Frankrijk door zege op Ieren dé favoriet nu BOB: versterken zo maar of blijven door rommelen Karei Jansen: „Voorlopig geen staking Verliezen, dan de cel in... Jupp Derwall op de bres voor Michels WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 17 PARIJS (ANP) - Aan de opmerke lijke wederopstanding van het Ierse voetbal is gisteravond in Parijs een abrupt einde gekomen. De Ieren, die onder leiding van hun coach Ian Hand uit drie wed strijden vijf punten hadden ver zameld, (Cyprus en het Oranje van Zwartkruis werden versla gen en tegen België werd in Dublin een gelijkspel: 1-1 be haald) werden in de interland te gen de Fransen gewogen en te licht bevonden. De 2-0 overwinning, die een bij vla gen sprankelende Franse equipe bereikte, was een magere afspie geling van het ware krachtsver- De stand in groep 2 van de voorronden van het wereldkampioenschap: 1. Ierland 4 2 1 1 5 6-6 2. Frankrijk 2 2 0 0 4 6-0 3. België 10 10 11-1 De eerstvolgende wedstrijden: 19 i vember: Belgiè-Nederland en I< land-Cyprus. schil. Want Ierland heeft, op een korte fase in de tweede helft na, geen echte mogelijkheden gehad om ook in Parijs te stunten. Voor de eerste keer sinds maanden kon Hidalgo weer beschikken over zijn sterkste formatie. Ro- cheteau, één van de sterren tij dens het wereldkampioenschap in Argentinië, die na de reis naar Zuid-Amerika met een ernstige vorm-crisis te kampen had, was door Hidalgo weer geselecteerd. De langharige vleugelspits, die in het nabije verleden bij Saint Etienne schitterde en nu in Parijs bij Saint Germain een dik beleg de boterham verdient, was zon der meer ook een trekpleister voor het Parijse publiek. Het Pare des Princes was afgela den. Bijna 47.000 toeschouwers omzoomden het veld. Maar Ro- cheteau was niet de enige in wie de Fransen geloofden. Ook de jeugdige Tigana, van Olympique Lyon, is dit seizoen bezig zijn car rière veel glans mee te geven. In de oefen-interland tegen de Sowjet-Unie mocht hij debute ren, een maand later veegde hij met zijn ploeggenoten Cyprus van het veld (0-7 werd het in Ni cosia) en gisteren stond hij voor de zware taak om Liam Brady, de miljoenenaankoop van Juventus te bedwingen. De 25-jarige Tiga na slaagde daarin volledig. Brady wist zich vanaf het eerste mo ment geen raad en verviel naar mate de wedstrijd vorderde in een langzaamaan-spelletje waar de Fransen geen moeite mee hadden. Diezelfde Tigana stond aan de basis van het openingsdoelpunt. Met een fantastische lob had hij aan voerder Platini in stelling ge bracht. De routinier, die zich door die pass opeens volkomen vrij voor Peyton bevond, maakte het karwei professioneel af. Met de borst maakte hij de bal dood en schoof deze even later uiterst be heerst in de benedenhoek (1-0). Animo voor interland niet groot ZEIST (ANP) - De animo van de Nederlandse voetbalsupporter voor de interlandwedstrijd tus sen Beglië en Nederland, die op 19 november in het Heyzeista dion in Brussel wordt gespeeld, is op dit moment gering. Van de 8000 kaarten heeft de KNVB er nog geen 4000 aan de man ge bracht. Drie weken voor de wed- strid uit groep 2 van de kwalifica tieronde voor het WK-eindtoer- nooi in 1982 is er een duidelijke stagnatie opgetreden in de voor verkoop van de toegangskaarten. Op het bondsbureau in Zeist zijn nog 4000 staanplaatsen en 300 zitplaatsen voorradig. Ierland was rijp om afgemaakt te worden. Deze vroege treffer - reeds in de tiende minuut - zette het Pare des Princes op stelten. Opgezweept door het publiek vloog Frankrijk op zijn tegen stander af. Het was triest te zien hoe de Ierse profs, die toch we kelijks in de Engelse league uit komen, werden weggespeeld. Maar hoe briljant het spel van de Fransen ook was, zij slaagden er voor rust niet in om de score uit te bouwen. De achterhoede sloot niet aan en bovendien werd er nonchalant met de kansen omge sprongen. Een Ierse waarschu wing vlak na rust attendeerde de Fransen er op dat die 1-0 geen ze kerheid betekende. Na die gemiste kans van Hughton in de 50ste minuut kwam Frank rijk goed weg toen arbiter Cas tillo (Spa) een glaszuiver doel punt van Robinson wegens ver meend hands afkeurde. De ploeg van Hidalgo was daarop klaar wakker geschud en geconcen treerd werden de Ieren nu aange pakt. Dat leidde meteen tot kan sen voor Six en Rocheteau, maar waar zij nog faalden gelukte het invaller Zimako wel om te sco ren. De zwarte parel van St. Etienne werkte zich langs de Ier se defensie en liet doelman Pey ton kansloos: 2-0. Dankzij die ze ge, maar vooral ook door het ver toonde spel is Frankrijk nu favo riet in groep 2. OUD BEIJERLAND - Het enige aanvaardbare dat het herenteam van BOB heeft te bieden is in feite het programmablad. Voor de rest vormen de zes 'liefhebbers' steeds weer een persiflage op de 'pro- fesionele' basketbalsport, die de Nederlandse bas- ketbalbond nastreeft. BOB-Parker (73-115) vormde daarop geen uitzondering. Michel Platini raakt de bal bij een voorzet verkeerd waardoor deze Franse aanval geen succes zal opleveren. Binnenkort kan daar verande ring in komen. Kan, want lang niet iedereen is in Oud-Beij- erland gelukkig met de even tuele versterkingen in de per sonen van een tweede Ameri kaan (Ken Giovannini) en de Leidenaars Peter Paulides en Joost Cornelissens. De 34-ja- rige veteraan Carlo de Liefde („Aan het einde van dit sei zoen stop ik") verzet zich he vig tegen de komst van Pauli des HYotters) en Cornelissens (zonder club). Hij heeft aan gekondigd te stoppen als zij komen. De Liefde, die jaren lang vaste bankzitter bij BOB was, wil dit seizoen niet weer worden geconfronteerd met een plek buiten de lijnen. En die kans dat dat gebeurt is groot, zodra Cornelissens en/ of Paulides naar Oud-Beijer- land vertrekken. Stopt De Liefde inderdaad dan overweegt ook 'Mister' BOB, Wim Benschop, die zowel de heren als de dames kosteloos traint, zijn conclusies daaruit Voorzitter VVCS verwerpt voorstel van voetbal-werkgevers 99 DEN HAAG (GPD/ANP) - Er dreigt voorlopig geen staking in het betaald voetbal naar aanleiding van het afbreken van de onderhandelingen tussen werkgevers (FBO) en werknemers (VVCS) over het afsluiten van een nieuwe cao voor beroepsvoetballers. De WCS heeft zich inmiddels in verbinding gesteld met de subsi diegevers (ministerie van CRM, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Na tionale Sporttotalisator) en het Budget Bewakings Instituut (BBI) die, in het kader van de ge zondmaking van het betaald voetbal, nu in actie dienen te ko men om de arbeidsverhoudingen weer recht te trékken. De onderhandelingen over de nieuwe cao voor beroepsvoet ballers, die vorig jaar voor het eerst in de gescheidenis van het betaald voetbal werd afgesloten, werden afgelopen zaterdag afge broken nadat de FBO in haar al gemene ledenvergadering een compromis-voorstel van de VVCS had verworpen. De moei lijkheden handelen om de stan- daard-urenregeling, die het mi nimumloon van de semi-profes- sionals moet vaststellen. In de eerste cao was het minimumloon voor de semiprofs vastgesteld op 22 uur tegen fullprofs 36 uur. Se miprofs hadden daardoor recht op 22-36 van het wettelijke mini mumloon. De FBO vindt het aan tal geschatte uren dat door de semiprofs wordt gemaakt te veel en ziet dat liever tot 20 met een dispensatiemogelijkheid voor de clubs tot 18 uur teruggebracht. Dit zou dus een aanzienlijke loonsverlaging inhouden voor de laagst betaalden in het betaald voetbal. ving van het vorig jaar in de cao vastgestelde minimumloon". Van een staking in het Nederlandse betaald voetbal wil Karei Jansen voorlopig echter niet horen. Hij: "Een staking zou momenteel een wel erg drastische maatregel zijn. Pas wanneer alle mogelijkheden zijn uitgeput om tot de nieuwe cao te komen, dan pas zou er sprake kunnen, let wel, kunnen zijn van een staking. Maar de mo gelijkheden om alsnog de cao Nrond te krijgen zijn vooralsnog legio". Hoge Raad De Hoge Raad heeft Arnold Muh- ren (lees: Vereniging Voor Con tract spelers) in het ongelijk ge- Belachelijk Karei Jansen, voorzitter van de Vereniging van Contract Spelers: "Een belachelijk voorstel van de FBO waar wij nooit en te nimmer mee akkoord zullen gaan. Wij zijn inmiddels bezig de externe geld gevers en het BBI op de hoogte te stellen van de gang van zaken rond de nieuwe cao. Het is nu aan hun, en aan het sectiebestuur be taald voetbal dat mede verant woordelijkheid draagt, om de FBO tot de orde te roepen. De WCS vraagt namelijk geen loonsverhoging, maar handha- (ADVERTENTIE) NOG EVEN EN HET IS ZOVER. Want vanaf zaterdag 1 november hebt u in Benthuizen de keus. Wilt u klassiek? Stap dan binnen bij het vertrouw de adres in de Dorpsstraat. Bent u in voor modern. Ga dan naar de nieuwe mmh vestiging van Europa |f"^3j Meubel Benthuizen II aan de overkant. II i Europa Meubel hUJ Benthuizen. meube' MONROVIA (ANP) - De spe lers van het Liberiaanse voet balelftal hangt sinds het be gin van deze week een gevan genisstraf boven het hoofd, indien zij in een interland wedstrijd een nederlaag lij den. Deze uiterst merkwaardige strafbepaling is afkomstig van Samuel K. Doe, het Libe riaanse staatshoofd. Hij nam het besluit, nadat het Libe riaanse elftal in Monrovia te gen Mali niet verder was ge komen dan een gelijkspel van 1-1. "Zolang ik president van Liberia ben, wil ik, dat onze nationale ploeg geen inter landwedstrijd meer verliest", lichtte Doe zijn aktie toe. Voetbal is de meest populaire tak van sport in Liberia en wordt door de regering sterk gesubsidieerd. Doe, die zelf voetballer is geweest, ont breek bij geen enkele belang rijke wedstrijd van het Libe- elftal. steld inzake zijn bezwaren tegen het vergoedingensysteem in de beroepssector van het Neder landse voetbal. In het arrest heeft de hoge raad het door Muhren in gestelde cassatieberoep op juri dische gronden verworpen en stelt dat er in de kwestie Muhren niet onrechtmatig gehandeld is. Arnold Muhren werd halverwege het seizoen 1977/78 door Ajax be naderd. Op dat moment stond de Volendammer onder contract bij FC Twente. De Enschedese club vroeg voor zijn speler een ver goeding, die naar de opvattingen van Ajax en Muhren aan de te ho ge kant was. De gevraagde trans fersom vormde een onoverko melijk struikelblok en de over gang ging niet door. Muhren ging hiermee niet akkoord. Hij was van mening dat er door FC Twen te onrechtmatig was gehandeld en dat hij belemmerd werd in zijn vrijheid van handelen. Waardoor hij zijn beroep als voetballer niet meer kon uitoefenen. De Vereniging Van Contract Spe lers deelde die mening en steun de Muhren in zijn pogingen als nog via de rechter zijn gelijk te bewerkstelligen. Als nevenmo tief voerde de WCS daarbij aan, dat er duidelijkheid in juridische zin moest komen over de recht matigheid van het gehanteerde vergoedingen systeem. De rech ter had nimmer uitspraak ge daan, de Tweede Kamer daaren tegen wel. Het parlement ver wierp de moreel-ethische gron den het systeem en heeft zich in alle duidelijkheid uitgesproken voor verandering van de opzet. De WCS en Muhren maakten de zaak aanhangig bij het hof in Am sterdam. De vordering van Muh ren werd afgewezen en FC Twen te werd in het gelijk gesteld in die zin, dat de club niet onrechtmatig gehandeld had. Muhren (lees: WCS) vocht de uitspraak aan en vroeg cassatie aan bij de Hoge Raad. Die hoogste instantie heeft nu bepaald, dat er in de kwestie Muhren geen onrechtmatighe den zijn begaan. FRANKFORT (SID/ANP) - Jupp Derwall, de trainer van het Westduitse voetbalelftal, is van mening dat Rinus Michels ook zonder officiële Westduitse trainerslicentie in staat moet worden gesteld 1. FC Köln technische te leiden. "Ik zou het niet wagen zo'n man naar de schoolbanken terug te sturen", aldus Derwall. "Als trainer van een ploeg die in een toernooi om de wereldtitel als tweede eindigde en van Ajax dat drie keer de Europese beker won, heeft hij alle noodzakelijke kwalificaties". De functie van Michels bij de Keulse vereniging wordt omschreven als "leider van de contractspelers". Aangezien hij niet in het bezit is van een Westduits trainersdiploma, zou hij volgens de reglementen een bijscho lingscursus moeten volgen. Derwall liet tijdens een gesprek met journa listen in Frankfort weten dat de Westduitse voetbalbond streeft naar een wederzijdse erkenning van trainersdiploma's in West-Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk. Derwall: "Ook Nederland moet in dat gesprek worden betrokken". Het schijnt FC Köln en trainer Rinus Michels overigens alleen goed te gaan in de Westduitse voetbalcompetite. Tot nu toe behaalden Michels en de zijnen in de Bundesliga twee overwinningen. Na verlies in het UEFA- cuptoernooi tegen Barcelona, moest FC Köln verrassend een nederlaag incasseren tegen de tweede divisieclob SC Freiburg: 1-3. Het was de tweede ontmoeting tussen beide verenigingen. Het eerste duel in de derde ronde van het toernooi om de Westduitse beker, met bij Köln trainer Heddergott nog op de bank, was in 1-1 geëindigd. te trekken. De topscorer van de e re-divisie verduidelijkt „Ik stel me neutraal op, maar als Carlo er mee kapt dan weet ik nog niet zo gauw wat ik ga doen. Ik voel erg met hem mee". Eerder legde Eric van Solm het bijltje er al bij neer. De broer van Lei- den-speler Paul speelde één wedstrijd en schrok toen zo van het niveau, dat hij het voor gezien hield. Van dat moment af reisde BOB met slechts één ere divi siewaardige speler (Wim Benschop) de Nederlandse basketbaJvelden af. Later is daar de Amerikaan, Wayne McCullough, bijgekomen, omdat hij in Frankrijk geen club kon vinden en geen geld had voor een ticket naar zijn vaderland. McCullough heeft kost en inwoning gekregen bij de schoonouders van BOB-speler Marius Jonge- rius en moet voor de rest maar zien hoe hij zijn biertje be taalt. Een onverteerbare si tuatie, anno 1980, waarin spelers van. Leiden de be schikking hebben over een auto en een appartement van hun werkgever. Enige basketbalinsiders heb ben daarom op initiatief van de sponsors van Leiden, Am stelveen. Donar en Den Bosch zitting genomen in een commissie van goede dien sten. Zij trachten een shirt sponsor voor BOB te vinden en samen met het geld dat de 'grote vier' van de ere divisie hen toestopt moet een bedrag tussen de 20 en 25 mille op tafel komen. McCullough kan dan zelf zijn biertje betalen, terwijl hij dan ook gezelschap kan krijgen van zijn landge noot Ken Giovannini. De laatste speelde vorig jaar en kele wedstrijden met een All-Starsteam in Nederland en is bereid zich aan te mel den bij het vermaarde BOB. Vermaard is duidelijk verleden tijd. Gisteravond was er wel iswaar (nog) een program mablad (lang niet alle clubs kennen die weelde'), maar een kwartier voor de aanvang tegen de vice-kampioen van Nederland duidde niets erop dat in sporthal Het Vierspan een ere-divisiewedstnjd zou worden afgewerkt. Ongeveer veertig betalende toeschou wers bevolkten de kleine tri bune, terwijl het manage ment van Leiden zelf de eigen spelersbank uit een werkhok moest pakken. De zes lief hebbers moeten werkelijk alles zelf doen, nu het bestuur elke vorm van medewerking aan het eerste herenteam weigert. Niettemin betalen zij zelf hun reiskosten en contri butie. Geld voor een verzor ger is er niet. Toen halverwe ge de eerste helft Günther Weber uitviel met een ge scheurde wenkbrauw moest Leiden-fysiotherapeut Jan Klerks hem verzorgen. Dat kon gisteravond allemaal in een duel dat nooit gespeeld had mogen worden. Dat het record- van Donar (158-58) niet werd overtroffen, dankte BOB aan Han Wallaart, die het duel niet meer dan een training wenste te beschou wen. Onder die omstandig heden laat Tony Parker en kele trucs zien, die hij in échte wedstrijden niet durft (en mag) doen. Tegen BOB solli citeerde hij dan ook weer na drukkelijk naar een plaatsje in het stuntteam van de Har lem Globetrotters. Scores Leiden: Parker 18, M. Plaat 12, Puidokas 17,C. Plaat 17, Woudstra 20, Van Solm 4, Kruidhof 20 en Kip 7 punten BOB: Benschop 28, Kaste- leyn 8. Weber 2, Heykoop 8, McCullough 19 en De Liefde 8 punten. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17