Y-raad praat opnieuw over oorlog Iran-Irak KROON OP OF VRTFNO4 w—r -sstr»"— isteBttsssssï- gaaHaasag» België heeft no vierde - regering- Martens De taxichauffeur kreeg lucht van Nasivin ïCITAP" vloerbedekking Israëlisch bombardement nabij Beiroet Spanning in Portugal loopt op CIA-agent spioneerde voor KGB Ontmoeting tussen Poolse kerk en staat DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Van der Klaauw en Van Agt naar China: ^IvJavJVJIi v^JL 1 J m A rtliJjl 1 JUk DEN HAAG (GPD) - De betrek kingen tussen de Volksrepubliek China en Nederland zijn goed en kunnen alleen nog maar beter worden. Dat is zo'n beetje de strekking van de boodschap die in offficieel Den Haag wordt af gegeven enkele dagen voor het vertrek van premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw aan de Volksre publiek. Elke verwijzing van Ne derlandse zijde, dat handhaving van mensenrechten ook in het socialistische China op prijs wordt gesteld ontbreekt, terwijl dit thema in de contacten met de autoritair geregeerde Oostblok landen geregeld wordt aange roerd. I^hina wordt dankzij de vijandige houding van Peking ten aanzien van de Sowjet-Unie in het wes terse kamp steeds meer als een bondgenoot beschouwd. De di plomatieke opening naar het Westen, feitelijk ingezet in het begin van de jaren zeventig met de komst van eerst Kissinger en daarna Nixon naar Peking, heeft gaandeweg ook meer economi sche perspectieven gegeven, i Vooral Japanse, maar ook Duitse en Amerikaanse (multinationale) bedrijven opereren sinds enige gaat z'n tweede maand in. Op dit kaartje wordt een beetje duidelijk hoe de zaken ervoor staan: in Aba- dan is een Iraakse aanval afgesla gen, maar de stad wordt nog steeds belegerd; in Chorramsjar worden huis-aan-huis-gevechten geleverd, in Ahwaz is het spoorwegstation vernield en in Dezful worden mili taire doelen aangevallen. WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse ministerie van justitie beschikt over bewijs stukken dat de Sowjetrussi- sche geheime dienst, de KGB, haar Amerikaanse tegenhan ger, de CIA, binnendrong door een voormalige agent van deze laatste ruim 75.000 dollar te betalen voor zeer ge heime stukken. Dit is gisteren van welingelichte zijde in Washington vernomen. De naam van de verdachte is David Barnett en een federale jury onderzoekt de beschul diging dat hij de Russen ge heime gegevens over Ameri kaanse wapens en werk zaamheden van de CIA lever de. „Het is een omvangrijke zaak. Hij is een zeer gevaarlijk man", verklaarde iemand die vertrouwd is met het onder zoek. Overigens, voegde hij eraan toe, was Barnett binnen de organisatie van- de CIA „niet hooggeplaatst". jaren met redelijk succes op de Chinese markt. Die beide gegevens (de relatie tot de Sowjet-Unie en het vooruit zicht op economische samen werking) geven het politiek ver keer met de Volksrepubliek een bijzonder accent. Naar Neder landse schaal teruggebracht: de betrekkingen worden geken merkt door blijde verwachtingen over toekomstige politieke en economische samenwerking en niet door sombere analyses van het al of niet democratische ka rakter van de Chinese samenle ving. Bij dat laatste zijn zeker vraagte kens te plaatsen. De laatste maanden mag er in China steeds meer de nadruk zijn gelegd op de „socialistische legaliteit", de nieuwe wetgeving biedt de bur gers lang geen honderd procent Iran heeft gisteren in een bood schap aan de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, ver zekerd dat het de Straat van Hormoez zal openhouden voor de scheepvaart. Iran wil hiermee "bepaalde geruchten over de Straat van Hormoez die de inter nationale scheepvaart in dat ge bied "zouden kunnen verstoren" tegenspreken. De secretaris-generaal van de isla mitische conferentie, Habib Chatti, die probeert Iran en Irak aan de onderhandelingstafel te krijgen, heeft gisteren Teheran verlaten zonder dat hij een con creet resultaat heeft weten te boeken. De Iraanse leiders hou den nog steeds onwrikbaar vast aan hun standpunt dat er niet ge praat kan worden zolang er vij andelijke troepen op Iraans grondgebied verblijven. Tijdens zijn verblijf in Teheran heeft Chatti voorgesteld een commis sie van islamitische staatshoof den in het leven te roepen, die zou moeten bemiddelen tussen Irak en Iran. Hoewel aanvankelijk gemeld werd dat de Iraanse lei ders wel voelden voor het voor stel, is het nooit formeel aan- rechtsbescherming. Om een „de tail" te noemen: nog steeds is het voor de burgemeester en de hoogste partijfunctionaris van een stad mogelijk burgers voor een periode van twee jaar uit de samenleving (naar een werk kamp) te verwijderen. Tegen zulk soort beslissingen is geen beroep mogelijk. Er is een gerede kans dat geduren de de visite van de beide be windslieden in Peking de „open bare" zittingen van het proces te gen de Bende van Vier en zes aanhangers van wijlen defensie minister Lin Biao worden ge houden. De verdachten, politieke gevangenen ook al wordt hen formeel criminele activiteit aan gewreven, zijn al bij voorbaat schuldig verklaard. Theoretisch is het mogelijk dat hoofdver dachte Jiang Qing, weduwe van vaard. Volgens Chatti hebben de Iraniërs het nog in overweging. Irak heeft besloten 12 Iraniërs en hun gezinnen, die het sinds het uitbreken van de oorlog gevan gen hield, toe te staan naar hun land terug te keren. De Iraniërs waren werkzaam bij het gemeen schappelijke Iraaks-Iraanse bu reau dat de scheepvaart op de Sjatt-el-Arab-rivier moest coör dineren. Het bureau was opgezet onder het grensakkoord dat Iran en Irak in 1975 sloten. Bj haar pogingen de 52 Amerikaan se gegijzelden in Iran voor de verkiezingen van 4 november vrij te krijgen, stelt de regering-Car ter zich steeds verzoenender op. Het Amerikaanse televisiestation ABC berichtte gistermiddag dat minister van buitenlandse zaken Muskie heeft verklaard dat Was hington bereid is om een hoge re geringsfunctionaris - als het moet Carter zelf - naar Iran te laten gaan als dat tot de vrijlating van de gegijzelden zou kunnen lei den. de overleden partijleider Mao Zedong, wordt terechtgesteld terwijl de Nederlandse premier met Chinese autoriteiten aan de thee zit.. Want Van Agt en Van der Klaauw gaan, zoals het in Den Haag heet. maandag in Peking „de kroon zetten op de steeds regelmatiger contacten met de regering van de Volksrepubliek China". Een af ronding aan het einde van een re geringsperiode, die onder meer de ministers Pais en Braks en een aantal staatssecretarissen naar Peking bracht. En niet te verge ten: een hele stoet Chinese minis ters naar Nederland. Dat feit wordt in Peking bezegeld met de wederzijdse ondertekening van een culturele overeenkomst en van een overeenkomst inzake economische en technologische grondwet Zuid-Korea SEOEL (AFP) - De nieuwe grondwet van Zuid-Korea is gisteren met de zeer grote meerderheid van 92 procent ja's" door de Zuidkoreaanse bevolking goedgekeurd. De definitieve uitslag is: Stemgerechtigden 20.373.869; onthoudingen 919.943 (4.5 procent); uitgebrachte stem men 19.453.926 (95.5 procent); ,ja" 17.829.354 (92 procent); „nee" 1.357.673 (7 procent); ongeldige stemmen 266.899 (1 procent). De nieuwe grondwet zal maan dag in Seoel worden bekrach tigd. Zij voorziet onder meer in ver kiezing van een president door een kiescollege voor een ambstermijn van zeven jaar die niet kan worden verlengd. samenwerking. In beide verdra gen worden de afspraken die de verschillende vakministers de afgelopen jaren hebben gemaakt, samengevat. Het bezoek van de beide bewinds lieden dient ook om enige klaar heid te krijgen in een aantal vra gen op economisch gebied. Daar toe is op dit moment al een amb telijke delegatie van economi sche zaken in China (na het be zoek wordt een zgn. gemengd Nederlands-Chinese commissie ingesteld, die op geregelde tijden bijeenkomt om de - economische - betrekkingen onder de loep te nemen). Het Nederlandse bedrijfsleven, dat aasde op grote orders, heeft na enkele fikse tegenvallers (de aanleg van een enorme kolenha- ven werd niet aan Nederland ge gund; een gigantisch soort Delta nen de partij te bespreken. Het Nationaal Comité beslist uitein delijk of het bij haar standpunt blijft om de kandidatuur van Ea- nes te steunen of wel of het haar standpunt herziet en een andere kandidaat steunt. Dat zal in de huidige omstandigheden alleen maar Mario Soares zelf kunnen zgn. Honderden brieven, telefoontjes en telegrammen stroomden de af gelopen dagen binnen om steun te betuigen aan Soares en, in de meeste gevallen, ook om zijn kandidatuur voor het pesident- schap te eisen. .Soares president' was ook het codewoord van de socialistische militanten die zich maandagavond voor de zetel van hun partij verzamelden Er werd reeds een betoging gepland voor zaterdagmiddag om 'het Natio naal Comité te laten weten wie de socialisten tot president willen'. Ook de trotskistische partij psr is reeds begonnen met het ver zamelen van handtekeningen om de kandidatuur van Soares te steunen. Het Nationaal Comité staat echter voor een groot dilemma. Als de steun aan Eanes blijft gehand haafd. zal de socialistische partij project rond de rivier Jangtse- kiang leverde evenmin iets op) de moed enigszins laten zakken. Nederlandse investeringen in China zijn er nog niet; Neder landse banken willen wel kre dietfaciliteiten verlenen, maar China leent sporadisch en wil „zachte" voorwaarden wat be treft rente en aflossing. Shell, Philips. VMF, Fokker en ook de KLM (wel landingsrechten, maar nog geen overeenstemming over het openen van een dienst Amsterdam-Peking) hebben al geleerd hun ongeduld te bedwin gen. Zowel bij deze bedrijven als bfj het ministerie van economi sche zaken wordt gewezen op het belang van volhardend onder handelen, een vertrouwensrela tie opbouwen, een sfeer van vriendschap creëren. In dat op zicht kunnen de beide bewinds lieden zeker een rol vervul len. Minister Van der Klaauw is op de hoogte van de problemen die er nog liggen voor de KLM en het ligt voor de hand dat hij die in zijn gesprekken met vice-premier en minister van buitenlandse zaken Huang Hua naar voren zal bren gen. Van Nederlandse zijde zal ook worden aangedrongen op duidelijkheid over het al dan niet in zijn geheel naar het moeder land overmaken van winsten die Chinese vestigingen van Neder landse bedrijven boeken en be scherming (tegen bij voorbeeld nationalisatie) van toekomstige Nederlandse investeringen. Van Agt en Van der Klaauw spre ken in China met premier Zhao Zyang. Huang Hua. partijvoorzit ter Hua Guofeng en de motor van de zgn. pragmatische koers van China, oud-vice-premier Deng Xiaoping. Van der Klaauw ver laat China zaterdag omdat hy dinsdag 4 november in Luxem burg moet zijn voor een bijeen komst met de EG-ministers van buitenlandse zaken. Van Agt maakt nog toeristische uitstapjes naar Xian, Wuxi en Shanghai, al vorens op 4 november weer naar Nederland terug te keren. (ADVERTENTIE) 1 Het tapijt is niet versneden.) •^ertest zuiver scheerwol tapijt voor zwaar zu,ver gebloemd tapijt 1 cm breed, van t 340 - ,YJ o£r^r^eTea„abrka,0ene,n tap"'in 6 •MO cm breed van 249 op 'e Ju,e rug. meter UI'Vdn' -,9'-nuperstrekkende ®WeTuter8r0fW?llenn0ppenIaPiJ'''P 40()cmbreed van/375eUnS,epr°jek"i"«:n. meter CQ'Vdn/ 375.~ nu per strekkende Desso zuiver scheerwol t in..» 7l 8 dn/ 4-5'- nu Per strekkende meter inlichtingen en stalen- vrijdag 24 oktober van is tot 18 uur HOLIDAÏINN Haagse Schouwweg 10 Leiden 198,-1 NEW YORK (Reuter/DPA/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vandaag bijeen voor een nieu we zitting over de Iraaks-Iraanse oorlog. De algemene verwachting is dat de leden van de raad in deze zitting hun standpunten over de aard van het conflict uiteen zullen zetten en de kansen op een akkoord tussen de strijdende partijen zullen onderzoeken. „Ja" tegen WARSCHAU (UPI) - De ontmoe ting die, naar gisteren werd be kendgemaakt, heeft plaatsgehad tussen de nieuwe Poolse partij leider Stanislaw Kania en de kar dinaal-primaat van Polen Stefan Wyszynski - een ontmoeting tus sen kerk en staat op dit niveau had sinds twee jaar niet plaatsge had -, benadrukt de belangrijke rol die de rooms-katholieke kerk in Polen in de huidige arbeidscn- sis speelt. Kardinaal Wyszynski en monseig neur Dabrowski van het Poolse episcopaat vertrekken vandaag naar Rome, vooreen audiëntie bij paus Johannes Paulus. De paus herhaalde gisteren zijn steun voor de strijd van de arbei ders in Polen voor sociale gerech tigheid en mensenrechten. Hoezeer de kerk zich met de wereld van de arbeid in Polen vereenzel vigt, blijkt ook uit het bezoek dat Lech Walesa, de leider van de au tonome vakbondsbeweging, 'Solidariteit', gisteren bracht aan monseigneur Bronislaw Da browski, de secretaris van de Poolse bisschoppenconferentie. Het bericht over de ontmoeting tussen de autoriteiten in Polen die kerk en staat belichamen, werd gisteren bekendgemaakt door het persbureau PAP. „Er werden problemen besproken die van betekenis zijn voor de binnenlandse vrede en ontwik keling van de natie", luidde het bericht. Het overleg was het meest recente voorbeeld van de mate waarin ae 79-jarige kardinaal Wyszynski - die formeel al vier jaar .emeritus' had moeten zijn - bij de arbeids onrust betrokken is geraakt. Vier dagen geleden verleende hij audiëntie aan 20 onafhankelijke vakbondsleiders om hun zijn steun te betuigen bij hun streven officiële erkenning te verwerven voor de vakbondscoalitie. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Israëlische jagers hebben gisteren laat in de middag bombar dementen uitgevoerd op Libanon. Niet op het zuiden van het land - dat gebeurt bijna wekelijks - maar vlak bij de hoofdstad Beiroet. Het was de eerste keer in bijna een jaar dat de Israëlische luchtmacht zo noordelijk bombardementen uitvoerde. Eenheden van de Syrisch-Arabische vredesmacht in Zuid-Beiroet en de Palestijnen vanuit hun kampen in de zuidelijke voorsteden van de Liba nese hoofdstad, schoten bijna onophoudelijk met hun verouderd lucht doelgeschut op de Israëli 's, die zeer hoog en zeer snel vlogen en daardoor niet geraakt konden worden. Op een gegeven moment was de lucht boven Zuid-Beiroet vol met rode strepen van lichtspoormunitie en zwarte rookwolkjes van ontploffende luchtdoelgranaten. Alsof er niets aan de hand was vloog een toestel van Middle East Airlines. Libanons nationale luchtvaartmaatschappij, rus tig dwars door het geknetter op de landingsbaan van Beiroets vliegveld aan, zonder geraakt te worden. Over de schade en het aantal eventuele slachtoffers bestaat enige verwar ring: de Palestijnen zeggen dat hun „basis" leeg was terwijl andere berichten spreken van verscheidene gewonden, onder wie burgers. Israël heeft verklaard dat het bombardement valt binnen het kader van de officiële Israëlische politiek om de „terroristen overal en op elk door Israël gekozen moment" aan te vallen, dit om de Palestijnen „ervan te weerhouden" terreuracties op Israël te ondernemen. Op deze redene ring - het is niets nieuws - wordt met verbittering in Libanon gerea geerd: de Palestijnen hadden niets ondernomen om Israel te provoce ren, maar nu, na de Israëlische luchtaanval zullen de Palestijnen zeker terugslaan, waarmee Israëls stelling „kijk, de Palestijnen plegen ter reurdaden tegen ons" weer eens bewezen wordt. BRUSSEL - Belgie heeft een nieuwe regering. Het vierde ka binet van premier Wilfried Mar tens, een Vlaamse christen-de mocraat, legde gisteravond de eed af. Het is een rooms-rode coalitie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialis ten. De gemiddelde leeftijd van het kabinet is de laagste van alle Belgische regeringen sinds de Tweede Wereldoorlog. Martens IV telt 32 ministers en staatssecretarissen, vier minder dan de ruim twee weken geleden ten val gekomen „regering van nationale unie" waaraan ook de Vlaamse en Waalse liberalen deelnamen. De nieuwe nationale regering telt 17 ministers, de Vlaamse en Waalse deelregerin- gen bestaan in totaal uit zeven ministers en zeven staatssecreta rissen. Vlaamse christen-demo craten en Waalse socialisten heb ben elk zeven ministers. De Waalse christen-democraten en de Vlaamse socialisten moesten met elk vfjf ministerposten ge noegen nemen. De nieuwe regering kent maar wei nig nieuwe gezichten. De belang rijkste daaronder zijn die van de CVP'er Swaelens op defensie en diens partijgenoot Coens op ont wikkelingssamenwerking Mark Eyskens (CVP) promoveert van deze laatste post naar het minis terie van financiën, waar hij zyn partijgenoot Geens opvolgt. Deze wordt voorzitter van de Vlaamse deelregering. Mevrouw Rika de Bakker (ook CVP), die jarenlang achtereen deel uitmaakte van de Belgische regering, moest een stap terug doen. Zij wordt nu staatssecreta ris van de Vlaamse deelregering, maar ze zal nog wel bevoegdhe den voor het culturele beleid be houden. Nog drie vrouwen ma ken deel uit van het nieuwe kabi net, allen als staatssecretaris. In de regeringsverklaring die mor gen wordt verwacht, zal de na druk komen te liggen op het door de coalitiepartijen overeenge komen soemal-economische her stelplan, aldus Belgische rege ringskringen. Centraal daarin staat loonmatiging: twee jaar de nullijn voor alle lonen. Maar de vakbonden hebben al duidelijk gemaakt dat ze hi. r zeer weinig voor voelen zonder garanties dat ook middenstand en vrije beroe pen zullen „inleveren" Over presidentskandidaten (Van onze correspondente Hilde- garde Siegers) LISSABON - De Portugese presi dent Ramalho Eanes is steeds minder zeker van socialistische steun voor zijn kandidatuur bij de presidentsverkiezingen in de cember. De leiding van de socia listische partij had zich voor de steun aan Eanes uitgesproken. Maar die keuze is door het verzet van partijleider Mario Soares op de tocht komen te staan. Binnen de partij is een grote solidari teitsbeweging met Soares op gang gekomen. Zogenaamde ba sis-militanten eisen niet alleen de terugkeer van hun partijleider, maar willen hem tevens als pre sidentskandidaat. Heel Portugal wacht nu met span ning op de verdere ontwikkelin gen binnen de socialistische par tij en de beslissing van de com munistische partij. De stemmen van socialisten en communisten zijn voor Eanes immers onont beerlijk om de kandidaat van de rechtse regeringscoalitie, Soares Carneiro, te verslaan. Zaterdag komt het Nationaal Comi té van de socialistische partij op nieuw bijeen om de situatie bm- een zware crisis doormaken met onvoorstelbare gevolgen, vooral wat de positie van Mario Soares betreft. Bovendien zal zo'n be slissing een groot deel van de so cialisten. die achter hun partijlei ders staan, ertoe brengen zich bij de verkiezingen te onthouden, wat in het voordeel zal zyn van de kandidaat van de rechtse rege ringscoalitie. Maar de overgrote meerderheid van het Nationaal Comité wilde met steun voor de kandidatuur van Eanes juist de doorbraak van Soares Carneiro te voorkomen. Als dat standpunt wordt herzien, by voorbeeld ten gunste van Soa res, blijft het zeer de vraag of zo'n partijgebonden kandidaat op ge noeg stemmen van buiten de ei gen gelederen kan rekenen. (advertentie) Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EF.N HEI.K OPLUCHTING

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9