Psychologie-cursussen: informatie voor heel veel 'PvdA-wethouders moeten VVD-collega's opjagen Leids onderzoek signaleert obscure vaagheden en onjuistheden Vreewijk: Witte Singel - en Haagweg gevaarlijk MAANDAG 20 OKTOBER 1980 LEIDEN - "Dat de we reld verandert kun nen we elke dag zien. Het paard verdwijnt uit het stadsbeeld. Auto en scooter vero veren ook in ons land de straat". Even waant u zich mis schien na het lezen van deze zinnen in de jaren vijftig. Heel even maar dan, want anno 1980 kan men dit citaat nog aan treffen in één van de cur sussen psychlogie die ons land rijk is. Enkele duizenden Nederlanders schrijven zich jaarlijks voor zo'n cursus in. De motieven zijn erg uiteenlopend. De ene cursist denkt er straks een betere boter ham door te hebben, terwijl de ander gewoon meer over zichzelf wil weten. Vier Leidse psychologen, N. Me taal, Fr. van der Meer, G.C.M. Vermunt en C.J.H. Midden, be twijfelen of deze cursussen daar ook echt aan voldoen. Gesterkt door de eerste zinnen zijn zij in 1978 een onderzoek begonnen. Het 'psychologische' cursuspak ket van zes particuliere onder wijsinstellingen - PBNA, IVIO, NTI, Pelman, Rhetorica en Suc ces - werden onder de loep ge nomen. Het is allemaal begonnen met het 'image' van de psycholoog. Niko Metaal, verbonden aan de vak groep Theoretische Psychologie en één van de onderzoekers, heeft er een niet al te hoge pet van op. Hoewel hij die pet zelf ook draagt, durft hij toch wel te zeggen dat psychologen soms handig in spelen op de 'vermeende' behoef te van het publiek. Metaal: "Wat er bijvoorbeeld onder de noemer psychologie op de buis aan ons voorbij trekt kan in onbetrouwbaarheid wedijveren met politici. Sommigen verkon digen echte theorieën, sommigen obscure vaagheden, anderen ge wone onjuistheden. De een ver momt zich als apostel, een ander als vormingswerker en een derde als autoriteit. En omdat ze alle maal een ander geloof verkondi gen, ontaardt de nagestreefde duidelijkheid in tegenstrijdig heid. Zeer onaangenaam. Het is dan hartelijk lachen geblazen voor de argeloze toeschouwer die een beetje kan denken". Maar toch is het deze argeloze bui tenstaander die een cursus gaat volgen. Metaal: "Inderdaad. Zelf kende ik deze cursussen'slechts via adver tenties. De gouden bergen die daarin werden beloofd, deden ons vermoeden dat ook daar de informatie over wat de psycholo gie te bieden heeft, wordt be loond met verlakkerij. Noch de consument, noch de psychologie is daarbij gebaat. Vandaar dit on derzoek" Geschrokken Naast het onderzoeken van de zes cursussen is er ook gekeken naar de begeleiding van de cursisten. In samenwerking met de consu mentenbond - de resultaten van het onderzoek zijn uitvoerig ge publiceerd in het laatste nummer van de consumentengids - wer den er vrijwillige cursisten uitge zocht. De proeflessen boden weinig hou vast. Uit deze lessen was nauwe lijks op te maken wat de cursist in de verdere periode te wachten stond. Na het geld overmaken (de kosten varieerden van f 130 tot f 560) zou de rest vanzelf wel vol gen. En van die rest zijn de onder zoekers nu zo geschrokken. Metaal: "In het algemeen kun je zeggen dat de cursussen te 'stel lig' zijn en verouderd. Over aller lei zaken worden veel te absolute uitsparken gedaan. Je mag voor jezelf wel een keus maken, maar als aan de mensen iets wil vertel len moet je alle visies aan bod la ten komen. Ik heb te doen met de jonge cursist die zich voor de les sen van de PBNA de spannende schaakmatches tussen Euwe en Botwinnik voor de geest moet halen, of het eens moet zijn met het volgende citaat uit les 39 van de NTI. "Op enkele uitzonderin gen na kleedt de vrouw zich o.a. Onderzoeker Metaal: cursussen onsamenhangend en onlogisch. met een rokDe rok symboli seert de openheid van de vrouw. Zij is ook wat de kleding betreft voortdurend tot "ontvangen" in staat" Onuitstaanbaar De vier Leidse psychologen heb ben een onderscheid gemaakt tussen de cursussen die cursisten kennis bij brengen ('kennen') en de cursussen die gedragsveran dering 'kunnen' in het vaandel hebben staan. Waar het accent ook wordt gelegd, te gemakkelijk wordt aangenomen dat het ver strekken van kennis op zich vol doende is voor verandering van het gedrag. De stap van iets we ten naar iets werkelijk kunnen uitvoeren is veel moeilijker dan wordt gesuggereerd. Metaal: "De 'kennis'-cursussen, waar een algemene inleiding in de psychologie wordt geboden zijn onsamenhangend, onlogisch en weinig didaktisch. Zowel bij de PBNA als NTI zijn er in de inleidingen, begrippen en visies van voor 1960 opgenomen, die nu echt wel achterhaald zijn. Een voorbeeldje? Les 1: "De dames der schepping zijn in de regel zeei praktisch, maar ook wat kort zichtig en weinig fantasierijk (tenzij op hun eigen, veel enger gebied), waar het toekomstplan nen betreft" Pelman, Succes en Rhetorica, die voornamelijk zijn gericht op het 'kunnen' houden je voor dat als je alles maar goed op volgt je een beter functionerend mens zal worden. Alle drie leggen ook de verantwoordelijkheid voor het slagen of falen bij de cur sist". De vrijwillige cursiste die het aangebodene van Succes volgde, vatte de cursus kort maar krachtig samen. Ze hoopt niet ooit iets van het geleerde in prak tijk te brengen, omdat ze dan een onuitstaanbaar mens zou zijn. 'Het enge van al deze cursussen", gaat Metaal verder is eigenlijk dat ze zich beroepen op de weten schap en ondertussen uitspraken doen. die niet meer zijn dan hun eigen vooroordelen" Docenten In het land der blinden is éénoog koning Dat ééno g is de cursus van de IVIO. Op een ook voor de onderzoekers aanvaardbare wij ze wordt hier het "kunnen via het psychologisch kennen het meest consequent uitgewerkt Als centraal thema fungeert het gesprek. De gepresenteerde psy chologische kennis beperkt zich hiet tot wat noodzakelijk is voor het thema. Wel is het thema heel smal. Ook de docente viel hier niet door de mand. De vragen van de onderzoekers, via de cursisten gesteld wist ze goed te beant woorden. Ze bleek op de hoogte te zijn van de moderne ontwik kelingen. Met de rest van het do centenkorps was het droevig ge steld. Ze waren niet in staat om op vragen een duidelijk ant woord te geven. Sommigen on dertekenden niet met naam maar met een nummer, terwijl de cur sus is 'opgezet als een gesprek tussen cursist en begeleider (PBNA). Bij de ander varieerde de opmerkingen van knap tot zeer goed begrepen. Voor Niko Metaal is er maar een conclusie mogelijk. 'Slechte cursussen gaan ook gepaard met slechte do centen" Geld De eensluidende mening van de vier onderzoekers over de cur sussen is:" Slechte informatie voor zeer veel geld" Metaal: "Er zijn pockets van luttele guldens verkrijgbaar waar het minder slecht in staat. Voor iets meer, maar nog altijd een schijntje van het cursusgeld, zijn er boeken verkrijgbaar waar het erg aardig in staat". De vrijwillige cursisten die deze onzin maximaal 64 les sen hebben moeten volgen zijn er ook niets wijzer van geworden. Uitspraken van de cursisten als tutterig, ouderwets, het lijkt mij dat deze lessen en de huidige psycholgie elkaar nauwelijks ra ken, zijn niet uit de lucht gegre pen. Het zal duidelijk zijn dat het een en ander nog weinig bij draagt aan het positieve 'image van het vak. Of is dit het begin van het scheiden van het kaf on der het koren? Metal: "Ik ben ook bang dat het niet ophoudt bij deze 'vrijwillige' cur- SASKIA STOELINGA Man uit Hazerswoude rijdt door na botsing en raakt in slip LEIDEN - Een inwoner van Ha zerswoude is in de nacht van za terdag op zondag met zijn auto in de slip geraakt toen hij van de Hoge Rijndijk de oprit van rijks weg vier opreed. De man botste tegen de vangrail en raakte be kneld in zijn auto. De brandweer moest er aan te pas komen om hem uit zijn benarde positie te bevrijden waarna hij werd over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Later bleek dat de Hazerswoude- naar kort voordat hij zelf in de slip raakte in zijn woonplaats een aanrijding had veroorzaakt en was doorgereden. De man is door de politie in het ziekenhuis ver hoord. Politiek De PvdA-afdeling Leiden be gint morgenavond een cursus, gewijd aan de besluitvorm ing in de buitenlandse politiek. Hoe die werkt en hoe die het beste kan worden beïnvloed staat centraal in de cursus. Het PvdA-Kamerlid Arie van der Hek leidt morgena vond de .Dec totaal vier avonden in beslag. Geïnteresseerden moeten zich om acht uur naar 't Parle ment, Nieuwe Rijn 54 spoe den. Wijsheid Morgenavond wordt in het Ge- sprekscentrum (Vrouwen- kerkkoorstraat 17) de serie Wijsheid uit het onkruid voortgezet door Mia Leene. Met behulp van dia's houdt zij een lezing over de genees kracht die in wilde planten schuilt. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Eenmaal per jaar heeft het slachthuis aan de Pasteurstraat een bijzondere gebeurtenis: het Islami tisch offerfeest. Dat betekent: ritueel slachten, hetgeen gisteren door slachters uit de omgeving werd begeleid. LEIDEN - De PvdA-wethouders moeten hun collega's van de WD de komende tijd flink opja gen zodat een aantal beleidspun ten duidelijker op tafel komt. Dat is één van de belangrijkste conclusies die de ledenvergade ring van de PvdA heeft getrok ken. De interne discussie werd gehou den naar aanleiding van het pas verschenen fractieverslag, dat de collegeperiode mei 1979 - sep tember 1980 beslaat. De Program Evaluatiekomissie reageerde al op het verslag. "Voert de WD dan een PvdA-beleid?", vroeg de commissie zich af. Dit. omdat in het fractieverslag stond dat "gro te meningsverschillen met de WD zich niet hebben voorge draag dat maar aan de WD", was het antwoord van fractievoorzit ter Jit Peters gisteravond. "De juiste vraag is natuurlijk: Voeren wij wel een PvdA-beleid?". Een soort noodverband, noemde hij de samenwerking met de libera len. "Maar wel een verband dat het heeft gehouden, zo blijkt nu. Hoewel een aantal mensen na tuurlijk wil horen dat er met de WD per definitie niet valt samen te werken". "Er ontstaan te weinig echte dis cussies tussen de PvdA en de WD binnen het college van B en W", ging Peters verder. "Dat is jammer, want daardoor komen de geschilpunten niet duidelijk naar voren. Dat heeft weer span ningen tot gevolg. Spanningen, die het komende jaar nog wel eens erger konden worden". Volgens de fractievoorzitter heeft de WD binnen het college van B en W vooral een vertragende functie. "Een negatieve functie dus. Want dingen die wij met en thousiasme aandragen worden door de WD soms weer lang zaam ontkracht". De PvdA mag de hand ook wel eens in eigen boezem steken, oordeel de een partijgenoot. "Een voor beeld? Wij hebben ons altijd sterk gemaakt voor de aanleg van een aantal bruggetjes in de stad. Wat gebeurt er nu: een tijdje ge leden schrapt de VVD één van d ie bruggetjes. En niemand van ons reageerde!" Sfeer Ook het functioneren van de fractie naar aanleiding van het vertrek van raadslid Joyce Hes stond gis LEIDEN - Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zetten wijk- en buurt- comités wensen en vragen over hun wijk op papier. Het overleg wij- korganen (een onderdeel van de Stichting Welzijn) bundelt deze wen sen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de gemeente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtenaren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten komen ook in deze krant succes sievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan Vreewijk. LEIDEN - De stichting wijkcomité Vreewijk vindt de Witte Singel en Haagweg nog steeds levensge vaarlijke straten voor fietsers en voetgangers. De schuldigen zijn het zware vracht- en andere au toverkeer. (Overigens zou de maximum-snelheid volgens de stichting slechts twintig kilome ter moeten bedragen). Te hoge snelheden komen verder voor op de Jan van Goyenkade. Een van de oversteekplaatsen op de Witte Singel waarom gevraagd werd is toegezegd. De oversteek plaats komt bij de Vreewijkbrug, een punt waar al dodelijke onge lukken hebben plaatsgevonden. Volgens het verkeerscirculatie plan komen er drie voetgangers- en fietsers bruggen: in het ver lengde van de Nonnensteeg, het Paterstraatje en bij de Groenha- zengracht. De wijkverenigingen in Vreewijk en in de Pieterswijk hebben sa men geprotesteerd tegen het plan in het circulatieplan om tal van bruggetjes over de Witte Singel te bouwen. Volgens de beide ver enigingen gaan de Witte Singel - en de Hortus - er hard op achter uit als er zoveel bruggen over komen. Vreewijk wil echter wél oversteekplaatsen met stoplich ten op die plaatsen. De stichting pleit voor een betere parkeercontrole in de wijk en langs de Witte Singel bij het bouwterrein. Parkeren langs de bouwterreinen moet vanwege overlast voor fietsers en voetgan gers worden verboden. De meningen over de aanleg van fietspaden zijn verdeeld. Een af gebakend fietspad zou veiliger kunnen zijn omdat het van de rijweg gescheiden is. Het kan echter minder veilig zijn als de auto's nog harder gaan rijden. Tenslotte hoopt het wijkcomité dat de Trekvliet snel wordt openge graven. Het rekent op een be stemmingsplan van de wijk waarbij het wonen centraal staat. teravond ter discussie. Een spe ciaal voor de gelegenheid in het leven geroepen comissie heeft naar aanleiding van het gerucht makende vertrek een serie ge sprekken gevoerd met alle frac tieleden. De belangrijkste conclusies: de samenwerking tussen de nieuwelingen in de raad en de oude rotten moet wor den verbeterd. En: op dit mo ment is de sfeer goed. "Als ik die conclusies lees krijg ik een nachtkaarsachtig gevoel", stelde een aanwezige nogal cryp tisch. "Wat ik bedoel is dat conclusies als "meer naar elkaar luisteren" op elke groep van toe passing moet zijn", verduidelijk te hij even later. "Beschuldigin gen die Joyce Hes heeft geuit ten aanzien van de fractie zijn daar entegen niet daadwerkelijk on derzocht. Bovendien is de sfeei nu blijkbaar opeens wel goed Ging er soms een weldadige wer king uit van de onderzoekscom missie?". Met het functioneren van de fractu is het nog niet zo slecht gesteld oordeelde fractievoorzitter Po ters. "Nagenoeg alle raadsleder vinden dat de sfeer in de afgelo pen maanden is verbeterd Situa ties als in Amsterdam en Da Haag komen bij ons gelukkig nog niet voor. Zo mis is het dus ool< weer niet". Inspraak voor kinderen over speeltuin LEIDEN - Het buurthuis het Mie rennest organiseert op 21. 23 en 24 oktober een inspraakprojectje rond de 'speeltuin' achter de Wet straat en de Reitzstraat. Het is de bedoeling dat de kinderen uit de buurt met elkaar in het klein het gebied gaan inrichten. "De gemeente heeft voor dit ter- reintje al een plannetje gemaakt. In dit plannetje staat dat er voor jullie een speelplaats zal worden gemaakt. Nu heeft de gemeente zelf ook wel ideeen. maar wij denken dat jullie die zelf ook wel hebben", schrijven de buurtwer- kers. Het nuttige wordt volgens met de buurtwerkers met het aangena me verenigd. "De kinderen krij gen als alles even meezit ook i het functioneren de i ente" De Witte Singel, nog steeds "levensgevaarlijk voor fietsers" volgens het wijkcomité. Bij het Paterstraatje (fo zou dan ook een voetgangers- en fietsersbrug moeten komen Op vrijdag 24 oktober krijgen ver tegenwoordigers van de gemeen te het ontwerp aangeboden. Jeugdigen die belangstelling hebben kunnen zich morgen vroeg om 10 uur in het wachtlo kaal aan de Morsweg 59 melden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3