijn kern wapenmacht te worden. Pakistan leerde o.a. in Nederland hoe ura nium kan worden verrijkt tot geschikt materiaal voor een bom (de zaak-Kahn) en een Nederlands bedrijf leverde ook materiaal voor een centri fuge, waarmee dat kan. Irak bouwt aan een nucleair onderzoekcentrum in Tuvait bij Bagdad met twee Franse research-reactoren, vier Ita liaanse nucleaire laboratoria en een Franse 700 MW kern- centale. De grootste van de twee Franse research-reacto ren, de Osiris, moet worden gevoed met tot 93 procent verrijkt uranium. Frankrijk moet volgens het in 1973 ge sloten contract spoedig ze ventig kilogram van dat ura nium uit de Franse militaire verrijkingsinstallatie in Pier- relatte leveren en die hoe veelheid is goed voor vier kernbommen. Een van de vier Italiaanse laboratoria is een 'hot cel', waarin pluto nium kan worden afgeschei den uit oude splijtstofstaven. Irak ontkent kernwapens te willen ontwikkelen. Het land heeft het non-proliferatiever drag getekend, waarin het gebombardeerd. Of dat door Iran of door Israel gebeurde is nog onduidelijk; vaststaat wel dat Israel op zo'n bom bardement bij Iran heeft aan gedrongen. Eerder, op 6 april 1979, is door saboteurs inge broken in de Franse fabriek in Seyne-sur-Mer waar de re search-reactoren voor Irak worden gebouwd; beide reac toren werden bescha digd. Op 14 juni 1979 werd in een Pa- rijse hotelkamer de Egypti sche natuurkundige Yahia El Meshad vermoord, die in Frankrijk kwam toezien op de kwaliteit van het door Frank rijk voor ruim 700 miljoen gulden aan Iran te leveren hoogverrijkte uranium voor de research-reactoren. Drie dagen later berichtte de Is raëlische radio, dat El Meshad een van de weinige Arabische autoriteiten op het gebied van de kernenergie was en dat zijn dood het gereedkomen van de Iraakse atoombom met minstens twee jaar vertraagt. Het zijn gebeurtenissen die Is raëls betrokkenheid aanne melijk maken. Maar dat kan schijn zijn. Het toeval is blind en de vreugde in Israël over vertragingen in het veronder stelde kernwapenprogramma van Irak zou niet minder groot zijn als El Meshad is ge dood door een jaloerse vrien din en de sabotage gepleegd door antisemitische rechts- exhremisten. Het staat zo simpel in de Derde Energienota van het kabinet- Van Agt „Iedere staat met een redelijk peil van tech- nisch-wetenschapp elijke ontwikkeling moet in staat worden geacht, zo men daar op uit zou zijn, vroeg of laat een kernwapen te ontwikke len'. En dat is maar al te Maar dan vervolgt het kabinet deze zin met een drogreden, namelijk met de zinsnede: „Los van de vraag of men nu over kerncentrales voor de produktie van elektriciteit beschikt of niet". Dat is on juist, omdat geen land zonder kerncentrales of plannen daarvoor research-reactoren, splijtbaar materiaal, zwaar water, lithium-benlium of hafniumvrij zirconium kan kopen zonder ogenblikkelijk te verraden bezig te zijn met het ontwikkelen van een kernwapen. Het kabinet vervolgt dan: „De ze vaststelling leidt dwingend tot de conclusie, dat uitein delijk het indammen van het proliferatiegevaar slechts mogelijk is langs de weg van vrijwillig aangegane politieke verplichtingenDwingender nog is echter de vaststelling, dat die weg onbegaanbaar is gebleken. Ondanks internationale afspra ken raakt er splijtbaar mate riaal weg (Euratom: 200 ton uranium in tien jaar). On danks internationale over eenkomsten groeit het aantal landen met kernwapens in snel tempo. Ondanks dat alles wordt door Frankrijk, West- Duitsland (samen met Ne derland en Engeland) en de Verenigde Staten ook splijt baar materiaal geleverd aan deze nieuwe (India) en aan de toekomstige kernwapen machten (Irak, Brazilië e.a.). „Wil men proberen een land met diplomatieke of des noods andere middelen te weerhouden kernwapens te maken, dan moet op zijn minst duidelijk zijn dat dat land ermee bezig is. Die dui delijkheid kan niet worden verkregen zolang een land in het kader van een kernener gieprogramma van alles doet wat niet te onderscheiden is van de voorbereidingen voor een kernwapenarsenaal", schreef de Brit Amory B. Lo- vins terecht in The Bulletin of the Atomic Scientists. Er kan aan worden toegevoegd, dat de verwarring over de lichtflits op 22 september 1979 ten zuiden van Zuid- Afrika bewijst, dat die duide lijkheid zelfs niet ontstaat wanneer een land een in het geheim gemaakt kernwapen test. Want dat de lichtflits niet daardoor werd veroorzaakt is na ruim een jaar nog steeds niet afdoende bewezen. Het staat nog steeds niet vast of de felle lichtflits, die de Ame rikaanse Vela-satelliet op 22 september 1979 waarnam ten zuiden van Zuid-Afrika, af komstig was van een kernex plosie of van bijvoorbeeld een de satelliet schampend me- teorietje. President Carter en zijn staf houden het op het laatste, waarbij net de vraag is in hoeverre de wens de vader van de gedachte is. Want in middels is er een driehonderd pagina's dik rapport van de Naval Research Laboratory (de Amerikaanse marine liet 75 man enkele maanden aan het probleem werken), waarin de leider van het on derzoek, dr. Alan Berman, tot de conclusie komt dat het een kernexplosie moet zijn ge weest. Verwarring over de betekenis van de lichtflits was er al met een. Eerst werd algemeen aangenomen dat het om een kernexplosie ging, teweeg gebracht door Zuid-Afrika en-of Israël of door de Sowjet- Unie. Alle 'verdachten' ont kenden direct. Daarna rees twijfel: Er zou een natuurlijke oorzaak kunnen zijn. Tot die laatste slotsom kwam op 15 juli met de grootst mogelijke meerderheid de vijf man sterke groep wetenschappers (waarin enkele Nobelprijs winnaars), die door het Witte Huis werd bijeenge bracht. Het voornaamste argument van deze groep, die overigens geen eigen onderzoek ver richtte: de twee lichtmeters aan boord van de Vela-satel liet registreerden een lichtflits van een verschillen de lichtsterkte. Dat is nooit gebeurd bij waarnemingen van echte kernexplosies van uit de ruimte, en wijst op een bron voor de lichtflits vlak bij de satelliet. Eigen onderzoek deed het Na val Research Laboratory wel: een gelijktijdig met de lichtflits opgevangen krach tig geluidssignaal in het oce aanwater vormt voor de ma rine de sterkste aanwijzing dat het echt om een kernex plosie ging. De onderzoekers van de marine blijven echter verdeeld over de vraag waar de kernexplosie zou moeten hebben plaatsgevonden od Prins Edward Eiland of in het Zuidpoolgebied. Belemmering Het wetenschappelijk debat over deze zaak in de Verenig de Staten wordt door twee zaken ernstig belemmerd. In de eerste plaats door de ge heimhouding, die vele weten schappers is opgelegd: het gaat tenslotte om een militai re zaak. Het ook uit juli date rende rapport van de militaire inlichtingendienst (DIA) blijft geheim, en dat daardoor het gerucht wordt versterkt, dat ook in dit rapport de lichtflits aan een kernexplo sie wordt toegeschreven ligt voor de hand. In de tweede plaats door de vrees, dat de lichtflits zal bewijzen dat de Amerikaanse politiek gericht op verhindering van de ver spreiding van kernwapens (hoofdpunt van beleid van president Carter) een fiasco is. Dat politieke argument ondermijnt in niet geringe mate de geloofwaardigheid van de door het Witte Huis bijeengebrachte groep we tenschappers. Het onderzoek duurt voort. Er wordt naar sporen van een nucleaire explosie gezocht op Prins Edward Eiland en in het Zuidpoolgebied. Tot nu toe zonder resultaat. En volgens de opdrachtgever voor deze zoekactie, het Witte Huis, zal er ook nooit wat gevonden worden. Israël ontkent hardnekkig kernwapens te bezitten. Het verhaal dat het samen met het uraniumrijke Zuid-Afrika kernwapens ontwikkelde (en zo'n wapen op 22 september 1979 testte) wordt naar het rijk der fabelen verwezen. Evenals de theorie dat Israël zijn kernwapen ontwikkelde met behulp van de door Frankrijk geleverde research- reactor in Dimona, op dezelf de wiize als India deed met Carter: "Meteoriet die langs de belooft geen wapenontwik keling na te streven. Israël gelooft daar niet zo in: het heeft tegen de leveranties scherp geprotesteerd; de Verenigde Staten hebben er zich verontrust over ge toond. Het Iraakse onderzoekcentrum Tuvait is eind vorige maand A-:.. --.V -V'-V «I Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Kernwapens In zijn genuanceerde artikel over de gewetensproblemen van (be- roeps)militairen met kernwa pens, hekelde de generaal-ma- joor M. H. von Meijenfeldt in deze krant van 22 oktober jl. hetadvies van de minister van defensie aan voornoemde categorie om met ontslag te gaan. De generaal breekt een lans voor het aanhou den van anti-atoom krijgslieden, hen in te zetten op niet-nucleaire taken en meent dat het ontslag advies „hier werkt", en wel om dat „niemand gemakkelijk met ontslag gaat" en omdat het de discussiedurf in de krijgsmacht over de gewraakte atoombom men zal doen afnemen. Allereerst moeten we vaststellen dat onze krijgsmacht als gevolg van de langdurige vredestijd (waarvoor we alle buren op onze knieën mogen danken) danig verambtelijkt is. Het aantal half inzetbare semi-invaliden met medische- of sociale indicatie is enorm en vormt al een danig blok aan het been, zelfs nu, in vredes tijd. Nu de generaal aan het leger „vredesmilitairen" ook nog een contingent lieden met „nucleaire indicatie" wil toevoegen meen ik dat hij politieke- boven prakti sche motieven laat prevaleren. De strijdkrachten zijn geen so ciale instelling, integendeel zou ik zeggen. In zijn brief doet de minister van defensie niet anders dan militai ren erop te wijzen dat voldoende wegen open staan voor diegenen die atoompacifist zijn om niet aan het krijgsbedrijf deel te een beroep op de wet gewetens bezwaren voor dienstplichtigen en ontslag voor vrijwilligdienen- den. Overwegende dat een atoompacifist, die kennelijk géén moeite heeft met fragmentatie- bommen, strijdgassen en biolo gische wapens, op zijn zachtst ge zegd schizofreen of erg modege- voelig is, doet het erg vreemd aan dat een dergelijke bezwaarde wèl deel wil blijven uitmaken van een, al of niet massaal, op vernie tiging gerichte organisatie, die over kernwapens blijft beschik ken. Ook al wordt het door de be trokkenen met ethischer motie ven omkleed, ze bedoelen: „ik was mijn handen in onschuld met behoud van salaris, laat anderen het vuile werk maar opknappen" Het komt gevaarlijk dicht wij „wir haben es nicht gewuszt"' (ADVERTENTIE) r.~ f iMUM. f i xnAW ROXY DUAL, EEN GOUDEN GEDACHTE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. Inderdaad is het onverstandig dat het ministerie van defensie enigszins angstig reageert op geluiden als zou de bereidheid tot het mede voeren van een nucleai re oorlog onder militairen gering zijn. Je kunt als leger maar beter weten wat voor vlees je in de kuip hebt. De Nederlandse krijgs macht heeft al een traditie waarin de vrijheid van meningsuiting hoog staat aangeschreven (waar elders kan een Vereniging voor Dienstplichtige Militairen zich zo roeren als bij ons? In elk geval niet in het Warschau Pact) waar om zou die op een zo belangrijk punt ineens beperkt moeten worden. Laat defensie blij zijn met zoveel interesse voor hun oorlogstaak bij dienstplichtigen; dat is van aanzienlijk groter waarde dan dociel, maar gelaten, de dienstplicht laten overtrek ken. Soldaten die zich niet keren tegen wat hen niet zint worden in tijd van oorlog NSB'er Toch ligt die zaak iets anders als beroeps officieren zich in woord en ge schrift keren tegen langs politie ke- (lees demoncratisch-) weg aangeschafte wapens in hun, op democratische grondslag in stand gehouden, organisatie ter verdediging van een democratie. Ik ben het met iedereen eens dat onze democratie gaandeweg meer gekenmerkt wordt door bedillerig ambtenarendom dan door inspraak, maar dat is in be langrijke mate een gevolg van het verliezen van het geloof in de parlementaire kanalen bij politici en volk, die door middel van grofstoffelijke actiegroepen deze crisis vaak helpen verergeren. Het gebruiken van een functie binnen een organisatie als druk middel om een deel van de taak ervan te ondermijnen is, zeker als dat door officieren gebeurt, on democratisch te noemen. De luchtmachtkapitein Stelling, die als een soort tweede Bouwe Kalma, momenteel nogal de kernshow steelt, moet, gelet op leeftijd en rang, pas in dienst zijn gekomen toen Nederland al de beschikking had over kernwa pens. In die tijd speelden maat- schappelijke bezwaren tegen kernwapens al een grote rol, vide de door generaal Von Meyenfeldt geciteerde "ontwapeningsnota 1964". Is het niet wonderlijk dat Stelling a.: vrijwillig in dienst is getreden; b.: zolang is gebleven? Kan het zijn dat de kapitein Stel ling niet de bewust denkende krijgsman is waarvoor hij zich uitgeeft maar dal andere bewee gredenen een rol spelen? Om terug te komen op de gewraak te brief van de minister van de fensie: voor wie hem goed leest ademt hij een sfeer van openheid, waarvoor de - liefst onbevoor oordeelde - lezer echter wel moet openstaan Ruimte voor dis cussie over deze belangrijke kwestie (i.e. kernwapens. HV) moet er ook binnen de krijgs macht zijn, maar dan wel steeds vanuit het besef dat de vervulling van de militaire taken moet blij ven gewaarborgd" aldus de mi nister, die daarmede geheel in lijn met de Defensienota 1974 van minister Vredeling en het inte rimrapport 1972 van de Stuur groep Maatschappelijke Invloe den in de Krijgsmacht redeneert. Daarmee stelt de minister eisen aan zijn personeel die in elk burger- bedrijf ook opgaan. Als een inge nieur van "De Schelde" op de tv verklaart dat de door die werf ge bouwde schepen onzeewaardige kamikaze-bakken zijn, wordt hem ook de wacht aangezegd. Zeker van haar hogere functiona rissen mag elk bedrijf loyaliteit verwachten. Beroepsmilitairen die hun pacisfisme van de daken schreeuwen maar beperkingen in hun carrière of ontslag niet aan vaarden verwarren "vrijheid van meningsuiting" met wat kan worden omschreven als "honger maakt blauwe bonen zoet": wel de baan, niet de consequenties. Hans Vandersmissen, le Luitenant der artillerie, voormalig secretaris van het overleg met de WDM. postbus 1041 2302 BA Leiden Reagan Het artikel ademt naar mijn gevoe len een enigszins bagatelliseren de sfeer uit. De indruk wordt ge wekt Er is veel suggestie bij, en: je moet het maar geloven". Dat zal ongetwijfeld juist zijn. Toch meen ik als pastor een waar schuwend geluid te moeten laten horen. Niet, omdat ik zo nodig mensen voor wil schrijven wat ze zouden moeten doen of laten, maar omdat ik in mijn beroeps ervaring teveel gevallen ben te gen gekomen, van mensen, die spelenderwijs, "uit gekheid" zich met spiritisme, waarzeggerij, handoplegging en dergelijke hebben ingelaten. Niet noodza kelijk omdat ze er in geloofden, - soms wel - maar veel vaker met de gedachten: het kan mij toch niet deren. Later bleek dan dat er wel degelijk geestelijke schade was aangericht. Schuldgevoe lens, slapeloosheid, rusteloos heid, de onmogelijkheid verge ving voor zichzelf te aanvaarden, was dan veelal het geval. Mensen die zich - opnieuw, gedre ven door nieuwsgierigheid - hadden laten verleiden er verder in te verdiepen vertelden me: het was een hel!! Ik moest, of ik wilde of niet! Mij is ter ore gekomen, dat op sommige scholen, ook jonge mensen spelletjes doen met een occult karakter, gebruikmakend van klopeffecten en dergelijke. De bewering dat dit alles onscha delijk en/of zonder verdere ge volgen in het leven zou zijn, is een pertinente onwaarheid. Voor hen die geloven in het bestaan van de God van Israël, en voor wie de Bijbel een boek van gezag is mo ge ik verwijzen naar wat hierover vermeld staat in Deuteronomium 18:9-22. Als het rijk der duisternis realiteit is, laat u dan niet door nieuwsgie- ringheid in haar strikken vangen. Zij het me ten slotte vergunt, te vermelden, dat voor elk mens, al heeft hij/zij zich nog zo verkocht aan bepaalde praktijken en ver bintenissen, verlossing en be vrijding bestaat, door het kruis- lijden van de Here Jezus Chnsus. Met dank voor plaatsine. G. BOSVELD, predikant, Merelstraat 41. (ADVERTENTIE) Met groeiende verbazing las ik in uw krant van 25 oktober in de ru briek „meningen" een stukje van Henk Kolb met de titel: "Reagan een ïjdel man". Wie denkt dhr. Kolb zelf wel dat hij is als hij Rea gan afschildert als: een snave- laar(?), een gladde prater, geen in tellectueel, ijdel etc. In Reagans levensbeschrijving alleen maar dubieuze praat over zijn matige opleiding, hunker naar succes in de filmwereld en z'n soepele babbels. Over z'n voortreffelijke staat van dienst als gouverneur van Californie wordt precies met 6 woorden gerept. Als dhr. Kolb weer 'ns over iemand schrijft laat hij zich dan wat beter documen teren, anders kan ik alleen maar concluderen: "Kolb, een jaloers en arrogant mens". L. HOEBÉE Morsweg 180 Leiden. Spiritisme In de krant van woensdag 22 okto ber kwam een artikel voor op de Varia-bladzijde over een séance van het Spiritistisch Genoot schap. Een dergelijk artikel hebt u waarschijnlijk geschreven vanuit uw algemene journalistie ke plichtsopvatting, die een zo breed en gevarieerd mogelijke berichtgeving nastreeft. i fcreation v :iet u goed of f Y m Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit. Het oog wil ook wat. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21