Kabinet wijst kabelnota af Romme, de laatste leider van de KYP Stilzwijgen rondom Advocatencollectief Hoofdagent niet naar Dodewaard Derde dinsdag in oktober WeTeldspaardag Gardeniers moet huiswerk overdoen GOUD ZILVER VdiiKempm ^Begeer 'Discussie kernwapens NUTSSPAARBANK 5 ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 van die regels dat een advocaat de hem toevertrouwde zaken zorg vuldig dient te behandelen. Maar, kun je je afvragen, waar ligt de grens van zorgvuldig en onzorg vuldig? Dat hangt helemaal van de omstandigheden af. En zo is dat met al die regels", aldus Jon ker. Volgens de wet is de deken be voegd om een klacht als kenne lijk ongegrond af te wijzen. De klager kan dan altijd nog een be slissing afdwingen van de Raad van Toezicht. Deze onderzoekt de klacht, hoort beide partijen en vélt een oordeel. Is de beklaagde het daarmee niet eens, dan kan hij in beroep gaan bij het Hof van Discipline. Anders dan de Raad van Toezicht bestaat dit orgaan niet uitsluitend uit advocaten. Naast twee advocaten hebben daarin drie niet-advocaten zit ting. Jonker laat niets los over de vraag in hoeverre de Raad van Toezicht de opruiende activiteiten van het advocatencollectief uit Amster dam-Noord als een misslag zal beoordelen. Wel wil hij kwijt dat hij in zijn vierjarige loopbaan als deken zo'n geval nog niet bij de hand heeft gehad. En vertelt hij de uitspraak in deze zaak als de ken niet te zullen meemaken, omdat 31 oktober zijn ambtster mijn afloopt en er een nieuwe de ken zal worden gekozen. Enige weken zal het zeker nog du ren eer de Raad van Toezicht er helemaal achter is of in deze zaak al dan niet sprake is van een mis slag. Een negatief oordeel ligt an ders wel in de lijn der verwach tingen, ook al houdt Jonker zich van den domme. Want eerdere uitspraken van dit bestuursor gaan leren dat veel kleinere akke fietjes al als een misslag werden gekwalificeerd. Volgens de Raad is er al sprake van een misslag, wanneer een advocaat in alle drukte vergeet om een echt- scheidingsvonnis in de burger lijke stand te laten inschrijven. Laat staan dat hij opruiende pamfletten voor het raam van zijn praktijk hangt..... Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda in Recife Braziliëis gisteravond aangekomen op Schiphol. Hij verblijft enige dagen in ons land om de viering van het honderdjarig bestaan van de Vrije Universiteit in Amsterdam bij te wonen. Camara is ere-doctor van deze universiteit. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een waarschu wing, berisping, schorsing of royering. Dat zijn de maatregelen die de Amsterdamse Orde van Advocaten kan treffen tegen de vier advocaten van het Advoca tencollectief Amsterdam-Noord. Het bestuurlijk orgaan van deze orde, de Raad van Toezicht, is voorlopig nog doende met het onderzoek, dat vorige week tegen dit viertal is ingesteld omdat het door middel van opruiende pamfletten zou hebben opgeroe pen tot verzet bij de officiéle ope ning van het laatste traject van de Amsterdamse metro. Mr. J.H. Jonker (57) is deken van de Amsterdamse Orde van Advoca ten en als zodanig voorzitter van de Raad van Toezicht, maar hij wenst geen enkele mededeling te doen omtrent deze zaak. „Geen enkel voortijdig oordeel is aan één man voorbehouden", zegt hij. Wel wil hij ingaan op de vraag wat een advocaat zich, volgens de tuchtrechtspraak van de Advoca tenwet, wél kan veroorloven en wat niet? ,Die tuchtrechtspraak heeft tot doel het weren en beteugelen van misslagen, die advocaten in de uitoefening van hun praktijk be gaan. En om nou enigszins te be palen wat zo'n misslag is, hante ren wij een aantal in de praktijk gevormde regels. Zo luidt één DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft minister Gardeniers (CRM) opdracht gegeven haar „kabelnota" belangrijk te wijzigen. De ministerraad besloot hiertoe omdat een aantal technisch-juridisc technisch%juridische problemen nog niet voldoende opgelost was. Op zijn wekelijkse persconferentie wilde premier Van Agt niet nader op de aard van deze problemen ingaan. De nota, waarin wordt voorgesteld de verspreiding van buitenlandse commerciële televisiebeelden aan banden te leggen, lekte eer der deze week uit. Daarop liet de WD weten deze voorstellen niet te zullen accepteren. CDA en PvdA zagen daarentegen wel po sitieve aspecten aan de voorstel len. Beide partijen vinden dat het huidige omroepbestel niet ten onder mag gaan aan mogelijke buitenlandse concurrentie. Volgens premier Van Agt heeft de ministerraad besloten de verdere afhandeling van de nota op te schorten tot de gerezen proble men opgehelderd zijn. „Hij is nog niet rijp voor een politiek debat in de ministerraad," aldus Van Agt. Het stuk moet nu eerst op ambte lijk niveau tussen de ministeries van CRM en Verkeer en Water staat verder worden gereedge maakt voor bespreking Een da tum voor de verdere behandeling is nog niet vastgesteld. Een pikant detail van de nota vormt Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of KONINKLIJKE (^fr giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koop van kilo baartjes goud en zilver, zodat u b.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. u°n 10.J2 Leidseweg 219, Voorschoten, tel. 01717-2975. de ondertekening. Naast de handtekening van mevrouw Gardeniers moet (formeel) ook de handtekening van staatssecreta ris Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) prijken omdat zij ver antwoordelijk is voor het PTT- beleid. Maar mevrouw Smit- Kroes is lid van de WD en zal, als zodanig, nauwelijks in kunnen stemmen met een dergelijke no ta. Overigens weigerde de minister president te zeggen of mevrouw Smit-Kroes ondertekend had. Het is ook mogelijk dat minister Gardeniers de nota „mede na mens" de staatssecretaris heeft ingediend. Van Agt weigerde verder antwoord te geven op de vraag of de „technisch-juridische problemen" samenhangen met het Europees recht. Daarin wordt de vrijheid van informatie, het geen ook geldt voor radio en tele visie, gewaarborgd. Van Agt tilt niet zo zwaar aan de vertraging waarmee de nota de Tweede Kamer zal bereiken. De Kamer eiste eind vorig jaar dat het stuk over de kabeltelevisie voor 1 oktober op tafel zou liggen. Dat gebeurde tijdens het debat over de voorstellen van de kabel televisie van Sluis (Zeeuws- Vlaanderen) om de Luxemburg se commerciële zender door te geven. Ook de dreigende politieke conflic ten deed Van Agt met een schou derophalen af. „Dat lossen we allemaal wel op," zei hij op een vraag over de te verwachten conflicten binnen en buiten het kabinet. EPE (ANP) - De burgemeester van Epe heeft de Epese hoofdagent van politie Van Berkel voor drie maanden ontheven van zijn bij- standstaken. Dat heeft de ge meente Epe gisteren laten weten. De agent, tegenstander van kern energie, weigerde oorspronkelijk dienst te doen bij Dodewaard, dit weekeinde. Wel wilde hij bij de Mobiele Eenheid blijven. Later vroeg hij de burgemeester van Epe of deze geen rekening wilde houden met zijn opvattingen over het gebruik van kernener gie. De periode van drie maanden schept, zo blijkt uit de medede ling van de burgemeester, voor Van Berkel de mogelijkheid om zich te bezinnen op zijn opvatting met betrekking tot de dienstver lening bij de politie. Mocht de hoofdagent daarna een beroep op gewetensbezwaar doen en een opdracht niet uitvoeren, dan zal hij geschorst worden. Er zal dan een ontslagprocedure volgen. De Epese burgemeester heeft wel voorwaarden aan het besluit ver bonden. Zo mag hoofdagent Van UTRECHT (ANP) - Het standpunt van minister De Geus van defen sie over gewetensbezwaren ten aanzien van kernwapens maakt iedere discussie hierover tot een neus. De uitkomst staat al vast. Daarnaast ne geert de bewindsman met zijn standpunt ontwikkelingen naar integratie van maatschappelijke invloeden in de krijgsmacht. Op eenvolgende bewindslieden hebben gezegd aan de integratie juist veel belang te hechten. Aldus reageert de Algemene Ver eniging Nederlandse Militairen (AVNM) gisteren "met veront waardiging over de ongenuan ceerde aanpak van deze kwestie door de minister". DEN HAAG - Deze aanhanger van de "Bachwan" voerde gisteren een vreedzame kruistocht langs alle kamerfracties op het Binnenhof. Hij trachtte op deze manier de Ka merleden ervan te overtuigen, dat de demonstraties aanstaande zon dag in Dodewaard vreedzaam moeten verlopen. De dienstphchtigenvereniging (6.500 leden) wijst het standpunt van de bewindsman volstrekt van de hand, dat dienstplichtigen met gewetensbezwaren tegen kernwapens een beroep moeten doen op de wet gewetensbezwa ren militaire dienst. De vereni ging heeft onlangs voorstellen gedaan voor een regeling "gewe tensbezwaren kernwapens", omdat zij van mening is dat een dienstplichtige militair de kans moet krijgen om zijn dienstplicht te vervullen met erkenning van gewetensbezwaren tegen kern wapens. Als de militair een beroep doet op de wet gewetensbezwaren moet hij vijf maanden langer "dienen" met de kwalificatie dienstweige raar. Daarnaast kunnen kernwa pens als eigensoortig aspect van de krijgsmacht een dienstplich tige gewetensbezwaren opleve ren, terwijl de soldaat overigens geen onoverkomelijke bezwaren heeft tegen het vervullen van de dienstplicht, aldus de AVNM. Berkel in diensttijd niet meer over Dodewaard praten, moet hij in diensttijd zijn politieke activi teiten staken, mag hij geen inter views in uniform weggeven en zal commentaar op het besluit door de burgemeester getoetst worden aan de voorwaarden. In z(jn vrije tijd mag Van Berkel uiteraard, aldus de burgemees ter, wel politiek bedrijven. Bin nen het korps mag hij uiteraard deelnemen aan het proces van kritische bezinning op plaats en taak van de politie in een veran derende maatschappij. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zijn gis termiddag met hun drie zoons naar Italië vertrokken voor een korte herfstvakantie. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst mee gedeeld. Het ligt in de bedoeling van de Ko ningin on haar vakantie maandag te onderbreken in verband met de viering van de honderdste Dies Natalis van de Vrije Univer siteit in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Met sparen, altijd geld achter de hand! 21 oktober is het weer Wereldspaardag. Kom langs bij een van onze kantoren, want daar ligt de gloed nieuwe kalender 1981 die in het teken staat van de „Kinderen in de Wereld". Voor de jeugd hebben we een knaller van een kalenderposter. En, Nutsspaarders, de kalender kost u niets. Over sparen gesproken DEN HAAG (GPD) - „Als ik uit de tijd ben geraakt, zal ik nog minstens een halve eeuw moeten wachten om te weten of ik ten behoeve van de landspolitiek iets goeds heb gedaan". Prof. dr. Carl Paul Maria Romme zei dat achttien jaar geleden in een dagbladin terview. Ondanks die ogenschijnlijke be scheidenheid stond toen toch al vast welk een groot stempel Romme op de Nederlandse poli tiek, en met name de katholieke, had gedrukt. In vijftien politiek actieve jaren waaraan in februari 1961 een einde kwam. Na een ziekte van een paar maanden schreef hij kamervoorzitter Kor- tenhorst een brief waarin hij zijn terugtreden (op doktersadvies )aankondigde. Hij was toen 64 jaar. De 15 jaar waren slopend geweest. Aan een come-back na een rustperiode viel niet mee te denken. Een paar reacties op zijn brief van collega-politici. Prof. Oud (fractievoorzit ter van de liberalen): „Voor het hele politieke leven is het aftre den van prof. Romme niet min der dan een ramp, allereerst na tuurlijk voor de KVP". Suurhoff (PvdA) noemde hem een van de allerbeste parlementariërs. „Je kon met hem afspraken maken. Wat hij beloofde gebeurde ook". Uit de commentaren op het plotse linge vertrek van Romme bleek al dat zijn opvolging werd gezien als een van de grootste vraagstukken die hij kon achterlaten. Uit de KVP-geschiedenis van na 1961 blijkt dat dit inzicht juist was. VPRO Romme was de laatste grote leider van de katholieke politiek in ons land. Een feit dat Romme in een van zijn laatste interviews - voor de VPRO-televisie in 1978 - ook onderkende. Hij moest toen even nadenken over de vraag of de KVP nog grote leiders had. Maar na een paar seconden schud de hij toch het wijze hoofd. Alleen op Schmelzer had hij nog enige tijd hoop gehad. Maar na de naar deze politicus vernoemde nacht verdwenen niet alleen Romme's verwachtingen; ook Schmelzer zelf keerde niet terug op het poli tieke toneel. Romme's vertrek in 1961 mocht dan voor velen onverwacht ko men en ook (vooral in KVP- kring) onwelkom zijn, langer dan een jaar of vijf had hij het in de politiek - ook al zou zijn gezond heid uitstekend zijn geweest - niet meer uitgehouden. Romme - vaak de „sfynx van Over- veen" genoemd - was een echt leiderstype. Opvallend bij het nalezen over Romme's invloed op de politiek is dat steeds wordt gerept over de ideeën van Rom me, over het standpunt van Romme, de mening van Romme. Zelden wordt in de verslaggeving gesproken over een idee stand punt of mening van de frac tie. De democratiseringsgolf in het midden van de jaren '60 zou Romme niet hebben doorstaan. Het voert te ver te stellen dat Romme gebaat was bij een ge brek aan inspraak, maar het is toch zeker zo dat een toename van de macht van de fractie be lemmerend zou hebben gewerkt op Romme's slagvaardigheid bij het voeren van het beleid. CDA Maar niet alleen de roep om mon digheid zou voor Romme in de jaren zestig teveel zijn geweest. Ook het in die tijd ontspruitende verlangen van de drie christelijke partijen naar de vorming van één grote christen-democratische aandoet - kan niet worden toege licht zonder een stap terug in de jaren en in de politieke carrière van Romme. En wel tot zijn lid maatschap van de Amsterdamse gemeenteraad van 1921 tot 1937 („Het langste wat ik ooit in mijn leven heb gedaan", placht hij te zeggen). In die functie leerde hij de socialis tische voorman Wibaut kennen, een man die bij hem de liefde voor de politiek heeft doen groeien. In een interview in Vrij Nederland (in 1959) liet hij zich zeer lovend uit over Wibaut. „Een man als Wibaut was echt een groot man groot van allure". Colijn Prof. Romme: "sfynx van Overveen partij heeft Romme nooit ge kend. Integendeel. Onder hem was er vast nooit een CDA gekomen. Aan zedelijke ondergrond was er volgens hem tussen katholieken en protestan ten te weinig gemeenschappe lijks om in één partijverband sa men te gaan. De ware oecumene was voor Romme de roomse we reldkerk. „Tegenover protestan ten liet hij een sterk meerder waardigheidsgevoel blijken", no teerde de toenmalige politiek commentator van Trouw Jac. Hoek. Veel meer dan in een samengaan met de protestanten zocht Rom me het in een band met socialis ten en liberalen maar vooral so cialisten. Romme was de man van de „brede basis". Voor de vraag waarom hij met name zo hechtte aan het samengaan met socialisten (ook toen reeds be paald geen natuurlijke bondge noten van de KVP) bestaan twee antwoorden. Ten eerste zag Romme tussen PvdA en KVP een belangrijke overeenkomst beide partijen hadden een behoorlijke emancipatie-achterstand in te halen. Een tweede reden voor Roftitiie om een duidelijke voorkeur te heb ben voor de PvdA was het feit dat hij in een samenwerking met de socialisten veel meer mogelijk heden zag om tot een radicale doorvoering van de sociale lerin gen van de kerk te komen, waar toe de paus en de bisschoppen opnieuw hadden opgeroe pen. De sociale bewogenheid (en de drang om die bewogenheid in beleid om te zetten) was in de ja ren vijftig volgens Romme ken- Rpnhoiri nelijk bij de PvdA beter te vinden dan bij de christelijke broeder partijen. In 1937 trad hij toe tot de Eerste Kamer en enkele maanden later werd hij gevraagd minister van sociale zaken te worden in het vierde kabinet-Colijn. Hij voerde in die functie de „spaarregeling voor werklozen" in, waardoor werklozen die een kwartje per week wisten te sparen, van de staat een kwartje erbij kre gen. De Tweede Wereldoorlog bracht hij voor een deel in gijzeling door. In de bezettingsjaren werkte hij aan een boek dat onder de titel „Nieuwe Grondwetsartikelen" na de oorlog verscheen. Vervol gens werd hij voorzitter van het college van „Rijksbemiddelaars" en was van '45 tot '52 hoofdredac teur van de Volkskrant, een dagblad dat hij tijdens de oorlog samen met mensen als Lucker en De Bruyn had voorbereid. Na de oorlog raakte zijn carrière in een stroomversnelling. Als voor zitter van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de Rooms-Katholieke Staatspartij was hij nauw betrokken bij de oprichting van de KVP. onmiddellijk daarna weer minis ter geworden. Maar hij bedankte voor de eer. Prof. dr. Louis Beel werd het toen en daar had Romme vrede mee. Mi nister of mimster-president is hij nooit meer geweest, al had hij daar volop de kansen toe. De eenheid van de KVP was hem echter meer aan het hart gebak ken. In 1951 trad hij op als formateur van het kabmet-Drees, met mensen als Lieftinck en Van den Brink. Een hernieuwd ministerschap zag hij tussen al deze kopstukken niet meer zitten. Zijn formatie- poging in 1956 mislukte, maar in 1959 had hjj meer succes. Ook in 1959 was sprake van een minis terschap, maar huiselijke om standigheden weerhielden hem ervan. Hij droeg persoonlijk, en met succes. Jan de Quay voor. In 1963 was hij - nu als informateur - betrokken bij de totstandkoming van het kabinet-Marijnen. Hij voerde volop politiek via de re dactionele kolommen van de Volkskrant. Maar hy schreef zo als hij praatte: lang en vaak onbe grijpelijk. „Je had een loep nodig om te kunnen zien wat hij be doelde", heette het toen. Hervorming Amsterdam Daarna werd het Tweede-Kamer lidmaatschap hem min of meer opgedrongen. „Ik wilde helemaal niet, maar ik moest en ik zou". Nauwelijks in het parlement werd hy fractieleider, en als het aan de party had geleden was hy Tien jaar van zyn toch al zeer druk ke leven besteedde hij aan de Pu bliekrechtelijke Bednjfs Organi satie, de publieke bezitsvorming, een zaak die voor die tijd zexer maatschappijhervormend was. Een zaak als winstdeling voor de arbeiders wordt zelfs nu nog als hervormingsvoorstel (VAD) be schouwd. Hij stond op de bres voor menige sociale hervorming. Naast de PBO de algemene kinderbijslag, de bezitsspreiding, de weduwen- en wezenrente, de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, de samenwerking in Europees en Benelux-verband. Met Romme is een van de „reuzen" uit de Nederlandse politiek ge storven. Van de generatie van 'vijftigers' is na mensen als Mul. Bruins Slot. Romme en Drees sr nog slechts de laatste in le-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7