La Bohème weet nog steeds te ontroeren DE ZILVEREN GIRAF Appel toont grote klasse Chincilla: zorgvuldige voorstelling [AANDAG 20 OKTOBER 1980 Hodometer Zaterdagmiddag, de kinderen logeerden bij vrienden, we hadden de wereld voor ons alleen. Waar zouden we nu eens naar toe gaan? Kop was Dodewaard, munt de Delftse Antiekbeurs. We gooiden net zo lang op tot munt boven kwam, en daar stonden we alweer in museum ,Jiet Prin senhofyoor de zoveelste keer. Niet voor de 32 ste keer, moet ik toegeven, al was het nu al de 32 ste beurs, maar we zijn er toch al vaak geweest, al hebben we er nooit iets ge kocht. Te duur? Och, dat is maar hoe je het bekijkt. Je hoeft geen auto te kopen, met de strippenkaart kom je ook een heel eind. Koop je die auto inderdaad niet, dan houd je tussen de 10.000 en 60.000 gid- den over om iets op de Delftse Antiekbeurs te kopen. Een Hodometer bijvoorbeeld, een groot houten wiel, met ijzer beslagen, vastgeklemd tussen twee koperen stangen die van boven uitlopen in een houten handvat waarmee men het wiel met beide handen kon voortduwen. Had dat dan nut? Jazeker, want aan die koperen stangen zit een soort klok bevestigd die geen tijden maar afstanden aangeeft. De Hodometer stamt van voor 1800 en was bedoeld om de lengte van wegen op te meten Ik garandeer u dat u, als u de Hodometer voor u uitduwend de Nederlandse wegen af stroopt, heel wat meer bekijks zult hebben dan wanneer u dat in uw Opel Kadett doet. Het is bovendien goedkoper u slurpt geen benzine), en ge zonder, en u kunt zich al doende ook nog nuttig maken voor de maatschappijwant van die kilometerafstanden op de ANWB-borden klopt lang niet alles... Hellingklokje Of u koopt zo'n klokje, dat hal verwege tegen een mahonie houten heilinkje staat aange kleefd. Je zet het klokje, dat zelf weer in een cylindertje is opgehangen zodat het altijd met de 12 boven en de 6 bene den blijft staan, boven tegen de helling aan,en na drie da gen is het dan enkele decime ters lager aan de voet van de mahoniehouten helling aan geland. Een slow motion mo bile avant la lettre dus, en nu weet ik wel dat het klokje in het dashboard van uw auto ook respectabele afstanden aflegt, maar daar zijn er mil joenen van, en in uw kennis senkring heeft niemand zo'n hellingklokje! Of u koopt, in plaats van een Fiat of Oldmobileeen ets van Rembrandt. Voor 14.000 is er al eentje te koop op de Antiek beurs, ingelijst en wel! Dat is dan wel de goedkoopste, u kunt ook bij Th. Laurentius uit Zaltbommel terecht voor een Rembrandt-ets van 45.000 of65.000 of zelfs 90.000 gulden Die prijzen bewijzen dat het uitstekende drukken zijn, 1 ste en 2e staten, en niet van die vele herdrukken die in later eeuwen nog gemaakt zijn van de oorspronkelijke platen en die je nu nog op veilingen voor een paar honderd gulden kunt kopen. Wat me nu zo frappeerde, en verbaasde, was, dat een kunsthandel in Zaltbommel, dat voorheen alleen bekend was doordat die jongens van Philips er ge boren werden, Karl Marx er wel eens gelogeerd heeft, en de dichter M.Nijhoff er heen ging om de brug te zien, nu opeens de grootste vindplaats ter we reld, bleek te zijn van hoog- kwalitatieve Rembrandt-et- sen. Er hingen er namelijk 23! Ik vroeg nog aan de heer Lau rentius, of dat niet een bijzon der hoog aantal was, drieen twintig, waarop hij ant woordde dat er dan blijkbaar twee buiten zijn voorkennis bij gehangen waren .want dat er maar éénentwintig hingen maar dat het inderdaad voor Rembrandt-etsen van die kwaliteit inderdaad een hoog aantal was, dat waarschijn lijk door geen andere kunst handelaar in de wereld over troffen werd. We gingen ze nog eens samen tellen, en kwamen toen tot drieëntwin tig. Als ik er twee had meege nomen, had hij het dus nooit gemerkt! Dat komt misschien omdat hij er „thuis" ook nog eens twintig heeft liggen, hij pot ze op, na ze uit alle wind streken bijeen te hebben ge gaard, want ja, als je een maal de reputatie hebt, van New York tot Londen tot Am sterdam, dat er bij jou in Zaltbommel nog wel eens een goeie Rembrandt-ets te koop is. dan moet je bij een zo zeld zaam artikel er natuurlijk zorg voor dragen dat je niet na een paar keer al nee moet verkopen. En als u mij nu vraagt of zo'n ets een prijs van 60.000 gulden waard is, dan moet ik helaas het antwoord schuldig blijven. Er zijn ge noeg etsen van andere mees ters die bijna net zo mooi zijn, maar die vele malen goedko per zijn omdat ze niet door Rembrandt gemaakt werden Het gaat voor een deel na tuurlijk ook om het idee dat je er eentje van Hem hebten n iet eentje van Jan BoezeroenDe ouderdom doet er niet zoveel toe, Jan Boezeroen leefde ook in de 17e eeuw zal ik maar zeggen, en als je per se iets sto kouds wilde, kon je ook in het bric a brac-kamertje voor spulletjes onder de 3000 gul den op de Delftse Antiekbeurs terecht. Daar boden ze bij voorbeeld een witgrijze kra lenketting van 3000 tot 4000 jaar oud die ooit aan een Su- merisch meisje had toebe hoord te koop aan voor 100 gulden. Dat is 2,5 cent per jaar. Niemand dorst het blijkbaar te kopen, uit angst voor armlastig te worden aangezien. JUIST ,'HgEI. MOOI.' K<JK, we «esse* contact PES «API O £NI T.V. M£T ONZE. OV£BZÊESE PROJECTEN "&'JVOOR££E1.P.... MET INPOl-ENTlé ZiEPAAf? INPOI-gNTig EEN HOOöST ONONTWIKKEl-i G£0l£P CR IS ONDERAK IETS SPANNENDS GEBEURD - PRSD HEFFT 'KI FA7AWT Fred liep rustig te wandelen teen otatselirg dot grote ding van onder zyn poten opvloog' GOED TC PRÊP De belevenissen van Jommeke SCHEVENINGEN - Sinds 1970 heeft de Nederlandse Operas tichting een productie van Puc cini's "La Bohème" op het reper toire die regelmatig uit de kast wordt gehaald voor een nieuwe serie voorstellingen. Een onver mijdelijk gevolg is dat de regie van Bodo Igesz door de vele her instuderingen is afgezwakt en opgeklopt tot overdreven en on natuurlijke beweeglijkheid. De aankleding van Neil Peter Jam polis kan echter nog vele jaren mee en daarbij komt dat het werk zo onverwoestbaar is, dat zelfs de slechtste uitvoering altijd nog ontroerende momenten bezit. In het Circustheater was zaterdag avond de eerste van een nieuwe serie uitvoeringen te horen en ondanks een aantal muzikaal minder geslaagde momenten, schoot het melos van Puccini ook nu zijn doel niet voorbij. De Ko reaanse sopraan Sung Sook Lee, hier bekend van een optreden als Butterfly, zong een warme en in het begin wat al te gezonde Mimi, maar groeide in haar rol en ein digde met een fragiele en ingeto gen sterfscène die de nodige zak doeken tevoorschijn toverde. Een flink contrast met de uitbundi ge en levendige Mary Wülems, die met haar solo de hele tweede akte droeg en van Musetta een opvallend positief en karaktervol personage maakte. Het kwartet bohémiens werd aangevoerd door een wat al te uitbundige maar robuust klinkende Marcello van John Bröcheler. Deze beide kwalificaties waren echter niet van toepassing op de Rodolfo van de Amerikaanse te nor Rico Serbo, die bovendien voortdurend op gespannen voet leefde met maatverdeling en no tenwaarde. Zijn beste momenten had hij in de ensembles, waarin hij behalve door Bröcheler ook geassisteerd werd door een be trouwbare Arthur Schildmeijer (Schaunard) en een sonore. kostelijk acterende Hubert Wa- ber (Colline). Het Amsterdams Filharmonisch Orkest was door dirigent Bohu- mil Gregor onmiskenbaar ge traind op het bereiken van een geraffineerde balans die de klankverzorging alle eer aan deed. De neiging van Gregor tot het kiezen van lage tempi schijnt echter steeds sterker te worden en maakte het ook voor de solis ten moeilijk de spanning continu vast te houden, hopelijk zal het tempo in komende voorstellin gen, als de premierezenuwen achter de rug zijn, iets hoger ko men te liggen. Wie zich daarvan wil overtuigen, kan vanavond en woensdag avond 22 oktober nog in Scheve- ningen terecht, of anders op 27 en 29 oktober, 2 (matinee), 3, 9 (ma tinee), 10,12 en 14 november in de stadsschouwburg te Amsterdam. PAUL KORENHOF Agenda SCHEVENINGEN - Toen de to neelgroep De Appel aankondig de dat Peter van der Linden ten tweede male een programma rond teksten van Hans Christiaan Andersen had samengesteld, leek het resultaat voorspelbaar. Van der Linden is het prototype van een individualist en een ro manticus die in de verkeerde eeuw verdwaald lijkt te zijn. Zijn voorkeur voor het sprookjes achtige en het onwezenlijke wordt echter gecombineerd met een uiterst moderne vorm van ironie en understatement, waar aan vooral in plastiek en mimiek uiting wordt gegeven op een wij ze die hem tot een unieke acteur in ons toneelbestel maken. Bo vendien werkt die ironie als een soort noodrem die hem veelal behoedt voor een al te grote ro mantisering, maar dit neemt niet weg dat hij een enkele keer ge vaarlijk dicht bij de grens van het aanvaardbare komt. Al deze elementen zijn in extenso terug te vinden in "De over schoenen van het geluk", waar van vrijdagavond in het Appel theater de officiële premiere plaatsvond. Het gedeelte pauze bood een flitsende afwis seling van ingetogenheid, com media deH'arte en slapstick, waarbij Van der Linden samen met een onverwacht burleske Willem Wagter liet zien hoe een minimum aan middelen en een uiterste soberheid toch kunnen leiden tot spectaculair theater De ijzersterke opbouw van dit deel maakte bovendien dat kol derieke vondsten zoals een con sequent volgehouden pre-echo in "De prinses op de erwt" geen eigen leven gingen leiden, maar volledig in het geheel geïnte greerd werden. Na de pauze zakte de spanning en kennelijk ook de concentratie een beetje weg. Het vertellende element ging het dramatische te sterk overheersen zodat inzin kingen in de spanningsboog on vermijdelijk werden. Bekorting lijkt hier geboden, en het eerste wat zou moeten sneuvelen is het liedje aan het slot, dat een ont luisterende anticlimax vormt. Als geheel is "De overschoenen van het geluk" echter een voorstel ling van grote klasse waarin gita rist Jorn Plas en violist Hans Troost zich als gelijkwaardige partners van de beide acteurs wisten te handhaven. Een reden om de wellicht bijgeschaafde en nog meer geperfectioneerde voorstellling in het LAK-theater op 21 november nu al in de agen da te noteren. PAUL KORENHOF Leidse bioscopen Nachtvoorstelling: "Crazy Joe", vr. en za. 23.30 uur, 16 jr. CAMERA: "Jesus Christ Superstar", da. 19.00 en 21.15 uur, al. Kindermatinee: "Laurel en Hardy als eilandbewoners", za. tm. woe. 14.30 uur. Nachtvoorstelling: "Midnight Cowboy", do., vr. en za. 23.30 uur. 16 jr. LIDO 1: "Xanadu", da. 19.00 en 21.15 uur. za. en zo. ook 14.30 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 3: "What's new Pussycat?", da. 19.00 en 21.15 uur, do. en vr. ook 14.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Superster Goofy", za. tm. woe. 14.30 uur. zo. ook 16.45 uur. STUDIO: "Vrouwenstad", da. 20.00 uur, do. en vr. ook 14.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Jungleboek", za. tm. woe. 14.30 uur. zo. ook 16.45 uur. TRIANON: "Zwerftocht in het duister", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX: "Een hete familie in Zweden", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jr WEERRAPPORTEN Bioscopen Alpben EURO 1: "Goldfinger", da. 13.45, 18.45 en 21.15 uur. zo. ook 16.15 uur, za. ook 00.15 uur. 12 jr. EURO 2: 'The big red one", da. 19.00 en 21.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 14.00 uur, zo. 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Sjors en Sjimmie in het land der reuzen", za., zo. en woe. 13.30 uur. Nachtvoorstelling: "In de greep van de spin", za. 00.15 uur, 16 jr. EURO 3: "In de greep van de Zombies", ook 16.00 Nachtvoorstelling: "City on fire", za. 00.15 uur, 16 jr. EURO 4: "The sound of music", da. 13.30, en 20.00 uur, zo. 15.45 en 20.00 uur. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Star trek", vr. 19.00, za. 16.00 en 19.00, zo., ma. en di. 16.00, woe. 16.00 en 19.00 uur. al. "Northsea hijack", vr. en za. 21.15 uur, zo. 18.15, ma. 19.00. woe. 21.15 uur, 16 jr. "Pleure pas la bouche pleine", zo. en ma. 20.45, di. 20.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: Jungleboek", za. tm. LEIDEN -Het is me zaterdagavond in een slecht bezette Leidse Schouwburg niet helemaal dui delijk geworden, waarom de ac teur Kees Hulst ("Levka") de be trekkelijke zekerheid van het "Onafhankelijk Toneel" heeft opgegeven voor zijn min of meer angstig avontuur in "Chinchilla" van Robert David MacDonald, opgevoerd door het "Zuidelijk Toneel Globe". Hoewel hij inci denteel wel eens uitstijgt boven de "edelfiguratie", biedt het stuk hem toch nauwelijks mogelijk heden de beloften, die z'n toneel spel binnen O.T. in het verleden inhielden, waar te maken. Voorts lijkt Nora Kretz als "Tama ra" in niéts op de prima ballerina, die de auteur bedoeld moet heb ben. Daar staat echter tegenover het imponerende spel van Johan Ooms, de tijdelijk door het "Pu- bliekstheater" aan het "Zuidelijk Toneel Globe" uitgeleende ac teur, die op een zonder enige twij fel fascinerende wijze "Chin chilla", Serge Diaghilev, de gril lige artistiek leider van het "Bal- Iets Russes" neerzet. Ook alle bewondering voor Michel van Rooy, die "Vatza" keurig uittilt boven de deels artistieke, deels ambachtelijke decadentie, waarin dit stuk blijkbaar haar kracht weet te vinden. De snij dende dialogen, waarbij elke opmerking het publiek aan het denken zet en vol zit met bijbe doelingen, zijn even onthullend als onthutsend. Aanvankelijk bestond de indruk, dat Johan Ooms alle aandacht van het publiek en de critici, ten koste van de overige spelers, naar zich toe trok. Met betrekking tot de haast symbolisch bezette bij rollen is dat zeer zeker het geval. Maar vooral Van Rooy, maar ook Gijs de Lange (Maxim) en Guusje vanTilburgh (Mimi) blijven naast Ooms keurig overeind. "Chin chilla" toont ons een haast Baai achtig toneelbeeld, waaraan de regisserende hand van Paul Vermeulen Windsant beslist niet vreemd zal zijn geweest. Nadruk zij hier ook gelegd op de intrige rende monoloog, vlak voor de pauze, van "Chinchilla'VJohan Ooms. Resumerend: een zorgvuldige voorstelling, keurig geregisseerd, met Johan Ooms en Michel van Rooy als de meest overtuigens spelende acteurs. BERT KOEKEBAKKER van gisteravond 20 uur 5 1 ^3 i 1II Amsterdam onbewolkt 3 De Bilt 1 Deelen -I Eelde onbewolkt 3 Eindhoven 1 Den Helder onbewolkt 7 Rotterdam half bewolkt 3 Twente i Vlissingen onbewolkt Zd. Limburg 5 Aberdeen onbewolkt 1 Athene 21 Barcelona onbewolkt 8 5 Bordeaux onbewolkt 3 Brussel regen 7 Frankfort 5 Genêve onbewolkt -1 Helsinki onbewolkt 5 Innsbruck geheel bew. 5 Klagenfurt onbewolkt 3 Kopenhagen licht bew. Lissabon onbewolkt 11 Locarno onbewolkt 4 Londen 8 Luxemburg 4 Madrid onbewolkt 3 Malaga onbewolkt 9 Mallorca half bew. 6 München licht bew. 1 onbewolkt 10 Oslo 6 9 Rome 11 Split onbewolkt 15 Stockholm onbewolkt 5 Wenen onbewolkt 5 1 Casa Blanca hlaf bew. 13 Istanbul licht bew. 18 Tunis weerlicht 13 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- "senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30rl9.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum; blessu respreekuur Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten 'behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 18J0-18.45 uur Zaterdag en zondag zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13 30-14.15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18 30-19 30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- lol (020-175000) c(hudAZieutus. 20 oktober 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Koning en de Koningin (Willem 111 en Emma, Red.) heb ben voor het eerst na Hr. Ms. be valling gistermiddag weder een rijtoer gemaakt. De heer M.L. Verveer heeft ten paleize het eer ste photographisch portret van prinses Wilhelmina gemaakt. - De prins van Oranje (Alexander, 1851-1884, jongste zoon van koning Willem III en koningin Sophia, Red.) heeft zich sedert zijne aankomst te Parijs aldus de "Événement" nog niet in het publiek vertoond Hij heeft slechts eenige officieele bezoeken afgelegd, o.aaan den president der republiek (Crèvy, Red.), die heden een contra-visi te bij hem zou maken. De prins heeft de gewoonte bijna alle uren van den dag tehuis te zijn. Hij komt zeer dikwijls incognito te Parijs onder de naam van graaf van Bern. In den schouw burg en op de wedrennen komt hij slechts zelden. Hij is een vorst, die aan de nieuwsbladen zeer weinig stof oplevert. Zoo stond de prins, die zeer ver. moeid was, bijv. Zondag eerst na den middag op. Om tioee uren dejeuneerde hij en bleef verder den geheelen dag te huis. (Prins Alexander had een zeer zwakke gezondheid en werd dan ook niet ouder dan 33 jaar, Red.). Vijftig jaar geleden: - In een dory) in den Peloponne sus, Griekenland, is een 123jaar oude man overleden. Zijn oud ste en jongste dochter zijn bei den nog in leven. Zijn oudste dochter is 105 jaar oudde jong ste is 70 jaar. - Twee ingenieurs en een teeke naar. die in dienst stonden van de Krupp CfMOfVl rl Maagdenburgzijn in hechtenis genomen op beschuldiging van het verraden van fabrieksge heimen aan Sovjet-Rusland. Het misdrijf was door de be- drijfspolitie der onderneming zelf ontdekt. De teekenaar werd namelijk gearre^te<r,l tot* met teekeningen van nieuwe machines, die door de onderne ming zorgvuldig geheim wor den gehouden, de fabriek wilde verlaten. - (Adv.) Afslag Delflsche Roomboter 030 per pond, Leidsche Roomboter f 0.80 p.p. Bij K.O. de Vries, Hooglandsche Kerkgracht 14, Leiden. PIT IS H£T I.O.O.,HET INSTITUUT uooe CNSEREMPE ONTwiKtCgL-lNGHIËR l£> AI.UE KÊNNISPERMOPËRNE IVETEN- 9CHAPPENSAVTENGE0RACHTEN VAST-, S6I-EOPlN PE NIEUWSTE APPARATUUR NOU, WAT ZEO Jg ERVAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27