Storm in een reageerbuisje "Ik wilde voor vervalsing niet verantwoordelijk zijn Sö 9 De kankerverwekkende stoffen in de Leidse laboratoriaofwel 'We lopen voorop in Nederland' Arts-jurist greep in bij promotie LEIDEN ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 Kankermotie zorgt voor opsch udding in universitair wereldje LEIDEN - 'Kankermotie' staat op het mapje waarin dr. Roorda (beheerder van het Gorlaeus Laboratorium) de motje over kankerverwekkende stoffen bewaart. Een trefwoord dat inmiddels naast zijn letterlijke ook een fi guurlijke betekenis heeft gekregen. De zaak heeft de laat ste twee weken voor heel wat opschudding gezorgd in het universitaire wereldje. Nadat John van Gelder, één van de vijf indieners, de motie in deze krant had toegelicht en daarbij repte van "grote groepen die in de universiteit onnodig worden blootge steld aan kankerverwekkende stoffen", waren de poppen danig aan het dansen. Roorda stond als verantwooidelijk man bij het Gorlaeus op zijn achterste benen en gelastte Van Gelder (werkzaam op het lab) zich van verdere uit spraken te onthouden. Zijn opmerkingen waren "tenden tieus en onjuist" en bovendien "schadelijk voor de uni versiteit". Dat liet Van Gelder niet op zich zitten. Als universiteits raadslid (in welke functie hij immers de motie had inge diend) voelde hij zich door het spreekverbod "ernstig ge hinderd in zijn werk als raadslid". Uit protest schortte hij zijn lidmaatschap van de raad op. De voorzitter van de universiteitsraad, Fr. van der Meer nam de zaak zo ernstig op dat hij hem in de eerstvolgende vergadering (dat was afgelopen maandag) aan de orde stelde. Daarin legde de Progressieve Partij - waar Van Gelder ook deel van uitmaakt - de affaire voor aan het College van Bestuur. Mocht er inderdaad sprake zijn van een spreekverbod, dan zouden de progressieven daar hun conclusies uit trekken en de vergadering verlaten. Het universiteitsbestuur stelde de raad echter gerust: geen spreekverbod en bovendien zou de zaak voor Van Gelder als universiteitsraadslid geen verdere consequenties hebben. Ondertussen dreigde de zaak waar het allemaal om draaide ondergesneeuwd te raken. Komen nu wel of niet veel mensen in de universiteit in aanraking met kankerver wekkende stoffen? LEIDEN - Veel meer dan een storm in een reageer buisje lijkt de zaak rond de kankerverwekkende stof fen niet te zijn. De indruk als zou een grote groep universitaire medewer kers en studenten nloot staan aan de vroeger uit sluitend met de letter K aangeduide ziekte blijkt onjuist. "Een te boude uitspraak", zegt de voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universi teit, mr. K.J. Cath en Gorlaeus- man, dr. Roorda: "De sigaretten automaat is hier de grootste kan kerverwekkende bron". Van Gelder zelf doet trouwens ook zijn uiterste best om de zaak te relativeren. Hij wilde geen mis stand signaleren, maar alleen nog "eens extra-aandacht voor de zaak hebben". Want, "het moet bespreekbaar blijven", zoals hij een aantal keer herhaalt. Ir. Rob in 't Veld, hoofd van het bu reau Veiligheid bij de universi teit, zegt niet te twijfelen aan de oprechtheid van Van Gelders berzorgdheid, maar vermoedt "dat hij niet goed weet wat ér de laatste tijd allemaal is gebeurd, we lopen voorop in Nederland als het om veiligheid gaat", zo verze kert hij. "De beveiliging is weliswaar niet 100 procent, maar dat is op het gebied van kankerverwekkende stoffen ook uitgesloten". Het gro te probleem is dat 'het veld', zoals Cath en In 't Veld het uitdrukken, voortdurend in beweging is. Praktisch elke dag - bij wijze van spreken - wordt van een stof vastgesteld dat die kanker kan veroorzaken. De lijst die door In 't Veld en zijn collega's is samenge steld, verdient dan ook voortdu rend aanpassing. Hoe relatief de zaak ligt, geeft In 't Veld aan met materiaal als benzeen en tetra. Stoffen die tien jaar geleden nog kwistig door iedereen werden gebruikt, maar nu op de zwarte lijst zijn geplaatst. Het is dus best mogelijk dat momenteel gewerkt wordt met materiaal dat binnen kort als kankerverwekkend wordt ontmaskerd Maar met de stoffen waarmee dat inmiddels is gebeurd, wordt ui terst omzichtig omgesprongen, zo verzekert In 't Veld. "Wij stre ven er naar de groep die er mee omgaat zo klein mogelijk te hou den, naar alternatieven te zoeken en de behandeling van kanker verwekkende stoffen zoveel mo gelijk te concentreren in goed uitgeruste laboratoria". Aanvulling Het bureau Veiligheid is er destijds Van Gelder: "Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn". gekomen om de controle van ar beidsinspectie en inspectie volksgezondheid verder aan te vullen. Die instanties werken met wettelijke voorschriften en "wij kunnen op de zaak vooruit lo pen" zegt In 't Veld over zijn bu reau. Zeker op het terrein van kankerverwekkende stoffen geen overbodige luxè, zoals blijkt. Behalve het verstrekken van adviezen aan het College van Bestuur en de verantwoordelijke mensen op de verschillende on derdelen van de universiteit (be heerders), geeft het bureau voor lichting aan de universitaire me dewerkers en oefent controle uit. Slaat de betreffende beheerder de waarschuwingen van In 't Veld en zijn collega's in de wind, dan kunnen zij naar Cath toestappen, die in het College van Bestuur de portefeuille veiligheid onder zijn beheer heeft. In tegenstelling tot In 't Veld is Cath nogal teleurgesteld door de motie van Van Gelder en dé vier anderen. Waar de eerste nog de motieals een precisering, een ondersteuning van zijn beleid opvat, daar maakt de voorzitter van het universiteitsbestuur zich vooral boos over de suggestie dat er iets aan de openheid zou schor ten. "De boodschap heeft ons verrast", zegt hij, "die openheid is nooit een punt geweest". De te leurstelling van Cath betreft ook de manier waarop Van Gelder zijn ongerustheid heeft uitgedra gen. "Als je met elkaar onder één dak werkt, is het toch logisch dat hij naar Roorda toestapt. Wan neer die zijn kritiek nu zomaar naast zich zou hebben neerge legd, dan had Van Gelder altijd nog buiten hem om iets kunnen ondernemen". Van Gelder is het daar overigens volstrekt mee oneens. Zijn vrees betrof immers niet alleen het Gorlaeus, maar ook andere labo ratoria. Overigens lijkt de werkverhouding niet al te zeer onder de zaak te hebben geleden. Als In 't Veld en ondergetekende op het afge sproken tijdstip bij Roorda arri veren. blijkt Van Gelder ook al op weg naar diens vertrek. "We kunnen nu toch vrijuit praten", gebaart Roorda. Van Gelder trekt een zuinig mondje, maar moet constateren dat hem weinig in de weg wordt gelegd. Alleen in zijn onstuimigheid wil Roorda hem het spreken nog wel eens belet ten. Die motie, die is duidelijk, vindt Roorda nog steeds onzin: "Dat maakt op de buitenwereld een verkeerde indruk. Het wordt al- Roorda "De sigarettenautomaat is hier wel de grootste kankerverwekkende bron". lemaal zo opgeblazenVan het spreekverbod heeft hij dan ook nog steeds geen spijt. "Ik zou het ongenblikkelijk weer doen...al leen niet bij een lid van de univer siteitsraad". Inventarisatie Wat het Gorlaeus-laboratorium be treft, lijkt hij de zaakjes rond de beveiliging in elk geval goed ge regeld te hebben. "Individueel kunnen er dan misschien wel eens fouten worden gemaakt, maar daar moet je niet drama tisch over doen. Soms weet men niet beter. Er is in elk geval geen student die mag werken met stof fen waarvan hij de eigenschap pen niet kent". Ook heeft hij op In 't Veld Honderd procent be veiliging is uitgesloten". initiatief van bureau Veiligheid NO commissie ingesteld die con trole uitoefent op het beveili gingsbeleid van hem zelf en is er bovendien aan de vakgroep een veiligheidsdeskundige aange steld. die in samenwerking met In 't Veld de veiligheidsproble matiek op het Gorlaeus behartigt. "Iedereen die hier komt werken, heeft eerst een gesprek met die deskundige". Ook de kanker verwekkende stoffen ontkomen niet aan Roorda's zorg. Er is een inventarisatie gemaakt van alles wat kankerverwekkend of mo gelijk kankerverwekkend is. Wat niet meer werd gebruikt, ging de deur uit en wat onmisbaar was, kreeg een zorgvuldige behande ling. Zaken die Van Gelder ook niet ont kent. "Ik waardeer wat hier ge beurt, maar je kunt met voorzich tig genoeg zijn". Hij vindt echter zelden in het gesprek bij Roorda een gewillig oor. Als Van Gelder zegt "Het gaat erom van onderaf bewustzijn te kweken. Het moet bespreekbaar zgn", dan ant woordt Roorda "Het is allang bespreekbaar". En als Van Gel der voorstelt om kankervrije en niet-kankervnje zones op het Gorlaeus in te stellen, dan schudt Roorda weer het hoofd: "Geeft een valse schijn van veiligheid". Toch vindt Van Gelder wat dat laat ste betreft wel een medestander in In 't Veld: "Het is financieel wel aantrekkelijk om de kanker verwekkende stoffen zoveel mo gelijk te concentreren. Je kunt je bovendien geen risico's veroor loven". Tevreden is Van Gelder over de op schudding in de universiteit rond de affaire: "De motie was als schnk-effect bedoeld. Als je ziet hoe er gereageerd is, dan is dat in elk geval al gelukt. Ik vind het dan ook nog steeds een goede motie". Andermaal is Roorda het niet met hem eens. "maar met die motie reken ik in de raad wel af'. Daar is hij namelijk zelf ook lid TILBURG - ,,Ik wilde niet medeverantwoordelijk zijn voor een vervalsing", zegt de arts-jurist dr. mr. W. Schuurmans Stekho ven door wiens ingrijpen de op afgelopen woensdag vastgestelde promotie van de neuroloog J. N. Beren des aan de Leidse univer siteit niet doorging. Bovendien heeft hij inzage geëist van de tekst van de te maken aanvulling op het proefschrift voordat een nieuwe datum voor de promotie wordt vastgesteld. De zin van de dissertatie ontgaat hem overigens. Schuurmans Stekhoven bracht de zaak aan het rollen toen hij ken nis had genomen van de proef schrifttekst. die bij Krips-Repro in Meppel was vermenigvuldigd. Het bleek hem dat een van de ge vallen, waarin de experimenten op grond waarvan Berendes wil de promoveren waren toegepast, een ongunstige afloop had gehad (verlamming). En juist yan dit „ziekenhuisongeval" droeg Schuurmans Stekhoven, die ook medische aansprakelijkheidsza ken behandelt, uitgebreid ken- Als hij Leiden (de universiteit) en Den Bosch (inspectie voor de volksgezondheid) niet had gea larmeerd dan had men hem zeker medeverantwoordelijkheid in de schoenen kunnen schuiven, meent de Tilburgge medicus-ju- rist. „Indien deze vervalsing pas na de promotic aan het licht was gekomen zou de blamage nog veel groter zijn geworden Schuurmans Stekhoven alarmeer de telefonisch de rector-magnili- cus prof. dr. A. A. Kassenaar en de promotor dr. N. A. C. Kam- phuysen. Reeds 24 uur later kreeg hij van die kant (rector, promotor, college van decanen) het bericht van afgelasting. Daarvan heeft hij toen onmid dellijk de inspecteur van de volksgezondheid in N-Brabant, dr. J. W. Schaper, in kennis ge steld. Aan deze inspecteur had hij ook („der gewoonte getrouw") begin juni het ernstige ongeval gemeld. De procedure in deze zaak, waar van een 28-jarige man in juni de dupe werd, was inmiddels al in gang gezet. Schuurmans Stekho ven: „Overleg tussen mij en de medische adviseur van de aan sprakelijkheidsassuradeuren van het St. Catharinaziekenhuis in Eindhoven (dr. Etty van de maatschappij Winterthur) had reeds geleid tot overeenstem ming ten aanzien van de keuze van een hoogleraar in de hart- en longchirurgie als expert". Verwijderd In het proefschrift wordt een spe ciale bewakingsmethode be schreven bij dergelijke operaties. Schuurmans Stekhoven: ..Op het laatste ogenblik is uit de tekst dit ernstige en voor de bewijsleve ring van de betrouwbaarheid van deze aanbevolen bewakingsme thode beslissende experiment verwijderd. Dit bleek uit de ver melding op bladzijde 37 van acht gevallen, terwijl er maar zeven - minder ernstig en uit een oog punt van behoefte aan bewaking minder belangrijke - gevallen waren beschreven". „En dat terwijl bij deze jonge man de bestaande afwijking van de grote lichaamsslagader reeds in april 1979 bij de keuring voor de militaire dienst was vastgesteld en een vele maanden durend vooronderzoek door verschillen de specialisten (ook neurologen) was voorafgegaan. Bovendien had drs. Berendes er speciaal bij de hartchirurg, dr. Bredée, die de operatie zou doen, op aange drongen bij deze achtste patiënt zijn „bewakingsmethode" te mo gen proberen". „Het cardiologisch onderzoek, waarbij de cardioloog dr. Land man tijdens de „catheterisatie" de insnoerende vernauwing van de zogenaamde afdalende tak van de grote lichaamsslagader vaststelde, dateert al van april 1979. Trouwens alle andere zeven proefnemingen van drs. Beren des (op het eerste en het zevende experiment na) dateren van na jaar 1979. Ook dit achtste geval zou al in 1979 geopereerd zijn als deze handeling niet als gevolg van een lichte aandoening van de huid ter plaatse waar geopereerd moest worden was uitge steld". Verzwijging doel Naar de mening van Schuurmans Stekhoven had het op het laatste ogenblik weglaten van dit achtste geval, waarvan het in juli naar Meppel gezonden manuscript alle gegevens bevatte die be schikbaar waren, tot doel: „Het verzwijgen van de ernstige cata strofe, waartoe dat achtste expe riment had geleid ten einde de conclusie dat de aanbevolen me thode safe was, te kunnen hand haven. En dat heb ik, telefone rend met de rector, de promotor en de inspecteur van de volksge zondheid. gekwalificeerd als „vervalsing". Tot die alarmering droeg bij dat Schuurmans Stekhoven de rap portage over de zeven wel be schreven gevallen onvoldoende achtte: „Bij geen enkel insnoe- ringsgeval was de ernst van de in snoering (dus de mate van ver nauwing) vermeld". Nog ernstiger vindt de arts-jurist het dat na de catastrofe door de neuroloog het verband tussen de opgetreden verlamming en de operatie (en het nalaten van tijdi ge inschakeling van de hart- longmachine, die de werking van hart en longen tijdelijk over neemt) werd betwijfeld, achter eenvolgens ontkend. „De moge lijkheid van een los van de opera tie staand ziekteproces werd ver ondersteld, maar dat raakte kant noch wal". Het feit dat - zoals nu is gebleken - het bestuur van het Catharina ziekenhuis niets wist van de tra gisch verlopen operatie geeft volgens de Tilburgse expert zeer te dpnken. „Een bestuur behoort te worden ingelicht als er een on geval gebeurt". Schuurmans Stekhoven zei desge vraagd dat hij namens de familie van de betreffende patiënt, die bij de correctie aan de lichaamsslag- ader een verlamming van het on derlichaam opliep, aan rector- magnificus en promotor heeft verzocht hem de aanvulling van de proefschrifttekst met de gege vens over hun zoon en de daaruit getrokken conclusies tijdig ter inzage te zenden. „Alle rechts maatregelen behoud ik mij ter zake voor". Onverantwoord De mededeling van neuroloog Be rendes dat hem bij bezoek aan Leiden - na ontvangst van aan vulling en correctie van zijn conclusie - doorgaan van de promotie binnen een maand was toegezegd, iv SelHiumunv stuk- hoven bij informatie in Leiden niet bevestigd. „Wat de hele ge schiedenis nog vervelender maakt is de vermelding in het proefschrift dat de verschijning mogelijk werd gemaakt door steun van de Nederlandse Hart stichting" Concluderend meent Schuurmans Stekhoven „dat de gevolgde me thode van bewaking van het rug- gemerg tegen beschadiging niet veilig is en het operatieverloop wel heeft beïnvloed omdat de hart-longmachine is weggelaten, geen verbinding is aangelegd en doordat de afklemmingstijd te lang is geweest". „Ik bestrijd hiermee dus de bete kenis van dit proefschrift. Drs. Berendes heeft proefnemingen op dieren gedaan met zijn me thode. Hij had niet tot experi menten op mensen moeten over gaan. tenzij met de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen. Maar er zijn nu onverantwoorde risico's genomen en bovendien is het aantal gevallen, waarin de me thode is getest te klein" KEES CORNRLISSE Homoseksualiteit De Leidse Werkgroep Homoses- kualiteit organiseert vanaf begin november wekelijks een gespreksgroep voor mannen vrouwen. Onderwerp van ge sprek ishun homoseksualiteit en alles wat daarmee samen hangt. Inlichtingen bij Henk Goeman (tel. 1556201 en Je roen Kortenbroek (214285). Bestrating In één van de ruimten van het ie ij keent rum 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt dinsdag 28 oktober een infor- matieavond gehouden over de bestrating en herindeling van de Julianastraat. Medewer kers van de afdeling Stede- bouw zijn aanwezig om de gemeentelijke plannen toe te lichten. De avond begint om 20.00 uur Improviseren Wie mee wil doen aan een week einde spel improvisatie kan volgend weekeinde terecht in het Lak. waar het onder lei ding ran Sjef van der Linden een dolle boel belooft te wor den. Er kunnen vijftien mensen aan meedoen die ieder vijftien gulden moeten betalen Opge ven en inlichtingen bij het Lak-secretariaatLei 'endaal 150. Let wel: tot donderdag 23 oktober. Beeld-poëzie Ook bij het Lak wordt een nummer van Literop gewijd aan de relatie beeld - poezie De literaire workshop van de het Lak zorgt daarvoor, ter wijl ook de foto-werkgroep zijn medewerking er aan verleent. Maar wie kopij wil inzenden is ook oan harte welkom Wel voor I november.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3