Eerste paal bibliotheek Morskwartier -eidse agenda Allerlei bezuinigingen moeten het 'gat dichten Serie "Waste Of Time' haalt af en toe niveau LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gistermiddag de eer ste paal van het nieuwe bibliotheekfiliaal aan de Robijn straat (Morskwartier) geslagen. "Een mooie aanvulling op het gemeentelijke voorzieningenpakket", oordeelde de wethouder. "Ooit was deze wijk stiefmoederlijk bedeeld, maar daar is nu beslist geen sprake meer van". Uit handen van de directeur van de openbare bibliotheek De Caluwé kreeg de wethouder het kinderspel "Vier op een rij". "Dit is het vierde filiaal op een rij", verduidelijkte de directeur. De totale bouwkosten bedragen 1.2 miljoen. Volgend jaar mei moeten de 11.000 inwoners van de Mors de beschikking hebben over de biblio theek. De ruimte beslaat 533 vierkante meter. Zo zal de nieuwe bibliotheek in het Morskwartier eruit komen te z WARMOND - In Warmond worden dinsdag en woensdag vele traditionele zeilschepen verwacht, die deelnemen aan de jaarlijkse "strontrace" Workum-Warmond. Deze zo genaamde strontrace, een wedstrijd voor zeilende vrachtschepen, wordt dit jaar voor de zevende achtereen volgende maal gehouden. De strontrace is een herleving van het vroegere vervoer van koemest en terp-aarde naar de bollenvelden tussen Veel schepen verwacht op strontrace Workum-Warmond Haarlem en Leiden. Thans gebruikt men in de Bollen streek gedroogde koemest, aangevoerd over de weg. De eerste schepen worden dinsdagmiddag in Warmond verwacht. Zij zullen hun la ding koemest op de gemeen tehaven aldaar lossen. Dan blijven de schepen tot woensdagmorgen in War mond liggen. Men zal, anders dan andere jaren, gelijktijdig de terugreis naar Workum aanvaarden. Het gemeentebestuur van Warmond ontvangt dinsdag avond de schippers met hun bemanning in café-restaurant "De Stad Rome". Waar schijnlijk zullen dan ook en kele deelnemers aan het mu ziekfestival in Workum daar aanwezig zijn. Zij zullen een aantal shanties - oude zee mansliedjes - ten gehore brengen. Kinderen moeten niet worden bemoederd OEGSTGEEST - Op de derde on- derwijsdag voor leerkrachten van kleuter- en lager onderwijs in Oegstgeest was gistermiddag het hoogtepunt kinderboekenschrij ver Guus Kuijer, die uit eigen werk voorlas. In de ochtendsessie had C. Ha- mans, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de vakgroep Ne derlands van de Leidse Universi teit een inleiding over taal ge houden met als titel "Met pijn en moeite". Hierna konden de deelnemende onderwijzers en kleuterleidsters kiezen uit thema's als "spelen met spellen", "praktisch bezig zijn met taal" en "werken met boeken" die door verschillende deskundigen werden ingeleid. Maar Guus Kuijer bracht de aan wezigen in het Gemeentecen trum tot bijna ademloze stilte tij- LEIDEN - Er waren steeds grote stukken die het aanzien niet waard waren, maar de jongste produktie van 'Waste Of Time', die men 'No Flowers For Shirley' had genoemd, kende toch ook een paar positieve aspecten. Frits Jansen en Wouter Steenbergen maakten tijdens deze elfde pro duktie van 'Waste Of Time' ge bruik van een vaak zeer oor spronkelijk décor. Voorts was de begeleidende muziek over het al gemeen zeer goed gekozen. Ook dient op deze plaats een compli ment gemaakt te worden voor de wijze waarop zowel Frits Jansen als Wouter Steenbergen de dia's vrijwel op de voet met hun bewe gingen volgden. De symbolieken rond 'de ketting' kwamen na drukkelijk over. De 'echovervormingen' op net bankje waren weer van het be kende bedenkelijke "Waste Of Time-niveau", maar daar staat weer tegenover, dat de voetstap pen in het grind (aanzwellend en weer wegstervend), omgeven door het getsjilp van vogeltjes, de zonodige aandacht naar zich toe trokken. Frits Jansen en Wouter Steenbergen stellen zelf in het programma, dat zij 'balanceren op de rand van de realistische eenvoud met het gevaar in de sur realistische valkuil te stappen'. Ik meen, dat ze nog te frequent in die valkuil verdwijnen. Maar in tegenstelling tot de tien vooraf gaande Waste Of Time-produk- ties, doet men nu moeite uit die valkuil (om de beeldspraak maar even over te nemen) te ontsnap pen. Dat gebeurt dan via vaak oorspronkelijke bewegingen en gesynchroniseerde gebaren. Hoewel ik deze voorstelling be slist nog niet "goed" wil noemen, was ze zonder enige twijfel de beste van alle tot dusver in het LAK-theater gespeelde Waste Of Time-produkties. Er werd zelfs incidenteel een lijn uitgezet naar 'The Caretaker' van Harold Pinter en de daaruit voortspruitende verwachtingen werden zeker in het prille begin van de voorstelling volledig waargemaakt. Het geraadpleegde publiek viel gis teravond bovendien in twee kampen uiteen. Zij, die genoten hebben en zij, die het 'waarde loos' hadden gevonden hielden elkaar vrij goed in evenwicht. Met een lichte aarzeling wil ik me toch aansluiten bij de laatste groep. Maar als de voortekenen niet bedriegen (het 'non-verbale element' bestond gisteravond maar bij vlagen) zal de twaalfde produktie van „Waste of Time" (eindelijk) een nadrukkelijk posi tieve recensie meekrijgen. BERT KOEKEBAKKER Kinderboekenschrijver Guus Kuijer tijdens het voorlezen uit eigen werk. dens het voorlezen uit zijn bun dels "De tranen knallen uit mijn kop" en "Krassen in het ta felblad". Vooral de laatste, waar uit hij een verhaal rond het thema "het kind en de dood" voorlas, toonde de drempelloze betrok kenheid van de schrijver met kinderen. Hij weet hierin zeer zuiver het onschuldige verbaasde kind op te roepen vooral in zijn relaties met ouderen. Overigens verklaarde Guus Kuijer geen voorstander te zijn van een anti-autoritaire opvoeding maar het belangrijker te vinden in hoe verre opvoeders geïnteresseerd zijn in het verschil tussen hunzelf en het kind. Hij vindt daarbij wel dat kinderen niet te veel moeten worden bemoederd en be-on- derwijzerd. In dit kader sprak hij zijn zorg uit over het steeds meer verdwijnen van stille hoekjes en plekjes waar het kind eens alleen kan zijn. Niet alléén in onze moderne rechtlij nige huizen maar ook op speel plaatsen worden kinderen - vaak noodgedwongen - in de gaten gehouden, aldus de kinderboe kenschrijver. Hij vreest dat dit een storende invloed op de ont wikkeling van kinderen zal heb ben. Tekort op begroting van Leiderdoip LEIDERDORP - Elk Lei derdorps huishouden zal voortaan jaarlijks een be drag van zestig gulden aan rioolrechten moeten be talen. Dit blijkt uit de be leidsvoornemens die het college van burgemeester en wethouders gistermid dag bekend maakten. Met deze vorm van belasting hoopt de gemeente te voorkomen dat het gat in de begroting van volgend jaar niet zo groot wordt als dit jaar. Ondanks het feit dat Leiderdorp een grocigemeente is, heeft zij toch nog niet te kampen met on overkomelijke financiële moei lijkheden. Dit blijkt wel uit hoe het tekort van maar liefst 2.2 miljoen gulden op .de begroting van 1980 is teruggebracht tot een tekort van "slechts" tweeton. Het college van burgemeester en wethouders verwacht voor het komende jaar niet zo'n groot te kort, ondanks het grote aantal nieuwe voorzieningen dat in 1981 nog moet worden gerealiseerd. Na van de eerste schrik bekomen te zijn heeft het Leiderdorpse colle ge op alle mogelijke manieren ge tracht het teveel uitgegeven geld te compenseren door een bezui nigingsoperatie. Zo wordt de vergoeding van de raadsleden te ruggebracht; de toegezegde per soneelsuitbreiding voor het ge meentehuis gaat niet door; er zal minder geld worden uitgegeven aan voorlichting; het personeel zal zuiniger moeten omgaan met papier en fotokopieën; het on derhoud van bijvoorbeeld het gemeentehuis wordt minder in tensief. Ook aan het stroomver bruik is gedacht, door vergade ringen vroeger te laten plaats vinden. Al dit geschraap zal an derhalf miljoen opleveren, waar door het tekort wordt terugge bracht tot zeven ton. Op het laat ste moment besloot het college om ook de te verwachten inkom sten van he( Streekenergiebedrijf toe te voegen; blijft over een te kort van twee ton, waarmee de gemeenteraad de komende be grotingsvergadering akkoord moet gaan. Ook zal de raad dan haar goedkeuring moeten geven aan de door het college voorge stelde bezuinigingsoperatie. De maatregelen die de gemeente volgend jaar wil nemen zullen voor veel Leiderdorpers toch wel merkbaar zijn. Naast de nieuw te heffen rioolbelasting van zes tientjes, wordt de hoogte van de subsidie, aan bijvoorbeeld sport clubs, niet aangepast aan de kos tenstijgingen. Veel sportclubs zullen wellicht hun contributie moeten verhogen. Verder wordt het onderhoud aan plantsoenen en wegen beperkt. Bij de aanbieding van de beleids voornemens toonde het college zich gistermiddag niet al te be vreesd voor het komende jaar. Volgens wethouder Bezemer is dit voornamelijk te danken aan de beleidsplanning waaraan Lei derdorp reeds jaren bezig is. "We zijn gewend geraakt aan het vroegtijdig signaleren van tekor ten". Om aan te tonen dat het de gemeente nu ook weer niet zo slecht gaat, somde Bezemer nog eens op hoeveel projecten er in 1981 afgerond kunnen worden. Hij noemde onder meer het door trekken van de Mauritssingel, verbreding van de Leiderdorpse brug, afronding van De Hout kamp, de geluidswering bij Rijksweg A4 en de herinrichting van het Dorpsplein. Al met al een indrukwekkende lijst. "De Ratel" 30 jaar LEIDEN - Werkgemeenschap "De Ratel" bestaat dertig jaar. In 1950 werd "De Ratel" op gericht als ondersteuning voor het buitenwerk van het Leidse Volkshuis. Op woens dag 22 en donderdag 23 okto ber houden ze een jubileum- markt van vroeg in de och tend tot laat in de avond. De grote zaal van het Leidse Volkshuis zal die dagen om getoverd zijn tot een sfeer volle dorpsbrink met allerlei marktkramen. Geen sinaasappels, patat frites en groenten, maar textiel, an tieke poppen, boeken en ba- kwaren, door de leden zelf vervaardig, zullen de kramen vullen. De grote feestavond staat voor zaterdag 25 oktober op het programma. "Sempre Avanti" uit Leiden en het ma rionettentheater "Royal Flush" uit Rheden zullen dan optreden. 'Fiesta Gitana': uitstekend! LEIDEN - Flonkerend vuurwerk, gisteravond in de Leidse Schouwburg, waar la Compania 'Fiesta Gitana' - voor de 24ste maal op tournee door Nederland - een dankbaar en zeer enthousiast publiek trof. De zigeuners uit Andalusië - de bakermat van de authentieke flamenco - brachten in deze 24ste editie technisch gecompliceerde maar toch wel gemakkelijk overkomende dansen op melodieën (voortreffelijke zang van Manuel Limon en gitaarspel van Quique Paredes) die goed in het Europese oor lagen. Al was, vergeleken bij vorig jaar, de bezetting van de groep sterk gewij zigd, sterdanser (en choreograaf) is en blijft de trotse Curro Velez. Hij danste een prachtige Cana, de oudste en belangrijkste zang van de flamenco en, samen met de bevallige eerste danseres Rocio Loreto, de Tangos de Malaga, voor de zigeuners een verleidingsdans, een beheerste 'zapateado'. Het onbetwiste hoogtepunt voor de pauze was het optreden van Los Tres Gitanillas de San Juan: La Gitanilla, na dertien jaar terug bij Fiesta Gitana, haar man Biencasao, zanger El Boqueron en de elfjarige zoon van het echtpaar, 'maestro' Josolito, een razend knap dansertje dat de zaal dan ook tot een ovationeel applaus bracht. Ovaties waren er ook na de Cuadro Flamenco, het traditionele slot van Fiesta Gitana, gewijd aan het dorp Triana waar de wieg van de Flamenco-kunst stond. Pianist Dezsö' Ranki mag zich 'meester'noemen LEIDEN - Met recht mocht het K& O-concert dat gisteravond in de Stadsgehoorzaal gegeven werd onder de vlag "Meesterserie" va ren. Het Residentieorkest speel de onder leiding van Michel Ta- bachnik. Als solist trad op de Hongaarse pianist Dezsö Ranki, die ondanks zijn jonge jaren al een uiterst respectabele staat van dienst heeft. Een pianist die zeker tot de meesterklasse bleek te be horen. Een moeiteloze techniek gepaard gaande met begrip voor alle schakeringen die Beethovens Eerste Pianoconcert bevat. Uit bundige vrolijkheid en parelend passagespel die nog sterk aan Mozart en Haydn doen denken, naast zeer verstilde momenten en verrassende harmonische wen dingen waarin de latere Beetho ven zich al aankondigt. Al deze facetten kwamen Ranki's spel tot hun recht naarmate het concert vorderde. Leidde het hoge tempo waarmee hij het eerste deel aan pakte tot wat schommelingen tussen solist en orkest - hoe alert men overigens ook reageerde -, in het tweede deel had men elkaar gevonden. Het derde deel met al zijn speelsheid en vaart bekroon de het geheel. Had het Residentie Orkest in de ouverture Der Freischütz van von Weber al getoond goed op dreef te zijn, de na de pauze ge speelde variaties en fuga op een thema van Hiller van Max Reger gaven het orkest alle gelegenheid zijn kwaliteiten te tonen. De ge daanteverwisselingen die Reger het simpele thema'tje van Hiller laat ondergaan zijn niet alle even geslaagd te noemen; sommigen zijn wat te uitgesponnen en drammerig, maar er zitten ju weeltjes bij die onder Michel Ta- bachnik's inspirerende leiding een tot in details verzorgde uit voering kregen. MIES ALBARDA ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 ZATERDAG Leiden Leidse Hout - prestatieloop AV Holland, 10.00 uur. Stichting Buurthuis - Du Rieustraat 4, bingo, 19.30 uur. Hot House - Breestraat 66, Ernst Reijse- ger Trio, 21.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, muziek manifestatie 'Moetje horen', 13.30 uur. Leiderdorp Houtkamp - open huis Jota, 14,00 uur. Sjelter- 'Wildsreed', 21.00 uur. Warmond Oude Raadhuis - opening expositie, 16.00 uur. Voorschoten Lindehoeve - sessionavond, 21.00 uur. ZONDAG Leiden Haarlemmertrekvaart - viswedstrijdk, 10.00 uur. Slachthuis - Islamitisch offerfeest, 10.00. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30, tel. 125802 Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, open vergadering Werklozen Belangen Vereniging, maan dag van 10 tot 12 uur. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Russische film De Vijfavonden van Ni- kita Mikhalkov, 20 en 22.15 uur. Midcjelweg 28 - Spriritisch Genootschap Leiden, Psychometrisch Séance door Mevr. Nieuwenhuis uit Haarlem. Rapenburg 100 - documentaire over kernenergie, 20.00 uur. Stadhuis - ge meenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Femke/Leids Volkshuis - v 20-23 uur. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belangen Vereniging; voor advies din van 10 tot 12 Oegstgeest Endegeesterstraatweg 4 tergemeentelijke zaken, 17.00 uur. Voorschoten Gemeentehuis - commissie welzijn, 20.00 uur. Benthuizen Gemeentehuis - raad over algemene be schouwingen, 20.00 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 0 uur en eindigt om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. 18 P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752; zond. 19 S. Kooijman, Noord- eindeplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za. 18, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zond. 19, W. de Bruijne, De Laat de Kanter straat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. 18, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zond. 19 E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo- Valk Boumanweg 198, tel. 890529; zond. 19, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, za en zon. spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel. 153747 Voorschoten - Za. 18, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352; zon. 19, W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar Noord - M.F. v.d. Feen, van Polanenpark 128, tel. 18309; Wassenaar Zuid, E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 oktober tot 24 oktober door: Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Roest, Helder, Muurling: za. 18 t/m zo. 19 F Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. laan 14, Leidschendam, tel. 271110. I ABBENES - Bij een ongeval op de Hoofdweg-westzijde in Ab- benes is gisteravond de 81-jarige P. Eveleens aangereden en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De man is volgens de politie geschept door een rode Fiat tijdens het inhalen. De be stuurder van de Fiat is doorgere den. De politie van de Haarlem mermeer verzoekt een ieder die inlichtingen omtrent dit ongeval kan verstrekken contact op te nemen met de politie in de Haar lemmermeer (telefoon 02503-14941). lEIDSCH DAGBLAD Adjunct-hoofdredacteur: S.J. de Groot (geestelijk uitsluit* 3 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement» 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling ie voldoen. overschrijving geen R.D. Paauw. Alq. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alp. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2