Conflict rond weg breken tussenmuren Fase: 'Schrappen in economisch beleidsplan alleen maar logisch' Kinderen richten hun igen speelplaats in mfkl tSUcKstai Tussen Aktief en Tuinstadswijk CNV voor parkeer garage Leidse stadsrubriek ER DAG 24 OKTOBER 1980 LEIDEN )EN - "Het is een ui- [st dubieuze zaak dat ïuit een besloten Pvd A- #rgadering zaken naar zijn gekomen over nog niet officeel ver- henen economisch be- dsplan". voneze bewoordingen reageerde rD-wethouder Fase gister- tijdens een ledenvergade- tot 6g van haar partij op de publica- jn deze krant van gisteren over problemen rond het econo- beleidsplan. Zij be- ïouwt kennelijk de Pvd A-frac- als verantwoordelijk voor het itlekken" van de interne moei- theden. "Het zyn klaarblijke- t de WD-ers die in deze stad ruijf. werk moeten verrichten" enrvolgde ze. benadrukte dat vol gens haar het rapport degelijk in elkaar zit. En beslist geen farce is geworden. "Ambtenaren van de afdeling economische aangele genheden hebben bergen werk verzet. Dat er in zo'n stuk wordt geschrapt is alleen maar logisch. Zo gaat dat altijd. Het plan is ove rigens uiterst leesbaar en in goed Nederlands geschreven" Zelf vertelde ze ai één en ander over het door de raad nog niet behan delde rapport. Vooral op de dien stensector zal in de komende ja ren de nadruk moeten leggen. Dat betekent volgens de wethou der: snel kantoren bouwen op het Schuttersveld. "Dat kan binnen tien jaar 3000 tot 4000 nieuwe ar beidsplaatsen opleveren". Daar moet dan wel tegenover staan dat de gemeente op korte termijn een actief industrieel wervings beleid gaat voeren. De bedrijven komen tenslotte niet één, twee, drie vanzelf. Aangezien de na druk op de dienstensector komt te liggen wil de wethouder ook dat er binnen afzienbare tijd een HTS en een HEAO in Leiden ko men. Wat betreft de bedrijven in de stadsvernieuwingsgebieden zal er een ander beleid worden ge voerd. "De tijd is voorbij dat we in die gebieden een anti-bedrij- venbeleid voerden. We zijn er achter gekomen dat het aantal vierkante meter bedrijfsruimte in stadsvernieuwingswijken enorm tegenvalt. Alleen bedrijven die hinderlijk zijn voor het milieu moeten natuurlijk verdwijnen, maar daarvoor is nu gelukkig ook een nieuwe regeling", aldus Fase. Over de winkelvoorzieningen in Leiden sprak de wethouder zich heel duidelijk uit. "De midden stand is de ruggegraat van onze samenleving. Iedereen is gebaat bij een bloeiende middenstand. Wat dat betreft zullen we ons dan ook keihard moeten opstellen om de regiofunctie van Leiden te be houden. Tegen een nieuw win kelcentrum zullen we met een oude binnenstad niet echt kun nen concurreren, maar we kun nen wel zorgen dat die oude kern er leuk uit komt te zien". "We moeten zorgen dat de kortpar- keerders in de binnenstad beter aan bod komen. En we moeten natuurlijk snel een parkeergara ge zien te krijgen, want anders loopt de parkeerproblematiek danig uit de hand. Het Sanders- complex Levendaal) had snel uitkomst kunnen bieden. Maar er werden door de eigenaar zulke eisen gesteld, dat zelfs onze ab surd hoge bedragen-niet werden geaccepteerd" Een aanwezige vroeg zich af of het niet te laat was om het bedrijfsle ven in de binnenstad "gezond te houden". "Volgend jaar gaat de Breestraat open. Reken maar dat de middenstand daar de klappen van op zal moeten vangen" "Voor het opknappen van de Bree straat is eigenlijk elk moment ongunstig", antwoordde Fase. "Maar we zullen toch echt moe ten beginnen met die plannen en zorgen dat één en ander zo goed mogelijk verloopt" VVD TEGEN OPEN KORT RAPENBURG LEIDEN - De WD-fractie is tegen het opengravenn van een gedeel te van het Kort Rapenburg. "Zonde van het geld en boven dien zou het verkeer danig in de knoop komen te zitten". Dit werd gisteravond meegedeeld op een ledenvergadering. "Ik begrijp niet dat de inspraak procedure rond het Kort Rapen burg zo kort gaat duren", zei raadslid Zonnevylle. "Je krijgt echt het idee dat ze er iets heel snel doorheen willen jassen" "Voor mij is het een duidelijke zaak", zei wethouder Fase. "Ik ben resoluut tegen" LEIDEN - Tussen de woningbouwvereniging Tuinstad- wijk en de wijkvereniging Aktief ('s Gravesandestraat en omgeving) is een conflict onstaan over het wegbreken van tussenmuren in huizen. Is de woningbouwvereniging Tuinstadwijk soms tegen woon- verfraaiing en woongenot?, vraagt Aktief zich in een brief aan voornoemde woningbouwver eniging af. "Al jarenlang knap pen mensen hun eigen woningen op", voegt secretaris Kwik daar aan toe. "Tuinstadwijk probeert dat nu opeens bruut tegen te gaan" )ruk bezig met het maken van de maquette van de speelplaats: "Niet van dat rothout, want dan heb je rtdurend splinters in je handen" IDEN - In precies drie dagen ebben kinderen van de Reitz- traat, de Wetstraat en een deel de Morsweg naar eigen in- icht hun toekomstige speel plaats op het terrein Brandt inge licht. Een projectje dat dus korter at)uurde dan de gemiddelde ge- neentelijke inspraakprocedure, lesje? afgevaardigde van de afdeling ;uitedebouw kreeg in elk geval ^t/anmiddag het eindresultaat on- liiiler ogen. "Ik denk dat de plan- ien van de kinderen wel kunnen uitgevoerd", zegt buurt- Kees de Man. "Zeg nou okdiase bazar w,tadsgehoorzaal - De Stadsgehoorzaal staat morgen in het teken van In- laaiia. Het Mela-comité organiseert yan twee tot acht uur een bazar wovaar authentiek Indiaas voedsel worden genuttigd en typisch Indiase zaken kunnen worden gekocht. De opbrengst komt ge heel ten goede aan het Indiase in het bijzonder het gehan- )r<dicapte. Bovendien is er een lote rij. waarbij de ambassadeur van pndia de winnende lootjes zal trekken. De eerste prijs is een reis naar India. Het comité, dat deze vierde Mela organiseert, bestaat uit hier wonende Indiërs en in *eIndia geïnteresseerde Nederlan- 'ders, die vrijwillig tijd en geld be- geschikbaar stellen voor het India- ,eise kind. Jn zelf: deze maquette ziet er toch prima uit! Te duur wordt het niet volgens mij." Over de speelplaats wordt al een tijd gepraat. De eerste aanzet voor de aanleg werd gegeven door de buurtvereniging Trans vaal. In samenwerking met buurtbewoners en de gemeente maakte de vereniging de voorlo pige plannen. "Er zijn duidelijke afspraken gemaakt", herinnert Kees de Man zich. "Wij, van het Mierennest, hebben de indeling van het speelplaatsje voor de ou dere kinderen naar ons toege trokken, omdat we bij het Mie rennest een speeltuin wilden. En de buurtverenging Transvaal zou de inrichting van het peuter- speelplaatsje, dat ook op het ter rein komt, begeleiden. Over een tijdje worden die plannen geza- melijk ingediend. Eind dit jaar wil de gemeente beginnen met de aanleg". Mild Ongeveer een maand geleden be paalden de buurtwerker en de bewoners uit de Reitzstraat en de Wetstraat hoe hun onderdeel zou worden uitgevoerd. De hamvraag was: wie bepaalt hoe de speel plaats wordt ingericht? Lang werd daarover echter niet gedis cussieerd. Het antwoord was heel simpel: de kinderen. Kees de Man zette samen met zijn collega Corne van Rooijen het inspraak- project in elkaar. ik niet hebben. Al die lelijke paal tjes". "En wat dacht je van dat rothout", vulde een ander aan. "Dan heb je voortdurend splin ters in je handen. En zo n houten klimrek wiebelt vreselijk. Daar donder je zo af' Wonderbaarlijk genoeg verliep de samenwerking tussen jongens en meisjes uitstekend. Afspraken waren snel gemaakt: de jongens een voetbalveldje en de meisjes een aantal klimrekken. Wat wil het geval? Eén van de leden van de wijkvereniging kreeg dit jaar augustus toestemming om te verhuizen. De persoon in kwestie liet een tweekamerwoning ach ter. Ooit was dat een driekamer woning geweest, maar de be woonster vond dat de ruimte ef fectiever kon worden ingedeeld. Ze voegde de daad bij het woord en haalde een tussenmuur weg. Dat beviel de woningbouwvereni ging niet. Geëist werd dat de be woonster voordat zij verhuisde 1760 gulden op tafel zou leggen om de tussenmuur weer aan te laten brengen. Het bestuur van Aktief vindt dit een vreemde gang van zaken. Want: "Jarenlang hebben de be woners, gesleuteld aan hun wo ningen. Er worden duizenden guldens in geïnvesteerd. Nooit was er een op of aanmerking van de zijde van de woningbouwver eniging. Nu ineens komen ze met deze maatregel". Volgens secretaris Kwik heeft de woningbouwverenging het op- knapwerk altijd oogluikend toe gestaan. "Kijk, als Tuinstadwijk er echt tegen zou zijn, dan hadden ze vier jaar geleden ook wel kun nen reageren. Een waarschu wende vinger ofsteken, of iets dergelijks. Daar komt bij dat de meeste bewoners hun woningen echt wel goed laten opknappen. Dat gebeurt niet door de prut sers" Levensgevaarlijk 'Een zeer merkwaardige zaak" oordeelt de voorzitter van Tuin stadwijk, Van Ginkel. "Wij heb ben nooit iets oogluikend toege staan. In onze statuten staat toch heel duidelijk datje niet zomaar, op eigen houtje, iets in je huis mag doen. Ja, als mensen het vragen, dan zijn wij ook heus de beroerdsten niet. Dan kijken we heus wel of het technisch gezien mogelijk is." Voornoemde bewoonster heeft echter volgens Van Ginkel nooit toestemming gevraagd. "Van daar dat wij, toen ze wegging en zagen wat ze had gedaan er een specialist bij hebben gehaald. Is het verantwoord wat hier is ge beurd?, was onze vraag. Nee, was het antwoord. Het gaat namelijk om een flat. Gestapelde bouw dus en dan is het levensgevaarlijk om een muur weg te halen. En dan kan Aktief wel beweren dat het wél verantwoord is, maar voor die verhalen koop ik me niks. Ik kan er ook wel kennisje byhalen, die een beetje verstand van bouwzaken heeft. Zo gaat dat toch! Als er ongelukken van ko men weten ze ons natuurlijk wel te vinden". Op de klacht van Aktief dat de wo ningbouwvereniging tot nu toe nog steeds niet de moeite heeft genomen om de brief te beant woorden, zegt Van Ginkel: "We hebben wel meer dingen aan ons hoofd. En dat we niets van ons laten horen is natuurlijk onzin. We hebben namelijk om de veer tien dagen een spreekuur. Een uur lang. Dan kunnen die men sen komen". "Kan wel waar zyn", antwoordt Kwik, "maar wij weten uit erva ring dat ze er niet zijn als je ze nodig hebt" Timmerman verliest drie LEIDEN - Tijdens het frezen raakte een 30-jarige timmer man gistermiddag drie vin gers kwijt. In een werkplaats van een bouwbedrijf aan de Turkooislaan stond de man aan de freesmachine en door nog onbekende oorzaak kwam zijn hand in de slijp- schijf terecht. Of hij zich aan de veiligheidsvoorschriften heeft gehouden is nog niet bekend. De man is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Samen met de arbeidsinspectie wordt er door de politie een onderzoek ingesteld. Deurknop los, vrouw valt lelijk LEIDEN - Bij het openen van de voordeur van haar flat aan de Turkooislaan viel een 55-jarige bewoonster gister middag lelijk. Op een of ande re manier was haar deurknop losgeraakt. Ze sloeg achter over met de deurknop in de hand op een stenen vloer. Met een heupfractuur is ze over gebracht naar een van de Leidse ziekenhuizen. LEIDEN - De afdeling Leiden van het CNV is voorstander van de bouw van een par keergarage aan de Lange- gracht, zoals is voorgesteld door de supermarkt Digros. Digros wil naast zijn vestiging een parkeergarage gecombi neerd met een aantal wonin gen tot stand brengen. Het CNV is hier voor, omdat "waar te nemen is dat het parkeervraagstuk en de ver keerssituatie ter plaatse drin gend een oplossing behoe ven". Het christelijk vakver- bond bepleit in een brief aan B en W "met grote klem" dat het college als voorwaarde aan zijn medewerking hier aan moet stellen dat de par keergarage ook door anderen dan bezoekers van het Di- gros/Mijnders-complex kan worden gebruikt. Het CNV beschouwt de bouw van een parkeergarage aan de Langegracht geen bijdrage aan de oplossing van de par keerproblemen in het cen trum van Leiden. "Daarom handhaven wij onverkort het standpunt dat op zo kort mo gelijke termijn voldoende parkeervoorzieningen moe ten worden geschapen op aanvaardbare loopafstand", aldus het CNV. (ADVERTENTIE) pringle of Scotland 100% Wollen pullovers in diverse tinten, met ronde hals, V-hals en hang-col. De maten zijn 36 t/m 44. Real Scottish Is de pullover te kombineren met originele Schotse ruiten kilt. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 "We zijn achteraf best tevreden", concludeert De Man. "Toegege ven de opkomst werd met de dag minder, maar het enthousiasme was er beslist niet minder om". "Eigenlijk hadden we de kinde ren in spelvorm ook wat meer willen leren over het functione ren van de gemeente", gaat hij verder. "Maar dan grijp je toch te hoog". "Daar moet je ook niet moeilijk over doen", corrigeert zijn collega hem. "Je moet heel gewoon zeggen: kijk dit is nou een ambtenaar en die man be kijkt jullie plannen". De jeugdige ontwerpers oriënteer den zich onder meer aan de hand van dia's van andere Leidse speelplaatsen. Mild was de kri tiek lang niet altijd. "Vreselijk le lijk zeg. Nou zo'n speelplaats wil GYMNASTIEK - De organisatie van het toernooi om de Europese kampioenschappen moderne ritmische gymnastiek, dat van daag in Amsterdam begint, heeft gisteren een telegram ontvangen van de Roemeense turnbond, dat deze bond geen afvaardiging naar Amsterdam zal sturen. Als reden van de afzegging werd opgege ven, dat Rozina Popescu, de nummer één van Roemenie, be trokken is gev/eest bij een onge luk. door René van der Velden Jaap Visser Truck a Duck (1) Wat de films "Smokey and the bandit" (met Burt Reynolds) en "Convoy" (met Kris Kris- toffersen) in Nederland alle maal niet te weeg hebben ge bracht. Het wereldje van de vrachtwagenchauffeurs is al tijd al sterk Amerika-gericht geweest maar na het over waaien van beide films is dit wereldje compleet "verame- rikaanst". Het is al zo erg dat er niet meer gewoon ovei chauffeurs wordt gesproken maar over "truckers". Morgen in de Groenoordhallen het eerste Nederlandse "Truckstar Festival". Dat is kermis en circus tegelijk. Al les wat er maar op vrachtwa gen, ehh truckgebied, is te krijgen, kan in of rondom de Groenoordhallen worden be zichtigd en eventueel worden gekocht. Buiten op het par keerterrein wordt een "truck show gehouden". Vrachtwa gens uit binnen en buitenland zijn te bezichtigen evenals zo'n 35 "Old Timers'". Spe ciaal voor deze "dag van de trucker" wordt de waanzin nige vrachtwagen uit "Smo key and the bandit" uit Ame rika overgevlogen. Een trek ker met daarin warm en koud stromend water, een oven, vi deo-recorder en een tweeper soons waterbed, om maar eens wat accesoires te noe men. Bovendien is zo'n beetje alles aan dit gevaarte ver chroomd. Het wagentje is dan ook meer dan 200.000 dollar waard. Eén keer frontaal ESTIVAl'80 Maar dit is nog niet alles. Er is ook nog een uitgebreid muzi kaal programma. Zo treden de Amerikaanse "trucksong- zangers" Dick Curless en Red Simpson op evenals ene Dave Dudley. Schijnt de Ameri kaanse Henk Wijngaard te zijn. Bovendien draaft ook de Engelse rockgroep Mud op. Een groep waar we hier in Nederland al jaren niets meer van hebben gehoord maar die nog altijd schijnt te bestaan. Tussen al dit buitenlandse geweld is er ook nog ruimte gemaakt voor onze "nationale trots" LUV. Saskia en Serge, de Ruud Hermans Band en uiteraard Henk Wijngaard zelf. Truck a Duck (2) Wie organiseert dit festival, waarom en wat het gaat het kosten? Holland Telstar Con certs en de Holland Duck Club zijn de organisatoren en de kosten bedragen zo'n twee ton. De achterliggende ge dachte is behalve een com merciële de wens om eens een "dag voor de trucker" te or ganiseren. Wim Woudenberg, Kees van der Vliet en Dick van Zijl, drie snelle jongens die zo uit een Western lijken te zijn gestapt, zijn naar Holiday Inn geko men om het een en ander toe te lichten. Wim Woudenberg is de oprich tervan de Holland Duck Club en naar eigen zeggen al van kinds af aan vrachtwagengek. "Personenwagen's zeggen me niets. Een truck heeft ka rakter. Daar zit tenminste een smoel in". Woudenberg richt te begin dit jaar de club op en haalde onder meer Kees van der Vliet en Dick van Zijl in huis. De club groeide als k-N >1 en wat als hobby begon liep compleet maar dan ook wer kelijk compleet uit de hand. De administratie werd on dergebracht in "huize Wou denberg", een flat in Alphen aan den Rijn. "Die flat staat nu vol bureau's. Nog even en ik moet slapen onder m'n ei gen bureau", aldus Wouden berg. In Januari begon de Holland Duck Club met vierhonderd leden. Nu zyn dat er al een kleine zesduizend. Het clubblad is uitgegroeid tot een fraai kleurenmagazine van tachtig pagina's, ge naamd "Truckstar". Chauf feurs kunnen bij de Holland Duck Club een ongevallen verzekering afsluiten. De Holland Duck Club is inmid dels een bedrijf met filialen in West-Du itsland, België en Groot-Brittanniè. Truck a Duck (3) De Holland Duck Club is dus in nog geen jaar tijd behoorlijk uit z'n jasje gegroeid. Het drietal. Woudenberg, Van der Vliet en Van Zijl, is evenwel niet bang voor het bekende zeepbel-effect. "Voordat we begonnen hebben we de zaak gedurende een jaar voorbe reid. We weten waar we mee bezig zijn" De verwachtingen van het "Duck-drietal" met betrek king tot het festival van mor gen zyn hoog gespannen "We verwachten zo'n tienduizend bezoekers. We hebben aan vragen voor kaarten uit Duitsland en zelfs uit Zwit serland en Denemarken ge had. Als het een beetje meezit komen er honderden trucks naar Leiden. In samenwer king met de politie hebben we een zestal parkeerplaatsen uitgezocht. Het wordt waar schijnlijk een geweldige puinhoop in de stad. Jullie hebben drie oktober "Lei- dens ontzet" gevierd. Reken maar dat het morgen "Lei- dens bezetting" wordt. We zullen de mensen eens laten weten hoe elke dag hun groenten by de groenteboer komen. De truck is een on derschat fenomeen in deze maatschappy. Zonder meer". Wim Woudenberg voegt daar aan toe "ik zeg altijd maar ■•is Jimmy Carter morgen naar huis gaat draait alles in Ame rika gewoon door Maar als de truckers naar huis gaan ligt heel Amerika plat. Daarom, op de sokkel met de truc kers....".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3