AUTO Spinnende spinnen Aardbeving Groot geld voor grote klasse Personen auto RAI met veel primeurs Kójfej® °m dl© fiKSHtomunr samengesteld door Koos Post BMW met zuinige motoren Vernieuwde S-serie van Mercedes Moppen ZATERDAG 18 OKTOBER I960 EXTRA d^7. HILVERSUM - BMW heeft een reputatie opgebouwd om zijn auto's die zoveel prestatie in gebouwd hebben. Thans tracht de automobielfabriek in München ook diepe indruk te maken met de combinatie: grote prestaties en toch zui nig. Voor de kleine BMW-serie, de i 3-serie, is een nieuwe vier-ci- linder motor ontworpen, voor zowel de 316 als de 318i, en bij de zes-cilinders in de 320 en 323i-modellen zijn grote ver beteringen aangebracht. De nieuwe vier-cilinder trekt sneller op (0-100 km per uur in 12,5 seconden is: 10 procent sneller dan tot nu toe) en de top is gestegen met ongeveer 2 procent (163 km per uur). Nog meer spreekt aan dat het optrekken van 80-120 km per uur met 18 procent is verbe terd. Het verbruik is daaren tegen met 5 procent gedaald. De 318i (105 pk) wint 5 pro cent aan top (173 km per uur) en accelereert 3,5 procent sneller. Er wordt 7 procent bezuinigd op benzinege- bruik, in stadsverkeer zelfs 13 procent. 'De technische ingrepen bij de vier-cilinders zijn diverse ge weest, zoals het vergroten van de verbrandingsruimten (12 procent meer) en 14,5 procent verhoging van de compressie. De 318i heeft 't puntje op de "i" gekregen door de K-jetro- nic inspuiting van de 323i over te nemen. En tenslotte kon men dank zij deze ingre pen ook nog eens de achteras reductie verminderen met 5 procent. Dus weer bezuini ging van brandstof. De 735i en 635i hebben de Motronic II (computer bestuurde inspui ting en vermenging benzine lucht). Over de prijzen is nog niets bekend. Heel kort en goed: de nieuwe S-klasse van Mercedes i< grandioos. Maar wie zal dat eigenlijk ver bazen? Huize Daimler-Benz verkeert ir de gelukkige omstandigheid dat het zich kan veroorlover het talent van waar ook aan te trekken. In de ontwikke- hngsafdeling van het be faamde merk zit dan ook een onvoorstelbare hoeveelheid kennis van zaken en ervaring samengebundeld. En die collectie knappe koppen krijgt telkens zeven jaar de tijd om een vernieuwd of nieuw model de straat op te sturen. Die lange tijd stelt Mercedes beschikbaar voor de ontwikkeling van zo n nieuw model. Voeg daar nog bij de uiterst handige hoedanigheid dat niemand een nacht wakker hoeft te liggen als een aange dragen oplossing eens wat (te) duur uitvalt dan is een wel erg \Tuchtbare bodem geschapen voor een rijk en sterk gewas. Neem die nieuwe S-klasse. Na tuurlijk een dijk van een auto. Wat wil men anders? De sim pelste uitvoering is de 280 S met een 2,8 liter zes cilinder carburateurmotor die 156 DIN-pk kan leveren. Maar die wagen gaat met zijn verkoop prijs van f 61.696.30 (inclusief btw) de zestig mille toch maar ruim te boven. En dan loopt de serie verder met flinke sprongen op tot en met de 500 SEL (een acht ci linder inspuitmotor met een vermogen van 240 DIN-pk) die op enkele honderden gul dens na het lieve sommetje van een ton moet kosten. Slechts een enkeling zal zich de weelde van zo'n kapitaal op vier wielen uit de privé-por- temonnee kunnen veroorlo ven. De meeste S-en zullen dan ook wel in de zakelijke sfeer terecht komen waar men door het gebrek aan btw in elk geval al zo'n dikke 20 procent gunstiger uitkomt. Maar wie (of wat) meer dan zes tig mille voor een automobiel wil en kan neertellen zal ook nog wel eens bij de concur rentie willen rondneuzen. En zal dan wellicht ontdekken dat ook daar knappe, comfor tabele en fijn bestuurbare wagens rondrijden. Maar.Mercedes is en blijft nu eenmaal Mercedes. Een merk met een aureool. Ondanks de soms verre van volledige uit rusting (voor zestig mille of meer geen centrale vergren deling of elektrische ramen bijvoorbeeld, dat is een ex traatje...) ondanks de vaak onmogelijk lange levertijden blijven vele klanten het merk trouw. Een Mercedes is hun dat alles waard. En ik kan me het wel voorstel len na een tijdje in zo'n 280 S te hebben rondgereden. Ver geet even die in veler ogen zo absurde prijs en zie alleen die royale, comfortabele, als een blok op de weg liggende en in alles imposante automobiel, die ondanks zijn indrukwek kende afmetingen zo gladjes en eenvoudig is te besturen. Diverse doorgewinterde Mer- cedes-rijders hebben me ge zegd dat ze de vormgeving van de nieuwe S-klasse niet de gelukkigste vinden. Ze vonden de vroegere modellen met wat meer chroom en wat andere tierlantijnen wat le vendiger. Hier wreekt zich natuurlijk de dictatuur van de windtunnel. Hoe minder weerstand een wagen biedt hoe lager het brandstofverbruik. En verla ging van het verbruik is te genwoordig een heilig moe ten. Mercedes zit wat dat be treft in een moeilijke hoek. Zoals gezegd: een merk met een aureool. Gevormd door comfort, wegligging, rijge drag, ruimte, veiligheid en dergelijke. Stuk voor stuk componenten van ccn royale wagen. Royaal van afmetingen, royaal van gewicht. Zaken, die het ver bruik aan de hoge kant hou den. Wat tot voor kort geen onover komelijke hinderpaal was maar nu ook zelfs bij een zo gevestigd merk als Mercedes gaat tellen. Om de weerstand tot het uiterste te beperken werd de wagen ontdaan van elke uiterlijke verfraaiing. Wat een sober en strak beeld oplevert. En kennelijk vindt niet iedereen dat zo fraai. Verder heeft men toch zo'n vijf tig kilogram gewicht aan de carrosserie kunnen besparen en is er gebruik gemaakt van een "nieuwe en lichtere gene ratie van motoren van alumi- Bijdragen aan brandstofbespa ring worden verder nog gele verd door een voortreffelijke automatische transmissie van vier versnellingen en een "econometer" op het dash board om de bestuurder te waarschuwen als hij al te schichtig omgaat met zijn "gasvoet". En dat alles - meldt Mercedes trots - heeft geleid tot een verlaging van het gebruik met tien procent. Op zichzelf een ongetwijfeld respectabel cijfer. Maar als men zo'n verbetering bereikt bij een auto die in het verle den één op vijf reed dan rijdt die wagen nu nog maar één op vijfenhalf. Dat is slechts een voorbeeld. Maar na een heel gunstig en rustig gereden traject kwam ik met deze Mercedes 280 S tot een ver bruik van één op bijna acht. Dat is redelijk. Maar heel gewoon rijdend haalt men dat nooit. De overige ke ren was het één op 6,2 .6,3. Dat is dan wellicht wel zuini ger, maar toch niet zuinig. Al zullen er ongetwijfeld zijn die dit getal voor zo n auto accep tabel vinden. Het interieur van de auto is (op nieuw: wie zou het anders hebben verwacht?) met ge voel voor stijl en smaak inge richt. Zoals altiid znn de stoelen en de bank aan de harde kant. Ongetwijfeld zullen die knappe koppen van Mercedes hebben uitgedok terd dat dit op lange en lange re ritten wat minder ver moeiend werkt. Maar op de kortere afstanden doen deze stoelen mij toch wel eens met weemoed den ken aan het luxueuze gevoel waarmee vele zachtere Fran se autostoelen mij soms ple gen te omringen. De nieuwe generatie lichtme talen motoren zijn van een schier griezelige perfectie. Hoewel het natuurlijk als een leuk reclameverhaaltje klinkt ben ik best bereid te geloven dat een enkeling bij de tech nische dienst van de Agam in Utrecht komt klagen dat het windgeruis van de auto zo sterk is toegenomen Het geluidsvolume van deze motor is zo gering dat men de krachtbron nauwelijks hoort. En des te duidelijk hoort men dan het schuren van de in ons land vrijwel altijd aanwezige wind langs de auto. Dat ge brek aan geluid heeft nog een ander "nadeel". Het gespin onder de motorkap is zó te vreden, zó vriendelijk dat men nauwelijks in de gaten heeft dat men de 100-kilome- tergrens allang achter zich heeft gelaten. Pas op de bon netjes Maar alles bij elkaar is het een (duur) juweeltje. Niets is vol maakt. Ook in de autowereld niet. Maar er rijden produk- ten rond die een heel hoge graad van perfectie scoren. En in mijn ogen hoort deze S- serie van Mercedes daar zeker bij. In februari a.s. De Personenauto RAI 81 zal worden gehouden van don derdag 5 tot en met zondag 15 februari 1981. Op deze tentoonstelling toont de internationale auto-in dustrie haar complete pro- duktieprogramma. Zo'n veertig merken presenteren er de nieuwste modellen. Veel modellen zijn nieuw voor Nederland en Europa, maar ook zijn er enkele wereld primeurs te verwachten. De nadruk zal daarbij liggen op een zo laag mogelijk brand stofverbruik. Er hebben 103 exposanten in geschreven voor deze inter nationale tentoonstelling van personenauto's. Naast personenauto's worden ook combinatie-auto's, onderde len en toebehoren geexpo- seerd. In Nederland wordt ongeveer 10 procent van het nationaal inkomen besteed aan aan schaffing en onderhoud van personen- en bedrijfsauto's. Auto en wegvervoer geven werkgelegenheid aan meer dan 400.000 personen. Het wagenpark omvat onge veer 4,3 miljoen personenau to's. Ruim tweederde (7(Ki) van de huishoudens heeft een personenauto en het aan tal huishoudens dat over een auto kan beschikken neemt nog steeds toe. De Personenauto RAI 81 be slaat alle hallen van het RAI Tentoonstellingscentrum. De organisatie is in handen van de Nederlandse Vereni ging "De Rijwiel- en Autr mobiel-Industrie" (R.A.I.). Redactie: Anneloes Timmerije en Marijke Kool Bijdragen: Margot Blonk en de Oppenheim- school Reacties opsturen naar: Klepperdoos, Postbus 54, 2300 AB Leiden Op een zonnige herfstoch tend zie je ze wel: allemaal fijne spinragjes, ook wel herfstdraden genoemd. Met een vergrootglas kun je zien, dat er aan het eind van elk draadje een diertje hangt. Het zijn allemaal jonge spinnen die op zoek zijn naar een onderkomen voor de winter. De wind blaast ze overal heen. Soms komen ze op een plant terecht of in een boom. Bijna elke volwassen spin maakt een net. Dit is een fraai stukje werk met veel fijne draadjes, die in het achterlijf van de spin ge sponnen worden. Meestal zit een spinneweb tussen wat bladeren en wat takjes. De spin gaat niet zomaar te werk. Eerst maakt ze een raam tussen de bladeren en de takjes, voorde stevigheid. Dan laat ze draden lopen naar alle hoeken. Tenslotte legt ze er een spiraalvormige draad overheen. Deze draad nu, is erg kleverig. Allerlei kleine insekten die in haar web vliegen blijven zodoen de kleven. De spin voelt aan een Een spin moet ongeveer elke twee dagen een nieuw web maken om in leven te blijven. Wind en regen vernielen het web heel snel. Het gaat ook stuk als jij er 's morgens met je slaperige hoofd doorheen loopt. De kranten staan er vol van. radio, t.v. iedereen heeft er aandacht aan besteed: Algerije is getroffen door een aardbeving. Vooral de stad El-Asnam. Werkelijk de hele stad ligt in puin. Maar wat nog erger is, dat er duizenden slacht offers zijn. Hulpverlening komt maar traag op gang, omdat alle wegen geblokkerd zijn. Overal verspreid liggen de brokstukken van de huizen. Sommige wegen zijn er niet meer, gewoon ver dwenen in de grond. Hoe ontstaat eigenlijk zo'n aarbe- ving? Om de aarde heen zit een dikke korst. Dit is geen egaal geheel, zoals de schil van een appel. Je zou het meer kunnen vergelijken met een legpuzzel. De aardbol bestaat eigenlijk uit verschillen de stukken, die in elkaar passen. Sommige stukken zijn erg dik. wel 60 kilometer. Andere weer iets dunner. Niet alle stukken passen netjes in elkaar. Algerije ligt in Noord-Afrika. En juist op deze plaats wil het niet trilling van de draden dat ze "beet" heeft en stort zich op haar lukken met die legpuzzel. De stukken passen hier niet zo goed. Het zou allemaal zo erg niet zijn als de aarde van binnen niet zou bewegen. Maar zoals je weet is het daar één kokende, golvende massa. Op de randen van die puz zel gaat het dan fout. Niet altijd gelukkig, maar zo af en toe hoor je weer eens van een aardbeving. Zoals nu in Algerije. De twee stukken aardkorst gaan ten op zichte van elkaar schuiven. Bij zo'n beving van de aarde storten onmiddellijk de meeste huizen in elkaar (vooral de hoge flatge bouwen). De meeste mensen hebben niet de tijd om uit hun huizen te vluchten en worden bedolven onder het puin. Er ko men ook aarbevingen voor in ge bieden waar geen huizen staan, of midden op zee. Die lijnen waar de puzzel niet zo goed past lopen over de hele aarde. Bekende plaatsen zijn bijvoorbeeld: Cali- fornié in de Verenigde Staten en Japan. Waarom hebben we in Nederland nooit een aardbeving? Dat komt omdat heel West-Eu ropa op één zo'n stukje van de legpuzzel zit. De aarde kan dan bewegen wat hij wil, maar door zo'n dikke korst komt ie niet heen. Er lopen twee katten in de woestijn zegt de één tegen de ander: grote kattebak hè? Lopen twee zandkorrels in de woes tijn, zegt de één tegen de ander: ik geloof, dat we achtervolgd wor den. Er was eens een kikker die ontzet tend groen was. Daarom noem den de mensen hem de hulk-kik ker. Hij woonde zoals alle kikkers in het water, de kikker-koning had een klein dorpje gebouwd op een lelie-blad. daar woonde de hulk-kikker ook. Alle inwoners vonden dat de hulk-kikker erg dapper was, want hij versloeg alle vijanden .zelfs de grote zwa r- te li belle en zijn bende. De grote zwarte libelle was een vijand van alle kikkers. Hij probeerde al be paalde keren het dorp te vernieti gen Op een zonnige morgen wandelde de hulk-kikker door het dorp. Op eens hoorde Inj een zwaar ge brom. hij keek omhoog en... daar zag hij een grote zwerm libelles. met voorop de grootste libelle van de hele wereld, het is de grote Zwarte Libelle. De hulk-kikker schrok zo erg. dal hij zodra hij begon te lopen.duidelig werd.Hij liep door heel het dorp en schreeuwde: "De grote libelle is er weer.'" Overal waar hij kwam. waarschuwde hij de kikkers en op het laatst de koning .Vijf minuten later kwam hij met een grote fles de poort weer uit, toen hij op het marktplein stond dronk h ij de fles op, op dat moment werd hij weer zo groen als de steel van een bloem H i j rende noa r een den r i n het dorp en haalde er twee plastik vleugels uit en plakte die op zijn rug. Alle kikkers beneden keken vol bewondering toe. hoe de hulk-kikker alle libelles versloeg Toen de groene kikker weer ge land was. was hij doodop, maar nu hadden ze voorlopig geen lasl meer van de libelles. MICHEL V.D. REYDEN Op de tekening hiernaast zie je een afbeelding van de redac tie van de Oppen- heim-schoolkrant. Op onze redactie is het ook wel eens zo'n puinhoop. Wij zouden graag eens in contact komen met redactie-leden van schoolkranten. Jullie zouden misschien eens kunnen ver tellen hoe dat allemaal gaat. Misschien zitten we wel met dezelfde problemen. Als jullie zin hebben, bel of schrijf ons dan even.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29