Omgang gescheiden vader met kind slechts 'n gunst Driftig sleutelen aan een wetsontwerp ZATERDAG 18 OKTOBER 1980 PAGINA 2.1 Door MiepdeGraaff De ouders gaan scheiden en dus scheiden de kinderen mee. Je hebt weliswaar samen een kind gewild én gemaakt en draagt daar samen de ouderlijke ver antwoordelijkheid voor. Maar zodra het op schei den aankomt blijkt voor één van de ouders plotse ling dat ook de kinderen 'ex' worden. Die andere ouder, doorgaans de moe der, houdt de macht over de kinderen. De strijd om de voogdij is een ongelij ke. In negentig procent van het aantal scheidingen (vorig jaar nog 23.790) worden de kinderen aan moeders toegewezen. En pappa's omgang met de kinderen is vanaf de scheiding geen recht, maar een gunst. Als toeziend voogd (dat is: toezicht hoaden op het vermogen van het kind) is het afwachten geblazen. Of er een omgangsregeling uit de bus rolt en zo ja, of de voogd die naleeft. Je bent immers afhanke lijk van diens willekeur. Uit der gelijke scheefgetrokken machts verhoudingen kunnen schrij nende situaties ontstaan. Ex- echtgenoten plenty die, nog vol wrok over hun gewezen partner, vinden dat zij nu het alleenrecht op de kinderen hebben. Een om gangsregeling is niet nodig - daar worden de kinderen zenuwachtig van. "In het belang van het kind", die zin vormt de dooddoener waar menige omgangs- ofwel be zoekregeling mee in de kiem is gesmoord. Overdreven dramatisch gesteld? De cijfers geven aan van niet. Jaarlijks worden in Nederland 30.000 kinderen bij een echt scheiding betrokken. In negentig procent van de gevallen ontstaan er dan problemen over de om gang. Roep Met het toenemen van het aantal scheidingen wordt ook de roep om handhaving van de ouderlijke macht voor beide ouders na de scheiding sterker. En om een be zoekregeling die iets meer in houdt dan het wekelijkse be zoekje aan dierentuin of bio scoop. Die roep is (nog) afkom stig van belangenorganisaties voor gescheiden mensen, maar de bewindvoerders nemen hun wensen en eisen steeds meer se rieus. Vooral nu gegevens bin nendruppelen dat een groot aan tal kinderen die voor 100% door één ouder worden opgevoed in de problemen komt. Problemen als leer- en levensmoeilijkheden, zelfmoord, diefstal komen bij kinderen van gescheiden ouders (en die 'de andere ouder' nooit zien) veelvuldig voor."In het be lang van", diezelfde dooddoener kan nu vóór omgang met de toe ziend voogd pleiten. Er ligt momenteel een wetsont werp omgangsrecht dat door de Tweede Kamer vooralsnog gun stig werd beoordeeld. Ook in dit ontwerp wordt er vanuit gegaan dat de ouder-niét-voogd be voegd moet zijn om zijn kind(eren) te blijven zien. De ge scheiden ouders zouden een ge zamenlijke regeling moeten tref fen, in overleg met het kind. Is dat geen haalbare kaart dan dient de rechter zo'n regeling te treffen, aldus het wetsvoorstel. De voogd heeft de plicht aan de omgangs regeling (waarin plaats, tijdstip, duur van de ontmoetingen staan beschreven) mee te werken. He lemaal geen omgang moet uit zondering zijn en is alleen te tole reren als de niet-voogd het kind aantoonbare lichamelijke of geestelijke schade kan toebren gen. Een aantal belangenorganisaties voor (kinderen van) gescheiden ouders heeft inmiddels met een tegenrapportop het wetsontwerp gereageerd. De organisaties, ver enigd in het Samenwerkingsver band Beter Omgangsrecht han teert een algehele conclusie: het voorste] is een verbetering maar de omgangsregeling wordt daar in nog teveel op een gunst geba seerd. De wet moet sancties voor schrijven als de voogd het kind niet wil meegeven, politie aan de deur, een geldboete, desnoods ontheffing van de voogdij. Van zelfsprekend wordt in het rap port ook gepleit voor handhaving van de ouderlijke macht na de scheiding voor zowel vader als moeder. Normen Er dienen volgens het Samenwer kingsverband wel degelijk nor men voor die omgang te bestaan: tenminste één lang weekeinde in de veertien dagen, de helft van de schoolvakanties, het recht om verzuimde omgang in te halen. En vage kreten als 'moeder kan er niet tegen' mogen geen grond vormen om de niet-voogd en zijn kind van elkaar weg te houden. Door dergelijke normen verplicht te stellen kan de rapporterende taak van de Raad voor de Kin derbescherming worden beperkt tot die gevallen waarin ervan wordt afgeweken. Nu wordt die Raad nog bij tien procent van de voogdijregelingen ingeschakeld voor een advies. Meestal komt de Raad om de hoek kijken als de ouders het onderling niet kunnen eens worden over de voogdij of als er met de moeder iets mis is. Van de gevallen die de Raad be handelt wordt in bijna 35 procent het advies aan de kinderrechter uitgebracht de kinderen aan va der toe te wijzen. Ee/i getal waar op de Raad trots is - haar wordt vaak verweten niet neutraal te zijn. Er zit wel een 'maar' aan dat cijfer. Volgens de voorzitter van de belangenvereniging Man '79, Prinsen is het cijfer ronduit mis leidend. Prinsen noemt het stro halm-effect: vastklampen aan valse hoop. En de Raad, vindt hij, deelt kwistig strohalmen uit. Weliswaar wordt in 35 procent van haar zaken het advies gege ven om de vader tot voogd te be noemen, maar het is slechts 35 procent van de tien procent die bij haar terechtkomt. Prinsen meent dat er door de bank geno men maar twee mogelijkheden zijn voor een vader om zijn kind(eren) toegewezen te krijgen. De eerste is als de moeder hals starrig weigert voor het kind te zorgen. Als uiteen onderzoek van de kinderrechter blijkt dat ze echt niet onder druk is gezet kan de vader voogd worden. Tweede en laatste mogelijkheid is dat het kind zijn lot in eigen hand neemt en wegloopt naar zijn vader. Er moet volgens Prinsen nog veel veranderen aan de vicieuze cirkel van: eerst de man tot alimentatie veroordelen, vervolgens de voogdij bespreken. Prinsen: "De man heeft dan geen schijn van kans meer zijn kinderen toege wezen te krijgen. Hij is immers zoéven tot alimentatie veroor deeld?" Nog altijd is de moeder volgens de heersende normen beter geschikt om op te voeden dan de vader. Een slechte moeder is beter dan een goede vader. Met deze gevleugelde uitdrukking werd generaties lang een ongeschre ven wet uitgedrukt: kinderen ho ren aan de moeder te worden toe gewezen. De emancipatiegolften spijt is zij nog steeds de aangewe zen figuur om het huis te onder houden en de kinderen op te voe den. De zogenaamde 'magische bloedband' tussen moeder en kind is heilig. Hoe lang nog? Zelfs NOORDWIJK - Hij is alleen nog in naam vader van een zesja rig zoontje. Zien mag hij het niet meer. Voor zijn onder houd betalen hoefi hij ook niet. Geen rechtszittingen (vier stuks), korte gedingen (vijf), behandelingen in hoger beroep (twee) die daaraan iets konden veranderenOok politie, rechter en Raad voor de Kinderbescherming kun nen Ger's ex-vrouw er n iet toe bewegen het jongetje één woensdagmiddag in de veer tien dagen aan hem af te OO staan. Derhalve is hij van iedere va derlijke luister ontdaan. Alle mogelijkheden om contact met Danny te krijgen heeft Ger al uitgeprobeerd. Posten bij de school en in de straat waar het kind nu woont (bij de moeder en een stiefvader). Het beetje informatie aanho ren dat goedwillende school juffrouwen en buurvrouwen hem over zijn kind willen ver strekken. Stiekem, uiteraard Moeder mag niet merken dat de vader naar het wel en wee van zijn zoontje informeert Ooit belde Ger de arts op die Danny behandelt. Via-ina had hij gehoord dat zijn zoon tje bij een auto-ongeluk be trokken was geweestOf Dan ny daarvan schadelijke ye- volgen had ondervonden? De arts weigerde elk commen taar. Pogingen om de impasse te doorbreken door de direc teur van de psychiatrische kinderkliniek waar Danny's stiefvader werkt om bemid deling te vragen mislukten ook. Iets meer succes boekte hij bij destijds bij de peuterjuf frouw van Danny. Ze stond welwillend toe dat de vader zijn kind tijdens de pauzes op school aansprak. De haastige bezoekjes moesten worden stopgezet toen de moeder er achterkwam. Het bestuur van de peuterspeelzaal wenste niet in een dergelijke kwestie te worden gemengd. Ger kan het verloop van het ge vecht om een uitvoering van de door de rechter ingestelde bezoekregeling chronologisch opsommen. In zijn kamer ligt een halve met$r dik dossier. Stille getuigen zijn verder de vele uitvergrote foto's van Danny. Gemaakt in de korte tijd dat de bezoekregeling door zijn ex-vrouw werd ge honoreerd. Verder één teke ning. hem in handen gestopt door een schooljuffrouw. Een stapeltje foto's met lachende Danny's ligt op de tafel. het vrouwenblad Libelle, niet echt conservatief maar zeker geen voorloper, wijdde onlangs een groot artikel aan het zoge naamde 'moeder-instinct Het blad laat twee "deskundigen" aan het woord die beiden tot de conclusie komen dat dat moeder instinct helemaal niet bestaat. Dat er hooguit sprake is van een ouder-instinct. Libelle: "Dat wil niet zeggen dat moeders nu op eens minder blijken te hebben dan ze altijd hebben gedacht, het wil zeggen dat vaders méér heb ben dan hun altijd werd toege schreven." En: "Het is niet eerlijk het oudergevoel toe te schrijven aan vrouwen. Het moeder-in stinct moet niet zo worden opge drongen aan de vrouwen en de mannen moeten niet zo worden buitengesloten. Tot slot liet blijft vreemd dat een heleboel zaken aangaande het huwelijk al voor de huwelijksvol trekking worden geregeld (hu welijkse voorwaarden bijvoor beeld) maar dat er met geen woord over de kinderen en de alimentatie wordt gerept. De wet stelt laatstgenoemde zaken uit tot het moment dat de relatie zo slecht is dat de kans op conflicten groot is. Het is beter afspraken maken op een moment dat de verstandhouding goed is. Wat het omgangsrecht nu feitelijk betekent, met name voor de kin deren, wordt komend jaar onder zocht door de afdeling kinder recht van de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Tot die tijd tellen alleen de persoonlijke ver halen van de betrokkenen. Hier naast volgt er éen. Uiteindelijk vroeg hij de rechter om zelf voogd te mogen wor den, omdat hij zijn kind dan tenminste zou kunnen zien opgroeien. Ook aie verzoeken werden afgewezen. De be trokken instanties keurden de handelwijze van de moeder openlijk af. maar: het ging toch redelijk goed met Danny, zijn moeder (inmiddels her trouwdhad hem toch een compleet gezin te bieden, de vader had zijn zoontje al zo lang niet meer gezien... Staande bleef de bezoekrege- hng.maar.zoals gezegd, geen rechter kan de uitvoering daarvan afdwingen. Tenslotte besliste het Hof in juni van dit jaar wederom afwij zend op Ger's verzoek het voogdijschap te verkrijgen. ("Ik kan hem weliswaar geen compleet gezin bieden, maar ik kan wél voor hem zorgenIk zit in het onderwijs, heb ge lijklopende vakanties, mijn werktijden lopen synchroon aan zijn schooltijden én ik heb een huis"). In overleg met zijn advocaat besloot Ger r Isri pogingen, hij kan nog één maal in hoger beroep, maar te slaken. Hij is terecht verbaasd ouer de wijze waarop zijn laatste ontmoeting met Danny plaatsitond. Het toeval wil dat hij oog in oog met hem stond tn Israil, het land tsaar Ger de afgelopen zomer op vakantie was. In de hotelsuite zag hij aL<s een soort fata morgana Danny staan. Toen hij zijn ex-vrouw daar ook ontdekte wist Ger dat hêt fO- chie inderdaad zijn zoon moest zijn. In datzelfde hotel, in datzelfde land gedurende dezelfde periode als hij daar was. Toen hij op zijn zoon toe liep merkte zijn ex-vrouw Ger ook op. Het jongetje werd in de lift gesleurd. De volgende dag waren moeder en zoon vertrokken. De vele rechtszaken ten spijt zwichtte de moeder maar één maal en slechts voor een korte tijd. Dat was toen de presi dent van de Haagse recht bank haar sommeerde de be zoekregeling toch maar te ho noreren. De definitieve voog dij-regeling was immers nog niet achter de rug. Haar wei gering zou wel eens tegen haar kunnen worden ge bruikt. Een paar maanden ging het goed. Temeer daar Ger inmiddels zijn eigen huis weer had betrokken"Toen ik het zag leegstaan heb ik maar weer een kort geding aange spannen om het zelf te mogen bewonen. Onderling contact bleef onmogelijk: ze legde de hoorn op de haak zodra ze mijn stem hoorde of smeet de deur voor m'n neus dicht".) Toen was Danny bij het tweewekelijkse bezoek aan zijn vader weer op eigen ter- Na een paar maanden liet zijn ex-vrouw Ger via een tele foontje welen dal de bezoekjes afgelopen moesten zijn. Het kind zou er slecht op reageren. De argumenten daarvoor wa ren op dezelfde leest geschoeid als degene die tijdens rechts zittingen werden aangedra gen: Danny was na zijn be zoeken aan pappa uit z'n doen, plaste dan weer in zijn broek, haar ex-man was veel te emotioneel. En als klap op de vuurpijl: Ger teas, zo be toogde ze, niet eens Danny's bioloaische vader.. (Ger over laatstgenoemde aantijging: "Gelukkig vond de rechtbank die leugen geen argument. Maar hoe zoiets psychologisch doorwerkt weet je natuurlijk nooit"). Ger beseft dat de factor tijd hem in het gevecht de das is gaan omdoen. "Je raakt volkomen vervreemd van je eigen kind. Toen Danny hier om de veer tien dagen kwam had ik echt een leuk contact met hem. Hij reageerde toen ook nog ent housiast als hij mij zag. Maar nu heb ik hem al maan den niet meer gezien. En ik wéét dat hij wordt geindoc- trineerd door zijn moeder en stiefvader. Ik weet dat hem wordt ingeprent dat hij me niet mag aanspreken en dat ik een slechte 'Ger', pappa mag hij allang niet meer zeg gen, was. Als ik hem nu aan spreek rent hij gillend weg. Bang voor straf, waarschijn lijk." Ger weet niet wat zijn ex-vrouw bezielt om het contact tussen hem en zijn zoon zoveel moge lijk tegen te werken. "Ik kan er alleen maar naar gissen Ik denk dat ze onder invloed staat van haar huidige, nogal autoritaire echtgenoot." Ze zal zelf toch ook een wil heb ben? Ger: "Tja. iedereen met wie ik het erover heb vindt het ver schrikkelijk en onbegrijpe lijk. Haar advocaat heeft z'n handen voor wat het kind be treft al van haar afgetrokken Zelfs haar familie heeft het contact met haar grotendeels verbroken. Ook zij begrijpen haarhouding niet. Maar mets heeft lot nog toe geholpen om haar op andere gedachten te brengen." Na vijf jaar terugkijkend zegt hij: "Ze wist al meteen toen ze de scheidingsprocedure begon dat ze sterk stond. Dat moe ders met kleine kinderen alles krijgen toegewezen: het huis, alimentatie, het kind. En van die macht heeft ze misbruik gemaakt door telkens, op elke rechtszitting, elk kort geding, halsstarrig 'nee' te blijven zeggen. De laatste paar keer, tijdens hogere beroepen bij het Hof, nam ze niet eens meer de moeite om te komen."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23