Ajax legt schuld bij Corver Feyenoord droomt verder: Jezek in de zorgen... Nielsen: „Hvidovre mag voor ons geen probleem zijn" TOPSCORERS EREDIVISIE Lerby: „Ik heb met hem gewed dat het geen hands was" Scorebord èjjfef* MAANDAG 20 OKTOBER 1980 Jroei. SPORT ROTTERDAM - Volgens l\\ Nielsen moet Feyenoi.._ zonder al te veel problemen Leen de kwartfinale van het Euro pa-Cup-I I-toernooi kunnen bereiken. De tot voorstopper omgeschoolde laatste man van de Rotterdammers her innert zich tegenstander Hvi- dovre Kopenhagen nog goed uit de tijd dat hij zeil' bij Fre- mad Amagen in de Deense competitie voetbalde. „Hvidovre is misschien net een beetje sterker dan lives Tam pere", zegt de 24-jarige Deen. „maar in Denemarken stelt het team niet zoveel voor. Het is een jonge ploeg, zonder routine en zonder A-inlerna- tionals, al lopen er wel een paar aardige voetballers in rond. Er is een goede spits, Michael Manleche. en Hvido vre heeft een aardige vleugel aanvaller in Leroy Ambrose, die door een Engelse club is uitgeleend". „Verder loopt op het midden veld Henrik Jensen, die bij de Deense jeugd onder de 21 meespeelt, net als libero Mi chael Christiansen, maar dan heb je het wel gehad. Dat is ook te zien aan de resultaten, want Hvidovre staat op dit moment vijfde van onderen in de Deense eerste divisie. Dus eigenlijk mag die club voor Feyenoord geen probleem zijn". Met in het achterhoofd de ge dachte aan de armzalige ver toningen van de eerste ronde, is voorzichtigheid echter troef bij de overige Feye- noorders. Uiteraard bij trai ner Jezek, die zijn zwaar uit gedunde selectie op voor- ren hand al weer waarschuwt: 6e- „Het wordt erg moeilijk voor ving. „om hem te sparen voor de wedstrijd in Kopenhagen", maar ditmaal ook bij de spelers, die door alle kritieken hun beperkin gen meer en meer gaan besef fen. „Het wordt uitkijken gebla zen", weet vooral Jan Peters, die het spel van zijn collega's zeven weken lang vanaf de tribune volgde, voor hij zijn rentree maakte. „Wij hebben dan wel aardig wat punten behaald, maar we spelen ge woon slecht. We missen klas se. Alleen als we blijven wer ken met z'n allen, kunnen we bereiken wat we moeten be reiken: de laatste vier in het Europa-Cup-II-toer- De spits die tegen Excelsior te rugkeerde in de basis na een langdurige achillespeesbles sure, wil daarbij zelf de rol voor zich opeisen „meer agressiviteit in de aanval" te brengen. „Want bang voor die achillespees ben ik niet meer. Alleen de eerste twintig mi nuten tegen Excelsior had ik enige angst, daarna was ik het kwijt. Ik mis alleen nog accu ratesse en wedstrijdritme, vandaar dat ik wel blij ben dat we woensdag weer spe len". Het duel bij Hvidovre, dat overweegt uit te wijken naar een groter stadion nu de eigen behuizing slechts 15.000 kij kers kan bevatten, wordt ge leid door arbiter Üwen uit Wales. De Deense ploeg verloor giste ren overigens met 7-3 bij Vel- P.d.T. SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - De meningen over Feyenoord zijn verdeeld. Zelf vinden de Rotterdamse spelers dat het best aardig gaat dit seizoen, de rest van de Kuip-klanten vindt dat niet. Toeschouwers, trainer en tegenstander maken de zwaar uitgedunde selectie bijna weke lijks duidelijk dat het zo niet langer kan en dat besef is nu ook diep doorgedrongen bij het management. Jan Peters is nog niets van zijn sprongkracht kwijt. Hier torent de spits hoog boven Pattinama uit. Zijn kopbal gaat overigens naast. Directeur Peter Stephan vertoefde het afgelopen weekeinde in De nemarken. op zoek naar verster king. Die is hard nodig ook. want de huidige Jezek-equipe blijkt steeds andere varianten te be denken om vooral het eigen publiek tegen zich in het harnas te jagen. Tot voor kort had Feyenoord de gewoonte in de Kuip tot aan de pauze door de wekker heen te 1. Welzl (AZ'67)14 2. Eriksen. Nanninga (beiden Roda JC), Schapendonk (MVV)8 5. Kieft (Ajax), Raeven (Willem II) 7 7. Nygaard (AZ'67). Melis (FC Den Haag) 6 9. Nijssen (Excelsior), Houtman (Gro ningen), Petursson (Feyenoord). Hazel- hekke (Wageningen), Loggie (Spana) en McDonald (Wageningen) 5 slapen, waarna in de tweede helft nog even aan de plicht werd vol daan. Zaterdagavond werd het duel anders ingedeeld, want te gen Excelsior viel de ploeg pas na een redelijke start in slaap. Niet temin werd opnieuw een over winning (2-0) geboekt, waardoor het spelersidee werd versterkt dat het nog zo slecht niet gaat. De wijze waarop de zege in stand werd gehouden, gaf echter an dermaal zwaar te denken. Louter en alleen omdat het lang domine rende Excelsior uitvoerig faalde in de afwerking van de zeer reele kansen en een strafschop werd onthouden, kon de stadgenoot de 2-0 onbeschadigd naar de finish dragen. Hoe onverdiend dat was, werd na derhand aangegeven door de twee oefenmeesters. „Ik zeg al tijd dat het voetbal wint", aldus Hans Dorjee, „maar dat bleek dit keer niet het geval. Het was on gelooflijk hoe die ballen eruit bleven. We speelden Feyenoord toch weg?". Het werd beaamd doorzijn collega Jezek: „Want als je zo dekt als wij in de tweede helft, speelt zelfs Jong Feyenoord je nog uit". Zorgen AMSTERDAM - Nadat Ajax zich voor de eerste maal in het betaald voetbal in een thuis wedstrijd had laten verrassen door AZ'67 (1-2), wees het scheidsrechter Charles Corver aan als de verantwoordelijke man voor die nederlaag. Trainer Leo Beenhakker stelde vast dat de Alkmaarders hulp van bovenaf hadden gekregen en doelde daarmee op de penalty waarmee AZ in de 67e minuut een achterstand mocht wegwerken. Bij poging van Lerby om de bal na een voorzet van Metgod tegen te houden, had het er alle schijn van dat de Deen de bal met de handen wegsloeg. Corver, die zich schuin achter Lerby had op gesteld, gaf AZ het voordeel van de twijfel, zodat Welzl zijn 14e treffer in dit seizoen mocht afle- EREDIVISIE Ajax-AZ'67 1-2, NEC-PEC/Zwollc 2-0, Feyenoord-Excelsior 2-0, FC Twen- te-FC Groningen 3-1, Go Ahead Eagles-Wageningen 2-2, MVV-FC Den Haag 3-4, FC Utrecht-NAC 3-0, Willem II-PSV 1-6 en Roda JC-Sparta 4-1. AZ'67 9 9 0 0 Feyenoord 9 7 11 Twente 9 6 12 MW 9 5 2 2 Ajax 9 5 13 Roda JC 9 4 2 3 Utrecht 9 4 2 3 PSV 9 3 3 3 Willem II 9 4 14 Den Haag 9 4 14 Wagen. 9 2 4 3 NEC 9 2 3 4 PEC Zw. 9 15 3 Groningen 9 2 2 5 Sparta 9 3 0 6 Excels. 9 13 5 G A. Eagles 9 13 5 NAC 9 0 2 7 18 34- 8 15 19- 5 13 17-12 12 17-13 11 29-20 10 22-16 10 17-12 9 14-11 9 14-16 9 20-24 8 13-13 7 12-19 7 7-14 6 16-20 6 14-26 5 12-20 5 12-23 2 5-22 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-FC Amersfoort 0-1, Veendam-DS'79 1-2, VVV-FC Amster dam 1-0, SVV-Heraclcs 2-1, Helmond Sport-Fortuna Sittard 0-1, Eindho- ven-FC Vlaardingen 1-0, Telstar-Vi- Zelfkennis tesse 2-2, Hecrenveen-SC Cambuur 2-1 en Volendam-Haarlcm 1-3. „Ik heb met Corver om honderd gulden gewed, dat ik geen hands maakte. Ik kreeg die bal recht in mijn gezicht," aldus Lerby, die steun kreeg van zijn landgenoot Frank Arnesen: „AZ is goedkoop aan die 1-1 gekomen. Een over winning van 1-0 voor ons zou te recht zijn geweest". Arnesen, die doorgaans goed weet te relativeren, gaf ditmaal echter een gekleurd verslag van een wedstrijd, waarin AZ'67 dan wel simpel langszij kwam, maar vooral na rust kwaliteit plaatste tegenover de inzet van Ajax. De Amsterdammers moesten dan ook weer nadrukkelijk experi menteren omdat op het spreek uur van de dokter in deze weken bijna evenveel spelers verschij nen als op de training van Been hakker. Ook al omdat de Denen in het begin van de vorige week in Kopenha gen vertoefden voor de interland tegen Griekenland, kon Been hakker zijn oefenstof vorige week maandag kwijt aan niet meer dan zes veldspelers. Ophof en reservekeeper Storm waren weliswaar weer beschikbaar, maar daar stond tegenover dat hun plaats in de ziekenboeg (waarin Van Geel, Hamberg, Meutstege en Ling zich al langer bevinden) werd overgenomen door Galj° en de grieperige Zwamborn. Daarnaast werd Wijnberg, die last heeft van een beenvliesontsteking achter de hand gehouden. Hij werd pas in gezet toen Molenaar al na een half uur te kennen gaf te veel hinder te ondervinden van zijn buikspie- Haarlem 10 7 2 1 Haarlem periodekampioen. Met het oog op dit lijvige dokters rapport had het voor AZ gemak- 16 22- 7 kelijk moeten zijn om zich van dit 14 19-10 gelegenheidsteam te ontdoen. In 13 19-11 plaats daarvan schatte het zijn te- 13 18-10 genstander lange tijd veel te sterk 12 15-13 in. Evenals vorig jaar, toen het op 11 15-11 2-2 bleef steken, leek AZ de dupe 10 14-13 te worden van zijn gebrek aan 9 16-15 zelfkennis. 9 14-18 8 14-18 OefenmeesterGeorgKessler^diein 8 11-12 tegenstelling tot Ajax met een 8 8-11 vrijwel compleet elftal kon op- 8 8-12 treden (alleen de geblesseerde 7 ll-ll Jonker was vervangen door Weij- 7 7-11 sters) had een kwartier bedenk- 7 8-13 tijd uitgetrokken om de tegen- 7 6-11 stander te analyseren. „Er waren 7 10-16 zoveel vreemde gezichten die wij 6 13-25 niet hadden verwacht, dat wij eens rustig wilden bekijken waar WIJ c toe In werkelijkheid raakte AZ een helft lang niet uitgekeken op de samenstelling van de achterhoe de van Ajax, waarin in eerste in stantie de kleine Weggelaar was gekoppeld aan Welzl en Lerby ten koste van de gepasseerde Boeve met Tol optrok. Na de en tree van Wijnberg mocht Wegge laar zijn speelsheid in dienst stellen van de voorhoede. Voor AZ maakte het weinig verschil en het liet beide spitsen Tol en Welzl naar hartelust switchen, zonder ze de broodnodige hulp te verle- Te letterlijk Achteraf moest Kessler dan ook vaststellen dat zijn opdracht te letterlijk was uitgevoerd en dat er van het bekende dieptespel lange tijd niets terecht was gekomen: „Voor rust heeft mijn ploeg te doordacht en te weinig energiek gespeeld". In die periode moest het zich ook beperken tot acties van Welzl, die vrij voor doelman Schrijvers opdook maar werd af gestopt en van Peters, die de bal eenmaal juist naast het doel schoot. Van het snelle overschakelen van verdedigen op aanvallen was dan ook geen sprake, zoals ook het middenveld niet die superioriteit wist te demonstreren die het an ders pleegt te tonen. AZ gooide de voorzichtigheid pas over boord, toen het na acht minuten in de tweede helft verrassend op achterstand werd gezet. Edo Op- hof, overgenomen van NEC, zette zijn debuut in het Olympisch Stadion kracht bij door de bal als gelegenheidsaanvaller met het hoofd langs doelman Treytel te werken. Met die treffer leidde Ajax zelf zijn ondergang in. Vanaf dat moment was de wedstrijd niet langer theorie voor AZ. maar praktijk. De overtuiging die tot dan toe had ontbroken, was er opeens dank zij de prikkel waarvoor Ajax had gezorgd. Met Nygaard. die éénmaal een strafschop werd onthouden en de bal een keer van afstand tegen de paal schoot, met Van der Meer, die in de ogen van Kessler zijn beste wedstrijd tot nu toe speelde („Hij heeft van avond een vaste plaats in het elf tal verdiend"), maar ook met Kist spoelde AZ alsnog over Ajax heen. Kist, die dit seizoen alleen tegen NAC (20 min ten) en het Luxemburgse Red Boys had mo gen optreden, kreeg alsnog ge- Pier Tol achtervolgt Frank Rijkaard. De AZ-speler zou het duel later met een fraaie treffer beslissen. noegdoening van Kessler. die moest toegeven dat AZ met de vervanger van Weijsters vanaf de 57e minuut duidelijk aan aan- valskracht won. Drie minuten nadat Welzl de omstreden straf schop had aangegrepen om AZ naast Ajax te zetten, stelde Kist Tol in staat om het winnende doelpunt te scoren. Ajax dat in de herkansing nog een riante mogelijkheid over het hoofd zag (Arnesen. ook nu met Lerby ver uitstijgend boven zijn medespelers, liep zich vast op Treytel), weet daardoor nu al dat het met een achterstand van ze ven punten voor het eerst sinds drie jaar met een troostprijs ge noegen zal moeten nemen. toernooi kent Jezek dan ook gro te zorgen. Peter Petursson (her stellende van een operatie). Jan van Deinsen en Wim van Til zijn als slachtoffers van het gefor ceerde krachtvoetbal waarmee het gebrek aan klasse moet wor den gecompenseerd, niet in staat morgen mee te reizen naar Ko penhagen, waar het eerste duel met Hvidovre wordt afgewerkt. Tweede doelman Ton van Enge len kampt bovendien nog altijd met een blessure die hij opliep tijdens een training en blijft ook thuis, waardoor spelers als Paul van der Blom, Hugo van Houten (de derde goalie) en de voor de competitie geschorste Sjaak Troost de trip moeten meema ken. Zij vliegen mee met een groep die op het veld nauwelijks tot enige hoogte kan reiken. Soms gaat het wel een tijdje aardig, maar als de klad er eenmaal in komt, is het direct gedaan. In de derby tegen Excelsior acteerde Feyenoord alleen de eerste 25 minuten op aanvaardbaar niveau. Wakker gehouden door Carlo van Tour. die al heel snel een levensgrote kans miste om op een herhaling van de vorige stunt in de Kuip (de 0-4 van zeven maanden geleden) aan te sturen, werd in de eerste fase nog redelijk gecombineerd. Het leidde tot een treffer van de weer herstelde Jan Peters. De spits tikte na een corner van Vermeulen zijn tweede treffer binnen en als het aan hem had gelegen, had Feyenoord toen direct doorgedrukt. De mogelijkheden daartoe waren ook aanwezig, want de op papier zo nietige partner raakte daarna nogal eens in paniek. „In die fase hadden we moeite met de dek king", wist ook Dorjee. De op het middenveld 'zwemmende' Bal- kestein liet echer dè kans op twee-nul liggen, waarmee de te rugval van zijn ploeg werd inge leid. Opleving Eén opleving kende Feyenoord nog slechts: Bouwens scoorde vlak na de pauze 2-0 met een kopbal in duikvlucht. Daarna was het al leen nog maar Excelsior dat de klok sloeg. Met Pattinama en Struis, die Balkestein herhaalde lijk 'op één been' uitspeelde, als uitblinkers werden aardige aan valsplannen uitgebroed, waar mee de bij Wijnstekers en Hiele schutterende Feyenoord-defen- sie geregeld werd uitgespeeld. De beloning bleef echter achterwe ge, omdat Nijssen en Ridderhof en invaller Pot (voor Kraay) cen timeters te kort kwamen en de bal er gewoon niet in kregen. Daarbij zag scheidsrechter Bos man nog een duidelijk handsge- val van laatste man Stafleu over het hoofd. Hcwel het een school voorbeeld was, bleef de straf schop uit. Het lag geheel in de lijn van het duel, waarin Excelsior werkelijk geen greintje geluk had. Alleen daardoor bleef de 2-0 intact, al werd Feyenoord nog wel op een andere manier 'op de zwakte ge wezen. Notten kreeg degele kaart toen hij volkomen onnodig Struis in volle vaart van achteren neer haalde en de aanvoerder en rech terspits Budding werden ook nog eens vol leedvermaak uitgela chen. Budding omdat een poging tot een lob in vrije positie volledig mislukte, de bal kwam slechts een armzalig stukje van de grond Notten omdat hij zelfs bij een in gooi nog een tegenstander wist te vinden. Nul Het tekende de slaapdronken toe stand waarin Feyenoord ver keerde. Alleen bij de gratie van de vertekenende resulaten kunnen de spelers nog even blijven dro men dat hel allemaal zo slecht niet gaat. De uitspraak van Wijn stekers was wat dat betreft veel betekenend: „Het loopt gewoon helemaal niet achterin, maar we houden daar toch maar de nul". PAUL DE TOMBE TILBURG (ANP) - PSV kon het met beter treffen. Uitgerekend aan de vooravond van de con frontatie niet HSV is de Emd- hovense ploeg blessurevrij en kreeg het van Willem II alle gelegenheid om op elkaar in te spelen. Het onmachtige Wil lem II gaf PSV veel te veel vrijheid. Vandaar dal de Eindhovenaren de wedstrijd als een aardige oefenpartij konden aanpakken en doel man Adjanski als schiet schijf: 1-6. In de vijfde minuut begon het prijs schieten. Adn van Kraay kon via de rech tervleugel oprukken, twee PSV „oefent" bij Willem II verdedigers misten de bal en Paul Posluma scoorde 0-1. Dat doelpunt stond model voor nog twee treffers waarmee PSV t>oor de rust kon weglo pen naar 0-3. En beide keren was het Postuma die PSV zo aan een geriefelijke 0-3 voorpsrong hielp. Willem 11 miste vooral op het middenveld houvast. Cal- derwood die geschorst was en Bastiaansen, die na een kwartier geblesseerd uitviel, werden node gemist Zodoen de konden de PSV'ers elkaar gemakkelijk vinden en liep de score spelenderwijs op naar 0-6. ioordat Roger Raeven enige minuten iwr tijd kon tegen scoren. Voor PSV trof fen Jung Moog Huh. Michel Valke en Paul Postuma nog de roos. Manager Gunther Netzer nan HSV zal gisteren in Tilburg niet veel wijzer zijn gewor den. PSV dankte zijn grote overwinning meer aan het falen van zijn tegenstander. Echt gwd voetbal zag de Westduitser niet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13