Positief geloofsgetuigenis van Spaanse evangelischen Plattelands-artsen en apothekers nog altijd recht tegenover elkaar „Luther als ketter wordt gecorrigeerd DE PIL BRACHT WEINIG GOEDS 329 WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 „Niet gelukkig". Bisschop Gij- sen van Roermond heeft in een persoonlijk gesprek met zijn collega Zwartkruis van Haarlem nadrukkelijk afstand genomen van een advertentie van de actie groep "Trouwe katholieken" in verscheidene dagbladen. In die advertentie werden de rooms-ka- tholieken opgeroepen hun bij drage aan de wereld-missiedag over te maken aan het "kerkge- trouwe" missiebureau van het bisdom Roermond, omdat "de Nederlandse bisschoppen, be halve mgr. Gijsen, onverschrok ken voortgaan op de verkeerde weg". Gijsen zei, absoluut niet gelukkig te zijn met die campagne. Hij is er op geen enkele manier bij be trokken geweest. "Ik koester een oprechte afkeer van een dergelij ke handelwijze", verklaarde hij. De advertentie werd drie keer ge plaatst. Bij zeer vele roomska- tholieken heeft ze ergernis opge roepen. Het bisdom Haarlem werd overstelpt met brieven en telefoontjes. Mede naar aanlei ding daarvan nam bisschop Zwartkruis contact op met zijn Roermondse collega. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Meerkerk J. Vis Op- en Neder-Andel, te Dan- tumawoudeT.M. Haitjema Maas sluis, te Kootwijk P. Moenaar Groot-Ammers, te Rhenen J.T.W. Quak Vianen, te Wassenaar (va cature-Van Zanten) W. van Waasbergen Baarn; bedankt voor V) Dordrecht W. van Waasbergen Baarn en J. van Woudenberg Huizen, voor Amersfoort en voor Zeist J. Folkertsma Huizum; aangenomen naar Dalfsen G.J. van Embden Dieren. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Oud-Beijerland H. Klomp Zwaagwesteinde; be dankt voor Rotterdam-West. A. van de Weerd Zeist, voor Baren- drecht M. Vlietstra Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Franklin Lakes (Ver. Staten) J. van Haaren Amers foort, voor Randburg (Zuid-Afri- ka) Chr. van de Poel Yerseke. Oud-Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Sint Philips- land A. van der Meer Kinderdijk. Baptistengemeenten: beroepen te Den Haag O. Oldenburger Sneek, te Muntendam A. van de Berg Rotterdam-Centrum. Luther "een ketter die de kerk had ge spleten" in het boekje "Kleine Duitse kerkgeschiedenis" van de rooms-katholieke theoloog Re- migius Baeumer heeft groot ru moer veroorzaakt in de kerken van West-Duitsland. Het boekje werd uitgegeven in een serie publikaties voor de parochies ter gelegenheid van het komende pauselijke bezoek. Ook katholieken protesteerden De katholieke theologe Uta Ranke- Heineman bepleitte zelfs, dat de paus zijn excuus zou aanbieden voor de behandeling van Luther door de kerk. Baeumer achtte dat in een reactie daarop "volslagen idioot". De Westduitse bisschoppen heb ben inmiddels een correctie van het boekje op dit punt aangekon digd. Zij kenden de inhoud niet toen ze het bestemden voor ver spreiding in de parochies. In hun verklaring voegen zij daaraan toe. dat noch de bisschoppen, noch de schrijver de bedoeling had den. de hervorming in de persoon van Luther "eenzijdig of kwets end" voor te stellen. De Evangelische Kerk van West- Duitsland beschouwt de bis schoppelijke reactie als een "spijtbetuiging". De paus zal tijdens zijn bezoek twee officiële oecumenische gesprek ken van een uur hebben, een met de raad van de Evangelische Kerk en een met de Werkge meenschap van Christelijke Ker ken. ANTONIO MARTINEZ ,X>e dialoog kan nu eindelijk" Ds. Antonio Martinez: „Men is de schoonheid van het evangelie vergeten (Van een medewerker) Verboden Spanje kent sinds 24 juli van dit jaar een nieuwe wet op de goddienstvrijheid. Een brede commissie heeft de ze voor Spanje belangrijke wetswijziging voorbereid. De vice-voorzitter van de ze commissie, ds. Antonio Martinez) bracht op uitno diging van de Europese Evangelische Zending (E.E.Z.) èen bezoek aan ons land. Oe E.E.Z. stuurt Nederlandse zen delingen naar Europese landen; maar ondersteunt ook plaatselijk werk. Ds. Martinez wordt al 28 jaar lang door de E.E.Z. finan cieel ondersteund. In het begin was dat een forse bijdrage, maar met het groeien van zijn gemeen te in Barcelona kon die steun worden teruggebracht tot wat die nu is; ongeveer 1400 gulden per maand. Officieel behoort 99 procent van de Spaanse bevolking tot de Rooms- Katholieke Kerk. In werkelijk heid heeft slechts veertig procent daarvan nog enig contact met die kerk en is slechts zeven procent kerkelijk meelevend. In dit "Ka tholieke" Spanje vormen de pro testanten, of liever de Evangeli sche kerken, want "Protestan ten" heeft er een negatieve bijklank, een zeer kleine minder heid. Het gaat om nog geen half procent van de bevolking van rond 35 miljoen zielen. De godsdienst van het Spaanse volk is en blijft voor eeuwig de enig ware Rooms-Katholieke en Apostolische. Deze wordt door wijze en rechtvaardige wetten beschermd. Uitoefening van an dere godsdiensten is verboden". Een fragment van artikel 12 van de Spaanse grondwet van 1812. Naar de mening van Ferdinand VII, die in 1814 op de troon komt, is deze grondwet nog te vrij, voornamelijk omdat de Inquisi tie erin werd afgeschaft. Hij roept deze gevreesde kerkelijke recht- bank/ian ook meteen weer in het leven. De constituties van 1837, 1845 en 1856 bevestigen opnieuw de al leenheerschappij van de Rooms- Katholieke Kerk. In 1869 volgt een lichtpuntje voor de niet- roomsen. Isabel I wordt ont troond en generaal Peim garan deert "totale cultusvrijheid". Een jaar latei wordt de man echter vermoord en met hem sterft zijn vooruitstrevende grondwet. In 1876 spreekt Alfonso XII niet meer van geloofsvrijheid, maar van "tolerantie niet-roomsen" De burgeroorlog, die in 1931 uit breekt, zet een streep onder die "tolerantie". Generaal Franco wordt staatshoofd, schaft de grondwet af en regeert tot zijn dood in 1975. Tijdens zijn bewind vindt een zeer geleidelijke "libe ralisering" plaats. In eerste in stantie moesten alle godsdien sten, met uitzondering van de rooms-katholieke, zich in privé- kring manifesteren. Dat kwam neer op huiskamer-kerkdiensten en "Schuilkerken". In 1967 kwam daar verandering in. De niet-roomse kerken kregen de mogelijkheid om naar buiten te treden. Maar de staat bleef een forse controle uitoefenen. Zo moesten de boeken met de namen van de lidmaten regelmatig aan de autoriteiten worden overlegd. Hoe dan ook, het was een eerste voorzichtige stap op weg naar de godsdienstvrijheid. Zoals bekend werd Spanje in 1976 weer een koninkrijk. Juan Carlos biedt het volk de gelegenheid de nieuwe grondwet aan te nemen of te verwerpen. Op uitnodiging van de regering begint een commis sie, bestaande uit zes kerkelijke richtingen, met de voorbereidin gen van de wet op de godsdienst vrijheid. Na een aantal jaren ligt het resultaat er. De staat wordt onafhankelijk van de kerk, ge loofsvrijheid wordt gegaran deerd. Voor het eerst in de Spaanse geschiedenis wordt de Rooms-Katholieke Kerk gelijk gesteld met de andere kerken. gemaakt worden voor de Evan gelische boodschap." Het spreekt voor zich dat Spanje en de Spanjaarden in de loop der eeuwen helemaal vergroeid zijn met het rooms-katholicisme. De Inquisitie heeft in Spanje feitelijk de reformatie met succes tegen gehouden. Ds. Antonio Martinez: "Bij jullie brak de reformatie Uitbreiding door na de Tachtigjarige Oorlog. Wij zijn feitelijk al vier eeuwen bezig met onze "Tachtigjarige Oorlog". De evangelische kerken zijn hier altijd gezien als buiten landse godsdiensten." Katholieke Kerk nog wennen aan de nieuwe democratie in Spanje. De evangelische kerken hebben hun handen vol aan de mogelijk heden die ze nu hebben na de in werkingtreding van de nieuwe wet. Meepraten "Het was de eerste keer dat de evangelische kerken mochten meepraten; dat er naar ons ge luisterd werd", zegt ds. Martinez. "Onze opinies werden geaccep teerd in die wetvoorbereidende commissie en dat heeft onder an dere geleid tot een naar mijn me ning zeer goede wet. Maar een goede wet is natuurlijk niet alles. Nu moet de mentaliteit van het Spaanse volk nog veranderd worden. Het volk moet gevoelig De vraag of de sobere reformatie ei genlijk wel past bij het uitbundi ge en vaak nogal op uiterlijk ver toon gerichte karakter van de Spanjaard, beantwoord ds. Mar tinez met een glimlach "Het is na tuurlijk onmogelijk de geesten van de mensen helemaal leeg te maken. De sociologische invloed van de Rooms-Katholieke Kerk is ongelooflijk groot en veranderin gen komen dus niet van de ene op de andere dap tot stand. Als je het geloof vergelijkt met een kip, dan zeg ik altijd maar: het gaat om het vlees, niet om de veren. Dat moeten we duidelijk gaan maken Maar laat ik duidelijk zijn. V/ij strijden niet tegen het rooms-ka tholicisme, wij strijden tegen het atheïsme. Het gaat om de con frontatie van meningen, om de dialoog,en dat kan nu eindelijk". Ook de Rooms-Katholieke Kerk in Spanje heeft zich niet tegen de nieuwe wet verzet. Die heeft wel andere dingen aan haar hoofd. Net als in vele andere landen ra ken de kerken steeds leger en zijn de jongeren steeds minder vat baar voor de roomse boodschap. Daarnaast moet juist de Rooms- De activiteiten waar de evangeli sche kerken zich de komende tijd op gaan concentreren, hebben een tweeledig karakter. Enerzijds het uitbreiden, feitelijk opzetten, van een evangelisch maatschap pelijk werk. Op het ogenblik staan er in Barcelona bijvoor beeld één evangelisch ziekenhuis en één weeshuis, daarnaast een stuk of acht bejaardenhuizen in een paar steden van Spanje. An derzijds natuurlijk het verder uitbreiden van het evangelisa tiewerk. Ds. Martinez: "We gaan een positief getuigenis geven van ons geloof. Dus niet in de geest van vijand schap. Onze visie op het evange lie, die moet bekend worden. Vergeet niet dat het Spaanse volk eeuwenlang geconfronteerd is met de rooms-katholieke visie op het evangelie. En ik maak dan maar de volgende vergelijking: Abraham had een vrouw en hij trouwde met haar, omdat hij haar lief had. Maar in de loop der tij den vergat hij dat ze mooi was. Pas toen anderen zijn vrouw wil de overnemen, ging hij dat weer inzien. Zo is het ook met het evangelie in Spanje. Men is de schoonheid ervan vergeten, men ziet het niet meer. We moeten de Spanjaarden leren het evangelie opnieuw te ontdekken". Voetgangers in Keulen worden op het ogenblik vergast op straat beeltenis sen van de paus. Die komt midden-november naar West-Duïtsland en dat bezoek heeft openlucht-schilders blijkbaar hevig geïnspireerd- Het gebruik van de pil heeft weinig goeds gebracht, zegt de Ameri kaanse aartsbisschop John Raphael Quinn (San Francisco). Hij was een van de deelnemers aan de algemene bisschoppensyno de over de taken van het christelijke gezin. De pil werd twintig jaar geleden beschouwd als het begin van de vrijheid voor het echtpaar. Die vrijheid is zijns inziens echter door de pil verkleind. In de Verenigde Staten is sprake van een „epidemisch" aantal echtscheidingen: meer dan een miljoen per jaar, en ook van een epidemie van geslachtsziekten. De pil heeft als middel tegen ongewenste zwangerschappen niet kunnen verhinderen, aldus Quinn, dat er in Amerika meer dan een miljoen abortussen per jaar worden gepleegd. De psychische en emotionele schade van dit alles acht hij „enorm". Het was, volgens hem. dan ook de hoogste tijd dat de kerk zich weer uitsprak tegen het gebruik van kunstmatige voorbehoedmidde len. De instemming van de synode met de encycliek „Humanae Vitae" (1968), waarin deze worden verboden, heeft hem dan ook met blijdschap vervuld. Aan dilemma moet vóór 15 december einde komen Door niep de Oraal 1 W ~y K.-uwa ■■■■r y ■BrnJ tiVrXi SSaRSB Doorgaans hebben apotheek- houdende artsen zo'n 200 van de 3500 in Nederland verschijnen de soorten medicijnen in huis. Een aantal dal ruimschoots voldoende is, vindt de Hazers woudse huisarts Bosch. gewoon dat ze er met een apothe ker die met uitdeelposten, be zorgdiensten etc. werkt, niet op vooruit gaan. Bovendien is een apotheker duurder dan een apo- theekhoudende arts. Veel werk? Het merendeel van de medicij nen komt kant en klaar van de fabriek. De apotheker is m der gelijke gevallen niet veel meer dan een winkelier. En hij werkt omslachtiger: de patient moet eerst met z'n receptenbriefje van de arts naar de apotheker. Wij ge ven de spullen direct mee, reiken het nog even aan, laten een fami lielid even meerijden om het meteen mee te kunnen nemen." HAZERSWOUDE - "Prima mensen hoor, die apothe kers. Maar we hebben hun deskundigheid niet nodig voor het verstrekken van medicijnen. Laten ze die deskundigheid liever ge bruiken in ziekenhuizen of andere plaatsen, waar 'ie echt nodig is." Met die sceptische woorden maakt de Hazerswoudse huisarts A. J. Bosch, voorzitter van de apothe kerscommissie van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). duidelijk hoe de zaken liggen. De apotheekhoudende huisartsen in het platteland - er zijn er nog zo n 1200 - kunnen het zelf wel af de apotheker moet maar in de stad blijven. Volgens Bosch willen de platte landsbewoners zelf ook niet an ders. "Kijk maar naar de acties die overal in het land worden ge voerd tegen de komst van apo- thekers, zoals onlangs nog in Nieuwkoop. De bewoners zien Drie jaar Het gekibbel tussen apothekers en artsen duurt al drie jaar. Overleg op landelijk bestuursniveau le verde (nog) weinig op. Staatsse cretaris Veder-Smit van volksge zondheid heeft nog geen stappen ondernomen om tussen de partij en te bemiddelen. De artsen, ver enigd in de LHV, namen zelf het heft in handen en brachten kort geleden een ontwerp wettelijke regeling voor de vestiging van apotheken op het platteland uit. Bedoeld als wijziging op de uit 1963 stammende Wet op de Ge neesmiddelenvoorziening. Be langrijkste voorstellen uit het ontwerp: een apotheker mag zich pas in een plattelands-gemeente vestigen wanneer er acht- a tien duizend mensen in de contreien wonen. De afstand tussen patiënt en apotheek mag hooguit 2'/s ki lometer bedragen. En wanneer de patiënt 's avonds, 's nachts cn in het weekeinde nog 7,5 kilome ter moet afleggen naar de dichts- bijzijnde apotheek is dat meer dan genoeg, zo vindt de LHV. Volgens het voorstel moeten apo theekhoudende artsen na "apo- theekrijp"verklaring van hun gebied nog minstens vijfjaar zelf medicijnen mogen verstrekken. Tenzij ze nog geen vijf jaar een apotheek aan huis hebben. Dan mogen ze hun apotheek nog min stens tien jaar na vestiging kun nen aanhouden. Strijdig Zoals voorzitter Bosch van te voren eigenlijk al vermoedde heeft de "tegenhanger", de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Pharmacie, niet bepaald met gejuich op het plan gereageerd. Secretaris Harder wijk noemt het plan "eenzijdig" en "uitgaande van de verkeerde veronderstelling dat de genees middelenvoorziening op het plat teland in handen van de huisart sen behoort te blijven". Bovendien, zo vindt de secretaris, is het LHV-plan in strijd met de plannen van staatssecretaris Ve der-Smit ën de Tweede Kamer. Beiden willen apotheken in ge bieden waar binnen een straal van vijf kilomter acht- tot twaalf duizend mensen wonen. Ook de inmiddels in plattelands gemeente gevestigde apothekers zijn niet kapot van het voorstel. Apotheker Tupamahu, sinds au gustus van dit jaar werkzaam in Nieuwkoop, haalt er z'n schou ders over op. "Er zijn al zoveel verschillende voorstellen gedaan - ik wacht wel rustig af' zegt hij laconiek. Zijn komst naar Nieuwkoop deed enkele maan-, den geleden heel wat stof op waaien (o.m. protestbijeenkom sten van patiënten) maar Tupa mahu ziet desondanks de toe komst met vertrouwen tegemoet. Nadat hij de eerste weken weinig of geen klanten kreeg loopt zijn apotheek nu redelijk, zo zegt hij. "Ik heb zat te doen". Huiverig Zijn collega, mevrouw G. Vink in Alkemade is huiverig om iets te zeggen. Ze heeft enkele weken geleden een uitspraak van de Provinciale Commissie afge dwongen: de plaatselijke huis artsen moeten hun huisapothe ken nu aan haar overdoen. Me vrouw Vink was naar de commis sie gestapt op grond van de Wet op de Geneesmiddelen. Daarin staat dat - als aan bepaalde voor waarden is voldaan - de arts zijn vergunning voor het houden van een huisapotheek moet inleve ren, zodra zich in zijn werkgebied een apotheker vestigt. Mevrouw Vink weet niet welke consequen ties van het artsenplan voor haar kunnen zijn. Wil er bovendien niet over praten 'In deze omge ving zou dat alleen maar tot meer problemen leiden", zegt ze. Woordvoerder Van Dongen van de Alkemadese artsen zwijgt ook. Hij wil de dorpsperikelen niet weer zien uitgemeten in kranten kolommen. Apotheker Boersma in Sassenheim is ook wat laconiek. "Iedereen kan wel een plan indienen. Punt is dat het fenomeen apotheek- houdende arts een noodregcling is. Een arts is arts, een apotheker een apotheker. Zij (de artsen) zeggen er récht op te hebben, maar dat is niet waar natuurlijk. Gelukkig hebben we er in de Bollenstreek weinig mee te ma ken, ons verzorgingsgebied is ook groot genoeg. En de ervaring met deze problematiek leert dat de uitslag ten gunste van de apo theker uitvalt Verdedigend Bosch: "Tja, we zitten in een verde digende positie. Maar de meeste argumenten tegen de apotheek- houdende arts missen elke grond. Het is onzin dat twéé men sen de medicijnverstrekking moeten afhandelen. Ze denken toch zeker niet dat ik meer medi cijnen geef dan nodig is. Het maakt me niks uit - ik krijg voor ziekenfondspatiënten toch een vast bedrag Het "gezeur" en de lange duur van de ruzie irriteert dokter Bosch. "Apothekers in gemeenten met maar 0000 inwonen moeten c woon weg. Als je criteria af spreekt moet je je aan die criteria houden." "Het geval" Nieuw koop ligt even anders, vindt Bosch: "Ze groeien qua inwoners wel naar die apotheek toe. Maar niemand moet 'm daar'De sfeer is verziekt, maar de partijen moe ten desondanks met elkaar om de tafel bleven zitten. In elk geval moet de staatssecretaris voor 15 december aan de kamer rappor teren over haar bemiddeling in het conflict tussen artsen en apo thekers. Bovendien moet ze aan geven hoe de functionele beroe- penscheiding" tussen huisartsen en apothekers kan worden ver wezenlijkt, zonder dat hun geza menlijke verantwoordelijkheid wordt afgeschaft.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13