Nijboer heeft in New York „alleen maar te verliezen" T aekwondokampioene „Heb ik die Europese titel wel verdiend?" KOPLOPERS DELEN VOLLEYBALSTRUD In mammoetmarathon Sparta op zoek naar nieuwe doelverdediger raZATERDAG 25 OKTOBER 1980 SPORT Alleen Amerikaanse lopers als winnaars NEW YORK - De marathon van New York, die morgen,voor de elfde maal wordt gelopen, kende in de tien jaar van zijn bestaan alleen maar Ameri kaanse winnaars. Bill Rod- gers zegevierde de laatste vier maal. In 1976, toen hij in Cen tral Park voor de eerste keer zegevierend over de eind streep ging, zorgde hij met een tijd van 2 uur 10 minuten en 9 seconden voor een par koersrecord. Gerard Nijboer, de zilveren medaille winnaar tijdens de Olympische marathon van Moskou, is met zijrw tijd van 2 uur 9 minuten en 01.0 secon den waarin hij op 26 april de marathon van Amsterdam won nog steeds aanvoerder van de wereldranglijst van dit seizoen. De atleet uit Raalte staat op de wereldranglijst aller tijden tweede achter de Australiër"Derek Clayton, die in 1969 in Antwerpen een tijd van 2 uur 8 minuten en 33 se conden maakte op de 42 ki lometer en 195 meter. NEW YORK (ANP) - De marathon is 42 kilometer en 195 meter lang, iets meer dan één duizend ste gedeelte van de omtrek van de aarde. De 16.000 deelnemers uit 42 landen aan de elfde mara thon van New York lopen mor gen door de meest cosmopoliti- sche stad, die de wereld kent. "New York, de stad die nooit slaapt", zoals Frank Sinatra in zijn ode aan de "big apple" zingt, heeft in tien jaar tijd de grootste loophappening ter wereld opge bouwd. "Het is niet meer dan normaal dat wij de grootste marathon ter we reld hebben", stelt organisator Fred Lebow. "Tenslotte werd in New York in 1896 de eerste mara thon in de Verenigde Staten ge houden". De 48-jarige ex-Roe- meen, die ooit uit ergernis over het feit dat hij meer dan een uur in het openbaar vervoer moest zitten voor een afstand, die lo pend in een kwartier kon worden afgelegd, zijn kantoorspullen in een rugzak deed en hardlopend naar zijn kantoor ging, doelt daarmee op de wedstrijd over 35 mijl (56,3 kilometer), die in 1896 dertig lopers van Stamford in Connecticut naar Columbus Circle in New York voerde. Van dat dertigtal waren er toen het dertig mijl punt (ruim 48 kilome ter) was gepasseerd nog maar ne gen over. Toen al stonden vele tienduizenden langs de straten om de "dapperen" moreel te steunen. De normaal zo bezadig de New York Times schreef des tijds: "er heerste een pandemo nium van opwinding, zoals nog nooit in deze stad te zien is ge weest. Dames, die alleen maar wisten dat de eerste wedstrijd van een dergelijke lengte ooit in dit land gehouden, zijn einde na derde wuifden met zakdoeken en schreeuwden bijna van opwin ding". Toch zou het nog 74 jaar duren voordat New York City opnieuw een marathon zou zien. De be langrijkste reden van het succes van de marathon van New York is de stad zelf. Het parkoers door vijf districten 24 wijken en over zes bruggen voert de deelnemers over het palet van leefwijzen dat zo uniek is voor New York. Chris- ta Vahlensieck, de Westduitse lange-afstandsloopster, die in New York haar eerste marathon liep, stelde ooit: "Ik ben naar deze marathon gegaan omdat het mij de beste manier leek om New York te zien". Aan de elfde marathon van New York nemen een kleine honderd Nederlanders deel. Het meren deel van hen zal ondergaan in de massa. Dat geldt niet voor Gerard Nijboer, die een jaar geleden in New York zijn tweede marathon liep en in 2.16.11 elfde werd. Een jaar geleden was de atleet uit Raalte internationaal totaal on bekend. Dat veranderde op 26 april van dit jaar toen Nijboer in Amsterdam de op één na beste tijd uit de geschiedenis van de marathon liep met 2 uur 9 minu ten en 1 seconde. De prestatie van de Nederlander werd in het bui tenland met scepsis bekeken. Op vrijdag 1 augustus in de Olympi sche marathon van Moskou be vestigde Nijboer zijn tijd van Amsterdam met een zilveren medaille in 2.11.20.0, slechts ze ventien seconden achter Walde- mar Cierpinski, de Oostduitser die vier jaar geleden in Montreal ook al als Olympisch winnaar over de eindstreep was gekomen. Het succes van Moskou leverde Gerard Nijboer een uitnodiging op voor de marathon van New York van dit jaar. De Amerikaan se organisatoren wilden voor hun lopers een Olympische revanche. De enige van de drie medaille winnaars die de handschoen wil de opnemen is Gerard Nijboer. Cierpinski en de Rus Setymkoel Dzhoemanarazov zijn volgens hun nationale bonden nietf "be schikbaar". Gerard Nijboer weet dat hij in zijn vijfde marathon een risico loopt. "Ik heb alleen maar te verliezen maar een voordeel is, dat ik het parkoers nu ken". Gerard Nijboer is niet de enige offi ciële Nederlandse vertegen woordiger. Hij is in gezelschap van Cor Vriend (vorig jaar der tiende in 2.17.54), Barry Knep- pers, enkele weken geleden in Zwolle tweede in de nationale ti telstrijd, Kees van der Heul en ve teraan Piet van Alphen, die op 7 september in Eugene (VST) de marathon als vijftigjarige liep in 2 uur 22 minuten en 50 seconden. Als u echt een ruime keus uit een internationale topcollectie moderne meubelen wilt hebben, moet u nog even wachten. Want op zaterdag 1 november opent Europa Meubel Benthuizen een nieuwe vestiging aan de over kant, pal tegenover hetpand dat u al kent. Europa Meubel Benthuizen. eersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseerst "Bij Westlandia gingen we helaas de boot in. 't Is natuurlijk makkelijk praten in zo'n advertentie, maar ik hou het er op dat wij a.s. zondag tegen DE MUSSCHEN de punten pakken! Oh, u komt ook, da's dan mooi geregeld. Tot a.s. zondagmiddag hall drie op het LUGDUNUM- complex!" TED VAN BERKEL Aangeboden door: v. d. Leek b.v., vloerenbedrijf, Leiden, eersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseerst EVEN GEDULD A.U.B. ROTTERDAM (GPD) - Sparta zit dringend verlegen om een doelverdedi ger. Nadat eerder de eerste goalie Wim Berends al wegens een blessure had moeten afhaken, moest deze week ook derde man Wout van Driel zich wegens verharde kuitspieren afmelden. Van Driel zal een specialis tisch onderzoek moeten ondergaan. Nu van de keepersstaf alleen Bernard Heuser is overgebleven, heeft het bestuur van Sparta een streep moeten halen door eerder gemaakte plan nen. „Het was de bedoeling door te gaan met Heuser en Van Driel", aldus Sparta-bestuurslid Hendriks. „Nu moeten we snel omzien naar een nieuwe doelverdediger". Ondanks het feit, dat het Sparta-bestuur volgens Hendriks druk doende is een doelverdediger te contracteren, hebben de gisteren in het werk gestelde pogingen nog geen resultaat opgeleverd. „Gezien het keepers probleem hebben wij de KNVB en Volendam gevraagd het duel Jong Volendam-Jong Sparta naar een andere datum te verschuiven", zei Hendriks gisteravond. „De bond en Volendam hebben ons alle medewerking verleend. Die wed strijd zal nu op een nader te bepalen datum tussen 12 en 30 november worden gespeeld. Tegen die tijd hopen we ook het keepersprobleem te hebben opgelost. Sterker nog, het Sparta-bestuur hoopt zondag tegen NEC al een nieuw gezicht onder de lat te hebben. Ik verwacht dat daarover in de loop van vandaag een beslissing valt. Maar op dit moment kan er nog geen naam worden genoemd". Pier Tol is het slachtoffer geworden van de terugkeer van Kees Kist in het basisteam van Koploper AZ'67. Trainer Georg Kessler besliste dat Tol vanavond tegen MW op de reservebank moet nemen. Europees kampioene taekwondo, Sonja Pool: Jk ben een apart geval". Wim Berends: blessure (ADVERTENTIE) Nadat Sorya Pool zich vorige week donderdag in het mid delpunt van de belangstelling mocht verheugen in de Orarye-équipe. stond ze dat de volgende dag weer. Nu, omdat ze 21 jaar was gewor den. Laconiek: „Die verjaar dag interesseerde me niets. Het zal me een zorg zyn, dat ik een jaartje ouder ben gewor den". Op haar werk herhaalde die 'handenschuddery' zich. „De buitenstaanders hechten veel te veel waarde aan die me daille. Ik heb er toch weinig voor hoeven te doen? Ik vond al die felicitaties dan ook he lemaal niet leuk. Ik voel me zelf dat niet waard. Mijn trai ner bij sportschool Leiden, Gerard van der Berg, heeft ondanks zijn vierde plaats veel beter gepresteerd. Hij heeft er van te voren wél alles voor gedaan. Toen hij een dag, voordat ik in actie moest komen, klaar was, dacht ik even: ik wou dat ik verloor. Gerard is ten slotte degene, die my zo ver heeft gebracht. Het leek mij zo lullig als ik dan wel zou winnen". Omdat Sorya Pool het uitko men voor een Oraiyeploeg nog als „een eer" beschouwt en zich daarom niet zomaar gewonnen wilde geven, werd die instelling met goud be loond. 'Mieterse' Wat nu? Per slot van rekening is Pool al dnevoudig nationaal kampioen. „Gewoon door gaan. want taekwando is een 'mieterse' sport. Nu de tae- kwandobond niet meer lid is van de budobond worden er veel meer initiatieven ont plooid voor de dames. Daar moet van gebruik worden gemaakt. Als ik klaar ben met mijn studie zal ik ook zeker proberen meisjes te stimule ren groepjes te vormen en samen met elkaar te gaan trainen tydens de maande lijkse centrale byeenkomsten in Utrecht". „Dat doe ik niet voor ander mans lol, maar voor myn ei gen lol", besluit Sorya Pool. „Als iemand mijn blauwe be nen niet accepteert dan moet die persoon zich maar om draaien" HERMAN POOS LEIDERDORP - Ondanks haar gouden medaille op het Europees kampioenschap taekwando, kan Sonja Pool niet echt blij zijn met die titel. De 21-ja- rige Leiderdorpse hoorde enkele dagen voor haar optreden in het Deense Esbjerg, dat slechts drie deelneemsters in haar gewichtsklasse boven de 67 kilogram zouden uitkomen. „Ik had op minimaal één meisje per land gerekend", vertelt Pool. „Dat moet toch op te brengen zyn. Alleen een Ita liaanse, een Westduitse en ik verschenen echter op het eer ste Europese kampioenschap voor dames. Dat viel dus erg tegen. Het leek mij juist hard- stikke mooi met allerlei vreemden te vechten". Het Europees kampioenschap, dat vorige week werd afge werkt, was voor Sonja Pool weer eens een bevestiging dat taekwando voor dames nog in de kinderschoenen staat. „Dat is jammer", vindt Pool, „maar ik denk dat er best wel veel meisjes zijn, die deze sport beoefenen. Ze durven alleen niet mee te doen aan wedstrijden. Dan moeten ze echt slaan en schoppen. Ze vinden de sport dan te hard worden. Ze schamen zich er voor dat als ze een jurk aan hebben, dat je dan blauwe scheenbenen ziet". Dat laat ste is, volgens de Europees kampioene onoverkomelijk. „Maar juist tydens wedstrij den leer je te reageren op be paalde acties" Apart geval Omdat Pool zichzelf „een apart geval" noemt, was die angst voor blauwe benen geen be letsel om zich op 15-jarige leeftijd aan te melden bij een sportschool. „Die vechtspor- ten troMken mij altijd al. Niet om iemand te verminken of pijn te doen, maar te kijken watje kan. In mijn toenmali ge woonplaats Maassluis ben ik indertijd begonnen". Haar passie stuit bij haar colle ga's op het nodige onbegrip. „Als je turnt kunnen de men sen het nog wel begrijpen. Maar als je taekwando doet. op een motor rydt en ook nog eens in de verpleging werkt dan snappen ze het helemaal niet meer. Ach, je moet maar zo redeneren: zo hard als ik in mijn sport kan zijn; zo zacht kan ik in mijn werk zijn". Ook haar titel schat de bijna af gestudeerde verpleegkundi ge op de juiste wijze in. „Na afloop vroeg ik mij direct af: heb ik dit wel verdiend. Aan die titel hecht ik in elk geval niet zoveel waarde. Ik kijk alleen hoe ik die heb behaald. Nou, ik had het idee nog nooit zo goed te hebben gevochten. Ik had ook op fanatiekere te genstanders gerekend. Zo van: ik lust je rauw. Boven dien werd er niet met hoofd beschermers gevochten in Denemarken en had ik dus wel enkele meppen op myn hoofd verwacht". Sonja Pool, die bij taekwando de voorkeur geeft aan het vechten („Maar als ik ruzie heb, loop ik eerder weg dan dat ik iemand beetpak") bo ven de stijl, kwam bepaald niet in topconditie aan in de op één na grootste stad van Denemarken. „Door mijn avond- en ochtenddiensten kan ik meestal niet meer dan één keer per week trainen. Dat is natuurlijk ontzettend weinig. Tegen die Westduitse kon ik door conditiegebrek in de derde ronde myn been amper omhoog krijgen. Mijn grote voordeel isechter.dat ik van te voren nooit zenuwach tig ben. Pas naderhand was ik doodziek. Toen dacht ik: hoe is het mogelijk" LEIDEN - In de eerste klasse van de volley balcompetitie werd het rijtje ongeslagen ploegen in de afgelopen week al aanmerke lijk korter. Zo sneuvelde bij de heren Donar 2 en bij de dames Ridderveld en VCL. Bij de heren was de belangrijkste wedstrijd wel het duel tussen DAC 1 en RVV 1, de beide ongeslagen koplópers. Het werd een gelijk spel. In de eerste set nam DAC steeds zo'n 4 punten voorsprong, tot de stand 9-5. Toen stokte het ritme bij de Alphenaren. RVV rook zijn kans en sloeg ongenadig toe: 10-15. In de tweede set hetzelfde beeld. RW zakte weer weg; o.a. het blok sloot niet, terwijl DAC aanvallend - vooral Hans Schimmel - veel en goed scoorde. RVV kon slechts op afstand volgen en via 15-11 trok DAC de stand gelijR; door goed spel van Harry Lassche. In de derde set sloot het RW-blok beter en ook de aanval kon op volle toeren draaien, terwijl bij DAC nu al les mislukte. Gevolg: 0-15! lil de laatste set liep DAC uit naar 14-10. Nog eenmaal kwam RVV terug tot 14-13, maar toen floot de overigens prima leidende arbi ter. een bovenhands gegeven pass af bij RVV, de serve ging over en DAC maakte het karwei doeltreffend af: 16-14. De 2-2 was hier de juiste uitslag. Orion, dat zich vorige week liet verrassen door WVC, had tegen LUSV 3 weinig moei te het blazoen wat op te poetsen. De studen ten konden met een 3-0 nederlaag naar Lei den terugkeren. Bij Orion speelde jeugd speler Mare de Jong een opvallende partij. NOVO 2 kon het ook tegen LUSV 2 niet bolwerken. LUSV 2 bleef ongeslagen door een 3-0 zege, al moest het in de eerste set wel een 8-14 achterstand wegwerken door sterk serveren van Kees Lagerwaard. Jan Streef kerk was dit keer de spil van het LUSV- team. Setstanden: 17-15, 15-9 en 15-8. Ook de andere studentenploeg. SKC, won: nu was DAC 2 het slachtoffer (1-3). DAC haalde de derde set binnen, door het inzetten van twee jeugdspelers. De basis van het SKC- succes was dit keer een goed blok. Setstan den: 9-15. 10-15. 15-7 en 10-15. Leython 2 moest iets goed maken van zijn geschonden prestige tegen Donar 2. Vanaf het begin ontspon zich een boeiend gevecht om elk punt en het Donar-publiek liet zich luidruchtig horen. Leython nam een lichte voorsprong, die echter op 12-12 te niet werd gedaan door een sterk verdedigend Donar. Met enig geluk wist Leython echter de set naar zich toe te trekken, door een paar har de smashes van Louis Cloquet. Ook in de tweede set gaven beide ploegen elkaar wei nig toe. Donar liep zelfs even weg, door eni ge pass-fouten aan Leython zijde, dat echter op 13-13 weer langs zij kwam en weer effec tief de verdediging van Donar opzij zette: 15-13. De derde set leek wat eenvoudiger te gaan, maar taai vocht Donar weer terug. Toch be zat Leython iets meer aanvallende kwalitei ten, die ook nu in winst konden worden uitgedrukt 15-12 en een 3-0 totaalwinst. Dames Bij de dames speelde Inupgo tegen Gem K 3 al een stuk sterker dan de vorige week. Dit kwam doordat het versterking had gekre gen van Henny v. Zeeland. Daardoor kon men zelfs in de eerste set uitlopen naar set- point 11-14. Toen ging het mis, en won Gem/K toch nog met 16-14, door wat scheidsrechterlijke foutjes en verkeerde serves. In de tweede set wist een goed aanvallend Gem/K het onmachtige Inupgo op volle toeren en nam een 3-8 voorsprong. Het bleek echter niet genoeg want Gem kwam terug met 15-10. S'70 kwam in de eerste twee sets steeds net genoeg vóórtegen Ridderveld om winnend af te sluiten: 13-15 en 14-16. Toen liet Rid derveld kennelijk de moed zakken, want de derde set werd 7-15 en 0-3 voor S'Tö Leython 3 speelde een prima wedstrijd tegen Blok 1. Toch kostte het veel moeite om de zege te bereiken. In de eerste set was het invalster Carolien v. Pieterson die de winst veilig stelde door haar scherp serveren en hard smashen. 15-13. Ook in de tweede set zorgden zij samen met Trudy Vermeulen voor de meeste punten: 15-10. In de derde set ging het ondanks de uitslag 15-13 een stuk gcmakkelyker, omdat Blok verdedigend nogal eens een foutje maakte. NOVO 3 bleef in de kopgroep dooreen uitste kende 0-3 winst by Orion in Hazerswoude. VCL, vorige week nog zo sterk, verloor nu in Alphen van DAC 2: 3-1. Leython 2 ging goed van start tegen Leython 4 en nam een 15-3 voorsprong. In de tweede set ging het al wat moeizamer 15-12, maar daarna kwam Leython 4 pas goed m het spel. Goed verde digend en aanvallend werd Leython 2 zo danig onder druk gezet dat met 14-16 de strijd weer open was. In de vierde set wist Leython 4 zijn tegenstander te verpletteren met 15-2, daarmee een verdiende 2-2 beha lend. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13