Premier Kosigin treedt af Nog onduidelijkheid over Amerikaanse gegijzelden rouwt om dood )can 69 schoolkinderen Iran voorbereid op lange oorlog Om gezondheidsredenen Opvolger:één jaar jongere Tikhonov IRA- Goudprijs stuk omlaag na nieuws gijzeling J DAG 24 OKTOBER 1 BUITENLAND Jpasontploffing in school [fUELLA, SPANJE (UPI) - De polen in heel Spanje zijn van- Jag gesloten en in Baskenland 4 de rood-groen-witte vlag half- "Dk hangen, uit rouw over de yod van 69 schoolkinderen en 2 Mwassenen door een gasont- "iffing in een mijnstadje bij Bil- was de derde ramp in Spanje iarbij schoolkinderen betrok- in waren in nog geen twee jaar. >r de ontploffing liepen dertig inderen verwondingen op. Ko- ingin Sofia vloog per straaljager in de Spaanse luchtmacht naar ilbao, om in twee stadszieken- slachtoffers te bezoeken, ij verwijlde even in een mortua- um van een ziekenhuis, waar 51 offelijke overschotten waren pgebaard. slachtoffertjes waren kinderen an ouders uit Andalusië, die uit it doodarme gebied naar het oorden waren gegaan om een estaan te vinden in de ijzererts- lijnen van Bisccue. burgerlijke overheid van deze rovincie verklaarde dat de ramp waarschijnlijk werd veroorzaakt doordat gas dat uit de schoolkeu ken lekte, ontplofte toen een loodgieter werkte aan een leiding onder de parterrevloer. De politie speculeerde dat een vonk uit zijn soldeerbout de ontplof fing veroorzaakte. Toen de ramp 1 minuut voor het middaguur gisteren plaatshad, bevonden zich in het schoolge bouw ongeveer duizend kinde ren van 6 tot 10 jaar. Met hun on derwijzers waren ze over drie ge bouwen die het Colegio Marceli- no Ugalde vormen, verdeeld. De slachtoffers zaten in klassen bo ven de keukenruimte. 'Ik hoorde een zware ontploffing en alles begon te schudden", ver telde de 10-jarige Javoer Abad. "Toen vielen de muren om en kwamen er scheuren in de vloer en daarna stortte alles in". Javier vertelde dat al zijn klasge nootjes begonnen te rennen en te roepen. "Iemand zei dat we onze monden moesten afdekken met onze handen. Ik rook gas. Toen de muren omvielen zag ik dat er mensen onder verpletterd wer den". De jongen zelf rende naar huis om het zijn moeder te vertellen en zij kwam met hem terug. "Wat ze za gen was verschrikkelijk", vertel de hij. Vijfduizend mensen hebben ruim vier uur in het puin gezocht en verminkte stoffelijke overschot ten geborgen in plastic zakken. Bijna alle gezinnen in Ortuella hadden een kind op het Colegio Marcelino Ugalde. De stilte op straat werd alleen verbroken door de sirenes van ziekenauto's en surveillancewagens van de politie. De plaatselijke radiosta tions speelden stemmige muziek Ooggetuigen vertelden hoe een wanhopige moeder door een agent ervan werd weerhouden van het 10 meter naar beneden op het trottoir springen. Zij had twee kinderen in de school en zag niet meer waarom zij zou moeten blij ven leven. Een andere vrouw hield de auto van een fotograaf aan en vroeg hem naar een ziekenhuis te brengen Een vader knielt neer bij zijn door de explosie omgekomen kind. De ramp is vermoedelijk ontstaan doordat gas in de keuken van het gebouw lekte om te zoeken naar haar zoon. Vorige zware ongelukken met kin deren in Spanje gebeurden in vakantietijd. Vier dagen voor Kerstmis 1978 werd in Munoz bij Salamanca een schoolbus op een onbewaakte overweg gegrepen door een trein. Achtentwintig kinderen en een vader kwamen om het leven. Op 10 april 1979 stortte een autobus met scholie ren uit Vigo die in de goede week een reisje naar Madrid hadden gemaakt, over een brugleuning heen in de rivier de Orbigo bij Zamora. Vierenveertig kinderen en vier leerkrachten kwamen om het leven. Twee doden bij aanslagen Baskenland MADRID (DPA/UPD- Een po liticus en een werknemer van de Spaanse PTT zijn gisteren in de Baskische provincie Guipuzcao het slachtoffer geworden van gewelddaden. Gisteren werd in een bar in El- goibar ten westen van San Sebastian Jaime Arrese Arizmendiarreta, een voor aanstaand lid van de Spaanse regeringspartij UCD, dood geschoten. De 50-jarige Arre se is vijf jaar burgemeester van Elgoibar geweest. Bin nenkort zou hij de zetel inne men in het Spaanse parle ment die is vrijgekomen door de benoeming van Marcelino Oreja tot gouverneur van Baskenland. Volgens oogge tuigen werd de aanslag ge pleegd door twee mannen. Kort voor de aanslag werd in de buurt van San Sebastian het lijk gevonden van de regio naal directeur van de Spaanse telefoondienst. Juan Manuel Garcia Cordero. Deze 53-jari- ge vader van zeven kinderen was eerder op de dag op weg naar zijn werk ontvoerd. Woensdag werd in de Baski sche provincie Vizcaya de fa brikant Jose Garvilla ont voerd. Drie mannen stapten volgens ooggetuigen in de au to van de fabrikant die bij een kruising moest stoppen. JEW YORK (Reuter) - Iran heeft gisteren verklaard dat het is voorbereid op een lan ge, slopende oorlog met Irak en bereid is er de offers voor te brengen die hij zou kunnen meebrengen. De Iraanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Ali Sjams Ardanaki, die dit zei, vroeg de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties nogmaals de wat hij noemde Iraakse agressie te veroordelen. ■lij verzocht de raad ook te ei sen dat de Iraakse troepen het Iraanse grondgebied zouden verlaten en Irak herstelbeta lingen zou doen. Voorts zou Irak moeten worden veroor deeld wegens 'oorlogsmisda den'. De Iraakse gedelegeerde, Ismet Kittani, antwoordde dat IraK het conflict was opgedron gen. Irak had voordien alle vreedzame, wettige middelen om tot een regeling van zijn geschillen met zijn buurman te komen vergeefs gebruikt. "Het eigenlijke vechten werd door Iran ontketend en geës caleerd", aldus Kittani in de Veiligheidsraad nadat deze zijn debat over het conflict - had hervat na een pauze van enkele dagen die de gedele geerden benutten om privé te overleggen over manieren om aan de oorlog een einde te maken. Er werd geen resolutie aan de raad voorgelegd en hij ver daagde zijn debat tot van avond half negen onze tijd. Sjaips had in zijn toespraak Irans vastberadenheid on derstreept om de 'agressor te rug te slaan'. Als daarvoor een langdurig conflict nodig was en offers gebracht zouden moeten worden, dan zou Iran dat opbrengen, zei hij. De Amerikaanse ambassadeur, Donald McHenry, had reeds eerder verklaard dat de na tionale eenheid van Iran werd bedreigd door 'de invasie uit Irak'. Iedereen moest tegen de amputatie van grondge bied van Iran zijn, voegde hij eraan toe. McHenry zei dat de Veilig heidsraad alles moest doen om Iran en Irak te helpen bij het bereiken van een wapen stilstand, het terugtrekken van troepen en het onderne men van een proces van on derhandeling op een wijze die bij beide genade zou vinden. De Verenigde Staten hadden volgens McHenry geen uit gewerkt voorstel, maar meenden dat de raad erop moest staan dat onmiddellij ke onderhandelingen zouden beginnen. McHenry sprak tegen dat hij een plan had voorgesteld dat onder meer voorzag in het in stellen van een gedemilitari seerde zóne tussen Iran en Irak waarin door de Verenig de Naties zou worden gepa trouilleerd. De Cubaan Raul Roa Kouri, voorzitter van een groep niet- gebonden landen die pro beert in de Iraakse-Iraanse oorlog te bemiddelen, deelde de raad mee dat zowel Irak als Iran in beginsel had inge stemd met samenstelling van een commissie van ministers van buitenlandse zaken van de groep, om de situatie ter plaatse te bestuderen. Roa zei dat over de samenstel ling van de commissie rugge spraak was begonnen. Hij schreef het initiatief toe aan Jasser Arafat van de PLO en verklaarde dat dit geenszins was bedoeld om de Veilig heidsraad onder de duiven te schieten. (Van onze correspondent Koen Corver) MOSKOU - Aleksei Kosigin (76) is gisteren afge treden als premier van de Sowjet-Unie en opge volgd door zijn eerste plaatsvervanger, Nikolai Tikhonov (75). De gaandeen de komende man: De Russische premier Kosigin (links) die gisteren zijn functie neerlegde.en zijn opvolger Nikolai Tikhonov. (ADVERTENTIE) Suzuki SC 100 GX coupé Opvallend flitsend en komfortabel kompakt. Standaard voorzien van alle mogelijke extra's. Zeer zuinig (120) met normale benzine en toch snel (140 km), f 9.999,- Unci. BTW). 12 mnd garantie. eden voortaan in burger .ONDEN (Reuter) - De Britse re gering heeft gisteren aangekon digd dat alle mannelijke gevan genen in Noord-Ierland bur gerkleding mogen dragen in plaats van een gevangenisuni form, een besluit dat een conces sie lijkt aan gevangen leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Dngeveer 350 guerrillero's van de IRA hadden verklaard dat zij aanstaande maandag een hon gerstaking zullen beginnen in dien zij niet de status krijgen van politieke gevangenen. WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse regering had er gisteren duidelijk moeite mee weerstand te bieden aan de golf van opti misme over een mogelijk snelle vrijlating van de gegijzelden in Iran. Dit optimisme is de afgelo pen dagen ontstaan door meerde re verklaringen van Iraanse lei ders waaruit op zijn minst blijkt dat er beweging is gekomen in de gijzelingskwestie. Voorlopig lijkt Washington niet van plan zich het hoofd op hol te laten brengen door de Iraanse verklaringen. Alle officiële bron nen onderstrepen de onduide lijkheid van de verklaringen, die bovendien vaak nog in tegen spraak zijn met elkaar. De voor zichtige houding van de Ameri kaanse regering lijkt vooral inge geven door angst voor een nieu we teleurstelling zo aan de voor avond van de presidentsverkie zingen. De gijzelingszaak is in elk geval weer in het brandpunt van de belangstelling gekomen. De ene krantekop is nog bemoedigender dan de andere. „Iran zegt dat de Verenigde Staten akkoord zijn gegaan met de voorwaarden die het stelt voor de vrijlating van de gegijzelden", aldus de Washing ton Post. „Teheran geeft te ken nen dat een beslissing over de ge gijzelden nabij is", zo schreef de New York Times. Toch kunnen deze hoopvolle Ame rikaanse krantekoppen niet de indruk wegnemen dat de uit spraken van de Iraanse leiders over de gegijzelden net zo goed pessimistisch uitgelegd kunnen worden. Het is waar dat premier Rajai woensdag heeft verklaard dat de Amerikanen vrijwel ge heel akkoord zijn gegaan met de voorwaarden die Ajatollah Cho- meini heeft gesteld voor de vrijla ting van de gegijzelden. Maar daar staat dan tegenover dat de machtige Ajatollah Behesti van zijn kant heeft laten weten dat het Iraanse parlement wel eens nieuwe voorwaarden zou kunnen stellen. Zo is het voorts ook waar dat hoja- toleslam Moussavi Choini, die lid is van de parlementscommissie belast met de gijzelingszaak, vol- gens de BBC heeft gezegd dat de 52 gegijzelde Amerikanen aan staande maandag vrij kunnen komen als de VS de bekende voowaarden zullen aanvaarden. Maar diezelfde Choini zegt dan later weer. nu tegenover het Franse persbureau AFP. dat als de VS de voorwaarden niet zullen accepteren de gegijzelden on- middelijk zullen worden berecht. Kortom, onduidelijkheid troef. Bij de ambassades van Zwitserland en Algerije via welke het diplo matieke verkeer tussen Iran en de VS loopt, is de terughoudend heid even groot als in Ameri kaanse regeringskringen. Een functionaris van een van de am bassades erkende wel dat er de afgelopen dagen meer bood schappen zijn uitgewisseld, maar voegde er terstond aan toe dat hieruit niet mag worden afgeleid dat er echte onderhandelingen plaatsvinden. Intussen overheerst in Washington het gevoel dat een aantal Iraanse leiders waarlijk verlangt naar een' oplossing van de gijzelingszaak, opdat Iran zal worden bevrijd uit zijn internationale isolement dat zo nadelig is in de oorlog met Irak. Maar voorlopig bestaat er in Teheran, zo meent men in de Amerikaanse hoofdstad, nog geen eenstemmigheid op dit punt. LONDEN (Reuter) - De internationale goudprijs is gisteren met twintig dollar gekelderd tot 636 dollar per ounce (van 31,1 gram) in Londen. Daarmee kwam de prijs voor het eerst sinds begin september beneden de 650 dollar. De forse daling hing samen met de verwachting dat de Amerikaanse gegijzelden in Iran wellicht zullen worden vrijgelaten. Het prijsverloop op de internationale goud markten wordt vooral bepaald door de internationale politieke toestand. Als die gespannen is stijgt de goudprijs sterk, zoals na de Russische inval in Afghanistan. De goud prijs steeg daardoor in januari tot 875 dollar, zakte daarna, maar steeg vorige maand weer door de Iraaks-Iraanse oorlog tot 720 dollar. Op de internationale valutamarkten deden het pond en de dollar het giste ren opnieuw goud, ofschoon de handeLnerveus en wisselvallig verliep. Sowjet-partijleider Brezjnjev (73) deelde in een vergadering van de Opperste Sowjet (volksvertegen woordiging) mee. dat men een brief van Kosigin had ontvangen waarin hij „wegens gezondheidsredenen" vraagt ontheven te worden van zijn verplichtingen als regeringsleider en tevens van zijn verplichtingen als lid van het Politburo van de communistische partij. Dit laatste orgaan is het machtigste politieke lichaam in de Sowjet-Unie. Enkele jaren geleden kreeg Kosigin een ernstige hartaanval, volgens zeggen tijdens het zwemmen in de rivier bij zijn Moskouse buitenhuis. Vorig jaar oktober kreeg hij op nieuw een zware hartaanval, die hem verplichtte vier maanden lang zijn werkzaamheden te onderbre ken. Sinds de afgelopen zomer werd zijn afwezigheid wederom verklaard door hartproblemen. Te genover de Opperste Sowjet ver klaarde Brezjnjev, dat Kosigins ontslagbrief aangaf dat zijn ge zondheid de laatste tijd verder ach teruit gegaan was. Geen lof Brezjnjev wijdde geen lovende woorden aan de aftredende rege ringsleider. Hij stelde zijn plaats vervanger Tikhonov voor als diens opvolger. De Opperste Sowjet keurde dat voorstel zoals gebrui kelijk unaniem goed. Tikhonov dankte in een korte toespraak voor het in hem gestelde vertrouwen. Maar ook hij wijdde geen enkel woord aan zijn voorganger. De be langrijkste tv-nieuwsuitzendmg bracht het nieuws van Kosigins vervanging 's avonds pas nadat men eerst tien minuten lang aan dacht had besteed aan de vergade ring van de Opperste Sowjet. Waarnemers leiden hieruit af, dat Kosigins aftreden mogelijk minder 'vrijwillig' geweest kan zijn dan partijleider Brezjnjev in zijn aan kondiging deed vermoeden. De wankele gezondheidstoestand van Kosigin was bekend, maar ook di verse andere leden van het Politbu ro van de communistische partij genieten geen al te beste gezond heid, partijleider Brezjnjev niet uitgezonderd. Het is mogelijk dat Kosigin vrijwillig is vertrokken, maar politieke waarnemers achten het ook mogelijk dat zijn gezond heidstoestand voor zijn collega's reden geweest is om zijn vertrek min of meer af te dwingen. Kosigin is in 1904 geboren in Le ningrad. Hij profiteerde daarvan de stalinistische zuiveringen en bracht het tot partijleider van zijn geboortestad. In 1939 kwam hi| als minister voor de textielindustrie naar Moskou. Na de val van Chroesjtsjov in 1964 verving hij de afgezette partijleider als premier. In de belangrijkste politieke vraag stukken heeft Kosigin altijd op één lijn gezeten met partijleider Brezjnjev. Hun meningsverschil len betroffen voornamelijk hun verschillende stijl en Brezjnjevs honger naar meer functies (onder meer het presidentschap). Econoom Volgens westerse bezoekers was Kosigin een alert en kundig organi sator en econoom. Als regerings leider was hij direct verantwoorde lijk voor de economie, waarvoor hij in de jaren '60 hervormingen aan kondigde, die echter werden ge smoord door de partijhiérarchie, die vreesde te veel invloed te zullen verliezen. In de tweede helft van de jaren '70 vertoonde de Sowjet-eco- nomie een voortdurende vermin dering van de groei. Voor volgend jaar is voor de economie een groei percentage goedgekeurd van 4,1 procent, het laagste sinds 1945. Het is niet bekend of deze dalende tendens in de economie mede oor zaak is geweest van Kosigins ver trek. Na zijn eerste ernstige hart aanval kreeg Kosigin als plaatsver vanger toegewezen de Brezjnjev- protégé Tikhonov naast Mazoerov, die beschouwd werd als een aan hanger van Kosigin Mazoerov ver dween een jaar later wegens „ge zondheidsredenen". Tikhonov werd daarna opgenomen in de machtige rangen van de leden van het Politburo, een orgaan dat de ei genlijke regering van de Sowjet- Unie vormt. Medewerker Tikhonov werkte al in de jaren '30 samen met Brezjnjev in de staal stad Dnjepropetrowsk. Hij geldt als een toegewijd medewerker van de Sowjet-partijleider. In feite heeft hij de zaken als regeringsleider ge leid gedurende het grootste deel van het afgelopen jaar, tijdens de lange periode van afwezigheid van Aleksei Kosigin De aflossing van de regeringsleiding zal volgens de meeste politieke waarnemers in de Sowjet-hoofdstad geen ingrgpende veranderingen meebrengen ten aanzien van het economische be leid van het Kremlin Het zal daarentegen wel interessant zijn te zien wie de opvolger van Ko sigin wordt in het Politburo. Kosi gin vertrek uit dit instituut is wel iswaar nog niet aangekondigd, maar dat is na zijn eigen 'verzoek' log sleet tseer kwestie 'intgdUit de benoeming van zgn opvolger is mogelijkerwijs meer op te maken omtrent het feit welke fracties in de Kremlin-top hun strgd leveren die niet de opvolging van Kosigin tot inzet heeft, maar die gaat om hel leiderschap binnen de communis tische partij voor de periode na het vertrek van partijleider Leonid Brezjnjev.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9