Flats Bosdreef kampen met kakkerlakken 0=êldsi agend Subsidie Munnik twijfelachtig Oude drukkerij wordt gesloopt Maatregelen tegen parkeer overlast rond winkelcentrum Raadsfracties tikken wethouder op vingers MIENING UUR AFGESLOTEN NA FRONTALE BOTSING Taxi schept bejaarde vroil Bij botsing ribben gebrola Kakkerlak kan overal voorkomen STAD EN RAND DONDERDAG 23 OKTOBE WARMOND - Het ziet er naar uit dat de voor malige drukkerij van Van Elburg, aan de Kerpsdam in Warmond, binnenkort wordt gesloopt.De gemeentelijke commissie voor financiën ging gisteravond akkoord met de verkoopprijs van het stuk grond waarop het gebouw nog staat. Er zullen door twee parti culieren twee woningen worden neergezet in de goedkope sector de zogenaamde premie A-woningen. De gemeente zal de drukkerij op eigen kosten slopen, om de grond voor de nieuwe activitei ten vrij te maken. Wanneer de twee premie- woningen klaar zijn, zal de gemeente War- mond woningzoekenden aanwijzen die in aanmerking komen voor de nieuwe wonin gen aan de Kerpsdam. Vooruitlopend op het nu alleen nog geformuleerde voorstel van burgemeester en wethouders, dat gaat over de aansluitingskosten van de kabeltelevisie, voorzag raadslid Slingerland (Progressief Warmoind), gisteravond moeilijkheden. "Mensen die buiten hun schuld nu nog zon der kabelaansluiting zitten en die aanvragen hoeven maar 150 gulden te betalen. Wie wel in staat is geweest om tijdens de alge mene kabelaansluiting op de kabel te worden aangesloten, maar dat toen nog niet wilde, moet nu 250 gulden betalen om alsnog te worden aangesloten." Slingerland waar schuwde dat het moeilijk is te bepalen wie wel en wie niet een verhoogd tarief moet be talen. Vooral in nieuwbouwwijken zou vol gens hem met een gereduceerd tarief moeten worden gewerkt. Van gemeentewege werd toegegeven dat de aansluitprijs niet in verhouding staat met de werkelijke kosten. Volgens de gemeente moet er echter toch een boete worden gege ven wanneer iemand op zijn besluit geen ka bel te nemen, terug komt. Er zou nog nie mand, die achteraf een aansluiting aanvroeg, moeilijkheden hebben gemaakt over deze gang van zaken. LEIDERDORP - De tennisvereniging De Munnik uit Leiderdorp maakt weinig kans dat de door haar ingediende subsidie-aan vraag door de gemeente wordt gehonoreerd Een meerderheid van het college van B en W (de wethouders Bezemer, Meerburg en Ver- dier) vindt de steunaanvraag van 20.000 gul den onaanvaardbaar hoog en komt na een analyse van de begroting van de tennisclub uit op een redelijk bedrag van 4000 gulden. Een minderheid van het college (de burge meester en wethouder Gehner) willen dit be drag stellen op 16.000 gulden. De raad zal aanstaande maandag beslissen over het meerderheidsvoorstel van het college. De drie wethouders vinden het onder meer on aanvaardbaar dat de contributie-opbrengst van De Munnik 9000 gulden lager is dan be groot, doordat er aan de leden die voor een bepaalde datum hebben betaald een korting van 10 gulden wordt verleend. Een andere reden voor het afwijzen van de aan vraag in de vorm zoals die door De Munnik is ingediend is de 1000 gulden die staan voor de jeugdtraining die is gericht op het beoefenen van sport op een beter niveau. De wethou ders geloven dat een dergelijke training overeenkomt met het keurturnen bij Sparta, dat ook niet wordt gesubsidieerd, ondanks een verzoek daartoe van die vereniging. Het college is eensgezind van mening dat het niet mogelijk is om de door de vereniging opgevoerde post voor onvoorziene uitgaven van 4000 gulden te subsidiëren. In Wassenaar WASSENAAR - CDA-wethouder Van Dingstee uit Wassenaar moet de opdracht voor een nieuw gemeentekantoor aan het ad viesbureau Twijnstra en Gudde beëindigen en onmiddelijk uit gaan van een WD-plan. Dit plan zou slechts 8 miljoen gaan kosten, terwijl het plan van het adviesbureau op zo'n 15 miljoen komt. Dat is de eis van de gemeenteraadsfracties van VVD, PvdA, Werkend Wassenaar en Partij Wassenaar (tezamen 13 van de 21 zetels). Zij willen dat Van Dingstee de commissie Huisves ting Gemeentelijke Diensten vóór de tweede helft van november bijeenroept om een en ander te bewerkstelligen. De gezamenlijke raadsfracties hebben hiertoe een iniatief-raadsvoorstel inge diend. Dit initiatief brengt het CDA in een benarde positie. De fractie (inclusief de wethouder) hebben steeds de weg opengehouden naar uitbreiding van het bestaande raadhuis. De andere partijen hebben zich uitgesproken voor een nieuw gebouw op de gemeen- tewerf. Wethouder Van Dingstee beschouwt de keuze voor nieuwbouw op de werf als een miskleun. De beide VVD-wet- houders zullen naar verluidt meegaan met het plan van de eigen partij. Het VVD-plan vindt verder dat een versnelling van de aanpak nodig is. Hierdoor zou het kantoor niet over vier, maar al over twee jaar gereed moeten zijn. Het plan dringt erop aan, dat Tech nische Diensten zo snel mogelijk een begin maakt met het bouw rijp maken van het terrein. CDA-wethouder "nieuwbouw op werf i; LEIDERDORP - Er zullen ver scheidene verkeersmaatregelen worden getroffen in de omgeving van het nieuwe Leiderdorpse winkelcentrum De Winkelhof. Het college van burgemeester en wethouders wil hiermee berei ken dat het parkeren in de par keergarage onder het centrum wordt bevorderd. Gisteren, de eerste dag dat De Win kelhof was geopend, dreigde er al een chaos te ontstaan door de enorme hoeveelheid publiek die het centrum trok. Voor de par keergarage vormden zich files en in de wijde omgeving van De Winkelhof stonden de auto's bumper aan bumper geparkeerd. Op het pleintje voor het centrum ZOETERWOUDE - Een 34-jarige automobilist uit Zoetermeer is gister middag rond half drie op De Miening in Zoeterwoude-dorp frontaal op een vrachtwagen gebotst. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De personenauto was total-loss. De bestuurder van de personenauto kwam uit de richting Leiden toen hij door onbekende oorzaak in een bocht van de Miening op de weghelft voor het tegemoetkomende verkeer terecht kwam. Daar botste hij op de vrachtwagen, die werd bestuurd door een 23-jarige Noordwijker.Het verkeer op De Miening is gisteren gedurende ongeveer een uur ernstig gestremd geweest. stonden ontelbare fietsen. Om het parkeren in de parkeergarage zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, was er al een zogenaamde gewenningsperiode ingesteld. Tot 1 januari mag er twee uur gra tis worden geparkeerd, daarna pas zal 50 cent per uur worden gevraagd. Óm de rust in de om liggende woonstraten te bevor deren, wil de gemeente echter ook nog enkele verkeersmaatre gelen treffen. Zo zal de Obool on geveer 60 meter vanaf de kruising met de Heinsiuslaan, voetgan gersgebied worden. Verder wordt het verboden om te parke ren op de overige straten van Winkelhof, alsmede op de Gal laslaan, Heinsiuslaan, Engelen- daal, Vossiuslaan en Voorhof- laan. Er wordt eenrichtingsver keer ingesteld voor de Reaal, parkeren voor het gemeentehuis wordt onmogelijk gemaakt en tenslotte mogen alleen kortpar- kerende bezoekers nog gebruik maken van het parkeerterrein achter het gemeentehuis. De Winkelhof werd gisteren overstroomd door publiek. Het pleintje voor het winkelcentrum was dan ook veranderd in één grote fietsenstalling trum zal dit gebeuren door het uitreiken van gele waarschu- wingskaarten. Daarna worden er bekeuringen uitgedeeld. De ge De politie zal de genoemde maatre gelen intensief op naleving con troleren. De eerste twee weken na de opening van het winkelcen meenteraad van Leiderdorp zal in de volgende vergadering zijn oordeel geven over deze plannen van het college. Al het mogelijke wordt gedaan om Leiderdorpse plaag te bestrijden LEIDEN - Een 82-jarige inv ster uit Leiderdorp is gistei dag met een hersenschud naar het AZL vervoerd na 3 Van de Valk. Boumanweg een taxi te zijn gechept. Het ongeluk ontstond gister dag rond kwart over vier.' gens de politie heeft de vi waarschijnlijk niet goed uitj ken. LEIDERDORP - Een 42-jl man uit Leiderdorp moest gi avond na een botsing op de sing Laan van Ouderzorg-1 geestlaan met gebroken ril naar het AZL worden gebra Het ongeluk ontstond rond tier doordat een 54-jarige Leidei die op de Poelgeestlaan reel Leiderdorper geen vooi verleende. De auto van de la, was total loss. •k De Duitse kakkerlak. De flats aan de Bosdreef in Leiderdorp hebben op het ogenblik te kam pen met een plaag van dit kak kerlakkensoort. Kakkerlakken komen in de hele wereld voor Vooral keukens vor-i men aantrekkelijke verblijfplaatsen voor verschillende soorten kakkerlakken. Van de ongeveer 4000 soorten zijn het vooral de| Duitse kakkerlak en Oosterse kakkerlak die in ons land vaak voorkomen. Behalve in woonhuizen kunnen Duitse kakkerlak ken, zoals die in de Bosdreef in Leiderdorp gesignaleerd zijn, in ondermeer levensmiddelenbedrijven, bakkerijen, hotels, restau rants, ziekenhuizen en aan boord van schepen tot een plaag ko men. Ze verspreiden een onaangename geur, zijn voor kou echter gevoelig. Duitse kakkerlakken zijn allesetcrs en voeden zich met onze levensmiddelen. Maar ze leven ook van dode dieren, uit werpselen en afvalstoffen. Ze kunnen onder bepaalde omstan digheden eveneens ziekten overbrengen. Verschillende ziekte verwekkende organismen worden door kakkerlakken verspreid, variërend van voedselvergiftiging tot tuberculose, dysentrie, melaatsheid, lintwormen, ziekte van de urinewegen. Het beest is strogeel tot lichtbruin van kleur met twee zwarte lengtestrepen op de voorzijde van het borstschild. Kakkerlakken zijn licht schuw. Overdag houden ze zich schuil op donkere, warme en vochtige plaatsen, in, achter en onder keukenkasten, bij motoren van koelkasten, onder plinten, in leidingkokers en putjes, in kie ren en in naden. Het kakkerlakwijfje produceert gemiddeld 7 eipakketjes gedurende haar levensduur van ongeveer een half jaar. Expositie van munten in Leiderdorp LEIDERDORP - In het gemeente huis van Leiderdorp is gisteren de tentoonstelling "Winkelhof in klinkende munt" begonnen. In de wijk Winkelhof zijn de straten en pleinen genoemd naar Oud- Hollandse munten, variërend van obool tot statendaalder. Naast de elf "Winkelhofmunten" worden in het gemeentehuis ook nog wat voorwerpen geëxpo seerd die met "geld" te maken hebben, zoals bijvoorbeeld een muntgewichtdoosje. De munten en andere objecten worden voor expositie beschik baar gesteld door het Koninklijk Kabinet voor Munten, Pennin gen en Gesneden Stenen in Den Haag. De beschrijving van de munten en wat historische ach tergrondgegevens zijn bijeenge bracht in een brochure. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 28 november tijdens de openingsuren van het gemeente huis. LEIDERDORP - "Het aantal ma len dat de hulp van onze onge- diertebestrijding wordt ingeroe pen, stijgt jaarlijks. Vorig jaar wa ren we 237 keer op pad, dit jaar zijn we al over de 200 maal uitge rukt. Het is'echter voor het eerst dat zo grootscheeps moet worden ingegrepen als nu gebeurt aan de Bosdreef in Leiderdorp, waar een kakkerlakepidemie heerst. Deze epidemie wordt overigens niet door ons maar door een particu lier bedrijf behandeld. De wo ningbouwvereniging vond onze diensten zeker niet voldoende, terwijl wij de verdelging toch ook best tot een goed einde hadden kunnen brengen" Jan Janssen is chef van de afdeling groenvoorzieing binnen het Lei derdorpse gemeentebedrijf. Bin nen deze dienst is de heer Sor- manie speciaal aangesteld voor het bestrijden van ongedierte. Een paar weken terug deed de Algemene Woningbouwvereni ging (AWL) een beroep op de be strijdingsdienst, omdat er kak kerlakken waren gesignaleerd bij diverse bewoners aan de Bos dreef. De verdelging daarvan bleek niet zo'n kleine opgave te zijn. Maar liefst 28 woningen moesten worden ontsmet. Jan Janssen vertelt: "Elk melding die bij ons binnen komt, wordt genoteerd. We bezoeken vervol gens elke week de woningen Jan Janssen voor de flats aan de Bosdreef: "Aantal malen dat de hulp van de ongediertebestrijding wordt ingeroepen, stijgt jaarlijks. waar ongedierte huist. Vaak blijkt dat de mensen zich vergis sen in wat ze gezien, of liever ge zegd, gehoord hebben. Ze horen slechts wat gefritsel en gefrutsel en het is aan ons om uit te maken of het gaat om muizen, ratten, wespen of bijen. Bijen laten we overigens zoveel mogelijk gaan, dat zijn nuttige diertjes. Wespen bestrijden we daarentegen met een. Wanneer een zelfde wonin gen voor de tweede of derde maal door ongedierte wordt bezocht, gaan we de bron opzoeken. Dat kan bijvoorbeeld voedsel voor de huisdieren zijn, dat rondslinger de. Bij muizen moetje eerst eens onder de ijskast of achter het for nuis kijken, plekjes waar de dier tjes zich heerlijk warm kunnen nestelen. Ook gebrek aan hygië ne, het slordiger omgaan met het eigen voedsel en de afname van het aantal voor- en najaars schoonmaakbeurten, kunnen ideale situaties scheppen voor het ongedierte. Daarnaast is ook het weer van enorme invloed op het aantal meldingen. Dit jaar hadden we bijvoorbeeld veel wespen in het dorp. Een nat na jaar zorgde ervoor dat de veld muizen de wijken intrekken, bij voorbeeld de Voorhof in Leider dorp. Ongedierte komt echter niet alleen in nieuwbouw voor" De flats aan de Bosdreef behoren wel tot de nieuwbouw, waarin de kakkerlak zich heeft weten te vestigen én te verspreiden. Vol gens Janssen komen de beesten mee met mensen die de woning betrekken. De verspreiding naar de andere woningen gebeurt via de verwarmingsbuizen. De voozitter van de AWL, de heer G.F. Duivenvoorden, is uiteraard niet gelukkig met de kakkerlak kenepidemie aan de Bosdreef. Volgens hem heeft de woning bouwvereniging mede op ver zoek van de bewoners de ge meentehulp gelaten voor wat die was, en de hulp van een particu lier bedrijf ingeroepen. "De kos ten daarvan zijn uiteraard erg hoog, zo'n vier a vijfduizend gul den meer. We zijn echter ontzet tend ongerust dat de kakkerlak kolonies zich zullen uitbreiden. De vereniging heeft maar liefst 700 woningen in de omgeving van de Bosdreef staan. Ik moet er niet aan denken dat al deze hui zen ook besmet worden. Het aan tal huizen dat nu "onder behan deling" staat, is al erg groot. Maar we moeten rondom de haard, de bron van de kakkerlakken, alle woningen meenemen, schoon of niet. In de flats verspreiden de kakkerlakken zich namelijk ge makkelijk, niet alleen via de ver warmingsbuizen, ook de ge meenschappelijke afvoerkanalen kunnen de overbrengers zijn. Nu de zaak goed in de gaten wordt gehouden, merken we gelukkig dat de plaag wat afneemt. Een complete uitroeiing kan echter nog niet worden gegarandeerd. Wat de bron van de kakkerlakken is? Tja, we zijn erg voorzichtig met te zeggen dat iemand een vies huis heeft. Maar ja, er zijn bewoners die eh, laten we zeggen, gewend zijn aan kakkerlakken en zich er niet aan storen omdat de beesten in hun eigen land niet zo'n abnormale verschijning zijn", zegt Duivenvoorden. De voorzitter van de woningbouw vereniging voorziet niet dat er woningen moeten worden ot- ruimd in verband met de plaag. "Dat zullen we op alle mogelijke manieren proberen te voorko men". ROEL ZAADNOORDIJK Snelheids controle LEIDEN - Op de Lammenschans- weg werd gisteren van 11.00 uur tot 13.00 uur een snelheidscon trole gehouden. In totaal werden 890 auto's gecontroleerd, waar van er 63 te snel gingen. Hoogste snelheid, die werd gemeten: 93 kilometer per uur. Op de weg mag men maximaal 50 rijden. DONDERDAG Leiden - Stats - Haarlemmerstraa informatiemiddag voor schoolverl. 15.30 uur. In den Bierdeghel - Vestestraat le eenkomst WD, 21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraa Vereniging Nederlandse Protestai bond, lezing over terreurbestrijdin uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, int 14 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstn ten 17, film Solaris van Andrej Tarl ky, 20 uur Filmhuis Leids Vrijetijdscentrui Breestraat 66, film 'Radio On' van Petjt, 20 ten 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsi 33, Voorschoten, tel. 01717-1 spreekuur voor invaliden, 19 tot 20 Architektenwinkel - Hooglandse K gracht 32, vi^j advies, 19.30-21.30 u Architektenwinkel - Pieterskerkhc vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Wei zen Advies Centrum, vrij van 14 -16 tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Ti Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. V lichting en begeleiding dienstweig» ook tel. 140866. Jongerencentrum Stats - Haarlemi straat 73, disco van 20 tot 22.30 uur; middag soos van 15 tot 17 uur. Caeciliastraat 18 - open avond Le Werkgroep homosexuelen, 21 uur. Leiderdorp - Gemeentehuis - expoi Winkelhof in knikkenden munt, v« tot 17 uur. Voorschoten - Cultureel Centrum - tiekbeurs, 19 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst apotheken in de regio Leiden, w waargenomen van vrijdag 17 oktobe 24 oktober door: Haven Apotheek, ven 18, tel. 120085; Apotheek Linna Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van de Rijn 134604, tel. zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - zondheidscentrum, Berkenkade, derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, 154500. Voorschoten - - Gezondheidscentri v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement I 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement I 173.70 per post I 254.10 Losse nummers t 0.65 Burgemeester Van der Have, wethouder Gehner en gemeentesecretaris Willems bij de tentoonstelling in het Leiderdorpse gemeentehuis Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling le voldoen. Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Adjunct-hoofdredacteur. R D Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320 Ch. Lennartz. Maredi|k 33a, Leiden, tel 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H Sonders, 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2