Tweede „Kerkenconferentie" bijna ten eindt SSÈilffi Gmmnanni Resultaten van twee jaar lijken mager Heftige discussies rond bezoek Paus aan West-Duitsland ZATERDAG 25 OKTOBER IA' 0,0,. AMERSFOORT - De Kerkenconferentie van de Raad van Kerken in Nederland, die de afgelo pen twee jaren vele duizenden leden van ver schillende kerken in duizend tot vijftienhon derd groepen bijeenbracht, heeft niet het resul taat gehad dat men er van verwachtte. De "con ferentie" (een wat ongelukkig woord voor een enkele jaren durend proces), bedoeld als een soort "parlement" voor de officiële raad, die be hoefte had aan nieuwe beleidsvoorstellen, zal in november met een serie bijeenkomsten worden besloten. "De resultaten lijken mager, maar realiseert u zich dat het oecumenische proces in gemeenten en parochies in deze twee jaren dieper en omvangrijker is geweest dan de cijfers en de uitein delijke voorstellenaldus secretaris prof.dr. HM. Fiolet bij de presentatie van de slotrapporten. De indruk bestaat dat de tweede Kerkenconferentie is gedragen door trouwe kerkleden van mid delbare leeftijd, die door hun per soonlijke geschiedenis (de oor log, een gemengd huwelijk, ver zet tegen autoritaire kerkstructu ren) tolerantie hebben leren waarderen als levensstijl en die ferm geworteld staan in de eigen confessionele traditie, maar de pretenties of het isolement daar van verafschuwen. Grote afwezigen waren de jonge ren, de kritische gemeenten, de studentengemeenten en in het algemeen de pastores. Dit is een van ae conclusies in het eindrapport van de kerkenconfe rentie op basis van verslagen uit het hele land. Drie fasen Voor deze kerkenconferentie zijn twaalf regionale stuurgroepen en 1500 contactpersonen in het land in touw geweest. Tussen 1974 (de afsluiting van de eerste kerken conferentie) en 1978 (het begin van de tweede) werkten tal van groëpen in Nederland aan de voorbereiding van de tweede conferentie, die was gewijd aan 'Gemeenschappelijke reken schap van de hoop' en 'Projecten voor een nieuwe levensstijl'. Er verschenen twee gespreksboek jes: 'Geroepen tot hoop' en 'Naar een gemeenschap van hoop', waarvan er resp. 34.000 en 18.000 werden gedrukt. Men stelde zich voor te werken in drie fasen. In het eerste jaar zou men komen tot het mobiliseren van nieuwe bezinnings- en actie groepen in het tweede jaar zou den zoveel mogelijk interkerke lijke contactgroepen worden ge vormd en in het najaar van 1980 zou het geheel worden afgesloten met een serie beleidsbijeenkom- sten. In het eerste jaar was de respons uit de hervormde gemeenten en de gereformeerde kerken groot. Er werden gespreksgroepen ge- de tweede kerkenconferentie 1978 - 1980 vormd en bestaande gespreks groepen kozen het thema van de kerkenconferentie als jaarthema. De reactie uit Rooms-Katholieke kring was beduidend minder. In het eerste jaar was het aantal ge spreksgroepen dat bezig was met het thema van de kerkenconfe rentie 1000 a 1500. In het tweede jaar verflauwde de belangstelling echter aanzienlijk. Van de gedachte om plaatselijke groepen tot interkerkelijke groe pen om te vormen, kwam vaak niets. Wel was de reactie uit Rooms-Katholieke kring in het tweede jaar groter. Het best is de kerkenconferentie aangeslagen in middelgrote plaatsen, waar de plaatselijke Raad van Kerken ac tief de zaak begeleidde. Moeilijk Volgens de provinciale stuurgroe pen is het moeizaam op gang ko men van het tweede jaar van de kerkenconferentie te wijten aan drie oorzaken. In de eerste plaats werd het boekje 'Naar een gemeenschap van hoop' ervaren als te moeilijk en te abstract. Verder heeft de opzet van het boekje de deelnemers overvraagd. Het nemen van oe cumenische initiatieven, het or ganiseren van plaatselijke ker- kedagen was voor velen te hoog gegrepen. Tenslotte bestaat de indruk dat er te veel naast de al bestaande oecumenische initia tieven is gewerkt. Met name de plaatselijke raden van kerken waren in het eerste jaar nauwe lijks ingeschakeld. De uitdrukkelijk oecumenische gemeenten (Samen-op-Weg-ge- meenten, oecumenische ge meenten in nieuwbouwwijken) waren zwak vertegenwoordigd bij de kerkenconferentie. Dat zelfde geldt voor nieuwe-levens- stijlgroepen, IKV-kernen en der gelijke. De provinciale stuurgroepen vermoeden ook, dat twee jaar een te lange periode is om inten sief met één onderwerp bezig te zijn. Veel groepen die in het eer ste jaar wel het thema van de kerkenconferentie hadden ge kozen, namen in het tweede jaar vaak een ander onderwerp. Voor de hervormde gemeenten was dat dan vaak de kernwapendis cussie. Belijden Over het algemeen blijkt uit de ver slagen van de gespreksgroepen dat men niet kiest voor een radi cale politieke stellingneming. Men heeft respect voor groepen als het IKV, maar sluit zich er niet direct bij aan. Vooral in het eerste jaar is er een intensief gesprek geweest in de verschillende groepen over de aard en inhoud van het christelij ke belijden en de consequenties ervan voor het handelen. Het verslag over het eerste jaar con stateert een sterke nadruk op geloven als levenshouding. In het tweede jaar werd gevraagd naar tekenen van hoop en naar voorbeelden daarvan. Uit de ver slagen die zijn binnengekomen, blijkt dat men het oecumenische gesprek ervaart als eeh teken van hoop en ook de belangstelling van de kerken voor maatschap pelijke vragen. Een werkelijk verlangen naar een heid van de kerken valt uit de verslagen nauwelijks af te lezen. Men wil wel met elkaar samen werken, maar helemaal één wor den liever niet. Alleen daar waar kerken duidelijk in een minder heidspositie verkeren, zoals in Amsterdam, klinkt een oproep tot werkelijke eenwording. Als bedreiging ziet men vooral de machteloosheid, de angst en de frustraties waarmee we in kerke lijke en maatschappelijks struc turen gevangen zitten. Bij de tweede kerkenconferentie behoorde ook dat men 'spiegel- bezoeken' ging afleggen bij ker kelijke en maatschappelijke groepen die op een alternatieve manier vorm geven aan maat schappelijke en religieuze be trokkenheid. Op veel plaatsen is men daar niet aan toe gekomen. Bezoeken aan Surinamers, IKV- kernen, politieke partijen, dienstweigeraars hadden voor velen toch een te hoge drempel. Voorstellen Uit de groepen zijn in totaal acht tien beleidsvoorstellen naar vo ren gekomen. In de eerste plaats wordt erop ge wezen dat de 'basis' op het gebied van oecumene biet verder is dan de kerkelijke leiders. Als er geen krachtige impulsen van bovenaf komen, verzandt het enthou siasme aan de basis. Voorgesteld wordt daarom, te komen tot een verbond tussen de verschillende kerken onderling, zoals ook de Britse kerken dat hebben geslo ten. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 dr. Meijers; 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. De Jong; 5 ds. v.d. Berg, Den Haag; Marana- thakerk (L. Morsweg) 10 ds. Kersten; 5 jeugddienst; De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 ds. Van Leeuwen; 11.45 ds. Van Leeuwen ps. Van Well; Bethle- hemkerk (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 ds. Jongeneel; 5 bevrij- dingsdienst; Vredeskerk (Burggraven- laan) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Bree- straat) 10.30 ps. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diaconessehuis 10.30 ds. Van 't Hof; kapel Endegeest (Oegstgeest) 10.15 ds. Friederich; Ge- rcf.Kerk: Zuiderkerk (Lammenschans weg) 10 ds. Sijtsma; Petrakerk (Surina- mestr.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. v.d. Werff, Voorhout; 5 ds. Horten sius; Maranathakerk (1. Morsweg) 10 ds. Kersten, Katwijk; 5 ds. Lutmers, Den Haag (jeugddienst); Bevrijdingskerk (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; 5 ds. Jongeneel; Groenhoven (Witte Ro- zenstr.) 10 ds, Bouma, Noordwijk; Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lok- horstkerk; Geref.Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Herksen; Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9); 9 ds. Bijkerk, Putten; 7 bevestigingen drs. Den Hertog; Geref Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 leesdienst; 7 ds. Zijderveld; Geref. Gemeente in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30; Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht)» 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok- horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers; Baptistengemeente (Oude Rij 3): 10 ds. Bosveld; Evang. Christen-Ge meenschap (Middelstegracht 3): 10 Hr. Dikkes; Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21): 5 nam; Evan- geliecentrum Zijlsingel 2: zond 10 hr. Zijlstra; dinsdag 8 hr. Zijlstra; vrijdag 8 jeugdsamenkomst; Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 hr. Oostra; Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30; Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 11 prediking; Christian Science (Steenschuur 6): 10.30; Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen (Mormonen); Soefi Stichting (Pieterskerk, Kloksteeg) 11 mevr. Jel- ten-de Groot; Oud Katholieke Kerk (Zoeterwoudsesingel-hoek Cronestein- kade): 10. h.mis; Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 19; zond 9 en 10.45; Herensingel zat. 19; zond. 830, 9 30; II. Ryndijk (Leiden-Voorsi ii) zat. 19; zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat 10; 1»; zond. 10; 11.30; 18 en 19; Bos- hulsmaan at 19. zond. 9 30, ii; Lam- mensehanswcg zat. 19; zond. 9; 10.30; 12. Haart emmerstraat zat. 19; zond 9.30; 10 45; 12.15; Zoeterwoude-Rundijk: zat 7, zond. 10 en 11.30 ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, Nieuw Vennep; 7 ds. Kolkman, Den Haag (jeugdd.) AARLANDERVEEN - Herv. Gemeente: 10 ds. Westra-Franken; 7 ds. v. Malssen, Leiderdorp; Geref. Kerk: 10 en 6.30 dhr. Van Leeuwen, Zevenhoven; Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 3 ds. Van Amstel, Ede; Rooms-Kath.parochie: zat. 19; zond. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Hen' Ge meente: Adventskerk 10 ds. Kooien, IJs- selstein; 6.30 ds. De Jonge. Kruiskerk 10 ds. De Jonge. Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden; 6.30 hr. Esmeijer, Hoen- derloo (open deurd.); Nabij 10 dienst; Goede Herderkerk 9 dr Van Santen; 6.30 kand. Koelewijn, Woubrugge; De Bron 10.30 en 6.30 dr. Van Santen; Ashram 9.30 ds. v.d Ree(gez. dienst); Driehoorne 7 ds. Mulder (interkerkel.dienst); Oud- hoornsekerk 10 vic. Smit, Leiden; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk; 6.30 ds. Breure, Oud-Alblas; Geref. kerk: Mara nathakerk 10 ds. Vree; 6.30 Ds. Stolk; Salvatorikerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree (HA); Opstandingskerk 6.30 open deur dienst dhr. Esmeijer; Goede Herderkerk 10.30 ds. Mulder; 6.30 kand. Koelewijn, Woubrugge (gez. dienst); De Bron 9 ds. Mulder; 10 ds. Fernhout; 6.30 dr. Van Santen; Ashram 9.30 ds. v.d. Ree; zie kenhuis Rijnoord 8.45; Driehoorne 7 nam. ds. Mulder, Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 dienst; 6.30 ds. Borg- dorff; Ned. Geref. Kerk (chr. nijv.school Willemstr.): 9.30 en 4.30 stud, in 't Hout, Beverwijk; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra; Oud-Gerof. Gemeente: 9.30 en 4; Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ev. Verkerk; 6.30 ds Koekkoek; Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. Jongejan; Volle- Evangeliegemeente (school Westprelu- deweg): 10 hr. Van Steenis; Leger des Heils (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30, Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruis- gebouw): 4 nam.; Pinkstergemeente Al phen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm.; Remonstrantse Kring (Van Mandersloo- straat 36): 10 ds. Hooykaas, Den Haag; Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 19; zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 19; zond. 9; 10.30 (m.m.v. Beverwijks koor); De Bron zat. 19; zond. 9 en 11.30; BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Vogelaar, Gehemuiden BODEGRAVEN Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds Richter, 6.30 ds. Smit. Rotterdam. Salvatorkerk 10 ds. De Vreugd. 6.30 ds Vos. Amsterdam; Bethlehemkerk 10 ds Molenaar. Groot- Ammers; 6.30 ds. Richter (jeugddienst); Geref. Kerk 10 drs. Van Oudhcusden, Moordrecht; 6.30 hr Scholten, Woerden (jeugddienst); Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorfl' BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 en 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Stelwagen; Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Van Langevelde; Geref. Gemeente: 9.30 en 6; Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30; Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5, Rooms-Kath. parochie: zat. 17.30 (de Stek); 19; zondag. 9.30 en 11 HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Bakker, Maassluis; 6.30 ds. Hei koop, Imuiden; Geref. Kerk: 9.30 ds Welbedacht; 5 ds. Hassefras, Maasdijk; Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 19; zond. 8; lOen 11.30; Rijndijk(Bernardus) zond 10; Het Anker zat. 19; zond. 8.45 en 11.15 HILLEGOM - Herv. Gemeente in geref. kerk: 9 ds. Rothfusz; 5 ds. Fernhout, Al phen a.d. Rijn (gem. dienst) Geref. Kerk: 10.30 ds. v.d. Wal; 5 ds. Fernhout, Alphen a.d. Rijn; Chr. Geref. Kerk: 10 dienst; 7 ds. Quant, Haarlem; Rooms-Kath. paro chies: St. Jozef zat. 19; zond. 10 en 11.30; H. Hart zat 19; zond. 10 en 11.30; Marti- nus zat. 19; zond. 8.30; 10; 11.30 en 19 HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek; Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond.10 DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman; Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 8 en 10 KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Gebraad; 6 ds. Den Tonkelaar, Warmond (jeugdd.); Ontmoetingskerk 10 ds. Voordouw, Heerde; 6.30 ds. Gebraad; Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk; 5 ds. v.d. Horst; Rooms- Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente Nieuwe Kerk 10 ds. De Jong; 6 ds. Van Roon. Oude Kerk 10 ds. Driebergen; 6 ds. Vroegindewei; Ichthuskerk 10 ds. Schuurman; 5 ds. Visser; Pniélkerk 9.30 ds. Vroegindewei; 6 ds. Driebergen; Groen van Pr.school 10 ds. Vink; zie kenhuis Overduin 2 ds. Baas; wijkge- bouw Hoeksteen 10 dovendienst hr. Steenbergen; Geref. Kerk: Vredeskerk gesloten; Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. v.d. Horst; 5 ds. Vrolijk; Geref Kerk Vrijg.: 10 15 ds. Plaatsman, Rotterdam; 3.30 ds. Zomer; Ned. Geref Kerk: 8.45 en 7 dienst; Chr Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaai): 10 en 5 ds. v.d. Belt; Geref Gemeente (Remisestr.): 10 en 5 dienst; Volle-Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45 dienst KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. Oort, Alphen a.d Rijn; 7 ds. Brok. Zeist (gez. jeugddienst in ge ref kerk); Geref Kerk 10 dr Bade;7ds. Brok, Zeist (gez jeugddienst) BONN (GPD) - Twee eeuwen na het laatste bezoek van een paus aan Duitsland, zal volgende maand de hoogste leider van de 700 miljoen rooms-katholieken in de wereld voet op (West-)Duitse bodem zetten. Het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Bondsrepubliek zal in het teken staan van de 700e sterfdag van de middeleeuwse filosoof Albertus Magnus, wiens graf zich in Keu len bevindt. Over de vijfdaagse 'pelgrimsreis van de paus zijn in de Bondsre publiek heftige discussies ont brand. Zal de paus tijdens zijn korte bezoek aan de hoofdstad bondskanselier Schmidt bezoe ken, zoals bij staatsbezoeken de gewoonte is, of gaat de protes tantse Schmidt naar de paus toe, als deze bij bondspresident Car- stens is. Wie moet opdraaien voor de kosten van dit pauselijk be zoek, voorlopig geschat op 20 miljoen mark. En is de paus er zich van bewust dat hij in het land van Maarten Luther komt, over. wie de rooms-katholieke kerk de banvloek uitsprak. Na het plechtige bezoek aan het graf van Albertus Magnus in Keulen, waar naar verwachting een miljoen mensen hun opper herder zullen opwachten en be jubelen, wordt de paus vroeg in de avond in Bonn verwacht. Vol gens het programma, uitgewerkt door de Duitse bisschoppen, zal hij daar door bondspresident Carstens worden ontvangen en tal van 'politieke representanten' ontmoeten. Maar omdat de lijst van deze representanten al meer dan 2000 namen telt, is de ambts zetel van de bondspresident, villa Hammerschmidt, voor die gele genheid te klein. De grote ontvangst zou naar de Beethoven Halle kunnen worden verplaatst. Rest dan nog de vraag of de paus voor de ontvangstce remonie even bij Carstens aan wipt of dat Carstens, zoals alle andere genodigden, direct naar de Beethoven Halle gaat en daar de paus begroet. Schmidt vindt een dergelijke gang van zaken voor Cartens, als president van 60 miljpen Duitsers, niet juist. Doch de „reismaarschalk" van het Vaticaan, de energieke bisschop Paul Marcinkus, staat erop dat alle ontvangstfeestelijkhed en op één plaats - Beethoven Halle of een ander geschikt oord - moeten plaatsvinden. Maar ook de Beet hoven Halle is geen leegstaand gebouw, waar je zomaar kan bin nenkomen. De nacht ervoor na melijk verzamelen zich in deze muziektempel Duitse journalis ten voor hun jaarlijks feest. Een feest waar, inclusief de bonds president, alles wat belangrijk is of zich belangrijk vindt en mee wil tellen, verzamelt en tot vroege ochtend feest viert. En ze hal staat voor de pauselijke ceptie, wegens de nodige tech sche voorbereidingen, alleen c ter beschikking wanneer de lc ste feestneus 's morgens om uur de hal ook werkelijk he verlaten. Protocol en prest liggen in de clinch en op dit r ment weet nog niemand waar oplossing ligt. Vanuit Bonn gaat de 'pelgrimsri van de paus dan verder naar den als Osnabruck, Mainz (w veel Polen wonen), Fulda, Maria-pelgrimsoord Altotting Beieren en Munchen. De paus in die steden veel maatschap lijke groeperingen, zoals wet schappers, arbeiders, protest ten, joden, jeugdigen en gehar capten ontmoeten en toesj ken. De voorzitter van de Duitse 1 schoppenconferentie, de Keu kardinaal Hoffner, zei tijdens i persconferentie dat de kos van deze spectaculaire reis op miljoen mark worden gescL. Het korte bezoek aan Osnabn kost de staat naar schatt 535.000 mark. -m Zou men, ook al omdat de reis J paus Johannes Paulus II aan! Bondsrepubliek als pelgrims)! is aangekondigd, niet wat solj der kunnen en het resterende drag aan arme landen in de De Wereld kunnen worden ovei maakt, vragen velen zich in W Duitsland af. Of, zoals de pro tantse theologe mevrouw Ranke Heinemann, dochter I de voormalige bondspresidl het in een radio-uitzending J de: „Hoe zijn de kostbare rel" van de paus te rijmen met*1 geest van het christendom, vooral met het gebod van arrr de". Beroepingen: Nederlands HH vormde Kerk: Beroepen te RH kum: drs. T. Nieuwenhuis, k: didaat te Den Ham. pj Gereformeerde Kerken: Aani nomen naar Breda: dr. F. J. B< te Zoetermeer die bedankte vc Hoorn. Gereformeerde kerken vrij) maakt: Beroepen te Katwijk Valkenburg: R. Heida, kandid te Zwolle. Beroepen te Amst veen in combinatie met ft»-] drecht: A. P. van Dijk te Tiel. Gereformeerde Gemeenten: 1 roepen te Rotterdam-Zuidwi R. Boogaard te Leiden. C tecentrum): 8.45 br. Broek; ds. 4 Gro ningen. Kapel Endegeest: 10.15 ds. Frie derich. Volle-Evangeliegemeente (Ge meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 19; zond. 9 en 11. Bonaventurakapel zat. 18.30; zond. 9; 11. OUD ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. -jj* en 8.30 0UD EN OUDE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Kruyf, Rijnsaterwoude (gez. dienst in geref. kerk). Geref. Kerk: 9.30 drs. De kruyf. Rijnsaterwoude (gez. dienst): 6.30 drs. Otten, Alteveer. Remonstr. Ge meente: geen dienst. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 19; zond. 9.30 en 11.30. Petrus-Banden zat. 19; zond. 8; 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Vree; 7 ds. De Kruyff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw, Scheveningen. RIJNSBURG - RIJNSBURG Gemeen, te: Grote Kerk (Voorhof) 10 ds. Van Niel; 5 ds. v.d. Bogerd (jeugdd.) Bethelkerk 8.45 ds. Romein; 10 ds. Romein; 5 ds. Boer, ds. aan Zee. Geref. Kerk: Petra- kerk 9.30 drs. De Raadt, Valkenburg; 5 ds. Baayen. Immanuelkerk 9 ds. Baayen; 10.30ds. Baayen; 5ds. Damsma. Marana thakerk 9.30 ds. Damsma; 5 dr. Van Oe- veren. Geref. Kerk Vrijg 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 7.30; 9 en 10.30. RIJPWETERING - Herv. Gemeente 9 ds Hoogendijk, Alphen aan den Rijn, 10.30 ds. Van Hoegee, Alphen a.d. Rijn. 7 ds. Baas (Gemeensch. dienst). Geref. Kerk: 10 ds. Baas; 7 ds. Baas (ge meensch. dienst in herv kerk). Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. Cossee, Dordrecht. Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 9.30; 11. 9.30: AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Van Leusden, Voorschoten; 6.30 ds. De Quak, Vianen. Gerei', kerk: 10 en 6.30 dhr. Doddema, Bodegraven. Rooms- Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12. Langeraar zat. 19; zat. 8.30; 10 EN 11.30. en - Herv. Gemeente 10 ds. Harte' tld Rotterdam; 6.30 ds. Bakker, Amsterdam (jeugdd.)Geref. Kerk: 9.30 dr Van Oeve- ren, Rijnsburg; 6.20drs. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 8.30 en 3 ds. Boxman. VOORHOUT - Herv Gemeente: 10 mevr. Van Andel; Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 9; 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN - Herv Gemeente: Dorpskerk 10 en 1 ds v. Veen, Wasse naar (jeugdd Aula Noord-Hofland 9.30 ds. Veldkamp, Den Haag; 7 ds. Boven berg, Leiden. Kerk Hulp en Heil 10 'Lentz (HA). Jan van Hooflaan ij, ,*.ij 10.30 Geref. Kerk: 10 ds. De Zwart; ref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. B man. Rooms-Kath. kerken: Laurent kerk zat. 19; zónd. 10 en 11.30. A Noord-Hofland zond. 11. Moeder-Ge kerk zat. 19; zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeei Brugkerk 9.30 ds. v.d. Vlist; 5 ds. R'™ man. De Hoeksteen 9.30 ds. Roetnf 6.30 ds. v. Vliet. Bethelkerk 9.30 ds Ruiter, 5 ds. Zoutendijk. Immanuelk 10 hr. v.d. Steen; 5 HR. Tielkemeijer. Kerk: Kruiskerk 9 ds. v.d. Berg; 5 Stolk. Ontmoetingskerk 10 en 3 ds. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente. J en 5. Ds. Verloop. Volle-Evangelie meente "Sion" (Lindegaarde 17a): S samenkomst. Remonstr. Gemeente: prof. Kuiper. Rooms-Kath. parocl Victorkerk 10 dienst. Ontmoetingsk 8.30 en 11.45. Jehova's Getuigen 10 I spraak: 11 wachttorenbespreking. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parocl zat. 19; zond. 8.30; 10 en 11.30. Ge Kerk dolerend 9 dienst; 5 ds. Vreugc^. WASSENAAR - Herv. Gemeei Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. f Vliet, Giessendam; 7 kerkconcert. M vietkerk 10 dr v.d. Lof, Hilversum, Ml siaskerk 10 ds Zuurmond, Delft. Dor* centrum 9.30 ds. Talsma, Den Haag. ref. Kerk: Zijllaan 10 drs. Flinterm Den Haag; 5 ds. Heule. Wassenaar-Z 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond Kerkdam): (L. Kerkdam): Werner. R Kerken: St. Willibrord zat 19; zond. 9 11; St. Jozef zat. 19; zond. 9.30; 11 18.30; Goede Herder zat. 17; zond. 9 11.30. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9 ds. Hagen. Voorburg; 6.30 ds. Oort, phen a.d. Rijn. Geref. Kerk: 9 30 Hartkamp. Alphen a.d. Rijn: 6.30 ds. 1 Wyk, Amsterdam. Ned. Prot. Bond bouw De Wijk): 7 nam. dr.' Meijeri Leiden. Rooms-Kath. parochie: zat. zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9 ds. Kielder, 7 ds. Kielder (gez. diens) geref. kerk). Geref. Kerk: 9.30 dhr. Hoop, IJsselstein; 7 ds. Kielder (g iienst). R 'oms-Ka 'n parochie ai nd. ei 1 .45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente ds. Van Achterberg. Rooms-Kath pa chies: St. Jan, zond l ij* en 9.30 Dienaarkerk zat. 19; zond 10. Mc burgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 19; zo! 10; 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gemeente: ds Haakman; 6.30 gem dienst in !u kerk hr. Christ, Leiden. Christ Kerk: ref drs. Los. Leimuiden; 6.30 hr Chfl Leiden (gem. dienst in herv. kerk). m PROFESSOR FIOLET .Het resultaat lijkt mager, maar cijfers zeggen niet alles In de tweede plaats mag de aan dacht voor maatschappelijke ge rechtigheid niet verslappen, maar deze dient verder te worden uitgebreid. Het vredesvraagstuk en de eerbiediging van de men senrechten moeten daarbij prio riteit krijgen. Verder wordt gevraagd om aan dacht voor de kloof tussen oude ren en jongeren in de kerk, voor het pastoraat aan gemengd-ge huwden, voor gezamenlijke cate chese en toerusting, voor een ver sterking en verbetering van het netwerk van plaatselijke raden van kerken, voor de groeiende problematiek van de stuklopende relaties (in verband hiermee wordt gevraagd om een landelij ke vorm van huwelijksbegelei ding), voor een samenvoeging van activiteiten ten behoeve van de Derde Wereld gezamenlijke ac ties van Werelddiakonaat en Vas tenactie), voor de oecumenische vorming bij de opleiding van pastores en andere ambtsdragers in de kerken voor de plaats van de vrouw in de kerk, voor het tot standkomen van een gezamenlijk liedboek voor alle kerkgenoot schappen voor het bespreekbaar maken van politieke vraagstuk ken in de kerk voor de kernwa pendiscussie en voor een 'zo groot mogelijke gastvrijheid aan de ta fel van de Heer' Grondvlak Voorgesteld wordt ook de commu nicatie te verbeteren tussen de raad van kerken en de mensen van het grondvlak kleinschalige ontmoetingen op het grondvlak in gespreks- en actiegroepen voort gang te laten vinden en de brief van de rooms-katholieke bi- schoppen over de arbeidsproble- matiek ook in anfLere kerken te bespreken. Een laatste suggestie is nog om in plaats van een langdurige derde kerkenconferentie te organiseren, een aantal korte 'impulsen' van de Raad van Kerken, op specifie ke terreinen van geloof en han delen, te doen uitgaan. De tweede kerkenconferentie zal op 29 november worden afgesloten met een 'Nieuwe-Kerk-Dag' In de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Van Egmond; 4.30 dienst; Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 en 5 ds. Schuur man; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds, Van Dijken; Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg; 30 oktober 19.30 ds. v.d. Heiden, Enkhuizen, hervormingsdienst; Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 19; zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 19; zond. 9 en 11.30; Mariak<-rk zat 19; zond. 8.30; 10; 11.45; Engelbewaarders zat. 19; zond. 8; 9.30; 11 en 5.45 NIEUWKOOP - Herv Gemeente: 9 30 en 6 30 ds. Bronsgeest Gerei Kerk: 9 30 ds. De Boer, Hoofddorp, 6.30 ds. v.d Ree, Alphen aan den Run. Chr. Gerei. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman; De Zilk 10 hr. De Vries, Heemstede; Rooms- Kath. parochies: Victorkerk zat. 19; zond. 9.30; 11; Rooms-Kath. parochies: 19, zond. 8.30, 10; OEGSTGEEST - Herv. Gemeente Groene of Will, kerk 10 ds. Ter Linden, Amsterdam. Pauluskerk 10 ds Sierat Gemeentecentrum 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven; 7 ds. Heemskerk. Ge ref. Kerk (Mauritslaan): 10 ds Heemste de (jeugdd m.m.v. The Lord's Folks Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds Plaatsman. 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk: (Gemeen LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Does burg; 6.30 ds. Van Loenen; kerk Hoofd straat 10 ds. Van Loenen; Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. Geursen; Verpleeg huis Leythenrode: 10 ds. Lutmers; St. Elis.ziekenhuis: 11 mevr. Visser; Baptis tengemeente (wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. Van Zuijlenkom; Rooms-Kath. paro chie: zat. 19; zond. 9; 10.30 en 12 LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Schalk (gez. dienst in geref. kerk); 7 ds. Schalk; Geref. Kerk: 9.30 ds. Schalk (gez. dienst in "Exegese"); 7 ds. Los; Rooms- Kath. Parochie: zat. 19; zond. 7.30; 9.30 en 11.15 LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gel der; 7 ds. 't Hooft; Geref. Kerk: 10 dr. De Vries; 7 dienst; Geref. Kerk Vrijg.: 10 ds. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Baars, Urk. Rooms- Kath. parochie: zat. 19.30: zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente; 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Houten, Aalsmeer; 7 hr. Stam, Sassenheim. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. v.d. Haas, Den Haag; 7 ds. Goverts, Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Verdoorn, Waddinx- veen. Rooms-Kath. parochie: zat. 19; zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 10 Verdonk, 5 hr. Visser, Gouda Oegstgeest; 7 ds. Rothfusz, Hille- gom. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Keuning 5 ds. Warnink. De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, Gouda. Geref. kerk: kerk Hoofd straat (Buurtkerk) 10 10 Den Haag. Vin- kenlaankerk 9.30 ds. Warmink; 5 ds. Bolwijn, Den Haag. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg); Rooms-Kath. paro chies: Zee zat. 19; zond. 9.30 en 11; Bin nen: zat. 19; zond. -, 8; 10 SolMio: 9 Sole Mio Keuning; V.d. Berghstichting

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4