Kerk was omgekeerde bioscoop [Le/cfeé agendo JÜZqffK Openbare inschrijving kunstwerk Wassenaar Wassenaar zit met bejaarden in maag REINIGINGSRECHTEN IN WASSENAAR STUK HOGER St. Willibrordus in Wassenaar 75 jaar oud Jongen (13) verongelukt oj Rijksstraatwe; PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 21 OKTOBER: Jazzclub De Stichting Jazzclub Voorscho ten organiseert zaterdag een concert in de bar van het nieuwe zwembad Het Wedde. Er zal een optreden zijn van het Harry Verbeke-Piet Noordijk Quintet. Derde Wereld Vertegenwoordigers van de Ver eniging Milieudefensie en We reldwinkel Oegstgeest zullen dinsdag 28 oktober in een kraam staan op de markt van Oegst geest, om informatie te ver strekken over de derde wereld en voedsel. VOS-cursussen In november gaan in Zoeterwoude de VOS-cursussen weer van start. VOS is bedoeld voor vrouwen die vinden dat ze te weinig kans op onderwijs en vorming hebben gehad. Het gaat erom de vrouw bewust te maken van haar plaats in de maat schappij. De VOS-cursus in Zoeterwoude Dorp wordt gehouden in Ons Huis op de woensdagochtend en in Zoeterwoude Rijndijk in de Eendenkooi op de dinsdag avond. Dinsdag 28 oktober is er een in formatie-avond over de VOS- cursus in de Eendenkooi. Aan vang 20.00 uur. Woensdag 29 ok tober is er een informatieavond in Ons Huis. Aanvang 20.00 uur. Concert De Vereniging Raadsherenbuurt organiseert zondag 2 november een concert in de Pauluskerk aan de Warmonderweg in Oegstgeest. Aanvang 20.15 uur. Het concert wordt gezongen door de Augustinus Cantorij uit Amstelveen en staat onder lei ding van Frans Schouten. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 oktober tol 24 oktober door: Haven Apotheek, Ha-i ven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/ra vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIOEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bit vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Alq. redactiechef. A. van Leeuwen Plv Alq. redactiechef: J M. J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C. Smits. Bachstraat 25. Leiden tel 071-763320 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders LEIDERDORP - "We staan aan de vooravond van de opening van het nieuwe ivinkelcentrum Win kelhof. Dan zal het hart van Lei derdorp verhuizen van het oude naar het nieuwe gedeelte. Aan deze harttransplantdtie hebben we veertien jaar gewerkt." Deze woorden sprak burgemeester Van der Have gistermiddag tij dens het bezoek dat enkele CDA- kamer- en statenleden aan de ge meente Leiderdorp brachten Ty- dens dit bezoek lieten de beide C D A-wethouders Verdier en Meerburg zien welke zaken er in deze randgemeente zoal spelen. Zo werd eet} bezoek gebracht aan het nieuwe winkelcentrum en aan de nog te bebouwen wijk Buiten hof Oost Wethouder Meerburg wees de aan wezige volksvertegenwoordigers op de problemen waarvoor de gemeente stond om in Buitenhof- Oost nog veel goedkope woningen te bouwen. "We hebben grote moeite om alle tot nu gemaakte bouwplannen economische haal baar te maken. Laat het rijk ons bij de ontwikkeling daarvan zo veel mogelijk steun geven". Ook bracht Van der Have de problematiek van de Rijksweg 4A onder de aandacht. Vooral noemde hij het punt van de ge luidsoverlast die de weg aan een groot deel van de Leiderdorpers geeft. Burgemeester Van der Have spreekt. De anderen luisteren. WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben alle hen bekende plaatselijke kunstenaars uitgeno digd deel te nemen aan een openbare inschrijving voor het vervaardigen van een kunstwerk in Ter Weer. De uitnodiging ging vergezeld van een uitvoerige opdrachtfor mulering met informatie over onder meer de twee plaatsen die voor een kunstwerk in aanmerking komen. Beide plaatsen liggen aan de rand van de nieuwe woonwijk Ter Weer, op loopafstand van een al bestaande wijk. Voor de opdracht is een bedrag van dertig duizend gulden be schikbaar. Voorstellen voor een ontwerp moeten vóór 15 november aan staande worden ingeleverd, waarna drie kunstenaars zullen worden gevraagd een schetsontwerp te maken. De uiteinde lijke opdracht zal eind maart volgend jaar worden gegeven met de bedoeling dat het werk uiterlijk september 1981 wordt opgeleverd. Wassenaarse kunstenaars die geen uitnodiging van de gemeente hebben ontvangen kunnen voor de nodige informatie terecht bij de afdeling Culturele zaken op het raadhuis. WASSENAAR - Het is nog steeds onduidelijk welk bedrag in Wassenaar zal worden uitgetrokken voor bejaardenvoorzieningen. Gisteren wer den in de raad de bestemmingen voor de gemeentelijke reservegelden besproken. Zwembad, jeugdvoorzieningen en sportaccomodaties le verden weinig problemen op, maar bij de post van drie miljoen gulden voor een sociaal-cultureel centrum (vermoedelijk een omgebouwd Je- roenhuis) kwamen de problemen boven. Schelhaas (CDA) en Greep (PvdA) misten een post voor een dienstencentrum voor bejaarden. Zij wilden een derde van het bedrag voor het Jeroenhuis overhevelen naar de post wijkvoorzieningen - bejaardenvoorzieningen, daarin tevens ge steund door mevrouw Van der Heiden (Werkend Wassenaar) Wethouder Barning noemde deze gedachte onjuist en vaag en wees het voorstel af. Na een schorsing kwam CDA-er Otte met het voorstel om één miljoen van het gereserveerde bedrag voor het Jeroenhuis over te hevelen naar bejaardenvoorzieningen. PvdA-er Greep vroeg Otte vlak voor de stem ming of deze met dit geld een centraal gelegen dienstencen- trum voor bejaarden wilde of een gedecentraliseerde voorziening op wijkniveau. Toen Otte daar nog niet op kon antwoorden besloot de PvdA-fractie het voorstel niet te steunen, waardoor het niet op een meerderheid kon rekenen. WASSENAAR - Elk Wassenaars huishouden zal volgend-jaar 43 procent meer reinigingsrechten moeten betalen. Gebruikers van mini-containers moeten bovendien nog iets meer betalen, maar zij hoeven dan ook geen plastic zakken te kopen. De Wassenaarse gemeenteraad besloot gisteren tot deze verhoging van de reinigingsrechten. Deze maatregel is nodig in verband met een andere verwerking van het vuil. Met ingang van de volgende maand zal namelijk worden begonnen met de afvoer van huisvuil naar de vuilverbranding in Leiden. Dit is voor Was senaar een kostbare zaak. Goulooze (PvdA) en mevrouw Van der Heiden (Werkend Wasse naar) vroegen gisteren aan wethouder Barning of de belasting verhoging niet in twee fasen kon worden doorgevoerd. Barning voelde daar echter niets voor omdat de geplande verhoging nog niet eens kostendekkend is. De wethouder herinnerde aan de verminderingsregel die geldt voor de lage inkomensgroep. Zij die een inkomen hebben van AOW plus tien procent kunnen een belangrijke korting krijgen op het tarief. Daaivan maken nu reeds ruim 300 mensen gebruik. WASSENAAR - "Uiteinde lijk gaat het om de paro chianen en niet om het ge bouw. Dat neemt echter niet weg dat velen in Was senaar een emotionele binding hebben met het kerkgebouw waarin ze vele uren van hun leven hebben doorgebracht. Dat geldt zelfs voor degenen die de kerkgemeenschap de rug hebben toege keerd". Met deze woorden belicht de jonge pastor Thijs Oomens het jubi leum van de St. Willibror- duskerk. Het is dit jaar namelijk 75 jaar gele den dat de toenmalige pastoor uit eigen beurs de St. Willibrordus liet bouwen, vlak naast de oude uit 1724. Bestaat de kerk nu 75 jaar, het is geenszins zeker dat het gebouw de eeuw vol zal kunnen maken. Zowel bouwkundig als financieel zijn er grenzen. Er is in twintig jaar toch al meer veran derd (met kunst en vliegwerk werd ook deze kerk aangepast aan nieuwe liturgische opvattin gen), dan velen hebben kunnen verwerken. Bovendien kan wor den vastgesteld dat de bloeipe riode van deze parochie getals matig voorbij is. De in 1905 gebouwde St. Willibror dus kostte de toenmalige pastoor 120.000 gulden. Het gebouw kreeg een torerl van 65 meter en een capaciteit van 1100 plaatsen. Enkele jaren later verrees op de fundamenten van de oude kerk, die uit de achttiende eeuw stam de, het Patronaatsgebouw, dat nu Jeroenhuis heet. Het hele kerkcomplex lag toen nog buiten de bebouwde kom van Wassenaar, maar nam in het dorp toch een centrale plaats in. Vele Wassenaarders zijn er als baby gedoopt, traden er in het huwe lijk en hebben op het naast gele gen kerkhof een laatste rust plaats gevonden. Generatie na generatie voegde zich gedwee naar de traditionele, vaak knel lende banden van het kerkelijk gezag en van nauwelijks begre pen regels en gewoonten. Een man die vanaf 1938 werkelijk alles heeft meegemaakt wat de Pastoor Kortekaas: "Mijn leven is de kerk, de Jee; St. Willibrorduskerk betreft, is P. Kortekaas. "Piet de Koster", die overigens nog steeds kerkbe diende is, zal echter nooit het ach terste van zijn tong laten zien. In zijn tegenover de kerk gelegen woning laat hij slechts een fractie los van de boekdelen die hij over zijn ervaringen zou kunnen schrijven. "Mijn leven is de kerk, de kerk is mijn leven", duidt hij zijn betrokkenheid met de St. Willibrordus aan. "In juli 1938 diende ik mij als koster aan, na dat een seminarie-opleiding op niets was uitgelopen. Werkdagen van 's morgens zes tot 's avonds acht waren ook in de winter hoogst normaal. Voor de huisige begrippen waren de verhoudin gen binnen de kerkgemeenschap bovendien nogal hard, maar ie dereen, ook het personeel, aan vaardde dat. Zo konden kape laans van dé ene week op de an dere worden overgeplaatst naar een geheel andere streek. Ik heb sommigen met tranen in de ogen zien vertrekken. Zo botste wel meer dingen in die tijd met mijn gevoelens. In 1939 heb ik mijn ongenoegen eens geuit toen een ongedoopt kindje in ongewijde grond moest worden begraven. Volgens de toen geldende nor men was er voor haar geen plaats bij de andere kindergraven". In 1940 barstte het oorlogsgeweld over ons land los. Uit de jaren van de bezetting put Kortekaas de tails, die als op afroep uit zijn hel dere geheugen te voorschijn ko men. "Bij razzia's zocht een klei ne groep jongemannen steeds een schuilplaats op de gewelven, want daar zou geen Duitser ooit komen kijken. Ikzelf heb daar nog in een doodkist liggen sla pen. Die kist leek trouwens voor bestemd om een rol te spelen in een drama, dat zich een tijd later voltrok. Een hoog in de toren zit tende Duitse wachtpost kwam op een dag maar niet naar beneden. Na enig zoeken vond ik hem han gend aan een touw". En een an dere triest verhaal verhaal dat Kortekaas over de oorlogstijd weet te vertellen: "De klokken- roof op last van de Duitsers was werkelijk een schok voor de hele parochie. In februari 1943 werd op niets ontziende wijze het hart uit het lichaam van het kerkge bouw gerukt, om als grondstof voor kanonnen te dienen. Een in genieuze loodgieter monteerde toen een grote buis naast de klokhamer, zodat de urenslagen toch nog hoorbaar waren. In 1949 was na een lang volgehouden in zameling voldoende geld bijeen vergaard om nieuwe klokken aan te schaffen. Ademloos en intens blij keken velen toe hoe een nieuwe serie grote klokken in de toren werd gehesen" Omgekeerde bioscoop In de vijftiger jaren was er verande ring op til. In de samenleving stak een andere wind op, die ook de kerkgemeenschap op de lange duur niet onberoerd liet. Nog be zochten velen min of meer plichtmatig de kerkdiensten, en de ordecommissarissen, die de tekst "Eerbied in Gods Huis" schuin over het kostuum droe gen, zetten wanordelijke kerk gangers buiten de deur. Steeds meer echter, hadden de mensen moeite met de tradities. Korte kaas: "De kerk was eigenlijk een omgekeerde bioscoop: de duur ste rangen waren voorin. En kwam er een plaats vrij, dan werd die door een kerkmeester bij op bod verkocht. Ook kon je bij een begrafenis aan het klokgebeier horen, in welke klasse die plaats vond. Op die verhoudingen kijk ik nu toch wel met zeer gemeng de gevoelens terug. Gelukkig werken we tegenwoordig met een uniform tarief, en heeft de gelijkwaardigheid overwonnen" Kortekaas zelf heeft zich slechts met enige vertraging weten aan te passen aan de grote veranderin gen. het Latijn verdween, de biecht werd iets zeldzaams, en veel opsmuk werd overbodig. Een paar karakteristieke heili genbeelden kregen ongeschon den een voorlopige rustplaats in het witte zand onder de kerk vloer. De huisige pastor, Thij Oomens, drukt al deze ontwikkelingen op zijn eigen manier uit. "We gingen van een priesterkerk naar een le kenkerk, en van een plichtkerk naar een keuzekerk. In het aantal bezoekrs boeren we achteruit, maar de betrokkenheid van de kerkgangers neemt daarentegen toe. Ik geloof dat de scheidslijnen anders komen te liggen. Vroeger De St. Willibrorduskerk in Wassenaar viert het 75-jarig bestaan. "Niet zeker of de kerk de eeuw volmaakt" liepen die tussen de kerkgenoot schappen, nu lopen ze dwars door de gemeenten heen. Ook in Wassenaar zoeken mensen vrije lijk naar die Dienst, die hen het meest aanspreekt". Dit kan er zelfs toe leiden dat paro- cianen met hun favoriete) pastor meereizen, wanneer deze een "uitwedstrijd" speelt in een an dere kerk. De alleenheersende pastoor van voorheen heeft nu plaats gemaakt voor een soepele samenwerking tussen pastor en parochievergadering. Die is na verkiezing tot stand gekomen, en geeft zoveel mogelijk steun aan het gemeenschapsleven dat na door de mensen zélf wordt ge maakt. Door het afnemena aantal roepingen krijgen de "leken" ook steeds meer deel aan het pasto rale werk. Proj ectontwikkelaar De financiële zorgen drukken een stempel op alle activiteiten van de kerk. Het onderhoud van een groot gebouw als de St. Wilibror- dus kost veel geld, maar dankzij de verkoop van de pastorie kan dat weer een aantal jaren worden bekostigd. Sloop van het zo ver trouwde gebouw zal zo lang mo gelijk worden uitgesteld. Dezelf de geldelijke zorgen hebben ge leid tot overleg met het gemeen tebestuur over de exploitatie van het Jeroenhuis. De parochie zoekt naar wegen om met behoud van het eigendom, het gebouw ten dienste te stellen van de ge hele Wassenaarse bevolking. Er is al eenmaal een attente project ontwikkelaar langs geweest, in de hoop dat het gebouwencom plex zou kunnen worden ver kocht. maar alleen al de aanwe zigheid van het kerkhof, dat nog steeds wordt gebruikt, maakt be bouwing binnen een termijn van twintig jaar uiterst onwaar schijnlijk. De St. Willibrordusparochie zal in de week van 7 tot en met 15 no vember op geheel eigentijdse wijze aandacht besteden aan het 75-jarig jubileum. Daarbij zal vooral licht vallen op de vele en veelsoortige activiteiten, die in een gemoderniseerde parochie heden ten dage worden onder nomen. WIM OLIJSLAGERS WASSENAAR, DEN HAAG - dertienjarige Robert Alan L son is gistermiddag verongel op de Rijksstraatweg in Den h nabij de gemeentegrens van seriaar. De Amerikaanse jonj die met zijn ouders tijdelijl Den Haag woonde, probet samen met een vriendje de 2 drukke Rijksstraatweg ovei steken. Onverhoeds staken z\ rijbaan over waarbij Robert w aangereden door een bestelai bestuurd door de 22-jarige Hj naar P.H.H. De jongen overl ter plaatse aan zijn verwon gen. DINSDAG Leiden - Gesprekscentrum - Vrouv kerkchoorstraat 17, serie Wijsheid onkruid, 20.00 uur. Waaggebouw van Morspoortkazerr, informatie-avond gemeente over as tering en herindeling Morsweg en M Kapelzaal K&O gebouw - Oude Vest de film 'L'Innocente' van Luchino conti, 20.00 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemn straat 73, Nederlandse les voor buil landse jongeren van 19 tot 20.30 1 aansluitend soos, muziek of film; i middag, soos en sport van 15 tot 17 u Sleutelbloem 2 - Gespreksavond Bi gemeenschap, 20.00 uur. JAL - Caeciliastraat 67, open op ma, doen vrvan 16 tot 22 uur, tel. 126052.V van 16 tot 22 uur meisjesspreekuur. Algemene Reclassenngs Verenigin Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, ben baar op werkdagen van 9 tot 17 uur, v hulp en informatie aan meerdeijarii (vanaf 18 jaar), die door problemer. konflikt zijn of dreigen te komen r politie en/of justitie. NVSH-bibliotheek - Rapenburg 48, tot 21 uur. NVSH informatiecentrum - Rapenbi 48, is geopend op werkdagen (beha- woe)van 14 tot 16 uur en dinsdags var tot 21 uur. WOENSDAG Leiden - Bibliotheek Rosmolen - t/m okt, speelgoedtentoonstelling van 0 ki jaar, tevens ma woe en vrij om 14.301/ poppenkast van 3 tot 6 jaar. De tentoi stelling is te bezichtigen tijdens bibl theekuren. Stadhuis - raadscommissie onderwijs] samenlevingsopbouw, 20 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, teki films, 14 uur. Jongerencentrum Stats - Haarle-i merstr 73, cursus stijldansen; don soj met films en mformatieprogramm. van 15 tot 17 uur. Fem ke/V olkshuis - vrouwensoos van tot 23 uur. Leiderdorp - Opening Winkelhof, 8/ Warmond - Gemeentehuis - commisij DONDERDAG Leiden - Stats Haarlemmerstraat informatiemiddag voor schoolverlate! 15.30 uur. In den Bierdeghel - Vestestraat le, b eenkomst WD, 21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat Vereniging Nederlandse Protestante bond, lezing over terreurbestrijding,I uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, instui Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat^ ten 17, film Solaris van Andrej Tarkov ky, 20 uur Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum 'Breestraat 66, film 'Radio On' van Chr Petit, 20 ten 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewt 33, Voorschoten, tel. 01717-330 spreekuur voor invaliden, 19 tot 20 uui Architektenwinkel - Hooglandse Kerl gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 11 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklt zen Advies Centrum, vrij van 14 -16 uui tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troel Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Vooi lichting en begeleiding dienstweigerei ook tel. 140866. Jongerencentrum Stats - Haarlemmei straat 73, disco van 20 tot 22.30 uur; vrij middag soos van 15 tot 17 uur. Caeciliastraat 18 - open avond Leids Werkgroep homosexuelen, 21 uur. Leiderdorp - Gemeentehuis - expositii Winkelhof in knikkenden munt, van i tot 17 uur. I Voorschoten - Cultureel Centrum - An tiekbeurs, 19 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2